Pëllumb Xhufi: Përse Gjoni, djali i Skënderbeut, shkoi në Himarë pas vdekjes së babait. Si prezantoheshin himariotët në letrat për Papën dhe mbretërit europianë

23 Maj 2023, 17:27Dossier TEMA

Pëllumb Xhufi: Përse Gjoni, djali i Skënderbeut, shkoi në

Historiani Pëllumb Xhufi i ftuar në emisionin “Shqip” në Dritare TV, ka folur për Himarën e kohën e Mesjetës.

“Ishte pjesë e një treve, ajo e Labërisë e cila përfshinte rreth 60 fshatra, ku zemra ishte Himara. Historia e Mesjetës së kësaj treve të Labërisë nuk mund të kuptohet pa Himarën. Himara ka qenë qendra e kryengritjeve.

Mjafton të kujtojmë një fakt. Mbas vdekjes së Skënderbeut, djali i tij Gjoni erdhi sepse e thirrën banorët e Himarës. Ai shkoi bashkë me dy kushërinj të tij, dhe u vunë në krye të kësaj kryengritje.

Kryengritja përfundoi me zënien rob të sanxhakbeut të Vlorës që vajti për ta shtypur atë kryengritje. Ata e zunë rob dhe e çuan si trofe te mbreti i Napolit.

Po të shkosh sot në fshatin e Shirgjit, që dikur ishte qytet, do të shihni kishën e Shirgjit. Shirgji ka qenë një shenjtor i nderuar në trevat shqiptare, është edhe në Çamëri.

Kisha e Shirgjit ekziston akoma edhe sot dhe në postën e hyrjes ka të gdhendur dy shqiponja me dy krerë me kurorë mbretërore. Kjo ishte stema e pasardhësve të Skënderbeut nga Italia.

Identifikimi i himarjotëve me familjen Skënderbeu vazhdon në vitin 1589-të, kur i shkruan Papës, Gregori 13-të që: Ne himarjotët jemi bijtë e Skënderbeut, ne kemi luftuar me Skënderbeun dhe ai ishte mbreti ynë”.

Edhe më vonë ka dokumente pafund. Shumë prej tyre i kam përdorur edhe unë në një libër për arbrit e jugut që i kam gjetur në arkivat e Venedikut. Aty i ke me emra, edhe emra të sotëm që kanë himarjotët, por janë edhe letrat që i shkruanin vetë, Bajliut të Korfuzit, mbretit të Napolit, mbretit të Spanjës e deri të mbreti i Austrisë, ku prezantohen gjithmonë si shqiptarë. Nuk prezantohen si popull me vete, e as si grekë”, tha Xhufi.

67 Komente

 1. A
  AC/DC

  Po normal qe do shkonte ne Himare biri i Jorgos, ku te zbarkonte ne kavaje?

  1. S
   Shume e vertet

   Turqit shqip foles, dhe Grekt shqip foles, po e çelbin token Shqiptare për dite e më shume... Por ikni more jevegji, nga trojet tona po nuke ju pelçej, ikni në Turqie dhe Greqi, dhe mose hani mmmmmuttt shume...

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    O turk i piset Xhufi,po a mund te citohet baba i Gjonit si Iskanderbe...!? Apo kisha e Sirgjit si " symbol i "tourkotsamave!? Ptuuuuu vrromiari tourkalvane...

    1. S
     Skenderbegasi

     Maskarenjte s'kane kombesi.

     1. s
      shqip

      Ik ore gomar e pi ilacet qe te mos flasesh budallalleqet qe flet zakonisht kur nuk merr dozen qe te kane dhene doktorret.

      1. a
       anti25642654censurë

       përveç pomadës,si japin gjë,doktorët!!këtyre ju ka mbetur bytha pa kar prandaj, po ju kruhet!!

     2. S
      Shkodrani

      Nga Kavaja ke baben ti!

      1. s
       shqip

       Jorgo i sateme. E keni gjetur juve neo-greket, i vendosni nje "s' nga mbrapa emrave te shqiptareve duke i bere greke. Keshtu, myslimanit Fredi Bejlerin e keni bere Fredi Beleris. Nese keto funderrinat si Bejleri ju vijne per shtat dhe i gezofshi, Gjergji i Madh i Kastrioteve, eshte shqiptar 24 karatsh, prandaj boll hengre mut duke i ndryshuar emrin.

       1. P
        Pellazgu Kodosh

        Haha, e forte kjo.

