#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Shqiptarët në Maqedoni protestojnë në përkrahje të … Erdogan (VIDEO)

erdogan_616881Të duket sikur shqiptarët e Maqedonisë i kanë zgjidhur të gjitha problemet në vendin e tyre dhe tani janë në merak për gjëra të tjera.

Të premten ata kanë protestuar në mbështetje të kryeministrit turk, Rexhep Taip Erdogan, raporton Express.

Protesta ka nisur në lagjen Ccair të Shkupit, përpara xhamisë së Jahja Pashës dhe ka përfunduar përpara xhamisë së Murat Pashës në qendër të Qarshisë së Vjetër.

Përpara protestuesve, organizatorët kanë lexuar një deklaratë në tre gjuhë, duke shprehur mbështetjen për Erdogan.

“Duke e ndjerë detyrim moral dhe miqësor që të japim mbështetjen për popullin tonë mik, popullin turk, duke shprehur mirënjohjen e popullit shqiptar, i cili në çastet e vështira gjithnjë e ka pasur pranë Turqinë, aq më shumë duke qenë të bindur në miqësinë dhe mbështetjen që na ka dhënë kryeministri Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, mbështetjen e dhënë për shtetësinë e Kosovës dhe për formimin e shtetësisë së mëtutjeshme dhe për përkrahjen e shqiptarëve në përgjithësi”, thuhet në deklaratë./ep

279 komente në “Shqiptarët në Maqedoni protestojnë në përkrahje të … Erdogan (VIDEO)”

  1. Adriatik says:

   E kemi shume keq punen me islamiket ..na nxorren boje

   1. DETI JON says:

    Ky eshte opinioni dhe qendrimi i popullsise shqiptare ne maqedoni dhe shprehet ne menyre demokratike.

    Ballkani sot e ka te keqen praktikisht nga shovinizmi grek dhe sllav.
    Ballkani sot e ka te keqen gjithashtu edhe nga çdo ekstremizem fetar.

    1. fl says:

     Kur gjithe bota e qytetruar sot mbeshtet protestuesit, edhe llumi do e tregoje veten…

     1. DETI JON says:

      E gjithe bota mbeshtet protestuesit per çeshtjen mjedisore.
      E gjithe bota nuk mbeshtet dhunen dhe anarkine nga asnje ane.

      Shenim:
      Ti me emrin (fl) patjeter duhet te jesh ndonje i flamosur.

      1. aqifi says:

       Byrazerllek-maskarallek! E kane me rastin e 100 vjetorit te levizjes se Haxhi Qamilit. Atehere therrisnin “Dum Baben” tani therresin duam “Taipin”. Ketij pis mileti, po nuk ja hipe nuk te thote babe…

       1. alban koliqi says:

        Aqif, nuk je aq idiot sa dukesh nga emri. Cke ti me shqiptaret e Maqedonise? Je trap i vogel te vleresosh dike qe mbeshtet ose proteston per nje ideologji ose ndodhi!

      2. Slayer says:

       Jane me alfabetiket e BALLKANIT shqipefolesit e Fyromit, me i zgjuari fantazine me largpamese e ka (te con) deri tek dera e shtepise….
       Shpresoj por shpresoj shume, qe spektri politik qendror Tiranas (jo ai fyromoshqiptarist) te hartojne nje plan te mirfillte arsimimi dhe nje shkeputje graduale nga kultet idealisto-fetare qe s’po i le te mendojne ndryshe…

       1. Zigur Qarri says:

        Jane me alfabetiket e BALLKANIT shqipefolesit e Fyromit……Slayer

        E ke gabim.Lufta qe bene per ngritjen e Universitetit te Tetoves
        tregon qe jan popull vital dhe te etur per dije.
        Meqe qenkan me anafalbetiket e Ballkanit sipas teje,si ka mundesi qe te vetmit shqiptare fitues te çmimit Nobel,Nënë Tereza(Gonxhe Bojaxhiu) dhe Ferid Murati(Ferid Murad)jan me prejardhje nga Maqedonia?Duhet patjeter te denigrohet nje popull sepse shpreh opinjonin e tij?Esht thjesht nje ballancim i ekuilibrave politik.Maqedonasit jan pro serb,shqiptaret pro turq.
        Shqiptaret e Maqedonise megjithese nen represionin sllav,krahas indetitetit fetar kan ruajtur edhe ate nacional(shqiptare) qe po rritet çdo dite e me shum,dhe kjo nuk esht pak.Bashkia e Kërçovës u mor nga shqiptaret apo jo,dhe ekspansionin politik ne Demokraci e shfrytezojn te zhgjuarit dhe jo injorantet.

      3. Landi- Sverige says:

       Ate paske kuptuar more Deti Jon se gjithe bota mbeshtet protestuesit per ceshtje mjedisore??!! Po keta shqipefolesit turq te Maqedonise, qe me sa duket nuk jane si e gjithe bota, “me menyren e tyre demokratike” ke mbeshtesin??!! Shkaterruesin e ambjentit?! Diktatorin?! Islamizmin?! Mire qe nuk paske kuptuar se pervecse mbrojtjes se ambjentit te vendit te tyre protestuesit ne Turqi kerkojne doreheqjen e Erdoganit, demokraci dhe nje shtet te shkeputur nga islami, por nuk paske kuptuar se e keqja e Ballkanit sot jane pikerisht ky llum qe si ndjenje kombetare kan islamin dhe armik cdo popullsi te besimeve te tjera apo ateiste. Eshte pikerisht ky llum dhe gjithe mbeshtetesit e tyre qe dalin rrugeve te qyteteve ballkanike me flamurin turk dhe ate islamik ne mbrojtje te nje diktature islamik dhe te shovinizmit turk ne rajon!

       1. BALLKAN says:

        @ Landaqis-Sverigaqis,

        E PARA,
        Nuk i ka mbeshtetur e gjithe bota protestuesit ne turqi, por ka denuar shkallezimin e dhunes.
        E DYTA,
        Pas renies se perandorise otomane, Shteti Turk ne 100 vjetet e fundit ka bere hapa progresi ne demokraci, ne laicitet, ne ekonomi.
        E TRETA,
        Ne 100 vjetet e fundit ne ballkan nuk eshte shovinizmi turk, por shovinizmi sllav e grek praktikisht ka qene dhe eshte rreziku me i madh per shqiptaret.

        1. arsen says:

         Behuni gati te shkoni e te broni Sadam Gedafin…..Ora juaj ka ngel ne vitin 1740…Europa dhe Bota jane ne vitin 2013

        2. WEB says:

         AL ZARKAWIU “BALLKAN” mjaft i djersite shtate kemishe per tu ardhur ne mbrojtje niperve te sulltanit ,ata nuk dolen per simpati kundrejt erdoganit por thjesht per tifozllek fetar,ik e shko genje ne ndonje gazete tjeter

         1. BALLKAN says:

          Nip i sulltanit duhet te jesh ti Grekofon me pseudonim Web sepse i ngjan shume jo vetem ne surrat.
          Une mbroj vetem vellezerit e mij shqiptar ne ballkan dhe nuk ka ç´me intereson besimi i ndryshem fetar.

          1. shqiptari says:

           vellezerit shqiptare apo turq o koktrash!

        3. monitor says:

         Ballkan @ rri urte o njeri se ne e dime shume mire se kush jeni ,dhe nga keni ardhur ,mbi keto baza u krijua shqiperia por te pakten uleni zerin dhe mos u ndjeni

         1. BALLKAN says:

          @ monitor grek,
          Ti nuk di asgje si eshte krijuar shqiperia, ose nuk te intereson te dish.
          Ti nuk di asgje per evolucionin e natyrshem ilir arberor shqiptar, ose nuk te intereson te dish.

          SHQIPTARET JANE POPULL AUTOKTON DHE ME I LASHTE NE BALLKAN.

          Shenim:
          Nuk i marr leje absolutisht asnje monitori grek se kur duhet ta ul dhe kur duhet ta ngre zerin.

          1. Epirioti says:

           BALLKAN PAZAR ….Shqiperia eshte KRIJUAR njellos si eshte KRIJUAR GREQIA, TURQIA, SERBIA dhe Rasti me Konkret eshte MAQEDONIA e Sotme, dmth U mblodhen CA SHqiptar Ca VLLEH ca Sllave e ca Grek tek tuk edhe ca Hebrenj ca Evgjit ca Turq dhe Krijuan Shqiperine. Kjo eshte e VERTETA, NDRYSHE TI SDO TA KISHE HIMNIN KOMBETAR TE ARDHUR NGA rumania (si tekst ASDRENI QE ESHTE VLLAH dhe si muzik marsh ushtarak rumun) Prandaj nuk EKZISTON GJAKU i PASTER ILIR. Po e njeta gje eshte edhe per popujt e tjere….. Shik Studimin Klasifikimin e ADN se do ta kuptosh, sepse ADNja eshte e vetmja gje qe trashegojme nga te paret tane.

          2. monitor says:

           Evolucioni arberor shqiptar ? sa keq qe ti nuk ben pjese

      4. Epirioti says:

       Ti je DETI TURK dhe JO DETI JON.Qorr. Shiko shtepine tende se po NUK e pe ta “PUNON” Bota. Car….

       1. DETI JON says:

        @ epirdhioti
        Po te shikosh me vemendje,po te mos shikoje shtrember ti Car… me Syze qorri, do te dalloje se mua me intereson sovraniteti shqiptar ne trojet e mia ne ballkanin e jugut.

        1. Cakalli7 says:

         @DETI JON
         Hunde per hunde e dhembe per dhembe,mos i torlero hic te gjithe keto bushtrat e janulles ha ha ha ha ha ha
         Bushter greku lind e i tille vdes me ligesi ne shpirt
         Shani shani erdoganin se do tju q. motrat o bushtrat e janulles!
         RROFTE ERDOGANI RROFTE TURQIA!

        2. Epirioti says:

         O DETI TURK dhe Jo DETI JON Ti sje asgje tjeter vecse 1 DOBIC qe Turqit kane lene keto ane. Per Cmendim flet Zotrote…… po sikur te njejten gje te bejne edhe Shqiptaret ORTODOKS ne idhje me Kryeministrat GREK etjetj TI Si do te mendoje Zotrote??? cdo te thoje????? Cdote mendoje e komentoje????? O Car me Syze ne SHQIPTARET nuk duhet fare te MANIFESTOJME PRO PUSHTUSIT qe na ka Shkaterruar TRANSFORMUAR ne GEN e ADN, ne KULTURE GJUH e TRADITA ne FE e gjithcka tjeter. KETA TURQ BASTARD AS FALJE NUK NS KANE KERKUAR PER SHKATRRIMIN 500VJECAR QE I BENE KETIJ VENDI. Me keta nga keta FILLOI edhe KONFLIKTI me vendet Komshie.

         1. DETI JON says:

          @ EPIRDHIOTI
          DOBIÇ I TURKUT DHE I GREKUT,
          JE PIKERISHT TI SE NGJANI EDHE NE SURRAT,
          DOBIÇ I SATËME!

          Shqiptaret do te manifestojne dhe protestojne ne menyre demokratike per ke te deshirojne dhe nuk i marrin doren maskarenjeve si ti.

          Perandoria romake ka pergjegjesine per pushtimin 250 vjeçar.
          Perandoria osmane ka pergjegjesine per pushtimin 500 vjeçar.
          Barbaret sllav kane pergjegjesine per pushtimet neper shekuj.
          Shovinistet grek kane pergjegjesine per gjenocidin etnik dhe aneksimin e trojeve shqiptare ne dy shekujt e fundit.

      5. Antifa says:

       ti ca mutin je??

      6. fl says:

       E di qe sipas ju dmbabistave ata qe protestojne nuk jane turq, por qafira-pucista me ndikim nga armiqte e jashtem qe u duhet shtypur koka. Sa here i kemi degjuar keto…:)

      7. Bazarhesap says:

       Te gjithe sebashku ne te mbrojme pluralismin nga mbetjet komuniste dhe anarchist.
       Krah per Krah te bashkuar rreth Udheheqsit tone Erdogan Pasha.
       IkhawnMuslim

    2. arsen says:

     Vetem shqipetare nuk mund te jene…Ali Ahmeti, Xhemal Abdullai, Ali Hasani…etj Jane turq e bij turqish qe kane zene nga nje cope toke qe ua fali ish Perandoria….E dashkan keta me shume Turqine…sesa turqit vete!!!! Jo more jo! Kane frike se kujtojne prejardhjen…pranej!

     1. alban koliqi says:

      Arsen lopa! Keta qe permende (Ali Ahmeti, Ali Hasani…) jane ata shqiptare qe luftuan per shqiptaret, ndersa ata greket tu andej, po shesin cdo dite shqiptarine. shif motren tende qe po martohet me serbet e maqedonasit 60-vjeçar. u bene 182 femra shqiptare qe po lindin serb te vegjel, ashtu sic je dhe ti! Mos shit pordha, nuk te shiten ne Shkup, pos atje ne Bathore nga edhe vjen!

    3. Axhimi says:

     Dhe nga Inferioriteti dhe servilizmi ndaj te huajit

   2. t.. says:

    Sali Ramazon Berisha
    Rezhep Taip Erdogan vllezèr nga baba.. hhhaaaaaaaaa….
    Punè korrakèsh… vari mend…………………..

   3. KOSOVA ESHTE TURKE DHE JO SHQIPTARE says:

    JA JASHTEQITJET MUSLIMANE MATANE KUFIJEVE QE MBESHTESIN ERDOGANIN VELLAIN E SALIKAR BERISHES O JU QIFTE SERBIA RROPT JUVE MORE HALE DHE DONI TE FLISNI DHE SHQIP PALE::: TURP TURP RRACE MUTI PRENDAJ NUK JU DO NJERI JUVE KETU NE SHQIPERI OR RRACE TURKU OR QENER TE PABESE

    1. DETI JON says:

     Kosovaret jane Shqiptar autokton.
     Kosovaret jane pasardhes te denje te fisit ilir dardan.
     Besimi fetar myslyman ose kristian nuk ka asnje lidhje direkte me kombesine shqiptare.
     Shovinizmi serb e grek dhe veglat e tyre shqipfoles nuk do te perçajne dot kurre shqiptaret ne Ballkan.

     1. shqiptari says:

      Kete po e ben ti o TURKOSHAK

      1. DETI JON says:

       Ku e pe turkun ti shqiptar i vogel !!! ???
       Une mbrojta identitetin shqiptar te vellezerve nga Kosova.

   4. Spice Boy says:

    Q…ropt, na flliqen. Bota mbeshtet protestuesit, keta tahipin.

    1. TAHIPI says:

     Pse kaq shpesh ta kane hipur keta ty spiceboy ?

  2. xhaxhi says:

   Greko maskarenjte me dhe pa brire,
   Kane qene dhe jane per anarki te Turqise.

   1. Sem Luma says:

    Edhe kjo qe thua ti “xhaxhi” e vertete eshte. Greket do te donin nje Turqi te dobet ekonomikisht, politikisht dhe ushtarakisht. Nje lloje shteti si Bangladeshi. Per kete nuk kam asnje dyshim.
    Mirepo stili qeverises i Erdoganit ka kohe qe eshte bere teper autoritar, me shikim mbrapa, pengues dhe ngulfates per shtetin turk dhe qytetaret e tij. Edhe kjo eshte nje e vertete qe s´mund te mohohet.

   2. mali says:

    qeni nanen turkut serbit dhe grekut dhe bashpuntorve te tyne

   3. arsen says:

    Po ti? sa je lutue ti qe 700 mije shqipetare te kthehen nga Greqia.???Sa je lutur ti qe Shteti grek te falimentoje???? Naaaaaa… Opingat e Sherros…..Turqia do behet Europe sepse nuk ka te ardhme injoranca islamike qe e ka ndare popullin turk ne dysh.
    Rinia turke e ka bere zgjedhjen e saj. MODERNIZEM dhe jo DHUNE DHE DHUNIM NE EMER TE FESE!

    1. xhaxhi says:

     Emigrantet Shqiptar qe punojne ne Greqi jane emigrantet me te drejtat njerezore me te pakta ne BE ne planin ekonomik dhe ne planin njerezor.
     Greqia duhet te denohet njehere e mire per qendrimet fashiste ndaj shqiptareve, per operacionet e dikurshme fshesa, per qendrimet dhe dallimet raciste aktuale, dhe te zbatoj ne praktik ligjet e BE.
     Ekstremizmi islamik turk dhe Ekstremizmi ortodoks grek nuk duhet te kene asnje vend ne Europen e Bashkuar.

     1. Cekuri says:

      Dhe megjithate emigrantet shqiptare vazhdojne pa nderprerje e jetojne ne Greqi tash 23 vjet, nuk e kuptojne ata qe vuajne aty,apo mos je ti kryekeput gabim.
      Kaq te shtypur sipas teje dhe as nuk mendojne te ikin prej aty,si shpjegohet kjo?

      1. xhaxhi says:

       @ cekuri,
       PERGJIGJE:
       Sepse gjendja ekonomike ne Greqi me ndihmen e vazhdueshme qe Greqia ka marre dhe merr nga sistematikisht nga Europa eshte ende me e mire se ne shqiperi.

       Megjithate emigrantet shqiptar nuk ka pse te largohen as me forma direkte si operacionet e dikurshme fshesa, as me format e sotme indirekte te dallimit racial, por duhet te fitojne te drejtat e tyre njerezore brenda shtetit grek, te drejta te cilat shteti grek i ka nenshkruar dhe firmosur ne leter teorikisht, por qe i thyen dhe nuk i zbaton praktikisht.

       “Charter of Fundamental Rights of the European Union”
       English Wikipedia

       1. Cekuri says:

        D.m.th ti thua se rine aty vetem qe te fitojne te drejtat e tyre…
        dhe mi ti fituar ato do kthehen te lumtur ne shqiperi..
        sa per ekonomine, vendosni me ne fund, ka falimentuar Greqia apo jo???
        ju po prisni dhe greket te vine ne shqiperi per pune?!!!!
        KONFUZION!!

        1. xhaxhi says:

         @ cekuraqis,
         Ti i lexon e interpreton komentet e mia ne menyre te gabuar.

         Levizjet e emigracionit ne bote per shkaqe madhore kane egzistuar dhe do te egzistojne, dhe nuk i ndalon dot as ti e as kush tjeter.
         Dhe ndryshimi i sistemit ekonomik dhe social ne Shqiperi ne fillim te viteve 90-te ishte pikerisht nje shkak i tille.

         Se çfare do te bejne emigrantet shqiptar ne Greqi, ate e dijne dhe e vendosin vete ata.
         E rendesishme eshte qe emigrantet shqiptar ne Greqi duhet te gezojne ne praktik te drejtat e tyre njerezore po njesoj si emigrantet shqiptar ne Baskimin Europian.

         Per sa i perket ekonomise greke, ato analiza dhe konkluzione i kane bere me kohe shume media profesionale te Europes dhe Botes, dhe tashme dihet qarte se shteti grek mashtroi me llogarite financiare per tu anetaresuar ne BE, ndersa sot po mbahet ne kembe vetem nepermjet borxheve te jashtme te njepasnjeshme te cilat ne te ardhmen mund te kene pasoja te paimagjinueshme per popullin e thjesht grek.

         1. Zigur Qarri says:

          Edhe cekuraqis ka punuar ne Greqi,por nuk merrej vesh me greket.
          Shqiptaret i thojn grek,kurse greket i thonin shqiptar.Kur shkoi ne Greqi kujtoi se do ta prisnin me lule greket,por u zhgenjye dhe ja mbathi ne perendim.Tani esht ne dileme per indetitetin dhe mendon:
          po sikur te jem vertete shqiptare si thote historia?!Ky esht zeri i
          ndergjegjes,kurse ai i interesit i thote,mbylle se je me i perfituar si grek.Eh,problem i madh kjo puna e interesit!

          1. Cakalli7 says:

           Nuk eshte interesi qe e bene Çjepurrin grek por idiotesia dhe mungesa e kultures.

  3. DUMBABEN says:

   Ahahahahahaha ,,,ju do baba fort ,,,jeni bijte e niperit e tij te shkarkuar ketu 500 vjet me pare ,,kis kis moj stambolleshat e anadollit

   1. Greek Homogjen says:

    Meqense ti vlaka me pseudonim dumbaben, dummamen po krruhesh shume, atehere do te regjistrojme ne paraden e homogjeneve te ballkanit.

    1. DUMBABEN says:

     He more islamuq ,,,i nderrove edhe ti breket ?

     1. Greek Homogjen says:

      Ja pikerisht sa ndrrova Prezervativin tim,
      Qe te palloj edhe nje tjeter homogjen grek.

