Boksieri shqiptar ‘braktis’ Anglinë: Nuk dua të humbasë mundësitë për shkak të politikës

9 Dhjetor 2023, 22:40Sport TEMA
Boksieri shqiptar ‘braktis’ Anglinë: Nuk dua të

Boksieri shqiptar, Adam Maca ishte një nga yjet më të ndritur evropianë në dy kampionatet e fundit të EUBC Junior.

Boksieri i ri përfaqësoi Anglinë dhe fitoi dy herë medaljen e artë evropiane. Maca synonte gjithashtu të fitonte titullin e kampionit të botës, por situata ka ndryshuar që atëherë dhe Anglia u largua nga IBA për t’iu bashkuar “World Boxing”.

Megjithatë, gatishmëria e Maca për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Juniorëve IBA në Jerevan ishte aq e madhe sa zgjidhja u gjet.

Federata Shqiptare e Boksit u shpreh e lumtur për zgjedhjen e sportistit për të ndryshuar kombësinë dhe për të luftuar për atdheun e tij, Shqipërinë.

Maca filloi të përfaqësonte Shqipërinë dhe erdhi në kryeqytetin e Armenisë për qëllimin e tij.

“Kam kaluar një kohë shumë të mirë duke përfaqësuar Anglinë, jam i kënaqur me mundësitë që pata atje. Tani po luftoj për Shqipërinë dhe jam i lumtur që përfaqësoj atdheun tim historik”, tha boksieri Maca.

“Unë dua vetëm të luftoj, të mos përfshihem në politikë. Unë jam këtu për boks dhe është një mundësi e madhe për mua, të cilën nuk mund ta humbas”, theksoi ai për “Insidethegames”.

Ylli shqiptar në ngritje i boksit bëri një rrugëtim mbresëlënës në Jerevan, duke mposhtur me shumë besim rivalët e fortë nga Uzbekistani, Bjellorusia dhe Afganistani. Megjithatë, ishte Platon Kozlov nga Rusia që mori medaljen e artë në peshën 57 kg për meshkuj, duke mundur në finale Macën me vendim unanim.

“Jam i kënaqur me mënyrën se si shkoi turneu. Kam pasur katër ndeshje dhe kam dalë me medaljen e argjendtë për vendin tim. Kam humbur në finale në një meç të ngushtë 50/50. Jam i kënaqur me paraqitjen time dhe do të rikthehem vitin e ardhshëm për medaljen e artë”, shtoi ai.

Edhe pse medalja e artë ishte synimi i tij kryesor, Maca nuk është i zhgënjyer me atë të argjendtë.

“Do të doja të kisha më shumë, por jam i kënaqur edhe me medaljen e argjendtë. Unë do të përpiqem për më shumë në të ardhmen”, tha Adami.

Dhe sportisti shqiptar të ardhmen e sheh nën IBA.

“Patjetër që IBA është organizata në të cilën dua të luftoj. Kampionati Botëror është një mundësi e madhe, të cilën nuk mund ta humbisja sidomos pas dy titujve evropianë”, përfundoi Maca.

4 Komente

 1. D
  Dibra modhe

  ogazetare injorante...nuk ndrohet kombesia o derra...kombesia nje eshte...nderrohet nenshtetesia...ndrrohet perfaqesimi nga ajo britanike ne ate angleze...edhe kur perktheni perdorni pak trurin jo vetem google translate

