"Shtëpia" e Shqipërisë në Gjermani: Njihuni me detajet e kompleksit sportiv të kuqezinjve

6 Dhjetor 2023, 11:42Sport TEMA
"Shtëpia" e Shqipërisë në Gjermani: Njihuni me

Pasi mësoi kundërshtarët e fazës në grupe të Euro 2024, aty ku do të përballet me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë në Grupin B, Shqipëria tashmë ka prenotuar akomodiminin në SportCentrum Kaiserau. Ky kompleks sportiv është ndërtuar në zonën lindore të Ruhrit dhe ka qenë gjithmonë shtëpia e atletikës dhe futbollit westfalian. SportCentrum Kaiserau ka ekzistuar në formën e tij të tanishme që nga viti 2006.

Deri atëherë, terreni kishte kaluar disa faza zhvillimi, duke filluar në vitin 1949 me zhvendosjen e Shoqatës së Futbollit të Westphalia nga Hamm në atë që atëherë ishte Shtëpia e Rinisë Kaiserau, në Kamen. Vetëm një vit më vonë, shoqata ishte pronare e sipërfaqes prej 4.5 hektarësh.

Në vitin 1952 u bë inaugurimi i shkollës sportive. Në atë kohë kishin përfunduar zgjerimet e para, konviktet ishin shndërruar në dhoma më të vogla dhe zyra u vendos në një zonë të re.

Nga vitet 1990, u krijuan gjimnaze të ndryshme për basketboll, atletike, futboll dhe sporte të tjera. Terreni tani përfshin gjithashtu tri fusha me bar (njëra me një pistë moderne sintetike vrapimi), dy fusha me terren artificial dhe një shumëllojshmëri pajisjesh, nga dhomat e masazhit deri te lavanderia.

Në ndryshim të vazhdueshëm

Nën Presidentin Hermann Korfmacher, i cili u zgjodh në vitin 2001, filloi planifikimi për zgjerimin e shkollës së mëparshme sportive. Në maj 2006 u përurua SportCentrum Kaiserau, që deri në qershor 2018 mbante me emrin SportCentrum Kamen-Kaiserau.

Përveç Shkollës Sportive, aty ndodhet edhe SportHotel dhe SportCongressCenter. Hoteli, i projektuar si një shtëpi atletësh, ofron gjithsej 48 dhoma në një nivel të lartë.

E ftuara e parë e shquar ishte kombëtarja spanjolle e futbollit në qershor 2006, e cila qëndroi në Kaiserau gjatë Kupës së Botës në Gjermani.

Falë vendndodhjes relativisht qendrore brenda Westfalisë me lidhje të shkëlqyera transporti në kryqëzimin Kamener Kreuz (me autostrada 1 dhe 2 në drejtimet veri/jug dhe lindje/perëndim respektivisht) dhe falë stacionit hekurudhor në Kamen-Methler, i cili është vetëm dhjetë minuta në këmbë larg, SportCentrum mund të arrihet shpejt dhe lehtë.

14 Komente

 1. x
  xhoxhi

  Po lexoj çdo ditë marëzira për futbollin për skuadrën tonë.Dëshira jonë është të luajmë mirë të tregojmë se dimë futboll për fitore as mos mendoni.Nuk do fitojë asnjë ndeshje sepse Spanja,Portugalia dhe Kroacia nuk janë Shqipëri.Dalja në grup nuk ishte kushedi ndonjë suskses i madh me disa skuadra koti.Që tani mendohet ku do flenë,çfarë do hanë etj etj pra përveç ca milionave që do harxhohen nuk do shohim asgjë.Pasi të mbarojë europiani do bindemi për këtë...

  1. c
   cikalleshi

   Portugaline nuk e kemi ne grup.. Tashme shpenzimet po behen nga leket qe u grumbulluan nga dalja ne vendin e pare ne ate grupin medemek koti qe thoni ju. Pjesemarja ne Europian eshte arketim te ardhurash gjithashtu. Italia fitoi nga albitrimi me Ukrainen. Gjej nje argument te tille nese e rrahim Italine. Fitore Shqiperi!

   1. T
    Taulant

    Ekipet e medha emrin kane . Italia u kualifikua me ndihmen e arbitrit . Me pak fat ekipi e kalon fazen e pare te turneut.

    1. p
     patrioti

     ky Xhoxhi eshte ndonje fans i Luizit se me futboll spaska lidhje hic

   2. H
    Humoristi i pa pabotuar

    Pazaret i ka bere Duka i krimit,thote gjyshi!!(

    1. l
     lani

     e vertet njeriu me i korruptuar i futbollit boteror

    2. R
     Rin

     Me keto budallalleqe pa vlere do merreni deri ne qershor sa te filloje europiani dhe te kthehen menjehere mbrapsht. Nuk ka ndonje vend tjeter qe merret me keto kotesira sesi eshte hoteli e moteli.

     1. F
      Financjeri

      Prone e hajdutve politikanve shqiptare,eshte me siguri matematikore.

      1. V
       Vl

       O komenter meso nje her ka ne grup shqiperia pastaj mendo keq

       1. N
        Nari

        Pse e ke kete deshiren per ta percmuar ekipin tone kombetar te futbollit o xhoxhi !! Ne europianin e 2016 ne France,ne ishim me skuadra shume te forta si Franca e Zvicra dhe u paraqitem denjesisht,duke zhvilluar ndeshje shume te bukura dhe te mos harojme qe ekipi qe kemi ne kete europian,eshte pa diskutim me i mire se ai i europianit te vitit 2016

        1. A
         A

         Aq i mire eshte sa barazoi me Moldavine dhe me Ishujt Faroe ne fushe te vet.

        2. I
         I Duruari.

         Korigjim: Portugalia nuk është në grupin tonë o Xhoxhi; êshtë Italia (Spanja, Italia, Kroacia dhe Albania) Suksese djemve tanë!

         1. T
          Tifozi kuq e zi

          Ishim skuadra me bukur ne Europe,para ndeshjeve me Moldavine e Ishujt Faroe.

          1. T
           Tifozi plak

           Deri ne qershor ka kohe .E mira eshte qe te merreni me hallet e tuaja e e merakosuni per kombetaren kur ti vije siraja , ne 15 qershor 2024 ne ora 9 te darkes.deri atehere inshallah djemte nuk demtohen , lodhen apo bien nga forma.Silvinho e zabaleta dine se c'bejne se kane luajtur per vite mes lojtareve e trainereve me te mire te botes sikur edhe gdhe te ishin dicka e meson kur ke luajtur 333 ndeshje per manchaster city e 58 per argjentinen tok me lionel messin.beni nje black out period e lereni stafin te punoje ne qetesi.

           Lini një Përgjigje