      Megjithate edhe ty dumbaben dummamen meqense po krruhesh ne menyre te vazhdueshme do te marrim edhe ty partizane greke ne paraden e homogjeneve te ballkanit.

  4. Dardan says:

   Keta protestusi nuk jane shqiptare por nuk perjashtihet mundesia qe ne proteste te ket edhe ndonje shqiptar keto tubime jane organizuar nga organizata te turqve ne Maqedoni dhe rajon,

  5. albano says:

   keto nuk jane shqiptare jane tueq te ngelur ne ballkan jane analfabeta nuk kuptojne si lope;;;; perse nuk nderhyri er dogan taip kur u vrane kosovaret por i shikonte ne tele tani disa idiota naive e perkrahin or njerez shikoni jeten perpara dhe mos na cani k me idete tuaja te shekullit 13 se na boni me turp ne shqiptarevet te shqiprise se akuze de ju na marrin per budallenje bota sepse ju keni ide besimtare te shekullit te 15 hapini syte pak shikoni si jeton bota bota turqit i mban si te prapambetur prandaj mos degjoni turqit qe ju komandojne ose thoni se jeni turq e kuptuat se ju keni ngelur mbrapa nuk eshte faji i jone shqiptarevet te shqiperis salut nga nje tirons

  6. Epirioti says:

   Bo Boooooo cfar Idiotesh, edhe punet e Turkut ju ngelen pa zgjidh ketyre XhonTurqeve Shqiptar. Nuk thon kot Bema Nenen te te them Baba. Keshtu ua ka bere edhe Turku ketyre Shqipove te Maqedonise dhe tani keta i thone Turkut Baba.O Zot Hapu Syte Hapu MENDJEN ketyre Injotanteve

   1. DETI JON says:

    Ti epirdhioti injorant lexon me syze me numer te madh dhe je turullosur komplet.
    Shqiptaret nuk jane as turq, as grek, as sllav, por jane vetem shqiptar.
    Protestat dhe manifestimet pro dhe kunder ne boten demokratike kane qene dhe do te jene te shumta.

  7. vlonjati says:

   Me sa duket shqipot ne Maqedoni , nuk kane c’te bejne dhe o burra dalim bertasim per duduganin, populli vet proteston kunder tij, nje popull tjeter kot fare proteston ne favor te tij, te shkruhet urgjentisht ne librin e Xhines, hahahahahahaha……..jam kenaqur sot me qyfyre

   1. LABI,VLORA says:

    Pse ajo dashnoria ime greke me emrin xhina qe kisha vjet ne korfuz ka bere ndonje liber.
    Me sqaroni kete pune, ka ndonje grek apo turk qe eshte duke bertitur se do ja shtyp koken.

  8. caku says:

   o injoranter o budallenjt e ballkanit! po ju keni 100 probleme per te zgjidhur me naqedonasit po dilni ne mbrojtje te erdoganit! po lerjani popullit turk keto pune se ata jetojne atje e ju dhimbset me shume se ju turqia, megjithese jeni mesuar ju dhe kosovaret se vini e votoni e perkrahni berishen jeni mercenare injorante po humbni respektin edhe te shqiptareve te shqiperise se sa per europen nuk duan tju shohin me sy. se jeni fondamentaliste, jeni injorante se mereni me punet e te tjereve nder kohe qe keni me mijera halle ne shtepite tuaja.

 1. fieraku4u says:

  HAJDE POPULL BUDALLA HAJDE….EHHH C’NA GJETI ME KETA IDIOTA ISLAMIKESH.

  SI NUK BIE NJE RRUFE, E TI COJE NE FUND TE ARUSHES KETA QELBESIRAT ANADOLL-TURQ, QE I THON VETES SHQIPTARE.

  1. Mallakastrioti says:

   Asnje gje e keqe nuk na gjen dhe nuk na vjen nga shqiptaret tolerant e besimtar ne religjionet e ndryshme fetare.
   E keqja qe i kanoset praktikisht shqiperise dhe shqiptareve ne 100 vjetet e fundit ka qene dhe eshte shovinizmi grek dhe sllav.

   1. trojani says:

    Po mire o mallakastrioti ata qe po bejne gjullurdine ne turqi,nuk jane serb dhe as grek,ku hyne keta qe permed ne historine turke te siperpermendur!!!???
    Nuk ke faj , ju flete gjaku prandaj ju vine natyrshem.
    Ata nuk ngrihen te protestojne qe po I rahin maqedonsit si gomari ne duhan dhe dalin ne mbrojtje te mytesarifit erdogan…… Vari karucin pune gjyzelesh si gjithmone kunder rrymes…..

    1. Priami i Trojeve tona says:

     KETU NUK KA ABSOLUTISHT ASNJE SPJEGIM NE BAZE TE GJAKUT.

     Ata qe praktikisht jane ngritur ne turqi ne protesta kunder qeverise turke jane me gjak turk.

     Ata qe ngrihen ne greqi ne manifestime pro protestuesve turq jane me gjak grek.

     Ata qe ngrihen ne maqedoni ne manifestime pro qeverise turke jane me gjak shqiptar.

     Shenim:
     Nuk eshte e vertete qe shqiptaret ne maqedoni nuk jane ngritur dhe nuk ngrihen per te drejtat e tyre si shqiptar.

 2. Doni ALBO says:

  KUJDES: Sepse aty ka nje minoritet qe deklarohet “turk” keshtu qe mos i perfshini Shqipetaret e maqedonise perpara se te komentoni sepse ata jane po aq Shqiptar sa jemi ne.

   1. Doni ALBO says:

    Per dallim nga lajmi i Temes, keta ne videon qe ke shfaqur kane protestuar kunder arrestimit te 20 shqiptareve te pafajshem ne vitin e kaluar e jo per erdogani…..eshte dallim i madh.

    1. WEB says:

     Ore doni albo ,ti po me ben qorr ? shikoje videon deri ne fund se ke edhe flamurin turk ne mes tyre

     1. Doni ALBO says:

      E c’te keqe ka edhe nese ka dal ndonje i vetedaklaruar turk ne mbrojtje te shqiptareve te pafajshem nga shteti i maqedonise….per dallim nga keta qe kane dalur ku te gjitha jane turq apo torbesh te deklaruar dhe aty ketu ndonje turkofil shqiptar…..kurse Shqiptareve ne Maqedoni as qe i intereson se c’behet ne turqi sepse i kane halle e veta.

      1. WEB says:

       E gjete justifikimin o doni albo ? aty ketu ndonje turkofil?

 3. alban says:

  ne kete miting ka pasur pervec turqve dhe shqiptareve edhe maqedon.

 4. shqiptari says:

  Jane turqit e Shkupit…

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   ti “shqiptar i vogel” i ke pare me dylbi greke.

   1. drinni says:

    lexuesit shqiptar

    POPULLE I POSHTER JEMI, SHIKO KETA SHQIPTARET MUTLIMANE NE PERKRAHJE TE ERDOGANIT.

    AH QFARE MENTALITETI I KETYRE ANALFABETEVE.

    MIRRUNI ME PUNET DHE TE DREJTAT E JUAJA QE NUK I KENI ASKUND NE MAQEDONI DHE MOS U MIRRUNI ME PUNET E HUAJA O MALOKE

    1. LEXUES SHQIPTAR says:

     @ drinni,

     Ti je nje analfabet i gjuhes shqipe qe bertet me shkronja te medha. Ne gjuhen shqipe nuk ka asnje fjale si emri yt (drinni), por ka vetem nje lum te madh Drini me dy dege i bardhe dhe i zi.

     Ti kur arrin dhe shan pergjithesisht popullin shqiptar si i poshter, na tregon hapur se personalisht ti nuk je absolutisht shqiptar, por je vetem nje shqipshkrues me nivel shume te ulet.

     Ti kur arrin shan pergjithesisht shqiptaret e maqedonise si “malok”, na tregon hapur se je thjesht nje nga armiqte e shqiptareve qe orvaten per ndarje e perçarje diskriminuese te shqiptareve duke i quajtur “malok” e “moçalor”.

     ME SHKRONJA KAPITALE,
     TI JE GREKO/SERBO MASKARA.

     1. drinni says:

      LEXUESIT

      TI JO QE QENKE NJE TRU PESHKU, POR EDHE NJE HALABAK, KETU NUK KEMI TE BEJME ASGJE ME SHKRIMIN DHE ME EMRA, TI AQ INJORANTE JE QE PSEUDONIMET MUND TE JENE TE NDRYSHME,DHE KETU ASGJE NUK KEMI TE BEJME ME LUMIN DRNI O KOKTULE, PER SHEMBULL TI MUND TA KESH EDHE PSEUDONIMIN IJNORANT( SEPSE EDHE PO TE PERSHTATET.

      SIGURISHT PO TE MOS ISHIN MALOKE ATA TURKOFUILET E TU QE PUNET E TYRE I KANE KATASTROFE DHE SHUMICA JANE ANALFABETE DHE AS SHKOLLE FILLORE NUK KANE SE PER GJUHEN MOS TE FLASIM, NDERSA TI ME ATA TJERET IA DUTE KOTE ME GREKE E SERBE.

      UNE SHQIPTARE DHE SHUME I PASTER PO QKA TE BEJM ME DISA SIKUR JU QE AKOMA SHKONI DREJT TURKIZMIT DHE AKOMA JETONI SIKUR TE ISHIT NE SHEK 15. MERRE ME MEND TER ANKARAJA U QU NE KEMBE KETA TURKOFOLET E PERKRAHIN ERDOGANIN.

      MIRRU PAK ME REALITETIN DHE PERMBAJU TEMES DHE MOS IA FUTE KOTE GREKET, SERBET E TE TJERA… KETU E TREGON NIVELIN TEND QE ESHTE I BARABARTE ME 0.

      1. LEXUES SHQIPTAR says:

       @ drinni,
       Niveli im i shkrimit dhe i dialogimit eshte i qarte dhe i drejtperdrejt.
       Niveli yt i ulet i shkrimit dhe i dialogimit ne shqip, nuk ka nevoje per shume koment.

       Te ofendosh pergjithesisht shqiptaret me shprehjet “te poshter” dhe “malok” nuk tregohet vetem nje nivel i ulet etik, por edhe percakton hapur pozicionin tend antishqiptar.

       Eshte demokratike te dalesh ne manifestim proteste ose perkrahje per probleme te ndryshme ne Ballkan.

       Konkretisht ne Greqi u realizua nga greket nje manifestim proteste perpara ambasades turke kunder Qeverise Turke dhe Kryeministrit te Turqise.

       Konkretisht ne Maqedoni nga shqiptaret u realizua nje manifestim perkrahje per Qeverine Turke, Shtetin Turk, dhe Kryeministrin e Turqise.

     2. Jevgs Grekos says:

      Nese arrijme deri aty sa shajme njeri tjetrin si “GREKO/SERBO MASKARA.”
      Atehere ti je nje turk i dhjere qe flet shqip, qe mos ta pafte kombi shqiptar bojen ty dhe te gjithe TURKO/MONGOLEVE, sigurisht pa perjashtuar dhe GREKO/SERBET qe permende.

      1. JOVAN BREGU says:

       Ty pse te djeg kaq shume te keqen xhaxhi, ti nuk je grek, ti je jevgos grekos, por ama duhet ta dish qe ne shqiperi nuk ka ndonje minoritet turk por ka vetem minoritet te ardhur grek, dhe nje pjese e vogel e tyre si psh v.bollano dhe v.dule jane ultranacionalist te njojtur greko maskarenj.

   2. shqiptari says:

    “Lexues” turkomadh, or kokgdhe,dylbite i ka shpikur oxidenti 🙂

 5. Sem Luma says:

  Qenkan be bashke muslimano-shqiptare dhe turq dhe ja paskan nisur prap rruges se “vellazerim-bashkimit”… por tani jo nen Marshall Titon por nen Erdogan-Sulltanin. Po pse mor te gjore, u kruhet bytha pa nevoje e ja qitni jo vetem vetvetes nje emer te keq (pro erdogano-anadollak e pro-autoritare), por edhe shqiptareve ne Ballkan. Po a nuk po e lexoni, shikoni e degjoni boten se c´po thote per demonstratat e rinise turke dhe guximin e tyre qytetar e demokratik, dhe ne ne anen tjeter per stilin qeverises autoritar dhe neo-sulltanor te Erdoganit.
  Po jetojme ne kohen internetit, o popull! Kullosni pak me larg (lexoni e shikoni); e jo vetem aty afer shtepise e xhamise duke degjuar pallavrat alla-hoxhe-irfani per kurva, mecka e rrospie…
  Per bese, Nje pjese e popullit tone gjithcka mund te behen por NJEREZ JO!!!

 6. Kete e kane ngrene cairin says:

  Xhixhi,

  injorante po e po, por edhe te poshter. Njerez bastarde qe gjoja ne respekt te fese nuk konsumojne alkool, po pijne vetem caj dhe FANTA, dhe deri para ca kohesh katet e para te shtepive te tyre i shnderuan ne bordello me prostituta moldave dhe ne katin me siper grate e tyre ruanin nderin te mbeshtjella me shami. Njerez me moral te dyshimte qe nuk kane sensin e se drejtes dhe mbrojne kauza te gabuara sic eshte kjo e ketij neo-sulltanit Erdogan.

  Keta e kane ngrene cairin

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   Pergjithesimet e tua ndaj shqiptareve te maqedonise jane pergjithesime dashakeqe.
   Ofendimet,fyerjet,sharjet qe ti ke perdorur, vetem ke treguar se ti personalisht e ke ngrene çairin.

 7. Tironci says:

  epo mire ua ben maqedonsi qe i shkep ne dru. e kane hak. dhe ne qe ngreme zerin per ta…. yytttt fare e poshter

  1. Qytetar i Tiranës says:

   ti që arrin shan farën shqiptare,
   ti nuk je absolutisht farë tironci,
   ti duhet të jesh ndonjë farë tjetër.

  2. Tani nga Tepelena says:

   Jane ca debila si tiransi qe shajne shqiptaret e tjere.Po bie dhe une ne nivelin tend o “Tiranco”.Po ju tirancit kur u bête te zgjuar?Ju gjate histories shqiptare nuk keni as dhe nje figure te vetme ne historine,letersine,shkencen shqiptare…gjate gjithe histories SHQIPTARE…
   Pse duhet te shani te tjeret kur edhe ju nuk keni as dhe nje figure te vetme?Mos beni si te zgjuar,se jabanxhinjte poua rrisin vleren.

   1. arsen says:

    Ju qe e kruni me tironcin…shkoni dhe rregulloni me pare dhembet!
    Ata qe jane ngritur kunder rinise turke, progrsisteve turq, intelektualeve turq, ambjentalisteve turq….ata jane mbeturina te ish Perandorise turke qe jetojne ne Maqedoni. Jane pasardhes te synetllinjve shqipetare qe tradhetuan shqiperine dhe ne vend te bashkoheshin me Perendimin, u bene satrape vrases dhe bythlepires te Perandorise.
    Shshsh…eeeeeeepeni gojen!
    Islamizimi i shtetit eshte ndaluar ne Kushtetuten Turke qe me Ataturkun.
    Mbeturinat veçse leshojne eren e qelbur te kalbezimit otoman

   2. caku says:

    ne fakt ju tepelenasit keni nxjerre sh figura, por nuk eshte ketu thelbi i muhabetit, se te shahemi e te zihemi duan si turqit,greket, sllavet e berishet. kur ne zihemi me njeri tjetrin te gjithe keta kane mundesin te arrijn gjithe planet e tyre te ndyra.

 8. xhaferri says:

  KY POPULL NUK E DI AS NGA VJEN DHE AS KU SHKON,POPULL PA IDENTITET

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   KOMENTI YT NUK KA ASNJE VLERE.
   PERGJITHESIMI YT ESHTE DASHAKEQ.

 9. LEXUES SHQIPTAR says:

  Ne forumet e gazetes “Tema” qenkan shtuar se fundmi edhe disa shqipshkrues anonim, me identitet te vertete greko maskarenj.

  1. Jevgos Grekos says:

   Nuk po e kuptoj revolten tende ne komente ndaj te tjereve qe kundershtojne kete proteste nga keta protestuesit ne Maqedoni (qofshin turq apo sllave) ne mbeshtetje te Erdogan?
   Sepse nuk ke dhene ndonje shpjegim konkret se edhe nese e mbeshtet, per se e mbeshtet kete proteste ne Maqedoni?

   Une personalisht besoj se mbi 95% e SHQIPTAREVE homogjene, jane me protestuesit turq kunder Erdoganit.
   Keshtu qe besoj se keta protestues ne Maqedoni jane komuniteti Turk qe jeton atje qe mund te kete dhe disa kokrra turko-shqiptar.

   1. LEXUES SHQIPTAR says:

    Eshte demokratike te dalesh ne manifestim proteste ose perkrahje per probleme te ndryshme ne Ballkan.

    Konkretisht ne Greqi u realizua nga greket nje manifestim proteste perpara ambasades turke kunder Qeverise Turke dhe Kryeministrit te Turqise Erdogan.

    Konkretisht ne Maqedoni nga shqiptaret u realizua nje manifestim perkrahje per Qeverine Turke, Shtetin Turk, dhe Kryeministrin e Turqise Erdogan.

    1. Jevgos Grekos says:

     Perse?
     Nese e kupton pyetjen perse keni dale ne mbeshtetje te Erdogan?
     Tek e fundit vete populli turk po proteston dhe ne te gjitha qytetet.
     Realisht sic e dime populli i lire turk doli ne protesta per nje shesh ne Stamboll dhe kane peripecuar ne kauza te ndryshme te lirise qe nga Stambolli ne Ankara dhe ne c’do qytet tjeter Turk qe nga me te rendesishmet eshte ajo e Te te drejtave te njeriut, Lirise, dhe Shtetit laik ne te gjitha bote-kuptimet e saje.
     Personalisht ketu nuk shikoj ndonje problem nese populli i lire turk deshiron keto te drejta qe mendon se Erdogan ua ka mohuar ose do t’ua mohoje ne te ardhmen. (megjithese ai e ka mohuar dicka te tille)

     Ti ne kete aspekt shikon ndonje problem?
     Nese po ku e shikon problemin?

     Tjetra eshte se me aq sa po te kuptoj eshte se ti ke nje deshire te brendshme per Erdoganin dhe pushtetin e tij, te pakten kete pershtypje te jep.
     Perse e ke kete afsh per pushtetin e Erdoganit?

     Tjetra eshte sepse po sipas mediave Maqedonase dhe atyre Kosovare si Vizive apo te shkruara ose online ne kete proteste ose vete protesten e kane zhvilluar komuniteti turk qe jeton atje duke perfshire dhe disa shqiptare.

     Keshtu qe te lutem ne saje te paragrafit te mesiperm duke pare dhe mediumet Kosovare dhe Maqedonase do desha nga ty qe te mos i futesh ne nje thes te gjithe shqiptaret e Maqedonise.

     1. LEXUES SHQIPTAR says:

      Eshte demokratike te dalesh ne manifestim proteste ose perkrahje per probleme te ndryshme ne Ballkan.
      E PARA,
      Nuk kane dale ne proteste ne Turqi kunder kryeministrit erdogan, te gjithe turqit.
      E DYTA,
      Nuk kane dale ne manifestim ne Greqi kunder kryeministrit erdogan, te gjithe greket.
      E TRETA,
      Nuk kane dale ne manifestim ne maqedoni pro kryeministrit erdogan, te gjithe shqiptaret.

      Shenim:
      Ate afshin e nxehte per turqit e greket mbaje per vehte,
      se te afron ngjyra dhe zgjyra.

      1. Jevgos Grekos says:

       1. Nuk jane pergjigje ato qe me dhe, sepse nuk mund te quhet demokratike nje proteste e vetem nje etnie aty sepse merret si tendencioze nga komunitetet e tjera si P.SH nga komuniteti shqiptar qe jeton ne Maqedoni.
       Me kupton cfare po duhet te them?
       Sepse aty ka dale komuniteti Turk dhe disa kokrra (20-30) shqiptaro-turk, por ne kete menyre mund te nervozohoet apo tendenciohet ne nje menyre apo tjeter i gjithe komuniteti shqiptar atje.
       Me thuaj perse nuk dolen sllavo-maqedonasit?
       Keshtu qe perpiqu here tjeter te japesh argumenta me bindes se perse mbeshtet pushtetin e Erdoganit.

       2. Ne krahasim me ty une jam i bardhe po aq sa c’eshte dhe nje skandinav. I vetmi ndryshim midis meje dhe teje eshte se ti je nje TURK SHQIP-FOLES, dhe une nje ARB/SHQIPTAR NE GJAK, RRENJE DHE IDENTITET ARBERORE-SHQIPTAR.

