"Kur ishim me Gjergjin kemi bërë më shumë punë", zbardhen bisedat e trafikantëve të drogës: Po të harrosh një thes të iknin 5 mijë euro!

31 Janar 2023, 13:23Kronika TEMA

"Kur ishim me Gjergjin kemi bërë më shumë

Të tjera detaje janë zbardhur nga dosja hetimore për grupin e trafikantët të drogës nga Shqipëria në Itali. Ne dosje evidentohen përgjime të ndryshme mes trafikantëve dhe kodet që përdornin ata për trafikun e lëndëve narkotike.

Në një përgjim ambiental të regjistruar në Itali brenda një makine, Gjergi Luli dhe Saimir Prenga i kanë shpjeguar Denis Shehut se para arrestimit të Alfred Lulit, dy vëllezërit Luli dhe Samir Prenga drejtonin së bashku tregtinë e lëndëve narkotike, raporton Tv Klan.


Sipas bisedave, Alfredi dhe Gergji janë alternuar me njëri-tjetrin në Itali për t’i dhënë vazhdimësi trafikut të paligjshëm të lëndëve narkotike.

Denis Shehu: E Gjergji i dije rrugët këtu apo i ke mësuar tani?

Gjergji Luli: I njihja.. i njihja

Saimir Prenga: Qëkur ka qenë këtu me..

Gjergji Luli: Kur Fredi (Alfred Luli) ishte këtu, ne ishim këtu ….

Denis Shehu: Apo je këtu për të zëvendësuar Fredin?

Gjergji Luli: Po me këta rrija (Saimir PRENGA dhe Alfred LULI) një muaj, një muaj e ca ose 3 javë a 2 javë por më pas..

Denis Shehu: Po po.

Saimir Prenga: Kur ishim me Gjergjin kemi bërë më shumë punë…

Gjergji Luli: Dolëm si raketa, andej e këtej… pritëm kamionët me sallatë, me patate.

Gjergji Luli: Në mes të rrugës si shkë***ata, ei Denis ishin nja dy shoferë nëne që me vinte keq… e mban mend sa erë e keqe që vinin?

Saimir Prenga: Po sigurisht.

Gjergji Luli: I q…. nënën si të kishin qenë 8 muaj në shpellë por as në shpella jo kështu.

Denis Shehu: Erë e keqe?

Gjergji Luli: Më keq vlla.

Saimir Prenga: 20 kilogramë patate… 20 ton patate dhe nen patate kishte (lënda narkotike)… hymë të dy dhe hapën një vrimë (te vendi i posaçëm i kamionit) dhe unë po thosha për këtë, i numërove?

Gjergji Luli: Imagjino morëm kamionin e çuam në një vend fillimisht, o Denis në mes të rrugës dhe ai nuk hynte, bëmë kamionin të kthehej në mes të rrugës me “gjëra” brenda dhe ne bënim si k… ktheje këtej e ktheje andej.

Saimir Prenga: Sikur të ishim në Shqipëri.

Gjergji Luli: Pastaj më vonë shkoja te makina e fikja telefonin, pastaj ndizja telefonat..e ata na shkruanin “po a ka ardhur?” “po po” nga këtu përgjigjen nga pala tjetër shokët na thirrën të ndërrojmë vendin shkuam në një magazinë, imagjinoni aty ishte roja që kishte vjedhur çelësin e magazinës, një magazinë e braktisur shkuam të hapnim magazinën e lëmë kamionin brenda dhe pastaj pasi hoqëm patatet… q… ropt dak… më hodhi këtë duke thënë “¡ numërove” por çfarë dreqin e kam llogaritur dola jashtë futa qeset dhe pasta pashë për të zinjtë (shënim: kontrolloi se nuk kishte force policie) por çfarë llogarie unë? Unë i thashë…

Saimir Prenga: Po, por po të harrosh vetëm një thes do të të iknin 5 mijë Euro (një thes 2 kg marijuanë)

Gjergji Luli: Ndërsa ata “da-da” (shoferët) nuk dinin gjë.

Denis Shehu: Ata nuk dinin asnjë fjalë.

Gjergji Luli: I q… k…

Denis Shehu: Po ata nuk flisnin as anglisht?

Saimir Prenga: Jo jo anglisht, as gjermanisht… më mirë dinin pak gjermanisht… Pastaj u frikësuan… në fund hodha 70 mijë e 500 Euro atje dhe u larguam…

Denis Shehu: Të shkretët u liruan se erdhën nga p…. i sëmës ore.

Lini një Përgjigje