“Plazhe të mrekullueshëm, male që të lënë pa frymë”, media turke për Shqipërinë: Meriton famën e Greqisë dhe Italisë

12 Gusht 2022, 10:19Turizëm TEMA

“Plazhe të mrekullueshëm, male që të lënë pa

“Greqia dhe Italia të vijnë në mendje të parat kur bëhet fjalë për pushimet verore jashtë vendit. Fqinja e tyre, Shqipëria ka qenë gjithmonë një hap prapa, edhe pse ka plazhe të ngjashme dhe relieve të mrekullueshme”, – shkruan Gozde Akgungor Pamuk për një nga gazetat më të mëdha turke ”Haberturk”.

“Në këtë artikull duam të flasim për gjeografinë, jo për historinë. Me malet e saj që të lënë pa frymë, me plazhet bruz dhe peizazhet e mrekullueshme, Shqipëria meriton sigurisht më shumë famë nga sa ka aktualisht.

Ata që udhëtojnë me pasaportë turke kanë një avantazh më të madh pasi për në Shqipëri nuk nevojitet vizë.

Tirana nuk ka vijë bregdetare, por kalimi i kohës në këtë qytet me sheshet, ndërtesat historike dhe muzetë e saj do të jetë një eksperiencë e këndshme. Durrësi, 30 kilometra nga Tirana, është një qytet port historik në detin Adriatik. Shumica e njerëzve që jetojnë në kryeqytetin e Tiranës preferojnë këtë vend për një pushim fundjave.

Nëse dëshironi të shijoni detin, periudha nga mesi i majit deri në fillim të korrikut është ideale, por edhe dy javët e para të shtatorit, pasi është më qetë dhe më i vlefshëm ekonomikisht.

Duke qenë se gushti është periudha e pushimeve publike si në Shqipëri ashtu edhe në Itali, pothuajse të gjithë i bëjnë pushimet gjatë kësaj periudhe. Në korrik dhe gusht, plazhet dhe qytetet janë më të mbushura me njerëz, hotelet janë më të vështira për t’u gjetur dhe më të shtrenjta sepse sezoni është në pikun e tij.

Le t’u hedhim një sy vendeve më të bukura të Rivierës Shqiptare:

Radhima

Është një nga resortet e njohura të pushimeve, ku mund të qëndroni në hotele afër detit dhe të kaloni kohë në plazhe. Që këtu e më tej në këtë rivierë deti do të bëhet gjithnjë e më i bukur.

Himara

Himara ka një plazh publik të vogël dhe zakonisht e preferojnë familjet dhe megjithëse është i vogël, nuk është i mbipopulluar. Një nga avantazhet më të mëdha të qëndrimit në bujtina në Himarë janë gjiret idilike aty pranë. Livadhjaja dhe Jala janë disa prej tyre. Megjithatë, disa prej tyre mund të arrihen vetëm nga deti.

Orikumi

Ky vend është gjithashtu shumë popullor me plazhet e tij. Ashtu si në pjesën tjetër të Shqipërisë, produktet e peshkut janë të shijshme dhe jo shumë të shtrenjta. Sigurisht që ju rekomandojmë të hani peshk dhe makaronat me fruta deti.

Dhërmiu

Dhërmiu, i cili tërheq gjithnjë e më shumë vëmendjen e gjithë Evropës me detin e tij të mrekullueshëm, duke zhvilluar ambiente akomodimi dhe ambiente ushqimi dhe pijesh, është një nga resortet më të bukura të pushimeve në Shqipëri. Mos u shqetësoni pasi ka një vijë bregdetare shumë të gjatë dhe të gjerë. Ka vend të mjaftueshëm për të gjithë.

Palasa

Ndërsa zbrisni nga mali, do të shihni nga lart plazhin e Palasës me rërën e bardhë dhe ngjyrën e mrekullueshme të ujit bruz. Këtu ka prona luksoze, shumë pak hotele dhe pak plazhe. Ju mund të zgjidhni një nga plazhet dhe të kaloni ditën në Palasë dhe më pas të vazhdoni rrugën tuaj. Palasa është shtëpia e disa prej atraksioneve kryesore të Rivierës Shqiptare, kështu që çmimet janë shumë mbi mesataren shqiptare. Makinat sportive dhe luksoze në parkingun ku do të parkoni makinën tuaj do t’ju japin një ide që në momentin e hyrjes.

Porto Palermo

Në këtë gadishull, që ndodhet në jug të Himarës, ndodhet Kalaja e Porto Palermos, e ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena. Gjiri ia vlen të vizitohet për atmosferën e tij unike dhe detin e qetë mes rrënojave të kështjellës së qetë. Mund të themi se është i vetmi vend në botë ku mund të shihni në intervale të shkurtra një kështjellë osmane dhe një vendstrehim nëndetësesh nga periudha e Luftës së Ftohtë.

Kanioni i Gjipesë

Me ujërat e tij të kristalta të rrethuara nga kanioni, Gjipeja ka një pamje si kartolinë. Të shkosh në Gjirin e Gjipesë, i cili konsiderohet si një nga gjiret më të bukur të rivierës shqiptare, është pak e vështirë. Nëse do të shkoni me makinë, duhet të ecni në një rrugë 45 minuta pas parkimit. Ose me anije nga Himara dhe Dhërmiu.

Gadishulli i Karaburunit dhe ishulli i Sazanit

Karaburuni është gadishulli më i madh i vendit. Ishulli i Sazanit, përballë Karaburunit, meriton vëmendje të veçantë me shpellat e tij të mëdha dhe jetën e pasur nënujore. Karaburuni dhe Sazani janë gjithashtu pika më perëndimore e Shqipërisë dhe i vetmi park detar kombëtar i vendit.

