#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Sekretet e Enver Hoxhës në Francë, pasioni për djemtë e bëshëm dhe e dashura që e lidhi me komunistët

“Enver Hoxha –sulltani i kuq” është biografia e ish- udhëheqësit komunist, që u botua në vitin 1994 nga autori francez me origjinë hungareze, Thomas Schreiber.

Schreiber është autori dhe gazetari i parë francez që vizitoi Shqipërinë në vitin 1981, duke zbërthyer karakterin e Enver Hoxhës.

Sipas Schreiber libri nuk ngjalli ndonjë interes në Shqipëri, pasi ishin vitet kur veprat e diktatorit dhe për diktatorin, dhe gjithçka rreth tij, digjeshin ose griseshin.

Në gazetën Panorama janë përkthyer disa pjesë nga jeta në Monpelje të Francës e Enver Hoxhës.

Siç shkruhet në libër, dëshira e Enverit ishte të studionte në Francë për Letërsi ose Histori –Gjeografi. Ai fiton bursë për Histori –Gjeografi dhe pasi dehet nga pija duke festuar me miqtë e tij të nesërmen mëson se bursa i kishte kaluar dikujt tjetër dhe i rezervohej vetëm një bursë për Shkenca Natyrore.

Përballë kthimit në fshat dhe degës jo të preferuar, Enveri zgjedh të dytën dhe meqë meraku i tij ishte eleganca, i ati i porosit një kostum tek rrobaqepësi më i mirë i qytetit.

Ai merr me vete disa ëmbëlsira dhe llokume për t’ia çuar motër Farijes, refugjate politike në Itali së bashku me të shoqin.

Më 5 shtator 1930 niset dhe në Bari e pret e motra me të afërm të tjerë. Më pas vazhdon udhëtimin për në Monpelje. Natën e parë e kalon në hotel “Terminus”.

Pasi gjen godinën e universitetit, shkon tek sekretaria ku njihet me një djalë biond simpatik, i cili gëzohet se ka njohur  një person të famshëm nga familja e Gjergj Kastriotit dhe studenti i quajtur Roncant fillon e ndihmon shokun e tij dhe më pas ulen të dy në një restorant pranë fakultetit.

Tek hoteli ku ishte vendosur, “Terminus”, takon një grup shokësh të tjerë dhe bën takim me ta në hotel “Riche”, ku i kishin rezervuar një pritje të ngrohtë, madje ty gjendej edhe Eqerem Hado, i cili vazhdonte vitin e dytë Drejtësi, kështu që Eqeremi dhe Enveri bëhen miq të pandashëm.

Në fund të vitit 1931 ai i kërkon ndihmë Eqeremit që t’i gjente një dhomë dhe pasi shkojnë tek një plakë dhe ajo u tregon se nipi i saj është vrarë në luftë në vendin tonë, hoxha i tregon gruas që në Korçë është një varrezë e ushtarëve francezë dhe ajo i thotë: “Zoti Hoxha, ju do ta mësoni nëse varri i nipit tim është aty?”. “Sigurisht që do shkoj dhe kur të kthehem do të kthej përgjigje”.

Siç shkruan shkrimtari, nuk dihet nëse Enveri e kreu vërtet porosinë, por gruaja e mori shumë për zemër dhe ia la shtëpinë për 200 franga nga 300, dhomë me dy ballkone ku qëndroi për tre vite.

Hoxha ambientohet shpejt me qytetin dhe të shtunën e parë të muajit kishte korrespondencë me familjen, të cilëve iu niste letra dhe u tregonte për jetën në qytet. Në fund të vitit blen një radio për 25 franga, ku kapeshin vetëm valët e qytetit.

Sipas Schreiber, ai pinte ndonjë kafe me shokët dhe nuk bëhej fjalë për ndonjë grua në jetën e tij, por i pëlqenin meshkujt biondë dhe me trup të bëshëm.

Ai e kalon vitin e Ri në hotel “Riche” dhe ndërkohë që dëgjon për atentatin e mbretit Zog në Vjenë, pohon se ishte gëzuar për këtë.

Meqë në të njëjtin fakultet ndodhej edhe Drejtësia dhe Historia, i riu Hoxha nuk ndiqte Fizikën dhe Kiminë, por frekuentonte  orët ku flitej për politikën dhe çështjet sociale.

Ai bëhet një student i zellshëm i konferencave të Historisë, kështu që dalëngadalë braktis studimet për të cilat kishte fituar bursë. Kështu që arrin rezultate mediokre dhe kur kthehet  në Gjirokastër pas vitit të parë, tregohet i rezervuar në bisedat për studimet.

Në vit të dytë ai fillon të frekuentojë kafenetë me shumë njerëz dhe i hyn në gjak jeta artistike, ndonëse çmimet e biletave ishin të kripura.

Në rrugën ku ai rrinte ishte një futbollist me emrin Pista, një nga lojtarët më të mirë të Monpeliesë, i cili i linte gjithmonë tek posta një biletë stadiumi, kështu që Hoxha do të ndjekë  gjithë jetës rrugëtimin e ekipit AS.

Një tjetër argëtim i tij ishin edhe ekskursionet dhe mbrëmjet e vallëzimit.

Gjatë kësaj kohe flitet për një vajzë me emrin Luiza që hyn në jetën e Enver Hoxhës, një brune më e madhe se ai që studionte për Histori. Miku më i mirë i Luizës ishte një militant i Partisë Komuniste franceze dhe në mënyrë indirekte Luiza ndikon në prirjen politike të Hoxhës.

Ai fillon të blejë rregullisht broshura që i komenton me të dashurën e tij, po meqë shpeshherë nuk i kuptonte, i rekomandojnë të takojë shokun Marcel, i cili ishte propagandues i partisë.

Ai e takon dhe miqësohet me të. Dy burrat patën simpati për njëri- tjetrin dhe bëhen miq. Ndërkohë për Luizën fillohet të flitet gjithnjë e më pak…

“E kotë të pyesësh pse,” shkruan Schreiber.

128 komente në “Sekretet e Enver Hoxhës në Francë, pasioni për djemtë e bëshëm dhe e dashura që e lidhi me komunistët”

 1. Ardian says:

  Mos ka qene vete ndonje nga ata djaloshet e beshem ky Thomas Schreiber! Keta pederastet francez duan te kene pak skandal ne shkrimet e tyre.

  1. sorge says:

   Shkruani sa te doni MBROCKULLA per ENVER HOXHEN,se kujtoni,qe beheni QENDRA E VEMENDJES SE BUDALKLENJVE!!!
   Nje liber i tille(me aq sa lexojme ketu) tregon se autori nuk ka HABER FAE per jeten e Enver Hoxhes ne France!!!
   Cfare do te thote ky kalemxhi bejtexhi,qe Enverishoqerohej me DJEM TE BESHEM???
   Po pse kur te zgjedhim shoket,mos valle duhet t;\’i shohim nga BYTHET???
   Ne pergjithesi DJEMTE SHOQEWROHEN ME DJEM,DHE VAJZAT ME VAJZAT!!
   Keshtu ka edhe e keshtu do mbese!!
   Ku eshte e keqja ketu???
   Te bukura fakte qe nxjerr ky kalemxhi,per ENVER HOXHEN!!!!
   E DISKREDITOI FARE!!!
   Po sikur te behet nje krahasim me jetewn e Sali Berishes,A E KUPTONI SE CFARE LIBRI DO DALE???
   PLOT KRIME,VJEDHJE VOTASH E PASURISHE,FJALOR RRUGACI,PUNE AGJENTURORE,FALJE TEROTORI GREKEVE,PECARJE TE POPULLIT,TENDERA MAFIOZE etj!!!
   HEJ,GOMERE???
   Cfare te keqe i beri Enver Hoxha Shqiperise ne FRANCE????
   Po me vone?
   Pervec VRASJEVE,INTERNIMEVE TE KELYSHEVE TE BALLIT,LEGALITETIT,SPIUNEVE TE HUAJ DHE TRADHETAREVE TE ATDHEUT,ASGJE ME TEPER NUK BERI!!!
   NDERTOI DHE LULEZOI SHGQIPERINE!!!
   ANTISHQIPTARET EDHE SOT DUHEN VARUR NE LITAR SI SALI BERISHA ME KOMPANI!!!

   1. Atdheu ne Rrezik says:

    ENVER HOXHA osht PROFETI i shqiptarve.
    Ai civilizoi nje popull te cilin armiqte e jashtem dhe tradhtaret e bastarduan dhe u munduan ta shfarosin.
    Enver Hoxha zhduku gjakmarrjen dhe pronen private si burimi i gjith fatkeqsive dhe luftrave.
    Bota na kishte zili,ishim te varfer por krenar,punonim dhe jetonim pa borxhe,Enver Hoxha ishte Diktator por nuk ishte Hajdut dhe Tradhtar.
    Enver Hoxhes çdo dit qi kalon i rriten vlerat dhe vepra e tij nuk mun te zhduket.Pas Gjergj-Kastriotit,Ismail Qemalit osht Enver Hoxha qi rradhitet ne pjedestalin e Pavdesise se kombit shqiptar.
    Njoni ishte Dibran,tjetri ishte Vlonjat dhe tjetri Gjirokastrit.
    rroft Shqipnia.

    1. raimondi says:

     Enveri ka bere vetem nje gabim , qe ka bere shoqeri me keta te huajte __Me femrat bej shoqeri dhe shkerdheji, por me meshkujt nuk duhej te bente shoqeri, kur je tip high profile sic ishte Enveri

     Keta te huajte , kur te shikojne qe ti qendron me larte se keta ne pamje dhe ne mendim, keta krijojnne cdo lloj konspiracie kunder teje , sepse keta nuk e pertypin dot faktin qe nje emigrant nga ndonje vend i humbur qendron me larte se keta–Jane jashtezakonisht njerez te Ligj keta kudnrejt te huajve __Ndaj me mire mos ju fol fare, duke i injoruar –Sepse po fole me ta , ata mbas kurizit tend do flasin kudner teje ne menyren me te percudnuar te mundeshme

     1. iliri says:

      shume e sakte. kte problem kam une me ta sot e 15 vjet.jane shume te pabese dhe mnyra me e mire eshte te mos merresh me ta.

  2. xhoni says:

   Bobo,cfare sekretesh gjigande i paska nxjerre ky HOMO-ja hungarez ENVEWR HOXHES!!!
   Ja nxorri bojen fare!!!
   Fakte kokeforte,intervista direkte,fotografi te kohes,artikuj te gazetave franceze e belge etj!!!
   Te gjitha keto fakte(perralla ne HALE) te lene me GOJE HAPUR sa te vjen per te VJELLE!!!
   Ne se do te SHASH nje njeri te MADH,mund te fillosh,qe nga mosha e CERDHES,qe e bente CICIN ne krevat,kohen e SYNETLLIKUT,qe e mbante BIBILUSHIN JASHTE ME FUSTAN etj!!!
   Nje djali bukurosh mund t’i kujtosh edhe te dashurat e tij,bile me emra,per ta cilesuar IMORAL etj!!!
   Te gjitha keto jane metoda FASHISTE,per t’u munduar qe ta PERDSHOSESH nje njeri!!!
   POR KY ZULLAPI HUNGAREZ VETEM SE KA TREGUAR SE ESHTE NJE KOQE GOMARI,qe do te matet si FEVZIU I BERISHES ME KOLLOSIN ENVER HOXHA!!!

   1. raimondi says:

    Po tani Shqiperia u be si panair thashethemesh , per studjuesit e deshtuar te perendimit

    Vjen ky rrembythja e flet per Enverin akuza qe i ka me te degjuar

    Vjen historiani kopetent 30 vjec nga Austria, qe nuk e ka haberin per azgje dhe na tregon se qellimet e luftes se Skenderbeut ishin per inate personale

    Vijne keta te huaj te piste moralisht dhe te paguar nga sherbimet sekrete serbe , sic eshte rasti i keti historianit Austriak, dhe gjejen terren ketu tek ne nga Intelektualet Antishqiptare te tipit Lubonja dhe na perrllasisin duke na fyer intelektin e koqeve me ato qe thone

    Me nje fjale nuk kemi me shtet __qe tu vere kufirin ketyre te huajve e te mos i pranoje fare

    Bejne akuza keta te huajte per Homo , kur keta jane kombe te krimbur nga vestet e pederastise dhe te pisllekut moral
    Keta jane kombe garbage te gjithe te huajte _-Keta shkerdhejne vajzat e tyre kane sy e surrat akuzon personalitetet tona qe jane kristal ne moral dhe gjenial ne emndje

   2. edi says:

    shqiperine e ka drejtuar nje pederast sa turp

  3. shpati says:

   Krahasoni fytyren NJEREZORE te Enver Hoxhes me TURIRIN PREJ EGERSIRE TE Sali Berishes!!!
   Si nata me diten jane!!!
   Pa le kur mburret tere diten neper TV-ra,se gjasme nga ky PALO BURREC i paskemi te gjitha SUKSESET,d.m.th FATKEQESITE TONA!!!
   NJE PLEHRE E VERTETE!!!
   COHU ENVER NGA VARRI TE NA SHPETOSH SHQIPERINE SE PO E ZHDUK SPIUNI SERB,Sali Berisha!!!

  4. ENVER HOXHA KRALJI I POPULLIT SHQIPETAR says:

   ORE PO JU PO E KUJTONI KETE BURRE TE MADH SEPSE HAKAT E TIJ JU KANE ZENE DHE SE DINI FARE SE NGA VINI E PO SHKONI KY ISHTE BURRE MORE BREKEGRISUR JU QE E SHANI KETE JENI NJE TUFE KULAKESH E BALLISTESH TE PASHKOLLE ME NE KRYE SALIKAR BERISHA SE MOS U NGRIT NGA VARRI KY BURR SHTETI DHE TE FUTENI NEPER VRIMA SI MINJTE MORE QELBESIRA

  5. Sali Berisha says:

   Degjo ktu ti… digjo muee… ta them un ty qi ke shkru ket artikull… ti je nje palaco ja se ca je ti… jo mor zotri se ishte burr me koqe ai, e megjithse e shkerdheu nanen e Schreiber-it dhe ky e mori inat, nuk ke pse shpik ti se sa ishte gjall i lodhi koqet me femra si nena e Schreiber-it. Ta them un tyyyyy…. PUCIST i degjenerue!!!!

