Miratohet projektligji për hekurudhën Durrës-Prishtinë

21 Korrik 2022, 19:01Sociale TEMA

Miratohet projektligji për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Në Kuvendin e Kosovës është miratuar sot a projektligji për hekurudhën Durrës-Prishtinë.  Liburn Aliu, ministër i infrastrukturës në Kosovë bën të ditur se qëllimi i këtij projektligji është përcaktimi i procedurave dhe ndarja e kostove mes dy vendeve për financimin, studimin e fizibilitetit dhe projektit për linjën hekurudhore.

Kosto totale për realizimin e Studimit te Fizibilitetit dhe hartimit të Projekt – Idesë për ndërtimin e linjës hekurudhore Shqipëri – Kosovë, parashikohet të jetë rreth 1,980,000.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë së Republikës së Shqipërisë do të ndajë shumën prej 1,000,000 (një milion) Euro, ose rreth 51% të kostos totale, ndërsa Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës së Republikës së Kosovës do të ndajë shumën prej 980,000 (nëntëqind e tetëdhjetë mijë) Euro, ose 49% të kostos totale.

Kjo kosto, siç njoftohet,  është parashikuar në buxhetin e vitit 2022 të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe me autorizim të Qeverisë së Republikës së Kosovës do të barten në buxhetin e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë së Republikës së Shqipërisë, për bashkëfinancimin e realizimit të projektit. 

8 Komente

 1. D
  Doda , per nje vic mzuni nota jasht

  Ce dun hekurudhen , do na mysin koqethart…….

  1. e
   edmond( koder rreshen)

   Hall te madh paske o "DOD" !!! Eksperienca e par te paska,zhgenjy dhe te paska dal i thart ! Por ju "DOD"duhet te jeni optimist dhe largpames,se po te bahet hekurudha,do te vijn aq shum ,saqe do ta kesh per rrisk nje koqeamel,dhe nuk do te zeje ma nata jasht , per ni Vic,se do te kesh me shumic, shum Vica .

   1. t
    taras bulba

    Prandaj e pret ma padurmi hekurudhen ti edmond (koder rreshen ) ......spo te zeka gjumi qe do vin kaq shume .....

    1. e
     edmond( koder rreshen)

     Kemi ni ndryshim teper te madh,te Edmondit dhe te tjerve "Shqiptarve" qe nuk i dun Kosovaret ! Asht turp dhe jo e moralshme per ne Autoktonet qe Vllaj,te Trokasi ne deren e Shpis se vet,ose te me leshoje za ,tek gardhi i oborit te Shpis se vet(ne Morin) ooo i Zoti i Shpis !!! Per mu jan Vllezerit tan,(dhe seks ne Gjini nuk ka) kurse ti zotri qe i sheh si te huj, dhe si Popull qe duhet milet,mund ta mjelesh (por kujdes se mos e kap aty ku sduhet)

     1. t
      taras bulba

      Provoje te punesohesh te nje "vella " sic i quan ,sic u punesova une ne Londer pastaj do ta shikojme nese do kesh te njejtin mendim ....edhe une te njejtin mendim kisha , do punesohem te vellai im kosovar ....edhe pse punoja kaq shume , "vellai " im me shum desh dhe mbronte pakistanezin se mua .... Ti ke mendimin tend dhe sta heq une me nje koment .....ti ke tendin , une timin ....jeta do ta tregoje se kush ka te drejte ...

  2. a
   animas

   Po skane turp?? ti spo lidh dot qytetet e tua me te medha Durres-Tirane, qe eshte e domosdoshme per qytetaret qe heqin picirin neper urbane te qelbur e te konsumuar, pastaj mendoni per kosovaret...

   1. K
    K

    Nuk e bëjnë per hekurudhen. E bëjnë të vjedhin

    1. v
     vang

     Ebejne se duan te lehtesojne turizmin ,te mos te kete shume trafik dhe fitimi i biletave mund te jete i shtetit Se dyti e bene edhe per mallrat.Pastaj ka nje shprese qe tani kur Shqiperia filloi negociatat mund te japi BE kredi te buta.

    Lini një Përgjigje