#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Kollosi i Vlorës dhe Kollozi i Berishës

Nga Mero Baze

Sali Berisha u tërhoq për të mos u dorëzuar. Para një komiteti shtetëror të festimeve, që për fat TV-të nuk e fokusojnë asnjëherë që t’i shikojmë kush janë, ai tentoi të tërhiqej nga disa pika përmes të cilave kishte nisur ofensivën për të shmangur Vlorën dhe Babanë e Pavarësisë, nga festimet e 100 vjetorit.

Tërheqja e parë ishte heqja dorë nga argumentet historike që kishte partallisur disa ditë më parë lidhur me relativizmin e rëndësisë së Vlorës si qytet në shpalljen e pavarësisë. Nuk përmendi më as Kartën e Filadelfias, as peticionet për pavarësinë, që janë nënshkruar në gjithë Shqipërinë dhe që shumë prej tyre janë nxitur nga Ismail Bej Vlora dhe as shembullin idiot të Piemontit, i cili nëse merret në kontekstin që e përdor Berisha, e përmbys fare historinë e Shqipërisë. U tërhoq nga ideja se Vlora është thjesht një qytet ku është ngritur flamuri, duke anashkaluar faktin se Vlora është kryeqyteti i parë i shtetit shqiptar. Aq i frustruar ishte në fjalimin e tij, sa dhe emrin e Asdrenit, krijuesit të Himnit Kombëtar, e ngatërroi përsëri, duke theksuar që quhet Aleksandër Sotir Drenova. Në fakt e ka Stavri. E ka thënë dhe një herë tjetër kështu dhe pretendon se njeh historinë dhe di të vlerësojë figurat historike. Në fakt ajo që tenton të bëjë është të shmangë Ismail Bej Vlorën si Baba të Kombit, të gjejë të ngjashmit e tij e Aldo Bumçit për të respektuar, dhe të ngjashmit e tij për t’i imituar.

Tërheqja e dytë ishte protokollare. I vetëdijshëm se festimet e 27 nëntorit, që ai paralajmëroi në Vlorë, dhe ngritja e Flamurit po më 27 në Vlorë do të ngjallte irritim kombëtar dhe një kosto të rëndë politike për të, modifikoi qëndrimin dhe pranoi se do të dërgojë në Vlorë Bujar Nishanin, me shpresë të Zotit që do të ketë fuqi të ngrejë shtizën e Flamurit. U tërhoq dhe po bën ç’është e mundur të mos kuptohet nëse ai do shkojë apo jo në Vlorë. Ka filluar i mendon të gjitha. Edhe ndonjë “të fikët” nga frika dhe emocionet që ka për atë qytet.

Tërheqja e tretë ishte politike. Një nisëm, e cila po mbush një vit prej Aleancës KuqeZi për një flamur në çdo dritare, e startuar vitin e kaluar më 28 nëntor, u përvetësua prej tij si nisëm e degës së PD-së në Vlorë, jo se i duhej kapitali politik i asaj nisme, por për të thënë se është politikisht korrekt me Vlorën, pasi dega e tij në Vlorë “po mendon për pavarësinë”. Ëndrra e tij për ta mbajtur Aktin e Pavarësisë si ngjarje lokale e Vlorës shihet qartë. Tentoi me këtë rast të tallet me opozitën dhe ta dramatizojë tensionin që po ngre vetë, duke e përdorur 100 vjetorin për qëllime tërësisht politike.

Tërheqja e katërt ishte tërheqja nga premtimet që ka bërë për 100 vjetorin. Premtoi stadiumin kombëtar në Tiranë, të cilin do ta quante Pavarësia. Nuk u bë. Nga i gjithë projekti për stadiumin deri tani është e legalizuar si shesh ndërtimi aneksi pas stadiumit për pallatet e Sandrit dhe sheshi para stadiumit për parkingun e Bashkimit, dy klientë të Familjes.

Premtoi parlamentin, biles duke zgjedhur projektin më të shtrenjtë, por nga gjithë ai premtim duket se u realizua vetëm ryshfeti që Familja ka marrë për të shpallur fitues projektin më të shtrenjtë. Pas kësaj harroi dhe objektivin kryesor përse i duhej ai parlament. Për të nxjerrë nga zyrat Top Channel-in. As këtë objektiv madhor brenda vetes së tij nuk e ka realizuar.

Premtoi se do çonte në Vlorë më 28 nëntor Shakirën, Rihanën dhe Ledi Gagën. Si është katandisur, vetëm Çiljetën me Greta Koçin mund të çojë tek sheshi “Nënë Tereza” dhe ndoshta një Sabian, që ka bërë një këngë për Sali Berishën.

Premtoi bypass-in e Fierit dhe Vlorës, që së paku në Vlorë të shkohej me rrugë normale për 28 nëntorin. Nuk bëri asnjërën. Ka bërë vetëm gjysmën e rrugës një kompani nënkontraktore e Fahri Balliut me një serb, e cila ka futur në panik çdo shofer që udhëton drejt Vlorës se mund të bëjë makinën copë tek Ura e Mifolit, e cila është ndërtuar jashtë standardeve inxhinierike dhe çdo segment i urës është në disnivel me tjetrin në krah, duke shkaktuar aksidente pa fund. Kur pa që nuk bëri atë që premtoi, i vuri kësaj copë rruge skandaloze emrin e 100 vjetorit. Kushedi se do jetë gëzuar Sllobodan Markoviçi, serbi që ka ndërtuar këtë rrugë, kur e ka dëgjuar. Dhe kushedi sa do çuditen të huajt që do të udhëtojnë në të ardhmen nga Tirana në Tunelin e Krrabës kur do lexojnë Tuneli “100 Vjetori i Pavarësisë” dhe në anën tjetër në vend të Vlorës do t’u shfaqet Elbasani.

Premtoi se do të vinte në festë Erdogani, Hillari Klinton, Merkeli, Berluskoni, etj. Siç po shkon puna, mund të jetë vetëm Çaliku i Telekomit, “amerikanët” e Kalimashit, gjermanët e Aeroportit, italianët e Petroliferës dhe Damir Fazlliçi. Ata që praktikisht janë sot zotër të Shqipërisë.

Tërheqja e fundit ishte edhe gastronomike. Aq në siklet dhe pa argumente ishte për shmangien e Vlorës nga festimet sa shpiku dhe arsye teknike, siç është lista e madhe e të ftuarve, mungesa e restoranteve apo organizmit teknik të drekave apo darkave zyrtare në Vlorë. Është po ky njeri, Sali Berisha, që në 28 nëntor të vitit 1992, vitin e parë që sapo u bë president, organizoi në Vlorë festën e 80 vjetorit të pavarësisë. Ftoi gjithë botën dhe Vlora e varfër dhe e parregulluar e vitit 1992 i priti. Mbaj mend që të gjithë gjetëm vend për të fjetur më 28 nëntor në Vlorë, gjetëm vend për darkën solemne dhe ceremonitë gjatë ditës, gjetëm vend për mitingun madhështor në shesh, delegacionet nga Kosova Maqedonia, Mali i Zi, Presheva, arbëreshet dhe diaspora e SHBA. Gjetëm vend se festën e bën qyteti, jo godinat, e bëjnë njerëzit, jo kamerierët, e bënë historia, jo trukaxhinjtë e saj.

Tërheqja e Berishës nuk është një fitore politike, por një shenjë se Berisha ka arritur të kuptoj se është duke bërë një betejë, e cila mund t’i kushtojë. Është tërhequr nga forma, nga protokolli, nga menyja, nga retorika monarkiste, por jo nga qëllimi i tij. Qëllimi i tij është që të mbetet se 100 vjetori është i tij dhe i të ngjashmëve të tij, jo i Vlorës dhe Babait të Pavarësisë. Për këtë arsye ai po tenton të tërhiqet nga beteja formale dhe ta legalizojë fitoren e atyre që duan të festojnë në Vlorë, duke i hipotekuar Kollozit një nisëm të vjedhur për 100 vjetorin. Por Kollozi i tij mund të legalizojë shtëpi të paligjshme, si në Bathore, apo pushtete të paligjshme si në Tiranë, por jo historinë e paligjshme që kërkon të legalizojë Berisha në këtë 100 vjetor. Vlora, kryeqyteti i parë i shqiptarëve, u bë vërtet pa leje të botës, por u legalizua nga shqiptarët. Ajo u bë nga një kollos, siç ishte Ismail Bej Vlora! Nuk mund të përsëritet nga Kollozi i Berishës!

90 komente në “Kollosi i Vlorës dhe Kollozi i Berishës”

 1. ka mundesi says:

  Te gjitha qendrojne Mero!
  Por ai ka dhe nje frike tjeter qe ti jo se nuk e con neper mend,por nuk do ta shkruash,dhe mire ben qe nuk e shkruan.Nuk ja vlen qe te ndyhet pena jote dhe dora e shqipetarit,me ligesite qe ky njeri ja ndjell vehtes.
  Ai ka frike nga ndonje e keqe me e madhe se nga te fiktit apo vilania qe i jep VLORA.
  Ai ka frike vdekjen,sepse mendon edhe gjerat e keqija qe ai ka bere dhe ndjen ndaj vehtes,ashtu si cdo kriminel,sado i fshehte qe te jete, qe i rruhet hakmarrjes dhe ligjit.
  Por nje gje sduhet te harroje ky njeri i keq: Zoti shikon dhe vepron!

   1. Fred.Dibrani.Hamburg says:

    Ka ardhur koha tu tregohet e verteta gjith shqiptare se perse kerkon ta shmang Sali Berisha festimin e 100 vjetorit nga Vlora dhe per ta perqendruar ne Tirane.
    1-Vendosja e Varrezave te ushtarve grek ne Kosine te Kelcyres eshte bere me lejen e Sali Berishes.
    2-Marrveshja e ujrave detare eshte bere me lejen dhe bekimin e Sali Berishes.
    3-Vajtja e Ambasadorit grek per te perkujtuar varret bosh te ushtarve grek nuk eshte e paqellimshme.
    Vellezer shqiptar.
    Sali Berisha e ka shitun jugun e Shqiprise,prandaj kerkon ti largohet Vlores,per tu then grekerve beni çfar te doni ju kam len dore te lire.
    Vlora kryeqendra e Pavarsie i terbon dhe greknit dhe tradhtarin Sali Berisha.
    Kjo eshte e verteta.
    I bej dhe nje her thirrje Kreshni Spahiut dhe gjith antarve dhe simpatizantve te Aleances Kuq e Zi.
    I bej thirrje Bamir Topit si ish Presidenti i nderuar i te gjith shqiptarve dhe forces politike te FRD.
    JOOOOOO ne Morin,por ne Vlore.
    Ne Vlore mbrohet dhe Mitrovica dhe Cameria.
    Ne Vlore i duhet dhen goditja atij qe dogji Shqipnine ne vitin 1997
    Ashtu si para 100 vjetesh Ismail Qemali i tregoi fuqive te medha se trojet shqiptare nuk falen,ashtu duhet tu tregojme dhe me 28 Nentor se politika tradhtare e Sali Berishes ne sherbim te grekerve dhe serbve duhet te marre goditjen perfundimtare,vetem nga VLORA HEROIKE.

    1. anticensurë says:

     fredo
     të tre pikat qëndrojnë për saliun,POR me atë që tha rama sot këto tre pika duhet tja faturosh dhe ramës!
     jo si i ke thënë për saliun-i ka bërë saliu,por rama ka heshtur!
     ai ka heshtur gjatë gjithë kohës!
     fredo ke harruar më të rëndësishmen:REGJSTRIMIN GREK TË VENDOSUR NGA SALIU,me mbështetjen e ramës!rama asnjëherë nuk u prononcua për këtë regjistrim!
     rama direkt pas thirrjes së deputetit nazist grek dhe të priftit të gjirokastrës kërkoi/i dha vizën saliut për të shitur teritorin shqiptar!
     me regjistrimin ne i treguam si grekut,si saliut po ashtu dhe edi ramës SE NE JEMI SHQIPTARË!
     SE NE NUK DUAM TA DIMË PËR POLITIKËN DHE NDYRËSINË NJERËZORE QË E PËRBËN ATË!
     SE NE NUK DO TË SHKOJMË NË MORINË!
     SE NE NUK DO TË SHKOJMË NË TIRANË!
     SE NE DO TË SHKOJMË NË VLORË!
     atje ku u ngrit flamuri,ku u shpall pavarsia!
     nuk mund të themi se lidhja e prizërenit duhet festuar në tiranë sepse halil matoshi ka shpikur kombin kosovar!nuk mund të festojmë beslidhejn e lezhës në krujë,sepse lezha në atë kohë ishte nën venecianët!e kështu me radhë!nuk mund të festojmë si do i çmënduri që kemi në kurriz!
     jo vetëm kaq,POR DUHET TË NGRIHEMI TA RRËZOJMË KËTË NDYRËSIRË QË VETËM PROBLEME I KA SJELLË KËTIJ VËNDI,KËTIJ KOMBI!!
     BOJKOT TË GJITHË POLITIKANËVE!
     BOJKOT QEVERISE HAJDUTE!
     BOJKOT OPOZITËS TRADHËTRE!
     BOJKOT “OPOZITËS”QË I VJEDHIN PATENTAT E FESIMEVE!
     BOJKOT BASHKISË QË KËRKON TË NA TËRHQË ME NDESHJE FUTBOLLI!
     TË SHKOJMË NË VLORË SI SHQIPTARË!SI NJERËZ TË THJESHTË!TË MARRIM NJERËZIT TANË,PRINDËRIT,FËMIJËT!DUHET TË JETË NJË DITË E PA HARRUAR!
     NDOSHTA E KTHIMIT,BASHKIMIT!

     “U kap koment i përsëritur; duket sikur e keni thënë një herë këtë!”

     mero është hera e parë që po shoh këtë njftim për përsëritje komenti pa nisur akoma komentin?!
     e çuditëshme,apo jo??
     ndoshta e ke parë se si e kam fotografinë e “administratorit”!!??

    2. antiligesia says:

     Per Vloren,te gjithe dine te llafosin,
     ndaj Berishes i ka ngecur Sharra ne Gozhde.
     Sigurisht qe ka edhe njerez qe duan ti japin Lavdi
     vetes mbi bazen e fatkeqesise.(me lejoni tju kujtoje) ate,
     Njeri jo normal qe i vuri zjarin Fshatit…
     -Kur e pyeten;-Perse e bere.
     -Ai u pergjegj se dua qe edhe per mua te flasi Historia…
     Dhe fatkeqesisht kjo tragjedi po perseritet,(ndofta pas 100 vjeteve)
     dhe,e shohim ngjashmerine tek ky qe e therrasin sh.Sali!!!
     Sa per Koll kosin,nuk mund ta quaj marathonomakun e Sales.
     perkundrazi,Ai eshte nje nder fishekzjarret e Halluinit.
     nejse ti leme keto se eshte koha per urime.
     Vora.-Urime.Ju falenderojme per Sofren Bujare.
     Ju falenderojme per Trimerine tuaj.
     Ju faleminderit per ate Nder qe nuk e tradhetuat kurre.
     Ju falenderojme per gjithcka.-
     Per ate Flamur qe cdo dite po e ngre larte e me larte.
     Te lumte! sepse ma ke bere zemren Mal…
     Ke aty brenda edhe nga ata te sh.Sali. Shtroju edhe atyre nje sofer.
     diku ne nje cep,qe popullit te mos ju peshtiret,tere ai lezet.
     Le te lepihen me koken ulur;Koloset,Vasjaret,Esatet,Elhamet
     dhe plote fisheke te tjere.qe sh.Sali i ka shkrepur
     dhe nuk i sjell me ne jete…
     Gezuar Vlora! si gjithmone edhe kete here beja Fora…

    3. Labi Vlore says:

     I nderuar vella Fred.Flaka jote pateriotike eshte e bukur,sublime,e pashoqe dhe e mrekullushme.Te falenderoj.Edhe pse nuk eshte aspak per tu cuditur ngaqe Dibranet historikisht i ka udhehequr Bujaria dhe Pateriotizmi.Une jam i mendimit se mbare Shqiptaret ne Malsi,Shqiperi te Mesme dhe Jug te Shqiperise jane pateriot te thekur dhe per te admiruar.Tropojanet mund te jene me Pateriot se Vlonjatet.Me siguri qe ka pateriot me te medhenj ne Tropoje e Shkoder sesa ne Vlore,ashtu sikunder ka plot gjakrishur Tropojan,Shkodran dhe Vlonjate.Une jam i bindur se ne Shqiptaret kemi shume ngjashmeri me njeri-tjetrin,sidomos Jug-Veri.Une kam plot miq nga Veriu(shumica miqeve te mij jane Veriore).Jane shume me te ngjashem Labet me Dibranet apo Shkodranet se sa me Fieraket.Ne zakone,ashpersi e te tjera.Vetem theksi gjuhesor na dallon,por thelbi eshte i njejti.Une emocionohem tej mase,kur shikoj kete ngjashmeri spektakolare me vellezrit e mij Veriore.Duket sikur Shqiptaret e urrejne njeri-tjetrin.Nje genjeshter e madhe me bisht.Gjenerali Italian i luftes se vlores se vitit 1920 do deklaronte.Shqiptaret jane nje popull paradoksal.Te japin bindjen e plote se jane te percare dhe se e urrejne njeri-tjetrin,por kur vjen koha per lufte,japin jeten per njeri-tjetrin.Nuk di si ta shpjegoj kete paradoks,deklaronte Gjenerali qe su besonte syve kur pa se Tropojanet,Dibranet,Shkodranet dhe Kosovaret mbrriten ne Vlore,ne ndihme te Leberve kunder pushtuesit Italian.Ai mendonte se ne e urrenim njeri-tjetrin dhe se besonte kurre se mund te jepnim jeten krah njeri-tjetrit.Po te bej nje shembull banal,por qe krijon me se miri idene.Para disa vitesh ketu ne Itali,me grushta u qellova me nje Marokin.Furia e Dibraneve,Lacianeve dhe Lezhianeve kunder tyre ishte ne sekonde e llahtarshme kunder tij.Me tej sherri vazhdoi ne konviktin Universitar ku u pa nje grushte i bukur dhe spektakolar,ku perfshiheshin rreth 20 Shqiptar kunder rreth 50 apo 60 Marokineve.Perfundimi dhe fitorja ishte teresisht ne Krahun tone.I nihja thjesht si fytyra Shqiptaret e betejes se grushtit.Por konstatova edhe nje dicka tjeter.Ne Shqiptaret jemi shume Raciste.Dibranet ne grusht e siper bertisnin.Ua q…..ropte rraces se keqe shkerdhatash te zinj.Nuk do e harroj kurre ate dite grushti qe bashkoi Shqiptaret ne nje trup,qe se kisha perjetuar kurre me pare.E keqja sipas mendimit tim qendron dikund tjeter.Eshte kultura demokratike qe mungon ne mase te madhe ne gjirin e popullit tone.Ne,Shqiptaret akoma nuk kemi kuptuar se kush eshte rruga e shpetimit tone Kombetar.Une mendoj se eshte Demokratizimi i mendjes dhe shpirtit tone te trazuar.C’fare deshiroj te them me kete??Qe ne akoma nuk dime te ndeshkojme me vote tradhetine,vjedhjen dhe krimin e atyre qe na qeverisin.Kur ne Shqiptaret te behemi pak me demokratik ne shpirt dhe zemer,punet do te shkojne per bukuri.E shpejgova shembullin e mesiperm te grushtit per faktin e thjeshte.Italianet dhe gjithe racat e tjera habiten me ne Shqiptaret.Djem jo dhe aq adoleshente ne moshe,rreth moshes 25 vjecare,studente te Inxhinjerise,Juridikut,Ekonomikut etj,ne Universitetet Italiane,bejne grusht dhe sher Barbar.Jemi shume te ashper dhe pak demokratik ne shpirt.Ne zemer kemi qene dhe jemi akoma pagane.Arkaik dhe shume pak demokratik.Megjithate e duam njeri-tjetrin Veri-Qender-Jug.Une jam plotesisht i bindur per kete.Pervec kesaj kam nje bindje tjeter.Qendra e Shqiperise sidomos Tirana dhe Durresi,e verteta eshte se kane vuajtur dhe vuajne me ne Maloket e Jugut dhe ju Maloket e Veriut.Hahahahah.Te pershendes.Me malok se ne Labet,per mendimin tim,nuk ka ne Shqiperi.Maloke te ashper dhe me gjoksin grop jemi ne Labet.Lere se c’thone Maloket e Veriut.Ne Maloket e Laberise,jemi me te pandreqshem se ju Maloket e Veriut.Te pershendes perzemersisht.