  6. PARAK says:

   Ka shume te ngjare ky Schreiber-i te jetë çifut hungarez ne origjine dhe si i tille, fantazite e tij homoseksuale mund ti kete vene ne sherbim te nxjerrjes se ca parave nga fama qe gezonte Enver Hoxha, duke shkruar nje liber per te. Ne kete kuptim, Fevziu i Klanit dhe Schreiber-i jane dy fytyra te se njejtes medalje qe prodhojne para dhe propogande.

   Vete titulli i librit, “Sulltani i Kuq”, me konotacionin e egzistences se nje haremi te Enverit, spekullon per nje jete te cthurur seksuale dhe te pamorlashme te diktatorit, gje qe nuk vertetohet ne asnje rast gjate pushtetit te tij.

   Keto insinuata te mia mund te jene krejt te pa baza, pasi une nuk kam lexuar librin ne fjale, por ajo qe me terheq vemendjen dhe me le nje shije te keqe eshte komercializmi banal nga i cili eshte terhequr gazeta “Panorama” per tu bere jehone spekullimeve mediokre te cilat nuk kane peshe ne fakt per figura me peshe historike si ajo e Enver Hoxhes.

   Me kete pozicionim te saj “Panorama” renditet, sigurisht ne sferen e medias, ne po ate nivel ne te cilen peshojne ne kete forum komentucët e mjere te cilet, urrejtjen patologjike per Enver Hoxhen dhe urinë e tyre per revansh, gjejne rastin ta shfryjne bazuar ne cfardo spekulimi, po aq mjeran, sa edhe kompleksi i tyre social dhe politik.

 2. tini says:

  nuk ia vlen ta komentosh.

  1. N.V. says:

   Kjo eshte Letersia e Baltes!….
   Nuk ja vlen te humbesh kohe me të!…

   1. moni says:

    Keto jane budallalleqe me oke. Asnje fakt vetem interpretime te autorit. Kur ka thene Fevzo qe s’ka dokumenta qe te kete qene homo, ky hungarezi nuk ka per te qullosur gje.

  2. Nadia Shabani says:

   Nuk ja vlen te komentosh per pislleqe te tilla, turp. Enver Hoxha drejtoj shtetin shqiptar per 45 vjet dhe gjate kesaj kohe ka edhe gabime per burgosjen, vrasjen e interrnimet e kundershtareve politik por ka edhe ndertime e zhvillime qe nuk duhen mohuar. Historia do te jete ajo qe do ta shikoje figuren e Enver Hoxhes dhe jo nje nje shpifes i tille. Nuk ja vlen te komentosh per kete lloj pacavureje.

 3. ai burri says:

  Pse nuk behet ne shqip, me mire se Fevzo do te jete ky liber!!!

  1. Argita_B says:

   Perkthimi ne shqip i ketij “libri” nuk ka asnje vlere, biles me duket se eshte antivlere…
   Keto shkrime per Enver Hoxhen, jane e njeta gje qe beri Sali Berisqha me “gjykimin” e familjes Hoxha, ku per turp te botes, u denuan per vjedhje kafesh e çelsa dritash e jo per krime kundra popullit te tyre!
   Nuk eshte bi seksualiteti i Hoxhes qe sghkaktoi dhimbje ne shoqerine shqiptare, por nje pjese e politikes se tij delirante et diktatoriale.
   Keto fakte duhet te ndahen e mos behet amalgame, pasi biseksualiteti i tij, qofte dhe i provuar nuk shpjegon asgje mbi politiken e ndjekur nga ish diktatori Hoxha.

 4. A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku says:

  Hamendje imzot hamendje….
  Don dhe ky shkrimtaruc me u pasurue duke fantazu.Te lidhesh miqsisht mashkull me mashkull nuk osht e thon se patjeter ka interesa seksuale…
  Çudi e modhe osht se gjithmon burrave te pashem jua nxjerrin ka nji kleçk,(Seldi sa i mir qi osht..)por do ishte me serioze po qe se ky shkrimtaruci te kish marre nonji intervist ose deshmi te ktyre djemve bjonda….
  .A ka ndonji te tille??
  Pernryshe mos u boni tellalle te tezave fantazuese ,..o Gazeta jeme e dashun Tema,…te cila nuk e ulin aspak figuren e Enver Hoxhes.
  Po ai ishte Diktator,por nuk ishte as Hajdut as tradhtar .
  un nuk kam asgjo po qe se Enveri ka qene Biseksual..Qefin e vet ka bo..
  ktu ne Gjermoni thuhet…
  Ein bisschen Bi schadet Nie !!!!!!
  ene un e shkreta ngela tu fantazu cdo nat per Zhole-finen Tapalloj

 5. tefta says:

  ENVERI VINTE NGA QYTETI I GJIROKASTRES! QYTETI I PRINCESHES SHQIPETARE “ARGJIRO”

  1. ciku says:

   … dhe hante vetem nga produktet “Gjirofarma” dhe “Elka”…

  2. Janaq Doraci(kepucar ne pazar te vjeter) says:

   E nderuara tefta,
   nuk eshte e veshtire, qe ne konstatimin tuaj , te veresh simpati per Enverin.Nuk ka asgje te keqe, perkundrazi eshte e njohur simpatia e femrave per sundimtare te ndryshem.Ka dicka afrodiziake ketu…
   Ajo qe desha te thosha eshte: nga e dini ju zonjushe(apo zonje) qe Argjiroja na qenkesh shqiptare?!Po sikur te ishte apo jete greke , apo me tej akoma vllehe?? Ju lutem shume , te mateni kur komentoni se jemi ne nje ambient serioz.
   P.S: Se Enveri ka qene pak allosoj per pune djemsh, ka qene, shume deshmojne per kete .Zonjushe(apo zonje) , me ndjeni nese e kam tepruar ndokund.Ju flm per mirekuptimin.

   1. leon says:

    More Janaq Doraci!
    Ne kohen tone nuk njiheshin HOMOT se Enveri i denonte 7 vjet burg AKTIVIN dhe vjet pasivin!!!
    Ti qenke edhe kepucar,o rrot gomari,por ne se ke qene bashkekohes me Enverin i bie,qe te jesh tani 104 vjec!

 6. gone labi says:

  Plasen prape keto historite. Po te jete per fytyren e vertete te Enverit lexoni pak tek gazeta DITA gjyqin e Kadri Hazbiut. Keshtu do pefundonin keta ministrat tane dhe ti o MEro bashke me ta po te ishte ende ajo kohe. Lexoni pak lexoni, te arrije njeriu te thote :Nuk e dija qe isha armik, tani e kuptoj qe jam armik” :). E mer ta lumsha. si nuk u gjet nje Enver per keta halerat qe na kane mbytur sot

 7. Erik says:

  Pak a shume gjera qe dihen per Enver Hoxhen,asgje te re nuk pash ne kete histori,pervec faktit qe autori ka dashe me i meshuar shkrimit,qe kjo figure historike eshte pak gay…

  Mire bejne qe per jeten e Enver Hoxhs te shkruhet e verteta,por per cilen te vertete,ate te nje burri qe me deshiren a po pa deshiren tone,ai sundoi jeten politike,sociale-ekonomike dhe fizike te nje shteti me emrin Shqiperi,per 45 vjete,apo te vertetes se mjere,te shkruar nga ”rraca e rene nga fiku” dhe bashkepuntoret e fashizmit..?

  Pse nuk shkruajne sot shkrimtaret,historianet per figuren me te rigjeneruar te nje ish komunisti,ne krye te shtetit tone,ate te Sali Berishes,qe po ben rreth 22 vjet kaos politik,ideologjik,ekonomik,historik e ‘nacionalistik’ .

  Ja pra keta jemi ne shqiptaret,qe presim qe ti nxjerrin geshtenjat nga zjarri te huajte dhe ne ti hame ato te pjekura.Batuta…-Nuk behet Shqiperia nga shqiptaret-merr vlera realiste per aq kohe sa kjo klase politike shqiptare do merret me histori dhe jo me politika ekonomike.

 8. golashi! says:

  E sigurt shkrimtari eshte mik i Fevzos,kerkon te perligje shkrimet e tij,se e shikon qe si beson dhe lexon njeri!

  1. Nadire Asllani says:

   Enver Hoxha kishte gabimet e tij per persekutimin dhe burgosjen e shume intelektualeve por keto pislleqet qe shkruan ky shkrimtaruci ketu jane shpifje te uleta, llum letersie ja cfar eshte ky liber i ketij. Duan te bejne pare me shitjen e pislleqeve te tilla, turp.

 9. dhelpra e rushte says:

  Puna eshte se ky na shkerdheu te gjitheve,por sodomos Zogun e Mit’hat Frasherin,pa permendur serbet,greket,amerikanet,ruset,kinezet etj.

 10. arben says:

  Po te vihet re trendi i shume botimeve ne tre dhjetevjecaret e fundit

  eshte perqendruar tek paraqitja e figurave te njohura te popujve te

  ndryshem si me prirje homoseksuale.Madje per keto gjera flitet per

  udheheqesit deri ne lashtesi. Per ti bere sa me te besueshme keto gjera

  paraqiten ”fakte”, apo ”interpretohen” skulptura, piktura,prekje

  duarsh apo trupi, shikime,gojedhena,etj,etj.

  Keto shkrime, ose shkruhen nga njerez qe vete i kane keto prirje dhe

  mundohen ti propogandojne si te ndodhura qe ne lindjen e shoqerise

  njerezore, madje nga elitat e shoqerive; ose shkruhen per ti bere

  veprat e tyre si best seller, ose shkruhen per te diskredituar figura

  me shume popullaritet dhe qe gezojne ne mase dashurine e popullit.

  Keto qellime ka patur edhe Thomas Schreiber.

  Ne kete vazhde,autori eshte munduar te thure edhe kete histori per

  E.Hoxhen, me plot fantazi, por qe eshte deshmuar nga jeta

  reale e Enverit si e pavertete.

 11. moçalor + terùn + redneck = jugor says:

  ky asht krye moçalori i injorance e dhuens moçalore jugore

  1. Teo says:

   ta paska palluar keq marmiten arusha o malok me plot fjale,ik dhe vrituni per nje vije uji lere me per banjo se nuk njifet.era derr dhe qen te vinka o kodosh i saliut.sa ishte xhaxhi gjalle ju gjeti plot pune e dini se ku ne tunele,miniera dhe ne burgje.mosha mesatare e nje maloku eshte 45vjec po nuk u vra kot nga nje malok tjeter qe po qelbin shqiperine.ik ore pusht se as turku nuk ju zbuti dot per 500vjet dhe ju prisnit enverin te ju bente njerez,ik hidhi bar makines te haje dhe mos flij me pishe ndezur se do djegesh morrat.

  2. Aliu says:

   Sa shum e vuan faktin qe je malok mor burr. Nuk te del e keqja.

   Shkruj sa te dush nga kto karagjozlliqe me mocalor. Nuk e heq dot nga supet ate te cilen e vuan kaq shum.

  3. hajriu says:

   Boll me me kete emer se pastaj e bene bajat. Enver kurva nuk perfaqeson jugun , as Saliu veriun .

   1. antonio says:

    Hajri!
    Mos e ngaterro Enverin me MAMANE TENDE!!!
    Kete profesion e paske familjar sic duket!!!
    Kur i ve ate emer Enverit,duhet ta kesh vertetuar mire se ti do jesh DOBICI I TIJ!!!
    Mos kerkon gje pjese pasurie???

 12. Latif Dreqi says:

  Imagjinoni nje shqiptar ne vitet 30,linte shqiperine, dhe shkonte ne France..Eh cfare ndryshimi.I madhi Cajupi ka shkruar :
  “Ne Europe s’lash vend pa pare
  kuplarate i mora mbare
  Shijova bjondet gjermane
  meskeputurat persiane
  rreth e qark iu solla botes
  po ne France lash ment e kokes
  Kush te doje ta provoje
  e mernin mikun ne goje..”

  1. Sallomi Yzberishtit says:

   ky osht komenti ma i bukur i dites.hahaaa ..
   ..dreçi,vet .. je mre Latifo

 13. libri. says:

  Edhe pse e permendte ne ate forme, per mua autori nuk deshte te theksonte qe enveri ishte gay.
  kjo per mua ka te beje me tonin e keq te perkthyesit.
  Deri ne 90 ne ne shqiperi ecnim per krahu e per dore me shoket. Tani hyri kultura oxidentale pushtale. As femijen tend nuk perqafon e puth dot se do akuzohesh per pedofil apo gay.
  Morali I shqiptareve eshte shkaterruar me keq se ekonomia. Dhe ky ishte qellimi I perendimit.
  Morali I shqiptarit ne kohen e enverit ishte me I larti ne bote.
  Ne ate piedestal qe e ngriti enveri kete vend ishte nje nivel enderr per kedo.
  Moralin e njeriut
  Teknologjinshkollat
  Spitalet
  Spirtet.
  Figura morale e enverit ishte me e pasterta qe nje udheheqes ka pasur ne historine boterore.
  Kurre nuk I doli nje llaf I keq.
  Nuk vodhi nje lek nga shteti.
  Rriti familje dhe femije te shkelqyer qe sju degjua njehere zeri.
  40 vjet nen enverin dridhej greku, italiani, serbi, okb, fuqite.
  Enveri trajtoje tre superfuqite si klecka.
  Zyrtari I enverit duhet te kishte nje supermoral. Se po ti dilta llafi e dini vet.
  Nuk duhet shume ment per te krahasuar ministrat dhe kuadrot e enverit me keta sot.
  Asnje nuk hedh dot balte mbi enverin.
  Enveri ka hyre te klasiket dhe I perket te ardhmes.
  Enverin e respektojne popyjr e perparuar si gjerman e japonez.
  Japinezet vine grupe grupe per te vizituar shtepine e tij ne gjirokaster.
  Shqipraret kane nxjerre burrin me te madh te te gjithe koherave ne bote dhe ky eshte enveri.
  Enveri ka bere histori.

  1. gothik says:

   Ha historin tani..popull injorant e kafsh pylli

  2. Ron says:

   libri. — 10 Dhjetor, 2012 në 2:41 pm Enveri ka bere histori.

