“Shqiponja” i kushton skuadrës greke, ish-kapiteni i Tiranës i mund sërish në FIFA

2 Gusht 2022, 22:40Sport TEMA

“Shqiponja” i kushton skuadrës greke, ish-kapiteni i

Në vitin 2018, Idriz Batha arriti akordin me AEL Larisën, duke nënshkruar dhe një kontratë me skuadrën greke, megjithatë marrëveshja u ndërpre në mënyrë të njëanshme nga skuadra helene. Arsyeja? Një foto e publikuar nga ish-kapiteni i Tiranës në rrjetet sociale me simbolin e shqiponjës u interpretua si një simbolikë që tregon Shqipërinë e madhe.

Batha zbatoi rregullat, e paditi skuadrën e AEL Larisa dhe FIFA i dha të drejtë lojtarit dhe klubi duhet t’i paguante 181 mijë euro, sipas asaj që parashikonte kontrata. Vendimi u konfirmua dhe nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv në Lozanë (CAS) në datën 18 maj të vitit 2018.

Megjithatë, pavarësisht vendimit, AEL Larisa nuk është treguar korrekte me pagesat dhe në datën 17 dhjetor të vitit të shkuar, mesfushori i cili është pjesë e UTA Arad në Rumani, ka paditur sërish klubin grek, duke pretenduar për afro 81 mijë euro, për shkak se shuma e parashikuar në vendimin e parë nuk kishte kaluar sipas pikave që ishin parashikuar në vendim.

Çështja shkoi sërish në favor të të Bathës, i cili në datën 6 prill fitoi përsëri në FIFA, me klubin grek që ishte i detyruar që të shlyente pjesën e mbetur të detyrimeve, por dhe gjobën për mos respektimin e vendimit të parë.

“SuperSport” mëson se AEL LArisa ka shlyer vetëm gjysmën e shumës, ndërsa nuk ka respektuar vendimin e FIFA-s, çka i ka sjellë dhe bllokimin e merkatos, pikërisht për këtë çështje. Sipas verifikimeve, deri në këtë moment skuadra greke nuk ka mundur që të federojë asnjë lojtar në skuadër, ndërsa ky dënim mund t’i hiqet në momentin që do të shlyejë plotësisht detyrimet.

Sipas dokumentit zyrtar, klubi i AEL Larisa duhet t’i paguajë 80,138 euro plus 10% interes, nga të cilat 55,138 euro si detyrim i pashlyer plus 10% interes ndërsa 25.000 euro si gjobë kontraktuale.

Asokohe drejtori teknik i AEL Larisës, Sotiris Markos njoftoi ndërprerjen e kontratës duke u shprehur: “Arsyeja pse u anulua kjo marrëveshje është se pamë në internet një foto të lojtarit që bënte me dorë (shqiponjën) simbolin e Shqipërisë së Madhe. Kjo është diçka jo e mirë sepse ne kemi shumë lojtarë serbë në ekip dhe gjithashtu Shqipëria e Madhe përfshin vende brenda Maqedonisë, gjithashtu edhe Greqisë. Gjithashtu shumë tifozë do të mbetnin të zhgënjyer’, por me asnjëherë nuk do e mendonte se ajo foto me shqiponjë do u kushtonte një thes me para, me Bathën që nuk e veshi asnjëherë fanellën e AEL Larisa.

15 Komente

 1. T
  Tani

  Lojtar me emrin a mbiemrin botha, pis arrnaut

  1. S
   Shkodrani

   Tani, turqit na therrisnin ashtu. E ke gje mamin turke ti?

   1. q
    qe te kuptosh

    Arnavut vjen nga Arvanit! Eshte shtremberimi ne turqisht i emertimit te popullit arvanit! Arnavutluk = Arvanitia

   2. M
    Matrapiku

    Nje pyetje te logjikshme per Arnautat torollak. .@. Si do ju dukej te lozte ne ekipet Shqiptare nje Grek ose nje Kroat, Serb ... qe provokonte Shqipot ne rjetet socjale me Big Serbia, me Kosoven, Shkodren, brenda Serbis ose Vorio Epirin brenda Greqis ??? .@. Heheeeeee bre Turkosperma, cfar llogjike duhet te perdori njeri per tju bindur qe jeni plera te pa besa hipokrite. .@. Nejse Grekut as i rruhet fare, perkundrazi gezon qe Arnautat trgojn Shovinizmin e tyre perpara Europes. Njesoj si Turqia ku pasi publikuan harten e Big Turqis me gjysmat e ishujve te Egjeut me flamuj Turq, i erdhi pergjigjia nga MPJ Gjermane ... "larg duart tuaja te qelbura nga kufinjt e evropes time". .@. Shikoni ne internet debatin e Annalena Baerbock Minister for Foreign Affairs of Germany me mustaqe miun Mevlut Çaushoglu ne Kostandinopol (Stan-bole).

    1. M
     Maverick

     Me llogjikën tënde i bie që shqiponjën ta heqim edhe nga flamuri sepse është provokim për ju shqipfolës pa Atdhe, apo jo!? Matrapik, mere matrapikun e fute bithë nashi dhe mos komento në gazeta SHQIPËTARE o spermë janulle!!!

     1. t
      tifozi

      Maverik-je tregu i madh me kete pergjigje per legenin ketu me siper qe ben duane e grekut dhe ha buken e shqiptareve.

