Berisha krah Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Sali Berisha ka reaguar në lidhje me konfliktin Azerbajxhan-Armeni. Në një postim në llogarinë e tij në Facebook, Berisha shkruan se shkaku i këtij konflikti qendron në pushtimin e territoreve të gjera nga Armenia e mbështetur nga Rusia të Republikës së Azerbajxhanit.

Ky i fundit, shton Berisha, në përputhje me ligjin ndërkombëtar kërkon të vendosë integritetin territorial “dhe sovranitetin në të gjithë territorin e vendit, edhe në zonat që prej vitesh mbahen të pushtuara nga Armenia.”

Postimi i Berishës

Lidhur me konfliktin azero-armen!

Miq, prej disa ditesh nje konflikt i armatosur me humbje seroze jetesh dhe plagoje te shumta te civileve dhe ushtarakeve zhvillohet midis Armenise dhe Azerbajxhanit. Shkaku i ketij konflikti qendron ne pushtimin e territoreve te gjera nga Armenia e mbeshtetur nga Rusia te Republikes se Azerbajxhanit, i cili ne perputhje me ligjin nderkombetar kerkon te vendose integritetin territorial dhe sovranitetin ne te gjithe territorin e vendit dmth edhe ne zonat qe prej vitesh mbahen te pushtuara nga Armenia.

Kjo e fundit mban te pushtuar krahinen e Nagorny Karabakut qe gjendet ne zemer te Azerbajxhanit dhe qe banohet kryesisht nga Armene e qe nderkombetarisht njihet si territor i Azerbajxhanit por dhe territore te tjera te medha te ketij vendi qe ndajne Nagorny Karabakun nga Armenia dhe qe jane te banuara teresisht nga popullsi azere.

Duke mbeshtetur plotesisht te drejten e ligjshme te Azerbajxhanit per vendosjen e sovranitetit te plote ne te gjitha territoret e pushtuara prej mbi tre dekadash nga Armenia me mbeshtetjen e ruseve i bej thirrje komunitetit nderkombetar te angazhohet me serozitetin me te madh ne zgjdhjen e plote te ketij konflikti ne perputhje me aktet dhe ligjet nderkombetare duke i dhene fund pushtimit armen te territoreve te Republikes se Azerbajxhanit. sb

REMOTE_ADDR:[]

11 komente në “Berisha krah Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia”

 1. Klimax says:

  Te qan zemra per patriotet more kodosh komuno-islamik!

 2. Kulla e Viçidolit says:

  Sa i zgjuar që je me dreq…
  Apo thjesht po jep mesazh që je ende “Penicilina”.
  Armenia 3Milione banorë me 30miliarde GDP
  Mezi ngre poturet e veta…
  Azerbajxhani 10Milione banorë me 120miliarde$ GDP
  (Turqia ngabrapa).
  Dhe ja paska marrë Armenia territorin.
  Intuita të çon se i diskriminuar/persekutuar historikisht është më i vogli. (Qoftë në territor, qoftë në popullsi (tjetër gjë se është Rusia nga mbrapa))
  Armenia sa vetë jeta atje, erdhën selçukët nga stepat dhe i thonë na zure tokat.
  (Njëlloj si ujku që i tha qengjit, më turbullove ujin e burimit kur pive ujë në rrjedhë më poshtë).
  Por si duket po të bëhet apeli dhe po kërkon shpëtim…
  S’ke faj me azerët I kishe dallaveret, ti i solle ne Shqipëri (TAÇi loja e jote ishte, madje gjasme dhane dhe oferte ata për ARMO 500milione por nuk paguan).
  Mos ishin lekët e Gitës dhe të Xenit, Saleh..?
  Sa gjeni dole o skërfyelli i Viçidolit.
  Talent i pa-zbuluar edhe në gjeopolitikë tani.
  Mqs na e do puna, me mirë mos të flasim fare.
  (Por JO të themi viktima Azerbajxhani)…
  Ta dini njerëz që nqs Salehu kërkohet nesër nga drejtësia reale nëpër këto vende do të përfundoj…

 3. Armeni i Nagorni Karabakut says:

  O Berishe or ftyre e ndyte.
  Nagorni Karabaku eshte i banuar nga armenet prej shekujsh. Konfliktin te dy vendet e kane peshqesh nga babai yt shpirteror Stalini qe ia bashkangjiti Azerbajxhanit per ti perçare e pasur nen hyqem e nen kontroll, siç e beri çorbe me shumicen e republikave te tjera sovjetike.
  Nese Azerbajxhani ka te “drejte” sipas teje te vendose “intergritetin territorial” mbi armenet e Nagorni Karabakut atehere edhe Serbia e dashur e sat shoqe dhe e jotja ka te drejten te rivendose “integitetin territorial” mbi Kosoven e shqiptaret, or Fare e Keqe.
  Te vjen keq per kopjen tende Ilam Alijevin qe ti ka lyer mjaft mire rrotat e qerres tende.
  Po ai doli me “i zoti” se ty se vazhdon te sundoje ndersa ty per fatin tone te mire te varrosen politikisht ne menyre perfundimtare e tani nuk pushon se kuituri si qeni i lidhur ne zinxhir.