   Pergjigje kafshes Enveriste (Libri)i cili si bir cobani e si djale
   spiuni e kupton se aksionet e fisit te tije kane shkuar ne ZERO e sot
   eshte anonim e i pa vlere. ENVERI beri ne kete komb nje nga historite me te zeza qe kur ka lindur njerezimi. Perdhunoi cdo dite nje popull e i hoqi koshiencen e te drejten per te menduar,folur lirisht,per te besuar
   ne fe,e varferoi e mjeroi e tjetersoi e cderoi, e vrau e burgosi e
   internoi per 45 vjet. Enveri yt e i babes tat ndertoi shtetin me vete shkaterrues e me qeshrak ne rruzullin tokesor, dhe populli i TIRONES
   e terhoqi zvarre dhe e shurroi ashtu si e meritonte

   1. A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)prej Sauku says:

    @ Ron….ça shkrun budallalliqe mre tarallak,te gjith ata shqiptar qe mbarun universitetet shqiptare deri ne vitin 1994 sot kan zaptu boten dhe vlersohen per aftesite e tyre profesionale si mjek,matematicent,fizikant dhe balerina e muzikant te talentu,…trurin tuj jua shperla Saluci prej 1991 deri m’sot,..juve mor dham palam,qi ju ka zan bitha kore ulun kafeneve me lapi-tapi ne dor….rac dembelesh.
    mos ma shaj “librin” tem se ka shkrujt shum bukun.
    Enver Hoxha civilizoi popullin shqiptar sidomos ne te veriut,hoqi gjakmarrjen dhe pronen private qi osht burim i vllavrasjeve.
    Enver Hoxha duhet te shpallet PROFET

   2. shpati says:

    Enver Hoxha,beri realitet me shqiptaret te gjitha ato,qe RILINDASIT,FAN NOLI,MIGJENI,etj i enderronin,por nuk i vune dot ne jete!!!
    Enver Hoxha eshte i VETMI UDHEHEQES SHPIRTEROR DHE POLITIK I SHQIPTAREVE,QE NA BERI TE VLERESOHEMI NE BOTE SI NJEREZ TE QYTETERUAR!!!
    Organizoi nje popull te tere ne LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE,CLIROI SHQIPERINE PA NDIHMEN E ASNJE USHTARI TE HUAJ,DUKE U BERE PJESE E KOALICIONIT BOTEROR FITUES ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN!!!
    Ai ishte UDHEHEQES me autoritet te padiskutueshem,qe mbrojti INTERESAT E SHQIPERISE NE KONFERENCEN E PAQES NE PARIS NE 1946-ten ,duke deklaruar para botes se ,
    “SHQIPERIA NUK E KA DERGUAR DELEGACIONIN NE PARIS PER TE DHENE LLOGARI,POR PER TE KERKUAR LLOGARI PER PADREJTESITE,QE I JANE BERE ASAJ”!!!
    Enver Hoxha i beri demaskimin boteror HRUSHOVIT ne mes te MOSKES ne 1961 duke ia perplasur te vertetat ne sy,ndonese i vetem ne BOTE!!!
    Enver Hoxha detyroi BASHKIMIN SOVJETIK te largohej nga VLORA ME TURP,DUKE E DEKLARUAR ne 1968-ten SHKEPUTJEN PERFUNDIMTARE NGA TRAKTATI I VARSHAVES!!!
    Enver Hoxha e ktheu shqiptarin nga ANALFABET E TE VARFER NE MJERIM,ne nje qytetar me UNIVERSITET,ME UZINA E FABRIKA,ME DRITA NE CDO SHTEPI,ME ARSIM E SHENDETESI FALAS DHE NJE USHTRI QE TE MERRTE GJAK NE ETULL,NDAJ NUK GUXOI KUSH TE NA PREKTE KUFIJTE!!!
    Ne se sot Berisha i FALI DETIN GREKUT,Enver Hoxha,qe ne 1949-ten i tregoi grekut DHEMBET duke asgjesuar planet e tij ANEKSIONISTE!!!
    Enver Hoxha dergoi 4 DIVIZIONE PARTIZANE NE TROJET SHQIPTARE NE ISH JUGOSLLAVI,duke i cliruar ato bashke me BRIGADAT KOSOVARE TE KRIJUARA ME NDIHMEN E PARTIZANEVE SHQIPTARE!!!
    Shqiperia e Enver Hoxhes mbajti gjalle shpresat e shqiptareve ne ish Jugosllavi,qe te mos shpernguleshin nga politika shkombetarizuese e Titos,e NJEJTE ME POLITIKEN KRIMINALE TE BERISHES SOT,qe do t’u jape pasaportat te gjithe shqiptareve,qe te LARGOHEN NGA TROJET E TYRE NEN PUSHTIMIN SERB,MALAZES,MAQEDONAS GREK etj!!!
    LAVDI ENVER HOXHES PERJETE TE JETEVE!!!

  3. Aspirantja says:

   “Libri” te jap shume te drejte. Ate kohe te te gjithe e deshirojne per shume gjera te mira. kushdo ka gabime, dhe historia i korigjon po jo te hedhesh poshte nje Figure si Enver Hoxha. Sa do te doja te kthehej edhe njehere ajo kohe. Cdo gje kishte lezet. shoqeri te paster mes djemeve e vajzave dhe brenda gjinise.

 14. Enver Hoxha says:

  Mos me merrni neper goje, eshte e vertete qe shume here kam dale me breke neper kembe, nga vilat e hanemeve, se i vini burrat ne shtepi dhe une pa patur mundesi te vishem, ikja me breke neper dore dhe kaloja avllite dhe dilja ne rruge.
  Per keto gjera kam qene kodosh i madh dhe ja u fusja te gjitheve, kur jesha i ri kush me injoronte, ne mbremje kur ai shkonte dhe luante bixhoz dhe bente politike ne kafene, une i shkoja te gruaja dhe i merrja hakun.
  Qe kam qene kodosh e pranoj por i kam luajtur fene parrellinjve, si lija grate dhe vajzat pa ja u shkerdhyer, burrat me kishin inat dhe flisnin keq per mua, kurse grate dhe vajzat e tyre me lepiheshin si macet, kur i kapte zekthi.
  Kjo eshte e verteta.

 15. teuta says:

  Pa tjeter babai i autorit dote kete qene bjond ,ejema brune dhe diktatori i kuq i ka kernaqur.

 16. Saliu i SHeqeres says:

  Turp per kete palio shqiptar,,dhe per kete palio gazete sic eshte Panorama e pushtetit te Sali tradhetrit vrasesit y te Ilirit me bllok ne dore,,koha po e verteton se kush ishte Enver Hoxha,,,dhe cfare beri per shqiperine,,,nje Enver te tille do te kisha per kete shqiperine e sotme qe eshte kthyer ne nje republike bananesh dhe ne nje popull afrikan,,,dhe kjo si rezultati i sundimit te Sali poshtersires,,,turp te keni dhe ju te gazetes Tema qe mereni me cdo lloj karragjozi te huaj,,,mire ja bente Enver Hoxha qe ja bente tete me dy ketyre te huajve dhe me mire akoma asaj Amerike qe po e verteton dhe sot sa e duan shqiperine y shqiptaret duke mbajtur ne pushtet nje kriminel si Sali Berisha sa duke e quajtur dhe burre shteti,,,i paharushem kujtimi i Enver Hoxhes,,,ju lutem mos ma fshini komentin.

 17. nentori says:

  I bini kembes slind nena Enver me!
  poshte serbo-greket SALI- EDI- ILIR!
  LAVDI ENVER HOXHA!

 18. Pu pu pu says:

  Pu pu pu, po ky francezi na e nxori bythqire udheheqesin tone te madh e te lavdishem te Luftes Nacional-Clirimtare! Ngrihuni ne kembe komuniste te vjeter e te rinj ngado ku jeni dhe mbrojeni Xhaxhin Ever s’e ka qene burre i mire vallahi. Shoqes Nexhmije do t’i bjere pika, aman mos ia lexoni kete liber plot shpifje. Rrofte shoku Enver, rrofte shoku Sali se bashku me Liro Floririn e Skraparit.

 19. neseba says:

  Enver Hoxhës sa ishte gjallë i hëngërt mutin, o mutër.

 20. Saliu i SHeqeres says:

  O,,,PU,PU,PU,,,do te jesh ndonje vemje e ndyre e Saliut nga vicidoli,,hengre ndonje cope torte mo,,,o te mbaruar sic keni te mbaruar dhe idhudhin tuaj Sali SHpellarin,,po ku ka me pede se kafsha e malsise,,,,dhe qe ka hyre dhe do te shkruhet me germa te zeza per shkaterimin e shtetit shqiptar ne 22 vite tranzicion ,,,turp dhe faqia e zeze per ju bathorechinjte e tiranes qe e keni pushtuar ate bashke me vucidolasin e mallkuar.

 21. hajriu says:

  Sa keq qe u vjen kelysheve te enver pushtit tani qe e moren vesh qe ai paskish qene push nga te gjitha drejtimet. Ropt enver kurves…

  1. elio says:

   jam dakord me ty Hajri…po ta kishe thene me pare atehere kur Enveri ishte gjalle…se ka me shume burreri, leqe ti kurve je…

   1. hajriu says:

    Fjalia e fundit tek shkrimi im i mesiperm vlen per ty dhe qerraxhiun grek . Sill sorellen ta tregon ajo pastaj se kush jam o kelysh i enver kurves.

  2. qerramudhi says:

   Ti o Hajri se sumatriçe çpuar edhe kjo per arsye se je nje çame legene . Ti hajri stegjyshin e ka pase spiune te turkun gjyshin spiune te italianit edhe gjermanit , baban spiune te xhaxhit , vete je spiune i Salit . Kshu mor derdimene ti ske goje te flasesh Per Enver Hoxhen as ti as ndo nej legen si puna jote , se u strehoje kur ju ndoqen me shkelma bythesh e me hu ne bythe si e keni ne rrace Greket . hajde Hajri sumatriçja se prap hurin bythesh do hash

   1. hajriu says:

    Harrove mor qerralesh qe te tute kane bere gjithmone haremmbushesin???? Dhe me e forta , a e dine se kush bente “maçon”?? Gjyshi im …. prandaj po ti hyme thelle thelle … ti e kupton . Lexoje rrjeshtin e fundit tek shkrimi im i pare , ai rresht vlen per bjuçore si ty dhe te gjitha 300-et e grekut . Puç puç nuseeeee….

 22. Edlira says:

  Sa ju paskan djeg fjalet e ketij francezit o opozitaret e Temes!!!
  tani e kuptova pse e shani aq shume Saliun!!!
  Eshte e kote te merresh me Ju!!!

  1. L.D says:

   edlira, ne nuk e shajme saliun, ne e urrejme, e perbuzim, si nje nder politikanet me antishqiptare e antikombtare, qe kemi pasur ndonjehere.Percares deri ne pafytyresi.uzurpues,marrok, dhe gjakatar qe ne vitin ’97, njesoj si Assadi coi vendin ne lufte civile.E urrejme, qe i sherbeu makines vrasese et Milloshevicit, pengoi Rambujene dhe shpesh here sulmoi UCK.E urrejme qe per interesa te tij, behet mik me serbe,turq e greke per te sunduar shqiptaret.E urrejme qe ekonomine e vendit e coi ne pikiate.Shkaterroi pyjet,malet, bregdetin shqiptar.E perbuzim si njeri qe merret me kedo e pergojon kedo,si grua e perdale.E urrejme si tradhtar i kombit dhe interesave te tij.
   besoj se keto te mjaftojne..

 23. Enver Hoxha i pa vdekshem says:

  Eh more Enver djali o figure e rralle !! ..nuk kan lene gje pa thene per figuren tende keta 22 vjet ….vecse urrjetje …shpifje … aq shume i zgjuar dhe i forte ke qen or burr i pa vdekshem sa qe edhe sot pas 30 vjeteve qe ke vdekur akoma ta kan friken … akoma i frikson hija jote …. rralle lindin nenat burra si ty o figur shteti …. me te futme ta kan pasur ata qe te rrethonin …me te futme ta kan sot e kesaj dite duke shpifur pa fund si e si ta erresojne figuren tende … me te futme do ta kene edhe ne te ardhmen por qe nuk ta fusin dot !!! se ja ke futur ti para se ta fusin… figure e pavdekshme je o Enver djali … te gjitha shpifjet dashakeqe qe adresohen kundra figures tende nuk bejne gje tjeter vetem sa e lartesojne akoma me shume figuren tende prej kollosi …. dhe diskretitojne mijte e haleve qe qe kerkojne te erresojne figuren tende ..

 24. Kolonja says:

  Nuk e di,ky shkrimtari Francez qe e paska njohur ENVERIN qe ne
  France e ka provuar vet si duket “hanxharin” e Enverit,prandaj paska ardhur ketu ne vitin 1981,per ta provuar edhe nje here.Si duket edhe ata te gazetas “pANORAMA”qe u kthehen prap ketyre budullalleqeve u paska mbetur merak qe se kane provuar. C’fare te mire i sillni popullit me keto brrockulla tani pas 3o vjetesh qe ai ka vdekur dhe kur i kemi degjuar me mijera here? Nuk fiton Saliu as duke permendur “Hanxharin e Enverit ,as duke permendur dhe shfaqur foton e hanxharit te Edi Rames.I permendi sa kaloi ne orgazem si Saliu dhe JOZEFINA ne parlament,po vetem sa populli mesoi se cila ishte edukata dhe kultura e drejtueseve te sotem.Doshta qellimi i shkrimit eshte per te denigruar akademikun e nderuar Rexhep Qose,po nuk e poshtroni dot ,se jeni si miu para luanit.Me sa shohim e degjojme, ky Francezi mos eshte ai qe u kenaq
  me rruget e Shqiperise dhe i dergoi sms SALIUT? Po ja qe nuk qenka e vertete edhe SMS SE ILIRI dhe e gjithe LSI -ja kane vene kujen se rruget jane per faqe te zeze.

  1. kolonjari says:

   kolonja o patriot i dashur. duhet te jesh i vogel ne moshe e ndoshta nuk e mban mend rugen ersek-korce Nuk mban mend se sa duhej ti luteshe qamilit per nje bilete Mesoi keto pastaj u anko per ruget sot

   1. Ben Chicago says:

    Haha,Qamil Dervishit!!!.Ky mos eshte Qamili vete.Por keta gushekuqet jane te gjithe Qamiler.

 25. Poshte saliu says:

  ENVERI ISHTE NJERI ME KULTURE ME SHUME SE FRANCEZET. TE NGJALLET DHE NJE HERE ENVERI DHE DO TA SHIKONI SE SI DO TA VOTONTE KY POPULL. SALI MUTI DO ISHTE BERE SERVILI I TIJ I PARE.
  POSHTE sali.

 26. Saimiri says:

  Ju lutem shume TEMA shoku Enver nuk ka qene bytheqire, kujdes me informacionin, ai na nxori ne drite, ndertoi socializmin dhe ju tak fak (fuck) e nxoret … do te ankohemi lart e me lart deri tek shoku Sali madje.