        1. A
         Arbërori

         AC/DC grekqiri, Shkoi në Himarë te gjaku i vetë, te kushërinjtë e tij, te vëllezërit e gjakut, te shqiptarët, prandaj shkoi. Nuk e thërritën grekqirat ngjyrë asfalti, vetulltrashë e hundërra, si Bejler bythqiri, e thërritën shqiptarët, prandaj vajti. Nejse, punë grekqirash, gjellë qensh, vk..

         1. I
          I juaji Enver Hoxha

          Gjonin ?? E shpalli Ramazoni, me VKM , investitor strategjik dhe I fali Himaren qe e kishte trasheguar nga vajza e Ramiz Alise. Degjon o Xhuf Paskal Milo!?

         2. M
          Monika

          ... sepse Jorgos Castriotis ishte grek, stergjysh i Dendias.

          1. T
           Taulant

           Kush ta tha kete gje ????? Skenderbeu ne te gjitha letrat qe shkruante deklarohej Shqiptar-Princ i Epirit. Ne asnje dokument deklaron qe te jete Greke. Duhet theksuar se Greke nuk kishte ne ate kohe, me mbas u krijua shteti artificial Grek me Arvanitas,Sllav e Turq.

          2. T
           Taulant

           Shume udhetar Evropjan e kane pasqyruar ne shtypin e kohes identitetin Shqiptar te zones se Himares: Kush jane Himariotet : William Martin Leake Year.1804 Traveling Southern Albania. Tek Himariotet,megjithese gjuha e zakonshme eshte SHQIP , shume nga burrat flasin Greqisht sepse Papadhes (prifterinjt) jane ne pergjithesi nga Greqia dhe per shkak se shume nga banoret meshkuj e shohin ate gjuhe te nevojshme per punesimin e tyre si bartes ose mbajtes se kopeve me bageti ne pjeset fqinje te Greqis. Grate dhe femijet flasin vetem SHQIP sepse ata nuk shkojn ne Greqi apo Itali.

           1. s
            shqip

            Taulant-ajo qe thoni eshte shume afer te vertetes. Ne fakt per kete gje ka shkruar shkrimtari i madh himariot, Petro Marko, qe ne kohen e Mbreterise se Zogut. Ai pershkruan se si burrat himarjote, gjate dimrit, kur shtigjet ne Llogara mbylleshin per shkak te motit te keq, ata perdornin varkat e tyre per te shkuar ne Korfuz, ku punonin, apo benin tregeti me greket atje. Po keshtu, Petro Marko thote te njejten gje per grate dhe femijet qe nuk dinin greqisht. Kenget e vajit, qe kendohen prej grave kur vdes dikush ne familje, ishin eskluzivisht ne gjuhen shqipe. Po aty Petro Marko tregon per 2-3 rrenegate shqiptare qe benin propogande pro-greke, por qe kurre nuk arriten qe te beheshin shumice, pasi popullsia himarjote kurre nuk u transformua ne greke. Shkrut, PEtro Marko thote se kurre nuk ka patur minoritet grek ne Himare.

           2. A
            ABC

            Ju keni ikur per lesh. Xhufi nënvizon qe ne ARKIVAT E VENEDIKUT KA GJETUR DORËSHKRIME TE DERGUARA NGA HIMARJOTËT TE CILET IDENTIFIKOHESHIN SI SHQIPTARË, ndersa ju te dy ,AC/DC dhe Monika e keni degjuar nga historiani I lagjes.

            1. b
             ben.

             ABC Njeriu prandaj e ka mendjen ne koke qe ta veri ne pune mos ta tallin tipa, si Xhufi apo edhe ndonje tjeter. Gjergj kastrioti identifikohej si epirot, si mbret i epirit. Edhe himariotet keshtu identifikoheshin edhe identifikohen. Ajo qe diskutohet eshte ne epirot dmth shqiptar apo grek. Tallja e xhufkes , eshte se ne kohen e Vendikut, nuk ka egzistuar emertimi shqiptar. Prandaj kur dalin tipa si xhufi qe ne thelb jane neotomane robi qe 2 pare mend, per respekt per veten nuk e le te tallet.