       3. Te shoh se e ke inatin me sllavet dhe me grekun, por degjo ketu ti vemje Erdogan dashtes qe une ketu ku jetoj njerezit vene kombin e tyre mbi te gjitha. Keshtu qe kombi im eshte SHQIPERIA pa me te voglin dyshim, nese edhe per ty kombi yt me te gjitha simbolet e tij eshte ARBERIA/SHQIPERIA atehere ne kete aspekt me plot gojen duhet ta themi bashke dhe i gjithe kombi shqiptar te shkerdhefsha Greqin bashke me greket, por pa harruar dhe te shkerdhej Turqine tende qe mbi 95% e shqiptareve e urrejne po aq sa une, te shkerdhefsha dhe Serbine dhe Arabine, sepse une e kam kombin tim dhe nuk ma ndjen per Turqi apo Greqi.
       Sepse te gjitha keto kombe qe te permende me siper na kane shkerdhyer ne si komb me qindra vjet me rradhe, por tani eshte rradha ti shkerdhejme ne ato, sidomos Turqine.

       P.S Ajo fjala ARB/SHQIPTAR do te thote qe jam i nje gjaku me te madhin Gjergj Kastriotin qe identifikohet dhe unifikohet dhe kombi Arber/Shqiptar bashke me simbolet e tij.
       Une jam po aq shqiptar saqe per 100 vjetorin kam ngritur flamurin e Gjergj Kastriotit ne shtepine time, nese e ke idene flamuri IM SHQIPTAR e ka prejardhjen nga stema e familjes se Kastrioteve qe eshte perdorur me pare nga gjyshi i Gjergj Kastriotit dhe daton ne shekullin e 12.
       Une jam po aq shqiptar saqe mbaj ne shtepi akoma flamurin e Gjergj Kastriotit, ky flamur qe per 30 vite me rradhe ua ka shtyp koken dhe mendohet te kete vrare mbi 1.000.000 turq, aq sa e kane marre bezdi kur shohin statujen e Gjergj Kastiotit.

       DUKESH QE JE NJE TURKO-DASHES, NUK TE THOTE NJERI GJE, VAZHDO KESHTU, BILES ME KETE ATDHE-DASHURI EDUKOJI EDHE FEMIJET.

       EDHE TA KESH TE QARTE TI COPE IDIOTI SE DUKESH SE JE INJORANT DHE NUK KE KAPUR NJE LIBER ME DORE NE JETEN TENDE, RRACA TURKE ESHTE RRACE MONGOLESH, PRA RRACE JEVGJITESH OSE DORE E ZEZE E ARDHUR NGA MALET KAUKAZO-AZIATIKE, ARDHACAKE JEVGJISH TE ZINJ.
       KE LEXUAR NDONJE GJE PER MONGOLET DHE ENDJEN E TYRE?
       DHE KU MBARON ENDJA E MONGOLEVE?
       NESE NUK E DI ENDJA E MONGOLEVE MBARON NE TURQINE E SOTME.
       KE LEXUAR MBI ETNOLOGJINE E BALLKANIT NDONJEHERE? DYSHOJ…

       1. LEXUES SHQIPTAR says:

        @ Jevgos Grekos,

        Përgjigje:
        1. Une diskutoj dhe dialogoj per lajmin ashtu siç paraqitet ne mediat e ndryshme, dhe nuk bazohem fare ne nje numerues subjektiv si ti qe i numeron shqiptaret me kokrra.
        Sipas te gjitha mediave te kohes, gjate luftes ne kosove ne perkrahje te shqiperise dhe shqiptareve perveç miqve te medhenj amerikan, ishin praktikisht turqit dhe shteti turk, dhe jo greket, dhe jo sllavomaqedonet.
        (lexoni intervistat e ishkryeministrit shqiptar Pandeli Majko).

        2. Se sa i bardhe jam une apo ti, nuk ka nevoje te bertasesh me komente me shkronja te zeza qe te na mbushesh mendjen se je apo nuk je Jevgo Grekos.
        Sigurisht edhe jevgjit si ti qe kane ardhur ne Shqiperi gjate shekujve, sot jane me shtetesi legjitime shqiptare dhe jane te integruar me se miri ne shoqerine mikpritese shqiptare.

        3. Ne piken e trete po me kujton nje evgjit perpara disa vjetesh qe po shante nje evgjit tjeter per moter, dhe kur e pyeta pse e shan, mu pergjigj sepse kishte mesuar qe kur ishte ushtar ne vlore, sepse i kishin bere zbor vlonjatet, prandaj kishte mesuar te shante edhe ai per moter.
        Te shikoj te nxehur shume dhe fillove te shkerdhesh me radhe greqine, turqine, serbine etj. Ajo eshte puna jote, sepse une nuk merrem me shkerdhime shtetesh.
        Une jam dakort per pergjegjesine e pushtuesve osman ne te kaluaren, une jam dakort me pergjegjesine e shovinisteve serb dhe grek jo vetem ne qind vjeçarin e fundit, por mendoj se keto çeshtje duhet te zgjidhen sot ne menyre te civilizuar dhe demokratike.

        KONKLUZION:
        Mbaje fort flamurin e heroit kombetar shqiptar Gjergj Kastriot Skenderbeut dhe mos e interpreto luften e shqiptareve asnjehere ne menyre fetare, mbaje fort flamurin kuqezi perpara kujtedo edhe perpara turkut, edhe perpara grekut, edhe perpara sllavit etj.

        1. Jevgs Grekos says:

         1. Ta thashe dhe me siper qe po sipas mediave Kosovare dhe Maqedonasve nuk kane dale me shume se disa 20 apo 30 shqiptar andej, dhe me se shumti jane udhehequr nga komuniteti turk ne Maqedoni.

         2. Te kam thene dhe qe nuk di te japesh dhe pergjigje korrekte ne baze te pyetje qe nje person mund te te beje, nuk mund te japesh sepse ndoshta mbeshtet nje komb per interesat e tua shoviniste ashtu sic mund te mbeshtese nje filo-grek shtetin Grek (ose me sakte nje jevg grek).

         3. E kuptoj qe nuk ditke te dallosh rracat homogjene dhe heterogjene ne Ballkan, nuk te ve faj se ndoshta nuk ke kapur ndonjehere ne jeten tende nje liber, qe ta kesh te qarte zotrote, ne ADN e rraces mongole sot per sot nga shtetet Evropiane ADN e mban Turqia me mbi 80% e turqve qe dallohet.
         Nuk dua te ofendoj asnje, por dua te te jap 2 shembuj nje ne Shqiperi dhe nje ne Turqi e personazheve qe njihen neper spektakle apo televizion per te te krijuar pak a shume nje ide se si mund te duket nje njeri i rraces mongole: Nese e ke pare personazhin e portokallise ate qe thote “Zero” (nuk po me kujtohet emri tani i personazhit) shikoja tiparet e fytyres si i ka, nese nuk ia ke pare tiparet e fytyre shikoja me mire dhe studio se ne c’zona rrjedhin ato tipare, po ta them une ai personazhi i portokallise ka tipare te rraces Mongole, kerko ne Google per njerezit mongole dhe do te shikosh ne menyre te mahnitshme ngjashmerine me kete personazh, kurse ne Turqi po te jap shembull personazhin e Ezelit te telenovela(nuk ia di emrin) shikoja tiparet me vemendje ketij personazhi dhe krahasoja me tiparet e nje mongoli dhe do te shikosh ngashmerine e tmerreshme qe kane, po ashtu mbi 90% e turqve sot jane me tipare mongole, por te kuptoj nuk ke faj se ndoshta je i pa-edukuar sic duhet.

         Dhe po ta perseris prap sepse po e kuptoj qe nuk po merremi vesh:
         Aty zotrote ka dale komuniteti Turk dhe disa kokrra (20-30) shqiptaro-turk edhe njehere po ta them qe kete e raportojne mediat Kosovare dhe Maqedonase.
         Ne kete aspekt mund te nervozohoet apo tendenciohet ne nje menyre apo tjeter i gjithe komuniteti shqiptar atje.
         Me thuaj perse nuk dolen sllavo-maqedonasit?
         Sikur nuk degjova te kishte dale asnje sllavo maqedonas atje.
         Perse nuk dolen ata por dolen vetem disa shqiptar?

         1. Jevgs Grekos says:

          Dhe po ta perserish prap asnje shtetas shqiptar nuk ka lidhje me mongolet turq ne pergjithesi dhe me shtetin turk ne vecanti, sepse pike se pari shtetasit shqiptar i dallon ADN e tyre mijera vjecare shqiptare qe nga koherat Ilire ne dallim nga mongolet turq qe na kane djegur dhe percare per afro 5 shekuj dhe akoma nuk e ka harruar merine ndaj tyre.
          Dhe pike se dyti nuk kemi lidhje me ata nga ana rracore sepse ata jane rrace mongolesh ashtu sic ta shpjegova te komenti me siper, ne krahasim nga shqiptari ata jane ardhacuke nga azia e larget e maleve kaukaze aty ku dhe sot shtrihet Mongolia moderne.
          Kurse shqiptari dhe shqiptaret jane homogjen apo autoktone ne trojet e tyre nder mijera vjet me rradhe, te pakten supozohet qe nga koherat e largeta pellazgjike, ne krahasim me mongolezet turq qe supozohet te kene ardhur ne endje e siper ne shekullin e 10 te eres sone ne terrotorin e Turise se sotme.

          Por ta thashe dhe njehere aq di dhe aq flet. Studjo pak me shume biri im.

          1. LEXUES SHQIPTAR says:

           @ Jevgos Grekos,

           Përgjigje:

           E PARA,
           Pra edhe sipas versionit dhe arsyetimit tend meqense nuk kane marre pjese ne manifestim shume shqiptar, atehere nuk ka pse te diskriminohen pergjithesisht shqiptaret e maqedonise.

           E DYTA,
           Nuk me intereson aspak se sa esmer eshte nje personazh qe quhet jevgogrekos.
           Nuk me intereson aspak personazhi “mongoloid” i portokallise qe ty te vlereson me zero.

           E TRETA,
           Sipas studimeve dhe konkluzioneve te shkencetareve amerikan te gjenetikes nga universiteti i Kalifornia, shqiptaret e ballkanit jane autokton dhe me origjine te lashte mijeravjeçare.
           Sigurisht shqiptaret nuk kane lidhje racore direkte as me sllavet, as me turqit, as me greket.
           Natyrisht shqiptaret jane vellezer me shqiptaret e kosoves, me shqiptaret e malit te zi, me shqiptaret e serbise, me shqiptaret e maqedonise, me shqiptaret e greqise, me shqiptaret e turqise.

           E KATERTA,
           Mendimi im eshte se sllavo maqedonet nuk dolen ne manifestim kete here, sepse sllavo maqedonet pergjithesisht dalin kur eshte fjala per te shtypur shqiptaret, apo per te perkrahur miqte e tyre serb.

          2. JOVAN BREGU says:

           o grekos jevgos,
           Cilat libra per adn ballkanike keni lexuar ju, te keqen xhaxhi??

 10. S says:

  dhe pastaj na cajne trapin e na thone qe islami ka sjelle kultur dhe progres ne trojet shqiptare ,,,,,,,,keta jane 2 kembshe qe per fat te keq flasin shqip,,,paskan hak maqedonasit qe i shkrehin ne dru keta talebane….harram qumshi nenes o njeres injorante….dhe lereni rahat flamurin e GJERGJ KASTIOTIT se nuk eshte per turq te poshter si puna juaj…….

 11. Fshatari says:

  jeni sigurt qe jane shqipetar . nqs se jan mire bejne meqedonsit qe i rahin . ata jane me truqit . edhe une do ti rah . tradhtaret e mutit

 12. Pelasgian3 says:

  Dum babeeen…dum babeeeen….dum babeeen. Ah besprere o besprere….rrace e mutit. Na nxorret bojen.

 13. enea says:

  Akoma kerkoni bashkim trojesh???????

  JO!!!! KURRE!!! FALEMINDERIT!!! NUK BASHKOHEMI ME TE PRAPAMBETURIT DHE EKSTREMISTET ISLAMIKE!!!

  1. PARIDI says:

   Ty greko maskara nuk te pyet askush.

   Se kur do te bashkohen shqiptaret padallim feje.
   Se kur do te bashkohen trojet shqiptare padallim krahine.

 14. Guardium says:

  Ketu s’ka fare injorance. Ketu ka vetem afrimitet, vellazeri, gjak i perbashket, ADN e njejte.
  Une gjithmone e kam thene dhe vazhdoj ta nenvizoj faktin, se ne mbare trojet shqiptare, 90% e 100% e te ashtuquajtures popullsi muslimane shqiptare jane fosile te koloneve turq dhe kopila te tyre.
  Ne Maqedoni kjo shifer eshte me e larte, rreth 95%.
  Ne fakt, per arsye te ndryshme, per arsye te qenesishme, te cilat motivojne mbushjen e vakumit ne Maqedoni dhe jo vetem aty, ne fillim te shek XIX me kolone turq, duke i paraqitur ata si shqiptare autoktone, shume intelektuale, studime etj nuk tregojne realitetin.
  Por gjaku nuk rren, dhe islamiket turkoshake te Maqedonise, te pasuruar deri me arabe dhe talebane, tregohen te “ndershem” duke pohuar me gojen plot dhe me fakte perkatesine e gjakut dhe te fese, perkatesine e origjines se tyre.
  Per turkoarabet pseudoshqiptare maqedonas, kjo nuk eshte ndonje gje e re, dhe aspak e papritur. Kjo eshte thelbi i ADN-se se tyre historike, te gjakut, te kulures, te sjelljes dhe far per te ardhmen.
  Pseudoshqiptaret islamike maqedonas, nuk ndalen ketu. Ata e tejkalojne vehtveten dhe gjoja islamin e bute, europian, tolerant, duke dale dhe protestuar kunder shtetit te tyre me flamuj te shteteve tipike islamike, nga ku buron dhe ushqimi shpirteror dhe monetar per Allahu Akhbar dhe ilahite per Al Kaeden dhe Bin Ladenin.
  Nuk ka asnje dyshim, se keta turkoarabe pseudoshqiptare maqedonas, jane zorra e trashe e islamizmit ne trojet shqiptare, ne Ballkan dhe ne Europe.
  Kjo zorre e trashe osmanoanadollake, kalon shtegun maqedonas lirisht dhe merr formen e plote ne trojet shqiptare te Kosoves, atje ku perzihen te gjitha rrymat e muslimanizmit, atje ku mishmashi shoqeror, politik dhe fetar kane krijuar te gjithe sistemin e drenazhit ku derdhet llumi islamik turkoarab.
  Te besh nje demostrim te tille, te shprehesh dhe te manifestosh ne menyre te tille, gje kjo qe nuk eshte bere ne momente dhe evenimente dmth-nese per kombin shqiptar, eshte nje deshmi morale, gjaku, kulture dhe origjine e perkatesise gjenetike, solidaritetit dhe agresivitetit fetar islamik te turkoarabeve pseudoshqiptare kudo ku jane.
  Eshte fatkeqesi qe keta plehra identifikohen me kombin shqiptar, quajne dhe therrasin veten si shqiptare.
  Turqit e Stambollit, ata te sheshit Maxim atje jane shumefish here me shqiptar se keta plehra.
  Me shqiptar se keta minj eshte Mlladiç, eshte Karaxhiç, eshte Rankoviç.
  Kur shikon hordhi te tilla, takeme apo asqere te tille, te neveritet dhe ajo pak medyshje qe ke per kete pakice etnike turkoarabe, qe ndyen Ballkanin.
  Nqs ka nje shkak qe ne shqiptaret jemi ne armiqesi me fqinjet, qe gjithmone ata i shikojme ne kete kendveshtrim dhe ne menyre haluçinante, shkaku i gjalle jane lloji i ketyre plehrave qe protestojne kunder lirise, demokracise, te drejtave te njeriut, ligjit, agresivitetit dhe radikalizmit islamik qe edhe Turqine po e kap per fyti nen drejtimin e Erdoganit.
  Dhe keta plehra pohojne se Turqia eshte mbrojtese e shqiptareve? E kujt shqiptare, e atyre qe s’jane shqiptare, e atyre qe jane kolone dhe kopila turqish, e atyre qe ngrene sumen lart per Allah, e atyre qe mohojne historine shqiptare, gjakun e derdhur, genocidin turk, e atyre qe shajne heronjte kombetare shqiptare vetem se jane kristiane, e atyre qe e quajne kurve Nene Terezen, e atyre minjve me çallme qe i quajne grate shqiptare kurva, e atyre qe na futen ne Lidhjen qenefe Islamike, e atyre qe vene dinamit ne kulturen, historine, institucionet kristiane?
  Meditoj dhe them me mire, e perseris, Rankoviç dhe Metaxai jane shqiptare shume me te mire se keta plehra.

  1. DUMBABEN says:

   Sakte guardium ,,,si gjithmone

   1. BALLKAN says:

    Ti me pseudonimin “dumbaben”,”dummamen”,
    E di shumë mirë se,
    Yt at dhe Jot ëmë nuk ndodhen në Shqipëri.
    Por kanë zënë radhën për pension në Greqi.

    1. DUMBABEN says:

     Kis kis edhe per ty moj ballkaneshe ,,,,,

     1. BALLKAN says:

      Une ç´eshte e verteta nuk jam ali pasha i ballkanit qe kishte nje harem te tere me dashnore greke.

      Une per momentin ketu ne athine i kam nja dy dashnore te bukura greke qe me bejne vazhdimisht kiss kiss.

      Ti siç duket nuk do vetem baben, por do edhe ndonje gje tjeter, atehere po nuk je shume e shemtuar, mund te me besh kiss kiss si dashnoria ime e trete.

      1. DUMBABEN says:

       Kis kis moj stambolleshe ,dhe ik andej nga ke ardhur ,mjaft na hape barkun me perralla islamuqe. Je thjesht nje kopil azapi i kuranizuar ,dhe nuk ka nevoje te jesh grek te kuptosh llumin qe ju ka dhjere ketu e 500 vjet

       1. BALLKAN says:

        Ti llumi me pseudonim “dumbaben” e ke vendin jo ne Shqiperi, por ne Yunanistan.

        Ata qe dhjeu turku afro 500 vjet ishin pikerisht greket qe u nenshtruan dhe u bene lavire te pushtuesit vetem per te mos nderruar besimin fetar.
        Eshte fakt se femra e vetme ne perandorine osmane qe u be edhe gruaja zyrtare e Sulltanit Ahmed i Pare ishte grekja Anastasia qe pas disa kiss kiss e beri emrin e saj Kösem Sultan.

        Shqiptaret ishin ne te gjithe ballkanin luftetaret dhe kapedanet me te medhenj ne historine pese shekullore te pushtimit osman.

        1. DUMBABEN says:

         Puc puc moj kopileshe e sulltanit ,,mi puth me mall kopilat e tjere ,baba ju do fort

         1. BALLKAN says:

          Meqense je κοπέλα e putanes greke Anastasia,
          Babai yt eshte pikerisht SULLTAN AHMEDI.

          Kur te kthehem nga pushimet e gezuara,
          Qe po bej me dy dashnoret esmere greke,
          Do te marr edhe ty te ma puthesh fort.

          1. DUMBABEN says:

           Ashtu ballkani ,nje tubet vazeline edhe per ty

          2. ZEZAKU says:

           Me lejen tuaj Zoti Ballkan,
           Do ta sistemoj une kete grekofonen me emer dumbabicka,
           Edhe tubetin me vazeline do ja sistemoj te prapanicka.

  2. LEXUES SHQIPTAR says:

   Analiza jote me perqindje ne lidhje me ADN turke eshte thjesht nje shpifje greke fund e krye pa asnje baze shkencore.

   Analizat gjenetike ne ballkan sipas shkencetareve amerikan te universitetit te Kalifornia i nxjerrin shqiptaret ne ballkan vellezer gjaku te njeri tjetrit dhe me lashtesi mijera vjeçare.

   Analiza jote e gjate eshte thjesht nje propagande ekstremiste ortodokse qe ka si qellim te nxise perçarjen e shqiptareve sipas besimeve fetare.

   Ti je vetem nje shqipshkrues.
   TI JE NJE GREKO MASKARA.

  3. PrapambetjetOsmane says:

   z. @Guardium,
   thua qe “Eshte fatkeqesi qe keta plehra identifikohen me kombin shqiptar, quajne dhe therrasin veten si shqiptare.”
   Plehra nuk mundem ti quaj.
   Cok gyzel-et perdorin mburojen “jam shqiptar” sepse shqiptar=vendas keshtu quhesh me i besushem dhe me te drejta autoktone. Kurse po te dilnin e te thonin hapur “me prejardhje cok gyzel-e dhe me nenvetedije cok gyzel-e” atehere je me pak i besushem dhe pa te drejta autoktone, per te mos then me “cen historik”.