  1. remi says:

   Rruga e Ditës së Flamurit dhe e Ditës së Pavarësisë

   Më 28 Nëntor 2012 mbushen plot 100 vjet nga Dita e Flamurit dhe nga Dita e Pavarësisë Kombëtare, më 28 Nëntor mbushën plot 100 vjet nga sendërtimi i një ideali të madh kombëtar, më 28 Nëntor mbushën plot 93 vjet që kur Ismail Qemali pat thënë në Vlorë:”Ja, pra, ky është flamuri ynë! I kuq e me shqiponjën dykrenare në mes”.

   Çdo popull e ka një simbol kombëtar, çdo popull e respekton dhe e mbron simbolin kombëtar, çdo popull e ka një histori për simbolin kombëtar. Po të rrallë janë popujt që simbolin kombëtar e kanë ngritur në kult kombëtar, të rrallë janë popujt që sakrifikojnë edhe jetën për të mos u përdhosur simboli kombëtar, të rrallë janë popujt që kanë një histori shumë të lashtë të simbolit kombëtar. Shqiptarët janë ata që e mbajnë simbolin kombëtar në zemër e në shpirt edhe kur janë të lirë, edhe kur janë të robëruar; shqiptarët janë ata që për simbolin kombëtar sakrifikojnë edhe fëmijët; shqiptarët janë ata që kanë një flamur me simbolet më kuptimplote: me ngjyrën e kuqe të flamurit simbolizohet gjaku i derdhur gjatë historisë për të mos lejuar që ai të mposhtet në fushat e betejës, me ngjyrën e zezë simbolizohet zija që kanë mbajtur nënat, nuset e motrat për heronjtë e rënë në fushat e betejës në mbrojtje të lirisë dhe me shqiponjën origjinën e tyre të lashtë.

   Shqiptarët e kanë lidhur dy herë historinë e flamurit me historinë e pavarësisë: më 28 Nëntor 1443, kur Skënderbeu e ngriti flamurin ne bedenet e kalasë së KRUJES për t’ia kthyer Shqipërisë pavarësinë dhe lirinë e rrëmbyer nga turqit, dhe më 28 Nëntor kur Ismail Qemali e ngriti flamurin në ballkonin e një shtëpie në Vlorë për të shpallur pavarësinë e shtetit shqiptar nga sundimi shekullor i Perandorisë Osmane. Vetëm te shqiptarët Dita e Flamurit dhe Dita e Pavarësisë janë të lidhura njëra me tjetrën si dy qershia me një rrëfanë. Jemi në pritje të një 28 Nëntori të Tretë dhe të fundit kur do të bashkohen të gjitha trojet etnike shqiptare nën një ombrellë, të marrim ate që na e kanë shkëputur padrejtësisht të tjerët, ate që na e kanë rrëmbyer forcërisht të mëdhenjtë, ate që na e kanë copëtuar barbarisht barbarët. Secili duhet ta marrë ate që i takon, as më shumë, po as më pak.

   Pavarësia kombëtare as një populli nuk i zbritur nga qielli, për pavarësinë kombëtare është derdhur dhe derdhet gjak, pavarësia kombëtare ka një histori të shenjtë e të shtrenjtë. Edhe shqiptarëve askush nuk ua ka dhuruar pavarësinë, edhe shqiptarët për pavarësinë e kanë derdhur gjakun më të njomë e më të freskët, edhe shqiptarët i dinë dhe i respektojnë martirët e flamurit dhe të pavarësisë.

   E gjatë është rruga e pavarësisë sonë kombëtare, shumë shekuj kapërceu revolta e shqiptarëve për të flakur sundimin e huaj, shumë herë u shuan lëvizjet dhe kryengritjet shqiptare, por asnjëherë nuk u shua dëshira dhe shpresa e shqiptarëve për pavarësi. Lidhja e Prizrenit është një nyje e fortë e revoltës kundër sundimit të huaj dhe e dëshirës për pavarësi, por edhe e sprovës për të na njohur fqinjët dhe Fuqitë e Mëdha të Evropës. Lidhja e Prizrenit, pavarësisht se nuk pati plotësisht sukses, nxori në shesh një të vërtetë të madhe për shumë popuj të Evropës: brenda Perandorisë Osmane ekziston edhe një popull që ka një histori, një gjuhë, një kulturë, një traditë dhe një kompaktësi territoriale të veçantë nga osmanët, prandaj e ka edhe të drejtën e patjetërsueshme që të jetojë i pavarur si shumë popuj tjerë të Ballkanit dhe të Evropës. Lidhja e Prizrenit e shtroi edhe një herë çështjen e fatit dhe të të ardhmes së atdheut dhe këtë e nguliti në mendjen e në shpirtin e gjithë atyre që e ndjenin veten shqiptarë.

   Në fillim të shek. XX Perandoria Osmane po i numëronte ditët e fundit të jetës së saj, ajo tashmë ishte bërë e padurueshme edhe për vetë turqit, ajo tashmë me despotizmin dhe korrupsionin, me anarkinë dhe primitivizmin ishte bërë Perandoria më e dobët e Evropës që mezi qëndronte në këmbët e veta. Dhe nuk kishte forcë që mund ta ndalte këtë tatëpjetë dhe këtë fundosje të paevitueshme të Turqisë. Më kot u munduan xhonturqit që, duke e përmbysur monarkinë e duke e shpallur kushtetutën, ta ngrenë në këmbë Perandorinë e alavinosur e të dënuar me vdekje. Xhonturqit erdhën në pushtet me përkrahjen që u dhanë shqiptarët: 30.000 kryengritës në Kosovë i dërguan ultimatum Sulltanit me 20 Korrik 1908 që ai të pranonte vendosjen e kushtetutës jo më gjatë se 3 ditë, dhe më 23 Korrik 1908 u shpall kushtetuta që garantonte disa të drejta kulturore, po jo edhe politike të kombeve tjera që xhonturqit asnjëherë nuk i realizuan. Edhe tash u dëshmua se në mes fjalëve në letër dhe realitetit ekziston një humnerë e madhe dhe e pakalueshme.

   Ashtu si shumë herë që e mira shpërblehet me të keqe, ashtu u doli edhe shqiptarëve me xhonturqit. Më kot u ndihmuan shqiptarët xhonturqve që ta përmbysin despotizmin, më kot shqiptarët i ulën armët më 1908 për ta përshëndetur shpalljen e kushtetutës pse xhonturqit, me centralizimin e pushtetit dhe me dëshirën për osmanizimin e tërë popullatës, u bënë armiqtë më të mëdhenj të alfabetit latin dhe të shkollës shqipe. Shqiptarët u detyruan përsëri të rrëmbejnë armët për të mbrojtur vetveten. Plasi kryengritja më 1909 ku shprehej pakënaqësia ndaj pushtetit xhonturk, vazhdoi kryengritja më 1910 si revoltë ndaj masakrave xhonturke, shpërtheu kryengritja më me vrull më 1911 për të kërkuar shkëputje të plotë nga Perandoria e urryer dhe e sëmurë.

   Turqia më 1912 i ngjante një të sëmuri të cilit i numëroheshin minutat dhe sekondat. Dhe shqiptarët, siç thotë Sami Frashëri, kishin frikë se mos kjo kështjellë e vjetër dhe e amortizuar t’i zejë brenda dhe t’i zhdukë bashkë me vetveten. Po ishin edhe faktorë të tjerë që e rrezikonin çështjen shqiptare: ishin fqinjët pretenciozë që lakmonin territoret shqiptare dhe Fuqitë e Mëdha që kishin krijuar staus-quonë për Ballkanin. Në këto momente u pa se Lëvizjes Kombëtare i duheshin sa udhëheqës të strategjisë ushtarake, aq edhe udhëheqës të strategjisë diplomatike dhe dolën njerëz energjikë dhe diplomatë të sprovuar si Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi, Hasan Prishtina, Themistokli Gërmenji, Elez Isufi, Bajram Curri, Isa Boletini, Bajo Topulli, Mihal Grameno e tj.

   Re të zeza dhe të dendura e kishin mbuluar qiellin shqiptar në pranverën e vitit 1912. Territoret shqiptare kishin dalur në ankandin e monarkive të Ballkanit. Bëheshin llogaritë pa të zotin e shtëpisë. Status-quoja për paprekshmërinë e Turqisë e inicuar nga Evropa ishte prishur me luftën italo-turke për Tripolin. Në mars 1912 u lidh aleansa sërbo-bullgare ku u ndanë disa territore shqiptare në mes këtyre dy shteteve; në shtator 1912 u lidh aleansa greko-bullgare, më vonë bullgaro-malaziase, sërbo-malaziase dhe malaziase-greke. Kështu u kompletua Aleansa Ballkanike për luftë kundër Turqisë dhe për ndarjen e territoreve shqiptare.

   Fqinji i mirë është derë xheneti, thotë populli, por i keqi të përziet edhe në oborrin e shtëpisë. Dhe ne shqiptarëve na ka rënë hise të kemi punë me fqinj të këqinj si Sërbia, Mali i Zi, Greqia. Qëllimi i fqinjve të këqinj nxori krye, prandaj edhe kryengritja shqiptare më 1912 mori hov edhe më të madh.U formuan dy komitete për organizimin e kryengritjeve: në veri me L. Gurakuqin, H. Prishtinën, I. Boletinin, dhe në jug me I. Qemalin, Th. Gërmenjin e tj. Kryengritja në fillim plasi në Kosovë nën udhëheqjen e H. Prishtinës dhe B. Currit. Më 21-25 maj 1912 në Junik u soll memorandumi që kërkonte nga Turqia që të përcaktojë kufinjt e Shqipërisë. Kryengritja u zgjerua edhe në Elbasan, Dibër, Krujë, Tiranë. Presioni i kryengritësve ishte i madh dhe qeveria xhonturke më 17 korrik 1912 dha dorëheqje. Më 2 gusht bëhen bisedat shqiptare-turke dhe më 12 gusht, pasi nuk u realizuan kërkesat, mbi 30.000 shqiptarë kryengritës hynë në Shkup, ndërsa qeveria më 18 gusht i pranoi kërkesat e shqiptarëve.

   Shqiptarët e përgatitën dhe e poqën bukën, por ua rrëmbyen nga duart politika intrigante dhe komplotiste e monarkive të Ballkanit që me maturi i përcollën sukseset e kryengritjeve shqiptare që vetë ta rrëmbejnë kulaçin më të madh. Në momentet kritike për fatin e Shqipërisë, kur forcat e koalicionit ballkanik e mposhtën Turqinë dhe filluan të depërtojnë në territoret shqiptare, alarmin për mobilizimin e shqiptarëve e dhanë gazetat dhe shoqëritë e kolonive shqiptare. Kolonia shqiptare e Bostonit që me 6 tetor do të parashohë:”Duke marrë parasysh faktin se po thyhet Turqia, shtetet ballkanike do ta copëtojnë Shqipërinë, prandaj detyra e patriotëve shqiptarë është të bashkohen”. Në Shkup komiteti “Shpëtimi” me në krye Sali Gjukën, Nexhip Dragën, Bedri Pejanin, Mit-hat Frashërin, pasi konstatoi se disfata e Turqisë ishte e pashmangshme, më 14 tetor u dërgoi një memorandum Fuqive të Mëdha ku thuhej se copëtimin e Shqipërisë do ta kundërshtojnë me armë. Në këto momente, diplomati shqiptar Ismail Qemali do të thotë:”Atëherë kur aleatët ballkanikë i shpallën luftë Turqisë, kur sërbët kishin zënë Shkupin, unë e kuptova se kishte ardhur koha për ne shqiptarët të merrnim masa rrënjësore për shpëtimin tonë”.

   Stambolli ishte qyteti ku Ismail Qemali e dëgjoi thirrjen e atdheut, në Stamboll Ismail Qemali e mori vendimin që të marrë rrugën e shpëtimit të atdheut, nga Stambolli u nis karvani i patriotëve i prirë nga Ismail Qemali për të ngritur flamurin dhe për të shpallur pavarësinë. Gjithsesi ky vendim, kjo rrugë, kjo datë është historike sepse është vendimi, është rruga, është data e shpëtimit të atdheut.

   ISMAIL QEMALI bashkë me LUIGJ GURAKUQIN u nisën nga Stambolli në drejtim të Bukureshtit ku arritën më 19 Nëntor. Këtu e la Luigj Gurakuqin që të bëjë përgatitjet për kuvendin e Bukureshtit dhe vetë shkoi në Vjenë ku më 25 Tetor arrin të marrë pëlqimin për vendimet e Kuvendit të Bukureshtit. Nga Vjena dërgon një telegram në Bukuresht ku thotë:”Janë shpresat që të arrihet qëllimi që kërkon Shqipëria”. Një telegram të tillë dërgoi edhe në rrethet patriotike që vepronin në Shqipëri. Nga Vjena kthehet përsëri në Bukuresht ku më 5 Nëntor mbahet Kuvendi Historik i Bukureshtit. Sipas propozimit të Ismail Qemalit, Kuvendi solli tre vendime kryesore: të themelohet një Komitet drejtues që do të marrë në duar qeverisjen e vendit, të formohet një Komision nga shqiptarët e ditur për të ndërmarrë misione diplomatike në Evropë dhe të formohet një Komitet që do të lidhej me komitetet e brendshme e me qendrat jashta atdheut.

   Kuvendi i Bukureshtit paralajmëroi një ngjarje të madhe për të ardhmen e Shqipërisë, por ai nuk ishte i mjaftueshëm për diplomatin e regjur, Ismail Qemalin. Duheshin bërë përçapje tjera. Vetë u nis për në Vjenë, ndërsa L. Gurakuqi dhe të tjerët për Trieshtë. Në Vjenë arriti më 6 Nëntor në kohën kur situata politike për Ballkanin kishte ndryshuar. Që më 5 Nëntor, ministri i jashtëm i B. së Madhe, Grei, pranoi prishjen e status-quosë për Ballkanin. Ismail Qemali mori pëlqimin nga ministria e jashtme e Austrisë se ajo do të pranonte autonominë ose pavarësinë e Shqipërisë. Me 9 Nëntor I. Qemali dërgoi telegram në Vlorë ku lajmëronte:”E ardhmja e Shqipërisë është siguruar. Telegrafoni kudo dhe të kenë besim në fatin e atdheut”. Në Vjenë u takua edhe me ambasadorin anglez dhe e bëri me dije se së shpejti do të shkonte në Vlorë për të shpallur pavarësinë e Shqipërisë. Në Vjenë mori përgjigje për telegramet e dërguar më 9 Nëntor ku kërkohej që të kthehej sa më parë se Durrësi rrezikohej nga sërbët.Nga Vjena shkon në Budapest ku takohet me Bertoldin, mistrin e jashtëm të Austrisë, i cili e merr edhe pëlqimin edhe të Romës se pajtohen për krijimin e një shteti të pavarur shqiptar. Me 18 Nëntor i dërgoi një telegram Komisionit për Shpalljen e Pavarësisë ku thotë se “çështja jonë politike u sigurua”, ndërsa më 19 Nëntor arriti në Trieshte ku u bashkua me patriotët tjerë dhe u nis menjëherë për Durrës. Para se të nisej, i dha një intervistë një gazete austriake ku thoshte se “shpresonte të arrinte në Durrës para se qytetin ta pushtonin sërbët, se aty do ta shpallte pavarësinë e Shqipërisë dhe do ta zgjedhte qeverinë e përkohshme për ta vënë Evropën para aktit të kryer”. Në Durrës arritën më 21 Nëntor, iu bënë një pritje të përzemërt, por Durrësi i rrethuar nga sërbët,nuk lejoi që aty të shpallet pavarësia.

   Ismail Qemali më 23 Nëntor u nis për Vlorë për ta përballuar edhe etapën e fundit. Nëpër kohë të keqe, nëpër rrugë të vështira dhe nëpër plumbat e armikut, karvani i patriotëve kaloi pengesa të shumta, por ku ke një qëllim të lartë, atëherë të gjitha shtigjet hapen, të gjitha hendeqet mbyllen, të gjitha urat ndërtohen. Kështu më 25 Nëntor, Ismail Qemali i shoqëruar nga delegatët e Tiranës, Elbasanit, Shijakut, Durrësit, Lushnjës, Krujës, Kosovës, Dibrës, Ohrit e Strugës, arriti në Vlorë. Këtu u informuan se sërbët përparonin drejt Durrësit, Tiranës dhe Elbasanit, prandaj delegatët e këtyre vendeve shpejtuar ta shpallin pavarësinë më herët: Elbasani më 25 Nëntor, Tirana më 26 Nëntor, Peqini më 27 Nëntor. Hasan Prishtina me shumë të tjerë ishin burgosur nga ushtria sërbe, prandaj për Vlorë u nis Isa Boletini me 400 luftëtarë. Ai kaloi nga Gjakova në Kukës, në Kala të Dodës, Peshkopi, Maqellarë dhe Dibër, ku u takua me Zenel Begollin, Mehmet Derrallën. Bashkë me ata kaluan nëpër Dobrovë, Rrapunë, Elbasan dhe arritën në Vlorë me pak vonesë.

