Shfaqja e banerit “Kosova është Serbi”, UEFA merr vendimin zyrtar për Rumaninë

20 Shtator 2023, 16:52Sport TEMA

Shfaqja e banerit “Kosova është Serbi”, UEFA merr vendimin


UEFA ka marrë vendim për rastin e paprecedentë që ndodhi gjatë ndeshjes mes Rumanisë dhe Kosovës, të luajtur në Bukuresht, ku u shpalos baneri  me shkrimin “Kosova është Serbi”.

Komisioni Disiplinor i UEFA-s e ka dënuar Rumaninë me zhvillimin e një ndeshjeje si vendëse pa shikues, atë ndaj Andorrës, si rezultat i skandalit të publikut rumun, i cili e shpalosi pankartën “Kosova është Serbi” dhe për thirrjet e tifozëve “Serbia Serbia”.

Ndërkohë, Federata Rumune është gjobitur me 52 mijë euro për parregullsitë që u shfaqën në këtë ndeshje.

10 Komente

 1. Α - Ω

  Bravo Rumania ,,,dhe Serbia ,,,

  1. t
   tpc

   Po ti keni duart e lara hajt na e kapni kete perpara ju greke,serbe e rumune.

  2. p
   ppp

   NAMI, NAMI, or LAMI!

   1. B
    Bato

    I paskan keput ne mes. Gaji eshte i ekipit Kosoves qe pranoi te rifutet ne fushe. Keshtu eshte kur trajnerin e ke te huaj dhe federaten rrokopuj!

    1. T
     Tifozi plak

     Po Shqiperia per hedhjen e flakadaneve sa eshte denuar?kabim bejne rumunet po ku eshte ndryshimi midis “kosova eshte serbi” dhe “shqiperi etnike “ qe berrasim na ?

     1. t
      tpc

      UEFA denoi sot Shqiperine me 44 mije euro.Robt e shpise felliqesirave te grupit Plisat. Keta kafshe nuk duhen te lojhen kurre me ne stadium.Gjithashtu robt e shpise Duçes se FSHF. Jemi denuar nga UEFA ose FIFA cdo ndeshje nderkombetare qekur ky bastard eshte president i FSHF pasi nuk di te organizoje ndeshjet. https://disciplinary.uefa.com/0285-1906633204db-53c2028f8fbf-1000/ CEDB decisions - meeting of 20 September 20/09/2023 11:10 European Qualifiers: Albania vs Poland, Ukraine vs England, Italy vs Ukraine, Romania vs Kosovo The UEFA Control, Ethics and Disciplinary Body has taken the following decisions: Match: Albania vs Poland, 10 September 2023 (European Qualifier for UEFA EURO 2024) Albania • To fine the Albanian Football Association €30,000 and to order the partial closure of the Albanian Football Association’s stadium (i.e. the entire North and South stands) during the next (1) UEFA competition match in which the Albanian Football Association plays as host association, for lighting of fireworks, throwing of objects and acts of damage. Said partial stadium closure is suspended for a probationary period of two (2) years, starting from the date of the present decision. • To fine the Albanian Football Association €14,000 for blocking of public passageways. • To warn the Albanian Football Association for the improper conduct of its team. • To warn the Albanian Football Association for the prohibited sponsor advertising on bags. • To warn the Albanian Football Association for not complying with the minimum medical requirements. • To warn the Albanian Football Association for insufficient organisation and the failure to implement a proper ticket allocation strategy. • To warn the Albanian Football Association for the unauthorised media on the pitch. Poland • To fine the Polish Football Association €15,000 and to ban the Polish Football Association from selling tickets to its away supporters for its next (1) match, for throwing of objects and lighting of fireworks. Said ban from selling tickets is suspended for a probationary period of two (2) years, starting from the date of the present decision. • To fine the Polish Football Association €5,000 for acts of damage. • To order the Polish Football Association to contact the Albanian Football Association within 30 days for the settlement of the damages caused by its supporters, i.e. for broken seats. • To warn the Polish Football Association for the improper conduct of its team.

      1. D
       Dardani shqipëri

       Ti qenke një mut i madhë edhe antikombëtarë,si shumica e juve andej kufirit.!ju njifni vetëm paran,e për to,i shitëni me motra e nuse e me nënë e me të gjitha.

       1. T
        Tifozi plak

        Fishkellimi i himnit te mysafireve eshte hajvanllek.mu me erdhi turp si shqiptar aq me teper qe ndeshja u komentua nga analistet kryesore si Alexi Lalas.

        1. T
         Tifozi i Revoltuar

         Kosovaret po shkaterrojne shqiperine. Ata kelyshat islamike Plisat koqevare duhen ndaluar rreptesisht te futen ne Stadiumet e Shqiperise !! Vijne qellimisht per te bere probleme ne Shqiperi keta funderina islamike paguhen vetem e vetem te degjenerojne Shqiperine ne Arenen Nderkombetare.

       2. t
        troc

        Hajde UEFA hajde ,me "dore te hekurt". Kjo eshte skandaloze,po ca te presesh nga kopilat serbe e greke neper korridoret e UEFA dhe te FIFA.Me shume u denua Shqiperia per flakadanet se Rumania per thirrjet raciste dhe pankartat antishqiptare.FUCK YOU UEFA .Fushata antiraciste duhet te filloje se pari neper korridoret e UEFA ,dhe pastaj te zbrese ne fushen e lojes.

        Lini një Përgjigje