 27. Tironci says:

  Care keni qe shoni kte robin qe ka shkru kto gjona?! Dull b.th.q.ime osht tregu me burrin e motres, me shokt e tij ene me tone popllin shqiptar! Fare e keqe!

 28. emigrant itali says:

  sa ishte gjall enveri i ruajten topet,tani qe ka 30vjet qe ka vdekur ca graqira e shajne

 29. sheme says:

  Pas 70 vjetesh mund te shkruash si te te vije ne mendje.Ne se dikush e ka ate mani do ta vazhdonte gjithe jeten,kur se ndalonte asgje.Natyrisht qe diktatura e tij nuk le mundesi per ta lavderuar,por krahasuar me kete qe kemi sot nuk eshte shume larg.Ne se do ngjallej, i pari qe do thyente edhe rekordin e Bolt per per te qene prane do ish Saliu.

 30. Enver Hoxha says:

  Po ckeni o derebardhe qe ziheni per mua, une ja u them si ka qene e verteta.
  Njehere e para here qe me ndodhi nje alamet femre, me refuzoi, se ishte me ato dhe iku dha ma la ngrehur mua, nuk kaloi disa minuta, kur troket dera dhe shof nje djalke te bukur dhe te beshem, nuk u lodha shume se sa i dhashe doren, me perqafoi dhe me ketheu bythen, mua akoma sme ishte ulur, kur ai kujtoi se mu ngref prej atij dhe ma mori ne goje dhe thash se ta provoj njehere dhe ja rrumllova, por vetem njehere se ne fakt ky Tomasi mu be rrodhe e donte nga tre here ne dite, biles me ofroi para, por une sja vara se kisha ne fakt ca gra qe i kishin burrat pasanike dhe me mbanin me para.
  Keshtu te dashur shqiptare, lexojeni kete Tomasin, por nxirrni vete konkluzionin, se njehere thote qe me ka patur mik dhe nga ana tjater kerkon te me diskretitoje, se kujton se meqe Saliu po e ben te lehte dheun e bythqimerve, kerkon edhe mua te me fusi atje, por Saliu kur shkonte ne France, vetem se nuk desha une, se po te doja e nxirrja atje ne ate rrugen e Parisit, ku rrine kurvat e stazhonume dhe e beja me patente.
  E fundit dhe nuk flas me: Thomas Schreiber, ka qene dashnorja ime per nje dite, kjo se ai pati fat per ate qe thashe me lart dhe erdhi pa me ikur mua dalldia.

 31. a says:

  Kush me thot se sa vite ka qe ka vdek Enveri….Zogistet po kerkojn tja hedhin fajin Enverit per hikjen e zogut ne Greqi e pastaj, Mergata e Qyqeve ne France,,…

 32. T.Rushi says:

  enver kasapi,enver genocidi ishte ekuacion i tille: +3-10 = -7.

 33. IG says:

  Kendshem.. Kto aspeket roze na ndihmojne te humanizojme qenien njerezore “monster” Enver…

 34. tourkofagos says:

  …..i pelqente jo vetem Luiza.por edhe djali i fuqishem Marcel!!!!!
  hahahahaha,e shikoni more gyzela qe paskeni tradite ne haremat jo me kot sot kjo”feste” vazhdohet nga pasardhesit e turkoshakut Enver si Hajriu,Zike,plaku,Rrahimondi,tirronci i prej Linxe….etj,etj.
  Ali Pasas,tregojne se qellimisht dergonte me ”sherbim” te birin jashte Giannena-s,qe ti shkerdhente gruan,Basilikine!
  pune gyzelash……

  1. elio says:

   Eeeee more lummadh, Pashai plak kalonte nga shtrati grate me te bukura dropullite vasiliqine e shtypi aq fort sa qante e u hodh nga kalaja…Aaaa mos harroni o te gjore qe kur kalonte Pashai ishit te gjithe 90 grade..ne mes te Giannena-s, Ioannina-s apo Janines (si te doni e therrisni)..Ju skllever bujq ishit e ashtu mbetet…

   1. tourkofagos says:

    ti duhet te jesh xanthia dhe kjo eshte problem per ata qe ke prane……..

  2. hajriu says:

   Oj gojore , po ju jevgjitet e athines lindni te tilla ose me sakt jeni kiurva djepi . Por nuk mbaron me kaq , ju jeni nga ajo rrace qe keni burat me kiurva se grate . Ik bo ndonje evro tani nuseeeee……..

 35. eni says:

  Perkthimi ne gjuhen shqipe te keti fragmenti eshte shume i dobet. Per sa i perket permbajtjes, as une si askush nga ju e ka lexuar librin, ndaj mos merrni zjarr si pushka e jevgut, kot me se koti! Po ja dhe po te ishte pederast!! Po pastaj!?!?! Sa te prapambetur! Duke u kapur te zakonet seksuale. Ah….ju doni nga nje telekamer posht krevatit!! Hec e komentoni pastaj!

 36. Dardan says:

  Me te vertete nje liber i mrekullueshem. Duket nga ky fragment i perkthyer ku mesojme se E. Hoxha kishte qejf djemte e beshem dhe bjonde. Pse e nuk permendjej me Luiza (Miler)? Shkrimtari thote lere se “eshte e kote te pyesesh” dhe qe ketej une nxjerr konkluzjen se Everi ishte sumqim. Tani qe u binda per krimet e Everit nuk do e kem me xhan o zhgarravites i urinoreve te Balatonit!

 37. parrulla says:

  Parrulla e sales.
  Ta bejme shqiperine si bathorja.
  Te gjithe shqiptaret me legena roze drejt sheshit

 38. po ndryshon says:

  Shqiperia po ndryshon.

  Ehe po behet si bathorja

 39. Uarda says:

  Obobo sa komuniste ka ketu tek Tema?!?!?

 40. Pilo Lala says:

  Enveri i ka treguar vete keto histori, perse duhet te besojme nje njeri q e ka njhur ne 1981 Enverin?
  Kur vinin para Enverit keta silleshin si lepuj.
  Te gjithe servila kene qene.

  1. gallate says:

   normal se ja u fuste

 41. altini says:

  I humbte shpirti ketij diktatori te qelbur.

  Poshte komunistave dhe koperativistave.

 42. ester says:

  Libri eshte i botuar ne vitin 1994, nuk ka lidhje me Fevziun.
  Madje ai turp qe nuk e ka lexuar kete para se te bente biografine e Enver Hoxhes

  1. nastradini says:

   Fevziu jo vetem qe e ka ditur ekzistencen e ketij libri, por edhe e ka pasur dhe lexuar me vemendje te madhe. Per Francen dhe Boten nje liber i tille per nje Diktator GAY apo PEDERAST albanez nuk paraqet asnje interes, pasi raste te tilla te ngjashme ka plot ne historine e Diktatoreve ne tere Boten. Dihet qe edhe Hitleri ka qene HOMO aktiv dhe vuante nga semundja sifilis njesoj si Enveri. Ky liber me vlere per shqiptaret duhesh te ishte ne shqip qe ne vitin 1991 dhe do te kontribonte mjaft qe shqiptaret te mesonin te VERTETEN lakuriqe per figuren e BOSIT te tyre, qe komandoi vendin per afro 50 vjet me dore te hekurt si asnje tjeter me pare. Sic tenton edhe nastradini me shkrimet e tij pa ngjyra politike. Per kete gje duhet te kesh GUXIM sepse goditesh nga te gjitha kahet e politikes dhe behesh antipatik per BOSAT. Kete GUXIM nuk e ka pasur as media dallkauke shqiptare dhe as nuk e pati deri ne fund edhe Blendi Fevziu, per nje histori qe Sali Berisha e ka ditur shume kohe para tij. Qe nga koha qe ishte mjek personal i Enver Hoxhes. Pse keshtu? Kur PEDERASTIA e Enver Hoxhes ishte nje e fshehte publike per Bllokun , por edhe per miletin ne tere vendin.

 43. Kotropuzi Mullarek-Koki USA. says:

  Ore ju bytharet e Edvinit,PO SI NUK KENI TURP O BYTHARE ,PO MIRE QE SALI BERISHEN NUK E DONI DHE E SHANI, ESHTE E DREJTS JUAJ PO EDHE ENVERIN PO E MBRONI SI PEDERAST QE KE QENE, NJE FAKT QE ESHTE I VERTETE ,DEM XHAFA QE TJA HEQIM PETET LAKRORIT, KA QENE DASHNORI PERSONAL I ENVER HOXHES, KY DEMA I SHKRETE KA QENE PRONAR I HOTEL DURRSIT,DHE ESHTE EGZEKUTUAR NGA KOMUNISTET DY DITE PAS CLIRIMIT TE TIRANES ME 19 NENTOR,ME URDHER TE ENVERIT,POR JU JENI RRACE E PRISHT DHE TE TILLE DO NGELENI JENI PJELLE E LETRES ME VRIME.

  1. DUMBABEN says:

   Nuk jane fansat e edvinit mullah kotropuzi,sa per dashuri ju e mbanit edhe ne kohen e titos foton e dylaverit

 44. tourkofagos says:

  88% e gyzeleve moren emrin e ketij bastardi pederast[madje edhe sot vazhdojne myslot me kete emer]……..

  1. arvanitas says:

   me tregonte nje shok:
   me iku djali ne greqi dhe nuk me sillte asnje lek.Me thonte se nk mi jep parate pronari.U interesova tek disa emigrante dhe ata me thane:djali jot i qine gruan dhe dy vajzat grekut prandaj nuk mer parate:
   i thashe:hallall palla!.greket e kane zakon qe nga troja:kur paridi i shkerdheu gruan helenen brenda ne shtepi.Kjo eshte kultura e grekve grekofagos.Mos e kruaj me shqiptaret.Ata te kane bere t e flasesh shqip!.

 45. enver ferhati says:

  Ca thu o dakuuuuu!!!!!!
  Po kish burre ne bote t’i ngrihej K..i para Enver Hoxhes!!!!
  Celik special te ishte,te shkrihej para atij Burri,o Dakuuuuuu..

  1. VERONIKA says:

   Po qfarè bèn moj gazetè e nderuar?Po si ua shan idhullin ktyre enveristave tè vegjèl,kta e dinè tè gjithè qè ai ka qenè burrè me ..testikuj,u ka shkkkk….mamatè ,prandaj janè kaq tè sigurt.
   Njerèèèèèèzzzzzzz,o popull-bagèti,nuk janè preferencat seksuale qè tè bèjnè burrrrèèèèè,èshtè ndjenja njerèzore,qè tè veçon nga kafshèt.Pra n.q.s. baba juaj do kish nxjerrè kopila mè tè zgjuar se ju torollakèt e ktij forumi (veço disa)dhe unè do e kisha respektuar babèn tuaj.
   Respekt tè madh kategorisè gay,nuk janè pèrbindèsha si ky.
   Popull-bagèti,ik punoni,lejeni babèn,edukoni kalamajtè,sepse po i rritèt si vetja do jenè gjithmonè tè dhunuar,edukojini qè do luftuar pèr tè drejtat,sepse kur tu vij radha do gjèjnè njè ti shkkkk…dhe ata si jua bèri xhaxhi mamave tuaja,dhe si po jua bèn ky kopili i xhaxhit juve…

 46. demos says:

  THONI CTE DONI …. SUMICES AQ I BEN .. PA TE ,SHQIPTARET PO E SHOHIN SA POSHTE KANE RENE ASKUSH S’I PERFILL PER NJEREZ POR PER SHTAZE. SALA S’ MUNDI TE REGULLONTE ASGJR QE DUHEJ DETYRIMISHT TE NDREQEJ ,VETESH SHKATEROI.I KETHEU SHQIPTARET NE SHTAZE , PRODHOI SHTAZE. DISA FLASIN PA TRU NE KOKE . SHYQYR QE KA ENDE TE MENCUR QE MBAJNE BOTEN NE EKULIBER I CILI I BINDET LIGJEVE TA PA KUSHTEZUAR NGA SALA E HIENAT E TIJ . SI THONI JU ,A MUNDEN QELBESIRAT TE FLASIN SHQIPEN E KULTURUAR ME ZEMER TE PASTER? KURRE…! SHPIKJET E POSHTRA I DUHEN VETEM (TE PA AFTEVE, GENJESHTAREVE , KRIMINELEVE , JUDAVE, JAGOVE) SALIHISTA).

 47. Dea says:

  He mo,ju’a nxorren babain shpirteror b.q???Po vuani shume eee?He mo mos beni keshtu dhe ju,se edhe ne se nuk ka qene b.q.e sigurte qe ka qene shpirt dhe mendje q..!!!Ju me siguri duhet te jeni pasardhesit e kepucareve prokurore dhe te karrociereve ministra qe i detyrohen shume ketij perversit.Mos u irritoni shume per b…. e Enverit,se fundja e tij ishte,por indinjohuni per jetet e te tjereve qe edhe pse nuk i perkisnin i shkeli me kembe.Ndoshta ky eshte nje shpjegim per ligesine monstruoze te ketij individi,per gjithe mllefin qe kishte ndaj botes…hidhini nje sy Freud dhe bejini te fala babes!

 48. Albana says:

  Ah mor Enver Hoxha mor ndyresire e kombit, nuk me intereson fare se cfare ke qene, pelqeje meshkujt e beshem apo femrat tipit lady Makbeth, por nje gje me intereson dhe me revolton qe ti te na mbajte per gjysem shekulli ne nje burg te madh te izoluar kurse femite e tu bridhnin ne France e ne vende te tjera, dhe c’eshte me e keqja pinjolleve te tu nje gjemb nuk iu ngul ne kembe mos te them edhe kete, qe i le pasardhes te fatave te ketij kombi. Sa jete njerezish more ne qafe me doren tende makabre, sa jete njerezish burgose dhe i perdhose. Ky popull as emrin nuk dua ta permendi per disa dekata per deshpirimin dhe fatkeqesine qe i ke shkaktuar ketij vendi, populli le te ndergjegjesohet dhe te largoje ato pasardhesit e tu qe na mashtruan me 20 vjet te ashtequartur demokraci.

 49. nastradini says:

  PSE PEDERASTIA E ENVERIT NUK ISHTE E KEQJA ME E MADHE?