   Ajo që u prit me shekuj e me dekada, arriti të pritet me ditë, me orë e me minuta. Më në fund më 28 Nëntor, në ora 14 nisi punën Kuvendi i Vlorës, me 37 delegatë sa kishin arritur gjer atëherë. Kuvendin e hapi Ismail Qemali i cili e mbajti fjalimin historik. Foli për momentet më delikate që po kalonte vendi dhe nevojën e maturisë për të shpënë gjer në fund realizimin e pavarësisë. Arsyetoi Luftërat Ballkanike si luftë për çlirimin e vëllezërve të tyre, por dënoi marrëveshjen e tyre “për copëtimin e ndarjen e Perandorisë, pra edhe të tokave shqiptare”, prandaj thotë më tutje se edhe ne “vrapuam të merrnim masat që kërkonte koha”. Foli edhe për vizitat e tij në Vjenë dhe me Fuqitë e Mëdha, të cilëve ua kishte shprehur “mendimin dhe qëllimin” se “e vetmja udhë shpëtimi ishte ndarja e Shqipërisë nga Turqia”. Ky mendim ishte pranuar nga të gjithë, me përjashtim të Rusisë “e cila mund të mbahet pak si ftohtë për shkak të sllavëve”.

   Me propozimin e Ismail Qemalit, Kuvendi solli tre vendime me rëndësi për formimin e shtetit shqiptar:” 1.Të bëhet Shqipëria më vete nën një Qeveri të Përkohshme, 2. Të zgjedhet një Pleqësi për Kontroll të Qeverisë dhe 3. Të dërgohet një Komision në Evropë për tëmbrojtur çështjen shqiptare para mbretërive të mëdha”. Në fund u dha edhe vendimi:”Të gjithë delegatët me një zë venduan që Shqipëria me sot të bëhet më vete, e lirë dhe e mosvarme”.

   Me vendimin e të gjithë delegatëve, Ismail Qemali u zgjodh kryetar i Qeverisë së Përkohshme.

   Pasi u aprovua deklarata e pavarësisë, u vendos të ngrihet flamuri para ballkonit të selisë. Këtë e bëri Ismail Qemali i cili nga ballkoni tha:

   “Vëllezër shqiptarë! Oh sa i lumtur që e ndjej veten sot që shoh këtu në Vlorë kaq burra shqiptarë të mbledhur tok duke pritur me kureshtje e pa durim përfundimet e kësaj mbledhjeje historike për fatin e atdheut tonë të dashur. Plot me gaz e me lot në sy nga mallëngjimi pra po dal këtu para jush që t’ju gëzonj me sihariqin e madhe se sot, edhe në këtë minutë, Kongresi shpalli mëvetësinë e Shqipërisë duke lajmëruar gjithë botën e mbarë për këtë punë . . .Posi ëndërr më duket ky ndryshim i madh në vendin tonë që hoqi e vojti të zezat e ullirit pesëqind vjet me radhë nën sundimin turk . . .Mirëpo, deshi Zoti që me punën, me trimërinë dhe me guximin e pashoq të shqiptarëve sot e tutje të marrin fund mjerimet e vuajtjet e atdheut tonë sepse këtu e tutje jemi të lirë, të pavarur dhe më vete, prandaj qeshni dhe gëzohuni”. . .”Mbledhja, si më plak që jam, më ngarkoi mua, ngritjen e shenjtë të shenjës sonë kombëtare, të flamurit tonë të nderuar e të dashur. Ja, pra, ky është flamuri ynë! I kuq e me shqiponjën dykrenare në mes”. . .”Duke përfunduar, s’më mbetet gjë veçse t’i drejtoj një lutje Zotit të Madh që, bashkë me bekimet e tij që i lyp të na i japë, që këtej e tutje të jem unë dëshmori i parë i atdheut, ashtu si pata nderin të jem i pari ta puth e ta bëj të valavitet i lirë flamuri ynë, në atdheun tonë të lirë”.

   Më 29 Nëntor Kuvendi mbajti mbledhjen në formacion të plotë, me 63 delegatë, dhe zgjodhi Qeverinë dhe Pleqësinë. Ismail Qemali u zgjodh kryetar, Nikollë Kacorri nënkryetar dhe Haxhi Vehbi Dibra kryetar i Pleqësisë.

   Qeveria e Vlorës bëri mjaft për organizimin, afirmimin dhe njohjen e Shqipërisë në arenën ndërkombëtare. Që me 28 Nëntor, I. Qemali u dërgoi telegrame Fuqive të Mëdha, shteteve ballkanike dhe Turqisë ku i lajmëronte për pavarësinë e Shqipërisë, për Qeverinë e Përkohshme dhe ta njohin Shqipërinë si shtet të ri. Më 29 Nëntor u dërgoi nga një letër konsullatave të A-H, Italisë e Rusisë të vendosura në Vlorë që të krijojnë marrëdhënie të reja me Qeverinë e Përkohshme.

   Megjithëse Fuqitë e Mëdha u treguan indiferente, Turqia dha përgjigje negative, ndërsa shtetet ballkanike vazhdonin invazionin në tokat shqiptare, Shqipëria tashmë ishte një realitet që filloi të ekzistojë dhe të funksionojë si shtet i vërtetë. Qeveria organizoi administratën, policinë, mbrojti kufinjtë, shpalli gjuhën zyrtare, formuloi ligjet, Pra, 28 Nëntori ishte kurorëzim i përpjekjeve 500 vjeçare të popullit shqiptar, i patriotëve dhe martirëve të të gjitha kohëve që u kurorëzua me punën e palodhshme të Plakut të Vlorës, Ismail Qemalit.

   gazetashkodra

  2. Niti says:

   Z. Baze,
   Kjo qe po ben Berisha per festimet e 100 vjetorit, eshte e gjitha nje strategji e mireplanifikuar. Ne pergjithesi shkrimet tuaja jane te arrira, por do preferoja te flisje, me shpirt kritik, edhe per Opoziten, p.sh perse nuk e pyet ate perse nuk e bejne te qarte pozionin e tyre ndaj LSI.
   Respekte

  3. N.VJOSA says:

   Mero,
   Perseri nje analize, Radiografi e paster e Doktorit Pacient!
   Ju zoti Mero keni nje aftesi te admirushme per ta njohur dhe lexuar te Semurin, TUMORIN E SHQIPERISE!
   Dhe shkruan per dite!
   E admiroj kthjelltesine dhe pjekurine tende politike!
   Nje Opozitar i mrekullushem i Kryegenjeshtarit Patologjik!

  4. elio says:

   Ky artikull eshte gati poezi!

 2. tani says:

  Nuk eshte puna se shpellari u terhoq nga ato qe kishte thene per njeren apo tjetren arsye, e verteta eshte se ai nuk mban mend se cfare flet, gjithe aktiviteti i tij eshte i varur nga ilacet qe merr, nga orari kur i merr dhe cfare i japin per ti mbajtur mendjen, me ato qe ben eshte bere edhe tmerri i maloqerve te tjere qe nuk dine se cfare te bejne per te dale e nga situata sepse eshe kur vene tek BLLOKI prape shpellare duken. Na vjen turp te themi jemi nga TIRANA kur shikon keta kafshe neper kembe.

 3. kuksjani says:

  I NDERUAR BAZE!Reagimi juaj shume i shpej bravo.Terheqja e Berishes gjithmon ka qene,pregatitja per sulme shkatrimtar.Kujdes;Berisha bene sikur di gjitheqka, por nuk di asgje.Ruani te pa diturit.Ishte doktor zemre,ka plote 22 vite qe ku edhe kete zonat e ka dhjere.Kuesh beson te bej vizite te nje doktore te tille perveq Ilir kryemadhit.

 4. Pirati says:

  MERO BAZE … TE LUMTE PENA

 5. Bardhi says:

  A ka dorë Sali Berisha në vdekjen e Enver Hoxhës
  Postuar më: 28-10-2012 | Ora: 11:39:54
  Fakt është se Berisha ishte mjek i bllokut të udhëheqjes. Nuk ishte (bie fjala) ekonomisti i bllokut, juristi apo menaxheri, të cilët edhe nëse do ishin përfshirë në politikën post-komuniste të pas ’90s s’do kishte ndonjë domethënie të veçantë. Por përfshirja e tij ka. Mjeku i bllokut kishte në dorë jetët e udhëheqësve komunistë, dhe qenia e Berishës sot në krye të poltikës post-komuniste mund të interpretohet si një lloj shpërblimi për diçka të rëndësishme që ndoshta ai ka bërë kundër lidershipit në fjalë ndërsa ishte mjek i tyre…

  * * *

  Në fund të viteve ’70 – fillimin e viteve ’80 ndodhën disa ngjarje të rëndësishme në majën e lidershipit komunist shqiptarë. Siç mund t’ju kujtohet, atëherë diskutoheshin tre kandidatura që mund të zëvëndësonin Enver Hoxhën pas vdekjes. Dy më të mundshmit ishin Mehmet Shehu e Hysni Kapo, ndërsa i treti, Ramiz Alia, jo aq potencial.

  Dhe pikërisht këtu fillon enigma. Më 1979 vdes Hysni Kapo, një ndër dy kandidaturat kryesore. Dy vjet më vonë (1981) vdes dhe Mehmet Shehu, kandidatura tjetër potenciale. Si me magji doli në krye të listës Ramiz Alia, madje i vetëm, pa rivalë. Çfarë kishte ndodhur, “dora e Zotit” apo “dora e robit” e ndihmoi Alinë?!

  Në vijim të këtij spekullimi, edhe mund të ketë patur ndonjë përleshje të brendshme (të padukshme) mes kandidatëve të mësipërm për të eleminuar njëri-tjetrin si kusht për të zënë karriken e Hoxhës. Gjithsesi, interesant është fakti pse rivaliteti i tyre u intensifikua pikërisht në atë periudhë, dhe a nënkupton kjo se ata dinin ndonjë gjë për vdekjen e mundshme të Hoxhës? Nga aspekti ndërkombëtarë, periudha në fjalë korrespondon me intensifikimin final të goditjes së Perëndimit ndaj Lindjes komuniste, dhe nuk përjashtohet mundësia të ketë qenë dhe ndonjë ndërhyrje nga jashtë, nga mërgata shqiptare, ose agjenci spiunazhi të huaja.

  Pyetja tani është: Çfarë lidhje ka historia e mësipërme me Sali Berishën? Ky i fundit ishte thjesht një copë doktori, i zbritur në Tiranë nga një fshat i humbur i Tropojës, dhe për më tepër i martuar me një grua të kombësisë serbe, element ndoshta negativ për karrierën e tij.

  Në vijim të kesaj linje, është tepër e dyshimtë si Berisha ka mundur të punësohet në bllok. Nuk ka qenë çështje e meritës së tij profesionale. Berisha në atë kohë ishte mjek i ri, vetëm pak vite që ushtronte profesionin, pa eksperincë të mjaftueshme për t’u kualifikuar mjek i udhëheqjes, plus disavantazhin e mësipërm të prejardhjes së tij familjare. Po atëherë ç’dodhi, ku e gjeti ai “mikun”?
  A ka qenë ndonjëri prej tre kandidatëve të mësipërm rekomnduesi i tij për në bllok…, por jo thjesht që të kryente punën e mjekut, ndoshta për diçka tjetër?!

  Ishte kohë e Luftës së Ftohtë, dhe një mjek mund të bënte shërbime më të vlefshme se një invasion i huaj apo grusht shteti – kjo ishte filozofia e Luftës së Ftohtë. Ishte kohë e spiunëve, agjentëve, dhe e njerëzve me dy/tre fytyra (kur shikon Berishën sot sa i pafytyrë është, s’përjashtohet mundësia të ketë patur ndonjë rol atëherë).
  Një “pikë” helmi mund të ndryshonte çdo gjë, dhe natyrisht kush tjetër më mirë se doktori i bllokut mund ta bënte atë?

  * * *

  GK
  Berisha me Hysni Kapon në Paris (foto e ’77s)
  Ndërsa nuk është e qartë linja “ndërkombëtare” e Hysni Kapos, dihet tashmë ajo e Mehmet Shehut. Në fillim të viteve ’80 Shehu fejoi djalin e tij me mbesën e njërit prej eksponentëve më të rëndësishëm të Ballit Kombëtarë në mërgim (ShBA), Ramazan Turdiu, i përfshirë hapur kundër regjimit të Hoxhës. A ka qenë Mehmet Shehu i lidhur atëherë me mërgatën shqiptare në Amerikë, dhe me zogistët gjithashtu? Nuk mund të jetë rastësi fakti që në verën e 1982 një grup i armatosur i drejtuar nga Xhevdet Mustafa erdhi nga SHBA për të suportuar të mbijetuarit e grupit të Shehut ne Shqipëri, Kadri Hazbiun etj. Interesant është fakti se banda në fjalë erdhi nga deti (Lushnja), jo nga toka (Jugosllavia) si zakonisht, qe nënkupton se ndoshta kjo e fundit e kishte refuzuar, dhe mbase raportuar tek njeriu i saj në Tiranë, përderisa grupi u zbulua shpejt, që në breg.

  A ka qenë Berisha njeriu i Mehmet Shehut? – shtrohet pyetja. Ndoshta jo. Fakt është se pas marrjes së pushtetit në ’92n ai u soll ftohtë me mërgatën. Besoj ju kujtohet kur Berisha President bllokoi hyrjen e Leka Zogut në Shqipëri, gjë që nënkuptonte se ai nuk u detyrohej atyre për pushtetin.

  Me fjalë të tjera, Berisha ndoshta nuk ishte as njeriu i Kapos (mbase ekzekutori i tij) as njeriu i Shehut, por i Ramiz Alisë. Ky i fundit ishte perfolur si i rekrutuar nga Beogradi që gjatë luftës, dhe mbase e gjithë kjo histori mund të ketë qenë kurdisur nga UDB, e cila gjatë Luftës së Ftohtë ishte agjenci aleate spiunazhi me agjencitë perëndimore, dhe plani në fjalë mund të ketë marrë dhe bekimin e Perëndimit. Ndoshta pikërisht për këtë gjë u “dogj” dhe Mehmet Shehu (dikush nga “jashtë” e distrakti qëllimisht kur ai bëri “gafën” e krushqisë me Turditë, ndërsa ishte vetëm një hap larg karrikes së Hoxhës). Perëndimi mbase nuk donte një figurë të fortë si Shehu të zëvëndësonte Hoxhën. Më mirë një i “butë” si Alia, që kishte gjithashtu suportin e UDB-s…

  Pas panoramës së mësipërme duket se kemi një lidhje më në fund: (i) Berisha (doktori), nga njëra anë; (ii) UDB-n, nga ana tjetër (njerëzit e gruas së Berishës mund të kenë krijuar kontaktin); dhe (iii) Ramiz Alia (njeriu i supozuar i jugosllavëve).

  Për t’i dhënë fund këtij spekullimi, skenari ndoshta ka qenë ky: Berisha mund të jetë punësuar në bllok nga Ramiz Alia, me mision nga UDB të eleminonte (helmonte) rivalët e mësipërm të Alisë. Në vijim të kësaj linje, nuk dihet a ka gisht Berisha në vdekjen e Hoxhës? Por edhe mundet. Atëherë u përfol se Hoxha mund të ishte helmuar nga ndonjë helm afat-gjatë.

  GK
  Berisha me fëmijët e Enver Hoxhës (foto e ’78s).

  A ka hyrë Berisha në dhomën e ilaçeve të diktatorit shqiptarë duke shfrytëzuar shoqërinë e mësipërme me fëmijët e tij…?

  Si konkluzion, nëse sa më lart është e vërtetë, zbulohet njëfarsoj enigma pse Sali Berisha dominoi politikën post-komuniste në Shqipëri, dhe pse ai vijon të “përkëdhelet” nga Perëndimi në këtë aspekt. Përndryshe, është mjaft e çuditshme të qenurit e tij (24 karat idiot) në majë të shtetit “post-bllok”…

  1. Mallakastrioti says:

   @@@@ Bardhi i nderuar!Ju keni prekur nje Teme qe per shume Shqipetare mbetet Enigme… Hipotezat tuaja jane deri diku te “Sakta” per tu Argumentuar dhe Diskutuar….
   1-Sali Berisha-Martohet me Sllobodanken qe me Vone ndryshoj Emrin e beri (Liri).., Lirija eshte e Bija e Milices..Nje Agjente e Regjur e UDB-se…e njohur nga Sigurimi Shqipetare, dhe shikoni Deklarimin e Nexhmije Hoxhes:Berisha Vinte ne shtepine tone nga Dera e Mbrapme, sepse ne e dinim qe Vjehrra e tije ishte Agjente.
   a-Dihet Boterishte , se menyra Klasike e rekrutimit te Agjenteve ishin Lidhjet e Gjakut..si dhe Krushqite,kuptohet edhe Parate ose Shantazhet e ndryshme..
   Pra a eshte i paster Sali Berisha, kur Vjehrra eshte Agjente e UDB-se,dhe zbulimti Jugosllave i duhej patjeter nje Njeri ne Nomeklaturen Komuniste.Dhe ky ishte Sali Berisha, me nje Sjellje Shembullore, i papertuar..dhe gati per te Varur C´do Shqipetare qe Deklarohej kunder pushtetit te Hoxhes…Berisha “KY Komunist” i Vendosur…duhej qe pa tjeter te Fitonte Besimin e Qeverise se Hoxhes…Gjithe Agjentet kudo Qofshin , per te Fshehur Fytyren e tyre Doppio, pra aktivitetin e Spiunazhit…Behen me “Qene” se vete i Zoti..
   2-Berisha ishte ne Grupin qe Shoqeronte Hysni Kapon ne Parise, gjate Mjekimeve,dhe ai kishte filluar te Permiresohej…Shkone ne Parise edhe Ramiz Alia, me “Urdher te Partise”…fill pas kesaj Hysni Kapo ka vetem dy dite Jete…Ai Vdes mbas Takimit me Aline..Eshte Rastesi??
   3-Kur Vdes hysni Kapo-Ramiz Alia nuk e ka fshehur Kenaqesine, pse??
   4-Naten qe Ekzekutohet Mehmet Shehu, Ali Ceno Shoqeruesi i Mehmet Shehut Telefonon Ramiz Aline, Pse pikerisht Ate???
   5-Kur Arrestohet Kadri Hazbiu , perseri Ramiz Alia, Deklaron:E Munda Gjymin e zi…Pra shikojme se kudo , ku ka Vdekje , ose vetevrasje na dele ne Skene Ramiz Alia
   Gjermanet thone:Heren e pare edhe Ndodh-heren e Dyte eshte Rastesi-por Heren e tret eshte me Qellim…
   Dhe po Ekspert Gjermne te Kriminalistikes shprehen:Disa te Dhena , perbejne se Bashku nje FAKT…
   Pra nuk ka me dyshim..Ramiz Alia ishte ai qe duhej te Likujdonte te Mesipermit….dhe e arriti..por kush Fitonte ne kete rast??Ai vete..si dhe UDB-ja Jugosllave…
   UDB-ja Jugosllave e Donte Mehmet Shehun te Vdekur, sepse ai ishte Planifikuesi dhe Haruesi i planit Sekret per Pushtimin e kosoves nga trupat Shqipetare, jo me kote Tanjugu Jugosllave pohonte se ne pleniumin e Shqiperise Mehmet Shehu, ka vrare Enver Hoxhen…Pra UDB-ja ishte ne Loje…dhe po i hapte rrugen Agjentit te Saj Ramiz Alise qe te vinte ne Pushtet…
   Por Pyetja Celes eshte:Pse pikerisht na del ne Skene Sali Berisha???
   Sali Berisha, ishte dhe eshte njeriu i Duhur dhe ne kohen e Duhur per jugosllavet dhe per Vete Ramiz Aline…ishte pikerisht Ramiz Alia qe e dergoj te Studentet…dhe pas pak kohe na u be Kryetari i PD-se Shqipetare…UDB-ja kishte Fituar ne Shqiperi perseri Saliu ishte NJeriu i tyre “Rezerve”,pikerisht ky NJeri ju Sugjerua Ramiz Alis nga UDB-ja…
   Por nese dikush do te pyes a kemi Fakte???PO ka Boll, Deklarimi i Sllobodan Miloshevicit se per shkaterrimin e Shqiperise ne 1997-te, u paguan 30mil Dollare…Berisha ishte ne Shqiperi ne krye te Qeverise, ne e pame me syte tane se si u Shkerrmoq Shteti Shqipetare,si u dogj..dhe ne vazhdim po Ripet nga Bandat Serbe-si Fazllici me kompani…..ne perfundim AK-ja duhet te Fesotoj ne Vloren Historike..Vlora eshte Kryeqyteti qe bashkon gjithe Shqipetaret qe nga kosova -Diber e Madhe Cameri..si dhe Shqiperia Meme…lol

   1. Skela says:

    Problemi eshte se edhe Kreu i AK ka ngrene corben e UDB.se dhe eshte vazhdim i politikes Berishiane.

