I dënuari i Qafë Barit vazhdon replikën me ish- drejtorin Edmon Caja: Çfarë ndodhi kur pushkatuat, Sokolin dhe Tomën?

24 Prill 2019, 19:55Dossier TEMA
I dënuari i Qafë Barit vazhdon replikën me ish- drejtorin Edmon

I dënuari i Qafë Barit, Skënder Tufa, vazhdon replikën e tij me Edmond Cajën, ish- drejtorin e burgut në kohën e komunizimit.

Duke ju përgjigjur Cajës rreth deklaratave të tij, Tufa shkruan se procesi i ashtuquajtur i dënimit të krimeve të komunizmit pas viteve 90 ishte i përciptë.

 

“Demokraca e dhuruar apo trasformimi i detyruar ne Shqiperi ishte kali i Trojes ne ndryshimet social-politike te viteve 90-91, e cila zbatoj me përpikmëri strategjin e mirë-detajuar.

Ligjet 7501 dhe 7514 ishin nyja gordjane e anomalisë, anarshisë, vllavrasjes , zvarritjes , dhunimit , përçmimit ,fyerjes , e diskriminimit të shoqërisë dhe të përndjekurve të diktaturës të cilët edhe sot janë të pavlërsuar e të diskriminuar, ndërkohë që persekutorët e tyre u akomoduan në detyra të larta e të rëndësishme të shtetit, pa u përgjigjur për krimet e bëra . Kjo ndodhi sepse politika kaloi në duart e besuara të atyre që e zbatuan me rigorozitet strategjine e paracaktuar.

Thuhet se diktatura 45 vjecare ne Shqiperi ishte nder me te egrat ,cka vec te tjerash sot na rezultojn rreth 5000 te ekzekutuar pa varre . Nuk pamë asnjë të ndëshkuar ndaj me te drejt pyetet: – Kush i bëri këto krime?

 

Nga eksperienca botërore dhe logjikisht , rrëzimi i një diktature shoqërohet me ndëshkimin e saj dhe si shembull për të mos u perseritur .

Ne Shqiperine e burgjeve  dhe kampeve te internimit , në Shqiperine e rrethuar me gjemba e plumba , ne Shqiperine e depersonalizimit te njeriut ,jo vetem qe nuk pame një person pergjegjes por perkundrazi ingranazhet e ketij krimi sot drejtojn , diktojn dhe pështyjnë mbi krimin e tyre

Kjo ka ndodhur sepse Shqipëria ka injoruar konventat dhe deklaratat per krimet e komunizmit dhe lustracjonin.  Rolin kryesor ne keto veprime e ka luajtur Bisturia Serbe apo Penecilina e sigurimit .

PD apo pseudo e djathta jo vetem qe nuk ndertoj nje ligj per ti ndeshkuar por ijnorojë dhe ndërhyrjen ndërkombetare per kete qellim .

Ne vitin 2011, raportuesi i OKB,  z Filip Alston, deklaron – Shqipëria duhet të zbardh të gjitha krimet e kryera  gjatë periudhës së diktaturës komuniste dhe të bëjë transparencë të plotë për ngjarjet dhe aktoret

Mos ndëshkimi ka bere që ai të riformatohet duke u bere më brutal , me arrogant , me abuziv , me prepotent e me i paskrupullt .

 

A ke fytyrë?

 

Turpi është i pa fytyrë dhe duke qenë i till nuk ka masë. Këtë e shohim edhe tek njeriu i cili më habit me këmbënguljen për tu pastrur përpara familjes edhe pse nuk ka oqean t’ia lajë  bëmat të cilat paturpësisht na i shetë si  bamirësi . Monologu i tij i detyruar e nxjerr atë një mjeran  të dëshpëruar që vazhdon të vjelli vrerë me mendimin se duke sulmuar mbrohesh me mirë, e harron se këtu është përball bëmave të tij që kanë kurajon ta dëshmojnë  së vërtet Qaf – Bari ishte nje varr i hapur  e mbi kufomat tona te gjalla kuisnin këta korbat mishngrenes .