  Shenjat per PEDERASTI Enveri i ka pasur qe ne femijeri. Si nje femije i lindur nga incesti ne familje, ai asnjehere nuk e ka permendur babain e vet dede. Por ka respektuar shume xhaxhain e tij dhe per nenen u kujdes mjaft. Motres se vet i vrau me tortura burrin ne 1945, Bahri Omarin qe ishte antizogist, ballist dhe kryefashist kuisling i Tiranes me urdher personal per Bedri Spahiun kur mori pushtetin me ndihmen e Titos. Sepse kunati i vet, qe e financoi per studimet ne France e kercenoi se do t’i nxirrte te palarat per spiunimin e komunisteve tek fashistet, perfshire ketu edhe per Qemal Stafen. Me motren e vet Enveri nuk foli me deri ne fund te jetes. Eshte e kote te flasesh per likuidimet e kundershtareve dhe vrasjet e shokeve te vet nga fillimi deri ne fund te jetes, sepse jane bere mese te ditura per publikun. Por me kete liber del ne pah nje veti tjeter e diktatorit gjakatar Hoxha, HOMOSEKSUALIZMI i tij qe nuk duhet pare nga shqyptaret si e KEQJA me e madhe per Vatanin. Nje gje tjeter e harruar ne kete liber origjinal eshte se ishte Zoi Fundo ai qe e njohu Enverin per Idete Komuniste. Mbase kane qene edhe lidhjet dashurore, por dihet qe fteses se Zoit per te mare pjese ne mbledhjet studentore ne France Enveri ja ktheu: “Po ne jemi nga familje burgjeze more Zoi, c’pune kemi ne more Zoi me keta brekecjerre komuniste te bolshevikut?” Vemjet e enveriste ketu ne TEMA kane vene KUJEN dhe po qajne me ngasherim me thirrje PO-PO-PO! Po te ronte sot Enveri do te dukej si nje HOMO normal pa shume paragjykime, sidomos me mbeshtejen e Saliut per Bashkesine GAY ne Shqiperi. E KEQJA e madhe e Enverit eshte qe implementoi dhe mbolli ne trojet shqiptare Murtajen Bolshevike me te keqe se ajo e Stalinit ne Rusi. Qe i beri shqiptaret si kafshe pylli dhe nuk arrijne te kuptojne nga i vjen e keqja akoma. Kjo e KEQE vazhdon edhe sot me nxenesin e tij te Partise se Punes, Sali Berishen, mikun e familjes dhe mjekun e tij personal. Qe vjedh, vret dhe mashtron njesoj si Enver Hoxha. Qe nuk e leshon pushtetin njesoj si Enver Hoxha. Qe do te falimentoi ekonomine ne 97-n dhe i vuri zjarrin Vatanit njesoj si Enver Hoxha ne vitet 80-90. Qe i ka hedhur trute e GOMARIT shqiptareve njesoj si edhe PEDERASTI Enver Hoxha. Blendi Fevziu e ka ditur mire kete fakt nga jeta e Frances e studentit Enver Hoxha, por nuk pati guximin ta shkruaje ne librin e tij, megjithe verrejtjet dhe lutjet e pafundme te nastradinit per zotin Fevziu. Ne menyre qe shqiptaret te mesonin te VERTETEN lakuriqe per BOSIN qe drejtoi vendin per afro 50 vjet me radhe me dore te hekurt si askush tejter me pare. Prandaj edhe nastradini pa mllef shkruan:

  PSE PEDERASTIA E ENVERIT NUK ISHTE E KEQJA ME E MADHE?

 50. demos . says:

  gazetes tema .boll me lejove fjale te ndyra neper komente . ti si gazete s’mund te lexohesh me. ti prodhon me vullnetin tend pislleq e enjerez te piset . mbase s’e boton ,kjo dihet ,kjo gazete flet per kulturen stafin tuaj drejtues.

 51. iriqi says:

  Qefin e vet ka bere.

 52. leonardi says:

  turp qe botoni gjera te tilla,lerini te vdekurit ne token e ftohte e merruni me te gjallet.

 53. Amerika ''aleati jone'' says:

  Enverin e mbajti ne pushtet per 45 vjet Amerika me Angline.26 spiunë të Sigurimit, punonjës të Ambasadës Amerikane

  Fenomeni nuk është i panjohur, por pranimi i së vërtetës është i vonuar. Në Ambasadën amerikane në Tiranë, pikërisht në tempullin e demokracisë botërore, janë punësuar 26 ish-spiunë, të Sigurimit të shtetit, ish komunistë të rrezikshëm, apo përfaqësues të ish nomenklaturës, të cilët prej 45 vjetësh, spiunuan ose dolën dëshmitarë nëpër gjyqe kundër disidentëve të vërtetë, të këtij vendi. Dhe sikur të mos mjaftonte vetëm kjo gjë, sot bie në sy se kjo ambasadë i ka hapur kanatat e saj, për pseudointelektualët dhe spiunët e shumtë të komunizmit, të cilët pas viteve 90-të synuan rehabilitimin, duke trokitur me delikatesë dhe “kulturë”, në portat e kësaj ambasade. Aq e vërtetë dhe e zakonshme është kjo gjë saqë, rreth 90 për qind, e atyre që hyjnë dhe dalin në ambasadë, janë të pajisur me dosje spiuni dhe madje, me pseudonim. Për këtë arsye, para disa viteve, Geri Kokalari, i ka dërguar një letër konfidenciale ambasadores Marsi Ries si dhe Departamentit Amerikan të Shtetit, ku bën të ditur faktin tronditës për prezencën e ambasadës amerikane në Shqipëri. Sipas letrës së tij, janë konkretisht 26 punonjës të kësaj ambasade që kanë qenë spiunë, apo ish-anëtarë të partisë Komuniste Shqiptare. Kokalari, thotë se gjatë procesit të punësimit, atyre u është dhënë një formular dhe një ndër pyetjet, është ajo nëse kanë qenë anëtarë të partisë Komuniste, apo edhe ndonjë organizate fashiste. Dhe këta të fundit janë përgjigjur “jo”, por kjo ishte pjesë e mashtrimit të këtyre individëve. Sepse dihet mirë se këta 26 persona, ish- anëtarë të partisë Komuniste, u punësuan në ambasadën amerikane. Dhe personi i fundit në këtë listë ka qenë rezident në Boston.
  Letra
  Letra e shkruar me një guxim qytetar nga Geri Kokalari në adresë të ish- ambasadores amerikane në Shqipëri nënvizon se: “Disa nga ish-punonjësit e Ambasadës Amerikane në Tiranë kanë qenë anëtarë të Partisë Komuniste Shqiptare. Nga këndvështrimi im për t’u bërë punonjës në këtë ambasadë të gjithë kanë plotësuar më parë një formular kualifikimi të Departamentit të Shtetit, OMB Nr. 1405-0029. Seksioni 35 i këtij formulari shtron pyetjen: Jeni ju tani, ose keni qenë ndonjëherë anëtar i Partisë Komuniste, ose i ndonjë organizate komuniste, ose fashiste? Nga këndvështrimi im personat e listuar më poshtë mund të kenë qenë anëtarë të Partisë Komuniste të Shqipërisë dhe mund të jenë përgjigjur “jo” në seksionin 35 të formularit të përshkruar më poshtë. Nëse kjo është e vërtetë, atëherë këta persona kanë bërë një paraqitje jo të denjë në një aplikim punësimi, me një agjenci të qeverisë amerikane dhe nëse është kështu unë marr përsipër të them se ky është një fakt i kryer”. Kokalari e vazhdon arsyetimin dhe akuzën e tij, edhe për personat e lidhur me Kadri Hazbiun. Duke e konsideruar Hazbiun, si arkitektin e Sigurimit të Shtetit Shqiptar në kohën e diktaturës, Kokalari i ka shprehur shqetësimin ambasadës amerikane, se ish komunistët mund të kenë tashmë në këtë ambasadë spiunët e tyre. “Punonjësit në Ambasadë dhe ka mundësi që edhe të tjerë, të ishin direkt të varur nga Kadri Hazbiu, kur ai ka shërbyer si Ministër i Brendshëm nën regjimin e diktatorit komunist, Enver Hoxha. Në këtë pozicion, Hazbiu ishte gjithashtu edhe në krye të sigurimit sekret shqiptar, operacion policie që vepronte si inteligjencë dhe ushtri e fortë për regjimin brutal të Enver Hoxhës. Siç është e ditur tashmë, pjesa më e madhe, në mos të gjithë, të gjithë njerëzit që punonin nën pozicionin e Hazbiut, u konsideruan “sigurimi” dhe shërbyen si bërthamë e aparatit të inteligjencës për Partinë Komuniste Shqiptare. Ajo që është shqetësuese për këtë situatë, ka të bëjë me faktin, se ka mundësi, që anëtarë të ish-qeverisë komuniste të kenë futur spiunë në Ambasadën Amerikane”, shkruan Kokalari. Më tej, në letër përmendet edhe kryeministri Berisha, por edhe ish -kryeministri Fatos Nano, si ish anëtarë të Partisë Komuniste dhe ai, i konsideron ata, si kontigjentë të mundshëm. “Kjo mund të jetë shumë e rëndësishme sepse mund të thotë që këta individë mbajnë lidhje të ngushta me qeverinë shqiptare dhe kanë shërbyer si një rrjet, inteligjent, brenda ambasadës tuaj. Për më tepër, kjo gjë mund të shpjegojë gjithashtu, të dhënat, që ish-kryeministri Fatos Nano kishte burime inteligjence brenda Ambasadës për shkak të faktit, se ai ka qenë një anëtar kyç i ish-regjimit komunist dhe mban lidhje të ngushta me “ish-sigurimin”, vazhdon letra. Në përfundim të saj, Kokalari sqaron edhe arsyet e letrës dhe informacionit që jep. “Si qytetar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, unë pyes, nëse ju e investigoni këtë çështje dhe përcaktoni nëse ndonjë nga informacionet që dhamë më lart kishte ndonjë gjë të bazuar në fakte reale. Vëmendja juaj e menjëhershme dhe përgjigja kërkohet me shumë respekt”, përfundon letra e Geri Kokalarit. Kjo letër është shkruar disa vite më parë, por fenomeni vazhdon dhe Geri Kokolari me të drejtë kërkon zgjidhjen e dilemës. Sepse në një shënim tjetër ai ka sqaruar se edhe sot e kësaj dite, po të bëjmë një radioskopi të njerëzve që hyjnë e dalin në këtë ambasadë, do të shohim se ata janë pikërisht, eksponentë të njohur, në lidhjet e tyre me Sigurimin e Shtetit, pavarësisht, nga pasojat e rënda apo të lehta, që u kanë shkaktuar njerëzve të thjeshtë, në jetën private. Këtu mund të përmendim, disa pseudonime të tyre, si Holta, Çorapja, Çibuku, Çiftelia, Shkrimtari, Profesori, etj, etj. Në fillimin e viteve 90-të, në këtë ambasadë kanë kërkuar gjithashtu, ndihmë, spiunët më të rrezikshëm të historisë së diktaturës komuniste. Ata që çuan në litar, apo drejt pushkatimit, kolegët e tyre, fqinjët e tyre dhe ndonjëherë të afërmit e tyre. Përpara lëkurës së vet, ata nuk patën mëshirë për asgjë tjetër, dhe spiunimet i raportonin me letër. Ata çuan në litar shumë prej disidentëve që shprehnin vlerësim dhe mirënjohje për Amerikën, por raportet e fshehta të spiunëve i degdisën nëpër qelitë e burgjeve, apo prapa kloneve të dëbim –internimeve. Por këta spiunë nuk ngopeshin me bëmat e tyre dhe hapnin sytë lart e poshtë për të gjetur viktimën e rradhës, ndërsa në vitet 90-të, pamë se si derdhnin lot krokodili për dashurinë ndaj ambasadës amerikane. Në këtë kontekst, kontributi i Kokalarit për zbardhjen e listës së spiunëve përbën një triumf. Sepse, tregon që rezistenca e fisnikëve të këtij vendi, do të jetë kurdoherë, prezente ndaj hipokrizisë së pandalshme të zyrtarëve tanë, burokratëve, apo hileqarëve që e ndërrojnë ngjyrën e flamurit politik, sipas interesave të momentit
  Lista e spiunëve dhe ish-komunistëve të Ambasadës
  Geri Kokalari, jep një panoramë të qartë të fenomenit që mbërtheu mjedisin shqiptar, pas viteve 90-të, por ai jep edhe një listë të plotë të ish-komunistëve dhe ish spiunëve, që u punësuan në ambasadën amerikane. Këtë listë, ai e ka pasqyruar me emër dhe mbiemër. Por, për efekte etike dhe për të zbatuar korrektësinë e ligjshmërisë, ne, po i botojmë vetëm inicialet e emrave dhe mbiemrave të tyre. Kjo edhe për faktin, se ligji i hapjes së dosjeve të spiunëve, ende nuk është miratuar.
  Tabela e spiunëve të punësuar në ambasadën amerikane
  1- Astrit Pullazi, nga Tirana.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane sapo ajo hapi portat e saj në Tiranë më 1991. Ky privilegj i është rezervuar prej amerikanëve për merita të veçanta: Pullazi ka qenë shofer i Enver Hoxhës. Në çdo rast që ndodhet vetëm, Astriti këndon këngën e tij të preferuar: «Enver Hoxha, o tungjatjeta!» Dhe jo pa të drejtë.

  2- Belul Cuka, nga Peshkopia.

  Ish-shofer i Kadri Hazbiut. Krenarinë për të kaluarën e tij e përmbledh në këto fjalë: «Kudo që e çoja me veturën luksoze “grushtin e hekurt të diktaturës” dridhej foshnja në bark të nënës.»

  3- Besnik Malo Çala, nga Vlora.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane bashkë me Pullazin më 1999.
  Cilësia e tij më e preferuar prej amerikanëve: Ka qenë kuadër i mirënjohur i Ministrisë së Punëve të Brendshme të diktaturës, ekspert i stërvitjes së grupeve terroriste marksiste-leniniste të mbiquajtura «Brigadat e Kuqe», të cilat stërviteshin në Shqipërinë diktatoriale. E ka ushtruar aktivitetin në kampet stërvitore në malet e Burrelit dhe në Pishë Poro të Vlorës. Lidhur me të kaluarën e tij, Besniku i Partisë shprehet me krenari: «Bin Laden do ta kishte pasur zili aftësinë time stërvitore të terroristëve.»

  4- Emri Baja, nga Kukësi, survejues i ambasadës amerikane në Tiranë.