   2. anticensurë says:

    unë do të shtoja dhe paraqitjen në gjyq të shoshorit!
    pikërisht me një trakt të shoshorit në dorë!
    shoshori kishte vite që shpërndante trakte dhe nuk ishte zbuluar!për të vetmen arsye se ai nuk kishte bashkpuntontor!
    sigurimi shqiptar e zbuloi apo ia dhanë si kurban për të ngritur vlerat e agjentit të tyre që duhej të paraqitej në gjyq me trakt në dorë???udb ja serviri shoshorin për të vlersuar berishën???
    këto janë veprime të rregullta të agjenturave!ata sakrifikojnë agjentët e tyre për të ngritur një agjent potencialisht më të fortë,e jo më një njeri të thjeshtë që nuk ka lidhje me ta!sipas llogjikës time atë e ka servirut UDBja për të ngritur saliun!

   3. Hithri says:

    Kam nje ndjesi qe dora e kesaj bishe ne ate kohe eshte drejtuar nga “Pantera e Zeze” qe e merzitur me gjendjen koma-tike te te shoqit perdori doktorin sharlatan qe ta hiqte qafe e te sillte R. ALine ne fuqi qe te vazhdonte te bente c’ti donte qefi. S’ka nevoje per shume gje. Mjafton ti fusesh me shume serum se sa duhet dhe e con ne boten tjeter nje trup gati te mbaruar. Ja pse ajo shtrige nuk flet kunder berishe-qenit se ky i di shume pislliqe asaj dhe kylysheve te saj. Ajo shtrige s’ka qene ndonjehere patriote se po te ishte do te hapte gojen te tregonte se kush eshte kjo bishe qe po shkaterron shqiperine, por di te hape gojen per “dimrin e madh” Ptu rrace e keqe qe ne ka mbire ne kurriz si pantera e qelbur si doktori sharlatan i saj.

  2. e verteta says:

   KJO HAMENDJA E JUAJ NUK ESHTE ASPAK E VERTETE.
   SKENARET E VDEKJES SE ENVERIT ISHIN PERSONA ME TE LARTE NE ATE KOHE
   KY NE ATE KOHE ISHTE PEDHK I VOGEL.
   ARDHJA NE PUSHTET E BERISHES ESHTE AMERIKA AI MALOKU I FAMSHEM
   Z. BIBERAJ .MALOKU DO TE PROPOZONTE MALOKUN E TIJ.
   PERSA I PERKET QENDRIMIT TE GJATE TE TIJ , JANE ARSYET QE KY POPULL
   ESHTE SHUME INJORANT . KA AKOMA QE VOTOJNE PER TE.
   NE SHQIPERI KA NJEREZ AKOMA QE PO I SHAVE BERISHEN BEHESH HASEM ME TO
   JANE GATI TE SHTIJNE ME PUSHKE.
   KY POPULL JETON AKOMA NE VITET E ENVERIT
   JEMI POPULL SHUME SHUME INFERIOR , FRIKACAK , NAIVE.
   TE GJITHA KETO VETI TE ULTA QE KEMI , E BEJNE KETE
   SALI ME TE PALWVIZSHEM NE QEVERI.
   ESHTE OPOZITA ME E NDYRE DHE ME KOMUNUSTE SE BERISHA
   DUHESH TE JESH PA TRU FARE QE TE MENDOSH QE RAMA ESHTE
   SHPETIMTARI I SHQIPERISE. ATO TE GJTHE KANE NJE SHENJE =
   DO TE JETE FATALE TE VOTOSH PER NJE ARMIK , TRADHETAR TJETER
   SIC ESHTE RAMA APO META .
   PD + PS + LSI =tradhetaret e shqiperise.

 6. keli says:

  Sot prita ndonje shkrim apo analize sic din Mero per viziten e Hillari Klinton ne Tirane.Si dhe per takimin Rama Klinton dhe Klinton Gjergj Ndreca por prape me Berishen.Ne fakt kjo per 100 vjetorin pret se ka edhe 4 jave prandaj na shkruaj per kete vizite z.Mero

 7. tani says:

  bravo mero BRAVO!

 8. Dean says:

  SECILI ne PUNE te VET,pa me MALOKUN/T gjith jeten keto probleme do kemi.

  1. Ben Chicago says:

   Dean,je perfaqsuesi klasik, nje bastard,idjot,antishqiptar,i dale nga riprodhimi i dy prindereve injorant komunist shqiptar.

   1. anonim says:

    “Mund te kesh te drejte” per Dean, por ai po flet per nje KOMUNIST, o idiot administrativo-demokrats!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Per nje KOMUNIST, o idiot antikomunist!!!!!!!!!!!

    1. NjeQytetarOptimist says:

     E bukur kjo: “administrativo-demokrats”…

 9. beso says:

  Na ish nje mbret qe kishte qejf te ndeshkonte njerezit e mencur dhe ti turperonte ne sheshet me njerez.Ky u bente pyetje te veshtira njerezve te urte gjersa ti ndeshkonte kur ata nuk dinin si t’i pergjigjeshin.Pas shume e shume njerezve i erdhi rradha nje plaku te urte nga nje zone e larget.Mjaft njerez u mblodhen kureshtare,sesi do arrinte te mbijetonte plaku i mencur nga pyetjet e liga te mbretit.Mbreti i ben nje pyetje te thjeshte;-Kur rrokulliset nje zall brenda nje qypi kush e ben zhurmen,zalli apo qypi?Plaku i urte tha se zhurmen e benin te dy,edhe zalli edhe qypi.-Po kush tingellon me shume nga te dy?-vazhdon mbreti duke i treguar se po mos ta gjente do hante dajak.Plaku i urte po mendohej,por nderkaq nje i cmendur nga turma ngriti doren dhe bertiti fort se pergjigjen e dinte ai.Mbreti i beri me shenje te afrohej,kureshtar sesi i cmenduri e dinte pergjigjen.-Pa he-i tha mbreti na e thuaj ti…I cmenduri hapi krahun dhe i ra mbretit me nje shpulle aq te forte sa u degjua ne tere sheshin.I cmenduri qeshi vesh me vesh dhe i thote mbretit:-Pa he o mbret!Kush kerciti me shume,shpulla ime apo faqja jote?Thuame shpejt se e kam gati shpullen tjeter…PS.E risolla kete perrallez afrikane per tu rikujtuar te gjitheve se ketij satrapi te cmendur mund t’ia mbledhe vetem nje i cmendur,se me mend nuk zgjidhet kjo pune!Kerkohet deshperimisht nje i cmendur!Sidoqofte,Rrofte Shqiperia se Pavaresise ia pine lengun ketu e 20 vjet!Nuk mbahet shtepia me miell hua dhe nuk ruhet shtepia me qente e komshiut.

  1. plaku says:

   beso,
   M.gj.se jam ateist them Lavdi Zotit qe u ktheve ne forum. Je i madh, beso. Nje histori shume domethenese.
   Beso, mik, te uroj ty dhe familjes te gjitha te mirat e kesaj bote.
   Pershendetje.

 10. Shqiptari says:

  Te lumte dora o Mero !!!

  tregoju ketyre qelbesirave qe e shiten Shqiperine se Shqiperia do behet duan apo sduan ata, qofshin dhendra te Serbit apo krushq te Grekut……

  Rrofte perjete Shqiperia!

 11. Mentari says:

  Shum energji dhe kohe shpenxohet kunder Heroit te madh te ketij Kombi ,Legjendarit dhe babait te demokracise se sotme dhe te vetme te Kombit shqiptar,njeriut qe vezullon si rrezet e arta te diellit ngrohes se kesaj bote Profesor Dr Sali Ram Berishes.Pse i gjith ky Mllef,pse e gjith koj urretje ne prag te festes se madhe te Kombit shqiptar ate te 100 vjetorit te ketij shteti qe edhe berisha ka pjesen e tij te Luanit ne kete pervjetor.Perse ,perse dhe perse??????????.Perse nuk perdoret kjo energji kunder Serbise dhe Greqise?Perse dhe perse??????????????????.Perse qysh nga mengjezi dhe deri ne darke i kundervihen heorit dhe Legjendarit te ketij kombi? Perse dhe perse nuk i shpenxojne energjite qe te ndihmojne te varferit qe shpesh here i “Dhemb”Zemra dhe shpirti apo na cane koken me zhurmat e tyre Hipokrite?Perse dhe perse behet e gjith kjo propagande kunder heorit tone zotit te shquar Berishe? perse dhe perse i gjith ky vrer qe po helmon nje pjese te semure te ketij Kombi?O zot i madh.O perendi qe na jeton mbi kokat e tona ju lutem ndihmoje Kombin e tij sidomos ate pjese te ketij kombi qe kane nje semundje te pasherueshme qe quhet Xhelozi dhe po e merr me qafe kete popull te pare te ketij kontinenti,popullin me te vuajtur ne Bote,me te shtypur e te baltosur e vjedhur nga te gjith drejtimet, po pse o zot a nuk eshte me shumice demtimi qe i kane bere e bejne Armiqte e shqiptarve ketij kombi si Serbia e Greqia qe i kane vrare e prere dhe me ne fund i vjedhin edhe Territoret edhe Historine ketij populli dhe ti o Zot pse qendron Indiferent dhe duarkryq? edhe ty o Zot te vrafte zoti i Juaj po qe se nuk leviz te ndihmosh kete Komb nga Serbet dhe Greket dhe po ashtu edhe kunder nje pjese te shqiptarve te semure qe akoma nuk jane te kuruar.Amen……..O zot po pres pergjigje te shpejte

  1. fule says:

   Adhurim pa kufi per gerdallen e komunizmit, Doktor Berishen. Ekzaltim tipik per diktatoret dhe autokratet e korruptuar, ne prag fundi.

  2. luke says:

   O Mentor paske mberdhire fare o derezi. Po ik or bej lavde babait dhe familjes tende se ata mendojne per ty. Sala dhe gjithe te tjeret mendojne si te pasurohen. Apo mos je Shkelzeni ti

  3. Zoti says:

   O zot i mentarit, te vraft zoti qe nuk vret mentarin dhe te zotin e zotit te mentarit !….
   O çfare debila jane keta mentaret e saliut….

  4. Pena says:

   Ore idjot “Mentari” qe vetem mend muk ke,dhe per nga ligesia ia kalon edhe serbeve e grekeve.Kaq i pa cipe je sa dhe me kriminelin qe ka sot Shqiperia(per fat te keq,ne krye te pushtetit),na i shet per hero,bile legjendasr.Ti je vertet nje kafshe pylli,edhe me i rrezikshem se vete Saliu e taborri i egersirave qe e rrethojne.Ti ben thirrje te flasim kunder grekeve e serbeve,pra te flasim kunder gjurmave e jo kunder ujkut qe kemi ne vathe.Ata po punojne me mishe e shpirt ta perpijne Shqiperine me veglen e tyre qorre qe arriten te na i vene mbi krye,kurse ti shtaze perpiqesh te japesh mend.Nuk gjej fjale te shprehesm se sa i urrej shtaze te tilla,qe shtiren sikur jane njeres.

  5. Hithri says:

   Nuk u duket sikur kete eulogji e ka shkruar sala per veten e vet, se vetem ai mund t’i gjeje keto epitete per vedin e vet; doktor sharlatanin- hajdutin- kriminelin-tradhetarin e pashor- Sali Rame Berishe-Bisha(sa humoristike- bisha eshte abonuar tek TemA-ha=ha-haaaa!

 12. beu says:

  sal kollovari i vucidolit..

 13. kadife says:

  “pranoi se do të dërgojë në Vlorë Bujar Nishanin….” – e bukur kjo, presidentin e komandon sali sheqere ram berisha….

 14. england says:

  Fatkeqesia e 100 vjetorit te shtetit shqiptar eshte pikerisht se ne kete 28 Nentor shqiperia udhehiqet nga nje agjent i Serbise!Ky ne nje fare menyre eshte dhe mekati yne si popull,qe kurre nuk kemi ditur te zgjedhim,ose kemi zgjedhur njeriun e gabuar!por edhe kjo e keqe e ka te miren brenda,pasi vitet qe do kalojne do nxjerrin ne pah devijimin,dhe tjetersimin e historise qe ky bastard kryeminister po mundohet te beje,dhe do jene brezat e ardhshem qe do ja nxijne figuren ketij plakushi te ndyre Vicidolas…

 15. remi says:

  E vërteta âsht kjo, nje pergjigje per z.MENTAR.!jane nipat e ketyre me poshte qe jo vetem nuk e dine historine e vertete te drames 50 vjeçare qe kaluam, por flasin me superlativa per ate kohe,,,,,,,,,,,,,,,

  Enver Hoxha kryesonte një klikë ose grup terroristash gjakatarë e sadista, të cilët mueren pushtetin në Shqipni nën udhëzimet e Partisë Komuniste Jugosllave. Kët klikë e instruktojshin emisarët e asaj partie Miladin Popoviç si edhe Dushan Mugosha.

  Aso kohe populli shqiptar ishte pothuej 90% analfabet. Shkollat as filloret nuk ishin të detyrueshme. Shkolla të mesme kishte Shkodra katër copë, Tirana dy e Korça nji (Lyceun Francez). Vendi ynë ishte blegtor kryesisht, me nji agrikolturë primitive. Intelektualët ishin të gjithë sa ishin të nivelit europjan sepse i kryejshin studimet ndër universitetet ma të mira të Europës. Industri pothuej nuk kishte fare, ndërsa tregtia merrej me eksportin e prodhimit blegtoral e importin e tekstileve dhe të mjeteve tjera për jetesë. Si rrjedhim i ksaj gjendje populli as nuk dijte se çka asht komunizmi, jo vetëm si ideologji por as si parti. Intelektualët e atëhershëm nuk e dojshin bolshevizmin e egër që po zhvillohej i izoluem në Rusi, megjithse të gjithë pa përjashtim ishin kundra gjendjes shoqnore primitive ose feudale të popullit shqiptar. Ndërkaq studentat e rij shqiptarë që po frekuentonin universitetet europjane, sidomos në Francë dhe Itali, atje u takuen jo vetëm me kto ide të reja, por edhe me grupe të ndryshme që legalisht ose ilegalisht funksiononin ndër ato vende. Franca ishte djepi i lirisë, ndërsa Italia drejtohej nga fashizmi diktatorial, i lindun si kundrapeshë shoqnore, ideologjike e politike karshi bolshevizmit sovjetik.

  Me folë të drejtën, idealet e të gjithë njerzve të botës, gjatë shekujve, ishin ato utopiket të barazisë së drejtave dhe pasunive të gjithë njerzve. Dishira të mira, por praktikisht të parealizueshme. Revolucioni Francez me dhunë e terror mendoj me vû në jetë slloganin “Liberté, Égalité, Fratenité” por dështoi. Po n’atë rrugë e njoftuna “Komuna e Parisit”, edhe ajo dështoi. Po të njajtat ide të reja të “Komunizmit internacjonal proletar”, po me ato metoda veprimi, pra me dhunë e forcë pushtetit, filluen me qarkullue ndër të gjithë popujt europjanë.
  Si shembull klasik i ksaj forme politike, që do ta çonte përpara njerzimin, paraqitej komunizmi sovjetik sikur të ishte ideologjia ma humanitare gjatë historisë.

  Në kët mënyrë kur inteligjencia e re shqiptare këthei nga Europa në Shqipninë e mbrapambetun, ajo ishte e infektueme në pjesën ma të madhe nga kto ideologji:

  nga dashunia për popullin e atdheun, mendonin se vetëm metoda e komunizmit sovjetik do të mund të lëvizte kët popull nga mbrapambetja. Në të vërtetë ata njihnin idealet e propagandën komuniste, por nuk dinin fare se cilat ishin metodat praktike të regjimit sovjetik komunist.
  Kështu nga kjo inteligjencí e re shqiptare, u krijuan tri grupet kyesore komuniste në Shqipní: ai i Shkodrës me udhëheqës themeluesin Zef Malaj, ai i Korçës me themelues Koço Tashko dhe ai “i të rijve” me Sadik Premten. Kishte edhe nji tjetër “të zjarrit”. Ma i madhi, ma i përhapuni në të gjithë vendin ishte “grupi i Shkodrës” që prej Shkodre e deri në Vlonë. Nuk kishte kurrnji lidhje ndërkombëtare. Zef Malaj ishte nji intelektual i formuem në Austri, i ndjekun nga qindra intelektualë tjerë, që kishin ndërgjegjësue grupe të mdha puntorësh artizanë e shegerta tregtarësh. Ky grup në letërsi u paraqit me Migjenin. Ndërsa grupi i Korçës, shum i vogël, u paraqit me revistën “Bota e Re” dhe me demonstratën e bukës. Thohej se “grupi i zjarrit” kishte lidhje me komunistat grekë, ndërsa ai i të rijve, tepër i vogël, kishte lidhje me atë të Shkodrës.