             1. S
              Shkodrani

              Emri Shqiptar eshte shume me i hershem se aq por ky nuk eshte ceshtja qe po diskutohet kjo. Ata identifikohen me familien e Kastrioteve ashtu si te gjithe arbereshet e Italise dhe ne vete. Te mos harrojme qe Arbereshet ashtu dhe Himariotet e vertete flasin Shqip. Ti mund te kercenosh, mashtrosh dhe paguash dike qe te kendoje kengen tende por ne fund te fundit ai perseri do te mbetet Shqiptar. Kjo shihet kur gjerat behen serioze sic po ndodh psh. ne Ukraine. Edhe ruset menduan se keta jane ruse me "mua" por ja qe nuk paska qene ashtu. Ajo qe nuk ka dyshim eshte se emri greqi nuk ka ekzistuar ashtu sic nuk ka ekzistuar nje popullsi greke. Ky qe nje trillim historik qe as greket me ekstrem nuk e besojne me. Perendimi kerkonte largimin e otomaneve nga ballkani dhe krijoi nje "dicka" qe e mveshi me tiparet e nje bashkesie me identitet fetar. Ky eshte paradoksi me absurd i historise. Si mund te thuash qe ky "komb" me identitet orthodoks ka ekzistuar ne lashtesi. Eshte cmeduri e pashoqe dhe ofendim i inteligjences, prandaj nuk njoh me nje intelektual te asnje kombi qe te flase ne mbeshtetje te ketyre tezave. Fatkeqesisht, injoranca e paraardhesve tane qe ne thelb krijoji shtetin fqinj vazhdon te jetoje dhe rritet ne mesin tone.

              1. .
               .........

               Kur vete historianet e lashte helen e pohojn qe Epiri nuk eshte helen por barbare....si mund te ishte emertimi ....epiriot..."grek" ne kohen e Skenderbeut.....apo vari kkkkk....dhe vete gjuha epiriote ne dokumentat e asaj kohe ligjerohej si gjuha arberore....dhe aspak greke.....e gjithe zallamahia e kesaj meseleje ka filluar mbas 1830....kur romantiket e sharlatanet Europian shkruajten historime e ketij Gadishulli sipas "oreksit" gjeopolitik te tyren...duke ka dedikuar nje konglomerati....shqiptaro-turko-sllav te gjithe meritat e historise......se keshtu ja deshen interesat.....edhe sot vazhdon po ajo loje e piset europiane......

             2. P
              Poseidon

              KUR SE KUPTONI JU QE VETEQUHENI HISTORIANE QE BEHET FJALE PER ORTODOKSE E MYSLIMANE DHE JO GREKE E SHQIPETARE SEPSE JANE TE GJITHE SHQIPETARE ME NJE PAKICE TE MBLEDHUR NGA AZIA...........

              1. N
               Nk_cell

               Ore greku kete pune ka, cdo 5-6 vjet kur e sheh qe i eshte “shuar zjarri i helenizmit” ne Himare vjen e i ve prape flaken! Atij i intereson qe ajo zone te jete gjithnje nen tension! Mjafton nje reagim zyrtar e me pas lere te lehe pa i dhene rendesi! Nderkohe cfare bejme ne si shoqeri?! vazhdojme i vemi pas avazit, bejme lojen e tyre duke bere kot debate se brendshmi se e kujt apo cfare eshte Himara! Bejne gare analistet e studiuesit ne TV se kush ka shfletuar me shume arkiva nga te botes, kush i nxjerr i pari letrat! Ore po kujt dhe cfare duam ti provojme me keto letra te botes, kur kultura dhe historia popullore e di shume mire qe Himara ka qene dhe eshte toke shqiptare dhe himarjotet jane shqiptare! Po pse ore, prape te bota do mbeshtetemi ne per te bere “inventarin” e shtepise?! Nuk ia vlen te merresh me grekun sa here qe i soset ujet e mullirit! Me grekun jane lodhur edhe vete evropianet, s’ua kane me ngene!

               1. b
                ben

                Komenti juaj eshte shume i drejte. Ne vend qe te harxhojme kohen duke kundershtuar tezat absurde te neo-grekeve, do benim mire qe te hapim debatet per kthimin e pasurive te cameve, ndaj te cileve shteti grek ka kryer genocid.

               2. M
                Mender historian

                Xhufi per here te pare gabon si ”historian”: Himara den baba den ka qene territor osman!

                1. A
                 ABC

                 Osmanët u shfaqen diku nga mezi apo ne fund te shekullit të 13. Të përshëndes.

                 1. D
                  Derri do plumb

                  O hajvan, osmanet ishin maje pemeve ne Azi, mbrapa botes, e l'anima kukamçeftas me mongolet kur Himara lulezonte me shkolla e kisha

                  1. d
                   den

                   O Mender historian mund te na e shpjegosh me qarte cfare do te thuash se "Himara den baba den ka qene territor Osman" Me Osman or Osmanllinj ne kuptojme perandorine e Osmane pasardhese e se ciles eshte sot Turqia. Mos don te thuash se Himara eshte pjese e turqise meqe ne ate kohe shqiperia ka qene e pushtuar nga Osmanet?