  Gjatë veprimtarisë 15 vjeçare në Ministrinë e Punëve të Brendshme të diktaturës ka qenë krahu i djathtë i Kadri Hazbiut. I mirënjohur për egërsinë e tij ndaj “armikut të klasës”, Hazbiu e emëroi për disa vjet shef të kampeve të internimit në rrethin e Lushnjës për të mbjellë terror. Të internuarit e rrethit të Lushnjës të asaj periudhe shpreheshin:
  «Xhebraili nuk mund të ketë pamje tjetër veç asaj të Emri Bajës.»
  Lidhur me veprimtarinë e tij përkrah Kadri Hazbiut, Baja kujton me nostalgji:
  «Ministri më kishte thënë disa herë: Kur ti mendon se lufta e klasave është zbutur, unë ia bëj të njohur këtë shokut Enver dhe për armikun e klasës bien kambanat e vdekjes».
  I mbiquajtur me humor prej ambasadorit amerikan «Barometër i luftës së klasave», komunistit veteran Baja i është besuar survejimi i ambasadës së «imperializmit amerikan».

  5- Hasan Spahiu, nga Skrapari.

  Kuadër i sprovuar i Sigurimit të Shtetit i rekomanduar për punësim prej Sulo Gradecit, i cili ka shkruar dikur për të:
  «Sikur shoku Enver të më pyeste: “Pas teje, kush është personi që më do mua më shumë?”, unë do t’i përgjigjesha pa u menduar: Hasani.»
  Hasani ka qenë sekretar partie ne Farkë të Tiranës, tek helikopterët. Në çdo xhep të tij mban një fotografi të Enver Hoxhës, ndërsa në shtëpi ruan me mall një statujë të vogël fildishi të diktatorit, të cilën e ledhaton në mbrëmje deri sa e zë gjumi.

  6- Selami Liço, nga Peshkopia.

  Ish-oficer zbulimi në kohën e diktaturës dhe oficer ushtrie deri më 1997. I akuzuar për kontrabandë masive armësh prej vitit 1997 e në vazhdim, Liçon e mori në mbrojtje ambasada amerikane në Tiranë, ku edhe u punësua në vitin 2000. Atje vazhdon të jetë edhe sot. I befasuar prej ngrirjes së dosjes së tij penale mjaft të ngarkuar, nuk lodhet së përsërituri fjalët:
  «Mallkuar qoftë kush mendon se amerikanët janë antikomunistë!»Gruaja e tij ka punuar gjithmonë në “Bllok”.

  7- Agim Bllaci, nga Gjirokastra.

  Ka filluar punë në ambasadën amerikane qysh më 1991, me “ajkën” e të punësuarve atje.
  Deri më 1973 – sa kishte gjallë babanë –, ka jetuar në “Bllok”. Është dëgjuar të përmendë shpesh kujtimin më të shtrenjtë që ruan nga jeta në «Bllokun e Udhëheqjes”:
  «Sa herë që vinte për vizitë tek ne, shoku Enver nuk harronte t’i thoshte babait: “Prokurorët e vendosur si ti janë maja e shpatës së diktaturës së proletariatit, shoku Misto Bllaci. I tmerrove klerikët me pretencat e tua, që s’njohin dënim tjetër veç atij me vdekje. Uroj që edhe Agimi të eci në gjurmët e tua.»
  Për meritat e babait dhe të tijat, Agimi dhe gruaja e tij ndodhen të dy të punësuar në ambasadën amerikane.

  8- Bashkim Male, nga Erseka.

  Ish-oficer, pilot, aktualisht mbikëqyrës në ambasadën amerikane. Bashkëpunëtor aktiv i Sigurimit të Shtetit. Shokët e tij të punës trembeshin më shumë nga Bashkimi, se sa prej kryetarit të Degës së Brendshme.
  «Përpiqem të jem më tolerant kur më shajnë për familjen, se sa kur më përgojojnë karrierën time si anëtar besnik i Partisë së Punës», pranon me çiltërsi Bashkimi.

  9- Sadik Hasko, nga Skrapari.

  Një tjetër rekomandim i goditur i Sulo Gradecit, i cili është shprehur me respekt të thellë si për patriotin e tij edhe për ambasadorin amerikan në Tiranë:
  «I vetmi komisar që i ka lexuar nga tri herë të gjitha veprat e shokut Enver është pikërisht Sadiku. Një ditë Sadiku, i përhumbur në kujtime, shkroi instinktivisht me bojë të kuqe mbi një mur të ambasadës emrin e pavdekshëm “Enver”. Falënderoj nga zemra ambasadorin amerikan i cili, në vend që ta pushonte nga puna mikun tim për pakujdesinë e treguar, e thirri në zyrë dhe i dhuroi një flakon parfumi Nostalgji. Vetëm tani po arrij ta kuptoj disi shprehjen e hollë që më kishte përsëritur disa herë shoku Enver gjatë viteve të fundit të jetës së tij të ndritur:
  “Sillo, në politikë gjërat nuk janë ashtu si duken. I shikon ata anglo‑amerikanët ti? Aq sa jam unë besimtar se kam mbiemrin Hoxhë, aq janë edhe ata antikomunistë”. »

  10- Veli Varfri, nga Tepelena.

  « Bashkëpunimi me Sigurimin e Shtetit për mua ka qenë po aq i domosdoshëm sa edhe frymëmarrja», thekson Veliu me modesti.
  «Edhe sikur të mos quhej “Lug i Zi”, ai vend atë emër do të kishte marrë prej nënave të shumta tropojane që veshi me të zeza Veli Varfri, duke iu vrarë djemtë në kufi.»
  Sa herë që bie fjala për Enver Hoxhën në ambasadën amerikane, Veliu përdor epitetin «I paharruari», duke psherëtirë dhe sytë e tij mbushen menjëherë me lot. Nëpërmjet një sajti privat shpërndan stema të ish-diktatorit.

  11- Bardhyl Poda, nga Erseka.

  Një ndër komunistët fanatikë që e ka vizituar më shpesh shtëpinë muze të diktatorit në Gjirokastër, duke pozuar çdo vit para saj. «Sigurimi i Shtetit për mua ka qenë Zoti në tokë», shprehet Bardhyli në konfidencë.

  12- Qemal Bashkurti, nga Tropoja.

  I pyetur nëse do të dëshironte që t’i ngjallej njeriu i tij më i dashur që nuk jetonte më apo ish-diktatori, Qemali është përgjigjur pa ngurruar:
  «Nuk kam pasur në jetë njeri më të dashur nga Enver Hoxha.»

  13- Kasëm Ymeri, nga Skrapari.

  Dëshira e tij më e madhe në jetë: «Të kisha vdekur në të njëjtën ditë dhe orë me Enver Hoxhën!»

  14- Albert Hasanballiu, nga Skrapari.

  Ky është i rekomanduari i tretë i Sulo Gradecit, për të cilin Sulua vetë shprehej dikur me modesti:
  «Sikur shoku Enver të kishte njohur Albertin para meje, historia shqiptare do të kishte mbetur pa Sillo.»

  15- Aleks Ndini, nga Korça.

  Shprehja e tij më e spikatur:
  «Një ditë pësova një krizë kardiake pranë vendit ku ka qenë liceu francez në Korçë, të cilin e vizitoj shpesh. Në çast mendova: “Ç’vdekje të lumtur paskam pasur fat! Duke u rrëzuar përtokë, do të kem rastin të vë kokën atje ku ka vënë këmbën dikur shoku Enver!”»

  16- Peti Çala, nga Fieri.

  Ditën që u rrëzua monumenti i diktatorit në Tiranë, duke u ngashëryer Peti deklaroi: «Do të kisha qenë i lumtur sikur të vdisja duke më rënë përsipër ai monument.»

  17- Shkëlqim Xhagolli, nga Tirana.

  «Po të kisha vdekur duke qenë anëtar i Partisë së Punës, me siguri vdekja do të kishte qenë shumë më e ëmbël për mua nga ç’do të jetë një ditë në të ardhmen», është shprehur mes miqsh Xhagolli.

  18- Hajri Mazaj, nga Vlora.

  I paepur në zhvillimin e luftës së klasave edhe brenda fisit të tij të cilit i krijoi probleme serioze, Mazaj u kishte dhënë urdhër të prerë postave të kufirit në Peshkopi:
  «Ose asgjësoni thyesit e kufirit, ose vrisni veten; rrugë të mesme nuk ka.» Idenë e tij për vlerën e jetës, Hajriu e ka përmbledhur në pak fjalë:
  «Sa boshe do të më dukej jeta, sikur shoku Enver të mos më dilte çdo javë në ëndërr!»

  19- Fejzi Hoxholli, nga Korça.

  «Shumë herë u kam tërhequr vërejtjen prindërve që nuk më kanë çuar emrin Enver», ka thënë Fejziu me keqardhje.

  20- Mels Arapi, nga Vlora.

  Të afërmve të tij u ka lënë këtë amanet: «Nuk duhet të harroni të çoni mbi gjoksin tim në arkivol teserën e Partisë së Punës.»

  21- Isa Lumani, nga Erseka.

  Çdo i interesuar mund të gjejë në shtëpinë e Isait secilën prej “veprave” të ish diktatorit. «Veprën 19» në anglisht ia ka bërë dhuratë ambasadori amerikan më 16 tetor 2008, me rastin e 100 vjetorit të ditëlindjes së diktatorit.

  22- Aleksander Shtepani, nga Tirana.

  «Sikur shoku Enver të kishte jetuar edhe 9 vjet, Shqipëria do të kishte mbërritur në komunizëm», ka profetizuar Shtepani.

  23- Muharrem Ibrahimi, nga Fieri.

  «Po ratë në vështirësi, kujtoni shokun Enver; po ratë në nevojë, kujtoni Partinë e Punës!», i ka këshilluar të afërmit e tij Muharremi.

  24- Halit Haliti, nga Erseka.

  «Kur mora teserën e Partisë së Punës nuk më ka zënë gjumi dy net nga gëzimi», është shprehur i përlotur Haliti.

  25- Jorgo Kaçi, nga Saranda.

  Kur ishte komandant kufiri në rrethin e tij, Jorgua nuk harronte t’iu thoshte në çdo mbledhje forcave të mbrojtjes:«Çdo shqiptar që arrin të arratiset bëhet vegël e imperialistëve, për të luftuar kundër popullit e vendit të tij. Një atdhetar i vërtetë pranon më parë të vdesë, se sa të vihet në shërbim të amerikanëve.»Kur “atdhetari i vërtetë” Jorgo Kaçi pranoi të vihej në shërbim të amerikanëve në ambasadë (sigurisht pa vdekur), atje mësoi disa gjëra që nuk i dinte më parë dhe thirri i entuziazmuar:«Nuk ma priste mendja kurrë që karriera ime komuniste, e ideuar në Komitetin e Partisë të Sarandës, do të realizohej në selinë e ambasadës së “imperialistëve amerikanë” në Tiranë! I ftoj gjithë shokët e mi të idealit që parullën “Lavdi Marksizëm-Leninizmit!” ta zëvendësojmë me “Lavdi prapaskenave të politikës!”»

  26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.

  Shef i kufirit të jugut deri më 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend për vrasjet e shumta në kufirin e jugut të shtetasve që tentonin të arratiseshin. Për këtë “meritë të spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaçërisht në fund të vitit 1990. Po për të njëjtën meritë, ambasada amerikane e punësoi duarpërgjakurin Rrapo pak kohë pas dekorimit.

  Prej datës 03 shkurt 1990 deri në datën 23 gusht 1990 (pra, brenda një periudhe më pak se dyqind ditë) me urdhër të Rrapo Hazizit janë vrarë prej postave të ndryshme të kufirit të Jugut 23 shqiptarë me moshën mesatare 27 vjeç. Ky krim i përbindshëm ka ndodhur disa muaj pas përmbysjes së komunizmit në Evropën Lindore dhe në një kohë që në Shqipëri ligji i vendosur rishtas parashikonte një dënim maksimal deri në pesë vjet heqje lirie për shkelje kufiri.

  Të gjith personat e listës janë me testa partie,20 prej tyre marrin dhe pension nga shteti janë mbi 60 vjeç.