  Organizimi i propagandës komuniste të grupit të Shkodrës ra ose u bâ i njoftun te shërbimi sekret i qeverisë e cila menjiherë shtini në burg pjesën kryesore drejtuese të këtij grupi, të cilve iu bâ gjyqi në Shkodër në vjetin 1938. U dënuen me burg.

  Me ardhjen e okupacionit italian në 7 Prill 1939, të gjithë u liruen, por Zef Malaj kje dërgue n’internim në ishullin Ventottenne të Italisë. Shumë patriotë tjerë shqiptarë nacionalista kjenë nder kampe tjera të fashizmit.

  Në vj. 1941 filloi lufta me Jugosllavinë. Qe ndër ditët e para hini në Shqipninë e Verit grupet nacionaliste shqiptare të kryesueme prej Abaz Kupit e Seit Kryeziut shoqnue nga Koloneli anglez Hill, ish instruktor i xhandarmërisë shqiptare. Nga Maqedonia këthyen në Shqipni vllazent Peza e tarafi i tyne.

  Ushtritë gjermane përveç se shkatrruen Jugosllavinë, okupuen edhe Greqinë me të cilën ushtria italiane kishte pësue disfatën e madhe. Nga të gjithë patriotët u pa kjartë se okupacioni italian ishte tepër i ligshtë. Ndër operacionet që ushtria italiane zhvilloi në Mal të Zi, mbas shkatërrimit të Jugosllavisë, ia mbërriti me kapë nji antar të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste Jugosllave shokun Miladin Popoviç të cilin e internoi në Gramsh të Elbasanit. Dushan Mugosha nëpërmjet Vasil Shantos ua kërkoi lirimin e tij komunistave shqiptarë, të cilët, qysh në Qershor-Korrik të vj. 1941, me rastin e mësymjes gjermane kundra Bashkimit Sovjetik, kishin fillue me u gjallnue. Në kët kohë Josif Broz Tito kishte organizue luftën partizane ndër malet e Bosnje-Hercegovinës e Malit të Zi.

  Kështu komunistat shqiptarë Mustafa Gjinishi, Tuk Jakova, Vasil Shanto etj., ia dolën me e rrëmbye Miladin Popoviçin nga duerët e italianve dhe e mbajtën në ilegalitet, herë në Pezë të Tiranës e herë në Tiranë mbrendë. Peza u bâ baza kryesore e të gjithë luftarëve kundra okupacionit fashist. Mbas vrasjes të vllaut të vet, Babë Myslim Peza vazhdoi të drejtojë luftën kundra okupacionit, por tue përkrahë vetëm lëvizjen komuniste.

  Miladin Popoviç e Dushan Mugosha ia duelën me i unifikue të gjitha grupet e ndryshme të Shqipnisë dhe formuen më datën 8 Nandor 1941 në Tiranë Partinë Komuniste të Shqipnisë e cila u vû në krye t’asaj që u thirr “Lëvizja Nacionalçlirimtare”.

  Lëvizja Nacionalçlirimtare përbahej nga elementa tjerë antifashistë e jokomunistë. Në të cilën muarën pjesë shumë intelektualë dhe tjerë që kundërshtonin okupacionin nën emnin e organizatës “Fronti Demokratik”. Po në të njajtën kohë u themelue nga Mithat Frashëri partia Balli Kombëtar kundër okupacionit fashist italian. Dorzimi i ushtrive gjermane në Stalingrad (Vollgograd) dhe kapitullimi i Italisë në Shtator të vj. 1943, kjenë decizive në Luftën e Dytë Botnore, dhe u pa kjartë nga gjithkush se në cilin krah anonte fitorja. Tash e mbrapa të gjithë politikanët mendonin vetëm si të merrej pushteti e kush do ta përfaqsonte me fundin e luftës. Lëvizja Nacionalçlirimtare u shëndrrue në “Luftë Nacionalçlirimtare” dhe simbas instruksjoneve të Miladin Popoviçit, nuk pranoi asnji kompromis e bashkpunim me Partinë e Legalitetit të drejtueme nga Abaz Kupi, as me partinë Balli Kombëtar, megjithse në Mbledhjen e Mukjes dy delegatët e saj Mustafa Gjinishi e Ymer Dishnica kishin vû firmën për pranim. Lufta e quejtun Nacionalçlirimtare nuk ishte nji luftë aq e egër kundra nji okupatori i cili dihej tashma se do të ikte vetë, edhe pa e sulmue anash, sepse lufta po zhvillohej në kufijët e Gjermanisë. Lufta Nacionalçlirimtare u zhvillue kryesisht kundra Legalitetit dhe Ballit Kombëtar e të gjitha forcave tjera nacionaliste që u quejtën bashkëpuntorë me anmikun e trathtarë: pra kje nji luftë vllavrasëse për pushtet. Jo vetëm kjo luftë u zhvillue kundra partive tjera nacionaliste, por ajo ma tepër u tregue e pamëshirshme mbrenda vetë Luftës Nacionalçlirimtare e sidomos mbrenda vetë Partisë Komuniste.

  Gjatë këtij vjeti, ose gjatë ksaj lufte iu pregatit kurthi për të “ra dëshmor” ose u eliminuen shumë nga krerët komunistë si Vasil Shanto, Vojo Kushi etj., etj., të cilët stolisin me bustet e veta sheshet e qyteteve tona. Të gjitha këto veprime u kryen nga grupi terrorist i Enver Hoxhës, që mos të ketë asnji rival tjetër në pushtetin që do të merrte. Ky grup hini triunfalisht në Tiranë më 28 Nandor 1944 i ardhun si Qeveri Provizore e Beratit. Ndërsa për me iu uniformue stemës së republikave federative jugosllave që kishin 29 Nandor 1944 u caktue hymja triunfale e ushtrive partizane në Shkodër, n’orën 10 paradite të 29 Nandorit 1944.

  Kjo qeveri e Enver Hoxhës praktikisht drejtohej nga Beogradi, prandaj edhe u njoft shpejt nga të katër Aleatët e Mdhaj që dërguen përfaqsuesat e tyne në Tiranë.

  Enver Hoxha sundoi Shqipninë deri në 11 prill 1985, pra plot 41 vjet. Ai nuk kje nji burrë shtetit që mendon për popullin e vet, por kje nji tiran mizor në popull e nji klloun i vërtetë në politikë: i vetmi qëllim i jetës së tij kje mbajtja e pushtetit me dhunë, se përndryshe ai nuk dinte fare. Nuk pat kurrnji vijë të caktueme politike, por kje nji shërbëtuer servil i atyne që e mprojshin në pushtetin e tij mizor.
  Kështu që nga vj. 1944 deri në 1948 siç binte lodra në Beograd ashtu kërcente ai në Tiranë. Kur e pau se Tito donte të krijonte nji shtet normal dhe jo terrorist ai u lidh me Stalinin i cili kje dielli i jetës së tij. Vazhdoi kështu me atë avaz, që siç binte lodra në Moskë ashtu kërcente ai në Tiranë. Ai u bashkue me Kongresin e Njizetë që kritikonte kultin e individit të Stalinit edhe kur u çveshën nga pushteti nji nga nji të gjithë udhëheqsat e partive komuniste të Europës Lindore. Por kur Hrushovi mbërrijti në Tiranë në vj. 1958 dhe aty në aeroport të Rinasit, mbas prezantimit të autoriteteve shqiptare ai tha si me tallje: “Sikur të ishem në nji tjetër shtet e të paraqiteshin Hoxha, Shehu, Haxhia, Myftiu, me siguri do të hiqsha këpucët për me u falë në xhami, por tue e dijtë se jam në nji vend socialist, edhe se asht i vogël, do ta bëj nji kopshtë të lulzuem si shembull në botë.” Kur i ndjeu kto fjalë, edhe pse të thanuna me tallje, Enveri e kuptoi se Hrushovi do të bante ç’ishte e mundun për ta rrxue nga pushteti. Prandej filluen divergjencat me Moskën tue vu marrdhanjet me Kinën e Madhe të Mao Ce Dunit.
  Por Kina, jo vetëm që ish tepër e madhe, por ishte shum ma e larmishme se Bashkimi Sovjetik. Nuk sundonte vetëm Mao Ce Duni, por ishin edhe Çu En Lai, Lin Shao Çi, e Ten Hsiao Pin. Paraqitej sikur secili prej tyne kish mbretninë e zonën e vet.

  Me plakjen e Mao Ce Dunit duel në skenën kineze e bija e tij. Flitej se për nji flirt që ajo kish me nji emisar të Enver Hoxhës, Mao Ce Duni akordoi “kredinë e madhe kineze” me të cilën Shqipnia vuni bazat e saj të industrisë, panvarsisht se teknologjia ishte e vjetër. Ndërkaq, Kina pat nji bazë të sigurtë të Europë, si për propagandën ashtu edhe bazë ushtarake.

  Në vj. 1965-66 në skenën politike kineze duel Lin Biao me Revolucionin Kultural.

  Natyrisht, që gjatë ksaj kohe siç binte lodra në Pekin ashtu kërcente edhe Enver Hoxha në Tiranë. Nji revolucion kultural duhej bâ edhe në Shqipni.

  Çashtja e institucioneve fetare qëndronte kështu:

  Në vj. 1946 filloi nji sulm i rrebtë kundra Kishës Katolike, u banë shumë akuza për bashkpunim me okupatorin si edhe për rrximin e pushtetit popullor me dhunë. U sajue e u ndërthur “gjetja e armëve të mshehura në kishë”. Nën kto pretekste ndër vitet 1946-1947 e 1948 kleri katolik u zhduk me 2/3 e veta. U eliminue çdo institucion katolik dhe çdo veprimtari kulturore e sociale. Ajo 1/3 që mbeti u la për t’i thanë popullit se Pushteti Popullor ishte i drejtë, por në të vërtetë ata që mbetën ishin pleq, të sëmundë e të tremun e pa mjete jetese. Prandaj zhdukja e Kishës Katolike të Veriut ishte po thuej e kryeme.

  Kur Enver Hoxha u takue me Stalinin, ai i tërhoq vrejtjen për kto veprime të paligjshme: “Kjo i shërben propagandës kapitaliste, prandaj duhet të bâjsh ligjin për lirinë e komuniteteve fetare; natyrisht nji ligj socialist shtërngues.”

  Ligji u bâ dhe liria e besimit hini në Kushtetutë. Për çudi, në bazë të ktij ligji e të Kushtetutës, Kisha Katolike erdh e ringjall aq shumë sidomos me nji prestigj të pabesueshëm në popull aq sa ngjalli inadin e madh në mendjen e sëmundë të Enver Hoxhës. Prandej tue u pështetë te eksperjenca e Revolucionit Kultural të Lin Biaos, ai më dt. 6 shkurt 1967 bani nji fjalim doktrinal para Konferencës t’organizatave të Partisë së Tiranës ku çpalli: “Pse, a ligjet tona do të na pengojnë ne që të shkatrrojmë të gjitha zakonet mbrapanike e besimet e kota fetare?!”

  Mbas ksaj çpallje pothuej në çdo rreth të vendit u krijuen “shtabet e Rinisë të Revolucionit Kultural”, zakonisht të udhëhequna nga antarë të Komitetit Qendror të Partisë Punës Shqipnisë. Nji valë e re tërbimi të papamë ndonjiherë përfshin të gjithë Shqipninë. Mbrenda nji muaji, jo vetëm Kisha Katolike, por edhe ajo Orthodokse e dy komunitete myslimane u shembën përfundimisht, minaret e xhamijave e kumbonaret e kishave tërhiqeshin nga traktorë të fuqishëm dhe rrxoheshin përdhé e vetëm ato që vendoste Shtabi u shëndrruen në tjetër përdorim. Për gjith vend thirreshin konferenca popullore ku njerzit e ndershëm u demaskojshin, u shajshin e kërcnoheshin, për gjith vend vendoseshin fletë-rrufetë të cilave u duhej dhanë përgjegja detyrimisht. Vetëm mbas nji muaji, kur ishte shkatrrue gjithçka, filluen të mblidhen kuvendet e popullit ku thohej se e gjith kjo punë nuk ishte e Partisë, por vullneti i rinisë e vullneti i popullit. Filluen n’ato kuvende me e skjarue popullin se nuk kishte Zot as fé se gjithshkafja ish kenë rrenë e mashtrim ose zakon mbrapanik i kotë e se tash e mbrapa të udhëhequn nga idealet e mësimet e Partisë do ta arrijshim jetën e lumtun që bjen socializmi.

  Ajo jetë e lumtun nuk erdhi kurr, por erdh tue u bâ përditë e mâ e vështirë.

 16. Vlonjati says:

  Te lumte pena, Mero !

  “Vlora, kryeqyteti i parë i shqiptarëve, u bë vërtet pa leje të botës, por u legalizua nga shqiptarët. Ajo u bë nga një kollos, siç ishte Ismail Bej Vlora! Nuk mund të përsëritet nga Kollozi i Berishës!”

 17. Lefteri says:

  zMentar nga menyra se si shkruan ma do mendja se jeni burre i moshuar . Perpara se te ikesh nga kjo bote ne vend te shqetsoj e ardhemja juaij ju shqeteson e tashmja e . Berishes z Mentar te jape nje keshille si mik per ditet qe Zoti te ka dhene akoma te jetosh perpiqu qe te njofesh dhimbjen dhe ne qofte se jeton ne Shqiperi ate e ke nga do ne cdo qelize te jetes po te jesh emigrand te duhet ta kerkosh dhimbjen se edhe aty e gjen , dhe kur ta njhesh se sa e madhe eshte do te marresh vesh se nga shkaktohet dhe meraku yte nuk de te jete kaq i madh

 18. mentari says:

  Remi; Mire ben qe po me kujton historine terroriste komuniste te kryesuar nga Imorali kriminel Enver por do te korigjoj per disa gjera te vogla qe une i mbej mend shum mire.1) Populli shqiptar para 1944 nuk ishte 90% Analfabet sic e propagandonte klika kriminele e asaj kohe sepse qysh me 1937 ne shqiperi dhe me gjere kishte gjithsej mbi 700 shkolla dhe cdo qytet kryesor kishte shkolla te mesme (Noramle,Gjimnaze,Lice,Teknike etj.Pra ne ate kohe kur popullsia e shqiperise nuk ishte me shum sesa 1.2 milione banor analfabetizmi ne shqiperi ishte vetem 64%(simbas statistikave te kohes se Mbreterise) dhe shqiperia deri me 1944 kishte filluar te kishte nje industri te lehte sic ishin Fabrikat e Vajit te Ullirit,te Miellit,Lekures dhe te asaj te prodhimit te elktricitetit (motorre me nafte etj)dhe po ne ate kohe shqiperia kishte nje zejtari shum te zhvilluar qe kishte me mijera punishte Teneqeje,kepucesh,metlesh etj.Me 1944 shqiperia kishte futur kembet ne fazen e pare te zhvillimit industrial.E dyta persa i perket atij Miladin Popovicit ai ishte i interrnuar jo ne gramsh por ne Peqin dhe Gjinishi e mori ate Nga peqini dhe e dergoj ta e prezantoj me grupet komuniste.e treta eshte kjo; Enver Hoxha nuk ishte ai qe e themeloj ate PKSH por ishin dy kalet e trojes Serbo-Malazeze Mugosha dhe Popovici si te derguarit e posacem te PKJ per te vetmin aresye qe ajo parti te ishte besnike e planeve te Jugosllavise qe neser te mos kerkohej Kosova,maqedonia etj,dhe ajo e fundit Kush embajti Enver Hoxhen ne pushtet? eshte pa asnje diskutim grupi me kriminel i Laberise se pa ate grup (Kapo,Shehu,Hazbiu,Fecorr Shehu etj)Hoxha do ti kishte ditet e numuruara ne shqiperi,por radikalizmi dhe Shpirti-kriminel i Laberise beri qe ne shqiperi te ishte nje diktature mbinjerzore dhe ky karakter krimineli Laberise i hyri ne sherbim Enver kriminelit ose me mire e shfrytoj per te mbajtur pushtetin e tij personal duke e ndare me kriminelet e laberise u ba e mundur jetegjatesia e atij sistemi.Por kur u shkaterrua ai grupi kriminel i laberise edhe sikur te jetonte vet Enveri nuk besoj se do te kishte jmundesi te mbante shqiperine ashtu sic e mbajti me njerez jo kriminele si Ramiz Alia e Hekuran Isai qe ishin nga gegeria dhe nuk e kishin ne gjak vrasjet si ato te jugut edhe pse ato ishin komuniste me tesere te PPSH.Persa i perket atyre grupeve komuniste qe ju shpjegoni aty siper ato dihen dhe ato jane si grupet e sotme te droges e te prostuticionit qe jane te parendesishme per nje shtet te fuqishem.Ne ate kohe kishte shum Utopi dhe Eklektike mendimesh por asnjehere nuk kishin ne mendje per te vrare shqiptaret ashtu sic i vrane leberit me Bythqimin Enver hoxha.hajt me te mirat

  1. mentali says:

   me vjen mire qe Enveri ta paska bere bythen shoshe. Dhimbjet vazhdojne te te lebetisnin edhe sot e kesaj dite, mbase edhe kur te jesh bere fantazme.

  2. VERONIKA says:

   Mentari,ti je nen nivelin e inteligjences,dhe fyerje per kedo qe mund te pergjigjet,por kam frike se mos shikohesh ne pasyre dhe mendon se je teper i squt,dhe nuk kemi çfare te themi.Ai komenti i mesiperm ,eshte komplet jashte llogjike,te gjitha ato pyetje ,kane vetem nje pergjigje S.R.BERRIsha!!!!!Idhulli jot ,po shkakton te gjitha demet.Ato statistikat e mbreterise do jene si kto *statistikat*,e mrekullise ekonomike–qe po na trumbeton ti dhe BERRIsha…te kujtoj malarien,dhe vdekshmerine ne moshen 30 vjeç,,nejse ai Zogu i pules,ne njefare menyre u perpoq te bente shtet,po pastaj nuk di çfare,i pelqeu me shume rehati me ca valixhe floriri…arrijme te E.Hoxha dhe si ke shkruar–shpirti kriminel i Laberise….Ti ke probleme te theksuara mendore,po te kujtoj qe zbatuesit e urdherave,togat e pushkatimit,dhe gardianet e qafes se barit,spaçit,ettj.ishin bashkatdhetare te idhullit tend–dhe theksoj kjo nuk ben Malesine ,fajtor per ca derra qe rriten aty.Te gjithe ata emra qe ti permend,i qendruan besnik,do te pranonin dhe te nxirrnin syte ,por jo te hidhnin poshte enverin.Kjo eshte diferenca,Mentari,e nje besniku–dhe kur i vrau vdiqen me emrin e tij ne goje—dhe shpirti kriminal i nje maloku,qe po shet vendin e tij –territorret po i fal–ekonomine e ka vendosur ne duar te serbeve–te atyre serbeve qe kane nje jete qe po e shkkkk….fisin dhe krahinen e tij–origjinen e tij..di gje ti Mentari sa te persekutuar pati Laberia—po ik mor zagar i budallepsur qe diten qe te kane ngjizur–jetegjatesia e atij pushteti u mundesua se kishte shume si ty dhe BERRIsha,kujdes me teseren e PPSH,se e keni akoma ne familje…lere rehat Laberine dhe ato epitetet,qofte dhe per enver djallin–se sa ishte gjalle mos harro se per 47 vite e ka shkkkkk….fisin tend idiot qe te ka rriturr—mami duhet ta kujtoje me nostalgji akoma.hajt te rente ndonje e mire ….dhe mbase vjen ne vete!