Me sa po kuptoj, Kaubojsi duke u sulmuar nga të gjitha anët, e ka humbur torruan dhe po bën autoportret pa vetëdije .

Jan kater numra gazete te vëna në dispozicionin tënd dhe në tërë këtë përpëlitje kemi parë të mbrohet në mënyrën më të dobët e të pamoralshme figura e krimit tend i cili vec e shton dozen e bemave te tua

Kastriot Caushi  dhe Hasan Bajo  kan qen shembull ne sjellje dhe qendresë , ata nuk u punësuan, se treguan një pjesë të bemave të tua, por ishte një udhëzim që përfshiu një numër të konsiderueshëm të burgosurish politik,  të cilët u emëruan në polici e gardë .

Eshtë qesharake kur thua se  kam qen i vogel e i pa perfillur. Edhe pse i vogel ti ushtroje terror fizik e psikologjik si pasoj e terrorrit tënd  të sëmurët rrinin në dëborë e ne diell jashtë . Të dobëtit rriheshin se nuk bënin normën , e për të mos u rrahur tre herë në ditë ,te birucat, futeshin në hapsira ku gjenin vdekjen.

Ti merr guximin te perbaltesh Visarin per te vetmen arsye se ai deshmoj një pjesë të bëmave të tua ne krijimtarin e tij. Je nje liliput qe llumi i hedhur smundet te arrij te Visari por te mbulon ty

Ti e quan Kastriot Dervishin hajdut dosjesh nderkoh qe ai ka qen drejtor i arshivës . Historia shkruhet nëpërmjet studimit të dosjeve, ku janë të dokumentuara bëmat e tua dhe ti prej tyre ke frikë, se e dinë mië që aty ka mjaft dokumente të tjera që vërtetojnë krimet e tua.

Ti  me gënjeshtrat e tua thua se ne shpifim , shpifin te dhunuarit e tu , shpifin dokumentet autentike te ankimeve qe ne kohen kur ushtroje dhunë, shpifin dosjet e hapura që ti i ke frikë, shpifin te vdekurit e terrorit tend .

Po çkanë me ty gjithë këta njerëz?

Ti hyje ne galeri jo per tu kujdesur për armiqt por arrdhia jote do të thonte norma 150 përqind,  ose 15 vagona dy persona ose 15 herë 3 tonë . Mos i bëje po deshe!

Faktet e bërjes se detyrës tënde janë të  numëruara me shqelmat, grushtat e shkopinj gome ne trupat  tanë

Procesi i 94 ës nuk ishte tjetër veçse një pjese e strategjisë  që dënoj formalisht nomeklaturen komuniste  për kafe  dhe ju dha pafajësia mbas 3-4 vjetësh, duke ju dhënë dëmshpërblim dhe nga 50 dollarë për ditë burgu në cash .

Ti thua nuk kam prekur njeri në burgë, ndërkohë që veç nesh, dëshmitar okular, na paraqitet dhe një dukument autentik .

Agron Cipllaku dëshmon në kohën që ushtrohej dhuna në letrën e tij.

Ngjarja me te burgosurin Ahmet Tufa nuk eshte si e tregon ti .Ate mbremje ti ke bërë terror  në Qafë -Bari . Tek zyra teknike , ti me policët e tu, i merrnit të dënuarit dhe ju a ngrinit këmbët në tavolinë. Njëri mbante këmbët dhe të tjerët qëllonin me dru në shputën e këmbës deri sa të fryhej e damaret të dërmoheshin, e kur dilnin duhej të shkonin zvarrë, se dhimbja ishte  e padurueshne. Një polic nuk lejonte të vinin për ti ndihmuar . Mbaj mend Bajram Dervishin, Ymer Myrtjen ,Ahmet Tufa , Fatmir Lakasi, Perikli Shqevi ,Panajot Bastunin e të tjerë q ëtë më falin që s’po më kujtohen, por ishin rreth 15 vetë.