  4. Doni ALBO says:

   Pse more plehe grek nuk e cek se per dallim nga ty Shqiptaret kane gjak te paster europian e jo turko-aziatik si ti, ADN-ja dhe antropologjia e Shqiptareve flet ndryshe me ate te turqeve nje gje qe smund te them per greket sidomos per kolonet grek te vitit 1923 te ardhur nga turqia.

 15. gani fetai says:

  ju mendoni se ne shqiperi jeni ma shqiptare se ne shqiptaret e maqedonise po ju sja dini vleren lirise flamurit se kur e shoh un flamurin kuq e zi me vjen aq forc e madhe sa po ma neperkemb dikush e kisha gri copa copa un kam studiur ne tiran po shqiptaria mbrohet ketu ne maqedoni tetove kosove lugine e presheves me vjen keq qe kaluan 100 vjet e ju ne shtetin ame ekeni haru dashurine per flamure e per atdhe ju persh JURIST GANI FETAI nga tetova heroike

  1. dritani says:

   Gani ti je tu e mbajt ate flamurin shqiptar mes flamureve turq?!

  2. Kastrioti says:

   Gani, ti paske ardhë budallë në Tiranë e qënke kthyer budallë i pandryshuar në Maqedoni.
   Po as shqipen nuk e mësove në Tiranë?
   Ti jurist? Larg qoftë!
   Nejse; kemi një shprehje ,Gani, ne këtej: “Tanë Shkodra asht mundue e prapëseprapë nuk mund i dha ujë nji gomari !”
   Pra Gani, nuk mund t’i vë faj Tiranës që nuk mund të bëri njeri.

 16. DETARI@ says:

  ore ,keta kane degjeneruar fare ! cu duhet ketyre shqiptareve te maqedonise qe mbrojne nji udheheqes tipik islamik > islamizmi ne Bote eshte feja me e shkerdhyer dhe cfare lidhje ka shqiptari me islamizmin qe eshte i pamirepritur kudo ne Bote . turqit po protestojne duke treguar civilizim dhe duke kerkuar civilizim ! kurse shqiptaret ne kete rast tregojne se jane te islamizuar aq shume sa nuk jane turqit qe jan me fe mijera vjecare muhamedane ! ne Shqiperi duhet pastruar islamizmi sa nuk eshte vone sepse shqiptari po tregon se eshte klluf nallanje fare !

 17. kadeti bigler says:

  Turuni o bura drejt turqis qe na beri nenen dhe baben500 vjet dhe islamiket tane dalin ne mbrojtje te diktatorit islamist ergodan u ka mbetur ora te shkreteve popull halldup

  1. BIG BEN says:

   Eshte e vertete qe perandoria otomane pushtoi dhe sundoi 500 vjet ne Ballkan.
   Por ti harron se 100 vjetet e fundit shovinizmi dhe fashizmi sllav dhe grek kane qene dhe jane praktikisht rreziku me i madh i Shqiperise dhe i Ballkanit.
   Kujdes me ato pergjithesimet “popull halldup”,
   Sepse zbulon lehte surratin tend “halldupaqis”.

 18. bora says:

  Vetem mua me frikeson e gjitha kjo? E kuptoni qe keta jane rrezik per vendin tone? Na pelqen apo jo shumica e shqiptareve jane injorante dhe nje ndikim i tille i fese mund te sjelle deme te riparueshme. Une nuk kam asnje problem me fene tyre apo ndonje tjeter ama kjo rrezikon te behet serioze. Ndoshta eshte edhe nje paranoje e imja po sa here qe kthehem ne shqiperi shoh me shume gra te mbuluara e djem me mjeker, madje heren e fundit qelloi nuk e di se cfare feste dhe kur kam dale nga biblioteka kombetare u skandalizova nga njerzit qe ishin mbledhur duke u falur jashte xhamise. Une jam shume dakort me te drejten e kujtdo per te besuar ne cilindo zot po historia e ka treguar qe kjo fe mbjell diktatura dhe ne sikur jemi te prirur per sisteme te tilla. Ne po na vrasin e presin, po na shkelin cdo te drejte e rrime si pula ama kur ju prek erdoganin ngrihen. Nuk e di a kane te drejte turqit per protestat, por di qe te ngrihesh kunder njerzve qe kerkojne lirine e tyre ne vendin e tyre e jo kunder rregjimit me duket e tmerrshme. Uroj qe nje dite te na vijne mendte sepse edhe pse klishe une mendoj se feja e shqiptarit eshte shqiptaria ndryshe nuk mbijetojme dot.

  1. res publica says:

   Ashtu eshte, ke plotesisht te drejte, bora!
   Keta demonstrues pro Erdoganit dhe kunder protestuesve ne Stamboll po sillen teper poshtersisht.

 19. TURKU says:

  Ore po jane ne vete keta? dalin ne mbashtetje te popullit mik Turk,ore popull TUTKUN shqiptaro turk,po ishte populli Turk qe u ngrit ne kete protest mese te drejte

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   O “turku”, nuk eshte ngritur i gjithe populli turk.

 20. Shqiptar 100% says:

  Si gjithmone e tregojne veten qe nuk rrine dot pa qene te skllaveruar nga dikush. Mos u merzisni se Tahip Erdogani do ta pesoje si Mubaraku.

 21. disk says:

  Plehra njerez qe shajne dhe urrejne popullin e tyre vetem zorraqet qe komentojne tek Tema kam pare…ytt felliqesira

  1. hajriu says:

   mos u merzit xhan, tani qe tu zgjerua vrima nga arabi do vije tahip erdogani te ta beje yzmetin sic ua ka bere 400 vjet me radhe

   1. Halili dhe Hajria says:

    Pikerisht Hajrie,
    I vetmi vend i ballkanit qe per 400 vjet rrjesht i mbaronte emertimi me stan po ashtu si arabistani, turkmenistani, pakistani, ishte (greqia) dmth Yunanistani.

 22. realist says:

  Zemra e nji pjese te mire te shqiptarve maqedonas rreh per Turqine islamike. Une nuk di as pse flasin shqip. Mâ mire te nisin me nxane turqisht, edhe besimin e turkut e kane e te deklarohen edhe turq po
  deshen. Te bâjne kerkese per pashaporta turke e mandej……udha e mbare per Anadoll.

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   Nuk ka asnje lidhje religjioni me kombesine.

  2. LEXUES SHQIPTAR says:

   Zotrinj Moderator te Tema,
   Replika ime eshte bere perpara ores 23:00,
   Dhe ju nuk e keni paraqitur ende.

   Eshte mire te paraqitet sot dhe jo neser.

   Keni paraqitur komentues te tjere ne artikuj te tjere me komente te bera me vone se komenti im.

 23. ALBATROS says:

  E KUSH NA QENKAN KETA NJEREZ QE U NGRITEN NDAJ EDROGANIT? TE NJEJTET SPIUNA DHE TERRORISTE QE ORGANIZUAN PSEUDOREVOLUCIONE SI NE LIBI SIRI IRAK AFGANISTAN? ME CTE DREJTE KETO PLEHRA SI AMERIKA DHE EVROPA HYJNE DHE PUSHTOJNE VENDE TE TJERA GJOJA PER TE LUFTUAR TERRORIZMIN NDERKOHE QE FINANCUAN DHE ARMATOSEN GRUPET ME TE TMERRSHME TERRORISTE NE BOTE SI NE LIBI APO SIRI? E NJEJTA DORE E FSHEHTE SHKAKTOI 1997 NE SHQIPERI ME AMBASADOREN AMERIKAN MARIZA LINO APO ME XHORXH TENET TE CIA, TE TJERA REVOLUCIONE PERENDIMI MUNDOHET TE ORGANIZOJE NDAJ CDO UDHEHEQESI QE NUK E JEP VETEN NDAJ INTERESAVE KOLONIZATORE PERENDIMORE DHE I SHERBEN INTERESAVE TE POPULLIT TE VET, EDROGANI ESHTE ARMIKU I BETUAR I ISRAELIT DHE E KA DEMASKUAR KETE ISRAHELLIN DHE NE KONFERENCA BOTERORE DHE DIHET QE PERENDIMI DHE EVROPA JANE LAVIRET E LOBIT CIFUTO ISRAELIT DHE I SHERBEJNE ATIJ, EDROGANI ISHTE AI QE E NGRITI EKONOMINE TURKE NE MAJE DHE ESHTE AI NJERI QE E KA KUNDERSHTUAR HYRJEN NE BASHKIMIN EVROPIAN, EDROGANI ESHTE AIQE NUK COI USHTRI PUSHTUESE NE IRAK DHE ESHTE AI QE DO TE HYJE NE ORGANOZATEN BASHKEPUNIMI I SHANGAIT PRANDAJ I BEHEN KETO PUCE EDROGANIT, UNE JAM ORTODOKS DHE PER MUA FEJA NUK KA RENDESI PERDERSA JEMI SHQIPTARE, NQS SE MUSLIMANET NA QENKAN PJELLA TURKE ATEHERE DHE NE ORTODOKSET I BIEM TE JEMI PJELLA GREKE? JO VELLEZER KJO ESHTE PERCARJE POR ME BEN PERSHTYPJE FAKTI QE SHQIPTARET NE KETO KOHE NUK DUHET TE DALIN HAPTAZI DHE TE P[ROTESTOJNE NE DOBI TE EDROGANIT SEPSE JANE NE NJE POZITE SHUME DELIKATE NE EVROPE DHE SLLAVET DO E PERDORIN KETE KUNDER NESH SHE ESHTE NJE IDIOTLLEK POLITIK, TE MERREN ME HALLET TONA DHE ME PROBLEMET SHQIPTARE DHE JO ME TURQIT

  1. realist says:

   Kot me te pyete, Albatros, pse perdore shkrolat e mdhaja me “caps lock”, apo don me mshehe trupin si xhuxh mbas fjaleve te medha? Ku i ke lexue tana kto prralla qe ke tjerre ne kete koment, apo edhe ti si “pionier” i hoxhe Enverit ja ven fajin perendimit per çdo gjâ qe nuk shkon nder shqiptare apo ne bote?

   Turqia ka pa drite sa kohe ka kene laike e qysh se e ka marre Erdogani, veç hapa mbrapa ka bâ. Hiç more mos me hî n’Evrope Turqija se nuk i duhet gjâ as dreqit ai vend ulok qe rrin ne kambe me paterica.

   Shkaterrimi i Turkise asht bekim per shqyptaret e kete shqyptaret e kane pa qysh kur, me deshiren e tyne, kane shembe ndertesen e kalbun te Mbretnise Turke ne 1912 e, me gjithe zemer, uroj te njejten gjâ edhe sot.

   Tourkia delenda est.

   1. ALBATROS says:

    I VE TE MEDHAJA SE I PEERSHTATEN DHE TRUPIT TIM 188 CM PRA KEMBE E MADHE DO KEPUCE TE MADHE, TJETRA ESHTE QE PERRALLAT I DEGJONI JU DHE BUDALLENJTE SI TY QE TALLET TERE BOTA, JENI KTHYER NE QENE TE PERENDIMIT PA PIKE RESPEKTI PER VETEN, KETO JANE FAKTE DHE UNE E KUPTOJ NGA E FOLURA JOTE PREJ SHPELLARI TE SHPELLES SE BIN LADENIT QE JE THJESHT NJE MALOK, NGA MALOKET SHQIPERIA NUK KA PAS NDONJEHERE NDONJE FIGURE TE SHQIPAR DUKE PERFSHIRE DHE BINJAKUN TEND SALI BERISHA POR KA NJE NDRYSHIM MIDIS MALESOREVE DHE MALOKEVE DHE TI JE THJESHT NJE MALOK, MALOKERIA JOTE DUKET NE FAKTIN QE I KTHEN KOMENTET NE SULME PERSONALE SEPSE TRURI YT ME VAKUM TE HAPESIRES SATELITORE NUK MUND TA THITHE FAKTIN QE DHE TE TJERET KANE TE DREJTEN E FJALES. PERVECSE TRUPI TIM TE GJATE KAM DHE DICKA TJETER SHUME TE GJATE DHE TE KESHILLOJ TE PYESESH NDONJE FEMER NGA FISI YT SE TA SHPJEGON AJO.

 24. Ervini says:

  Bravo vellezer te pertej kufirit, edhe une si shqiptar I Shqiperise Londineze e mbeshtes me gjithe zemer mikun tone, Rexhep Tahip Erdogan qe ka thene fjalet monumentale

  …vellezerit shqiptare do t’i mbrojme deri ne diten e qametit…

  Erdogani, qe tashme eshte bere makthi I fashisteve pan-Ortodhjere te Ballkanit, qofte I perjetshem ne pushtet dhe te vazhdoje ta forcoje Turqine me keto ritme se edhe ne kemi mire. Mos ndruhemi fare nga mendimi I ndyresirave vlleho-greke dhe gjakprishurve qe duan vetem te keqen e Shqiperise (shume por shume prej tyre te kamufluar brenda aleances se rilindjes se Edi Papandreut).

  1. Jevgos Grekos says:

   Nigjo ketu ti gjoja Londinez shqiptaret nuk kane nevoje as per Erdogan e as per Turqine, tashme shqiptaret i mbron vetvetja e tyre, identiteti i tyre, kombesia e tyre, gjaku i tyre.
   Sa i perket shteteve fqinje mos e ki merak se perpara Turqise na mbron Italia dhe per kete te jesh i sigurt ti dhe kushdo turk tjeter.

   1. Albanos Blancos says:

    @ Jevgos Grekos,

    Shqiptaret natyrisht i mbron para se gjithash identiteti, forca, kombesia, gjaku i tyre.

    Shqiptaret sot konkretisht kane shume vende mike por kane vetem 1(nje) aleat strategjik qe eshte USA.

    Jugosllavia e djeshme titiste konkretisht u orvat njekohesisht per dy aleat strategjik, nje ne lindje te BRSS, nje ne perendim te USA.

    Greqia e sotme konkretisht orvatet njekohesisht per shume aleat strategjik,
    -Ne Veri kerkon borxhe dhe qahet te EUROPA,
    -Ne Lindje ben takime ne prapaskene te RUSIA,
    -Ne Lindjen e Larget puth doren aziatike te KINA,
    -Ne Perendim perdridhet si lavire dhe perkulet te AMERIKA,

    1. Zigur Qarri says:

     Greqia………Albanos Blancos
     -Ne Veri kerkon borxhe dhe qahet te EUROPA,
     -Ne Lindje ben takime ne prapaskene te RUSIA,
     -Ne Lindjen e Larget puth doren aziatike te KINA,
     -Ne Perendim perdridhet si lavire dhe perkulet te AMERIKA,

     Hahahaha……!
     Greqia esht gruaja e perendimit,por dashnorja e Rusise.
     Greket jan popull jevgjit,ngjizur gjenetikisht nga hordhite osmane dhe ideologjikisht nga nacionalizmi fetar.Siperfaqsisht
     hiqen perendimor,por vetem pak ti gerricesh sheh gjakun hibrit te tyre qe nuk ka te beje fare me rracen dhe kulturen Europjane.Jam i sigurte qe nje dite Greqia do te afrohet me Turqine me shume se sa me Perendimoret.Turqia ka tejkaluar Gjermanine ne marredheniet tregtare me Greqine duke u bere keshtu partneri i dyte me i madh tregtar i Greqise mbas Italise,raporton keshilltari i Ministrise greke te Ekonomise Llambi Kounalakis.
     Mbas disa vitesh do te akuzohen shqiptaret nga greket per urrejtje ndaj turqeve dhe kjo kuptohet,me urdher nga vellezerit e Janullaposit.

     1. Cekuri says:

      ———Jam i sigurte qe nje dite Greqia do te afrohet me Turqine me shume se sa me Perendimoret.Turqia ka tejkaluar Gjermanine ne marredheniet tregtare me Greqine duke u bere keshtu partneri i dyte me i madh tregtar i Greqise mbas Italise———

      thote zigur camoturku…
      Ashtu si dhe Greqia eshte partneri kryesor me i madhi ne shqiperi,
      afrimi do te jete shume i madh,do ta kuptosh nje mengjes papritur!!!

      1. LABI,VLORA says:

       Ja une per shembull jam afruar 2 here,
       Sepse kam zene 2 dashnore greke,
       Pa pritur shume.

 25. edi says:

  Popull me injorant se shqiptaret e Maqedonise nuk besoj te kete ne Europe. Ku i mbajne gjithe keta flamuj turq xhanem.
  Nuk di te kete patur demostrate ne asnje vend te botes ne mbrojte te qeverise apo popullit turk. Vetem keta idiotat i bejne keto gjera. Gjoja per te treguar qe jemi me ju. Jemi vellezer. Keta injorante as turqit vete nuk i duan. Imagjino sikur ti te dalesh te protestosh kunder qeverise tende -sic eshte e drejte ta besh-dhe te dalin psh boshnjaket e te manifestojne ne favor te qeverise tende. Ka kuptim kjo?

 26. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. says:

  “GUARDIUM” ,i ke thene qe te gjitha edhe pse ke shkruar shume gjate ,por me sa duket nuk ke patur kohe ,njelloj si une .

 27. Une jam nga Maqedonia dhe perkrahja ndaj Erdoganin dhe Turqise aspak nuk mund ta arsyetoj, turqit kane qene pushtues ne keto troje FAKT, une debatoj me plot ketu kunder Turqise dhe deklarimit “pro” Lindjes te shqiptareve te ketushem dhe tragjedia eshte se une etiketohem si tradhtar, spiun, anti fetar edhe tituj tjere, prandaj edhe kam filluar ta marr shtruar dhe nuk debatoj me, ne jemi Shqiptare dhe s’mund te jemi as turq as grek as serb, sa per fene cuditem simund te mos e kuptojne njerezit ketu kur i them se Shqiptaret e pare kane qene ortodoks shumica apo te krishtere, me protesta te tilla si ne Shkup vetem hyn nje krize ne identitetin tone qe kemi per t’ia pare pasojat !!!

  1. Zigur Qarri says:

   Genci, Maqedoni( IRJM) — 15 Qershor, 2013 në 2:05 am
   …..prandaj edhe kam filluar ta marr shtruar dhe nuk debatoj me…..

   Ke plotesisht te drejte,por ja qe keto te Temes akoma nuk e kan kuptuar
   qe temat fetare nuk ndihmojn asnjeri,perveçse perçajn shqiptaret me njeri tjetrin.Dikujt i leverdis kjo.Megjithate esht fakt qe indetiteti nacional i shqiptareve ne Maqedoni po vjen gjithnje duke u rritur.
   Por kjo nuk ndodh menjehere dhe me ofendime.
   Shiko kete djale te vogel me flamurin kuq e zi qe nuk i trembet syri nga policet maqedonas te kuptosh se kush esht e ardhmja.

   http://grid.al/read/news/155649685/2016388/nje-femije-shqiptar-hero-ne-maqedoni

   Kujt ja merrte mendja qe do krijohej Shoqata Josif Bageri per te ringallur elementin shqiptare te besimit Ortodoks ne Maqedoni?!
   Keshtu qe,ashtu si the aq bukur me siper,do marre shtruar.Punet e mira behen ngadale dhe duan koh dhe jo me sot e neser e duke ofendur tjeret.

   1. Doni ALBO says:

    Po ketu te TemA-se jane gjysma e me shume grekofil dhe percares me te rrezikshmit te kombit shqiptar, ketyre as qe i intereson Shqiperia apo shqiptaret ketyre i intereson nje destabilizim vendi pikerisht si ne 97’……..te harrojne keta 0.8% qe nuk mund ti mbajne peng 7 milion Shqiptare ne ballkan sepse do i behet varri per 24h qe as greqia apo ndonje bir kurve si ndihmon dot.

   2. albert says:

    Zigur!
    Nuk e di se sa e njeh realitetin e shqiptareve te maqedonise. Mendoj qe konstatimi yt qe identiteti i shqiptareve te maqedonise po vjen duke u rritur eshte i gabuar. Kete e them me zemer te thyer.E them sepse eshte e kunderta (fatkeqesisht). Shqiptaret e maqedonise e kane pasur nje periudhe te arte, ate te viteve te tetedhjeta dhe fillimin e viteve te nentedhjeta. Pas kesaj periudhe gjendja tek ta filloi te ndryshoje per te keq. Ata u bene me shume fetar se sa kombetare. Askund ne trojet shqiptare nuk do te gjejsh adhurues te pushtuesit sikurse te shqiptaret e maqedonise. Ata thjeshte vdesin per turqine. Ata edhe nuk e kane bezdi qe te komunikojne turqisht e jo shqip . Kjo sidomos eshte e theksuar ne Shkup. Nje dite me nje shokun tim (shkupjan) vizitonim disa shoke me te cilet s’isha pare kahere. Gjate tere kohes ata ne mes veti komunikonin turqisht. Mua kjo me pengonte,nuk u durova dhe jau thashe. Duke qeshur ma kthyen me “lere ate pune”. Sigurisht qe “e lash ate pune”, por u ndjeva shume keq. U ndjeva keq sepse keta shqiptare ( jo te gjithe) cdo dite e me shume po turqizohen. Dhe cdo dite e me pak po ka shqiptare si komentuesi me lart, Genci apo opionisti tetovar Valon Kurtishi.

