#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

SHBA sjell avionin inteligjent pa pilot, bëhen prova në aeroplanmbajtëse (VIDEO)

Një avion pa pilot, që nuk pilotohet në distancë nga një operator njerëzor, por nga inteligjenca artificiale, ka nisur testimet në det.

Avioni amerikan X-47B është një vrasës i së ardhmes, që nëse kompleton me sukses provat, do bëhet i pari mjet fluturues që ulet në një aeroplanmbajtëse.

Avioni, për të cilin po punohet prej pesë vitesh, është i projektuar që të ngrihet, të fluturojë për një mision të paraprogramuar dhe më pas të kthehet në bazë me vetëm disa lëvizje mouse-i nga operatori.

Është roboti më i fundit që përdor ushtria amerikane dhe vjen mes frikës se përdorimi i inteligjencës artificiale në luftë mund të sjellë pasoja të paparashikuara.

Diferenca është se X-47B nuk do të komandohet me një pult në distancë. Në vend të kësaj, ai do kontrollohet nga një njësi kontrolli, që mendon në mënyrë të pavarur për veten, korrigjon kursin e pilotimit dhe vendos drejtime të reja fluturime.

Pentagoni megjithatë ka qetësuar njerëzit, duke thënë se avioni robot do hapë zjarr vetëm kur ta vendosin njerëzit, por kjo nuk dihet ende me saktësi. Avionit mund t’i caktohet një objektiv dhe ai e ndjek atë duke përdorur GPS, autopilot e shumë sensorë, të cilët shmangin përplasjet.

11 komente në “SHBA sjell avionin inteligjent pa pilot, bëhen prova në aeroplanmbajtëse (VIDEO)”

 1. Bule Naipi says:

  Dashkan ti bejne gropen ndo nje vendi armik qe ka naft apo pasuri te tjera.

  1. Pa emer says:

   Po te benin ndonje xhami fluturuse do te ishe kenaqur me shume me duket:)

  2. Ton says:

   Mbase Serbise o Bule Tahipi! Mos e rruaj shume per vendet qe kane nafte se mbase perdoret per te mbrojtur bythen tende qe jeton ne nje shtet vari k…. qe me shume e mbron Amerika se sa ushtaret e vet pa rripa.

 2. Gjyshi i madh says:

  Sa te mbarojne me sukses testet dhe shikoni kur ta blej dhe Imami nje si ky per ushtrine tone. Do ta komandoj nga zyra vete Spahiu qe nuk di te lexoj as shqip.

  1. Nipi says:

   O Gjyshi i madh !
   Avionin e don Bujari , se meqense nuk i hypen dot aeroplanit , ene meqenese osh komandant i forcave tona ushtarake , ai e “komandon” direkt nga qenefi.

   Nipi

   1. Kola says:

    Hahhahahah e forte kjo.
    Ej o Bule po cte prishet gjiza o plako, le ti bin kujt te dene. Ne skena gjo gjithsesi.

   2. Kazani po zjen says:

    Po bomba leshon dot? Le ta testojne njehere mbi zyren e Sali Sulltan Berishes.

 3. gjyshja says:

  Nga titulli kuptohet sikur Amerika ta kete sjelle kete aeroplan ne Shqiperi…

 4. Pavarësia says:

  Jo,jo! Nuk e ka sjellë te ne se nuk ka luajt mendsh Amerika por fjala ,,sjellë” e përdorur këtu, ka kuptimin që e ka ,,sjellë në jetë” d.m.th një soj sikur e ka pjellë, themi e ka ,,sjellë”…. A e kuptove?

 5. Shqip says:

  Është realizuar një film para disa vitesh 100 % si funksionon ky avion funksiononte dhe dhe avioni në film. Gjatë fluturimit për një mision goditet nga një rrufe dhe kompjuteri (truri) nuk përgjigjej më qendrës por futi kordinata të reja për objektivin që do të shkatërronte. Fantashkenca gjithmon është kthyer në realitet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82279
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82279
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 12
      [name] => Bota
      [slug] => bota
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 12
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 9014
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 12
      [category_count] => 9014
      [category_description] => 
      [cat_name] => Bota
      [category_nicename] => bota
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34820
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34820
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X