Edhë një herë ti gënjen për mbylljen e punës në miniera .  Lirimi i të dënuarve politik ishte udhëzim i OKB-ës, që kish marr Alia dhe nuk diskutohej puna  . Ti korin e quan të privilegjuarit. Nuk di të jem privilegjuar ndonjëherë për gjatë   gjithë kohës së burgut siç thua ti,. qe vjell vrer me një arsyetim prej provokatori.

Bedri Blloahmi sjell fakte të cilave ju kundervihesh me paturpesi. Bedriu ka qenë një njeri i rregullt dhe korrekt .

Eshte e vertet qe Ministria dhe forcat speciale muarën kontrollin e burgut, por gjithmonë nën drejtimin dhe asistencën tuaj që raportuat gjendjen. Nuk kam marr pergjigje për pyetjen: – Pse u muar Sander Sokoli , Dr Drago , Hajredin Fratari ,Dalip Zhaboli, Nuredin Skrapari

Edhe ti e dinë shumë mirë që ata nuk muaren pjesë ne revoltë.  Kush i raportoi?

Raporti mjeko-ligjor i vdekjes se Sandrit është i falsifikuar, ti e dinë mirë si ka vdekur e kush e ka vrarë. Ti pyet: – Ku jam unë i pafajshmi këtu?  .

Ti je kudo , je në shtypjen me dhunë e terror , je përgjegjes dhe ngacmues i revoltes. Ti nuk i vrave drejtperdrejt Sandrin ,Tomen , Sokolin por ishe ti qe krijove situatën e cila  çoi në fundin e tyre  . Mbas dënimit të tyre, ti me eskort na mblodhe tek mensa e na dhe lajmin e pushkatimit te Sokolit dhe Tomës, flisje si gjel i fryrë e na kërcënove duke then po ju a majti dilni prap

Ti ne letren e parë e pyet Agron Tufen  – a ke nder – a ke dinjitet – a ke familje . Ne katër numrat e gazetes nuk kam dalluar asnje nga këto tek ti  . Agron Tufa e ka kryer më së miri detyren e tij duke zbardhur ate cka nuk e ka ber shteti e ligji. Historia do te shkruhet edhe pse ju skermisni dhembet  . Me kundervenijen qorre qe i ben zonjes Mira Dine, ti tregon paburrërinë tënde përball guximit të ligjshëm të saj e cila me ndergjegje drejtoj gishtin mbi bëmat e tua ,veprim që më pas do të ndiqet nga të tjerë njerëz të ndërgjegjshëm që kuptojnë se pa dënimin e krimeve te diktatures nuk do te ketë të ardhme

Kam dyshuar në vetvete edhe për një thënie tënden: – Kam qenë edhe unë 6 vjet i burgosur ne Qaf-Bari  – thua ti  .   A mos po i bën të gjitha këto marifete për të përfituar dëmshperblim për 6 vitet në burg , o Kuabojs I skëterrës së Qafë Barit?

23 komente në “I dënuari i Qafë Barit vazhdon replikën me ish- drejtorin Edmon Caja: Çfarë ndodhi kur pushkatuat, Sokolin dhe Tomën?”

 1. Rita says:

  Nje deshmi reale aq dhe e dhimbeshme per faktet e uroj te rroni aq sa te degjoni e shikoni me syte e tuaj denimin e persekutoreve . gja qe kerkohet me kohe nga OKB e shteti jone “plurarist ” hesht e vetem hesht !!! Shterojne fjalet perpara reagimit tuaj e perpara cdo fjaleve qe shkruani .Bashkohuni ku jeni e sa keni mbetur per te marre shpagimin e merituar !!!

  1. Pjerini says:

   Hahaha skender qenke bere edhe rita…grotesk.