                   1. t
                    tfgs

                    Rrot kari, nuk thote Xhufi po dokumentat e shkruara te Venedikut

                    1. r
                     rrushii

                     O Zot cfare trashesie, boo na mbyten...

                     1. t
                      tironsi

                      Ene ti nuk ha mut kot se e di i gjo qi flet kshtuna ...

                     2. R
                      Rrespekt i nderuari Historiani se Vertetes .

                      I Nderuari Historiasn z. P.Xhufi ben ate qe duhet si Akademik duke bere detyren qe ka kundrejt vendit dhe ndricon Trut e Politikes se Qorruar Greke nga ndjenjat e Shovisizmit qesharak . Pra i vjen ne ndihme ne njifar menyre edhe Opinioni mbare si ne Shqiperi edhe ne Greqi , te cilet per fatin e keq te Politikave Trushplarese Greke ,ne Greqi mastrimi e Trillimi i Historise u be Sport National _ ku qytetari e fshatari grek , ishte i gatshem te besonte gjithcka ,cfar i hidhej lafles se tij te bolleshme sa edhe te besonte se Boten e ka Krijuar nji Grek ! Nji lajthitje e tille e Greqise ,qe mjerishte duhet te perballet shoqerie Greke eshte e Rende dhe Pathollogjike . _ Prandaj nuk eshte keq ,qe edhe kta Nofullshqyerit e Sufllaqeve te sojin Bejleri , kan mundesine te mesojne dhe dicka nga Historia e Vertete e Botes , e tregojne pse jo edhe grekeve atje , sepse s'ka me i dhemb shume . Megjithate , un do thoshja se e gjith kjo Kakofoni e Histeri Greke mbi nji Bajge si Bejleri , ishte pse jo e Kalkuluar nga Qeverria Greke me bashkpunetoret e tye ne Shqiperi -Kryeshkerdhaten Kombetare salih Hamutin dhe ilyer mutajn - Dy Shkerdhatat e Kombit , fal dobesise se Shtetot Shqiptare dhe paaftesise se KM Rama , i cili s'duhet ti lejoj askujt te fusi pyka ne Shqiperi ,sepse te gjithe e dijn cdo hapje bythe ,te kushton me pas ,prandaj duhet Karakteri Politikanit ,qe me Shtetin s'lejohet asnji dobesi ,sepse konseguencat jane te medha . Sepse Shteti Shqiptare s'di te jet Serioze sa duhet , Halete e Lashta dredhen drejt Shqiperise .

                      1. N
                       Nacionalizem ne part-time

                       Kur PBDNJ ishte ne aleance me Partine Socialiste ne Himare e gjetke, nuk e more penen ti Xhufka te beje Patriotiken. Por e merr tani ate rol si per ti dhene vertetesi asaj fjales vjeter "...Nacionalizmi eshte streha e fundit e Maskarenjve..."

                       1. H
                        Henk

                        Nacionalizëm ne part-time, Je duke ia futur karit me shpullë. Xhufi gjithmonë ka folur për identitetin e shqiptarëve, biles ka bërë edhe një libër që peshon sa ty, titullohet "Arbërit e Jugut". Merre dhe lexoje, plasi sytë..

                        1. s
                         shqip

                         Shume e sakte. Kete liber e kam ne bibloteken time personale dhe e kam lexuar nga fillimi ne fund. Aty profesor Xhufi ka demaskuar shume prej fallsifikimeve te historianeve greke, kur i kane perkthyer dokumentet veneciane ne gjuhen greke duke zevendesuar fjalet "shqiptar" apo "shqiptar ortodoks" ose qofte edhe "ortodoks" me fjalen "grek". Me kujtohet nje pasazh ne kete liber ku profesor Xhufi jep versionin e dokumentit ne fjale ne te dyja gjuhet.

                        2. r
                         rrushii

                         Profesori ka folur kush e di sa here per Himaren dhe Himarjotet, po zeri i tij ka rene ne vesh te shurdhet te Politikes qe per ta mbajtur mire me Greket rine e bejne sehir kur delin tema te tilla. Bravo Profesor do te doja ta ngrije me shume zerit ne lidhje me kete ceshtje, madje duhet te mblidhen profesore, studjues e historiane ta sqarojne perfundimisht, qe mos te bejne gam gam me .