Ksamili

Nëse ju tregojnë një foto dhe të thonë se kjo është Shqipëria, jo Maldivet, atëherë ndoshta po shihni ishujt e Ksamilit. Këta ishuj, të cilët kanë një atmosferë fantastike, mund të arrihen me varka të vogla nga qyteti i Ksamilit.

Saranda

Është një nga qytetet bregdetare më të njohura të vendit me plazhet e saj ku do të shihni shumë nuanca të blusë, bollëkun e alternativave për të ngrënë dhe pirë dhe afërsinë e saj me gjiret përreth. Saranda është gjithashtu një pikë tërheqëse për turistët pasi ndodhet pranë Parkut Kombëtar të Butrintit, i cili njihet si një sit i Trashëgimisë Kulturore Botërore nga UNESCO. Nëse vini këtu, ju rekomandojmë burimin e ujit të mrekullueshëm natyror të quajtur “syri i kaltër” për shkak të thellësisë së tij dhe ngjyrës unike të ujit”, përfundon Gozde Akgungor Pamuk për një nga gazetat më të mëdha turke ”Haberturk”.

6 Komente

 1. B
  Bravo Turqia, Turpi i mbete shqipetareve.

  Rrofte Mdia Turke qe i ben reklam turizmit ne Shqiperi, se po te ishte per shqiptare te djegur e duan kete vend. Kane 5 vjet qe behet nje sulm ndaj turizmit qe duket si i organizuar dhe i paguar. Turp per te gjithe Mediat shqiptare dhe turp per te gjithe shqiptaret qe pozojne si qytetar te botes dhe vetem degradojne Shqiperine.

  1. A
   Accidentally_genius

   sa eshte paguar per kete shkrim te qifsha robt ne pidh ,, i paska pa turqia e si shofim ne qe rrim e jetojme ketu ,,,nje pjate oriz 16 mije leke , nje peshk i qelbur 250 mije leke , nje shazllon 40 mije leke,,,nuk merr dot nje cader me e vene vete ,, se te vjen pronari te hap ballin me leve ...hale popull , ne djall vafshi ,,, shikoni cmimin e naftes dhe krahasojeni me vendet e rajonit ,, krahasojeni me kosoven minimalisht ,,,qe nga 2013 nuk eshte rritur asnje rroge ne administrate... shkoni shikoni ne administrate,, totalisht mbushur me kurva,, qe nuk dine as vete per ca jane aty ,,, niveli zero ,,, ne bashkine e tiranes ,nje departament i tere prej 60 punonjesish vetem per te komentuar pro qeverisjes.. rrine tere diten online duke pare kush komenton realitetin dhe per ta mbytur me komente pro..var veten burri i botes ne rrajce per shkak te kushteve ekonomike ,, e gjigandi jone vjen verdalle me avion privat ,, vetem nje pagese te inceneratoreve mund te nxjerre nga skamja te pakten per buken e perditshme familje si ky qe vari veten ,, edhe njehere , ne djall vafshi , e vuajtishi ne familjet tuaja .. turp tju vije qe per nje rroge te pamerituar i qyrraviteni kesaj qeverie fashiste ,,,

   1. S
    Shqipetar

    Ti rraceqelbur qe flet per vendin tend gjithe te zezat nga mllefi qe ke se ke rene nga fiku po i ben sherbimin me te keq te mundshem ketij vendi. Shko dhe beji pushimet ku ta mban xhepi. Hotelet dhe resortet jane ngritur me mundin dhe djersen e secilit prej pronareve qe i gezon dhe ske perse tu besh antireklame se ke inat qeverine. Por rraca jote duhet shfarosur sepse jeni funderrina.

    1. S
     Sa shume paguhet per te sabotuar turizmin Shqiptar

     A_Genius mos i ofendo pronaret e hoteleve se ta mbajne motren dhe gruan ne maje te karit. Nese nuk ke mundesi ti cosh me pushime do ti coj une dhe do ti trajtoj sic e meriton motra jote, shezllon te paguar, dy koqe veze te paguara dhe dyshek te paguar. Ti ben mire te shkosh ne Dubai, atje te mjalti.. te besh ca leke per pushime, se ta shkerdhyen familjen per nje pale pushime ne Jug.

    2. E
     Era

     O Genius,dukesh që nuk ke qënë ndonjëher me pushime.Shko në Dhërmi i ke të gjitha kategorit e çmimeve. Nga 500l një pic në 5000l një pasta me fruta deti.Tju vij turp çfarë njerzish jeni që nxini çdo gjē. Dhërmiun Edi Rama e ka bërë me plot gojën perla e jugut.

     1. a
      animas

      Fama fitohet kur ka standart e cilesi, kemi vende magjepese e shume te bukura si ne vendet malore dhe bregdet, por cilesia eshte skandal, nuk ofrohet standarti qe shesin, isha dy dite tek Morina Palace ne Dhermi, cmimi ne stratosfere dhe sherbimi per turp, shezllonet prej druri po kalbeshin e kishe frike se mos thyheshin e dysheket mbi shezllon te zinte frika te shtriheshe edhe me dy peshqire vene mbi to. Eshte e turpshme te paguash dhe mos marresh ate qe paguan, ndaj nuk arrime kurre as me Greqine e me Italine as nuk mund te krahasohemi nga ky nivel.

      Lini një Përgjigje