  2. Fytyre miu says:

   Kjo Rita do jete pseudonimi i skender tufes ne kujtim te prostitutave qe ai shfrytezonte per te bere para te pista.Skender trego sa u denove ne 2011 per shfrytezim prostitucioni e pastaj dil e bej denoncuesin me pagese.

   1. Tom ndoja says:

    A ke ndonje vajz ta punsoj prositut,,, ty edmond cajes

  3. Zorro says:

   E derrmove Mondin o Tufe sa i rruajte bythen!
   Ku i ke deshmite kunder tij o kellire pervec derdellitjeve te kota me fjale?
   Pse nuk e ke denoncuar ne gjykate Modin megjithese paska bere kaq krime?
   Mos u kishin cuar ne kamp qejfi atje ju plehrat e vendit?
   Te punonit dhe vuanit sa t’u dilnin trute se ja vini tani e na cani trapin!
   Por kur hyte ne greven e urise dhe Berisha nuk ua vari teneqene dhe asnje burgaxhi nuk ju afrua grevisteve sa Liraku i vuri flaken vetes pse heshtet?
   Pse nuk u solidarizuat ju me Lirakun por edhe sot keni heshtur o vrroma?:
   Ju jeni kerma o Tufe bagetie dhe jo atdhetare,por gomare!

   1. Tom Ndoja says:

    O te qisha robt ty e edmondit,,zorro

 2. Doktori says:

  O tufa i tufave,trego me mire ate punen e ruajtjes se pushit,qe te ben te te kalojne mornica dhe leji brockullat dhe teorite.Je nje genjeshtar klasik dhe nje teoricien injorant.Te kane terhequr veshin me duket per deklaraten qe bere se
  Caja seshte vrases i drejtperdrejt.Edhe per blloshmin ke te drejt…eshte burre i mire mashtruesi…avokat i kristalit je vertet bindes.Agroni artist,visari rob zoti,dhe ti je garanti….Papagell

  1. Arben ndile says:

   Quhem arben Ndile me Ben pershtypje shkrimi I doktorit dua te te them doktor Kam qene ne qafe Bari I burgosur dhe ato qe shkruan Tufa I tufave Jane te verteta I kam pare me syte e mi

   1. hetuesi says:

    Mos i ke pasur syte ne bythe?

  2. Tom Ndoja says:

   Oo kurv ti po flet ta shkerdhej nerin e familjes, ne te nigju se flet edhe per nje te perndjekur tjeter

 3. Titi says:

  ky Skender Tufa mos eshte ai qe u denua ne 2011 per shfrytezim prostitucioni???Epo kur del edhe ky deshmitar.Burgaxhi ne komunizem e Burgaxhi ne demokraci.Hajt e besoi ketij legeni.

 4. Lani says:

  Po pse kur u nderrua sistemi ky Skender Tufa u mor me prostitucion te lokali i vet??Apo liri-demokraci.Ben moral dhe ky dhe qija ropt ca ngeli per te tjeret.

 5. Edi NYC/USA says:

  Komentoni o halabakët e Komunizmit për aqë sa kohë barbarizmat e krimet tuaja që mbeshtetën e përfaqësojnë diktaturën komuniste mbeten të pa ndëshkuara me ligj.
  Ju or lapanjozë i tmerroheni opinionit Kombëtare kur ju publikojne emrat e tregojnë veprimet makabre me karakter të ulët të humanizmit. Tmerr keni kur shihni emërat e shokëve tuaj sepse nesër ju qëllon rradha juaj kështu siç ka nisur.
  Një nga një emërat tuaja do tju publikohet me rradhë që ju tju vijë turp kur të qëndroni përpara nipërve e mbesave tuaja mor lapanjozë….
  Ndëshkimi juaj po vonon por nuk Barron!

