Erdogan, kritika Izraelit: Humbët shansin për armëpushim për shkak të qasjes pa kompromise

2 Dhjetor 2023, 22:25Bota TEMA
Erdogan, kritika Izraelit: Humbët shansin për armëpushim për

Presidenti i Turqisë Rexhep Erdogan është shprehur të premten se shansi për paqe në Gaza pas pauzës humanitare, u humb për shkak të qasjes së ndjekur nga Izraeli.

“Ne gjithmonë kemi theksuar se jemi në favor të një armëpushimi të përhershëm dhe jo një thyerje humanitare…Kishte një mundësi për paqe këtu, dhe për fat të keq, ne e kemi humbur këtë mundësi tani për tani për shkak të qasjes pa kompromis të Izraelit,” citohet të ketë thënë Erdogan nga NTV dhe media të tjera turke.

Armëpushimi që filloi më 24 nëntor u zgjat dy herë, por pas shtatë ditësh gjatë të cilave u liruan gra, fëmijë dhe pengje me kombësi të huaj si dhe një numër të burgosurit palestinezë, ndërmjetësit nuk arritën të gjenin një formulë për të liruar më shumë.

Që atëherë, sulmet ajrore dhe bombardimet e artilerisë izraelite kanë goditur Gazën jugore, duke zgjatur luftën gati dy-mujore e cila ka marrë jetët e mijëra njerëzve.

Duke folur me gazetarët gjatë kthimit nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Erdogan tha gjithashtu se nuk po e humb shpresën për një paqe të qëndrueshme në konflikt, duke shtuar se Hamasi nuk mund të përjashtohet nga zgjidhja e tij e mundshme.

“Ne duhet të fokusohemi në zgjidhjen me dy shtete… Përjashtimi i Hamasit ose shkatërrimi i Hamasit nuk është një skenar realist”, tha Erdogan gjatë intervistës, duke shtuar se ai nuk do ta cilësojë grupin militant si një organizatë terroriste.

Ndërkohë, agjencia e lajmeve Reuters, duke cituar burime, raporton se Izraeli ka informuar disa shtete arabe se dëshiron të krijojë një zonë neutrale në anën palestineze të kufirit të Gazës për të parandaluar sulmet e ardhshme, si pjesë e propozimeve për enklavën pas përfundimit të luftës.

Erdogan tha gjithashtu se një grup kontakti i formuar nga OIC dhe Liga Arabe do të vizitojë Shtetet e Bashkuara për të diskutuar zgjidhjen e mundshme të konfliktit në Gaza pas takimit me autoritetet në Londër, Paris, Barcelonë dhe Kombet e Bashkuara.

Lini një Përgjigje