Dhe bota rri e vështron finalen Manchester City-Inter

10 Qershor 2023, 13:30Sport TEMA

Dhe bota rri e vështron finalen Manchester City-Inter


 Skuadrat e futbollit të Interit dhe Manchester Cityt kanë mbërritur në Stamboll, ku sonte (21:00) do të luajnë ndeshjen finale të Ligës së Kampionëve të UEFA-s.

Finalistët e Ligës së Kampionëve të këtij viti mbërritën në aeroport me fluturime çarter dhe më pas shkuan me autobusë në hotelet ku do të qëndrojnë.

Ekipet janë pritur në aeroport dhe janë shoqëruar në hotel me masa të shtuara sigurie.

Finalja e Ligës së Kampionëve do të luhet më 10 qershor në Stadiumin Olimpik “Ataturk” të Stambollit.

Mijëra tifozë të Manchester Cityt kanë pushtuar rrugët e Stambollit qendror me flakadanë dhe këngë futbolli të premten në mbrëmje.

Tifozët janë grumbulluar në lokalet përgjatë rrugës popullore ”Nevizade” të qytetit, me qindra të cilët janë derdhur në rrugën e ngushtë jashtë.

Atmosfera në të gjithë qytetin është e gjallë, me mijëra tifozë rivalë të Interit që mblidhen në sheshin ”Taksim”, aty pranë.

Ndërsa gjendja shpirtërore një natë para finales është plot gëzim, disa tifozë kanë shprehur shqetësime për arritjen e tyre në stadium të shtunën pasi mbështetësit e Liverpoolit mbetën të bllokuar jashtë finales së vitit të kaluar në Paris.

Një rishikim i pavarur i përfunduar në shkurt zbuloi se UEFA mbante “përgjegjësinë parësore” për atë që pothuajse çoi në një “katastrofë me fatalitet masiv”.

Këtë vit, tifozët janë këshilluar nga UEFA që të mbërrijnë në stadium shumë kohë përpara.

Stadiumi është rreth një orë nga sheshi me makinë, megjithëse koha që duhet për të udhëtuar mund të ndryshojë në varësi të trafikut.

Janë organizuar autobusë pa pagesë për t’i çuar tifozët, nëntë orë para fillimit.

Ndërkohë, Pep Guardiola dhe Kevin De Bruyne pranojnë se fitimi i Ligës së Kampionëve është bërë një ëndërr dhe një obsesion për Manchester Cityn.

City qëndron në prag të lavdisë ndërsa përgatitet të përballet me Interin.

Skuadra e Guardiolës është favorite e fortë për një lojë që jo vetëm që mund t’i shohë ata të kurorëzohen kampionë evropianë për herë të parë, por edhe të kompletojnë tripletën.

Fituesit e Premier Ligës shpresojnë të lënë pas zhgënjimin e viteve pas disa dështimeve për pak në ndjekjen e çmimit që lakmojnë më shumë.

De Bruyne tha se fitorja ishte një “ëndërr” apo një “obsesion” ndërsa City mbajti një konferencë për shtyp para ndeshjes.

“Ndoshta të dyja, varet se kë pyesni”, tha lojtari i Belgjikës.

“Çdo lojtar profesionist dëshiron të fitojë Ligën e Kampionëve dhe të jetë në krye. Nëse mund të fitosh Ligën e Kampionëve, ke arritur një nga gjërat më të mëdha që mundesh”, shtoi ai.

“Të konkurrosh çdo vit është e mrekullueshme, dhe unë kam qenë në gjendje të konkurroj kundër më të mirëve, por ne kemi një shans për ta mbyllur atë nëse jemi mjaftueshëm të mirë”, theksoi De Bruyne.

City ka arritur në fazën eliminatore të turneut në secilin nga shtatë sezonet e Guardiolës si trajner, por ata ende nuk e kanë përmbushur ambicien e tyre.

Sulmuesi i Interit, Lautaro Martinez, është i vendosur të shfrytëzojë momentin teksa kërkon të ndjekë triumfin e tij në Kupën e Botës me sukses në Champions League.

Skuadra italiane shpreson të përfundojë një fushatë të paharrueshme që e pa atë gjithashtu të ndihmojë Argjentinën për suksesin ndërkombëtar në dhjetor.

Martinez tha në një konferencë për shtyp se “këto janë dy finalet kryesore që një futbollist mund të luajë”.

“Sigurisht që ka qenë një sezon shumë pozitiv për mua. Jam i kënaqur me mënyrën se si ka shkuar dhe si kam bërë. Tani shpresojmë të përfundojmë në mënyrën më të mirë të mundshme. Nëse doni të arrini qëllimin tuaj, ky është hapi i fundit dhe ne duhet të jemi gati për ta ndërmarrë atë. Do të jetë një lojë shumë e rëndësishme për të gjithë në Inter dhe klub”, shtoi ai.

Ndeshja e së shtunës do të shohë që Martinez të përballet me shokun e tij të skuadrës nga Argjentina, Julian Alvarez, me të cilin ndau lavdinë në Katar.

Interi, i cili përfundoi i treti në Serie A, vlerësohet si i dobët kundër një skuadre si City.

Trajneri Simeone Inzaghi tha se “pas arritjes në finale, ne nuk patëm kohë të mendonim për të pasi kishim ende ndeshje për të luajtur. Vetëm tani po kuptojmë se çfarë kemi arritur, por nuk jemi të qetë. Jemi shumë të përqendruar dhe do të luftojmë për çdo pëllëmbë të fushës kundër një skuadre të shkëlqyer”.

“Ne duhet të jemi plotësisht të përqendruar dhe të mos bëjmë asnjë gabim”, theksoi ai.

Lini një Përgjigje