Trafiku i kokainës nga shqiptarët në Peru, zbulohen kompanitë e eksportit: Droga fshihej në avokado dhe mango

16 Qershor 2022, 10:27Kronika TEMA

Trafiku i kokainës nga shqiptarët në Peru, zbulohen

Të tjera detaje zbardhen nga sekuestrimi i kokainës në Peru. Agjentët e Drejtorisë Kundër Drogës (Dirandro-Lima) dhe DEA (Shtetet e Bashkuara) kanë ndjekur gjurmët e të gjitha lëvizjeve të kompanive të agrobiznesit Liberte Fresh Trade SAC dhe Agroindustrias Josymar SA.

Kompanitë janë përdorur nga mafia shqiptare për dërgesën e më shumë se dy tonëve kokainë, e kamufluar në formë në 16 mije kanaçe shpargujsh që do të dërgoheshin në Holandë.

Ismael Berly Jiménez Manrique, nga Trujillo, 37 vjeç, i implikuar në këtë çështje dhe aktualisht i arratisur nga drejtësia, u shfaq si drejtor i përgjithshëm i kësaj kompanie agroeksporti, detyrë që më pas ia kaloi Luis Ernesto Ramos Peláez 54 vjeç, një nga shtatë të arrestuarit, i cili ishte bashkë-pilot i gjysmë-rimorkios së targës së xhirimit AFM-721, në të cilin droga, e vlerësuar në 160 milionë dollarë, u transferua nga Trujillo në portin e Callaos të shtunën e kaluar.

Fresh Trade SAC filloi aktivitetet e saj në 15 tetor 2018, dhe vendbanimi i saj fiskal ishte në 142 Canada Street në urbanizimin El Recreo dhe zyra e saj administrative në 336 Moche Avenue në urbanizimin Torres Araujo.

Kanaçet e shpargut kishin etiketat e kompanive agro-industriale Fresh Trade SAC dhe Agroindustrias Josymar SA. E para rezulton se ka kryer edhe 52 dërgesa me avokado dhe mango. Prokuroret dyshojnë se droga dërgohej në avokado dhe mango. 

Lini një Përgjigje