“Ai ishte një vrasës i veshur si futbollist”. Koha e të "fortëve" të futbollit

4 Gusht 2022, 09:28Sport TEMA

“Ai ishte një vrasës i veshur si futbollist”. Koha e

Sinisa Mihajlovic që prej dy vitesh po lufton me një sëmundje të rëndë, në librin e tij autobiografik rrëfen shumë episode të veçanta por një nga më të bukurit lidhet me kujtimet që ai ka me një nga mbrojtësit më të mirë të viteve ’90, Fernando Couto, me të cilin ka luajtur për disa vite te Lazio. Nga dhuna në stërvitje te sulmet ndaj kundërshtarëve, ata të dy do të mbahen mend gjatë për periudhën e shkëlqimit te Lazio që Sinisa e kujton me këto fjali:

“Një ditë, Fernando Couto dhe Diego Simeone u përleshën gjatë stërvitjes dhe më pas në dhomën e zhveshjes njëri mori gërshërën dhe tjetri thikën dhe nëse nuk do t’i kishim ndarë, do të kishin vrarë njëri-tjetrin.

Një ditë tjetër u zunë Conceicao dhe Couto që ishin madje edhe bashkëkombas. Kur humbiste logjikën, Fernando nuk përmbahej. Ai transformohej në një vrasës me taka futbolli. Gjatë ndeshjeve, unë dhe Couto provokonim kundërshtarët. E nisnim që në tunel dhe në fushë ndanim detyrat.

Përplaseshim me sulmuesit kundërshtarë dhe i ofendonim duke u thënë: Ej, pse më godet, copë m… dhe ata zakonisht kërkonin falje pa bërë asgjë por ne vazhdonim dhe gjërat përkeqësoheshin. Ne nuk konkurronim për çmimin fair play. Na urrenin dhe ishim antipatikë por ne dëshironim të fitonim dhe kjo ishte pjesë e lojës. Në një skuadër nevojiten edhe njerëz të tillë”.

14 Komente

 1. K
  KORAB

  PASKE BA KESHTU DHE PO I PAGUAN SERBBQ.PLEHRA TE FUTBOLLIT.

  1. t
   tifozi

   E provoi kete strategji edhe me Igli Taren ne Milano, kur i tha "shqiptar muti" dhe pa mbaruar mire fjalen hengri nja dy grushte qe ja cuan nofullen ne anen tjeter te kokes. Serb, rrace muti!

  2. P
   Punetori

   Epo , si serb qe je , nuk mund te jesh veçse nje ndyresire ! Dhe , ashtu si je , ashtu edhe perfundove .Shko e tako Milosheviçin .

   1. D
    Dakord

    Kur kete e quan kujtim te bukur, ec e merre me mend si i ka kujtimet e keqia ky plehre :(

    1. B
     Ballkan hesapi...

     Ke pak pordhe...Couto ishte i tille po ti mburresh pak, komplex ballkaniku...."kam qene i forte "

     1. a
      anti25642654censurë

      "Në një skuadër nevojiten edhe njerëz të tillë”.legjitimimi i ndyrësisë?? dhe në një punë "duhen njerëz të tillë",dhe në luftë "duhen njerëz të tillë",dhe në ushtri "duhen njerëz të tillë",prandaj në 80% të saj jeta është një mut i madh!!sepse nuk jetohet sipas rregullave por "ne dëshironim të fitonim dhe kjo ishte pjesë e lojës"! pjesë të lojës e quajnë njerëz si ti,sepse nuk e fitojnë dot lojën pa pisllëqe!! njerëz si ti janë "humbës të këqinj"!! loja-është një aktivitet njerzor që shërben për tu kënaqur!! e kur ky aktivitet mutoset,nuk di se ku e gjen kënaqësinë e fitores! ps:kuptohet se tek ti kënaqsia ka qënë tek milionat që ke futur në xhep! përfytyro nëse ti nuk do të kishe profesion futbollin,por ushtrinë!? mund ta përfytyrojnë adhuruesit e ti se çdo të kishe bërë ti nëë,psh luftën në ish jugosllavi?? ndoshta mladiçi ishte pasqyra e mentalitetit tënd në jetën ushtarake!! ndoshta duhet të shkruaj dhe ai kujtimet,e ndoshta do ti quajmë dhe ne "pjesë të lojës" ato masakra që ai ka bërë në bosnje!!