 6. Kujtese says:

  Po lexoj me vemendje “kujtimet” e ketyre pseudo te persekutuar,kur denohesh per vjedhje dhe llapje ne burg per politike, akuzoheshe dhe denoheshe per politike “te madhe” sic thone rendom te gjithe ish te burgosurit ordinere e politike. Habitem se si sot kerkojne zbatimin e ligjit e rregullave te shtetit, kur dikur i kane shkelur vete e jane denuar, Cdo sistem diltator apo demokrat ka ligjet qe duhen zbatuar domosdoshmerisht. Cdo sistem ne vetevete eshte nje lloj diktati ndaj popullsise civile. Keshtu eshte edhe sot. Ish lideri S. Berisha u mori votat ketyre dhwe kur u futen ne greve urie u leshoi kosheret e bleteve ne ambientet e greves mos e harrojne kete keta. Ankohen per ligjin 7051 Saliu e beri dhe e pranoi gabimin vjet keta nuk reagojne. Pse ata qe dhane jeten per clirimin e Shqiperise, nuk mrrin honorare si ish te perndjekurit apo ballistet,legalistet e cdo lloj karavidhe sipas Musarajt dhe duan soj e sorollopi i tyre pagesat e “vuajtjeve” sepse me shume se gjysma e tyre kane qene bashkepunetore te sigurimit, kurse pinjollet e partizaneve vuajne pa pune e pagesa ekstra, pa shkolla duke qene me te zote se keta analfabete qe per pese vjete mbaruan nga tre shkolla te larta pa bere te mesmen. Mendoj qe eshte e kote te polemizojme me ket shtrese te vuajtur dhe te korruptuar qe ne gen.

  1. Tom ndoja says:

   Te qisha motren gruen, ty edmond cajes,,, kujtese

 7. Taraboshi says:

  Une me kete rresht po bie me shkurt.Se per ta besuar nuk e besoj.Por po i them se edhe ti qe e quan veten iktime.te ishe ne vend te dr ejtoritte burgut nuk do te ishe asnje grime ma i mire.Por perkundrazi do te ishe aq i keq sa edhe te shtepise tende do ti shkoje ne hell.

  1. Tom ndoja says:

   Ku ke pa ti mor legen se ka njerz si ata mor ty a me ta ba sot njat tortur e me te fur ne germallat e Qaf Barit,

 8. ben says:

  Per te gjithe juve qe shani me fjale te pa denja zotin Tufa.
  Se pari, nuk ka rendesi se perse jane denuar keta te mjere. Cdo i denuar vuan burgun, por jane te pa pranueshme torturat dhe vrasjet e tyre nga personeli burgut. Une personalisht nuk e njoh zotin Tufa, por kam njohur njerin prej atyre qe flet zoti Tufa. Ky esht Sander Sokoli, dikur ish drejtor i fabrikes ushtarake te Mjekesit ne Elbasan.
  Sander Sokoli, ka qene nje nga miqte me te afert te babait tim dhe duke patur shume hyrje e dalje familjare, e kam njohur si njeri teper pozitiv. Duke qene se informacione te tilla ishin tabu ne kohen e merhumit, dhe im ate kurre nuk foli ne syte tone per mikun e tij, prandaj une nuk e di se perse arrestua dhe u denua Sandri, por morem vesh per vdekjen e tij tragjike dhe nga shume burime te tjera mesuam se u vra ne burg prej rojeve. Zoti Tufa e permend disa here Sander Sokolin si nje njeri teper serioz dhe qe respektohej shume prej te burgosurve. Ky ishte vertet Sandri qe kam njohur qe ne femijeri, A mos ishte pikerisht kjo aresyeja qe ai u vra babarisht prej rojeve te burgut. Nje pyetje kam per juve qe shani zoton Tufa: Me cfare te drejte i merret jeta nje njeriu? Sandri nuk ka qene as hajdut dhe as imoral sic po akuzoni zotin Tufa. Ne fakt, Sandri ka qene nje intelektual i vertete, nje njeri qe shprehte vec miresi dhe i dedikuar pas familjes se tij. Atehere, perse u vra ky njeri? A duhet te mbaje pergjegjesi ligjore nje individ qe shkakton vdekjen e nje tjetri, qofte ky edhe nje i burgosur?
  Se fundi, lerini keta te mjere ne hallet e tyre, pasi kane vuajtur me faj apo pa faj, te zite e ullirit. Te pakten heshtni, nese nuk jeni dakort me ato qe thone. Mendoni sikur te ishit juve ne vendin e tyre …

