DOSSIER: Njihuni me 40 kampet komuniste ku u shfrytëzuan të burgosurit dhe të internuarit nga viti 1944 deri 1955... ferr i vërtetë

5 Nëntor 2018, 10:26Dossier TEMA

Dokumenti i qeverisë amerikane mbi punën e detyruar në Shqipëri, zbardh hartën e vendosjes së tyre, të dhëna mbi llojin e punës së detyruar, kushtet e vështira dhe numrin e të burgosurve dhe të internuarve që ishin izoluar dhe shfrytëzoheshin në to…

Një listë prej 40 kampesh pune të detyruar, ku regjimi komunist shfrytëzonte punën e të burgosurve politikë dhe të të internuarve, listohet në një raport të qeverisë amerikane të vitit 1955. Raporti do të diskutohej në mbledhjen e OKB-së.

Lista e kampeve na zbulon eksaktësisht vendet ku u shfrytëzua krahu i punës së të dënuarve politik në Shqipëri. Shtrirja e tyre është pothuajse në gjithë Shqipërinë, duke shenjuar 40 pika në hartën e vendit, të cilët sot minimalisht duhet të kishin nga një vend përkujtimi në shenjë nderimi për punën nën sakrifica të mijëra të dënuarve politik që vuajtën nën regjimin komunist.

Lista e 40 kampeve të punës së detyruar pajiset me shënime plotësuese mbi llojin e punës që është bërë si dhe numrin e të burgosurve a të internuarve, që vuajtën dënimin absurd në këto kampe.  Më poshtë, kujto.al e sjell të plotë këtë dokument dhe faksimilet e tij.

Burgjet Politike dhe kampet e koncentrimit në Shqipëri 1944 -1954

1) Kamzë

Numri i pjestarëve: 500- 1.100

Një 60 përqind janë gra e fëmijë. Pjesëtarët punojnë në  fermën shtetnore ylli i kuq dhe fabrikën e tullave aty afër

2) Valias

Numri i pjestarëve: 1.500

Pjestarët janë  ish-oficerë dhe nënpunës qeveritarë si dhe familje t’atyre që kanë kaluar në Perëndim.

3) Cërrik

Numri i pjesëtarëve: 500

Pjesëtarët e këtij kampi punojnë në rafinerinë e madhe të vajgurit që po ndërtohet.

4) Maliq

Numri i pjesëtarëve: 800 -2.300

Pjesëtarët kanë punuar në tharjen e liqenit të Maliqit, shumë janë varrosur të gjallë në projekt

5) Burrel

Numri i pjesëtarëve: 3.600 -4.000

Kjo koloni penale përbëhet nga ish oficerë të naltë të vendit para luftës. Shumë kanë vrarë vehten.

6) Vloçisht

Numri i pjesëtarëve: 1.200 – 1.400

Ky njihet si “Kampi I vdekjes” për arsye të konditave të tmerrshme pune e jetese.

7) Pojan

Numri i pjesëtarëve: 1.400 -1.600

Në këtë kamp gjithashtu shkalla e vdekjes  është e naltë për arsye të konditave të tmerrshme pune në projektet e kanalizimit.

8) Tepelenë

Numri i pjesëtarëve: 450 -2.800

Gati gjithë pjestarët e këtij kampi ajnë familje nga veriu I Shqipërisë. Shkalla e vdekjes është shumë e naltë.

9) Fier

Numri i pjesëtarëve: 140

Pjestarët në këtë kamp punojnë në projekte tharje e kanalizime.

10) Roskovec

Numri i pjesëtarëve: n.a.

Projekte tharje

11) Beden i Kavajës 1.700 – 2.000

Pjestarët punojnë në projekte vaditje dhe reklamacioni dhe në tharje kënetash.

12) Bishqem

Numri i pjesëtarëve: n.a.

Pjestarët punojnë në fermë shtetnore dhe në rrugët.

13) Ura vajgurore

Numri i pjesëtarëve: 500-1.500

Pjestarët punojnë në ndërtimin e aerodromit të madh e në projekte industriale e bujqësore.

14) Berat

15) Porto Palermo

Numri i pjesëtarëve: 150

Pjestarët punojnë në fortifikimet bregdetare.

16) Vlorë

Numri i pjesëtarëve: 350-600

Pjestarët ndërtojnë rrugë dhe fortifikate dhe punojnë në fermën shtetnore të Llakatundit.

17) Krujë

Numri i pjesëtarëve: 500-650

Ndërtim rrugësh, prerje lëndë drusore dhe punë bujqësore

18) Shijak

Numri i pjesëtarëve: 100

Kryesisht punë bujqësore.

19) Lushnje

Numri i pjesëtarëve: 1000

Pjestarët janë të gjithë gra, ish mësuese shkolle dhe profesioniste, ndërtojnë rrugë e bëjnë uniforma ushtarake

20) Rrogozhinë

Numri i pjesëtarëve: n.a.