      1. "
       " Mrekullia "

       E kaluara juaj dihet tashme,... simpatia e shoqeria me vrasesin Arkan ("tigri"). Tani qe po thua se ishte pjese e lojes qe duheshin edhe njerez te tille per te provokuar kundershtarin, e goditur ne loje. Ishte pak te konsideroheshit te urryer e antipatik. Eshte turp per nje pleher si ty o Mihajloviç qe je pjese e serise A. Per ato qe ke bere zoti po ta shperblen ...

       1. N
        Negli Zhenti

        @ mrekullia po pse ishte me i mire Gentile? - me mbi 40 faulla me nje ndeshje kundra maradones? apo ish me i mire Gatuso? apo ai plehra Realit Ramos? e bejne me te keq dike nacionaliteti? apo pohimi i asaj qe ka ndodhur? apo ju ka ngelur skici ngaqe eshte Serb? P.S. E kam per princip sepse dhe nese ne nje ndeshje Serbi Kroaci une do isha me serbine - kete Mihajllovic nuk e kisha qejf

        1. A
         Azuri

         Xhentile bente faulla, po nuk qe brutal dhe nuk demtonte kundershtaret me qellim. Gatuso, rrot kari...agresiv dhe idiot ne te njejten kohe. Sergio Ramos, kriminel

         1. a
          anti25642654censurë

          Negli Zhenti,o ti me princip!! problemi është ajo që thotë ky dhe jo kombësia e tij!! më pas e lidhëm me kombësinë,por thjeshtë për ta konkretizuar mentalitetin e tij që ka dhe e përhap tek lojtarët e rinj!! unë personalisht nuk e rruaj as për sërbie kroaci,nëse luajnë futboll!! nëse i shoh!?të garantoj se do më pëlqejë kush luan më mirë,dhe jo thjeshtë më mirë se kundërshtari!!jo lal principi jo!! kush luan mirë dhe më pëlqen mua!! ps:një ndeshje sërbi kroaci nuk do ta kisha shikuar fare!!

         2. F
          Fat man

          Vete e thua, paske qene cope MUTI.

          1. e
           ekonomiksi

           ti je serb...po ke dhe i t keqe tjeter....je zingaro...rob pa dhe...pa fis ..pa fare....menjen vec te sherri e ke pas ..edhe si lojtar...edhe si trajner...m vje keq per smunjen qe ke,se sia uroj as hasmit ate smunjen tate...po dukesh qe je serb.as 30 vite ne itali ste bon njeri.

           1. "
            "Mrekullia"

            Negli Zhenti. Eshte e drejta juaj te jeni e te simpatizoni, lojtarin e skuadren qe deshironi. Ne fushen e futbollit shkohet per te pare spektakel, e jo per te provokuar e demtuar kundershtarin, qofshin edhe lojtaret qe siper permende. Eshte shembulli me i pa pranuar qe pohohet edhe nga vete serbi, se ndaheshin detyrat ne tynel e kerkonin fitoren me çdo kusht duke dentuar kundershtaret ... Ne librin e tij " historik" nuk e di nese e ka permendur, edhe "zenken" ne tynel me lojtarin tone te kombetares Igli Tares, qe nuk eshte ndare dhe aq mire.

            1. J
             Juli

             Po Cim Asllani që i fuste gishtin ge bytha dhe i shantw si puna e këtij !!!! Ai i fuste gishtin sulmuesve. Një herë Ramadani ndaloi dhe ja futi me grusht në mes të ndeshjes. Gjejini vetë se cfarë ekipesh lushin !?

             Lini një Përgjigje