    1. Zigur Qarri says:

     Diku dikur ne Perendim me perplaset shikimi me nje person,e shqipe mir je i thash,nuk jam shqiptar me tha ne gjuh te huaj me buzqeshje,un te njoh me ere i thash,dhe e pyeta si e more vesh ti qe fola shqip?Nga je e pyeta,mysliman,nacionaliteti i thash jo besimi,jam bosnac nga Sanxhaku me tha,si e ke mbiemrin e pyeta,Balliç me tha,hiq ate -iç i thash dhe i tregova kuptimin ne shqip Balli.Mbas disa ditesh ndodhi mrekullia,rastesisht perballem perseri,por kete here me pershendeti ai”a si je” me tha.Ndaluam dhe biseduam.Dikur ne familje kemi folur shqip me tha,gjyshi im dinte rrjellshem,Babi me pak kurse un disa fjale.
     Ne e dime me tha qe nuk jemi serb,sepse serbet jan cigan,por
     politika dhe frika ka bere te veten.Hajt i thash mos harro qe ke gjak shqiptar por pa diskutuar fare per fene.
     -albert,edhe un kam rastisur me tipa te tille qe ke takuar ti nga zona e Prizrenit dhe nga Maqedonia,me floke geshtenje ne te kuq apo bjond qe pretendojn se jan turq.Por pamja i tradhton per pretendimin dhe kjo nga injoranca.Por me se shumti(99,9%) kam njohur nga ata qe jan me zemer e shpirt shqiptare.Mua nuk me shqeteson as nje fe,por ata qe e politizojn fene.Te kam thene dikur qe Islami esht nje realitet tek shqiptaret dhe çdo sherr esht perseritje e gabimeve te dikurshme.Shiko grekun Janullapos ne mes te Tiranes ku niveli kultorore esht ne shkalle te larte e megjithate shum ortodoks shqiptare shkojn te degjojn ate bastard antishqiptare.Kosova e kishte nje Universitet(i hoqen pushket kosovarve por i dhan topat) per te ngritur vetedijen nacionale,
     kurse shqiptaret e Maqedonise e ngriten tani.E verteta esht qe niveli kulturor atje ka qene i ulet ne krahasim me trojet tjera shqiptare,por kjo jo per fajin e tyre,por nga represioni Shtetit maqedonas qe ka qene shume here me i madh se ai serb ndaj kosovarve.Por gjerat po ndryshojn per te mire dhe un kete e shoh me optimizem.Marrveshja e Ohrit nuk ishte pak,duke menduar qe shqiptaret kan qene qytetare te dores se dyte dhe perbenin me pak se 1% te zyrtareve ne administraten shtetrore.Fitorja ne Kerçove esht gjithashtu shenje se vetedija nacionale po rritet.
     Pastaj ai djali 10 vjeçare flet me shume se çdo koment.Mjafton nje elite intelektuale me bindje te forta patriotike dhe te tjeret vijn pas.Por sharjet ndaj vellezerve shqiptare myslimane ne Maqedoni nuk i akceptoj kurre,jan teper armiqsore,pa marre parasysh nese kan bere mire apo keq qe kan demonstruar per Erdoganin.I njoh besimtaret e vertete,nuk shajn kurre besimet tjera.Shpresoj qe Qeveria e re mbas 23 Qershorit te investoi me shume per arsimin ku do te kene dyert e hapura edhe vellezerit dhe motrat nga Maqedonia.Tung.

     1. BALLKAN says:

      Ju pershendes Zigur per komentin tuaj.

  2. moni says:

   Genci te pershendes, je nder te paktet zera te moderuar qe vjen nga shqiptaret e Maqedonise.
   Me hapjen e kufijve dhe mediave shpresoj qe pervec teksteve te medreseve, shqiptaret e atjeshem te mesojne dhe historine e vertete.
   Keto protesta ne fakt nuk jane ne nderin tone, kur te rinjte e Stambollit protestojne ndaj nje kryeministri autoritar njerez me flamuj shqiptar te dalin e te mbajne anen e Erdoganit.
   As sa greket (qe nuk e kuptoj pse u perfshin ne komentet e ketushme) nuk jemi se ata ne Athine e Selanik dolen ne perkrahje te te rinjve turq!

   1. Eshte e vertete se protesta pro Erdogan ka qene turpi me i madh qe ndodhi ne Shkup, dhe faji eshte i yni qe ia hapim gojen grekeve dhe te tjereve se me keso protesta ne “deshmojme” se jemi turq dhe duhet te ikim ne turqi sipas tyree qe ka doze te vertetes me sjellje te tipit te tille, dhe une personalisht urrej sllavet dhe greket po edhe turqit ( nuk jane europian por te Lindjes anadollak s’kemi asgje te perbashket) por ne si popull duhet te kemi prioritet tona dhe ai eshte perendimi jo vetem per shkaqe ekonomike por per shkaqe te kultures dhe civilizimit, shkak se jemi race e bardhe dhe smund te jemi vellezer me turqit, eshte paradoksale kur ne Turqi protestojne kunder Erdoganit ketu me kete proteste popullli ne Maqedoni thot: ” vraj Erdogan se je i drejte ” !!!!

 28. brace says:

  Vetem injorantat perkrahin erdogan mashtruesin,hoxhe rrencake i ndyre,sh/frytzoje e shfrytzon ata njorante qe kane vetem shollen hoxhes,qe eshte rrena mashtrimi,prapambetja e percarja.Ne Maqedoni ka shum te tidhe,eshte fatkeqsi e madhe per Kombin tone,protestuesit duhet dominojne mbi kta mashtrues,qe tani jane kthyer ne diktatore islamike.

 29. shqiptari tosk says:

  bravo Genci me ne fund doli nje shqiptar i vertete nga fyrom duhet ti edukoni ju shqitaret e tjere se po e beme ne na thone qe jemi grek serb po te dilni ne protesta me flamur shqiptar keni mbeshtetjen tone ama po dolet me flamur jeshil e me zhgarravina arabe nuk i keni punet mire me ne

 30. Agimi says:

  Ju sllavet dhe agjentet e tyre ne Shqiperi(edhe te gazeta Tema), ku u pelqen te thoni se ne Makedoni ka edhe Turq, tani thoni se jan shqiptar???!!!. I thoni gjerat si ua do interesi.

 31. Fred says:

  Perse perziheni ne ceshtje te brendshme te nje vendi tjeter (Turqise).Populli turk i zgjidh vet problemet e tij, erdogan nuk ishte pasues legjitim i sulltanit dhe as do ti a lere kete fron te birit, populli i vet e zgjodhi, populli i vet do ta heqe ,Menyren se si , e zgjedh ai POPULL, po Ju cfare m..doni, qe nuk rini te qete ne jeten tuaj te perditshme , mos jeni valle minoritet turk, apo i zgjidhet gjithe hallet e perditshme qe keni.Keto spektakle idiote i kujtojne botes se kufiri i turqise islame shkon deri ne brigjet e Adriatikut, dhe kur ?! Pikerisht atehere kur njerezve ne gjithe keto Hapesira iu serviret endera e integrimit Euroatlantik Perendimor.

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   Ç´ne qe keta greket bejne te kunderten, bejne marshim protest perpara Ambasades Turke, per probleme e çeshtje te brendeshme te nje vendi tjeter Turqise, pra kunder Kryeministrit Turk Erdogan ???

   A few thousands of Greeks have held a rally in the capital in support of the ongoing Turkish protesters against Prime Minister Tayip Erdogan and his government.
   Greek authorities said the march on Monday was held near the Turkish Embassy in Athens, adding that about 1,500 people attended the event. This comes while others estimate that more than 2,000 participated.
   PRESS TV

 32. Shqip says:

  Kaq shumë dobiça paska lën mbas ky otomani !???

  1. BALLKAN says:

   Ja ti me pseudonim “shqip”
   Nuk je shqiptar,
   Por je shqipshkrues.

   Ti per shembull,
   Je dobiç i mana greqise,
   Je kopil i baba turqise.

 33. Pirro says:

  Eshte turp i madh te mbeshtetesh nje diktator te urryer nga populli i vet! Eshte gjithashtu kunderproduktive te mbeshtetesh ate njeri zjarrvenes qe po shkel me kembe veprat dhe idete e medha te themeluesit te atij shteti te mrekullueshem, Kemal Atatyrk! Por ne shqiptaret e kemi provuar per sa e sa here qe jemi driteshkurter e aspak largpames; po sikur neser diktatori filo-sionist e filo-sunito-salafit si mbeshtetes i zjarrte i terrorizmit pan-arabo-alkaedist ne Sirine dhe Irakun fqinj, te shembej? Do te kthenit pllaken duke e peshtyre figuren se ciles po i lepiheni sot? Turp turp turp per keta shqipfoles qe mbeshtesin nje tiran vetem e vetem se eshte anti-laik e mbeshtet islamin me radikal! Ju nuk jeni shqiptare, mund te jeni myslimane esktremiste por jo shqiptare se shqiptaret e vertete nuk kane as fe, as kishe e as xhami! Jeni per t’ju qare hallin, jeni baraz me ata idiote qe ne emrin e nje feje te devijuar shkojne e vdesin vullnetare ne nje llogore me terroristet me mizore arabo-sunite qe po vrasin, presin, therin e shkaterrojne Sirine mike!
  TURPI QOFTE ME JU NE JETE TE JETEVE O FAQEZINJ, RROFTE LAICITETI ASADIST, RROFTE LAICITETI I RINISE DHE INTELEKTUALEVE TURQ, RROFSHIN FORCAT PERPARIMTARE KUDO NE BOTE!

  1. BALLKAN says:

   Erdogan eshte Kryeminister i Turqise dhe i gjithe popullit turk.
   Sigurisht ne çdo vend edhe popull ka edhe kundershtar politik, madje ka edhe pjese te popullsise kunder qeverise dhe kryeministrit.

   Por Kryeministri dhe Qeveria ne çdo vend jane drejtues te gjithe vendit dhe te gjithe popullit, dhe natyrisht i takon gjithe popullit dhe jo vetem nje pjese perkatese qe me mjete demokratike te vendosin ose jo vazhdimin e qeverise.

 34. BERISHA LARGOHU. VOTA PRO BERISHES ESHTE SHARLATIZEM DHE KAFSHERI. says:

  Pse disa plehra shqiptare duhet te mbeshtesin kryeministrin turk kur vet populli turk nuk e do kryeministrin e tyre?? Kohet e fundit shqiptaret po tregojne se jane pa histori duke pranuar qe te behen pjese per ndrrimin e historise se shqiptareve, kohet e fundit shqiptaret po behen pjese e pranimit se fese islamike qe nuk ishte e shqiptareve. Injoranca shqiptare nuk paska te ndalur, por vetem marrshon gjoja si historike. Pse ne shqiptaret duhet te behemi pjese e injorances turke? Ne shqiptaret kemi qene popull kristian dhe shum i dashur dhe i moderuar me popujt te tjere, por kjo po humbet sepse disa plehra islamike nuk pranojne edhe Gjergj Kastriotin si hero i kombit shqiptar.

  1. BALLKAN says:

   E PARA,
   Nuk eshte e vertete qe gjithe populli turk nuk e do Kryeministrin e Turqise Erdogan.

   E DYTA,
   Nuk eshte e vertete qe te gjithe shqiptaret jane kristian apo myslyman, pasi besimi fetar nuk trashegohet automatikisht.

   E TRETA,
   Nuk ka rendesi evolucioni i religjionit gjate jetes se Skenderbeut, rendesi ka qe Gjergj Kastriot Skenderbeu ishte dhe eshte Heroi Kombetar i Shqiptareve.

   1. BERISHA LARGOHU. VOTA PRO BERISHES ESHTE SHARLATIZEM DHE KAFSHERI. says:

    Ballkan, mendoj se eshte humbje kohet te replikoj me ju sepse ju shikoj si kanibal islamik me komentet dhe replikat qe beni me komentues te tjere. Disa plehra qe mbeshteten kryeministrin qe nuk e do vete populli i tije vepruan me nje injorance te thelle. Disa plehra qe flasin shqip ne Maqedoni nuk munt ti tregoje turqve demokracine qe ato tashme e njohin me mire sesa ata plehra qe treguan mbeshtetjen per nje kryeminister te padeshiruar nga vete populli turk.

    1. BALLKAN says:

     Ti “Sharlatizmi” je nje shqipshkrues analfabet, sepse ende pas shume komentesh nuk po meson dot te shkruash ne menyre korrekte as emrin tend.
     Fakti pozitiv qe je kunder kryeministrit te shqiperise berisha nuk tregon fare se ne aspektet e tjera gjykimi yt eshte objektiv.
     Nuk eshte e vertete qe gjithe populli turk po merr pjese ne protesta dhe jo gjithe populli turk eshte kunder kryeministrit aktual te turqise erdogan.

     1. BERISHA LARGOHU. VOTA PRO BERISHES ESHTE SHARLATIZEM DHE KAFSHERI. says:

      Ballkan, nuk te duhet Turqia ty mor mlluf i injorances islamike. Jane vet ata qe e zgjidhin konfliktin me nje kryeminiser qe nuk do te dije per ty o Ballkan. Je shum injorant mor Ballkan. Shqiptaret nuk kan as edhe nje gje te perbashket me armikun turk, prandaj mos u lodh duke prodhuar injorance islamike.

      1. BALLKAN says:

       @ SHARLATIZEM,
       Shqiptaret nuk kane asgje te perbashket as me armikun sllav, as me armikun turk, as me armikun grek.

       Mua personalisht nuk me interesojne manifestimet dhe mitingjet pro dhe kunder qeverive te tjera te vendeve ballkanike.

       Mua personalisht me interesojne mbrojtja legjitime e sovranitetit shqiptar dhe te drejtat njerezore te gjithe shqiptareve ne ballkan te cilat jane marre neper kembe nga shovinizmi ballkanik.

       Mua personalisht me interesojne mbrojtja nga diskriminimi e stigmatizimi qe i behet vellezerve te mij shqiptar ne ballkan padallim feje, padallim krahine, padallim ideje dhe bindjeje politike.

       TI ME SA DUKET NUK HYN NE KETE GRUPIM TE MADH BALLKANIK.

 35. htht says:

  Populli Shqipetar ne maqedoni ti beje protestat per bashkim e tyre kombetar.por fatkeqesisht ata protestojne si kur te jene turq dhe pjese perberese e qeverise se ordogunit.Duket qarte Hoxhallaret e maqedonis jan te financuar nga islamiku Tajip.Protestat ne turqi kane nje motiv shum te fort,regjimi qeveritar i erdogunit po e kthen Turqin nje shekull mbrapa.Kure do ta kuptoje keta shqipetaret e maqedonise se feja muslimane kaqen dhe eshte ferri i tyre.

  1. BALLKAN says:

   Shqiptaret natyrisht protestat me te medha i kane bere per te drejtat e tyre kombetare.
   Shqiptaret jane pergjithesisht populli me tolerant i ballkanit per sa i perket besimeve fetare.

   NE 100 VJETET E FUNDIT,
   E KEQJA ME E MADHE PER SHQIPTARET NE BALLKAN,
   ESHTE SHOVINIZMI DHE FASHIZMI SLLAV DHE GREK.

   1. arsen says:

    E keqia me e madhe per shqipetaret..jane vete shqipetaret!
    Shqiperia eshte shtet i NATOs dhe ska frike as nga Greqia, as nga Serbia biles as nga Turqia.
    Shqipetaret duhet ti rikthehen punes dhe duhet te maten me PRODHIME dhe jo ME BESIM FETAR!
    Ata qe kujtojne demokraci te drejten per te protestuar..jane vecse mbeturina te PD-se dhe Sali Berishes
    Demokraci quhet e drejta e pakices mbi shumicen!
    Injorant!

    1. BALLKAN says:

     Injorant i Satëme!
     E keqja me e madhe per shqiptaret nuk jane shqiptaret, por jane shqipshkruesit me identitet joshqiptar.

     Greqia dhe Turqia jane anetar te organizates ushtarake NATO per arsye gjeopolitike qe ne 18 shkurt 1952, por ky anetaresim 22 vjeçar nuk e pengoi absolutisht Turqine qe me 20 korrik 1974 te sulmonte ushtarakisht Greqine dhe ishullin Qipro.

     Natyrisht besimi fetar nuk eshte karakteristik kryesore e shqiptareve ne ballkan, sepse shqiptaret pergjithesisht jane populli me tolerant i gjithe ballkanit ne kete aspekt.

     Democracy is a form of government in which all eligible citizens have an equal say in the decisions that affect their lives. Democracy allows eligible citizens to participate equally—either directly or through elected representatives—in the proposal, development, and creation of laws. It encompasses social, economic and cultural conditions that enable the free and equal practice of political self-determination.

 36. edison says:

  turq shqipfoles – rreziku me i madh per shqiperin

  1. BALLKAN says:

   Ne shqiperi nuk ka fare minoritet turk,
   Ne Shqiperi ka minoritet te ardhur grek.

   Ne 100 vjetet e fundit ne ballkan,
   shovinizmi e fashizmi serb e grek,
   Jane rreziku me i madh per shqiperine dhe shqiptaret.

   1. edison says:

    turqia vend armik – davutoglu kerkoi ne sarajeve [2005] kthimin e shqiperise, bosnjes e kosoves nen hyqmin e turkut .
    turqia – bashkepunetore e sllaveve ne spastrim etnik prej 100 vitesh dhe mbeshtetese e hapur e miloshevicit .
    kurse greku i keq mban 1 miljon emigrant shqiptar

    turqit e maqedonise : sulme terroriste ne amerike – shqiperia shenjestra e rradhes -> rreziku me i madh ata qe kthehen nga jihadi ne siri

   2. edison says:

    ne kosov ka minoritet turk – edhe ne maqedoni
    ne shqiperi jane pasardhesit e administrates osmane : shkoder, gjirokaster, tirane-durres

    1. BALLKAN says:

     @ edisonaqis,
     Nuk na the ndonje gje te re.
     Eshte fakt historik qe Greqia dhe Serbia bashkepunuan edhe me Turqine ne kurriz te shqiptareve dhe per sllavizimin dhe grekezimin e trojeve shqiptare.

     Sipas statistikave dhe propagandes ekstremiste greke dhe sllave, shqiptaret myslyman ne ballkan jane turq.
     Sipas statistikave dhe propagandes ekstremiste greke, shqiptaret ortodoks dhe vllehet jane homogjen grek.

     Pikerisht ne baze te teorise famkeqe te megalogreqise jane asimiluar dhe grekezuar sistematikisht arvanitasit dhe çamet ortodoks.
     Pikerisht ne baze te teorise famkeqe te megaloidese greke u shpengulen me force nga trojet e tyre autoktone mijera shqiptar myslyman dhe u kryen masakra e gjenocid etnik ndaj tyre.

     Emigrantet shqiptar ne greqi i mban puna dhe djersa e tyre.
     Emigrantet shqiptar ne greqi jane emigrantet me te drejtat me te pakta, krahasuar me emigrantet ne vendet e tjera te Bashkimit Europian.

     1. edison says:

      kallkano,
      per te shpjeguar bemat sllave dhe greke duhet pare edhe bashkepunimi i shqipfolesve me turkun . nuk qene gje e papritur dhe e pakujtuar . tradhtia e shqiperis dhe ballkanasve u pagua shtrenjte nga bashkepunetoret e turkut .
      ekstremistet e anadolias e kane ndaluar me ligj venien e emrave shqip – shiko gjen. ilker basbug : donin ta quanin ILIR – po cili ekstremist i gjysmehenes e lejoi ?
      asimilim i nisur nga shteti – si serbet !
      a nuk e shikon se vetem te keqia kane ardhur nga dashuria per turkun ?
      po te ishe ballkanas i mire, nuk do i mbeshtesje shqipfolesit e maqedonis qe po bertasin per erdoganin . per te miren e tyre – ne rradhe te pare – e per te miren e shqiperis .

      1. BALLKAN says:

       @ edisonaqis,
       Ti ke shkruar ne koment nje pjese te propagandes serbe e greke.

