Para 100 vitesh: kështu grekët vranë Gjeneral Telinin

27 Gusht 2023, 11:20Dossier TEMA

Para 100 vitesh: kështu grekët vranë Gjeneral Telinin

Arkivi Shtetëror kujton vrasjen nga grekët të Gjeneral Telinit, njeriut që zemëroi finjin jugor në ndarjen e kufirit me Shqipërinë.

“Më 27 gusht 1923, në një pritë të mirëorganizuar, mbeti i vrarë gjenerali italian Enrico Telini.

Përcaktimi i kufijve mes Shqipërisë dhe Greqisë ishte çështja që u bë shkas për vrasjen e Telinit.  Më 9 nëntor 1922 Konferenca e Ambasadorëve e zgjodhi Telinin për kryetar të Komisionit Ndërkombëtar të Përcaktimit të Kufijve. Vendimet e marra për përcaktimin e shumë zonave brenda kufirit shqiptar, në bazë të dëshmive historike, ngjallën pakënaqësi në radhët e palës greke. Situata e krijuar vijoi me atentatin ndaj Gjeneral Telinit dhe të shoqëruesve që ndodheshin me të, çka solli dhe reagimin e Italisë. Komisioni Hetimor Ndërkombëtar i ngritur posaçërisht për këtë rast vërtetoi se vrasja ishte organizuar nga vetë qeveria greke. Shteti grek u ngarkua të paguante dhe një dëmshpërblim tejet të madh, bashkë me shpalljen fajtor për vrasjen.

Shteti shqiptar e nderoi veprën e Gjeneral Telinit duke vendosur emrin e një rruge në kryeqytet dhe bustin e tij më 1933. Më pas Telini u nderua edhe me një shtatore e cila u punua nga mjeshtri Odhise Paskali. Shtatorja u përurua më 27 gusht 1941, siç na njofton Qarkorja e Kryeministrisë që po vendosim bashkëngjitur. Në fotografinë e tretë paraqesim shtatoren e Gjeneral Telinit, dhe në imazhin e fundit vërtetimin e marrjes në dorëzim të shtatores nga Bashkia e Tiranës. Po ashtu, pamje nga homazhet e zhvilluara në vitin 1940 në monumentin e gjeneralit në Tiranë, ku patën marrë pjesë Shefqet Vërlaci dhe anëtarë të tjerë të qeverisë së kohës”, shkruan Arkivi.

11 Komente

 1. K
  Keyqi

  Po normale se greket jane patriota dhe nacionalista jo turq e taleban si shkiptaret. Na kane perdhunuar nder shekuj dhe nuk bezajme duam vetem baba devletin

  1. K
   Kau

   Me gjere e kam lexuar këtu: www.gazetatema.net/2015/05/25/dossierincidenti-i-pare-per-korfuzin-ne-vitin-1923

  2. S
   Stavri.....

   Qeveri e popull kriminelesh.......

   1. L
    Luga e corbes se prishur e Grekut !

    Italianet reaguan ! Komisioni Hetimore Nderkmebetare e kuptuan me ne fund te verteten qe Greku vrau Grekun duke treguar te verteten , me hir dhe pahir Greku tregoi ( vullnetarisht ) per te mbuluar psilliqet e tjera !

    1. L
     Luga e corbes se prishur e Grekut !

     Italianet reaguan ! Komisioni Hetimore Nderkmebetare e kuptuan me ne fund te verteten qe Greku vrau Grekun duke treguar te verteten , me hir dhe pahir Greku tregoi ( vullnetarisht ) per te mbuluar psilliqet e tjera !

     1. k
      k

      Historianët Italianë, nuk kanë thënë kurrë se e kanë vrarë grekët. Versioni zyrtar i vrasjet së Tellinit ka dy variante, ose nazionalistet greke ose kaçakët e pakontrolluar shqiptarë.

      1. 1
       1001

       Eshte shum e thjeshte ta gjesh se kush eshte fajtori …..mjafton te shikosh se kujt ju ngacmuan interesat …..ligji nr 1 ne psikologjine kriminalistike ….nese kerkon te gjesh autorin e krimit ndiq rrugen se kujt i preket interesi …..

       1. D
        Detari

        ska ndryshim, edhe ata grek "arvanit" ishin.

        1. S
         Sebastia

         Po t'ishte keshtu si thua ti zotrote nuk do paguante kurre ate shifer parash shteti i poshter grek por provat ishin teper te forta prandaj edhe paguan shifren e majme tek italianet.

        2. E
         Erdogan

         Cne nje fashist me interesa colonialiste te zvogelonte Epirin e Pirros dhe Kastriotis per njer Pashallek Turk? Kjo ishte loja e Fuqive te Medha sidomos te Cifuteve per te luftuar Kombin Greke te Heronjve Arxileas (Akili "Shqip"),Megas Aleksandros (Leka i Madh "Shqip"),Pirros se Epirit,te Jeorgios Kastriotis,te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos etj. Kufijte e Kombit Greke te Ilyrise dhe Epirit nuk jane ne Pashallekun Osmane deri ne Preveze por Kostantinopolis,Mikra Asia ku jane sot barbaret e Mongolise Turqit dhe Kurdhet. Po per Magna Grecian ky fashisti i Qelbur mbeshteture nga kriminelet e Perendimit dhe ata qe e considerojne veten "Pellazge" te Arnautistanit kane per te thene dicka? Nuk e kuptoni qe luani lojen e Angloamerikaneve o te Mallkuar? Cdo dite ikin nga ky vend per nje Jete "me te Mire" ? Nga ky vend qe ka vetem Politizmo (Culture "shqip") Greke? Per kete Albanistane luftuan Epirotet dhe Ilyret? Zgjohuni o Fukarrenj dhe mos genjeni veten se kini "Bashkejetese Fetare"! Ketu Feja e Krishtere qe i ka Duart me Gjak ne luften Rusi dhe Nova Rusia (Ukrahina) nuk reagon per Agia Sofian o Mavri. Kriminelet e Krishtere ndaluan Helenizmin me Psiho-Pathis Theatron,Oliompiaqes Agones ("Lojera Olimpike"),Skolio te Filoz-Sofise,kthyen Parthenonin ne Kishe etj. Krishterimi dhe Islamizmi mbahen nga Ata qe kane Zotin e Tyre Parane. Kjo eshte e Verteta (Este Vero ital).

         1. M
          Maks

          E vrau shqiptari suliut me mbiemer bocari Eshte merit e kishes ortodokse greke qe shqiptaret ortodoksa i beri greker Tamam si Bejleri e nje grup himariotesh qe per 300 euro u bene greker

          Lini një Përgjigje