                        3. e
                         edmond koder rreshen

                         Xhufi dhe shum "Historian" si Xhufi po na thot,ate qe esht turp per ta degjuar ! Himara esht tok,dhe popull Shqiptar Tosk,nuk u pushtua,por tradhetuan gjakun e te pareve duke u vet deklaruar Grek ! Raca e Qenve Chow- Chow esht me pabindura nga te gjith rracat e qenve ,por me ne fund arrita ta mesoj,te haj vetem nga dora e familjes,dhe jo nga dora e huaj, por se fundi mesova se paska edhe nje rrac tjeter me te pabindur HImariote ,te cilet nuk duan doren dhe buken e Kombit, por te atij qe e ushqen me mir !!!

                         1. H
                          Hypesi I cmendur

                          Origjina e emrit himare e ka nga lashtesia, kur nje Anglez pershendeti nje vajze te bukur qe quhej MARA, duke e pershendetur Hi Mara, dhe nga ajo dite I ngeli emri HIMARE

                          1. G
                           Gjergji

                           Anglezë në lashtësi!??

                          2. R
                           Racistet Grek

                           Ore, po kane goje akoma keta Greket te flasin per te drejta njeriu! Keta, ku polic me maska rrethojne emigrant, i hipin ne gomone dhe i leshojne ne det ne meshir te dallgve. Keta kriminela flasin? Ja u nxorri me video gazeta Amerikane (NYT) per gjithe boten ti shikoj ku jane katandisur keta plehra. Po ka blere ose tentuar te bjel votat Hajdut Bejleri, do qendroj ne biruce sipas ligjit. Kete do e vendosin gjykatat Shqiptare. Greket te shikojne halene e tyre. Nuk kemi nevoje per leksione demokracie.

                           1. R
                            Racistet Grek

                            Ore, po kane goje akoma keta Greket te flasin per te drejta njeriu! Keta, ku polic me maska rrethojne emigrant, i hipin ne gomone dhe i leshojne ne det ne meshir te dallgve. Keta kriminela flasin? Ja u nxorri me video gazeta Amerikane (NYT) per gjithe boten ti shikoj ku jane katandisur keta plehra. Po ka blere ose tentuar te bjel votat Hajdut Bejleri, do qendroj ne biruce sipas ligjit. Kete do e vendosin gjykatat Shqiptare. Greket te shikojne halene e tyre. Nuk kemi nevoje per leksione demokracie.

                            1. A
                             Agron

                             Pershendetje profesor. Te lumte pena, mendja dhe zemra.

                             1. H
                              Helen Forever

                              Re file mu, ku e gjete Himara te jete toke skiptare re pushti. Himara eshte Greke dhe ashtu do ngelet. Hajde gamisu.

                              1. A
                               Arbër

                               ...nga doli ai "ishull" grek aty në Himarë???

                               1. H
                                Halenet e Lashte Leshatore Azie

                                Halen E Sufllaqexhinjve do han mut ne Himare zorraxhi paAtdhe .

                                1. A
                                 Arvanitasi

                                 O pika ne kokë o Helen Forever . Ca leshko si puna jote ne shqiptareve na bejn të vjellim nga sqetullat o greki maskarai .

                                 1. b
                                  ben

                                  Heleni i ketij timit-shko e meso te shkruash se mbete tere jeten gjysem analfabet. Zaten prandaj na del me teorira helenesh qe kane vdekur para 2 mije vjetesh. Te tjeret qe kane populluar Greqine jane me te shumten gabele si puna jote te ardhur nga Anadolli dhe ca jane shqiptare, vlleh apo kombesi te tjera qe zoti e di se si kane perfunduar ne ate vend.

                                  1. S
                                   Shkodrani

                                   Siker te mos ishte analfabet nuk do ta quante veten grek. Ata i hedhin disa therrime dhe ai shkon dhe i lepin. Nuk eshte ne gjendje te beje gje tjeter. Ky eshte i llojit me te trashe dhe parazit. Nuk eshte ne gjendje te krijoje asnje vlere per shoqerine por vetem rri dhe ha m. me goje. Nga pikepamja e trashanizmit dhe parazitizmit ky eshte grek i vertete. Shteti grek po hedh ne hale, parate e taksapagusve gjermane etj.

