Në nisje të sezonit Kumbaro vizitë zyrtare në Prishtinë për oferta të përbashkëta turistike Shqipëri-Kosovë

28 Maj 2022, 17:57Turizëm TEMA

Në nisje të sezonit Kumbaro vizitë zyrtare në Prishtinë
Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro ndodhet në Prishtinë, në një takim të përbashkët me ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, kryetarët e bashkive dhe turoperatorët e të dy vendeve në nisje të sezonit veror për të diskutuar sfidat dhe mundësitë e bashkëpunimit me oferta turistike të përbashkëta.

Gjatëndrimit në Prishtinë Kumbaro u prit edhe nga Kryeministri Albin Kurti ku te dy theksuan rëndësinë e hapjes së tregut turistik për të dy vendet, çka do të jetë dhe pjesë e agjendës së mbledhjes së perbashkët mes dy qeverive.

“Kemi bërë bërë bashkë në një tavolinë për herë të parë tre nivele të bashkëpunimit: në nivelin më të lartë të dy ministrive, të përfaqësuesve të autoriteteve vendore, pra me kryetarët e komunave dhe bashkive nga Kosova e Shqipëria, por vlera e shtuar e këtij takimi është të ulurit bashkë me sektorin privat, përfaqësues të hotelerisë dhe turoperatorëve. Pa asnjë dilemë, turizmi që na vjen nga Kosova është shumë i rëndësishëm, për të mos thënë me i rendësishmi që ne kemi me mbi 2 milione turistë në vit, por është detyra jonë si politikbërëse t’u përgjigjemi kërkesave që vijnë nga sektori privat i turizmit. Morëm shënim kërkesat që do t’i adresojme në mbledhjen e dy qeverive”, tha Kumbaro.

Ministrja Kumbaro njoftoi edhe nisjen e punës për platformën e përbashkët dixhitale, që do të shërbejë për promovim dhe informim turistik në dy vendet, një kërkesë e bërë edhe nga turoperatorët gjatë takimit.

Ministrja Rozeta Hajdari tha në fjalën e saj se edhe Kosova e ka kthyer turizmin në prioritet dhe së bashku me Shqipërinë, mund të krijohen shumë mundësi bashkëpunimi

“Gjatë vitit 2021 vizitorët nga Shqipëria përbënin rreth 25% të statistikave të të gjithë vizitorëve të huaj që kanë vizituar Kosovën. Ne besojmë se ky numër do të rritet dhe qarkullimet turistike mes dy vendeve do të shtohen, pasi do të vazhdojmë të punojmë në rritjen e aktiviteteve mes dy vendeve, qoftë ato të promovimit, organizime të tjera shtetërore, por do të punojmë ngushtë edhe në organizimin e tureve dhe krijimin e ofertave të përbashkëta turistike Kosovë-Shqipëri”, tha ndër të tjera Hajdari.

Vizita e ministres Mirela Kumbaro në Kosovë shoqëruar nga kryetarët e disa bashkive shqiptare dhe turoperatorët privatë, vjen dy javë pas pjesëmarrjes së ministrave të Kosovës dhe të Maqedonisë së Veriut në turin e organizuar në qarkun e Gjirokastrës.

1 Komente

  1. L
    Like Ramxoni

    allahu na rujt nga ky shtet bastard….qe tallet me shqiptkart

    Lini një Përgjigje