       Shqiptaret pavaresisht besimit te ndryshem fetar myslyman e kristian kane bere luften me heroike kunder pushtuesve osman ne ballkan.

       Eshte e vertete se jo vetem ne Greqi, por edhe ne Turqi, shqiptaret e vjeter nuk i gezojne te drejtat e tyre si minoritet e maxhoritet.
       Por eshte gjithashtu fakt se ne Greqi ky diskriminim dhe stigmatizim eshte shume me i theksuar.

       Natyrisht une do te mbeshtes te gjithe shqiptaret paperjashtim dhe padallim fetar e gjeografik per te drejtat e tyre demokratike.

       1. edison says:

        @TURQI KALLKAN

        ky ‘edisonaq’ qe shikon ketu i ka demantuar enderrat cetnike shume sllaveve, njelloj si turqve e te tjereve .
        ne greqi emigrantet kane shume me teper mundesi ta ruajne etnine, kurse ne turqi vetem po te vetedeklarohen turq trajtohen mire ! njelloj si 500 vitet para 1912 . ku e shikon turkun me te mire se grekun ketu ?
        ty more djale te lumte qe shqipfolesve te lartpermendur ua mbron te drejtat demokratike, po ata nuk duan demokraci, duan sheriat . ti sigurisht do jesh dakord edhe me ligjet arabe te sheriatit perderisa nuk i kritikon si ‘vella shqiptar’ !

        1. BALLKAN says:

         @ edisonaqis,
         Na spjego si i ke “demantuar” enderrat cetnike shume sllaveve, turqeve, etj ??

         KOMENT:
         Shqiptaret autokton çam myslyman nga Greqia u ndoqen me masakra dhe gjenocid etnik.
         Shqiptaret autokton arvanitas dhe çam ortodoks megjithese maxhoritet ne Greqi nuk gezojne asnje te drejte as si minoritet etnik, as si minoritet gjuhesor.

         Shqiptaret qe kane shkuar ne Turqi ende nuk njihen si minoritet etnik zyrtar, por njihen si grupim etnik dhe grupim gjuhesor dhe nuk perndiqen absolutisht per origjinen e tyre shqiptare.

         Megjithese nuk jam besimtar, respektoj disa norma pozitive te dashurise dhe respektit njerezor qe institucionet fetare propagandojne, por mua mos me ngaterro as me ligjet e sheriatit, as me ligjet e papajanit, sepse une ne radhe te pare njoh dhe respektoj ligjet e botes demokratike.

         1. edison says:

          si cdo propagande e deshtuar, edhe ajo sllave e turke demantohet fare lehte me fakte e argumente .
          ‘shqiptaret’ [ne thonjeza] ne greqi bashkepunuan me armiqte e vendit te tyre – qe para se greqia te ekzistonte : bashke me turqit u munduan te shtypin kryengritjen greke dhe shqiptaret e vertete : arvanitet . arvanitet nuk thone se nuk jane arber te vertete – por thone se nuk kane pike lidhje me turqit e kthyer si me magji ne ‘shqiptare’ .
          ne turqi kane vetem te drejten e asimilimit, kurse ne greqi shqiptaret e pohojne me te madhe origjinen e tyre arberore .
          kallkani spo te ngaterron askurrkush me sheriatin – vec vetes tende – me suportin qe i jep paradave te turqve shqipfoles – ata me mjekrra e trecerekeshe – qe nuk e vrasin hic per identitet kombetar . [as ti – vec se hiqesh]

   3. WEB says:

    Bravo BALLKANI apo LEXUESI SHQIPTAR ,ne shqiperi nuk ka minoritet turk ,por ka turq te shqiptarizuar ,dhe rreziku me i madh i brendshem per shqiperine tani per tani jeni ju moslemat e ndezur .Serbet dhe greket dalin haptas ,nuk fshihen mbas te qenit shqiptar si puna juaj

    1. ISMAIL says:

     Po pse or grekofon i fshehur ne web, ti do te na thuash ne shqiptareve se çfare jemi, origjinen na i kane thene dhe transmetuar brez pas brezi baballaret,gjysherit dhe stergjysherit tane shqiptar.
     Rrini ore urte dhe shikoni punet tuaja.

    2. BALLKAN says:

     Origjinen e shqiptareve ne ballkan e shkruajne vete shqiptaret, ndersa propaganda greko serbe e ka vendin ne koshin e pleherave te ballkanit.

     Historia e shqiptareve ne ballkan padallim feje, krahine dhe ideje eshte shkruar me heroizem me gjak dhe me pene, ndersa shpifjet greko serbe e kane vendin ne koshin e pleherave te ballkanit.

     Greqia dhe Serbia pavaresisht orvajtjeve qe vazhdojne edhe sot asnjehere nuk kane patur popullsi homogjene dhe asnjehere nuk kane vepruar ne menyre te hapur.
     Greqia dhe Serbia ne histori qe ne luften e pare ballkanike realizuan marreveshje ne prapaskene per zaptimin e trojeve shqiptare.
     Greqia dhe Turqia ne histori ne perfundim te luftes greko-turke realizuan marreveshje ne prapaskene pa prezencen e Shqiperise dhe te shqiptareve per shkembimin e popullsise greke me popullsine shqiptare.

 37. Pa koment says:

  Oh zot ruana nga idiotsia e shqiptareve si keta

  1. GJERGJ says:

   Po, nga idiotsia e “shqiptareve” pa emer si ti.

 38. WEB says:

  Ky BALLKAN ,dhe LEXUESI SHQIPTAR jane po i njejti person ,i njejti qe i mban ison dylbereve shqipfoles ,qe kerkon te kaloje dashurine per nenen tyrkije si demostrim gjoja pro erdoganit dhe lidershipit te tij.Shikoni videon e mesiperme dhe e vetmja gje qe me vjen nder mend eshte ,,,,mire tani, po e imagjinoni dot se cfare kane qene ne gjendje te bejne keta 500 vjet me pare ? fale ketyre u beme kombi me i urryer dhe u ndame ne 4 pjese

  1. BALLKAN says:

   Ne Ballkan dhe Shqiperi ka shume shqiptar te vertete dhe per mendimin tim lexuesi shqiptar eshte njeri prej tyre.

   KOMENT:
   Perandoria Osmane ishte perandori pushtuese dhe sunduese ne Ballkan per 500 vjet.
   Por eshte fakt se gjate perandorise osmane shqiptaret kane qene si nje grup i tere homogjen me kater vilajetet shqiptare.
   Lidhja Shqiptare e Prizrenit ne periudhen e renies se perandorise osmane vendosi bashkimin natyral te kater vilajeteve shqiptare : te shkodres, te kosoves, te manastirit, te janines.
   Shovinistet serb dhe grek ishin te paret qe sulmuan dhe coptuan keto troje shqiptare, madje sulmuan edhe shtetin e ri te pavarur shqiptar te ismail qemalit nga veriu dhe jugu duke bere masakra dhe terror.
   Edhe sot praktikisht shovinizmi dhe fashizmi sllav dhe grek jane rreziku me i madh per shqiperine dhe shqiptaret.

   1. arsen says:

    Ti qe e dike kaq mire miresite qe paten shqipetaret nga Perandoria….A na thua dot se ku gjendet varri i stergjysherve te tu?? Pra jo me larg se 100 vjet te shkuara…
    A na thua dot se perse kosovaret dhe camet (qe pa te drejte nai quan dardane) kane ne vend te mbiemrit…EMRA???P.sh Ali Ahmeti…Hasam Ibrahimi…Zyber Mahmuti….????????
    Shqipetaret e vertete jane ata qe ruajten identitetin…kishat…tokat….zakonet…armet…kulturen dhe gjuhen.
    Hengre nje luge çorbe te prishur…do e vjellesh tere jeten.
    Beni mire te perkrahni rinine turke!
    Beni mire tua lini fene religjoneve dhe jo politikes!
    Beni mire ta respektoni Zotin ne miresine e tij dhe jo ne beteja me emrin e Tij!

    1. BALLKAN says:

     E PARA,
     Varret e stergjysherve te mij kane qene dhe jane brenda shqiperise ne vendin e tyre autokton.
     Eshte fakt se gjate 20 vjeteve te fundit jane pikerisht shovinistet grek qe kane bere ballkanpazar me shume varre dhe varreza te vjetra shqiptare.

     E DYTA,
     Origjina e huaj greke ose turke e emrit nuk eshte absolutisht kondite e nevojshme dhe e mjaftueshme qe tregon edhe origjinen e individit.
     Jam dakort qe ne gjuhen e bukur shqipe nuk tingellojne mire pershembull emri turk Mahmut, ose edhe emri grek Makarias.
     Prandaj eshte mire qe te fillojme nje iniciative pozitive qe te vendosim gradualisht sot dhe ne te ardhmen per femijet tane emra te bukur shqiptar.

     E TRETA,
     Shqiptaret e vertete jane ata qe ruajten identitetin, gjuhen, gjakun, trojet, traditat, zakonet, kulturen, kenget, etj te tyre.
     Besimi fetar edhe ne te shkuaren nuk ishte absolutisht ndonje karakteristik themelore per kombin shqiptar.
     Besimi fetar edhe ne te tashmen duhet te jete i lire, jo fiks dhe i pandryshueshem, dhe duhet te influencoj ne afrimin e popujve dhe kombeve te ballkanit dhe absolutisht jo ne ndarjen e tyre.

   2. WEB says:

    Prap ti o ballkan ? apo lexues shqiptar ? po mjaft se te doli boja ,lidhja shqiptare e prizrenit ishte ta lishim shqiperine mbas karros turke

    1. BALLKAN says:

     Historine e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit e bene dhe e dijne vete shqiptaret.
     Historine e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit nuk e mesojme nga ndonje propagandist grek ne Web.

     1. WEB says:

      Hahahahahaha sa i semure qe je ,,,,,

      1. BALLKAN says:

       Semundja e pasherueshme perpara 20 vjetesh zuri pikerisht Jugosllavine.
       Semundja e keqe ka disa vjet qe ka zene edhe aleaten e saj pikerisht Greqine.

       Semundja e çmendurise dhe qeshjeve histerike po i ze edhe te gjithe veglat greko-serbo maskarenj ne web.

 39. dardani nga dagestani says:

  Popujt ne cdo vend te botes,perkrahin gjithmone turmat e njerzeve qe ngrihen kundra cdo lloj qeverie per cfardo lloj arsye,ndersa disa shqipfoles ose shqiptare FYROMi dalin ne proteste perkrah nje qeverie!!yyyysht fare e dhjere,renegate ishit dhe ngelet ne histori,te shtypur dhe te neperkembur do ngeleni deri sa te ndrroni mend.

  1. BALLKAN says:

   Nga Dagestani dhe Kaukazi te kerkosh prejardhjen e turmave greke te Yunanistanit.
   Sepse Dardanet jane parardhesit e lashte dhe autokton te vellezerve shqiptar te Kosoves.

   Se ke do te perkrahin dhe ke nuk do te perkrahin shqiptaret padallim feje dhe krahine ne ballkan, nuk do ti marrin leje kurre asnje fare te dhjere greko maskarai.

 40. BALLKAN says:

  Nga Dagestani dhe Kaukazi te kerkosh prejardhjen e turmave greke te Yunanistanit.
  Sepse Dardanet jane parardhesit e lashte dhe autokton te vellezerve shqiptar te Kosoves.

  Se ke do te perkrahin dhe ke nuk do te perkrahin shqiptaret padallim feje dhe krahine ne ballkan, nuk do ti marrin leje kurre asnje fare te dhjere greko maskarai.

  1. dardani nga dagestani says:

   Ballkani nga daghestani,po ty sikur te ka vene ambasada turke ti pergjigjesh cdo njeriu ne mbrojtje te Erdoganit,ti nuk ben pjese ne shqiptaret pa dallim feje dhe krahine sepse je mongoloid ,nuk e sheh vetem 2 veta jeni ketu qe perkrahni turmat dumbabiste.

   1. BALLKAN says:

    @ grekofon i dagestanit,
    Dukesh shume qarte se:
    Nuk di as te numerosh mire, Nuk di as te lexosh mire.

    Mua nuk me intereson absolutisht as ambasada greke dhe as ambasada turke.
    Une mbroj me dinjitet ashtu si gjithe shqiptaret e vertete padallim feje, padallim krahine sovranitetin dhe te drejtat e shqiptareve ne ballkan.

    Megjithate perpiqu te lexosh me lup ne dore:
    “GREEKS IN CAUCASUS” English Wikipedia
    Dhe pastaj do ta shohesh se cili eshte emri yt i vertete:
    GREKO MASKARA!

 41. ABC says:

  Po Mesuesit dhe Rilindasit tane Shqiptar Ortodoks te Krishter qe u perpoqen,
  per gjuhen shqipe, per mesimin shqip, per shkollat shqipe :

  ANASTAS KULLURIOT ARVANITI,
  PAPA KRISTO NEGOVANI,
  AT STATH MELANI,
  PETRO NINI LUARASI,
  PANDELI SOTIRI,
  NUÇI NAÇI,
  DHASKAL TODHRI etj,

  -KUSH I VRAU ?
  -KUSH I HELMOI ?
  -KUSH I MASAKROI ?

  Nuk besoj se i ka azgjesuar ata,
  as komunizmi shqiptar, as demokracia shqiptare !!

  Apo jo o Grek ???
  KUSH ???

 42. I.Troplini says:

  Keta behen “shqiptare”, vetem kur i ve perpara serbi dhe maqedoni, kur ua vret burrat dhe ua perdhunon grate, kur ua djeg shtepite dhe ua mbyt bagetine, kur kerkojne tua shuajne rracen,,,,,ne momente te tilla “zbulohet shqiptarija” dhe “dashurija” e tyre per “vllaznit e Shipnis” dhe flamurin me dy krena. Perndryshe, nuk na ndan vetem nje tra dogane por nje shekull qyteterim.Te vjen turp qe turma te tilla perdorin shqipen si gjuhe identifikuese (nese mund te quhet shqipe ajo qe derdellisin ata). Turqit i zgjidhin vete problemet e tyre dhe nuk kane nevoje per “mbeshtetjen” e cfaredolloje mbeturine te perandorise osmane.
  Ai qe eshte shqiptar, e di vete se cilin flamur duhet te ngreje lart.!!!

 43. Naim Frashëri says:

  S´jemi grekar, as bullgar,
  Asgjë tjetër nuk jemi,
  Jemi vetëm Shqipëtar,
  Në këtë emër nder ne kemi.

  POEZIA “KORÇA”

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   Shume poezi e bukur e te madhit Naim Frasheri!
   Une po paraqes edhe nje strof tjeter te se njejtes poezi:

   Gjuha jone sa e mire!
   Sa e embel! Sa e gjere!
   Sa e lehte! Sa e lire!
   Sa e bukur! Sa e vlere!

 44. Sami Frasheri says:

  Ne Maqedoni ,.ka shume shqiptar
  Shume Zagare e ca hajdare
  Qe spjerdhin fare per Vatanin,
  Shesin bythen per Erdoganin

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   Ti je nje mashtrues ordiner grek.
   Ti je nje shpifes grek ne forume.

   Sami Frasheri nuk ka shkruar si ti.

   1. edison says:

    bukur ta ka qendisur , lexuesi turk, samiu do i kishte zene me gure keta ‘mbeshtetesit’ e erDOGanit

    1. LEXUES SHQIPTAR says:

     Samiu dhe rilindasit shqiptar do te kishin zene me gure, me pushke dhe pene te gjithe armiqte e shqiptareve paperjashtim.

     1. edison says:

      me se e drejte, ti ku e shikon veten ne kete mes ? te rilindasit apo te armiqte [turqit && sllavet me shoke] ?

      1. LEXUES SHQIPTAR says:

       Per mua rilindas ishin Naim Frasheri dhe Andon Zako Çajupi.
       Per mua rilindas ishin Pashko Vasa dhe Jeronim Derada,
       Per mua rilindas ishin Sami Frasheri dhe Ndre Mjeda,

       Por nuk jane absolutisht rilindas ultranacionalistet grek vasil bollano dhe vangjel dule qe propagandojne ne greqi dhe shqiperi teorite shoviniste vorioepiriote.

       1. edison says:

        kurse per rilindasit, keta shqipfolesit e fotografise jane mumjet e fanarit te buharase .
        me c’rast po i vendos ne qender te akuzave vetem greket e nuk na the as edhe nje fjale per tradhtine e brendshme te filoturqve ? mos rastesisht ke ndonje motiv fetar mbrapa kesaj ?

        1. LEXUES SHQIPTAR says:

         Asnje Rilindas i vertete shqiptar nuk beri ndarje te shqiptareve sipas besimeve fetare.

         Ekstremistet fetar myslyman, Ekstremistet fetar kristian nuk kane vend midis shqiptareve.

         Ndersa pushtuesit sllav, turq, grek etj nuk u harruan kurre nga rilindasit dhe nuk do te harrohen kurre nga asnje shqiptar patriot dhe i ndershem.

         1. edison says:

          uroj te jete keshtu jo vetem me fjale, po edhe me vepra . [jam shume, shume dyshues per kete] .

          1. LEXUES SHQIPTAR says:

           Eshte fakt toleranca shqiptare ne ballkan.
           Madje edhe shume personalitete internacionale kane vleresuar dhe vleresojne bashkejetesen, harmonine, tolerancen dhe lirine fetare te shqiptareve.

          2. edison says:

           disa me te mencur kane thene se ne shqiperi deri tani ka pasur indiference fetare . sa per tolerante – shiko cbehet edhe per pune partish – fati jone i mire qe ekstremistet e sheriatit jane vetem ne kosov dhe maqedoni

          3. LEXUES SHQIPTAR says:

           Thenien “e mençur” greke: shpif shpif se diçka do mbetet, tashme shqiptaret e njohin shume mire.

           Ne aspektin e pluralizmit politik, demokracia shqiptare eshte relativisht e re ne europe.

           Situate e ngjashme konfliktive partiake eshte edhe ne vendet e europes lindore, madje edhe ne vende anetare te BE.

           Fakti qe shqiptaret jane ndare ne shume vende ballkanike nuk eshte asnje fat i mire, por nje fat i keq qe do te rregullohet ne te ardhmen.

           Fati jone i mire ishte qe anarkine politike te 97-tes te filluar nga partia ne pushtet dhe qe u mbeshtet nga Greqia, jo vetem gradualisht por dhe aktualisht pas nje jave shqiptaret do te fillojne periudhen e stabilitetit dhe progresit.

 45. SHQIPO,EUROPIAN says:

  Ka disa anthropos qe na shkruajne hipokrizi, qe na thone absurditete, qe ngaterrojne me ose pa qellim koncepte me definicione te ndryshme, pra identifikojne ne menyre hipokrite dhe absurde BESËN NJERËZORE, me RELIGJIONIN FETAR,
  Nuk eshte rastesi qe ne Shqiperi hipokrizi dhe absurditete te tilla identifikuese na vijne me insistim nga Greqia,vend i cili nuk respekton lirine e plote te besimeve dhe institucioneve fetare te ndryshme nga ato te krishtera.

 46. Flori says:

  Lexova disa nga shkrimet dhe me te vertete i jap te drejte Europes pse nuk i pranon shqiptaret ne Europe. Ka 100 vjet qe Turqia ka ik nga ballkani, dhe perseri ka gjurme te Turqise ne Ballkan, ka Haxhi Qamila me shumice. Ne shqiptaret me gjak ilir ju kemi pranuar te bashkejetoni me ne, dhe do vazhdojme t’ju pranojme, por do t`ju lutesha qe mos te demtoni endrren tone europiane me qendrimet tuaja radikalo islamike. Nuk shoh ndonje te keqe qe ju e doni Turqine sepse eshte atdheu juaj, por nese e doni kaq shume Turqine dhe Erdoganin shkoni ne Turqi dhe jepni kontributin tuaj. Sado qe ju te protestoni ne Shkup nuk e ndihmoni dot Turqine dhe Erdoganin, por vetem sa demtoni te ardhmen dhe interesat e shqiptareve me gjak ilir qe e shohin te ardhmen e tyre ne europe dhe jo ne Turqi. Keshtu qe nuk keni asnje te drejte te demtoni interesat tona, mblidhni mendjen e verini gishtin kokes sepse shqiptaria eshte europe dhe jo turqi.

  1. SHQIPO,EUROPIAN says:

   Shqiptaret pavaresisht besimit fetar dhe rajonit gjeografik,
   nuk jane vellezer as me serbet, as me greket, as me turqit, etj
   Shqiptaret myslyman nuk jane turq, por jane SHQIPTAR.
   Shqiptaret ortodoks nuk jane grek, por jane SHQIPTAR.
   Shqiptaret katolik nuk jane italian, por jane SHQIPTAR.
   Shqiptaret nga veriu & jugu & lindja & perendimi jane dhe do te mbeten gjithnje Shqiptar.
   Shqiptaret myslyman dhe kristian,besimtar dhe jobesimtar jane dhe do te mbeten gjithnje Shqiptar.