                                 2. B
                                  Bilushi

                                  Xhufi është mashtrues profesionist,me origjinë nga një fshat i Kurveleshit që quhet Progonat. Çudi apo jo,fshat shqiptar me emër grek ë! Di t'a shpjegojë këtë fakt Xhufi! Në letrën që i dërgonin Katerinës së Madhe të Rusisë himarjotët rreth vitit 1770 shkruajnë: "Flasim italisht,greqisht dhe shqip...." Këtu e ndërpret rrëfimin Xhufi në shkrimet e tij,por ja që letra nuk ndalon aty; pas fjalës shqip ,në origjinal vjen një presje, dhe pas kësaj presje vjen vazhdimi " si fqinjët tanë shqiptarë"! Pra flisnin shqip si fqinjët e tyre,jo si vëllezërit e tyre,zoti Xhufi! Mashtrimet e Enverit nuk pinë më ujë sot. Shko sqaro më mirë origjinën e emrit të fshatit tënd,lëre nacional- islamizmin në shpjegimin e Historisë të Himarës! Ata e dinë vetë çfarë janë....

                                  1. H
                                   Hajdari

                                   O Bilushq.r, shko dhe bej nje vizite te okulisti, Profesori thote qe ne kohen e Skenderbuet per Himarjotet ne 1400 e ti me shkon ne 3 shekuj pas dhe jane me fakte te dokumentuara. Por ti si bilushq.r qe je e shet b.them per dy leke te qelbura. Kush shet vendin e tij nuk eshte Shqiptar, ndaj ik Bilush e q.u atje ku te japin leket.

                                   1. e
                                    edmond( koder rreshen)

                                    Bilushi ! Ndoshta esht ashtu sic thoni ju,por mua me len nje hije dyshimi ?! Perse leter ne Rusin e larget "fshati" i Himares dhe nga kush u shkruajt kur nuk ishte as Principat,Mbreteri etj etj. Mua me duket ky "fakt Historik" si justifikimi i Bejlerit per masakren e Peshkepis : Kur ndodhi vrasja e ushtareve un isha ne Qipro mbrohej Bejleri ! A do ta shiste Qipro Greke,nacionalistin e Greqis, po te kerkonte Shqiperia vendodhjen e tij ate dit ? padyshim qe jo. Po mos te ishte e vertet letra qe ju thoni,a do ta shiste Rusia Ortodokse,vellazerin Greke te Ortodoksis ? Padshim qe jo .

                                    1. v
                                     vezhguesi

                                     edmond-ky "Bilushi" e shpik nga bytha ate shtesen qe thote, pasi himarjotet ne ate leter thone se jane shqiptare, qe kane luftuar ne krah te Skenderbeut, qe e quajne "Mbreti yne". Bilushet dhe karabushet e tjere ne sherbim te grekut fatkeqesisht ju lihet hapesire e lire tek TEMA qe te hedhin helmin e tyre prej tradhetaresh.

                                   2. t
                                    taso kume

                                    Doli dhe nje spiun i GERQISE ketu me larte,sa u pelqejne tokat e SHqiperise ketyre djemeve te prifterinjeve, shesin çdo gje per thimjaminj e kishes, o Pellumb leri spiunet e Gerqise po meru me akademine se ithtaret e ENVERIZMIT akoma sduan te dalin nga kuadri i "komunizmit".Se spiunet i konfirmon vete e shkruajtja e shqipes ( skipetare).

                                    1. D
                                     Deni

                                     Himara eshte nen territorin e shqiperise,e c‘eshte brenda kufirit eshte shqiperi…nuk ka rendesi ne ca pellasein disa komentues si ky HELENI FOREVER,means you are albanian daku…nqs je i helenizuar thjesht ik nga helenet,hajde ne shqipni le ca leke si turist edhe zbythu se nuk i duhesh njeriu

                                     1. E
                                      Emigranti

                                      Nje himariot qe i thote vetes grek nuk di te thote nga e ka prejardhjen. Ne Dropull e ne Sarande nje grek minoritar ta tregon me detaje prejardhjen e vet deri ne 5 apo 6 breza. E dine nga vijne dhe kush jane. Keta loqet e Himares nuk dine te tregojne as prejardhjen e gjyshit te tyre.