 19. ANDREA says:

  Eshte kenaqesi te lexosh shkrimet e z.Mero si dheshume komente dinjitoze nga pjesemaresit ne kete fejton.Po zoterinj shqetesimi eshte i drejte dhe revoltues per mbare popullin.U mbushen pothuaj 22 vjet qe ky gjalper me emrin Sali e ka kapur per gryke Atdheun tone te perbashket e po i ze frymen.Eshte e rende vellezer te hedhesh poshte luften titanike te rilindasve tane,luften e tyre heroike per meveftesine e kombit shqiptar.Gjate ketyre 100 vjeteve asnjehere nuk kane reshtur perpjekiet e Serbit dhe Grekut per te gllaberuar pjese nga shqiperia dhe kete ata e kane finalizuar me njeres antikombetare si ZOGJI i Mirdites ky kacak e hajdut i pa fytyre i cili permbysi qeverine e Nolit me bajonetat e bjellogardisteve Serbo-Ruse.Mbas marjes se pushtetit ky batakci u veteshpall Mbret dhe u kujdes per te eleminuar kundeshtaret e tij si Luigj Gurakuqi,Barjam Curri,Avni Rustemi e shume te tjere.Keshtu veproi ky kacak deri me 1939 kur italia fashiste pushtoi shqiperine ky hajdut pulash vodhi Arin e bankes dhe iku nga syte kembet.Ketij palacoje po mundohet ti vere nderin ne vend Sali Berisha ky kriminel i ketij kombi.Megjithate eshte per te ardhur keq qe disa komentues ose nga injoranca ose jane ne sherbim te serbo grekeve mundohen qe me parullen e komunizmit te mbulojne veprimet tradhetare te idhujve te tyre.Pyll pa derra nuk ka prandaj edhe populli yne ka nga keta DERRAqe per fatkeqesine e kombit tone kane formuar edhe partine e tyre qe sot jane nedrejtim te ketij kombi pra PARTIA E DERRAVE.

 20. Skela says:

  Poshte Opozita Socialiste tradhetare e interesave Kombetare.
  Poshte Edi Rama, Kryespiuni Grek i planifikuar nga greket te marri pushtetin. Perversi peshtire i rekrutuar vite me pare nga qarqet greke.
  Poshte te gjithe sahanlepiresit e PS, deputete, kryesi e PS.(Perjashtoj Ledi Shamkun, Erion Bracen) oportuniste te ndyre dhe te paprincipte.
  Rrezoheni perversin Rama sa me shpejt te jete e mundur. PS e ka vene gjarperin ne qoshe. Mire pozita qe eshte kriminale por ne tani prekem fundin me kete opozite tradhtare.
  Vdekje cmendarakut SRB qe sakatoi nje popull te tere.
  E hengert mortja diten e 100 vjetorit te pavaresise.

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Skela, calm down dude…C’pret nga Edi Rama ti or mik ?!?! C’fare perversi flet ti, sikur ta ka fajin Rama qe erdhi ne pushtet nje psikopat…Ik gjej ate “dalazotesin” a “burrazotin” tend ne ndonje cep te qebaptoreje dhe beja keto komente…Kthjellonju, dhe shif mire historine e shkurter se si vajten punet me ate qe votove 10 vjet te shkuara..Eshte faji i popullit qe votojn per 2 komunistat e fundit dhe NUK E KANE KUPTUAR AKOMA…Njeri eshte Komunist Progressiv, tjetri Feudalist por ne fund prape mentalitet komunistash kane….

 21. adi-ny says:

  …nuk ke cfare ti besh: ka Mentar dhe Rem sigurisht do te kete edhe Berishe…edhe e keqja me e madhe eshte se: qorra, idiote, injorante, servil, fanatik, hakmarres, pabuks, bythshkerdhyer, kriminele, hajdute, percares, vellavrases, tradhtar, antishqiptar te kesaj kategorie ndermjet popullit shqiptar nuk jane pak!!

 22. moisiu says:

  Mbeshtes idene e Fred Dibranit,A.K. te shkoje ne Vlore,pse duhet te shkoje ne Morine ,le te shkoje Morina ne Vlore,dhe K.Spahiu te mendoje se pari per te zgjidhur problemet e Shqiperise ,te perzehet saliu,dhe per problemet e gjithe shqipetareve,ka kohe me vone,me saliun ne krye as te shipetareve te shqiperise nuk i zgjidh dot.

 23. gjergji usa says:

  Sa me shume qe po afron 28 nendori i ketij viti aq me shume po shtohet percarja shumedimensionale qe kemi ne shqiptaret nder vete.
  Ne fakt dicka nuk shkon me numerin 100 te ketij pervjetori sepse duhet te heqim disa dhjetra vite dhe periudhe kohe biles dhe dite qe per shqiptaret jane vite zero ,vite vakuum ose periudha kohe me vlere minusi.

  1-Duhet te hiqet periudha kur RRAHMET ZOGJI me bajonetat e Serbise dhe bjelloruseve mori me dhune pushtetin ne 1924 duke vrare & syrgjynosur
  kundershtaret e tij dhe intelektualet me ne ze te kohes.I kujtojme lexuesve se ky mbretuc kishte vetem 3 klase shkolle turqisht dhe nuk dinte te shkruante shqip me doren e tij.

  2-Duhet te hiqet periudha nga prill 1939-nendor1944 qe Shqiperia ishte pushtuar nga fashizmi dhe qeverite kuislinge shqiptare qe pothuajse ngjane sot me qeverine e fuckberishes . Dy pikat kulmore te kesaj peridhe jane:
  A- Tradhetia kombetare e Pseudo mbretit duke braktisur vendin ne menyren me te turpeshme te mundesheshme
  B Dorzimi Mbretit Viktor EmanueliI Kurorën se Artë të Skënderbeut dhe shpalljen e tij MBRET TE SHQIPTAREVE nga gjysherit e Blendi Fuckfejziut

  3-Duhet te hiqet periudha nendor 1944-mars 1991 se ne Shqiperi nuk kishte shtet por diktature ku shqipfolseve ja i kiu nonat nje karaduz prej gjinokastre me perjashtim te FUCKBERISHES qe ia ngriti universitetin nga hici,e mori nga lopet dhe gamoret dhe e coi ne shkolle dhe e boni pastaj fuks dhe doktor.Ne nje periudhe 20 vjecare
  hamshori i sllobodankes ka dale ne perendim mbi 50 here ne PARIS,ROME BERLIN dhe gjetke..Biles dhe ARGITES i ka ka bere nje operacjon plastik ne spitalet e perendimit se kishte mangut nje vrime dhe i duhej shpuar si “tuneli i kalimashit”

  4-Duhet te hiqet data 2 prill 1991 si dita e fillimit te pushtimit fashisto demonkratik nga banda e serbotropojaneve Berisha-Hajdari te dirigjuar nga tropojanimalazezoamerikani elesh biberaj & company qe u kurorezua me prishjen kriminale te qeverise stabilitetit ne 1991.

  5-Duhet hequr dita e demostrates per votimet e 26 majit 1996 ku u thyen dhembet e Arben Imamit,kurrizi i nERITAN cEKES dhe kafka e frrok cupit qe eshte i vetmi veprim “i drejte” i SERBERISHES per 21 vjet..

  6-Duhet hequr dita kur Kanibali berishe zhduku nga faqja e dheut te ndjerin Remzi Hoxha.Aq i fuqishem eshte ky halluini i vicidolit sa ka mbeshtetja nga drejtesia angleze qe e fshehen shaqo shatrin qe ndoshta te shkon mendja se jane perfshira dhe sherbimi sekret anglez dhe me gjere.

  7-Duhet hequr viti i zi 1997 ku FUCKBEIRSHA me veprimet dhe mos veprimet e tij vrau shtetin shqiptar dhe futi ne dhe mbi tre mije njerez.Me kriminale ishte qendrimi i opozites qe pas marrjes se pushtetit nuk i prene kokes kesaj kucedre

  8-Duhet hequr muaji i zi i shtatorit 1998 ku FUCKBERISHA shkrumboi instuticjonet e shtetit shqiptar dhe gjithe bota e mori vesh dhe e denoi me perjashtim te serbofilit Frank Wisner dhe kapterrit te tij Arvizu.
  Deponimi i Serberishës per kete krim shteteror është bërë përpara ish -ambasadorit të SHBA në Tiranë Robert Frouik qe e pohon dhe konsullja e Ambasadës Amerikane në Tiranë, Susan p. Lively.Kjo eshte nje njolle e zeze ne praktiken nderkombetare ne lemin e drejtesise dhe
  do vije nje dite qe admistrata amerikne do tu kerkoje falje shqiptareve per kete mega gafe “ndoshta kur te kete vdekur serberisha”

  9-Duhet hequr dita e 15 Marsit 2008 ku nga biznesi familjar i shkelzenit te sadijes dhe kunatit te sllobodankes dhe disa cifuteve te preferuar te berishes ne rrethinat e washingtonit organizuan hlokaustin e gerdecit ku u poqen dhe u dogjen 26 skllever dhe nje fshat i tere.
  Fuqia e klaneve dhe lobeve mafjoze qe mbeshtesin serberishen ne washington dhe bruksel eshte aq e frikeshme sa qe shahet dhe NY TIMES si leter higjinike ose egzekutohet ne menyre perfekte rebeli kosta trebicka ku “gjenden me qiri” dhe ca experte profesioniste per ta mbuluar dhe jo per ta zbuluar kete krim.
  Nuk eshte cudi qe keto klane kane uzurpuar dhe “zyrat e kuadrit” per largimin e te padeshiruarve si John Withers dhe emrimin e ca shkrepseve te parrezikeshme te tipit arvizu.

  10-Duhet te hiqet dhe 21 janari 2011 ku u egzekutuan barbarisht nga serberisha 4 demonstrues te pafajshem….I PAPRANUESHEM ishte qendrimi i NENPUNESIT ARVIZU para ,gjate dhe pas kesaj masakre.U vra ne Bengazi nje ambasador amerikan dhe tre te tjere DHE GJITHE BOTA CIVILIZURA SHPREHU KEQARDHJEN DHE SOLIDARIZIM ME AMERIKEN
  Absolutisht e kunderta ndodhi ne Shqiperi kur amb.I PANDERUAR arvizu
  BEHET PALE ME TERRORISTIN FUCKBERISHE.
  Jo vetem kaq por po tallen pafundesisht ato 4 heronj me ca ekspertiza
  “parafabikate me porosi” te FBI DHE VRASESIT ne vend QE TU VIHEN HEKURAT DUKE FILLUAR NGA SRB & EVILI JUNIUR lXHB, zgerdhihen perpara kamerave..
  Dikush thote qe e ka faji edi rama..Plotesisht e drejte ..merrini dhe ate fantazme me meten ,nanon e rucin i hidhni ne koshin e plehrave..
  po mos harroni dhe tre ambasdoret qe jo vetem qe nuk perfaqsojne ameriken & europen por po diskretitojne ato..

  Sic shikohet 100 vjetori eshte nje alibi per te mbuluar tradhetite,vrasjet dhe krimet nga njeriu me i poshter i lindur ne shqiperi per te gjitha kohrat.
  Edhe nqs ka nje “qendrueshmeri ekonomike” kjo vjen nga:
  ***puna 22 vjecare e mbi nje miljon emigranteve qe me dergesat e tyre “cash” dhe investime i kalon 30 biljon dollaret.
  ***nga shitjet e panderprera te resurseve dhe pronave shteterore te cdo lloj per 22 vjet me rradhe me vlere bilionash me dy shifra
  ***nga borxhet ,kredite,donacjonet qe dhe kjo eshte me dy shifra bilionash.
  ***nga kolloset e hidro energjitikes qe kane dhe keto vlera bilionash ne keto dy dekadat e fundit.
  ***Regjimi mafjoz i fuckberishes ka mirepritur dhe kultivuar industrine e mishit te bardhe,drogave te te gjitha llojeve me tonelate deri te shitjet e armatimit dhe reparteve ushtarake gjysem privatisht nga kapterri arben fuckimamin qe ne total kapin dhe keto shifra te pabesueshme.
  Pra SHQIPERIA PO NOTON NE nje fluks te papare valute nga te gjitha anet dhe cfare eshte bere deri tani?
  SUPERFUQI ARRORESH E BORONICASH…
  Jane hapur tuneli i sllobodankes ne kalimash dhe tuneli i argites ne qafekrrabe dhe nuk eshte caktuar ende tuneli i sadijes nga ky Kollozi yne.
  Nuk eshte investuar as 10% e sasise se qindra biljoneve dollare qe kane hyre per 22 vjet ne Shqiperi.

  I vetmi investim serioz i SERB eshte percarja biblike qe ka futur ne te gjitha shtresat e shoqerise.Kurre kombi shqiptar nuk ka qene me i percare dhe me i armiqsuar me njeri tjetrin ne:
  veriore-jugore
  demokrate-socialista
  zogista-enverista
  myslimane-te krishtere
  kosovare-shqiptare

  Nga te gjitha me siper nuk kam asnje aresye te festoj 100 vjetorin duke patur ne krye nje monster si SRB ,nje qeveri mafjoze dhe nje opozite “out the order” Aq me teper kur kjo situate perverse neglizhohet nga tre ambasadoret ku fytyrat e tyre :
  japonez-gjerman-italian te kujtojne boshtin famekeq.
  Le te zhvillohen keto karnavale te 100 vjetorit njelloj si ne dy ish vilajetet e perandorise osmane ku atehere si dhe tani nuk kemi as ushtri as dipllomaci por vetem taksidare dhe qehallare apo lexues fermanesh te llojit arvizu…
  HAPPY HALLOWEEN-FRANKENSTEIN’S MONSTER BERISHE

  1. Pranvera says:

   Gjergji, bashkohem me dhimbjen dhe revolten tende. Ai qe vertet ndjehet shqiptar, nuk mund te mos jete dakord me ty. Vetem do shtoja se te periudha nentor ’44-mars ’91 ke harruar te permendesh edhe shtrigen prej Dibre dhe rolin e saj te zi.

 24. nxenes-e says:

  -Je nje analist pa limite Z.MERO. Me eshte peshtjelluar stomaku .Dhe e verteta eshte se kjo politike te ben te vjellesh Por ne fund te fundit c’do njeri e di deriku mund te arrije .Ndoshta kryeministri e ndjen qe nuk e meriton te asistoje ne Vlore.E vleresoj nese e ka bere me sinqeritet.

 25. babi says:

  qa ka ba enveri per 50 vite ka shkaterru veriun tani don sala ta hakmerret me jugun keta fashista nuk kane vend ne shqipperi ky nje dite dpo fusin vendin ne vllavrasje siç desh e futi basha per zgjedhjet e 2011 es i kan ditet e numeruara

 26. RAJMONDA says:

  Z.MER! SALI BERISHA NUK DUHET TA KISHTE EMRIN SALI POR “DJALLI I ZI”,POR ME MIRE TE KISHTE EMRIN TE TILLE DHE SHPIRTIN TE MIRE SESA KA EMRIN SALI DHE SHPIRIN KATRAN . ESHTE I LIG PER NGA SHPIRTI, BURRACAK ,GENJESHTAR,DALLAVEREXHI, HIPOKRIT, FRIKACAK,I PA BESE,IPA BURRE,POR MBI TE GJITHA KETO ESHTE NJE VRASES GJAKFTOHTE QE VRERT POPULLIN E TIJ .E KE THENE SHUME MIRE MERO DO KATANDISET VETEM ME CILJETEN NE 28 NENTOR DHE NDOSHTA DO KEMI NDONJE SURPRIZE ,MBASE CILJETA DO NA DEKLAROJ ATESINE E DJALIT QE PRET:MOS VALL ESHTE MOSNSTRA SALI DJALLI I ZI?MENDO CFAR KOMBINIMI PERVERS DO TE JETE , NJE DJAL NGA NJE PROSTITUTE DHE NGA NJE PERBINDESH SI KY QE JU HARROFTE EMRI. MJER NE PASTAJ. EDHE NJE HERE TEWLUMTE DORA MERO. MJER AI VLONJAT QE NUK IKUPTON SHKRIMET E TUA.TE FALENDEROJ ME GJITH SHPIRT PER KETO SHKRIME TE SAKTA. ME SHUME RESPEKT.

 27. N. VJOSA says:

  Pershendetje Labi Vlore !
  Nje koment i mrekullueshem ky yti!
  Shqiptaret nuk kane qene te perçare para nje Shekulli dhe jo te jene tani ne Shekullin e Elektronikes,
  qe per disa sekonda komunikojne me njeri tjetrin nga te gjitha kontinentet e Rruzullit toksor.
  Por fatkeqsisht ne shqiptaret na kane perçare dhe na perçajne disa politikane langaraq dhe primitiv qe para Shqiperise vene Pushtetin dhe Parane e Hasan Zyko Kamberit!…
  Rrofte Vlora!
  Rrofte Shqiperia dhe shqiptaret kudo ku jane!
  Lavdi Babait te Shtetit modern Shqiptar,
  Ismail Qemal bej Vlores dhe shokeve te tij nga mbare trojet shqiptare!

 28. dantes says:

  nje koment i sakte . berisha po tregon se sa frikacak i pabese dhe percares eshte , frikacak nga populli i tije sepse ka vrare , frikacak nga e verteta historike e patjetersushme e pavaresise si nje akt madhor i lavdishem me i madhi ne historine e kombit , qe kulmoje ne vlore dhe kurorezuesi i tij ishte ismail qemali , , nuk mundet te zhbeje ate qe bene 100 vjet pperpar baballaret e kombit nuk mundet tu beje karshillek dhe hije atyre qe vendoisen shqiperine krah kombeve te pavarura , po ajo qe m eben shume pershtypje eshte reagimi nuk kemi nje reagim te madh popullor ndaj ketij njeriu qe ne diten e unitetit te kombit di te sjelle vetem percarje,berisha vazhdon ne rrugen e babait te tije enverit qe fallsifikonte historine ajo qe uroj eshte qe 100 vjetori pavaresisht se vendin e gjen te varfer dhe ne diktatin e nje regjimi absurd antishqiptare te berishes ta festojme me dinjitet ne vlore ti japim madheshtine e merituar kesaj dite dhe do zoti te na gjeje me te bashkuar me te pergjegjshem per rolin tone dhe pa diktatore te tipit sali berisha . vlora zemra e festes keshtu vendosen baballaret e kombit keshtu vendosi historia keshtu duhet te fesotjme ne .NJE FESTE, NJE KOMB ,NJE FLAMUR, NJE DATE ME 28 NENTORE TE GJITHE SE BASHKU NE VLORE .