   Ne aspektet e lirive fetare dhe te drejtave te minoriteteve Shqiperia eshte nje vend shume me demokratik se Greqia,Turqia dhe vendet e tjera te gadishullit ballkanik.

 47. edison says:

  kur ti arrestojne maqedonasit keta terroristet ne fotografi, ti kerkojne ndihme erdogan rexhep efendiut, jo shqiperis .

  1. BALLKAN says:

   Shqiptaret pergjthesisht nuk jane ekstremist fetar.
   Shqiptaret pergjithesisht jane besimtar fetar tolerant.
   Dalja ne nje manifestim te tille nuk ka lidhje me terrorizmin.

   Teroristet dhe ekstremistet fetar po i shohim shume diku tjeter.
   Terroristet dhe ekstremistet fetar po i shohim ne vendet arabe.
   Fashistet dhe ekstremistet fetar i pame gjithashtu ne ish Jugosllavi.
   Fashistet dhe ekstremistet fetar po i shohim gjithashtu edhe ne Greqi.

   1. edison says:

    “Shqiptaret pergjthesisht nuk jane ekstremist fetar.” – kush thote keshtu nuk paska kaluar ne lagjet ‘shqiptare’ te maqedonis, kosove e te tjera troje ‘etnike’ [turke]

    1. BALLKAN says:

     Une kam kaluar ne shume lagje dhe distrikte te Ballkanit,
     dhe e perseris shqiptaret pergjithesisht jane populli me tolerant i ballkanit per sa i perket besimeve fetare.

     Ndersa kam pare nga afer qe edhe ne qender te Kryeqytetit te Greqise ne Athine ndodh pikerisht e kunderta, ekstremistet ortodoks grek, madje edhe disa prifterinj ortodoks jane ngritur dhe organizuar ne mitingje dhe protesta te paligjshme per te linçuar nje artist e regjizor shqiptar si Laert Vasili.

     1. edison says:

      do kete qene orari i faljeve kur ke kaluar nga shkupi / tetova && kosova + prizreni . perndryshe do kishe pare burka dhe mjekrra, do kishe degjuar fjalime anti-kombetare hoxhesh, po edhe te anetareve te parlamentit te republikes ‘sheriatiste’ te kosoves .
      ti i shikon keto gjera, apo je vete pjese e asimilimit te kombit ne turq ? – deshira historike sllavo – turke !
      greket nuk djegin xhamia, sikurse shqipfolesit ne kosov djegin kisha shekullore [2004 apo ste ka rene rruga andej ? ] – jo pse jane shqiptare te mire – po si jihadiste te devotshem !

      1. BALLKAN says:

       UNE PERSONALISHT NUK JAM BESIMTAR FETAR.
       Perdorimi i simboleve fetare myslymane e kristiane nga njerezit nuk eshte teme e ketij forumi.
       Megjithate mendimi im eshte qe perdorimi i tyre eshte çeshtje personale e besimtareve deri ne masen qe ato simbole kryqit,gjysemhenes etj nuk shqetesojne jeten normale publike te qytetareve te tjere.
       Neqoftese perdorimi i atyre simboleve fetare myslymane kristiane etj ne vende publike, ne shkolla dhe vende publike etj shqeteson masen e tjeter te qytetareve, atehere ato nuk duhet te perdoren ne te tilla vende.

       Greket kane djegur dhe shkaterruar me kohe shume xhami shqiptare ne gjithe greqine e veçanerisht ne çameri.
       Shteti grek edhe sot ende nuk ka ndertuar ndonje xhami te vetme per besimtaret e shumte myslyman te greqise.

       Nuk duhet te harrosh se shume prej kishave “serbe” ne kosove jane kisha te vjetra shqiptare te shnderruara ne kisha “serbe”, pas dyndjeve dhe pushtimeve sllave ne ballkan.
       Nuk duhet te harrosh se edhe jo vetem para dhe gjate luftes ne kosove, por edhe sot shume peshkop serb kane bere dhe bejne propagande e veprimtari antishqiptare.

       1. edison says:

        ato xhami qe greku thua se ka djegur [po supozoj se eshte keshtu] kane qene kisha shqiptare te kohes se principatave prandaj ne fund te fundit objektet tona kane djegur [te huaja per ata] , po si do i veje halli atyre muxhahedineve ne kosove qe djegin kishat e epokes arberore ? vetem pse jane serbe tani ?
        JO e madhe, per ata jane kisha kristiane, dhe cdo gje jo-muslimane duhet djegur .
        me thuaj c’ekstremizem fetar do me shume se kaq ?
        tani duhet te ishin duke rene kembanat e alarmit !
        ti si jo besimtar je ‘qafir’ per ata tipat !
        a mos ndoshta kujton se mq po i mbroni, do ta vrasin mendjen per ata si ti? – i ka mbrojtur kisha katolike ata, po nuk fitoi gje – vetem urrejtje dhe premtime zgjedhore te tipit : “katoliket ne llap do ti bej te bien ne shehadet” . deputet ne rep. kosoves ky qe i tha keto fjale . mos te flasim per ate qe ofendoi me fjalor rruge grate shqiptare .
        me thuaj ti, cilen ‘demokraci’ do tu mbeshtesesh ketyre talibaneve ?

        1. BALLKAN says:

         E PARA,
         Nuk ka pse te pervetesohen kishat e vjetra dhe objektet e kultit arberore shqiptare, nga sllavet dhe greket.
         E DYTA,
         Nuk ka pse te digjen apo shkaterrohen as kishat, as xhamite, as objektet e kultit nga asnje besimtar fanatik, nga asnje jobesimtar, nga asnje grupim antiteist, dhe aq me pak nga shtete te ndryshme ballkanike.

         Talebanet dhe terroristet e ballkanit te fund shekullit te XX dhe fillim shekullit te XXI jane shovinizmi dhe çetniket serb, jane shovinizmi dhe fashistet grek.

         Demokracia eshte e drejte e te gjithe njerezve qe deshirojne te jetojne te lire, liria e kujtedo ka vetem nje limit mos te cenoj lirine e tjetrit, pra mos te cenoj zbatimin e ligjeve te botes demokratike.

         1. edison says:

          “nuk kane pse pervetesohen, digjen, shkaterrohen objektet e kultit nga askush” – po talibaneve te kosoves siu lejohet, apo kane te drejta extra ata ?
          te talibanet e shekullit 20-21 harrove boshnjaket qe bashkepunuan me al-kaeden dhe kosovaret qe dogjen kishat kristiane vetem pse nuk ishin muslimane .

          1. BALLKAN says:

           1. Nuk duhet te ngaterrosh problemet ne shtetin shqiptar te kosoves, me problemet ne shtetin e bosnjes, pasi me kete te fundit nuk me lidh asgje perveç fqinjesise ballkanike dhe nuk eshte teme e ketij forumi.

           2. Pergjithesisht e perseris, nuk ka pse te digjen apo shkaterrohen as kishat, as xhamite, as objektet e kultit nga asnje besimtar fanatik, nga asnje jobesimtar, nga asnje grupim antiteist, dhe aq me pak nga shtete te ndryshme ballkanike.

           3. Duhet te kuptosh se rasti i demtimit te ndonje kishe ne kosove nuk ka absolutisht te bej me ndryshimin e religjionit myslyman-kristian, por ne radhe te pare ka te bej me nje reagim ndaj veprimtarise se paligjshme dhe ultranacionaliste te shume peshkopeve ortodoks serb duke filluar nga kryepeshkopi Irinej te cilet jane kunder pavaresise legjitime te shqiptareve te kosoves, madje ne menyre shume paradoksale peshkopi serb artemije ben thirrje luftenxitese ne kosove.

          2. edison says:

           perderisa permende ekstremistet e shekullit 20, pashe se mungonte bosnja – per cudi ekstremistet e sheriatit i harrove .
           jam i sigurte se per cdo krim, sado meskin : djegia e kishave nga talibanet ne kosov ; kriminelet paraqesin justifikime – me kot .
           o ka bere turku [sulltanati – kalifati] masakra ne kosov o nuk ka bere njeri – po nuk dogjen ndonje xhami andej nga kosova – vetem komunitetit turk po e mbajne ne pellembe te dores .
           cudi – keta te irrituarit nacionaliste – trajtim mbreteror per turqit [muslimanet] – djegie kishash per serbet [kristianet]

          3. BALLKAN says:

           E perseris,nuk duhet te ngaterrosh problemet ne shtetin shqiptar te kosoves, me problemet ne shtetin e bosnjes, pasi me kete te fundit nuk me lidh asgje perveç fqinjesise ballkanike dhe nuk eshte teme e ketij forumi.
           Mua me shqeteson fakti qe trojet shqiptare ne ballkan jane ndare padrejtesisht midis vendeve te tjera ballkanike.
           Mua me interesojne para se gjithash çeshtjet e shqiptareve ne ballkan padallim feje, padallim krahine, padallim ideje.

           Dhuna osmane ne ballkan filloi ne shekullin e XIV dhe mbaroi me renien e perandorise osmane ne shekullin e XIX.
           Dhuna sllave ne ballkan filloi qe ne shekullin e VII dhe megjithe oshilacionet qe ka patur nuk ka mbaruar as sot.

 48. Skenderbeu says:

  ca bahet ketu? nuk merre gja vesh! disa njerez dalin me flamurin e Skenderbeut dhe te Turkut ne Shkup ne mbeshtetje te Kreut te qeverise Turqise. Hajde Hajde, Kulmi i poshtersise dhe injorances. Injorance e dyte eshte se edhe pjesa e tjeter e shqiptarve kacafyten dhe kercenohen me njeri tjetrin per kete pune. Jo ti turk-islamik, jo ti Grek apo sllav. Eh moj e mjera shqipni, e mori te mjere Shqiptare,-thote Skenderbeu nga Parajsa, bashke me Nene Terezen, me Pjeter Bogdanin, me Gjerj Fishten. Keshtu qenka shkruar shqiperia te perfundoje. O shqipetar harroni shqiperine dhe gjeni nje atdhe tjeter, nje atdhe qe ja vlen, qe nuk ka egersira te liga. Ky vend nuk bahet ma! Jo, eshte i mbaruar. Por nuk ka problem fare. Atdheu yne i fundit dhe me i rendesishmi eshte parajsa atje do te gjejme dhe Skenderbeun edhe Nene Terezen, me Gjergj Fishten, Pjeter Bogdanin, Faik Konicen, dhe ndonje patriot tjeter, dhe do na thone: Atdheu i vertete eshte PARAJSA, me Krishtin.

  1. DETI JON says:

   Gjergj Kastriot Skenderbeu eshte Hero Kombetar i gjithe Shqiptareve.
   Sot dihet mire madje edhe si ka ndryshuar dhe evoluar religjioni fetar gjate jetes se Heroit tone Kombetar.

   * Heroi yne Kombetar Gjergj Kastrioti luftoi per lirine dhe mbrojtjen e trojeve arberore,kunder pushtuesit osman turk nga lindja,
   * Po ashtu si paraardhesit e tij ilir luftuan kunder pushtuesit romak nga perendimi,
   * Po ashtu si pasardhesit e tij kosovar luftuan kunder pushtuesit serb nga veriu,
   * Po ashtu si edhe ne sot do te luftojme per mbrojtjen e trojeve tona kunder çdo pushtuesi dhe shovinisti nga çdo drejtim qe te vij,dhe i kujtedo besimi fetar qofte.

   1. albert says:

    Po cfare do te thuash ti per ata qe e mohojne Skenderbeun per hero kombetar? Dhe keta nuk jane te paket, zeri i tyre kunder heroit u degjua edhe ne palamentin e Kosoves.

    1. DETI JON says:

     1] Mendimi im eshte se ata individe jane ne kofuzion nga shkrimet jo te sakta dhe jo te plota historike dhe shume shpesh dashakeqe, ku shpesh shkruhet se Gj.Kastrioti ka bere masakra ndaj popullsise myslymane shqiptare, ku shpesh shkruhet se Gj.Kastrioti ishte jo nje hero kombetar shqiptar por nje hero i serbeve dhe i grekeve, ku shpesh shkruhet se Gj.Kastrioti nuk ishte nje hero kombetar shqiptar por vetem nje hero i krishterimit, etj
     2] Mendimi im eshte se megjthe zhurmen e madhe, numri i individeve te tille eshte shume i paket krahasuar me 10 milion shqiptar ne ballkan dhe diaspore.

  2. Jemi Zoter says:

   Islami dhe Krishterimi jane fe te bazuara ne filozofi Semite.

   Shqiperia eshte i vetmi vend qe i ka injoruar dhe perbuzur te dyja keto ideologji duke krijuar nje tolerance fetare e cila shihet me fanatizem prej atyre qe predikojne dhe financojne keto fe pertej Shqiperise.

   Feja e Pallazgeve i ka rrenjet me te thella se cdo filozofi tjeter Semite.

   1. BALLKAN says:

    Shqiptaret nuk jane besimtar fanatik,
    Shqiptaret nuk jane besimtar unireligjioz,
    Shqiptaret pergjithesisht jane besimtar tolerant.

    Gjithashtu eshte e rendesishme te theksohet se:
    Shqiptaret nuk jane absolutisht popull antisemitist.

    Eshte fakt se shqiptaret kane pranuar ne trojet e tyre shume grupe hebrej gjate historise.
    Eshte fakt se shqiptaret kane strehuar dhe mbrojtur nga holokausti nazist hebrejt qe ishin dhe erdhen ne shqiperi.
    Ndersa ne vendet fqinje ballkanike me mijera semit hebrej u raportuan dhe u spiunuan tek nazistet.

    1. Jemi Zoter says:

     Shqiptaret i bashkon Shqiptarizmi kolona kyce e se cilit eshte “BESA”. Shqiptarizmi eshte fe e trasheguar prej Pellazgeve. Shqiptarizmi nuk eshte ndryshe prej Arbanianizmit, Ilirizmit, Trkizmit ose besimit ne rrace, gjak, gen dhe gjuhe unike te perbashket.

     Shqiptaret e sotem jane anti-semit ashtu sic kane qene paraardhesit e tyre nder shekuj. Jane aq anti-semit sac ka qene Doriani Leonida, Aleksandri i Madh, Pirroja i Epirit e shume te tjere qe luftuan kunder Lindjes (Orientit).

     Semit nuk jane vetem cifutet. Semit jane Arabet, Afrikanet e Veriut, dhe Ionaninet.

     Islami dhe Krishterimi jane pjella te Abrahamit. Jane dy fe simotra te bazuara ne nje filozofi Semite.

     Shqiptaret kane strehuar Cifutet (nje grup prej familjes se Semiteve) pasi Shqiptaret jane humaniste qe besojne ne vlerat njerezore, ne virtytin qe karakteri i cdokujt mban.

     Idologjite Semite, Islmai dhe Krishterimi jane kanceri i shoqerise Shqiptare. Ato jane burimi i cdo mizerije, mizorije, prapambetjeje, torture, dhe degradimi te shoqerise Shqiptare.

     Filozofia Semite (Islami + Krishterim) jane ideologji Aliene brenda territoreve Shqiptare.

     Fanatizmi i tyre sjell vetem prapambetje dhe percarje.

 49. Jevgos Grekos says:

  Pergjigje Jovan djalit, dhe te gjithe atyre qe dyshojne per prejardhjen e turqve:

  1. E gjithe bota e di per perandorine mongoleze dhe endjen e tyre gjer ne rivieren turke sot.
  Per me teper shiko imazhin me poshte:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Mongol_Empire_map.gif
  Nese shihni imazhet endja e mongolezeve perfundon ndermjet viteve 1279-1294.

  2. Po prap e gjithe bota e din qe perandorine Osmano/Otomane e themeloi Osman Gazi ose i njohur si Osmani 1, po prap te gjithe e dine qe Osman Gazi ka qene mongolez nga endjet e mongoleve si shumica ose gati 80% e turqve te sotshem.

  3. Shqiptaret nuk kane lidhje dhe nuk do te kene asnjehere lidhje me kete rrace, dhe as nuk do ti mbeshtese ndonjehere kete lloje rrace.

  P.S: Pyesni edhe qytetarin me te thjeshte ne bote (si na ate perendimore apo edhe ne Azi) per prejardhjen e turqve te sotshem, do ta merrni fare thjeshte pergjigjen prej tyre.
  Megjithese do doja te lexonit mbi prejardhjen dhe historine e endjeve e turqve te sotshem mbi ato troje qe sot mongolezet e rinj e quajne Turqi

  1. PLAZHISTI, VLORA says:

   O Jevgos Grekos
   Ti mos u merzit kaq shume.
   Ti nga brenda nje çik jevg je, nuk u be qameti.

   Ti pershembull mund te kamuflohesh,
   Qe ke bere plazh gjate edhe gjithe dimrit,
   Ose qe gjyshja jote ka bere xhiron afro/aziatike.

   1. Zigur Qarri says:

    PLAZHISTI, VLORA
    O Jevgos Grekos……….gjyshja jote ka bere xhiron afro/aziatike.

    Ne je shqiptar,nuk shkojn keto fjal(ofendim) per komentuaesin qe perdor me ironi nickname Jevgos Grekos.
    Diskutimi i tij me LEXUES SHQIPTAR esht larg vetem nje fije e vogel per te ardhur ne nje mendim te perbashket.

 50. PELLAZGU says:

  Pikerisht ashtu eshte: jevgo greket edhe jevgo turqit,
  E njohin shume mire njeri-tjetrin,
  Sepse nga te njejtat drejtime kane zbarkuar ne Ballkan.

  1. Jevgos Grekos says:

   PELLAZGU Sigurisht qe dhe greket jane jevgj pse c’kujton ti?
   Biles jevgj nga me te ndyrit qe mendojne qe ajo toke qe kane zaptuar eshte e tyrja, u genjen mendja, dhe Europes laike po u hapen syte dhe po shohin pertej romantikes apo besimeve fetare.
   Biles do te thosha qe jane po aq jevgj saq jane mongolet e Turqise moderne, shikojua tiparet e fytyres, nuk i gjen ato tipare ne popullsine derrmuese te shqiptareve
   Normal dhe ketyre duhet t’u japim hakun ashtu sic ua kane dhene amerikanet afro-aziatikeve ne Amerike qe dhe sot e kesaj dite i therrasin afro-amerikan.

   Duhet medoemos qe te bindim Europen per keta ardhacuke jevgjish ne token gjoja greke, qe eshte vetem e jona deri ne Morene e lashte (ashtu sic po veprojne ata me rracizem, po ne ate menyre t’ua kthejme dhe ne)
   Biles dhe vete Nju Jorku do ta kishte zili Greqine per rracat qe jane ne ate vend.
   Nuk po te marr shembuj personazhe publike ne ate vend sepse do te lodhesha kot sepse ata jane 60% popull ardhacukesh nga azia apo egjipti deri ne mongoline e larget, por por fare mire mund te shikosh tiparet e fytyrave te ministrave se qeverise se atij vendi dhe do konstatosh qe tiparet e secilit prej tyre do ti gjesh si ne Egjipt, Turqi, turko/mongol, Iran, Siri, Liban dhe deri ne Armeni apo azerbaxhian.
   Ketu perjashtojme kryeministrin Samara, presidentin Papulia dhe ministrin Arvaniti qe se bashku me Papandreu jane arvanitas PURO (pra shqiptar)
   Keto jane gjera qe konstatohen nuk eshte se po i them une.

 51. LEXUES SHQIPTAR says:

  Miremengjes, Jevgos Grekos,
  Qenke ngritur heret, Dite e Djele sot.

  E pive kafene se do bejme nje dore dialog,
  Perpara se te shkoj ne plazh.

 52. LEXUES SHQIPTAR says:

  Fqinji im Jevgos Grekos,
  Cilido qe ka lexuar literatura historike ne gjuhe te ndryshme dhe jo vetem ne greqisht, ka nje vizion me te plote per prejardhjen dhe historine e popujve ballkanik.
  Ju analizuat me detaje dhe imtesi prejardhjen e hershme te perandorise osmane dhe origjinen aziatike te turqeve dhe ardhjen e tyre ne ballkan.
  Por une them se ju nuk duhet te ndaleni aty, sepse duhet te studjoni gjithashtu edhe ardhjen e grekeve ne ballkan sidomos nga drejtimi i azise se vogel, duhet te studjoni “Greeks of Asia Minor”, “Greeks of Caucasus”, “Greeks of Africa” etj.
  Ju nuk duhet te harroni se PELLAZGET dhe me pas ILIRET ishin popullsia e lashte autoktone ballkanike, pavaresisht orvajtjeve sllave dhe greke per te denigruar paraardhesit e shqiptareve ose per ti asimiluar ata si pjese e historise se tyre.
  Tashme liguistet dhe studjuesit e universiteteve europiane kane vertetuar se gjuha shqipe eshte nder gjuhet me te vjetra te kontinentit europian dhe gjuha me e lashte e gadishullit ballkanik.

