Bie kriteri i gjuhës, propozimi i qeverisë: Të huajt që bëjnë fëmijë në Shqipëri fitojnë shtetësinë prej tyre

1 Maj 2023, 22:10Sociale TEMA

Bie kriteri i gjuhës, propozimi i qeverisë: Të huajt që

Gjuha shqipe nuk do të jetë më kusht për të huajt që duan të përfitojnë nënshtetësinë shqiptare, në rast se ata kanë lindur fëmijë gjatë qëndrimit të rregullt në vendin tonë.

Qeveria ka propozuar një Kuvend disa ndryshime në ligjin për shtetësinë ku parashikon heqjen e disa kritereve në përfitimin e saj. Hapi i parë është e drejta e fëmijës së lindur në Shqipëri që të përfitojë shtetësinë papritur moshën madhore, raporton A2.  

“Një fëmijë i lindur brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, nga prindër me shtetësi tjetër, të cilët qëndrojnë në mënyrë të ligjshme në territorin e Republikës së Shqipërisë, mund të marrë shtetësi shqiptare me pëlqimin e të dy prindërve”, thuhet në propozimin e qeverisë.

Pasi fëmija ka marrë shtetësinë shqiptare falë kësaj procedure të thjeshtuar, projektligji i propozuar nga Qeveria parashikon edhe për prindërit e tij mundësinë që të përfitojnë pasaportën e Republikës së Shqipërisë. Nevoja për të ditur gjuhën shqipe nuk duket të jetë më kriter, mjafton qëndrimi për tre vite në mënyrë të rregullt brenda vendit.

12 Komente

 1. I
  I rrezikshëm si Sali Berisha

  Gjuha në çdo shtet është kusht për marrjen e shtetësisë. Ky Edi i gjatë po i shkelë interesat kombëtare tashmë haptas, paturpësisht! Nuk ka ndjenja kombëtare, është anacional.

  1. E
   Eni

   Vetem ne Shqiperi...ne I ulim rendesine gjuhes tone...kuptohet kjo behet per pasaportat e fshehta.

   1. P
    Prisni se akoma nuk keni pare gje.

    Shpikje shqiptare alla Ed Droga, ne vendet e perendimit kur femija i lindur aty e nje nga prinderit apo te dy nuk jane shtetas merr direkt shtesine e atij vendi, ndersa prindi i nenshtrohet rregullit si te gjithe te tjeret qe kane bere kerkese per shtetesi.

    1. M
     Maci

     Nepalazet e indianet familjarisht do u behen femijet shqiptare.

     1. A
      Asdreni

      Kto ligje as vendet e zhvilluara nuk i kane kaq te buta. Ca po ben ai loqja i sorosit.

      1. D
       Detari

       gezuar ramazonin, nga 70% turq do beheni 70% 30% bangladesash

       1. a
        arvanitasi

        Tani e djallose Shqiperine dhe mbajeni mend se do mbushet me ''miza dheu'' . Duke qene shtet i vogel do na mbysi popullsia e huaj dhe do nxerrim syte ne vend qe te veme vetulla .

        1. V
         Visi

         Mënyrë perfekte për të ndërruar strukturën etnike të Shqipërisë.

         1. S
          Seman

          usa po perpiqet ta heqi kete kriter, ne Shqiperi po vendoset.

          1. A
           Abc

           Ça fare ligjesh jane kto mër njerëz?!?! Po bohuni më të guximshëm mos i bini anash-anash kshu... Ndërroni Kushtetutën edhe quajeni Republika X

           1. T
            Tironci

            Epo shtet qe te djek nga pas e ta jep nenshtetsin me dhun si ne , nuk kam par ne ter planetin , ne Franc kan nga 4 kalamaj te lindur te huajt dhe si japin nacionalitet kan nga 20 vjet ne franc , tek ne te lusin bythen.

            1. S
             Shpetimi.

             Kjo gje nuk duhet te ndodhe... Eshte denigrim i kombit.., Me rregulla te mirepercaktuara mund te ndodhe..por duke filtruar cdo gje. Ketu tani vijne shume njerez per pune sezonale apo jo..dhe nuk duhet" o burra te marrin shtetesine."., Mbase do behemi nje amerike e vogel..ne kete respekt!

             Lini një Përgjigje