 29. alba aba says:

  Mero. Bukur, fare bukur. Por nje pyetje e kam per ty. Fare sinqerisht sikurse edhe fjalet bukur, fare bukur. Si u bashkuat, si e shkaterruat kete vend dhe popull ne ate derexhe qe nuk ka per ta kapur veten kurre?
  Kuptohet qe pergjigjia per kete pyetje i takonte Ramiz Alise, ne formen e nje testamenti politik pas vdekjes. Gje normale. Te thuash te pakten pas vdekjes te vertetat e nje kombi, te punes tende. Eshte nje ndihme konstruktive per pasardhesit. Une per veten time do te thesha qe eshte detyre funksionale e nje kryetari shteti, para vdekjes, ckoklavitja e problemeve kombetare me shkrim, dhe lenia si dokument pas vdekjes. Nuk e lene. Pse? Sepse jane frikamane dhe harrojne se me friken e tyre nuk mund ti mbulojne te vertetat, nuk mund te mbrojne femijet, tradhetite etj. Sa njerez te vegjel qe jane edhe “gjigandet” e demokracise? Keto 5 vitet e fundit, Mero, jane pak, shume pake per te lare demet e pariparueshme qe i keni bere vendit. Po ceku i bardhe veper e gagacit Pashko. Kur e levdonit ate njeri pa personalitet, ate lepitke te PPSH – cuditem. Por jo edhe aq, pasi ju nuk e njihnit. Vinit nga larg. Shume njerezve edhe sot nuk u ka dale dehja nga te qenurit materialisht dhe shpirterisht ne kryeqytet. E cfare te shkruash e te thuash me pare kur njeh deri ne detaje te himta te shkuaren dhe njerezit e saj dhe te sotmen po me njerezit e se shkuares? Jo se jane te liq njerezit e se shkuares qe qeverisin politiken shqiptare, jo. Por ata kane fituar cilesira aq antihumane, antikombetare, regresive saqe nuk thua dot as rrofte diktatura dhe as rrofte demokracia. E kupton cfare do te thote te mbash nje popull te tere Varur, jeten e popullit Varur, jeten e se ardhmes Varur. Te thuash se jane bageti eshte pak, fare pak. Zoti mos i ruajt keta njerez, per aq kohe sa nuk e bekon Shqiperine.

 30. Horri i Bulevardit says:

  Te nderuar komentues te ndergjegjshem per fatet e atdheut:

  Anashkalimi i Vlores, si mbajtese dinjitoze e kesaj feste madheshtore per kombin shqiptar, ka filluar qysh heret, nga Sali Berisha.
  Besoj se jemi deshmitare qe para shume vjetesh, filloi fushata e thashethemeve, ku ndarja veri-jug, ishte tema kryesore e shqiptareve, ku jugu jo pa qellim, shpalleshte grek, kushdo politikan i ndershem dhe nje njeri i zakonshem qe jepte ndonje mendim te tijin dhe qe ishte nga jugu i Shqiperise, pernjehere shpalleshte grek.
  Edhe perqendrimi i shqiptareve te Kosoves, ne bregdetin e durresit, ishte po i kesaj linje, se nuk shkojme ne Vlore se atje jane grek, se atje lindi revolucioni antiberish dhe antidemokratik, duke ja hedhur fajin jugut dhe te hiqeshte njolla e Berishes, per firmat piramidale qe krijoi me sistemin e tij piramidal.
  Sot po te shohes me qartesi, shohim nje ndarje katastrofike, ndermjet jugut dhe veriut, gje e cila nuk ka ekzistuar snjehere ne historine e popullit shqiptar, nuk ka ekzistuar edhe atehere kur Arberia ishte e ndare ne principata.
  Kush e solli kete ndarje dhe une me bindje e them se kete ndarje kaq te madhe veri-jug e solli Sali Berisha me urdher te Beogradit, ku perfitimet e Greqise dhe Serbise do te ishin te medha.
  Qysh kur filloi kjo ndarje, filluan edhe pretendimet me force nga Greqia, qe nga ana e saj, stimuloi me para te thata ne dore, miljona euro per tja arritur qellimit te saj.
  Gjithkush e ka vene re se fqinjet tane keqdashes, jane munduar qe me cdo kusht te hedhin poshte historine tone, duke hedhur idene e zaptimit te tokave prane bregdetit te Adriatikut e Jonit dhe anashkalimi i festes kombetare, eshte nje plan qe vjen nga kuzhinat antishqiptare.
  Shikoni se cbehet, Greqia arrin e feston panvaresine e saj ne tokat brenda kufirit shteteror te Republikes se Shqiperise, kurse shqiptaret, me dashje, nuk i lejohet te festojne festen e tyre me madhore kombetare, ne qytetin ku u ngrit flamuri i panvaresise nga Ismail Qemali.
  Te behemi te pergjegjshem te dashur bashkeatdhetare, ne ketu nje grup shqiptaresh nga Londra jemi pergatitur qe festen e flamurit, ta festojme ne Vloren e Ismail Qemalit, ne Vloren e Vlonjateve te Selam Musait, ne Vloren e shqipetareve.
  Kush i thote vehtes shqipetar, me 28-Nentor, te jete atje ku plaku i madh i Shqiperise Ismail Qemali, ngriti flamurin e mevetesise se shqiptareve.
  Atje veri dhe jug, ti themi ndal percarjes dhe ndasive, ti themi jo vetem Sali Berishes, por edhe urdheruesit e ketij tradhetari se smundet nji tradhetar ti ndje shqiptaret ne veri-jug, ne jemi nje dhe te gjithe do te behemi bashke atje ne Vlore.
  I bej thirrje edhe AKZ, ne kete 100-vjetor, te jene ne Vlore, se anashkalimi i Vlores ne kete 100-vjetor, do te thote te cosh uje ne mullirin sllavo-ortodoks.
  Kufiri Shqiperi-Shqiperi eshte aty dhe do te kemi rast tja u vertetojme kete te gjitheve, por me 28 te nentorit 2012, Shqiperia na therret atje ne Vloren e Ismail Qemalit.

  1. Labi Vlore says:

   AK-ja con uje ne mullirin e Saliut me ndergjegje te plote i nderuar zoteri.Atdheu jone po jep shpirt pak nga pak.Po i shkulen guret e themelit nje nga nje dhe se shpejti,me sa duket godina me emrin Shqiperi do te rrezohet ne toke.Mund te jemi i vetmi komb ne planet,qe lejojme tradhtaret te na qeverisin,tallin dhe poshterojne.Shiko se c’ben Kreshnik Spahiu.Do festoj ne Morine thote.Sa me larg Vlores.I bie fyellit te Saliut.

  2. voica says:

   Horro, ne funksion te idese tuaj per nxitjen shume te rafinuar te ndarjes veri-jug,dua te shtoj dhe dy argumente:
   -Ne ’97 ne Permet e Gjirokaster, ditet e para te Marsit, paramilitaret e Saliut dhe te armatosurit me lista-antarPDist, i kishin hipur ne makina dhe u kishin thene qe Jugun po na i merr greku. Dhe ata veriore te shkrete e pohuan me gojen e tyre kur “u zune rob”-ne fakt kur e pane vete si ishte puna dhe i kishte genjyer Sh. Memia.
   -Ne ’99, ne kohen e Luftes se Kosoves, shume refugjate kosovare, te prekur dhe me lote ne sy nga mikepritja e dites se pare fare, kur zbriten ne Gjirokaster, ne pallatin e sportit te qytetit, thoshin me gojen e tyre se u kishin thene qe atje jane greke dhe do t’ju vrasin fare ndaj mos shkoni. Kemi ardhe me frike te madhe- pohonin vete kosovaret. Nuk e merrni me mend se c’dyndje qytetaresh te Gjirokastres me ushqime dhe rroba erdhen aty ate dite. Bizneset gjithashtu(dhe qe i thone Gjirokaster,ëë!)ndihmuan pa kursim, derisa u stabilizuan ne konviktet e shumta te qytetit.
   -dhe e fundit:RROFTE VLORA!

 31. Rexhin says:

  Ne kemi fatin me te madh si popull shqiptar ,kemi kryeminister nje ekzamplar te rralle qe nuk e ka asnje vend tjeter ne bote .Eshte ekonomist i zoti, eshte historjan,eshte politikan,eshte nje prekuror i zoti ,eshte nje vrases i ndyre,hajdut,mashtrus, genjeshtar, pazarxhi,shkaterrues i vendit te tij ,tradhetar i kombit nuk e d si rrime dhe e durojme akoma kete njeri te lajthitur,dhe nuk e kuptoj se si rrine dhe e degjojne te gjithe ata njerez te pa afte qe ka mbledhur rredh vetes.A kane studjuar keta lepirxhinj qe i rrine nga mbrapa dhe i bejne temena keti te cmenduri ,a kane personalitet keta servile te ndyre qe nuk e kundershtojne nje here .Mjer ne qe nuk shkeputemi dot nga e kaluara.

 32. brukli says:

  ore ben xhikago po pyke qe pyke mbete ti o derrzi su bere njeri ti po mbete shpellar si komandanti jot

 33. br8s says:

  Mero! Shkrimi bukur por Kollozin e ke fut pa lidhje. Nuk ka faj Kollozi se eshte cmen Sala. Kollozi ngelet djale nga Vlora qe do festoje si gjithe Shqiptaret me 28 Nentor pamvaresisht nga prroi psikik i Salihit!

 34. ervin says:

  Kot ja ke permendur Kolloz kumarxhiut emrin…mos e bej figure me zor..nje lepirese pushteti eshte !!

 35. Adriano says:

  Eshte fatkeqesi qe eshte ai derre karaduzi qe nuk di cfare te beje per ta anashkalluar Vloren e ISMAIL BEJ QEMALIT ku u themelua dhe shpetoje nga rrethet shoviniste rreth nesh per ta hequr nga harta ne kete vend qe ne jetojme eshte njesoj sikure te ndryshosh historine per interesa e tija. Duhet NACIONALIZEM ne te gjitha rastet kurre dikush kerkon te luaje sikur eshte ai dhe asnje tjeter ne vlore dhe vetem ne VLORE te behet se HISTORIA nuk do te na fale nga nje IDIOTE qe nuk e di cfare po shkakton nje irritim KOMBERTARE eshte detyre e intelektualve historianeve e shoqatave te ngrejne zerin se eshte 100 vjet shtet e nuk perseritet
  RROTE 100VJETORI i PAVARSISE!

 36. sadiku says:

  Sali Berisha eshte tradhtar i ketij shteti qe quhet Shqiperi.Eshte me i zi se Ahmet Zogu qe mori FLORIRIN dhe iku 5 dit para pushtimit te Italise. SALA DON TA BEJE HERO SEPSE I NGJAN ATIJ.
  Ky zotri i fali detin Greqise dhe ka lejua greket fashiste te vine me autobuza dhe te bejne c’te duan ne token tone,me varrezat e te parve tane
  te pordhosin varret ,te ngrene lapidare pa asnje pengese.
  Greket ndalojne gazetare, qamet dhe na injorojne,shajne,fyejne dhe askush
  nuk ben ze.KY POPULL ME KETE QEVERI ESHTE JETIM.
  TE LUMTE MENDJA DHE PENA O MERO BAZE, SHKRUAN REALITETIN POR,POR,POR .!

 37. mandi says:

  Vetem nje korrigjim do ju beja Zoti Baze ata e kane pervetsuar dhe historine mjafton te shikoni emrin e rruges te shtepia e Kollozit dhe do e kuptoni qe tashme ka ndodhur duke i vene emrin e babait te tija rruges

 38. analist says:

  Kuptohet qarte gjithe kjo zallamahi “pavaresie” qe eshte nje show idiot qe do te harrohet shpejt bashke me synimet politike te aktoreve clown qe e inskenojne kete festival folklorik qe eshte ne fund nje vrime ne uje,nje tullumbace budallaqe.
  Por budallallekun masiv me te cilin po shoqerohet kjo rremuje patritizmi nuk do kisha si ta marr vesh,po te mos e dija se kemi te bejme me nje elite dhe popull te paqyteteruar qe shpejt behet vegel e kujdoqofte qe eshte ne ushtet ose afer tij.
  A mundet kush te me binde pervlerate veçanta qe paska kjo shifra 100 e viteve te pavaresise ne krahasim me shifren 99 per shembull qe ishte vjet,apo 101 qe do te jete vitin e ardhshem? Ku eshte e veçanta perveçse nje numri aritmetik i rrumbullakosur qe ne si te gjithe popujt primitive te ketij planeti i japim vlera “hyjnore”,te stimuluar sigurisht nga nje taborr maskarenjsh qe gjithshka e lidhin me jetgjatesine e pushtetit te tyre,taborr i cili ne fakt pak ndryshon nga taborret e ngjashme ne vende me te qyteteruara qe perdorin te njejtat mjete e metoda kur u vjen rasti i ngjashem.

 39. banor shkodre says:

  Na çat trapin me 100 vjetorin e leshit,me te than mendja se ka lind universi ate vit dhe duhet kaq tam-tam me e festu.
  Jeta vazhdon ne rrjedhat e saj qe i kena caktu vehtes pavarsisht 100 vjetorve apo 1.000 vjetorve qe po na trullosin trunin,pavarsisht a del nje katundar tip-Saliberish apo zgerdall tip-Ediram ne kry te festimeve qe po na bejn me dhimbje kreje pa fillu akoma.

 40. usa men says:

  Ne nje interviste sot te aktorit Ricard Larja ka nje interpretim me vlere ku thote:Ky 100 vjetor eshte nje pjese shume e vogel e historise tremije vjecare te kombit shqiptar dhe te paraardhesve tane.

  Ky 100 vjetor po egzaltohet dhe pompohet ne menyre te neveritur nga kryeqelbesira e tropojes per te maskuar krimet e tij te perbindeshme.Me shume neveri po prezentahet dhe “integrimi” ne Europe per kete qellim per te fshehur dhe fajin qe ka diplomacia amerkane ne deshtimin total te demokracise ne shqiperi.

  Dhe ardhja e znj Klinton neser ngjan me shume nje perpjekje te nje edukatoreje kopeshti per te pajtuar “grindavecet” serbe me dordolecet berishe & thaci.

  Nuk ka asnje vlere ne shqiperi futja ne Nato,liberalizimi i vizave,kur washingtoni dhe brukseli toleron tradhetarin berishe. Ishte makabre para
  2 ditesh kur ne Boboshtice nen thundrat e vorioepiroteve ne varret e shqiptareve kendohej per clirimin e vorio epirit…

  Nuk ka asnje vlere “clirimi” i kosoves nga ushtria serbe kur ne krahun tjeter po pushtohet shqiperia dhe kosova bashke nga ekonomia DHE BIZNESET serbe.

  Nuk kane asnje vlere fishekzjarret e 100 vjetorit kur jane firmosur kontrata per ardhjen e 300 miljon toneve plehrave te “pastra” te Europes.

  Ka ardhur koha qe dipllomacia europjane dhe amerikane ti kerkojne falje popullit shqiptar per gjendjen perverse dhe mbeshtetjen e hapur dhe te maskuar qe i japin nje krimineli si drakula berisha.

  CLEAN UP AFTER YOUR DOG BERISHA ..THE GAME IS OVER

  Don,t plays dance with mobster Birisha like with diktator Hosni Mubarak !!

  ALBANIA IS NOT HAITI OR PORTO RICO !!!!!!!!!!!!!!!!

 41. PER LABIN VLORE says:

  Ne LEBRIT o LABI VLORE
  NUK JEMI MALOKE , NE RREMBEHEMI PER PESE MINUTA POR ME PAS SHTROHEMI.MALOKET E RUAJNE INATIN EDHE PAS 2O VJETESH.
  GJAKMARRJA NUK ESHTE KARRAKTERISTIKE E LABIT , LABI DEL PERBALLE S TE VRET PAS FERRES

 42. z. Baze, jam Gazmend Shalsi Administrator i shoqerise “La Petrolifera Italo Albanese. Me vjen shume keq qe per aresyet e juaja personale neperkembni mundin dhe sakrificen e shume njerezve italiane dhe shqiptare te cilet arriten me shume perpjekje te ndertojne ne Vlore Portin me modern ne Mesdhe per magazinimin e hidrokarbureve. Gjithsesi une ju ftoj ta vizitoni kete Port dhe te bindeni qe njerezit punetore nuk duhen ofenduar.

  1. a gjini ny says:

   gjysem i nderuar Gazmend Shalsi
   ne kete artikull te Meros nuk ka asnje lloj fyerje te petroiferes
   perkundrazi eshte nje reklame e mire per kompanine ku punoni ju.Ketu flitet vetem per nje te vertete te vockel qe bossi i petroliferes eshte
   biznesmeni italian.
   Puna juaj eshte e njejte me ate te nje emigranti shqiptar qe punon ne rezervuaret e karbureve ne Italy qe tani po planifikohen te shperngulen
   ne bregun tone se ju beni “sakrifica” dhe jeni puntore te medhenj..
   Keshtu si puna juaj do “revoltohen” neser dhe gazmendet qe do punojne ne impiantet e plehrave me bossat serbe..
   Sidoqofte nuk ju takon juve te flisni per “pastertine e naftes” se jeni i punesuar aty dhe qeni leh aty ku han.
   Edhe une te ftoj te vizitosh Skaramangane ne Pire te Greqise ku para disa dekadave ishte nje perle kurse tani nje varreze hidrokarburesh.

 43. tomori i beratit says:

  O REmi .Nuk e di ne je mashkull a femer por duket qart qe je nje sahan lepires i vrasesit dhe hajdutit ,antishqipetarit me te madh sali qenit.Na ke shkruar nje roman te tetre duke na çar trapin per ish diktaturen komuniste qe ishte e till por ore trap nuk ke thene nje llaf per kete diktatur me te ndyre per keta hajduter,vrases,spiuner te serbit dhe mbi te gjitha per keta ANISHQIPTAR te TERBUAR qe udheheqin sot vendin ton.Pra o gjysma rem mos u mundo te shkruash gjat se te gjith thone-A çna çave b…. o rem trapi.

  1. Pjeter Mustakuqi says:

   o tomorri beratit
   mos ki pike dyshimi se ne shqiperi drejtojne pervec horrave dhe haduteve dhe pinjollet e talebaneve dhe salibaneve qe kane pushtuar shqiperine.
   Lexo cfare vampiresh qe kane qene baballaret e kelmendasve dhe mentareve
   qe nuk ja u mbante bytha te mereshin me enverin dhe mehmetin por therrnin
   grate dhe cikat qe shkonin ne hekurudhe apo hapnin nje shkolle shqipe ne maje te malit..
   E keqja nuk na ka ardhu nga mentaret dhe malokaret por nga ato ambasadore si puna e rajersonit ne 1991 erdhi dhe suportoi keto te komitetit te malit dhe mergates se qyqeve..apo pinjollet e hamit matjanit apo isa toskes…

   %%%%%%%%Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi… Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra raste%%%%
   AS TAELEBANET NUK BEJNE MASAKRA TE TILLA.