  1. WEB says:

   Palla BALLKAN ,akoma ketu qenke ,,,mjaft me orgasma o i semure ,se po behesh si kamikaze ,,

   1. BALLKAN says:

    Komenti im eshte shkruar me logjik e argument dhe eshte bazuar ne literatura te ndryshme historike e shkencore te paanshme.

    Komenti yt jo vetem qe nuk paraqet asgje, por u tregon qarte te gjithe lexuesve se: ti je nje Greko Maskara i fshehur ne Web.

 53. info1 says:

  Asnje her nuk behen komente me shum se kur ka tema qe jan ne lidhje me fatin e muslimanve…
  dhe komentet jan kunder si cdo her. Kjo eshte normale duke ditur se sa injorante ka dhe duke ditur se sa hipokrit ka.

  Disa te dhena per qeverine turke:

  1.Partia dhe qeveria islamike e Erdoğan rriti rrogat nga 184 tl qe ishin ne 760 tl , tl= turk lira

  2.Sapo ka filluar projektin per trena te shpejte
  3.nuk ka lene fshat qofte ne vende te largeta apo te aferta pa cuar asfalt dhe rruge ne shpi te secilit.

  Nuk ka lene vend pa universitetin e tij.
  ne kohe te komnuisteve te kemal ataturkut nxenesve ju jepej 45 tl tani jepet 320 tl .

  fermerve kredia/kamata ju jepej me shifra te larta 59%, kurse tani eshte ulur ne 5,2%

  secili qe eshte nen moshen 18vejc nuk paguan dhe ka servis/sherbim falas ne spital.

  Fondi i mbeshtetje sociale ne kohen e komunistve dhe ateistve ishte 892 milion tl tani eshte 2 miliard 365 milion tl nen sundimin e besimtarve musliman.
  Inflacionin e ka gati zhdukur
  ekonomia turke ne kohen e ateistve ishte shum mbrapa tani eshte ekonomia e 15 ne shkall boterore dhe nese europa nuk marra ta ndaloje turqine me lojra te tilla manipuluese ne 10 vite behet e 5sta dhe ne 20 vite mund te behet e 1 ra ne bote sipas parashikimeve.
  kishte 13.000 spitale tani jan ndertuar 31.500 siptale ne turqi
  te ardhurat e turkut para 10 viteve kur ne fuqi ishin ateistet dhe lepiresit e perendimit ishin 1.300 dollar ne vite per person, tani eshte 10.000 dollar.

  dhe mbi te gjitha borxhin qe ja kishte IMF ja lau te terin dhe eshte tani nder vendet e pakta ne bote qe nuk i detyrohet IMF me borxh qe qe nuk i pelqen aspak IMF pasi IMF kontrollon boten pikerishte ne saje te borxheve dhe kamatave…


  tani ju komentues lehni sa te doni, por shqiptaret musliman nuk kan asnje mbeshtetje qofte nga politika e ndyer e korruptuar shqiptare qofte nga nje politike europiane, sepse politika ILUMINATI europiane nuk eshte ne mbeshtetje te as popujve te tyre e si do te jete ne mbeshtetje te muslimanve apo islamit qe eshte armik me te????

  shqiptaret qe mbeshtesin politiken e Erdoganit jan shqiptar sic jan shqiptar edhe te krishteret qe mbeshtesin politiken e papes ne rome…
  por muslimanet shqiptar heret apo vone do te dhunohen dhe masakrohen nese nuk fuqizohen dhe nese nuk bashkohen ne ate grup apo bllok fuqie qe i mbeshtet muslimanet ne shqiperi.

  te krishteret shqiptar le te bashkohen me grupet e krishtere serbe dhe greke dhe italiane sepse ate duan.

  bota eshte e ndar qe prej shekujsh ne musliman dhe jo musliman.

  1. edi says:

   Kjo analize shpjegon pse po therren me njeri tjetrin muslimanet ne vendet arabe dhe shpjegon se muslimani nuk di te jetoje ne asnje shtet pervecse nen shtet musliman.
   pale pa na doli dhe iluminati.
   Ate punen e kamates nuk e mora vesh mire, sikur ishte e ndaluar fare ne islam. Ky vetem e paska ulur dhe nuk prish pune .Gjysem islamik gjysem kapitalist.
   Me ato enderra jeto ti se do behet ekonomia e pare ne bote, vetem kur te ngjallet sulltani hamiti do behet turqia fuqi e pare ekonomike ne bote.
   Na u be kalif erdogani. Eh sa poshte kane rene muslimanet.

  2. asnjans says:

   Meqense ke shume informacion dhe i di shume gjera per Turqine,a mund te na shpjegosh perse cdo dite tentojne te kalojne kufirin greko -turk nga 3000 refugjate,perse nuk rrine ne Turqine e zhvilluar qe e kane edhe vend me fe te njejte por kerkojne te vijne te punojne qofte dhe ne Greqine e falimentuar ?Ej nuk matet zhvillimi i Turqise vetem me pasaniket ne Stamboll apo Izmir por duke pare mijra fshatrat e zonave te anadollit qe jane me keq se arrixhinjte e shqiperise,nuk jam kunder zhvillimit te popullit turk por realiteti eshte qe turqia eshte gati 100 vjet mbrapa vendit me te fundit te BE nuk mbulohet dielli me shoshe.Pyet shqiptaret qe duan te ikin te punesohen jashte vendit ,duan te vene ne turkye apo ne nje vend europian apo amerike?kaq e thjeshte eshte.

   1. DEUTSCHE BANK says:

    SEPSE GREQIA ESHTE VEND ANETAR I BE.
    (NE MENYRE TE PAMERITUAR)

 54. lEXUESI TURKOSHAK DHE JABANXHIU BALLKANAS says:

  Miremengjes byrazer ,,e ngrite sumen sot ?

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   Te paska goditur dielli greqise prapa kokes.
   Sepse ora 3:59 pm nuk eshte mengjes, por eshte pasdite.

   Nuk me lidh gje direkte as me turqine, as me xhamine.
   Por mund te shkruaj opinionin tim per çdo lajm.

   Shënim:
   Sot pikerisht ja ngrita me lart sumen dashnores greke.

   1. lEXUESI TURKOSHAK DHE JABANXHIU BALLKANAS says:

    Po cfare do ngreshe ti moj mumje ,se ti te ngritur e ke pasur

    1. LEXUES SHQIPTAR says:

     Ashtu eshte,
     Dashnoria ime greke e mban minifundin te ngritur,
     Dhe si gjithnje sumen gati dhe perpjete.

 55. miri says:

  hengshin nga nje koqe plumbi ne bythe kto maqedo-turket me qe e mbeshteskan dhunen, diktaturen dhe mbrapambetjen rrace e keqe

  1. Fatmiri says:

   Nuk duhen ngaterruar manifestimet me plumba,
   Nuk duhen bere ofendime qe e kalojne masen,
   Ne mes te manifetuesve paqesor kishte dhe shqiptar.

   Kujdes se me koqen e plumbit qe ke ne goje,
   Po e krruajte shpesh,
   Ndonje dite do ta hash vete ne prapanice.

 56. edison says:

  ky erDOGani si enveri : ngriti ekonomine [perkohesisht] fale ndihmes se huaj [enveri sovjetike kineze // erdogani europiane] – e tani kujton se meriton te behet diktator .
  shqipfolsit e maqedonis jane ekstremist te sheriatit – prandaj i dalin pro diktatures se erDOGanit .

  1. KAPEDANI says:

   ERDHI TURKU ERDHI TURKU
   HA HA HA HA HA HA HA HA HA
   Erdhi Edogani Erdhi Erdogani
   Grek mos e mbuloni koken me jorgani!

 57. BALLKAN says:

  Turqia e sotme:
  eshte vend mbi 61 vjet anetar i NATO-s.
  eshte vend me potence te larte ushtarake.
  eshte vend me peshe gjeopolitike ne rajon.
  ka ritmet me te larta ekonomike ne rajon.
  eshte vend kandidat per anetaresim ne BE.

  Greket dhe Greqia pavaresisht ndihmave kolosale qe kane marre nga Europa, asnjehere nuk paten nje progres real dhe solid.

  Greket ekstremist dhe vegla te tyre ne ballkan, madje edhe disa grekofon shqipshkrues as qe u intereson absolutisht nje demokratizim i turqise, por perkundrazi nje turqi e dobet, nje turqi ne anarki, nje turqi ne zjarr.

  Eshte e habitshme, por edhe sot ne vitin 2013, per nje pjese te madhe te grekeve, nje Turqi e forte dhe me stabilitet eshte dhe do te jete nje efialti (nje enderr e keqe) qe i zgjon nga gjumi ne mes te nates.

  1. lEXUESI TURKOSHAK DHE JABANXHIU BALLKANAS says:

   PO c,meresh me tjetrin ore cope gomari kur vete e ke bythen pa lare ,nje gje eshte e sigurte ,qe greku ti paska marre me rradhe te gjithe

   1. "Edi Rama" says:

    DY GJERA JANE SHUME TE SIGURTA:
    1- [Turqi-Potenca] do te jete Partneri Strategjik i Shqiptareve.
    2- [Greqi-Kriza] do ta marre mire ne sume me radhe nga te gjithe.

 58. Nene Tereza says:

  aman more burra, a keni nje pike edukate? Solidaritet, njerzillek, moral? jeni nje njerez mbi te gjitha. Nene Tereza, nje vajze shqiptare nga shkupi kaloi te gjithe jeten e vet ne mes te semurve, te varferve pa dallim prejardhje, feje, apo ideologjie. Ju shikoni se cfare diskutimesh bani me njeri tjetrin. Pa pase nevoje. Turp turp turp per ju ma shume se per ata qe kane dale ne proteste. 50 vjet Hoxha dhe 20 Berisha ja kane ba dam shume. Duhet te kemi me shume tolerance, ma shume dashuri per njeri tjetrin sepse jemi njerez, nje zot kemi te gjithe! Zoti eshte nje, dhe nuk ka tjeter pervec tij.

 59. Jevgos Grekos says:

  Turqit jane po aq mongol sa c’eshte dhe Rumania, dhe ne Rumani kane zbritur mongolet (lexoni historine e Rumanise) por me duket absurde nga disa shqiptar qe u thone Rumuneve A-rumune apo jevgj rumune, ose shkojne deri ne ekstrem sa dhe i urrejne, kurse me turqit mongole sikur duan afrohen (ndoshta e kam gabim), por duke marre kete aspekt duhet te afroheni dhe me rumenet sepse dhe ata jane mongole (lekure zinj siq jane turqit) pra pak a shume ketu shikoj ndasi se perse shani mongolet rumune dhe ngrini mongolet turq (ndoshta mund te hyje feja ne mes?)

  Edhe njehere Osman Gazi themeluesi i perandorise Osmane eshte mongolez ne origjine (kete e thone studiues dhe historiane, nuk e them une)

  Biles akoma mongolezt e rinj turq i kendojne Osman Gazit shiko videon:
  http://www.youtube.com/watch?v=3tcBPP0q-d8

  Kam jetuar prej vitesh ne Nju Kastell Angli dhe aty jane hapur si kerpudha Kebapet qe ne gjuhen mongoleze e ardhur ne Shqiperi jane qebaptoret.
  Te degjosh anglezet ti kur thone per kebapet (te pakten ne NJu Kastell) “Mongolian Kebap” u thone.
  Pse u thone keshtu?
  U thone sepse kebapi eshte historikisht ushqimi i mongolezeve endacake.

 60. Jevgos Grekos says:

  Nga gazeta shqiptare kosovare “Gazeta Express” eshte publikuar shkrimi “Turkofilët shqiptarë, e përkrahin Erdoganin”
  Ja cfare publikon gazeta si me poshte:
  Nuk i kanë shumë mirë punët me të drejtat e tyre në Maqedoni, por gjejnë kohë të brengosen edhe për çështje tjera.

  Në fokus të disa shqiptarëve të Maqedonisë të premten ka qenë gjendja në Turqi. As më shumë e as më pak, dhjetëra protestues në Shkup kanë protestuar në mbështetje të kryeministrit turk, Rexhep Taip Erdogan. Një kauzë që nuk do të duhej të ishte e tyre.

  Protesta u organizua nga disa organizata joqeveritare të organizuara në Këshillin “Platforma për mbështetjen e Turqisë”, me qëllimin mbështetjen e kryeministrit turk, i cili është përballur deri sot me protesta masive të të rinjve turq.

  Nderkohe ne Turqi vazhdojne protestat qytetare kunder regjimit te Erdoganit. Ndryshe nga fotot qe mbajne shqiptaret e Shkupit ne duar ne perkrahje te Kryeministrit turk, ne Stamboll e portretizojne ate si vampire.

  Atehere kete gazete ta quajme gazete Anti Shqiptare?
  Kurren e kurres sepse rraca shqiptar nuk ka lidhje dhe nuk do te kete me mongolet turq dhe as me jevgjit ne token poshte shqiperise “greqise”, rraca shqiptare nuk do te ndyhet nga rraca mongole, rraca shqiptar eshte rrace autoktone ilire-europiane.

  1. LEXUES SHQIPTAR says:

   Mirembrema [JEVGOS GREKOS],
   Ja pra po te studjosh mire gjuhen e bukur shqipe shkruan me objektivitet.
   Komenti dhe analizimi yt i fundit me duket shume konkret, shume i vertete dhe llogjik.

   E PARA,
   Shumica e shqiptareve te maqedonise nuk kane marre pjese ne manifestimin pro qeverise turke.
   E DYTA,
   Problemet themelore te shqiptareve te maqedonise jane problemet e tyre etnike si shqiptar.
   E TRETA,
   Edhe ata pak shqiptar qe kane marre pjese nuk ka pse te denigrohen, sepse eshte e drejte demokratike manifestimi paqesor.

   1. lEXUESI TURKOSHAK DHE JABANXHIU BALLKANAS says:

    Edhe ata pak shqiptar qe kane marre pjese nuk ka pse te denigrohen, sepse eshte e drejte demokratike manifestimi paqesor.LEXUESI SHQIPTAR @ te hyn ne rradake o llapazan forumesh qe jane turq ,apo do vazhdosh me lojen e debilit me patente

    1. LEXUES SHQIPTAR says:

     Une i lexoj lajmet e mediave demokratike shqiptare duke filluar nga titulli.

 61. Jevgos Grekos says:

  Nuk ngelin mbrapa dhe keta jevgjitet tane ketu qe duan te behen me zorr jevgj grek.
  Biles tani po ndryshojne dhe mbiemrat tradicional pa i shtuar “S-ne” nga mbrapa, por kohet e fundit po u shtojne “OU ose U” por jevgjitet nuk e kuptojne qe keta mbiemra me kete prapashtese jane tipike mbiemra Romune.

 62. COBANI says:

  Mos i shani greqet se zemerohen se sna e marin me ne goje pastaj, jo per gje se ,,bithet i kane si dose rrace,,,morrin ne gop e kane sa nje kulish mace,,, si i duruan turqit 400 vjet keto greqet ,,,,,kurse neve nuk na e mbajne asnje dite ne goje ,,e cuditeshme

 63. Jevgos Grekos says:

  Midis 6 komuniteteve qe njihen ne Shqiperi (rom, egjiptian, Romune, Greko-jevgjit, sllavo-maqedonet, bullgaret) po na del dhe komuniteti i 7 turk.
  Kjo eshte per te qeshur!
  Megjithese keto tradhtare mongoleze synojne nje tubim diten e merkure pro Erdoganit Babes ne bulevardin Deshmoret e Kombit drejt sheshit Nene Terezes, dhe c’eshte me e cuditshmja do te mbajne ngritur te dy flamujt ate Turk dhe flamurin simbol te shqiptareve, flamurin e Gjergj Kastriotit, ate flamur qe vete Skenderbeu na ka dhuruar, po ai flamur qe ua ka shtypur koken pushtuesve mongoleze per 30 vjet.

  Per me teper shikoni imazhin me poshte:
  http://i43.tinypic.com/34i1x61.jpg

  Dhe c’eshte me e rendesishmja ky qe e udheheq kete levizje pro Erdogan Babes deshiron dhe me legalizu poligamine bytha ketij DUMBABISTIT qe te shtoje buburrecat. Cfarea s’po mban kjo toke qe quhet Iliro/Arberi.

  Por ne krahun tjeter jane organizuar dhe njerez me GJAK SHQIPTAR, DHE IDENTITET SHQIPTAR qe sunojne ti kundervihet ketij tubimi degjenerues per kombin SHQIPTAR, do te shihni te merkuren qe keta turkofilet do te marrin ate qe meritojne nga SHQIPTARET qe do te dalin kunder kesaj fare qe po degjeneron KOMBIN SHQIPTAR, dhe ua garantoj qe SHQIPTARET QE DO TI KUNDERVIHEN KESAJ NISME TE TURKOFILEVE DO TE JENE TE SHUMTE.

  1. BALLKAN says:

   Shqiptaret e ndershem dhe patriot nuk duhet te marrin pjese ne tubime nqs parulla e tubimeve eshte “dumbaben”.
   Shqiptaret e ndershem dhe patriot nuk duhet te marrin pjese ne tubime nqs qellimi i tubimeve eshte rikthimi i perandorise osmane.

 64. Populli says:

  Populli Turk po perleshet me diktatorin, kurse mutacionet gjenetike Turke, qe e quajne veten Shqiptare ne Maqedoni e ndoshta edhe ne Shqiperi, po perkrahin diktatorin me emrin Erdogan. Ky Eshte nje turp i madh dhe kjo tregon edhe arsyen, se perse kombi Shqiptar ka 100-vite qe nuk po e gjen dot vetveten.

  Deri sa ne Shqiperi pushtetin ta kene Haxhi-Qamilistet dhe bajgat e Turqise ne Ballkan, kombi yne nuk ka per te bere kurre Hajer!

 65. bato says:

  Ky eshte turp i madh, me vjen keq per shqiptaret atje qe paskan pjerdh fare.

 66. LEXUES SHQIPTAR says:

  -Protestat dhe Manifestimet nga shqiptaret ne shqiperi dhe ne ballkan ne radhe te pare duhet te organizohen dhe realizohen per çeshtje dhe probleme te brendeshme te vete shqiptareve.

  -Protestat dhe Manifestimet ne menyre paqesore, ne menyre te civilizuar mund te realizohen nga shqiptaret edhe per probleme te tjera te ballkanit madje edhe te botes.

  -Eshte demokratike qe ne lidhje me ngjarjet ne turqi te kete opinione dhe kendveshtrime te ndryshme, ato ngjarje mund te shihen me kontrast te fort bardhe e zi, mund te shihen ne menyre komplekse, mund te shihen me indiference, etj.

  -Eshte demokratike te protestosh dhe manifestosh ne menyre te civilizuar, ne perkrahje te protestuesve turq per zgjidhjen e problemeve kryesore te tyre, ose ne perkrahje te shtetit demokratik turk qe problemet mos te zgjidhen permes anarkise dhe zjarrit.

  UNE JAM PLOTESISHT KUNDER PJESMARRJES SE SHQIPTAREVE NE MANIFESTIME DHE TUBIME PER RIKTHIMIN E PERANDORISE OSMANE NE BALLKAN.

  UNE JAM PLOTESISHT KUNDER PJESMARRJES SE SHQIPTAREVE NE MANIFESTIME DHE TUBIME ME PARULLA SULLTANISTE DHE DUMBABISTE.

  PUSHTIMI OSMAN ESHTE REGRES PER SHQIPTARET.
  SHOVINIZMI SLLAV,FASHIZMI GREK JANE RREZIQE PER SHQIPTARET.

 67. LEXUES SHQIPTAR says:

  ZOTI MODERATOR,
  Publikoni komentin tim te fundit.
  Paraqitja e opinioneve te lira, mendimeve te lira nga mediat e lira dhe demokratike ndihmon per progresin demokratik te gjithanshem te shoqerise shqiptare per te tashmen dhe te ardhmen.
  JU FALEMINDERIT!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 13
      [name] => Rajoni
      [slug] => rajoni
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 13
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 8533
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 13
      [category_count] => 8533
      [category_description] => 
      [cat_name] => Rajoni
      [category_nicename] => rajoni
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X