                                      1. E
                                       E Verteta eshe kjo ;

                                       Himarjotet te cilet u shkolluan ne Epken e Komunizmit e jetuan ne Qytetet e tjera jo ne Himare ,u civilizuan (sepse inteligjente jane ,e kan kte s'mundet t'ja mohojme ) por ata qe jetuan ne Himare ,ishin si zhulsa e primitve ,dembela stambolli ,pra si njerez te eger te pazhvilluar . Prandaj ,s'eshte cudi qe i mungon njohuria nga se kane prejradhjen ,madje s'i ineterson ,sepse himarjotet qe jetuan ne Himare si zhulsa qe ishin , te pacivilizuar ,fanatike fetare ,sepse idiote te izoluar nga Bota e Civilizuar .Erdhi Greku i dha 300 €uro ne muaj dhe i quajti Grek . Po i tha Himarjoti . Grek jemi . Ishin njerez primitive ne ate kohe dhe Greku i shfrytezoj duke i pare kush ishin dhe se si Fanatike Fetare qe ishin e kishin shume me te lehte ti rekrutonin e benin Vorio Epiriot ,pasi kuptuan qe Himarjotet vetem dy gjera donin : Para dhe Kare ti shkedheje nga i pai ke i fundit .Dhe greku i kishte te dyja ,sa te ngopeshin te gjithe Vorio Epiriotet e Himares . _Kjo eshte historia 33-vjecare e shndrimit te Himarjoteve ne Grek

                                       1. R
                                        Remo

                                        E verteta e pidhit te sat'eme eshte kjo qe, kur te paret e tu ngjizeshin ne ndonje harem apo ne shpellat e malesise, Himariotet eksploronin boten, te lire dhe me nje identitet te forte si nje principate buze Jonit, me lidhje te fuqishme me ato potenca qe kishin nje armik te perbashket, perandorine otomane. Pas pavaresise se Greqise(me se shumti me gjakun Arberor pjese e se cilit ishin edhe Himariotet), keta te fundit me metodat qe dihen tashme, per 200 vjet me radhe, shfritezuan ate ndarje qe ishte krijuar prej saj dhe ish Arberise, per kushtet qe dihen, e sot disa trushpelare te tipit Karabeleris, vetequhen greke. Mos te t'a ndieje shume o kokeulur pa identitet qe ben moral te tjereve, ne Himare ka akoma gjak Arberor por shiko veten kur te vjen babe Erdoqeni turk dhe ti si te paret e tu, ulesh ne gjunje t'i besh gojore.

                                        1. E
                                         E Verteta dhemb ...

                                         Remo , e para nuk tu drejtova Ty personalishte me kte fjalor zhulsi qe perdor ti ,(nuk shkruajta se eshte nji pederast me ermin Remo qe un i kam shkredhyer Motren dhe ja kam nxjer ne Cete ne male per te frymezuar Patriotizmin AntiGerrk) por , shkruajta nji Te Vertete ,me te cilen atyre qe i djeg bytha ose "Ksula" si i themi ne ne gjuhen popullore , kercejn perpjet ! Ate se cilet kan qen Himarjotet para se Prifterinjt Grek pas krijimit te Shtetit Grek ,me urdher te Cerdhes se Gjaprinjeve Ortodoks te Stambollit te nisnin grupe Prifterinjesh ne Shqiperi me qellim Greqizimin e Ortodokseve Shqiptare ,( qe per hir te se vertetes Historike ,kta Prifterinje u pranuan dhe qendruan vetem ne Himare nderkohe qe ne te gjithe Jugun u ndoqen nga popullsia ose u Vrane si psh Kozmai qe ju pre koka ne Muzeqe te Fierit nga vendasit dhe u hudh ne Vjose ) - ka qen gjithcka tjeter ,sa greket nuk njiheshin akoma per Boten dhe kte Fakt se Himarjotet ishin si shume Principata Shqiptare kte e tregin qarte Prof.P.Xhufi etj Historiane Shqiptare .Sigurishte qe kan gjake Arberor kte s'eshte nevoja ta mesojme nga asnji . _Sai takon Kalabrezeve , ( ja fut kot sepse je injorant,sepse s'ja ke iden c'eshte Arbereshi sepse s'ke qen atje ) te quajturit Grek atje i takon Ritit te Kultures Fetare e s'ka te bej me Trushplarje o Trap me Zile . Je nji mjeran ,qe derdellis kot ,dhe duket qarte se je nji Viktime E Gjaprit janullatos .Shpresoj mos te vdesesh idiot

                                         1. q
                                          qefliu

                                          Ti te ha mune ...

                                      2. p
                                       pirro

                                       HIMARA KA QENE PRONE DJERGJ aRIANIT kOMNENIT, GJYSHIT NGA NENA TE DJALIT TE DONIKA KASTRIOTIT- GRUAS SE HEROIT TONE KOMBETAR -GJERJG KASTRIOTI-SKENDERBEU. HIMARIOTET E PRITEN DJALIN E SKENDERBEUT SI MBRETIN E TYRE.