 44. era says:

  Jam ne nje mendje me komentin e usa men.
  Nuk ka vlere NATO apo heqja e vizave kur Shqiperia eshte pushtuar ekonomikisht nga bisneset serbe dhe greke(pse jo dhe gjeografikisht dhe moralisht me varezat dhe manastiret greke ne Shqiperi).
  Vertet qe dipllomacia europian dhe amerikane duhet te kerkojne falje per demet e medha qe i kane krijuar kombit shqiptar, por nga ana tjeter “elitat” rakitike shqiptare duhet te behen te pergjegjshme per rolin qe duhet te luajne ketej e tutje.
  Nuk duhet te presin nga partite politke. Ato jane kthyer ne shpk mafioze qe luftojne njera-tjetren per pushtet dhe para.
  Njerzit e mençur dhe patriote ( jo intelktualet e listes se saliserbit dhe lul-vrases-hajdutit)duhet te marrin aksione te rendesishme ne detyren e madhe te shporjes se shpurres se kuçedres serbe.

 45. mama Liria says:

  Kollozi djale Vlore eshte ,nga famijla me komoniste ne Vlore ,nipi i Esmase qe qe kryetare e qytetit,sa per Baeien une qe e kam pasur ne klase e di si fshinte qurret me mengen e fustanit dhe mezi lidhte dy fjale ,si drejton sot ajo nje zot e di

 46. Engjell Shehu says:

  Vlora është e Shqipërisë
  është e nderit dhe lavdisë
  Ndaj dhe rrënjën do ta vadisë
  me këto strofa te poezisë

  Vlora është e Shqipërisë
  është vlera e lirisë
  Ndaj te liqtë te kane frik
  patriotet te kane shpirte

  Vlora është e Shqipërisë
  është e besës e miqësisë
  S’ka nevoje për lëmosh
  për para more kodosh

  Vlora është e Shqipërisë
  e te ardhmes e rinise
  Vlora festen e bene vet
  ka flamurin qe beri shtet

  Vlora është e Shqipërisë
  është e fjalës e burrërisë
  nuk i do Vlora tradhtarët
  Vlora do Ismail Qemalët

  Vlora është e Shqipërisë
  është Nëna e pavarësisë
  vuri emër identitet
  Shqipërinë e beri shtet

  Vlora është e Shqipërisë
  është lavdia e historisë
  Jam krenar për ty moj Vlorë
  ta gëzosh 100 vjetorë

  Engjell Shehu

  1. oli says:

   Profesor Engjelli jeni ju?

 47. Ka plot muaj që në Shqipëri trumbetohet 100 vjetori i pamvarsisë,krijimi i shtetit shqiptarë.Në 100-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarët, kudo që jetojnë, do të duhej që këtë periudhë jubilare ta shfrytëzonin për reflektim kritik mbi anarkinë e përgjithshme në të cilën jetojnë dhe jo duke u shfryrë me nacionalizëm paranojak dhe tundje të flamujve, sepse kjo nuk do t’ua kthejë as dinjitetin e shkelur, as nuk do t’u sjellë mirëqenie..Po si vijme ne kete vit jubilar ne shqiptaret..

  Le ti analizojme me radhe e ne fund te bejme bilancin.

  Kaosi politik: 100 vjet pas pavarësisë dhe 22 vjet pas rënies së komunizmit në Shqipëri klasa politike mbetet e polarizuar dhe e futur në konflikte personale dhe në ballafaqim e luftë për kontroll të resurseve publike. Nepotizmi, korrupsioni, manipulimet mbesin prodhimet kryesore të fabrikës politike shqiptare.

  Në te gjithë Evropën, vetëm në Shqipëri, në Kosovë dhe në Maqedoninë shqiptare ende nuk ka zgjedhje të lira. Ende vidhen votat. Krahas Serbisë,vetëm në viset shqiptare kundërshtari politik shpallet armik dhe vritet, madje përmasa e krimit politik në hapësirën shqiptare është shumëfish më e madhe se te serbët.

  Duhet të jenë me dhjetëra kundërshtarë politikë shqiptarë të vrarë nga viti 1990 e këtej – nga dora e shqiptarit. Polarizimi ekstrem ka çuar në paralizimin e sistemit politik, i cili nuk është në gjendje të marrë asnjë vendim në të mirë të Shqipërisë pa kaluar nëpër drama të mëdha dhe pa ndërhyrjen e misionarëve ndërkombëtarë.

  Gjendja në Kosovë nuk dallon shumë, sepse për çdo ditë po kopjohet modeli i kanibalizmit politik të Tiranës. Përballë kësaj situate nuk duhet pritur aspak respekt nga të huajt për dinjitetin politik të një shoqërie dhe të republikave me shumicë shqiptare në Ballkan.

  Këtë e tregojnë edhe paraqitjet e shpeshta mediale të diplomatëve në Tiranë e Prishtinë: ata nuk flasin me zë të qetë, por bërtasin e qortojnë me vokabular jodiplomatik, sepse jo vetëm atyre u ka ardhur te hunda kjo anarki, të cilën jo rrallë e kanë krijuar apo mundësuar vetë me veprimet e tyre.

  Kaosi ekonomik: Shqiptarët në Shqipëri e Kosovë dhe gjetiu në viset e banuara prej tyre edhe 100 vjet pas pavarësisë shqiptare janë kryesisht konsumatorë të prodhimeve të huaja,jo se vetë nuk prodhojnë asgjë.Jo.! Ekonomia e tregut, heqja e barrierave doganore, konkurrenca e lirë mund të jetë diçka e mirë dhe mund të përvetësohet për aq sa është e dobishme.Por ne te tilla zhbalancime e mos mbrojtje te prodhuesit vendas,detyrohemi te konsumojme ”plehrat” e Europes. Kjo tashmë është miratuar nga Parlamenti ynë:

  Një shoqëri e cila lejon që ekonomia t’i plaçkitet nga biznesmenë të nëntokës dhe të privatizohet çdo gjë, nesër nuk do të jetë as pronare e ajrit.Fakti qe qe nentoka jone u privatizua(Albetroli),ne te ardhmen ngelet te privatizojme edhe hapsirat ajrore.

  Një shembull frikësues na e ofron Kosova, ku një bandë lokale dhe ndërkombëtare në bashkëveprim prej vitesh privatizojnë e tjetërsojnë pronën shoqërore – pa koncept, pa ide, pa plan, pa strategji. Fitimi ndahet në stilin “aksham-pazari”. Një shembull tjetër është shkatërrimi i organizuar kriminal që po i bëhet prej vitesh natyrës, vijës bregdetare dhe kufijve tanë ujorë – jo nga një dorë e padukshme armiqësore, por nga njerëzit e pushtetit, nga familjarët e tyre, nga biznesmenët e pasuruar brenda natës.

  Kaosi social: Shqiptarët kudo në Ballkan janë më të varfrit mes popujve të kontinentit të vjetër. Ndryshimet kaotike të dy dekadave të fundit kanë krijuar një shtresë të hollë tepër të pasur dhe një shumicë që duhet të mbijetojë me rroga që s’janë më shumë se lëmoshë.

  Dallimi është ekstrem, fyes, i trishtueshëm për një shoqëri: shtresa e mafiozëve dhe politikanëve pa ndjenja humane çlodhet në ambjente të shtrenjta pushimi të rivierës turke dhe shkollon fëmijët në shkolla private, larg “popullit të pistë”, derisa pjesa dërmuese e qytetarëve duhet ta korruptojnë mjekun që t’ua trajtojë fëmijët e sëmurë, duhet të çojnë fëmijën në shkolla publike, ku dominon dhuna dhe mungesa e kompetencës sociale nga personeli arsimor i lënë pas dore me vite. Kompetenca sociale e një shoqërie shihet në raport me të varfrit. Ndër shqiptarë as që ekziston një vetëdije për përmasën e mjerimit.

  Kaosi mediatik: Mediat shqiptare, në Tiranë e Prishtinë e gjetiu në viset shqiptare, me ndonjë përjashtim, janë vetëm tribunë e popullizmit dhe joprofesionalizimit, jo arenë e luftës së ndershme dhe të pakompromis për emancipim shoqëror.

  Pothuaj për çdo ditë shohim një horrllëk medial, një aleancë politiko-gazetareske në mbrojtje të krimit, ku gjithçka vihet në shërbim të ruajtjes së interesave të një krahu politik apo tjetrit, të një tarafi apo grupi mafioz. Në këtë rrëmujë interesi i përgjithshëm shoqëror nuk ka vend!

  Shumica e medieve, e veçanërisht ato që mbahen me shpallje e reklama të pushtetit,si rasti i konstatur keto muaj me rreth 17 milion Euro,per media pro pushtetit, shpesh përdoren e keqpërdoren për qëllime të ngushta, egoiste, ndonëse me vetë faktin se e tundin flamurin e informimit të opinionit do duhej të ishin të kujdesshme në ruajtjen e disa parimeve publicistike bazë.

  Në këtë anarki është “normale” që sot të mbrohet manipulimi i tenderëve dhe vjedhja e arkës së shtetit dhe nesër t’i këndohet në kor bëmave të Skënderbeut. Ka edhe më zi: dalin gazetarë e politikanë të korruptuar deri në fyt dhe thonë se e kanë idhull Hasan Prishtinën, i cili dhuroi krejt pasurinë për çlirimin e vendit të tij.

  Kaosi me imazh: Secili shqiptar që sot del në Evropë mund të bëjë testin e imazhit, kur një i huaj e pyet prej nga vjen. Mund të thotë nga Shqipëria dhe tjetrit do t’i shkojë mendja te mafia. Mund të thotë nga Kosova dhe tjetrit do t’i shkojë mendja te krimi e banditizmi, i përhapur prej vitesh nga grupe plaçkitësish anekënd kontinentit të vjetër.Derisa kombet e tjera bëjnë çmos të përsosin imazhin, shqiptarët edhe ndonjë aktivitet të tillë e nxjerrin në tender dhe e lyejnë me korrupsion.

  Duke pasur parasysh gjendjen përgjithësisht të mjerë në 100-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarët, kudo që jetojnë, do të duhej që këtë periudhë jubilare ta shfrytëzonin për reflektim kritik mbi anarkinë e përgjithshme në të cilën jetojnë dhe jo duke u shfryrë me nacionalizëm paranojak dhe tundje të flamujve, sepse kjo nuk do t’ua kthejë as dinjitetin e shkelur, as nuk do t’u sjell mirëqenie.

  Ky vit duhej të shfrytëzohej për një debat qëllimmirë e gjithëpërfshirës, për një atdhedashuri të re dhe kundër anarkisë patriotike. Atdhedashuri sot është shporrja nga pushteti e sundimtarëve antidemokratikë e të korruptuar dhe krijimi i alternativave të reja politike – ose se paku detyrimi i politikanëve për të ndryshuar pozitivisht, nëse kjo është e mundshme.

  Atdhedashuri është të mbrosh ambientin dhe të zhvillosh ekonominë që krijon vende të punës. Atdhedashuri është të protestosh e të dalësh në rrugë sa herë që nuk pajtohesh me gjendjen ekzistuese dhe të luftosh për një Shqipëri e për një Kosovë të dinjitetshme, larg përrallave bajate me patriotizëm folklorik – përralla këto që tregohen prane oxhakut patriarkal.

 48. mira says:

  Per shkrimin Kollosi i Vlores dhe….qe te them se ke pene fantastike, nuk eshte gje e re as ajo qe kap detaje te mrekullueshme,por nje keshille : Mos shko me qe te shitesh a blihesh prane ndonje partie.E provove dhe nuk ishe i nderuar.pena jote me duket se nuk e meriton futjen ne gardh te politikes.Besoj se keshtu mban dhe me shume emocione dhe nderime per sa te lexojne.
  Kolege

 49. Ramy, remi dhe mantari says:

  Rami, remi
  Dhe mentari
  Qe te tre ca
  Rrota k…I

  Mendoj se enveri vrau pak katolike te qelbur te lidhur me fashizmin.
  Enveri nuk shiti nje pellembe toke te shqiperise si baca dhe zogu juaj.
  Malesia eshte kellira e kombit.
  Nuk e pranoj qe kam gjak me ju. Ben gabim serbi qe sju vret te tere. Labet jane trima te zgjuar. Luftojne ne kembe dhe jo mbas ferres. Jane te beses.
  Veronika te kam share nja dy here dhe te them qe je labe trime dhe e zgjuar.
  Vendi mbushur me kellira
  Ben chikago b…q…r
  Katolike fashiste.
  Malsore, feudale qe shesin atdheun per pushtet.kelmendas, rami, remi, menkari, bajraktari.
  Jugu duhet te shpalle pavaresine nga ky pushtim malojesh, fashiste kriminel

 50. Realiteti says:

  Remi dhe Mentar:
  Pikrisht ajo qe thoni ju eshte e verteta e plote historike.Te tjerat,perfshire edhe artikullin,jane thjesht genjeshtra dhe fantazi mashtruesish dhe te mashtruarish per te ushqyer injorantet dhe ngushlluar deshtaket:mbeturinat e regjimit me barbar ne Europe…

  1. hamit beli (ish operativ) says:

   O KOMENTUES I DASHUR REALITETI O EVLATI IM
   Gjej rastin tu kerkoj falje shqiptareve per shume gabime te renda te mija ne kohen e diktatures.Ka nga ato poshtersira qe falen por ka dhe nga te pafaleshme.
   Nuk na falet se shpesh eproret na udhezonin te bashkpunonim me “armikun e klases” sidomos naten.Nje here i thash babes tat se na duhesh me bashkpunue me ne dhe ai u tregua shume i gatshem dhe na tha si duhet me ju ndihmue? I thame qe ma mire ket pune e bente ajo nona jote se ishte pak si “e hedhur”.Keshtu e perpunuam me ato metodat tona dhe doli ti o REALITET
   E keqja e pare eshte se keni marre huqet me te keqijat tonat.
   E keqja e dyte eshte se beme shume “kopila si puna juej dhe ketu poshte
   ke emrat e gjithe kopilave te mij:
   1-ben qikago
   2-mentari
   3-e verteta
   4-realiteti
   5-realisti
   6-kelmendasi (keli)
   7-*king
   8-elqir bushati
   9-realist
   10-demokrati
   11.Hajet delja
   Se shpejti do bej nje liber qe do ta quaj “Historia e nje operativi”
   qe do te konkuroj me ate historine e nje dedektivi te hamit melit.
   Librin kam mendue me e hap me keto vargje:

   O kelmendass malok i lindun,
   Skllavnia t’ban t’ bindun,
   T’man lidhun me zinxhirë,
   Nuk po sheh,sipën ke brirë!…

   PORDHET MOS JA NDIGJO BABES O BIRI IM “REALITETI”
   KJO ESHTE E VERETETA E PLOTE HISTORIKE
   XHENIFER LOPEZ NUK ISHTE ASNJE GJE PARA SATEME KUR HANTE KOLLOZIN..ISHTE YLL NE NGJITJE..

 51. drita bashaj says:

  Kot i beni gjithe keto debate. Fjale, fjale, fjale…. Cfare do beni ju me 28 Nentor, a mund te ma thoni? Me rastin e 100 vjetorit te Pavaresise, shqiptaret ne Vlore duhet te rishpallin Pavaresine, jo nga armiku, po nga vetja e tyre e shkaterruar, e skllaveruar, pavaresine nga pushtimi Berishian!!!

 52. 69 says:

  Ben qikago peder malok.
  I fute noi 69 neper ato clubet e gayve

 53. mirel says:

  Mero duhet pergezuar qe ju kujton shqiptareve perdite qe te jene shqiptare dhe patriote.
  Eshte detyra jone ndaj Atdheut te jemi te bashkuar dhe te mos i leme shteg urrejtjeve te pavlera, te ngritura me mjeshteri nga armiqte e vertete te shqiperise.
  Jug e Veri duhet te festojme te bashkuar 100 Vjetorin ne Vlore.
  Eshte Festa e Shqiperise dhe e te gjithe Shqiptareve.
  Te gjithe me mendje dhe me zemer jemi ne Vlore.
  Mero mbaje dhe ti atje nje fjale, per ata qe nuk kane mundesi te flasin.
  Ngazellimi i Vlores eshte per ata qe e duan gjithe Shqiperine.
  Fred Dibrani, pershendejte.

 54. *_Realist_* says:

  O Hamit Beli,
  NENEN….,duhet ta respektosh se te ka bere koken.

 55. Atdhetari says:

  Operativ:
  Nuk thonin kot shqiptaret se operativet e asaj kohe ishin pjella me bastarde e komunizmit.Bej edhe ti nje liberth ne sherbim te sllavo-ruso-serbeve,se zanatin e spijuneve jua kan dhene prindet qe ne ngjizje.Fakti qe se ke per gje ta quajsh veten ish operativ,s’ka nevoje per koment te me tejshem…
  Moj erresire qe s’paske asgje te ngjashme me emrin DRITE:
  as tradhetaret me me damke nuk i kan bere thirrje te atilla sic ben ti qytetareve shqipetare.Ti duhet te jesh ndonje nga ata kelyshet e sigurimsave,te cilet per inate te demokracise qe jua shembi ate regjim barbar,nuk e keni per gje ta percani e ta cbeni Shqiperine.Ose je thjesht vegel me misjon nga qarqet armike ndaj keti vendi,si dhe disa te tjere qe komentojne ne kete forum…Por mos u merzisni,shqiptaret do t’ua tregojne se sa vlere keni…
  Ndersa ay me pseudonimin e rreme “Rami,Remi e Mentari”,
  eshte kulmi i injorances,i antishqiptarizmes,i tradhetise,i agjentures se huaj dhe gojes se ndyre,qe s’ka detergjent t’ia laje.Kulmi kur pretendojne te bejne politike edhe funderrina te tilla, qe urrejne bashkatdhetaret e tyre,krahinat e atdheut te tyre,qe bejne thirrje per ndarje e shperberje te atdheut te tyre.Imagjinojeni se c’mund te pritet nga keto lloj krimbash qe ushqen ky vend…Nuk e kuptojme se per cfar lloj etike i sheh moderatori komentet e ketyre injoranteve dhe atishqiptareve te pa cipe.E ka fajin demokracija me tolerancen e tepruar ndaj ketyre funderrinave te kombit shqiptare.Eshte kerkese urgjente qe kesaj gjendjeje,ku hapur bejne propgande agjentet,te shiturit, armiqt,percarsit e keti vendi dhe ketij kombi,i duhet gjetur zgjidhja dhe i duhet treguar vendi…

 56. banea says:

  mero te lumte. por je me vonese, se e ke mbeshtetur shume kohe kete lloj qevrisje

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2161
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2161
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X