  1. ca po thua says:

   Ben karagjozi! Kerko informata zyrtare se perse “u vra” S.Sokoli dhe mos bej surrati jot edhe deshmitarin, edhe prokurorin edhe gjykatesin edhe ekzekutorin! More vesh o analfabet!?

 9. Tamara says:

  Shteti diktatorial te punesonte sa per te mbajtur gjalle veten dhe familjen. Ky shtet permes ndeshkimeve te drejta e te padrejta kishte arritur te krijonte psikozen e terrorit dhe te frikes se mos edhe ti e pesoje si ata qe u burgosen, u internuan, u vrane… Keshtu qe te gjithe per te mos humbur punen, poziten, karieren, qofshin nepunes, police, artiste, studiues, zanacinj, etj i ishin nenshtruar kesaj psikoze dhe punonin per te siguruar nje emer “sa me te mire” tek nena parti, e cila me ane te syrit dhe veshit te Sigurimit, mblidhte te dhenat dhe jepte vendimet. Pra te gjithe ata qe nuk u arrestuan /internuan/ pushkatuan per agjitacion e propagande, kane bere jeten e frikamanit e te te nenshtruarit dhe te sherbetorit ndaj partise shtet. Te gjithe, kuptohet bashke me mua, duhet te kishim kerkuar te falur ne vitet 1992-1993 dhe te mos perpiqeshim te merrnim poste e detyra shteterore, te mos viheshim ne lista zgjedhore. Por plani Katovica i zbatuar prej Ramiz Alise dhe besnikeve te tij e demtoi, e deformoi rrugen qe duhej te merrte demokratizimi i shoqerise dhe shtetit tone, sepse sipas ketij plani “Shqiperine duhej ta gezonin komunistet besnike dhe bijte e tyre”. Keshtu qe, sot ka te drejte Visar Zhiti kur shkruan se demokracia nuk mund te ndertohet nga po ata njerez qe ndertuan diktaturen.
  Prandaj sot njerez si Edmond Caja, Spartak Braho me gjithe mbeshtetesit e tyre dhe komentuesit pro tyre, nuk kane turp te qendrojne ne pozita sulmi, ne vend qe te ulin koken me turp.
  Mjer Shqiperia per kete gjendje ku eshte katandisur, si vijim i diktatures komuniste…

  1. yp Xhixh says:

   Tamara shurrabajga, mbaje mend dhe fiksoje ne tru : te denuarit (me burgim, me vdekj e dhe me internim, te gjithe bashke) gjate periudhes 1945-1990 kane qene 0.7% e popullsise se Shqiperise (25 mije persona gjithsej, nga keta 2 mije te denuar me vdekje ne 45 vjet)!
   Pra raporti ka qene 99.3% me 0.7%! Perfundimin e nxjerr cdo njeri me 2 gram tru ne koke!
   Kuc he dreq, kuc mi Tam’e’marra ?

 10. vikor martini says:

  Nuk habitem,kur njerzit nuk besojn ne ate c’ka shkrujn njerzit qe kalune ne burgje e kampe.Duke mos i besu ju vecse i vlersoni .Por ju lutem mundohuni te nifeni te vertetat e hidhuna qe vet arsyja habitet me to.

 11. Tom Ndoja says:

  Te shkerdhesha grun o edmond caja,,,Tom Ndoja,,,motren nanen te gjith familjen,,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje