“Mos u merrni me fasada që s’kemi bukë”, Rama: Gratë krihen në floktore 2 herë në javë, burrat do dilnin me gjethe para

19 Tetor 2022, 12:53Politika TEMA

“Mos u merrni me fasada që s’kemi bukë”, Rama:

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ndodhet në qytetin e Gjirokastrës ku dhe po zhvillon një sërë takimesh me sipërmarrës, biznesmene dhe qytetarë.

Rama u shpreh se po të mos ishte e rëndësishme fasada, atëhere gratë nuk do të kriheshin dy herë në javë në foltore dhe burrat do të dilnin me gjethe para e do të vijonin normalisht bisedën.

“Ndihesh i lumtur që në vendin tënd njerëzit po shkojnë ndryshe dhe po bëjnë ndryshe. Vende të bukura dhe të varfra kam parë. Por një vend të pistë dhe të pasur nuk kam parë. Mos u merrni me fasada “se skemi bukë”, është dritëshkurtësi. Ato fasadat sjellin më shumë bukë, janë hallkat e zinxhirit që çon deri tek buka e atyre që punësohen.

Shumë e thjeshtë, si do vinin nga Greqia në Gjirokastër për të bërë turizëm, duke parë plehrat e gropat. Duke parë rijetëzimin e kthimin e një dinjiteti. Po të ishte fasada kaq e parëndësishme s’kishte pse kriheshin gratë në floktore 2 herë në javë, dilnin të shpupuritura, as nuk lyheshin e as nuk kriheshin, as visheshin.

Edhe burrat jo e jo, mbanin gjethen këtu përpara, dilnin e vazhdonin muhabetet, thoshim nuk po blejmë rrobat po blejmë bukë, me gjithë gjethe. Si qenka kjo, kaq të prapambetur janë, të zhytur në patakun e injorancës janë, e kaq të poshtër.

Është edhe ligësi e madhe që ushqehet nga ligësia, verbëria, inati dhe urrejtja. Deri në pikën që edhe luftën bërthamore mund ta ëndërrojnë vetëm për të mos parë mirë këtu. por shyqyr do shkojnë edhe më mirë”, tha Rama.

25 Komente

 1. B
  Breshka, shiu dhe Ramiu

  Legeni Berisha2..Kadafi i i Albanistanit...dihet fundi i Kadafeve....vonon por nuk harron, zoti..

  1. B
   Bashkia gjirokastwr

   Pse se pyet Rama ate krytarin e Bashkise ne Gjirokaster se sa donte ti taksonte bizneset ne pazarine e vjeter? 10.000.000 ne muaj. Po po 10 miljon po u cuan ata dhe nuk e lane legenin. Plehre qe ka vajt ne bashki per te qire se kur ishte i ri kulloste lopet dhe ka mangesi ne ate pune bq

  2. D
   Doni

   Mir e ka se qefin qef e bejn e ktej ankohen

   1. A
    Ada

    Mir e ka ky rama bejn kot kta sikur skan e ktej qefin mangut vetes sja lejn

    1. R
     Rea

     Jan msuar kto qe bejn kot

     1. a
      arion

      Rea,Ada,Doni ju befte mire sufllaqja ......individe pa shtylle kurrizore ......jeni bere njesoj si byrektorja e PD futeni kudo dhe komentoni idiotesira .......ele qe ju ka marre politika e ketyre 30 vjeteve ne qafe .....si sju ha mortja

      1. D
       Denis

       Fiks shqiptaret vetem qahen kot se qejfin e bejne

       1. l
        lulzimi

        saliu psh ska buke te haje , grida ska kar te haje duhet ti jepni zgjidhje

        1. X
         XX

         Njeriu i punes dhe me dinjitetka humbur. Burrat jane bere dembel. Duan te fitojne pa punuar, prandaj qahen dhe shajne.

         1. C
          Cani

          Fiks dhe skan buk me honger dhe parukerite jane plot e ca te beje Rama ne kete rast

          1. S
           Sami

           Shume mire ke folur kryeminister,shume e vertet eshte kjo qe ju thate qefin vetes ja bejne e ankohen se skane buke me honger

           1. t
            tiku

            Shume mire e the o edo...Por keta ndoshta marrin frymezim nga gjysh sala

            1. a
             andi

             Po pra tashi qe e mendoj pse grate shkojn e bejn kaq e kaq gjera dhe sduhen fasada hahah

             1. p
              petrit

              Ato krihen te pakten kurse grida duma qihet hahaha

              1. j
               jora

               shqiptari lek nuk ka e lek prish perdite

               1. A
                Ani

                Rama e di mjaft mire se si funkionon vendi dhe prandaj flet haptaz me te gjithe

                1. vali

                 shume e vertet ktu thon ska buk pee te ndren dhe jav per jav shkojn han dreka e darja

                 1. E
                  Eno

                  Mos beni kot se cdokush qe do gjen mundesi per te exur perpara rama e di mjaft mire se si funksionon vendi dhe mundesit ofron

                  1. v
                   vini

                   qesharake por e vertet kot thon te varfer behet trafiku makinave qe ne 7 te mengjesit

                   1. T
                    Teo

                    Keta te pd jan gjynah se skan buk te han

                    1. b
                     besi

                     qesharake por e vertet sesi thon kot nuk mei lek per te henger buk kur dalin me makinat e viteve fundit

                     1. I
                      Irina

                      Kam vene re qe akonohen qe skane buke, por floktoret e lokalet jane plot dhe kjo gje sikur sme ben shume sens

                      1. R
                       Renis

                       Aman se vetem te ankohen e kan mendjen kto, me siguri komentet i bejn nga telefonat

                       1. P
                        Pickaxhiu

                        Eshte vetem nje idiot qe shkruan komente vetem kur del Rama.

                        1. D
                         Dhembeli

                         Mendoj se ne Shqiperi nuk vdes njeri nga te pangrenet,…eshte e vertete qe ka varferi per shume aresye , por ka dhe mbeshtetje shteterore për keto grupe, … Por njeriu nuk ka nevoje vetem per te mbushur stomakun…!

                         Lini një Përgjigje