Ndotja në Durrës, Rama nga bregdeti: Besoj se ky do të jetë sezoni më i pastër

24 Maj 2022, 11:14Turizëm TEMA
Ndotja në Durrës, Rama nga bregdeti: Besoj se ky do të jetë

Kryeministri Edi Rama ishte sot në bregdetin e Durrësit në kuadër të ndërhyrjes së fundit të forcave të ushtrisë për pastrimin e ndotjes masive.

Gjatë fjalës së tij Kryeministri u shpreh se:” Besoj se ky do të jetë sezoni më i pastër, edhe për shkak të punës së jashtëzakonshme që është bërë edhe për shkak të suportit financiar që është vendosur për t’i ardhur në ndihmë bashkive bregdetare, të cilat përjetojnë në sezonin turistik shumëfishimin e popullsisë dhe një ngarkesë ekstra që nuk përballohet dot me tarifat normalë që kanë. Është thelbësore që të gjithë të marrin pjesë në këtë përpjekje, ku nëse nga ana e bashkisë ka përpjekje për ta pastruar, të tjerët duhet të jenë për të mos ndotur

Ky është elementi i parë i abetares së patriotizmit, të mos ndotim shtëpinë tonë. Do të vazhdojmë t’i rrimë mbi kokë kësaj pune, derisa të mbyllet gjithë sezoni, i cili me gjitha gjasat do të jetë edhe sezoni me fluksin më të madh dhe me konsumin më të madh”, tha Rama. 

Ndërkohë, mbetet ende sfidë për institucionet pastrimi i pjesëve të tjera të qytetit të Durrësit të cilat janë të ndotura ku spikasin kanalet e ujërave të zeza mes fshatrave Xhafzotaj, Rrushbull, Kënetë, të cilat prej 30 vitesh ende nuk janë pastruar. 

 

2 Komente

 1. r
  raul

  Hajde tek kazanet e plehrave tek lagja 12 perballe ish fab. bukes dhe do tmerrohesh nga plehrat qe gjithe diten mbushin trotuaret dhe njerzit shmangin trotuaret per te kalyar ne rruge duke rrezikuar jeten e femijve. Asfslti i care prej vitesh gjithe gropa ne kete lagje, trotuaret me puseta te hapura dhe me pllaka te thyera. Kjo kryetarja nuk eshte per kete pune o Edi gjej nje vend tjeter. Tek Vollga leshteriku ka mbushur bregun. Rreth nje ne tre peme qe u mbollen para 3 vitesh jane thare dhe nuk zevendesohen. A ka ndermarje mirmbajtje gjelberimi apo trotuaresh Durresi?

  1. L
   Lymi

   I di të gjitha piktori/deputeti i zonës plak Po mos u lodh....ashtu do me na pa Do me na mërzit shpirtin që të shkojm të gjith te Bregu i lumit të TR Ça të mbeten pastaj të nagjej nga nji vend pune si kamarier te vilat e shoqnis të vet Durrana e qun piktori...si të duket si ide

  Lini një Përgjigje