Pjestarët punojnë në kanalin vaditës Peqin – Kavajë ën kondita tmerronjëse

21)  Sukth

Numri i pjesëtarëve: 600

Punojnë në fermën shtetnore “8 nëndori”

22) Skodër

Numri i pjesëtarëve: 2.720

Projekte bujqësore e industriale dhe ndërtim fortifikatash

23) Himarë

Numri i pjesëtarëve: 200

Kryesisht punë bujqësie dhe fortifikime bregdetare

24) Korçë

Numri i pjesëtarëve: 450 -1.500

Kanalizime dhe projekte tharje.

25) Kavajë

Numri i pjesëtarëve: 3.500

Ndërtimi i kanalit  vaditës Peqin Kavajë 37 km dhe punë bujqësie.

26) Elbasan

Numri i pjesëtarëve: 400 -800

Projekte bujqësie dhe tharje

27) Peqin

Numri i pjesëtarëve: 90

Ndërtim rruge dhe projekte vaditje.

28) Tiranë

Numri i pjesëtarëve: 600 – 3500

Projekte industriale, ndërtim rrugësh dhe kanalizime

29) Gramsh

Numri i pjesëtarëve: 800

Kryesisht punë bujqësie

30) Sarandë

Numri i pjesëtarëve: 260

Fortifikata bregdetare, projekte vaditëse.

31) Petrelë

Numri i pjesëtarëve: n. a.

32) Shushicë

Numri i pjesëtarëve: n. a.

33) Kafaraj

Numri i pjesëtarëve: n.a.

34) Shtyllas

Numri i pjesëtarëve: n.a.

Kryesisht ferma shtetnore të bulmetit

35)Gjirokastër

Numri i pjesëtarëve: 260-1200

Projekte industriale dhe bujqësore

36) Durrës

Numri i pjesëtarëve: 600-800

Pjestarët punojnë në projekte të ndërtimit të portit

37) Lesh

Numri i pjesëtarëve: 80

Kryesisht punë bujqësore

38) Tropojë

Numri i pjesëtarëve: 180

Kryesisht punë bujqësore

39)Rembec

Numri i pjesëtarëve: n.a.

Projekte tharje e punë bujqësore

40) Kakariq

Numri i pjesëtarëve: n.a.

Projekte kanalizimi dhe vaditje

————————–

6 komente në “DOSSIER: Njihuni me 40 kampet komuniste ku u shfrytëzuan të burgosurit dhe të internuarit nga viti 1944 deri 1955… ferr i vërtetë”

 1. 21 says:

  Tradhtaret dhe kriminelet bashkepuntoret e nazifashizmit ishin nuk meritonin me shum, sot po len njerez te ndershem ne kater rruget atyre i ben dhe rrespekt ja dhan nje çati si la njeri jasht , sot shteti te shkaterron shtepin dhe nuk i rruhet se ku fle qe tek e fundit jan njerez qe kan luftu per ket ven dhe kan punu me ndergjegje , per ata te kampeve as qe na rruhet dare qe duke i qa hallin llumit te kombit po marim me qaf gjith popullin shqiptar, ata ishin tradhtar kriminel te ktu populli bashkepuntor me pushtusin ate fat meritonin se ne rer boten e qytetruar i vran si qent.

  1. Thepi says:

   Muzhik 21
   Tradhetare quheshin dhe quhen nga xhihadistet komuniste vetem ato qe ishin kundra sllaveve, jugosllaveve, ruseve, lindoreve. Tradhetare nuk ishte PKSH, kopilja e serbeve, jugosllaveve, ruseve, sllaveve.

   1. Tanguli says:

    EDHE TI JE NJE TRADHETAR MOR SHKERDHATE Thep, POR E PASKE TE HAPUR HALEN DHE NXJERR MUT NGA GOJA ?
    Sa me shume kalon koha, aq me shume historia i jep te drejte Enverit dhe pushtetit komunist qe ja u shkerdhyen racen e ndyre ketyre funderrinave antishqiptare. Sot pinjollet bythcpum te tyre, ankohen si kurvat se u mungon kollodoku dhe kabellshtrirja!

 2. 21 says:

  Tradhtaret dhe kriminelet bashkepuntoret e nazifashizmit ishin , nuk meritonin me shum, sot po len njerez te ndershem ne kater rruget , atyre i ben dhe rrespekt me shum se çfar meritonin , ja dhan nje çati si la njeri jasht , sot shteti te shkaterron shtepin dhe nuk i rruhet se ku fle , qe tek e fundit jan njerez qe kan luftu per ket ven dhe kan punu me ndergjegje , per ata te kampeve as qe na rruhet fare se duke i qa hallin llumit te kombit , po marim me qaf gjith popullin shqiptar, ata ishin tradhtar kriminel te kti populli bashkepuntor me pushtusin , ate fat meritonin se ne ter boten e qytetruar i vran si qent.

  1. Eri says:

   Edhe femijet qe sapo kishin dale ne jete dhe ato ne barkun e nenave te tyre ishin bashkepuntor te nazizmit??Qeke inteligjent . Nena jote qe te paska lind ty paska shkuar me ndonje gomar ose ka. Se ndryshe nuk shpjegohet inteligjenca jote.

 3. u dhime duke qesh says:

  PROPAGANDE IDIOTESKE QE E BESOJNE VETEM IDIOTET!
  Lavdi Eliot katunarit ? ? ? ? ?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje