150 mijë persona në Shqipëri të prekur nga sëmundjet e rralla, por nuk e dinë që i kanë

2 Mars 2024, 16:30Sociale TEMA

150 mijë persona në Shqipëri të prekur nga sëmundjet e

Mbi 150 mijë persona në Shqipëri kanë sëmundje të rralla genetike, por nuk e dinë. Në 80% të rasteve, shenjat shfaqen që në fëmijërinë e hershme, por jo gjithmonë zbulohen në këtë periudhë të jetës.

Mjekët thonë se këto sëmundje mund të jenë të trashëguara, por edhe mutacione që ndodhin gjatë ngjizjes së e fëmijës.

Sëmundjet e rralla dhe më të shpeshta në vendin tonë janë fibrozat cistike, distrofitë muskulare, atrofite e ndryshme dhe hemofilia.

Gjatë një konference shkencore, mjekët thonë se ato zbulohen përmes testeve genetike që në fakt nuk janë të rekomandushme për të gjithë popullatën, por vetëm për individët e sëmurë. Edhe në botë  Incidenca për sëmundje të rralla genetike dhe të trashëguara është 1 në dy mijë persona.

Me përparimin e shkencës dhe mjekësisë këto sëmundje dikur më jetëgjatësi të shkurtër sot kanë  trajtime dhe mjekime genetike që përmirësojnë cilësinë e jetës.

2 Komente

 1. G
  Ganiu

  Fibroza Kistike eshte nje semunddje qe tashme kurohet me barna te shtrenjta POr kurohet, ne Maqedonine fqinje qeveria e Kryeministrit Xhaferri i rimburson Barnat per kategori te te semureve qe jane me te renduar, Po ketu tek ne te semuret i Lene ne Fatin e tyre , ose thjesht ....I LENE TE VDESIN, Ku eshte MInistria e Shendetsise dhe Kryeministri Yne qe e ka deklaruar qe eshte Lypesi me i gjate ne planet, perse nuk dklarohet per keta femije qe shkojne drejty vdekjes se ngadalte por te sigurte ,Zoti Kryeminister SHPETOJINI KETA FEMIJE nje meritojne te njejten jete si djali JUAJ

  1. D
   Detari

   djalin e ka sakat me sindrom down karagjozi ramazon

  Lini një Përgjigje