     2. X
      Xhoni

      Po çfarë lidhje ka gjesti I shqiponjës me këtë të ashtuquajturën Shqipëri e Madhe? Çfarë është kjo Shqipëri e Madhe? Sepse ne e dimë se çfarë është Naçertania dhe Megali Idea por ideologji Shqipëri e Madhe nuk ekziston, është shpikje e fqinjëve si edhe tentativa për të kriminalizuar një gjest krejt normal si ai I shqiponjës. Shumë sportistë bëjnë kryqin përpara se të hyjnë në fushë, etj, Shqiptarët bëjnë shqiponjën. E more vesh ore të shkërdheftë gjithë listën e vdekjes Kina me matrapik? Pëehrë ordiner!

      1. M
       Momqirsi Matrapik sumkapuçit

       Pisoglendi grekofon, arnautet te kane qire gjyshen, stergjyshen, mamane, motren, vajzen, mbesen dhe cfare tjeter gjini femerore te mban dera e shtepise. Ti harron mor zgjebje se je gjak ciraku, gjak argati, gjak doulis qe te solli Bej Vrioni ti prashisje tokat. Ke goje shan shqiptaret to mor sumkapuc adherfara? O rruspi… kujdes se shkon pas Kacifes, atij bythqirit qe ja ngulen plumbin ne kafke arnautet. Mos bej trimin pas kompjuterit o kurve se nuk eshte aq zorr sa mendon ti per te te gjetur e par te te cuar prapa diellut. Kete potisi po ta jap une, orthodoksi shqiptar qe nuk ju perkul ne shekuj otomaneve e jo me zgjebjeve grekofone si ty. Ante fige apo po edw palio pousti grekofone. Koproskilo.

       1. k
        kanadezi

        Kur na quan "arrnaut", ky hajvani neo-grek kujton se na ofendon, pasi nuk e di se cfare kuptimi ka kjo fjale ne turqisht. Po ta dinte nuk do ta perdorte edhe sikur tia kerkonim qe te na quante keshtu. Sipas disa turqve qe kam takuar ne disa raste te vecanta ne Kanada, fjala "arrnaut" ne turqisht presupozon nje individ me virtutet me te mira te rraces njerezore si te qenurit i forte, trim, i beses dhe ekstremist i mencur. Ne Turqi, sipas tyre, shqiptaret admirohen edhe sot e kesaj dite si rrace superiore. Keshtu per nje individ trim e te mencur, turqit thone: eshte trim e i mencur si arrnaut. Njeri prej tyre me tha se megjithese ju jeni kombi i fundit qe rate nen sundimin osman, asnjehere nuk u nenshtruat, por per me shume se 500 vjet, gjithmone i keni nxjerre probleme Perandorise. Per te shfrytezuar potencialet tuaja si komb, Perandoria Osmane mori shume jenicere shqiptare, te cilet i vuri ne pozita komanduese, duke arritur deri ne poziten e "Grand Vezir", apo Vezirit te madh, qe ishte ekuivalenti i K.Ministrit ne Perandorine Osmane. Shumica e tyre u dalluan si prijesa te vlefshem dhe bene karriera fantastike. Keta neo-greket kane problem identiteti, te cilat ne nuk i kemi, prandaj lerini qe te pellasin si te duan se dem vetes i bejne.

        1. i
         informacion

         Arnavut = Arvanit

      2. v
       vang

       Berja e shqiponjes me dy pellembet nuk perfaqeson Shqiperine e madhe dhe aspak territor grek por eshte simbol i flamurit i cili ka shqiponjen.

       1. F
        Franci

        Helenet do jene shume gomere nga trute e kokes , jo vetem nga ky rast por dhe ne te shkuaren Pajtim Kasami , ish fut bollisti i olympiakosit kur shenoinje gol vendimtar beri shqiponjen dykrenare dhe menjehere u therit nga federata greke e futbollit ped dhenie llogari ......nuk e kuptoje se ku qendron ofendimi dhe kane kaq shume kompleks kur dikush ben shqiponjen ,dhe se dihet qarte qe berja e shqiponjes nuk ka te beje fare me idete e tyre qe i djegin si nje simbol i Shqiperise se madhe por eshte simbol i Flamurit tone Kombetar dhe kjo dihet nga te gjithe , vec helenet harojne qe serbet bejne me vetedije ngritjen e tre gishtave gjithmone kur shenonin gol dhe kjo dihet qe eshte nje veprim antishqiptar , dhe kjo nuk i shqeteson .......nejse , shko e paguaj tani kaq mijra euro per nje kallo qe ke ne trute e kokes , cte thuash ,cdo hedhesh do presesh eshte sot ...... Sot ne !bare Boten ka skuadra , ka parti politike , ka Kombe qe kane simbolet e tyre , partia ne Turqi e ujqerve te murme ka simbol vite e vite perpara berjen me gishta te kokes se ujkut , mund te me tjot dikush helenet ku preken ???? Dhe pse i marin kaq shume peraonalisht .....mos diku ngacmohen dhe jane te dhier ?????? Nje pyetje bej.......

        1. X
         Xhoni

         Le të paguajnë gjobën tani robqirat e grekut. Kanë para ata se ju jep Europa. Prandaj edhe kanabis ky robqiri Matrapiku se I hedhin ndonjë kockë ata dhe ky si qen besnik Leh lart e poshtë.

         1. U
          Undefined

          Hahahahaha....kur je rrote kkkk nga trute e kokes....do te paguesh...hajvoni paguan gjithmon.....popull psikopatesh akoma me mentalitet te mykur injorantesh.....fshataret jevgjite te Anadollit kane veshur "xhaketat" Europiane...me leka borxh e kkujtojnse jane "civilizuar"...

          1. a
           altin

           shpresoj ta kutpojne serbet se ne rradhe te pare shqiponjat behen se i kemi simbolk ne flamur ,idit urime dhe shume mire jua ka bere leket kokerr me kokerr se ajne mesuar me shqipo qe ulin koken andej neper eladha keta .....

           Lini një Përgjigje