  E vërteta e denoncimeve të Pjetër Arbnorit, Bilal Xhaferrit dhe Petro Markos.
  Fushat kryesore që drejtohen nga spiunët, nga arti në ushtri.
  Ashtu siç shihet lista e spiunëve që kanë nxituar për t’u punësuar në Ambasadën Amerikane është tepër e gjatë dhe në pamjen e parë, duket se kjo ambasadë ka shpallur një garë për të krahasuar meritat më të mëdha të ish bashkëpunëtorëve të shtetit, apo ish- komunistëve, të rrezikshëm të Shqipërisë. Dhe nëse një ditë kjo ambasadë do të hapte një panair të spiunëve, atëhere postjerët nuk do të lodheshin shumë për të shpërndarë ftesat. Sepse, 26 prej tyre do t’i gjente në mjediset e brendshme të ambasadës. Lind pyetja: Po sot? Çfarë po ndodh vallë sot, në mjediset e Ambasadës amerikane, pikërisht, 21 vjet pas montimit të sistemit demokratik në Shqipëri? Sipas, Geri Kokolarit, alarmi është i dukshëm dhe kambanat e paralajmërimit, bien gjithmonë, për ata që kanë vesh. Ndërmjet të tjerave, Kokalari ka udhëzuar zyrtarët e kësaj ambasade për të pasur kujdes me spiunët: “Ata mund t’ju spiunojnë”, është shprehur Kokalari. Dhe duke pasur parasysh, shprehjen e Tolstoit se “njeriu nuk ndryshon kurrë”, mund të themi se spiunët e djeshëm, kanë shumë pak shanse të ndryshojnë prirjet e tyre. Pra, ata mbeten spiunë, por në këtë rast rrezikohet që spiunët, të mos kenë ndryshuar profesionin, por padronin. Dhe ata, tanimë, nuk dihet se për kë punojnë. Por një dukuri tjetër e frikshme që duket se vazhdon të funksionojë në ambasadën amerikane është afrimi dhe marrja me të mirë e intelektualëve-spiunë, të cilët nuk punojnë aty, por hyjnë e dalin për të folur mbi udhëtime, takime ndërkombëtare, vizita në SHBA, apo projekte të ndryshme, prej të cilave përfitojnë, herë më pak dhe herë më shumë. Ajo që bie në sy, edhe pse dosjet nuk janë hapur, akoma, është fakti se pseudonimet e këtyre intelektualëve, sot i ka mësuar edhe një fëmijë i vogël, por për çudi zyrtarët e ambasadës bëjnë sikur nuk dinë gjë. Ata hyjnë e dalin në ambasadë, planifikojnë prerjen e biletave të avionëve, prenotojnë vendet e hoteleve dhe pijnë kafe me zyrtarë të lartë të ambasadës. I pyetur për këtë fenomen, ish kreu i SHISH-it, Klosi u shpreh për gazetën “Sot”, se “spiunët nuk duhen denigruar dhe as nuk duhen publikuar, sepse ata mund t’i nevojiten më vonë, vendit tonë”. Ose, një argument tjetër, që thotë Klosi, ka të bëjë me frikën e spiunëve të ardhshëm, për të punuar në strukturat sekrete, nga frika se mos një ditë, emrat e tyre publikohen, njëlloj, si ata, të sotmit”. Natyrisht, në arsyetimin e Klosit, ka një pjesë që duhet diskutuar, por kundërshtimi ndaj tij, vjen për shkak të dy problemeve: E para, ka të bëjë me faktin, se mijra spiunë të djeshëm, sot komandojnë fatet e vendit tonë, ose, përfaqësojnë majat e larta të diplomacisë, kulturës, shkencës, sportit, gazetarisë, etj, pa pasur as një shfaqje pendese, apo ndjese. Dhe e dyta, ka të bëjë me akuzat që ata vetë u bëjnë njerëzve të tjerë, të pafajshëm, si “bashkëpunëtorë apo servilë të rregjimit”. Ndërsa, në rastin e punësimit të tyre në ambasadën amerikane, kjo e ngre shumë lart stekën e tyre, të përfaqësimit dhe këtu nuk bëhet më fjalë për një garë vlerash, por për një keqkuptim, që mund të rishikohet, ose për një gabim të bërë me dashje, nuk dihet se për çfarë arsyeje.
  Fillimet
  Gjithçka filloi nga frika e asaj që mund të ndodhte më vonë. Ish-spiunët kërkuan mbështetjen e dy partive të mëdha, duke u strehuar në postet e larta, për t’u mbrojtur nga breshëri i së nesërmes, ose nga urrejtja e viktimave të tyre. Përveç partive, ata kërkuan të lidhen me ambasadat e huaja, për t’u punësuar, ose për të marrë një vizë largimi. Mbahet mend mirë, se denoncuesit, apo informatorët që raportuan Pjetër Arbnorin, Petro Markon, Bilal Xhaferin, Visar Zhitin, Sherif Merdanin, etj, në fillim tentuan të iknin jashtë shtetit, ose disa prej tyre, arritën të largoheshin. Por, më vonë, doli që edhe vetë Arbnori kishte firmosur si bashkëpunëtor i Sigurimit, ndërsa në familjen e Petro Markos, kishte depërtuar Sigurimi i Shtetit në thellësi. Disa guxuan të hedhin akuza edhe mbi Bilal Xhaferrin, por shumica e akuzave hynin në kuadrin e tejkalimit të së drejtës, me argumentin, apo faktin. Ndërkohë, disa prej ish-bashkëpunëtorëve, apo ish-spiunëve të tjerë, nuk lëvizën nga vendi. Ata heshtën, duke e kuptuar se kishin kryer një gabim, nën diktatin e dhunës, apo detyrimit. Disa në një moshë më të pjekur, disa të tjerë në një moshë më të re. Disa në rrethana të rënda detyruese, disa të tjerë duke bërë dhjetra lutje, me dëshirën për t’u pranuar. Por, në fund, fare, erdhi pendimi. Dhe kush pendohet, duhet vlerësuar për luftën e pastër me ndërgjegjen. Prandaj, koha e sotme në apelin e vet kërkon pajtim dhe paqe, për të gjithë, por në rradhë të parë pasi t’a kemi njohur, njëri-tjetrin edhe në tunelin e errët të prapaskenave periodike.
  Zhiti: Më spiunuan anëtarët e Lidhjes
  Nëse e vutë re akt-ekspertizën, ajo fillonte me anëtarët e Lidhjes së Shkrimtarëve. Librin që kisha dorëzuar për botim ua kisha dhënë unë në duart e tyre dhe deklaratat e tyre bënë që të merrej ai dënim që u mor. Mua më bën përshtypje se akt-ekspertiza është bërë para se unë të dënohesha dhe ata avancojnë në drejtimin e së keqes, sepse më konsiderojnë armik. Unë nuk isha cilësuar ende armik në atë kohë. Se të jesh armik e vendoste gjyqi. Ata thoshin ky pseudopoet, ky armik, etj. Pra ata kanë paraprirë gjyqin, ndoshta-ndoshta ata ishin gjyqi i vërtetë! Aktualisht janë në detyra të ndjeshme. Po një pjesë e tyre janë edhe në Itali apo Angli. Gjithsesi, ky ndoshta është shkrimi më i mirë i tyre, akt-ekspertiza për mua. Është i vetmi rast ku ata janë botuar edhe në vende të tjera të botës.
  Kasem Trebeshina: Më spiunuan shokët e mi

  “Mua më spiunuan shokët e mi dhe në gjyq dolën si dëshmitarë kundër meje, 11 shkrimtarë e poetë”. Kështu, rrëfen Kasem Trebeshina, i cili thotë, se ka edhe më keq. Sepse, dikujt i ka dalë gruaja, apo vëllezërit, dikujt, motra dhe babai. Kjo pozitë është mjaft e tmerrshme dhe çdo dëgjues i vëmendshëm, thotë: “Mjaft”. Kjo është diçka e rëndë për ta dëgjuar sepse na trondit me vërtetësinë e vet. Por ka ndodhur edhe kështu.
  Ilir Bushi/SOT NEWS
  29 Shtator 2011

 54. tourkofagos says:

  …..Roncant gezohet se,ka njohur nje studend[Hoxhen],i cili vjen nga familja e Gjergj Kastriotit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ketu fillon spekulimi dhe mashtrimi i nje korraku shqipfoles……nqs do te ishte gjalle G.Kastrioti do ti priste koken Hoxhes si te ishte e nje turku…………….
  C’lidhje kane pase A.Pasa,Zogu,Toptani,Hoxha,Berisha,Meta,Basha,Spahiu etj ,apo dhe camet Idrizi,Hajriu,plaku,zike,rrahimondi,net etj me G.Kastriotin????? keta jane fare azere……….

  1. hajriu says:

   Nese ne nuk kemi lidhje se keshtu don ti oj gojore , atehere po ti çlidhje ke kur je produkt haremesh dhe sperme turku?? Mesoje historine buçore , dil para pasqyres dhe mos u habit pse e ke lekuren e zeze , aty do kuptosh qe je produkt sulltanati.

 55. ti aleati jone says:

  Yi qe merr neper goje te tjeret, qe genjen dhe u ve nofka.
  Cdo njeri e kupton qarte qe ti ose ke qene sekretar partie ose I sigurimit.
  nga I di ti keto????
  Pusht I semure psiqik.
  Shko ore idiot dhe shiko bythen tende.

 56. alpidhi dhe verra e nikes says:

  Alpidhi I gjete kopilat qe ke lene nga mbrapa ne berat me arixhofkat? Shko gjeji se duhet ti sjellesh ne bathore te votojne per tetate.
  Verranikavte erdhen dritat shpirti? U ngrof uji per te lare koken se ke nje jave pa e lare.
  Ne mos dhe ajo lopa qe banon nje kat me siper te le pa gjume.
  I shkreti une per ty shpirti.
  Kur iken komshiu me leje, ti ja ruan lopen shpirti? Edhe per te mjele ne mos duhet te jesh specialiste.
  Fan noli per ju thote kembeshtremberit e myzeqese.
  E di ti shpirti cdo te thote myzeqe?
  Miza dhe qe.
  Ti e ke tradite shpirti luften e ujeve. Familja jote prej cobanesh numeronin yjet kur kullusnin dhite naten.
  Edhe ti ne mos, di shume nga yjet.
  Ky miku yt alpidhi ka lenevshume kopila nga zona juaj. E nje kete ti shpirti? Se mos keni ndonje bashkepunim nate keshtu si I thone.
  Me vjen mire qe te erdhen dritat.
  Me sapllak e lan koken moj verra?

 57. Kolonja says:

  Kolonjarit.
  Ne radhe te pare te falenderoi qe paske lexuar komentin e shkruar nga ana ime.Vrejtja jote qendron katerciperishte ,po mendimi nuk eshte se tani vuajme per mjete transporti si me pare,po te genjeshtrat qe perdoren ndaj popullit ,se X person paska bredhur te gjithe Shqiperine dhe nuk paska pare asnje rruge te pa asfaltuar,kur na dalin e ulurijne se
  rruget na qenkan per ibret,kur vete jane ne pushtet.Une e lidha me shkrimin qe fliste per nje francez.
  Pershendetje

 58. zarari says:

  sa qenkeni merzitur per enverin ju – ja mbajtet ne goje gjithe jeten keshtu qe s’peshtyni dot me tani.
  ne fakt mire e keni se Napoleoni ka thene qe “Kur s’e shmang dot perdhunimin atehere shijoje”. Pasi ju shkerdheu trute dhe dinjitetin tani i beni fresk se s’dini c’te beni tjeter. s’po e zgjas me sindromin e stokholmit se dhe me kaq e rrezik e censurojne ketu…

 59. Pavarësia says:

  Nuk ka nevojë të komentosh më gjatë për këtë librin e ,,famshëm” të franko-hungarezit… Komentuesi këtu, me inicialet ,,L.D.” shkruan pak e thotë shumë. Po kështu, shumë komentues të tjerë, janë objektivë në mendimet e tyre. Mëshirë për ata që nuk ,,duan” të shohin, nuk ,,duan” të dëgjojnë se çfar bëhet sot në vendin tonë. Vetëm të vrarët mes njeri tjetrit, apo krimi në familje; vetëm fëmijt e mbyllur nëpër shtëpija nga ,,hasmi”; vetëm rrëmbimi i fëmijëve nga kriminelët mafiozë; vetëm çarja me thika e djemëve adoleshentë e të rij; vetëm shtimi marramendës i nr. të aborteve nga vajzat e reja apo nga shtatzani të jasht ligjëshme, etj.etj.etj., duhet të mjaftojnë për ti sjellë në vete një tufë mercenarësh mediokër që vazhdojnë ti marrin erë shurrës të nji njeriu që vetëm njeri nuk është. O Zot! Shpëtoji këta njerëz nga budallalliku, nga ligësia, nga shpirti kriminal që vrasin njeri tjetrin për hiç gjë! Edhe egërsirat mishngrënëse të Afrikës dinë se çfar bëjnë. Lereni Enverin me të vdekurit! . Kaluan 22 vite që rropatemi për ,,Liri e Demokraci” por s’qenka e thënë ta gëzojmë… Saliu dhe mercenarët e tij, sot për sot e kanë ,,xanë” për fyti Shqipërinë. Nuk dotë vazhdojnë gjatë. Fundi tyre do të vij shpejt.

 60. Alban says:

  Për francezët nuk më vjen interesant se edhe ashtu e kan ne gjak homoseksualizmin dhe jan pederas por kta Shqiptar që merren me me shkrimet e kti francezi jan e njejta kategori.Unë ma merr mendja se lajme bombastike si kjo jan te leshuara nga burimi i Sali Berishes e quajtur PD e cila është ajo që sa her që nuk është në pozit të mir ata hedhin lajme bombastike.Këtë e bëjnë me qëllim që të largojn vëmendjen na problemet që shkakton kjo qeveri e korrupcionit dhe antikombtare..Gazeta Tema nuk duhet të bie në gracka të tilla dhe duhet të vej gishtin në kok Mero Baze se kto çojn ujë tek mulliri i PD-së……..

 61. sal hajdarsala says:

  ky shrajberi e paska shkrujt me byth kete roman!
  sic duket qenka “mjeshter bytha” shrajberi..
  ka xhelozi per dullen pse dulla jon nuk e ka begenis me e pallu kte tip!
  se kta europijonet e dun palloshin te trash te gjat dhe me kok te madhe!! tamom si dulla………

 62. dritani says:

  Po e njejta teori – Enveri ishte homoseksual.
  Dhe gjithmone lind po e njejta pyetje: A ka patur ndonje ne Shqiperi qe i ngrihej para Enverit?

  Ata qe nuk e kane jetuar ate kohe te pyesin baballaret.
  Ne ate kohe te futej brenda para sekretarit te partise se ndermarrjes apo kooperatives jo me para Enverit!!!

  Lexoni me mire kete se eshte me e shendetshme:

  http://news.menshealth.com/masturbate-every-day/2011/12/29/

 63. alb says:

  Pk rendesi ka se si,cfare e perse,apo ishte apo jo keshtu e ashtu enver hoxha.
  Nje gje me eshte dukur shum interesante tek enver hoxha.
  Sa here qe i takonte te fliste ne publik pa leter,dmth i papergatitur me par,te bie ne sy menjehere qe ishte nje njeri i rendomte,vulgar,i dhunshem,pa kurrfare zgjuarsie e intelekti ose aspak inteligjent.
  E vetmja gjuhe e huaj qe pretendonte se zoteronte ishte nje frengjishte e cale qe kurre nuk e degjuam ta fliste nje here live ne publik, por vetem ne librat e tij mediokere te kopjuara andej-kendej.
  Dyshoj shum ne fjalimet e pergatitura me pare nese i shkruante vete apo kopjonte diku nga bibloteka e tij.
  Dhe te mendosh qe ky njeri injorant lunatik,e drejtoi Shqiperine tone te dashur per 45-vite.Eshte makaber.

 64. po ndryshon says:

  Po te ishte homo, pse I fuste keta torkofagosat nga 15 vjet ne burg.
  Ai qe I dha te drejte te martohen te njihen te bejne parada eshte saliu.
  Enveri bente parade me 29 nendor.
  Sala I quan heronj.
  Kush thoni ju eshte peder? Pa nder?

 65. kuptohet says:

  Kuptohet qarte pse, ramy
  Remi,alpidhi
  Menkari
  Shkelmendasi
  Ben qikago
  Verranika
  Turkofagos
  Nuk e pelqejne enverin. Sepse I fuste ne burk po ti kapte keta te komunitetit gay.
  Sala u dha te drejte te martohen prandaj keta e duan.
  Sdo ment te drejte kane ta urrejne enverin.
  Ai ishte xhelat. I kapte b… Q…. Ja u rraste brenda nga 8_15. Vjet, vjet, jo ate.