  1. 2
   20

   Kombesia dhe Shtetesia jane te njejta ne ligjin nderkombetar. Problemi eshte se ne Shqiperi e kemi perdorur Kombesine si te njejte me Etnine prandaj ndodh eedhe keqkuptimi. Me lejo te jap shembuj ku duket qarte qe bota e perdor kombesine si nenshtetesi: Kombi Amerikan, Kombi Australian, Kombi Kanadez, Kombi Neo Zelandez, Kombi Britanik, Kombi Brazilian Kombi Argjentinas, Kombi Kilian, Kombi Rus, Kombi Kinez, Kombi Indian, e shume te tjere jane te gjithe me shume etni brenda, por ne OKB qe eshte Organizata e KOMBEVE te bashkuara nuk kane hyre etnite por shtetet qe ne syrin e ligjit nderkombetar jane Shtete. Pra kombasit e ketyre shteteve jane edhe nenshtetas te ketyre shteteve. Dmth etnite brenda nje Shteti perbejne kombin e ati shteti dhe te gjithe jane nenshtetas. Ne Shqiperi gjuha popullore dhe ajo e te folmes se perditeshme/ e rruges nuk jane precise dhe ne i perdorim konceptet me shume tolerance, prandaj e lidhim kombesine me etnine e jo me shtetesine. Por ne bote ne pergjithesi nuk ndodh nje keqkuptim i tille. Ne edhe ne pashaporte e shenojme gabim; Shtetesia dhe Kombesia, por duhej Shtetesia/Kombesia dhe Etnia. Kombasit e nje vendi jane te tere shtetas te ati vendi qofshin nga etni te njejta apo te ndryshme. Nationality eshte fjala anglisht per Kombin dhe prandaj quhet Organisation of the United Nations e jo Organization of the United Ethinicities. Prandaj ne OKB jane 193 shtete/kombe. Po te ishte se Kombi eshte baraz me Etnine sic ti mendon atehere Organizata do te kishte rreth 650 anetare. Shteti Shqiptar ka shtetas/kombas Shqiptar qe mund te jen te etnive te ndryshme. Turqia p.sh. ka rreth 9 etni por nje komb. e keshtu cdo shtet. Edhe njehere fjala komb ne shqiperi eshte perdorur aq keq dhe aq gjate ne keqkuptim saqe breza te tere nuk e dine te sakten dhe natyrisht qe ju tingellon e cuditeshme kur e shikojne kombesine t eperdorur korrektesish si koncept i njejte me shtetesine. Te paret qe e kane ndjere kete mesim te gabuar te fjaleve nga e shkuara jane emigrantet te cilet kane bere dokumenta legalizimi ne vendet ku jetojne; dhe kane pare se kombesia eshte njesoj si nenshtetesia. Edhe njehere OKB eshte shembull i mire per te kuptuar se si e kensideron bota kete koncept; Organizata e KOMBEVE te Bashkuara ku shtetet me shume etni kane hyre si KOMBE dmth si SHTETE. Besoni ju qe ka Komb Belg? Nese po atehere ka edhe nenshtetesi Belge, por Belget jane Etnik Flemish (hollandeze) dhe Etnik Walloons (Franceze) e asnjeri nuk dyshon qe ka kombesi Belge. Mendoni ju qe ka Komb Spanjoll apo Komb Zviceran? Nese po atehere ka neshtetesi Spanjolle dhe Nenshtetesi Zvicerane me gjithese Spanja ka Etnik Galician, Etnik Asturian, Etnik Castillian, EtnikBask, Etnik Catalan e Zvicra ka Etnik Gjerman, Etnik Italian, Etnik Francez, Etnik Raeto - Romansh. Kombin e perdoren si fjale Romatike e poetike rilindasit dhe shume bukur ne veprat e tyre, por ne kuptimin juridik e preciz te sotem Kombesia eshte shtetesia dhe jo etnia.

  2. a
   analfabeti i gjuhes ame

   Bravo dibra e mOdhe,qe ke bere nje verejtje te dobishme.Por dhe nje verejtje e mAdhe dhe e vazhdueshme,qendron karshi jush qe ndodheni matane kufirit:Qe nqse e doni shqiptarine ashtu si thoni,filloni nga themelet e saj:MESONI GJUHEN SHQIP!

   1. K
    Kalec Dega

    E verteta eshte se shume pak veta shkruajne dhe flasin shqip sot ne Shqiperi! Analfabetet me patente jane gazetaret e shkolluar, pasuar nga fshataret ne Kuvend , politikanet rrugace ne pergjithesi dhe ata ne pushtet e kryeministri.

   Lini një Përgjigje