Sfida ndaj Çekisë: Interes i çmendur, mbi 200 mijë tifozë duan të futen në stadium

14 Shtator 2023, 12:48Sport TEMA

Sfida ndaj Çekisë: Interes i çmendur, mbi 200 mijë


Nëse në gusht entuziazmi ishte i madh, tani është kthyer në ethe.

Kombëtarja shqiptare ka krijuar një iluzion të fortë tek tifozët se është shumë pranë finaleve të Europianit 2024, dhe kjo ka bërë që kërkesa për bileta për ndeshjen e radhës të jetë përtej çdo imagjinate.

Në 12 tetor kuqezinjtë luajnë ndaj Republikës Çeke në Tiranë, dhe burime në Federatën Shqiptare të Futbollit tregojnë se interesimi për të qenë në “Arenë” është tepër i madh.

Sipas këtyre burimeve, kërkesa është afërsisht sa dhjetëfishi i kapacitetit të stadiumit kombëtar, që do të thotë për mbi 200 000 bileta.

Jo vetëm kaq, por siç është normë në Shqipëri, nuk mungojnë kërkesa nga institucionet shtetërore, nga trupi diplomatik dhe nga kompani të fuqishme private.

E gjitha kjo ka bërë që Federata të mos vendosë ende t’i nxjerrë në shitje “hyrëset” për në Arenë, proces që besohet se do të jetë vetëm online.

E njëjta gjë ndodhi edhe për ndeshjen me Poloninë, kur asnjë biletë nuk u shit fizikisht në biletarinë në stadium.

Siç ndodh në rastet kur kombëtarja fiton, pritet që në “Arenë” të jetë trupi diplomatik, por edhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë, ndërsa biletat besohet se do të dalin në shitje ditët e ardhshme.

Kombëtarja është e para në grupin E me 10 pikë në 5 ndeshje, ndërsa Çekia është e dyta me 8 pikë në 4 sfida.

3 Komente

 1. b
  bilbil apo hallil klosi

  futuni dhe qijani gruan taulant balles iris pekmezi quhet ka kompanine ONE me vllain e taulant balles bashlke[punojne me krimin ne shqiperi

  1. R
   Raimond Vlonjati

   Ja keshtu ndodh kur nderton stadium is furrik pulash dhe gjysmen e stadiumit e mban vetem per Rama hajdutin dhe hajdutet e tij .Tani nuk ke bileta per njerezit . Ne jemi popullsi e re, dhe te pakten duhej te kishim nje stadium 90-100 mije vete, se vijne Shqipterat edhe nga tokat Shqiptare jashte Shqiperise dhe nga Europa

   1. R
    Real Madrid 10

    I nderuar . Per koincidence po shoh Vllaznia v Partizani. Loro Boriqi thuajse bosh. Si mund te mbushet nje stadium me 90.000 spektatore kur nuk mbush dot as 15.000? Nuk e perballon dot federata financiarisht nje stadium kaq te madh vetem per 3-4 ndeshje ne vit. Stadiumi I Faro ne Portugali e ka ekipin ne kategori te dyte. As 10 veta nuk mblidhen aty per te pare skuadren. Kur ja jep shancin federata me be ndonje ndeshje superkupe, ose po luajti Kombetarja Portugeze. Fatura e mirembajtjes eshte €50.000 ne muaj. Bej hesap nje stadium te tille me Cfare kostosh duhet mirembajtur me 90.000 e kusur spektatore. Nuk e perballon dot as me siguri , polici e me the e te thashe. Ndoshta nje kapacitet 35.000-40.000 edhe pranohet, Po detyrimisht ekpertet e kesaj fushe e dine me mire. Gjeja pozitive, dashte Zoti, edhe mos te kemi asnje demtim deri ne Tetor, e shikojme ne stadiume me te medhaja ne Gjermani. Respekte

   Lini një Përgjigje