Sezoni veror, Kumbaro inspektim në Dhërmi: Bizneset janë të qarta për parcelat e plazheve, nuk do të falet informaliteti

22 Maj 2022, 12:47Turizëm TEMA

Sezoni veror, Kumbaro inspektim në Dhërmi: Bizneset janë të

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro ka inspektuar nisjen e sezonit veror në Dhërmi. Së bashku me kryetarin e bashkisë Jorgo Goro dhe prefektin e Vlorës Flamur Mamaj, Kumbaro u shpreh se gjithë vëmendja do të jetë në terren për të garantuar respektimin e rregullave për parcelat e plazheve dhe strukturat “beach bar”.

“Lejet për strukturat e përkohshme të shërbimit që janë 'beach baret', janë miratuar dhe ka mbaruar gjithë procesi. Subjektet kanë marrë nga Agjensia e Zhvillimit të Territorit edhe sugjerimet ku duhet të bëjnë ndryshime në projekt. Të gjitha lejet janë të publikuara në faqen zyrtare, duke u bërë për herë të parë sistemimi i strukturave të përkohshme të miratuara nga Këshilli Kombëtar i Territorit, kështu që për çdo përpjekje për të ndërtuar pa leje, duhet të dihet që IKMT do të jetë gjatë gjithë kohës në territor.

Është i nevojshëm bashkëpunimi me bashkitë dhe prefektin për çdo qarkt, për të kuptuar kush ka leje dhe kush nuk ka, tek pjesa e formalitetit nuk do të falim. Nga ana tjetër është mirë ta parandalojmë, sepse nuk është mirë as për pushuesit kur shkon me forcat për të prishur një objekt në mes të sezonit. Kjo është arsyeja pse janë publike të gjitha lejet”, u shpreh Kumbaro.

Kryetari i bashkisë së Himarës, Jorgo Goro tha se nisja e procesit të dhënies në menaxhim të parcelave për subjektet private që në vjeshtën e vitit të kaluar, ka sjelle efekte shumë pozitive në terren.

“Është hera e parë që ne si bashki nuk jemi në terren për të përcaktuar vendet sepse i dimë. Puna e hershme ka filluar të japë efekt dhe të gjithë janë të impenjuar që t'i mbyllin sa më shpejt përgatitjet për sezonin”, u shpreh Goro.

Prefekti i qarkut Vlorë Flamur Mamaj tregoi se karakteristikat e motit në Dhërmi e bënin të pamundur vendosjen e stacioneve të plazhit më herët, por subjektet kanë qenë të qarta për procesin dhe për hapësirat e tyre.

“Deri në prill në Dhërmi ka shumë era të forta. Kjo bën që subjektet të shmangin vendosjen e çadrave. Parapërgatitjet që filluan shumë herët janë shumë të mira, ka filluar të japë efektin dhe të gjithë janë të impenjuar ta përfundojnë sa më shpejt për të qenë gati”, tha Flamur Mamaj.

Ministrja Mirela Kumbaro bisedoi edhe biznese të zonës, duke u kërkuar që të përfundojnë çdo punim brenda datës 1 qershor.

"E kemi nisur këtë punë që në shtator, ndërkohë ju e nisni javën e fundit të majit. Më 1 qershor, nëse nuk e mbyllni, ka të tjera masa. Shteti e ka filluar punën që në shtatorin e një viti më parë dhe na shkoi goja mbrapa duke u thënë gjithë privatëve që filloni punën. Duhet të sistemohet, të jetë estetike, sepse është pjesë e së gjithës, të rroftë hoteli kur nuk bën pjesën jashtë”, tha Kumbaro gjatë bisedës me një sipërmarrës të zonës.

4 Komente

 1. P
  Polici

  Po pse kjo pike ka qene kshu te pakten 2-3 vjetet e fundit? Sa kushton nje kove boje? Hajde pastro plazhin e vjeter ne vlore ku jane malet me plehra.. edhe lungo Maria ka nevoj per vijezime te reja dhe sinjalistike te re rrugore. Plus qe dhe aty perseri problem edhe pa pastertia. Ballkoni i vlores mbi shkollen tregtare pashe qe ishte shkateruar prape. Eshte skandal! Himara vete eshte turp, plot me lavazho dhe plehra kudo. Kete muhabet keni cdo behar, duhet te vij Rama me qese ne dore qe te levizni.

  1. V
   Vito mashtruesi, shoku i Nikos

   Mirela Kumbaro Furxhi , nje perkthyese frengjishtje qe menaxhon Mjedisin dhe Turizmin. Ja pse nuk behet perpara ne kete vend, sepse berberi ben kirurgun meqe kane si mjet pune te perbashket briskun.

   1. N
    Nici

    Do kete plazhe te lire kyt vit o do jet tok zanun gjthandej.

    1. S
     Stela Pata

     E paska vënë pllakën e sulltanit kjo shtriga e manallëve të kuq.

     Lini një Përgjigje