                                       1. f
                                        feja e grekut ,,,ka dhe mbiemer greku

                                        Pse himara dhe shum fshatra ne muzaqa ,ne gjirokaster ,agio saranda ,korica etj nuk u ben synet si turqit ,,si xhufi qe te quheshin turq ,,,po vazhduan me identitetin grekorthodhoks ,,,,dhe arbereshet po ashtu ,,,,pse ,,,,,Shen kozmaj pse takoj vetem keta dhe jo sunitet shqipfoles qe quheshin turq ,,,,ketu ka dicka ,po nuk u intereson ta thon hapur ,,,,,

                                        1. b
                                         ben

                                         Po sipas llogjikes tende prej debili, anglezet, gjermanet, hiollandezet, indianet, kinezet, afrikanet e te tere te tjeret qe nuk ka vend me i permend, por qe nuk u bekan synet, qenkan te tere greke? Debil-lleqet tuaja nuk ka kandar ne bote qe ti peshoje. Jeni bere per tu qare hallin o derdimene, qe e keni mendjen tek feja edhe sot.

                                        2. L
                                         Leonidha

                                         Thelbi qendrin se greket nuk kane asnji prove qe epirotet jane greke. I vetmi fis epirotas qe sot eshte i paster dhe reference eshte fisi i kaoneve qe ndodhet ne shqiperi, labet, himara tepelena. Te gjithe flasin shqip. Ata duan te greqizojne dhe kete fis qe te thone se tere epirotasit flisnin greqisht. Ndaj thote Fredi : una jam kaon, epirotas, grek. I shkreti nuk e kupton se gjerat bazohen ne fakte dhe jo deshira. Edhe shume franceze sipas nje censusi te fundit jane deklaruar ekstratokesore. Po cti besh. Shpresojme qe nje dite ta kuptojme se buka jote eshte me embel se buka e huaj.

                                         1. L
                                          Leonidha

                                          Nje kerkese, lutje per Prof Xhufin: ne kalane e Himares qe duhet te restaurohet nga shteti, eshte nje kishe e vogel , ne kulm fare, qe me sa kam informacion aty benin mbledhje episkopet Shqiptare. A mund te nderhyni, te ngrini zerin qe ajo te restaurohet dhe te jete tamam nje vlere historike shqiptare.

                                          1. I
                                           Injoranti

                                           Idergonin letra papes se romes ,,,,se konstandinupoli ra ne duart tuaja o xhuf osmani ,,,,perandoria grekobizantine kishte kapitulluar ,,ligjin e benit ju me sulltanin dhe ismail bejleret ,,,

                                           1. b
                                            ben

                                            Nuk ka patur kurre nje perandori Greko-Bizantine. Ne te kunderten ka patur nje Perandori romake te lindjes, apo sic njihet ndryshe; bizantine.

                                           2. D
                                            Dani

                                            Qetesohemi pak, levrijme llogjiken. Kemi qene dhe jemi arberore, te tjerat kane pak peshe. Te paret tane te gjore mbas Gjergjit nuk paten shume rrugedalje sepse turko-mongolet te famshem per brutalitete i vrane, I prene, I detyruan te ikin nga atdheu dhe ata pak qe ngelen u detyruan me dhune te nderrojne fene. Disa zona qe ngelen katolik apo ortodoks ngelen per shkak te traktateve turko-veneciane. Shkurt nuk ka asgje per tu krenuar nga kjo histori perkundrazi ka shume per te vajtuar. Me e tmershmja eshte se ne momentin qe na erdhi rasti tu jepnim duart turkoshakeve aziatike para 30 vitesh, ndodhi e kunderta sepse Dr. Salushi dhe me vone Profesor Ramushi, per nje grusht dollare vendosen te na fusin pergjithmone nen sqetullen e turkut.

                                            1. M
                                             Murati ,nipi i sulltan Muratit

                                             Myslymanet kudo dhe ne ballkan ne sqetullen e turkut do jen gjithmon ....

                                             1. s
                                              shqip

                                              Kur shqiptaret i jepnin dru Muratit dhe te birit te tij, Mehmet Fatihut (pushtuesit), juve i lepinit koqet dhe ju jepnit vajzat per tu shfryre. Me shqipot nuk keni kellqe, jo ju, po asnje ballkanas nuk matet dot me to. Jemi i vetmi komb, qe ne kohen e Perandorise Osmane, nuk i lane kurre rehat pushtuesit ne 500 vjet qe qendruan ne Ballkan. Per trimerine dhe mencurine e treguar, sot ne Turqi, shqiptaret mbahen si rrace superiore. Ata qe kane qene ne Turqi e dine se po ju prezantove si "arrnaut" ke nje vend te nderuar kudo qe shkel.

                                             Lini një Përgjigje

                                             Blog Tema