 66. nastradini says:

  Ndigjoni o milet fanatik enverist nastradinin nje histori per BOSIN tuaj dhe mbani vesh. Nje histori qe me mire se nastradini e di Sali Berisha, sepse e ka degjuar nga burrimi dhe e ka pare me syte e tij brenda familjes mike te Enver Hoxhes. Vetem o milet degjoni nastradinin dhe largoni me pare kalamajte nga kompjuteri se nuk eshte per ta:

  Sulo Gradeci shkoi tek Enveri dhe i tha: “Nusja jote, Liljana e Sokolit po ben cic-vic me magjypin Arshin Xhezo, kryeredaktori i Zerit te Popullit.” Enveri ja kthen: “Po mire bejne more Sillo se c’te keqe ka qe ATSH te bashkepunoje me Zerin tone te Popullit?” Sulo Gradeci u fut ne veshtiresi dhe ja tha troc: “Shoku Enver, me vrafte dhe me cafte Partia, por i kam pare te dy karkacul duke bere seks.” “Si more?” u terbua Enveri dhe i dha urdher Sillos: “Ma thirr ate laviren ketu se do vras me dore time!” Sulo Gradeci qe pergjigjej direkt per jeten e Diktatorit: “Me ire te therrasesh Sokolin, se Liljana na vret te dyve.” “E di more Sillo qe e ke mire, se ajo shtriga nuk ta zgjet shume dhe me mire ta mbyllim brenda familjes kete ceshtje parimore.” ja ktheu Enveri dhe thirri Sokolin. “Po ti more ku e ke pallen, qe e ke leshuar gruan pa litar?” e pyet ne sy Enveri. “Po une o babi pelqej me shume bjondet bardhoshe se grate dhe palla me grate sikur nuk me punon.” ja ktheu Sokoli dhe e futi ne mendime te thella Enverin per nje ceshtje trashegimnie. Nuk dihet si procedoi me Linjanen, por dihet se ajo piu ilace per te vrare veten, nderkohe qe Arshi Xhezon e hoqen si rrufe nga Zeri i Popullit dhe e denigruan si ARMIK te popullit dhe ai si Liljana Hoxha desh te priste venat per t’i dhene fund jetes. Tani e shohim te dale ne media si i perndjekur politik dhe te shkruaje kujtime. “Bota eshte me rrota.” thote nastradini dhe ngushellon fanatiket enveriste, qe do te tregoje TASH edhe histori te tjera. Krejt te VERTETA.

 67. Enveri i pa vdekshem says:

  ahhahahahahah sa rrota k…. jane keto komentuesit qe shajne Enverin …. o trapa shkoni arsimohuni o njerez te trashe …shkoni lexoni se duke lexuar do jeni ne gjendje te shkruani dhe te jepni mendime me mire o injoranta …. po ku keni bythe ju o minj halesh te merreni me Enverin … koqet e Enverit kishin mend me shume se gjithe shqiptaret ti marresh sebashku … hahahahahah sa inat e kan Enverin se ja ka sh…. nonat te gjitheve ka qen me i zgjuari …edhe tani nuk dijne cfare te thojne nga urrejtja qe kan shpifin gjera te ulta … kujtojne se duke shpifur per Enverin behen interesante …Eh more Enver djali o figure e rralle !! ..nuk kan lene gje pa thene per figuren tende keto 22 vjet ….vecse urrjetje …shpifje … aq shume i zgjuar dhe i forte ke qen or burr i pa vdekshem sa qe edhe sot pas 30 vjeteve qe ke vdekur akoma ta kan friken … akoma dhjesin gjak kur permendet emri yt i paharruar…akoma i frikson hija jote …. rralle lindin nenat burra si ty o figur shteti …. me te futme ta kan pasur ata qe te rrethonin …me te futme ta kan sot e kesaj dite duke shpifur pa fund si e si ta erresojne figuren tende … me te futme do ta kene edhe ne te ardhmen por qe nuk ta fusin dot !!! se ja ke futur ti para se ta fusin… figure e pavdekshme je o Enver djali … te gjitha shpifjet dashakeqe qe adresohen kundra figures tende nuk bejne gje tjeter vetem sa e lartesojne akoma me shume figuren tende prej kollosi …. dhe diskretitojne mijte e haleve qe qe kerkojne te erresojne figuren tende ..

  1. tourkofagos says:

   eshte e drejta jote mor korrak,qe te mbrosh baben tend…….gjaku uje nuk behet!
   yyyttttttttt paliovrromiari…………..

   1. arvanitas says:

    grekofagos:tani po degjoja nje kenge kenduar mnga vajzat e dropullit:
    kenga titullohej:
    o enver,NAQIPIDHIN.degjoje ,degjoje se eshte e hatashme.

 68. per nastradin says:

  Ti qe komenton nastradini shiko se kjo ngjarja mos ka ndodhur brenda familjes tende apo te shkerdhenit.
  Se e dike mire fjale per fjale.
  Sikur eshte per te dyshuar ku ka ndodhur tamam skena.

 69. neanderthal Vucidoli says:

  hahaha shume qesharake kjo..te shkruaj nje pederast francez per hoxhen…mos harrojme hoxha qe kodosh I keq..dhe vete qazim mullet I shkruan ambasadorit shqiptar ne belgjike se duhet te kete kujdes se Hoxha eshte mbas gruas tij..nuk jam tifoz I Hoxhes ..perkundrazi ..po jo te bejme me barre nje mushke ..me shume pederast duket saliu I sheqeres me ata qe ka verdalle

 70. popull i thjeshte says:

  Tani qe ta “mbyll” kete muhabet , une mendoj se si ky francezi edhe ata qe e akuzojne Enverin si gay , duan te mbulojne , mendoj une perseri , faktin qe Enveri u ka bere nenat !

  Duke e nxjerre gay , ata mendojne se “heqin” mundesine qe Enveri ka shkuar me nenat e tyre ! Por e kane gabim ! Nenat e tyre kane bere qejf , keshtu qe keta kelysh kurvash , duhet te jene te kenaqur dhe para se te “shajne” duhet te pyesin edhe nenat e tyre !

  Nuk shkon te flasesh keshtu ! I bie qe keta “laramane” , te vuajne kompleksin e “dashurise” dhe te “xhelozise” , ndaj Enverit !

  Po ne s’i ndihmojme dot ! Enveri ka vdekur , keshtu qe nuk ua mundesojme dot nje coitus genitalis (shqip shkerdhim) , ketyre artikujshkruesve me Enverin !

  Por ka djem te fuqishem Shqiperia prape , mjafton te lene takime ne faqet e seksit dhe nuk ka nevoje te harxhojne boje per artikuj !

 71. sali trapi says:

  tani qe ka vdekur ENVERI,te gjithe ju qe e shani ti hani m…,se tjeter gje s’i beni,sa me shume e shani aq me shume m…,do hani,ju befte mire.

 72. Niko Maloku says:

  Po ta besojme autorin e librit ( personalisht nuk e besoj fare ) del se Hoxha, si i ri, si i vjeter, ua paska futur, nga para e nga mbrapa, te dyja gjinive.

 73. Dada says:

  Cfare nuk thuhet per te vdekurit,te mirat nga njerezit e ndershem dhe te keqijat nga injorantet e sharlatanet,qe duan te nxjerrin ne pah “meritat” e tyre.Ata pergojojne te miret per te treguar se jane vete te zjuar dhe dine cdo gje.Keshtu eshte edhe autori i kesaj pacavureje,qe duket se paska ngelur pa para dhe perpiqet te beje sensacione per te shitur pacavuren e tij.Enveri sa ishte gjalle diti te studionte,te mesonte ,te drejtonte dhe bente nje jete te thjeshte si gjithe qytetaret e tjere.Perpjekjet e bera jo vetem nga ky shpifes francez,por edhe ata shqiptare te sojit te Balliut dhe Fevziut e Berishes, se preferonte djemte e pashem,kjo eshte e vertete sepse Enveri ishte vete i pashem dhe nuk mund te shoqerohej nga langanjoze dhe pisanjose por me njerez te nivelit te tij.Ne se ai ishte homoseksual,kjo nuk eshte nje e mete e tij,por rezultat i nje semundjeje,e shkaktuar si rezultat i prishjes se ekujlibrit te hormoneve qelizore .Kete semundje,ne qofte se mund te quhet keshtu e kane pasur dhe e kane edhe shume njerez te tjere te njohur,si shkencetari me fame boterore,Albert Ajnshtajni,kompozitori i nohur rus,Cajkovski dhe shume filozofe e shkencetare, perandore e mbreter qe ne akoma nuk e dime.Por dime ata te sotmit si kengataret Elton Xhon,Xhon Majkell,Riki Martin,e tje,etje,por asnjeri nuk i merr keta neper goje per nje gje te tille,vetem injorantet shqiptare dine te bejne analiza te tilla.Ata e pergogojne Xhaxhin me qellim qe ta diskreditojne dhe te zvetnojne famen e tij si udheheqes i denje shqiptar dhe nderkombetar,qe nuk i shiti interesat e SHqiperise,dhe te huajve u tregoi kufirin te thana.I marrshin te keqen te gjithe injorantet dhe shpifesit keqdashes,te huaj e shqiptare.

 74. shqiptaria says:

  Kemi qene te udhehequr nga nje pederast.pasardhesit e tije mund te jene te tille.I pelqen apo jo komentuesve apo simpatizanteve.Ne cdo gje ku ka fjale,dicka e vertetete eshte !
  Mire gomari na ngordhi,por kemi dhe shume miza qe na la ai !

 75. SKENDER BEU I VJETER says:

  SADO TE NGRIHEN KEMBET NUK I BEJNE DOT GJE KOKES,VETEM DO PERPIQEN TA GODASIN PO NE FUND DO GODASIN NJERA TJETREN DHE JO KOKEN.NGA TRUPI I SHQIPERISE U NGRITEN KETO PJESE TE POSHTME TE GODASIN KOKEN, ATE QE E KA UDHEHEQUR ME MEND, SHQIPERINE DHE QE E KETHEHU NGA NJE SKELET, QE E KISHTE KATANDISUR ZOGU, NE NJE TRUP ATLETI TE BUKUR,ENVER HOXHEN.SHAJENI SA TU LESHOJE BYTHA ZJARR,POR NE FUND DO TE SHIKONI QE AI QENDROI NE KRYE TE SHQIPERISE DHE E NDRICOI ATE ME SHUME SE TE GJITHE UDHEHEQESIT E SAJ TE MARE SE BASHKU.JO KETA QE JANE SOT POR DHE ATA QE KANE QENE.NE SE DO NGRIHESHIN NGA VARI SKENDERBEU DHE ISMAIL QEMALI,AVNI RUSTEMI DHE FAN NOLI DO I VININ NJE DHJETE ME YLL ,OSE DO E VLERSONIN ME 100+++,ENVER HOXHEN PER ATDHE DASHURINE,FORCIMIN E SHQIPERISE SE LONDRES,ZHVILLIMIN E EKONOMISE ME RRITME TE SHPEJTA,DHE PERMIRSIMIN E JETES SOCIALE JO TE NJE PAKICE POR TE GJITHE SHQIPTARVE NE TERESI ,NE RAPORT, JO ME KETO TE MIRA QE GEZOJNE SOT NGA MUNDI I TYRE VRASTAR,POR ME KOHEN KUR JETONTE AI.

 76. Mentari says:

  Sekretet e verteta te Enver Hoxhes i ka pas ditur vetem Dem Xhepa qe i pastronte sumen,vetem ai i dinte me shum se cdo shqiptar tjeter.’Kishte qejf ti kalonte netet me djem bjond” kjo i tregon te gjitha kurse ajo historia e Luizes nuk quhej Luize por quhej Luigji.

 77. edi an albanianjewish livin' in toronto says:

  50 dhjet vjet SKLLEVER OR KLYSHAT E BARRINJVE DHE PRAP KENI KURAJON OR BARRINJ TA MBURRNI ATE PJELL BASTARDE QE BERI SHQIPERIN KATRAHUR …FATKEQESISHT JU PJELL E LINDUR NGA BAJGAT E LOPVE BENI ME SHUME SE 80 PERQIND TE ATIJ POPULLI QE NE FAKT SDUHET TE QUHENI POPULL JU JENI MIZA DHEU …ENVER BAJGA KA QEN PEDERASTO PERVERSI ME I MADH… NA BERI NE MES TE EVROPES SI AFRICANER JU JENI FATKEQESI …VETEM VEMJET DHE HIJENAT MUND TI BEJN ELOZHE ENVER MUTIT…VERROMA NA BERI TE JEMI SKLLEVER DHE PA NDER RRUGVE TE BOTES POR TE TILLNJEREZ JENI JU KUR JA U SHQYEJN BYTHEN FILLON DHE JU PELQEN JA U KA FUTUR KA..N ENVER BAJGA JO VETEN NGA MBRAPA POR EDHE NE MENDJE NE GJAK DHE NE KOCK O HIJENAT E ENVER BAJGES YYY RRACE E POSHTER DHE E SHEMTUR …ME VJEN TURP DHE NEVERI KUR MENDOJ SE AJO TOK KAQ E SHTRENJT MBAN VEMJE …RRACE E KALBUR DHE E SHEMTUAR SI FIZIKISHT DHE SHPIRTERISHT QENIE TE PISTA DHE PA EDUKAT KTA JENI JU …….

  1. populli i thjeshte says:

   Thuaje te plote : Vrases i minjve dhe i morrave antishqiptare ! Pastrues i plehut antishqiptar ….. !

   Ke shume te drejte ! E shikon si eshte ndyre dhe katandisur Shqiperia ?

   Ka vdekur vrasesi i qenve ….. Na mbyti morri dhe miu…. injoranca edhe fqiu …

 78. Julian milo says:

  Historia shkruet nga fitimtaret .shume balte u hodh mbi emrin e Enver Hoxhes .32 vite kaluan por emri i tij nuk fiket .
  Shikojme ane e mban globit se cfare lloj tipash qeverisin shtetet dhe ndjehem akoma me krenar per historine e shqiperise 1945 — 1985 !!!!! Enveri eshte i pavdekshem .idhulli dhe shembulli absolut i nje udheheqesi patriot .
  Shikoni qeveritar boteror te 2017 dhe krahasoni !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82417
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82417
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 15
      [name] => Dossier
      [slug] => dossier
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 15
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 1530
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 15
      [category_count] => 1530
      [category_description] => 
      [cat_name] => Dossier
      [category_nicename] => dossier
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34835
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34835
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X