  1. Mashkullori says:

   Jam plotesisht me mendimin tuaj.Pervec dallavereve me Azerbaxhanin,Sali Berisha,Ju jep dore serve per te “drejte” sipas tij te kerkojne kthimin e Kosoves men Serbi.Njekohesisht Ju kerkon mbeshtetesve te ketij qendrim ne Kosoves,si rruga e vetme e stabilizimit dhe bashkepunim midis Kosoves dhe Serbise men varesine e kesaj te fundit,me nje status te vecanten….
   Perndryshe Sali Berisha,askush nuk I kerkon mendim dhe nuk ka asnje ze zyrtar qe I duhet te prononcohet…
   Por sic duket,”penicilines”,ustaj nga Beogradi I kerkon te ” deklaroje” mendimin e tij,I cili bije ndesh me interest tona Kombetare…
   Poshtersia dhe tradhetia e tij nuk ka fund.

 4. Ledio says:

  Ky moter… me emrin Sali flet pikerisht ashtu sic nuk duhet te bejme. Jam absolutisht kundra luftes por shume gjera nuk jane ne doren time/tonen edhe e vetmja qe mund te bejme eshte te heshtim. Perderisa nuk zgjidhim gje ne drejtim te paqes edhe begatise te dy paleve cfare dreqin do ky spiun Serbi qe vetem helm nxjerre nga goja?

 5. omar abaz topelensi says:

  me siguri sales i ka thene baba qe katundi i tij ne tropoje e ka orgjinen nga nodnje verre ne nagorni karabak

 6. Shefkiu says:

  Thote Berisha:
  “…i beje thirrje komunitetit nderkombetar te angazhohet me seriozitetin me te madh ne zgjidhjen e plote te ketij konflikti…”
  Zot na ruaj! Kush kujton ky se eshte? Une, si dashamires i sinqerte i zotit Berisha, lutem me gjithe zemer, qe kjo thirrje e Berishes, do zoti dhe bije ne veshin e ndonje mjeku psikiater…

 7. Mashkullori says:

  Jam plotesisht me mendimin tuaj.Pervec dallavereve me Azerbaxhanin,Sali Berisha,Ju jep dore serbeve per te “drejten” sipas tij te kerkojne kthimin e Kosoves nen Serbi.Njekohesisht Ju kerkon mbeshtetesve te ketij qendrim ne Kosove,udb-asheve te djeshem,si rruga e vetme e stabilizimit dhe bashkepunim midis Kosoves dhe Serbise nen varesine e kesaj te fundit,me nje status te vecante….
  Perndryshe Sali Berishes,askush nuk I kerkon mendim dhe nuk ka asnje ze zyrtar e I duhet te prononcohet…
  Por sic duket,”penicilines”,ustaj nga Beogradi, I kerkon te ” deklaroje” mendimin e tij,I cili bije ndesh me interesat tona Kombetare,vecanerisht me ato te Republikes te Kosoves te pavarur …
  Poshtersia dhe tradhetia e tij nuk ka fund.

 8. Shtrigu plak i Vicidolit says:

  Gjysmen e atyre qe humben ne konfliktin Azerbaxhian – Armeni , ne e humbem ne qender te Tiranes , diten ne dreke , para k/ministrise , duke u vene plumbin ballit protestuesve te pa armatosur dhe plagosur e masakruar me dhjetra e qindra te tjere ! Vetem mbas nje viti , ndodhi shperthimit “berthamor” ne Gerdec , ku u vrane 26 qytetare , u plagosen me qindra te tjere dhe u shkretua vendi !
  A nuk e kupton ti more idjot se e ke humbur per jete te drejten morale , te flasesh per te vrare e te plagosur neper luftera ne bote , kur ti ke vrare e je gati te vrasesh kedo qe nuk pranon te “nderoje” ne menyre fashiste ?! Ti ke lindur dhe je gatuar si kriminel , gje qe e verteton ne cdo dalje publike , sidomos neper studjot televizive qe kercenon akoma per te vrare ! Shtaze pylli me fytyre njeriu !

 9. Te ndalohet Prostituta e Shpelles se Vicidolit,
  te ushtroj Prostitucion Bordellove te Shqiperise [ tv medi ] 👎
  ———————————————————————————- 🚾

 10. Ladi says:

  Ore, pse e jepni si lajm ju se cfare tha Berisha. Kush pjerdh per Berishen, ai ka marre fund jeton kot per inerci. Ti Mero s’duhet ta japesh kete si lajm, ka plote gjera te tjera qe bejne lajm jo ky flliqesira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *