#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Një histori me Islamin dhe Azemin para vdekjes

meroNga Mero Baze

Kam një detaj personal, që lidhet me Azem Hajdarin javën e fundit të jetës së tij. Po e tregoj se ka të bëjë me Kastriot Islamin. Azemi ishte thirrur nga Blendi Fevziu në një emision “E diela debat” në TVSH, për ngjarjet e vitit 1997. Azemi, i cili donte me çdo kusht të rehabilitohej në PD dhe të ndalte armiqësinë e Berishës ndaj tij, donte doemos të shfaqej atje si një njeri me shumë informacion për çfarë kishte ndodhur. Më thirri ta ndihmoja me çfarë faktesh kisha për trazirat. Donte kaseta video, audio dhe gjithçka çfarë mund të gjendeshin.

 
Duke e njohur mirë tipin e tij të rrëmbyer dhe aftësinë për të bërë konspiracion me çdo banalitet, bëra pak humor me Kastriot Islamin. Azemit i kishte tërhequr vëmendjen pse ai takohej shpesh me ambasadorin grek, që e kishte shtëpinë ngjitur me Rogner-in, dhe unë me humor ia përforcova paranojën duke i thënë se me siguri merr udhëzime. Për më tepër, i ishte fiksuar se në mars të vitit ’97, ai ishte fshehur tek kaldaja e shtëpisë së ambasadorit pas Rogner-it, ku është sot ambasada spanjolle. Azemit i pëlqente ta besonte shumë këtë legjendë urbane për Islamin.

 
Nuk është se e besonte këtë, por i pëlqente shumë si detaj, se e kishte Kastriot Islamin në debat.

 
I thashë se mund ta ndihmoja me një kasetë audio për këtë çështje. Fluturoi nga gëzimi. Bëra gati 20 kaseta VHS bosh, ose me këngë dasme, i futi në një valixhe diplomatike për të treguar se po shkonte në emision me fakte. Kaseta që i ofrova unë ishte një bisedë e zakonshme e Kastriot Islamit me një kolegun tim në Gjirokastër, ku bisedonin të dy për Fatos Nanon dhe fatin në burgun e Bënçës me 4 mars. Për shkak të frikës nga SHIK-u, të dy flisnin me kode dhe dukej vërtet si bisedë konspirative. Kishte shprehje të tipit “çfarë thonë andej nga qendra”, “a je lidhur me Athinën”, “a kanë dhënë ndonjë porosi”, etj. Azemi fluturoi nga gëzimi. Shkëputi rreth dy minuta nga biseda, i riregjistroi në kasetën e tij dhe shkoi në emision.

 
Për ata që e mbajnë mend skenën publike, ai bëri bllof duke i kërkuar Fevziut të jepte një prej kasetave, kë të donte ai, që kishte në çantë. Siç e ka falur Zoti Fevziun frikacak, nuk mori asnjë, duke thënë se nuk i lexon aparati. Atëherë Azemi nxori diktofonin e tij, e ndezi pranë mikrofonit dhe u dëgjua biseda e Kastriot Islamit me kolegun tonë në Gjirokastër, i cili i përket minoritetit grek. Pati një reaksion të hatashëm. Kastriot Islami reagoi me zemërim duke e quajtur Azemin agjent të fuqive të huaja, që e kishin përgjuar atë. E kërcënoi fizikisht dhe ligjërisht. Debati zgjati dy- tri ditë pas emisionit.

 
Në krye të javës, Azemin e vranë dhe shumë njerëz më thoshin se vrasjen e organizoi Kastriot Islami, i cili ishte zëvendëskryeministër. Ai krijoi dhe një alibi përmes prefektit të Tropojës për vendndodhjen e një prej të akuzuarve. Vetë Kastriot Islami nuk foli për këtë gjë, por sa herë që dikush besonte se vrasjen e kish organizuar shteti, të gjithë nënkuptonin Islamin në qeveri dhe lidhjet e tij SHIK- presidencë- Tropojë.

 
Nuk hyja tek ata që e besoja dhe e besoj këtë skenar po aq konspirativ, por kam idenë se në atë nivel thashethemesh i pëlqente dhe Islamit. Donte dhe ai të dukej dikush me kontribut në zhdukjen e opozitës.

 
Paranoja se Azemi u vra se kishte kaseta që nuk i lanë të transmetoheshin, vazhdoi pak gjatë për ata që donin të besonin se u vra politikisht prej shtetit. Në fakt ai thjesht u nxor nga Sali Berisha para PD për të larguar rrezikun që atij i kanosej për jetën. E nxori një vëllai i shoqes së ngushtë të Liri Berishës, nxitur nga Liria, që ishte e shqetësuar për fatin e burrit të saj. Pas asaj, ai që e nxori, u largua në SHBA. Nuk ka faj pse e nxori se nuk e dinte që do vritej. Dhe ai si Azemi, thjesht u përdor në atë histori për të shpëtuar Sali Berishën. Ndryshimi është se Azemi nuk jeton më.

 
Sot pas 15 vjetësh, po i shkruaj këto rreshta në të njëjtën orë që u vra Azemi. Nuk do t’i shkruaja kurrë, por pashë në tavolinën kryesore të përkujtimores Kastriot Islamin, Lirinë dhe Saliun. Pashë dhe disa tropojanë, nga ata që një ditë rrinin me vrasësit, një ditë me viktimën, dhe m’u dhimbs thellë Azemi.

Gjë më poshtëruese 15 vjet pas vdekjes së tij nuk mund t’i bëhej. Nuk kishin ftuar në tavolinë asnjë mik të Azemit, që nuk është dakord me Berishën sot. As Astrit Patozin nuk e pashë, njeriun që e ka takuar të fundit para se të merrte plumbin, ndërkohë që Berisha e kish thirrur në zyrë i shqetësuar. Siç ma ka përshkruar atë ditë, ndërkohë që unë u ula përballë Berishës, u dëgjuan breshëritë dhe Berisha pa lëvizur nga vendi tha: “E vranë Azemin”. Kur u ngrit të shihte nga dritarja, e kishin vrarë vërtet.

 
Sot në tavolinën e mortit për rivarrosjen e Azemit ishin të gjithë ata që e çuan drejt vdekjes. Me sa duket nuk u besohej që ka vdekur dhe donin ta shikonin dhe një herë duke e futur nën dhe. Më 14 shtator të vitit 1998 nuk kishin kohë. Një palë ishte e armatosur me anti-tanke, dhe tjetri kishte mbathur opingat.
Më fal Azem që sot nuk të mbroj dot!

79 komente në “Një histori me Islamin dhe Azemin para vdekjes”

 1. johnny walker says:

  “Allahu kerkon kurban” e ky kurban i ri paska qene Azemi. Keshtu vdesin idealistet.

  1. filan fisteku says:

   Azemi mund te kete ato pak vlera si i forte i viteve 90’…….por nuk mund te shpallet kurresesi Hero. Azem Hajdarin nuk e vrane as te majte e as te djathte. Ai ne ato kohe ishte perfshire ne nje trafik armesh me Kosoven dhe u ekzekutua per nje pazar te prishur!!! Demokratet kane shume kohe qe nxjerrin kapital politik nga vrasja e tij, por e verteta eshte krejt tjeter….

 2. lejda says:

  Pak para se te lexoj kete artikull une perjetova nje stres dhe nje dhimbje sepse ndoqa ne vidio ceremonin e rivarimit te eshtrave te Azemit.
  Po ky artikull i Meros eshte nje guxim dhe te le te mednosh q ka njerez trima dhe me kurajo qe ndihmojne ne zbardhjen e te vertetes.
  Po ku ishte ky Sali Berisha qe per 15 vjet nuk e varrosi Azemin ne varrezat e deshmoreve me pare por sot ne vitin 2013 atij po i vinka keq dhe u kujtoka se ka nje detyrim per te.Kjo eshte hipokrizi e gjalle.
  Une kam qene studente dhe para godines nr 10 kur per here te pare Azem hajdari ishte me nje grup studentesh te cilet me parullen”Duam drita dhe kushte” ishin ngritur dhe ai udhehiqte grupin. Cdo gje tani me kujtohet si ate nate.Do zoti qe e verteta te zbardhet s me shpejt dhe vrasesit te marin denimin e merituar dhe familja te marr vesh te verteten.
  Nuk duhet tu veme faj familjareve. Ata e dine gjithcka por jane te trembur.

  1. raimondi says:

   Po mire atehere u tha qe Azemin e nxori jahste selise se PD-s Izet Haxhia , i cili ishte i rekrutuar nga kriminelet

   Dhe Izet Haxhia ka ikur , pikerisht se ruhet per kete ceshtje __

   Atehere si eshte puna e Izet Haxhise ..?

  2. Dean says:

   Pune malokesh,ledja.
   Asigjo nuk ka me u zbardh,pasi eshte thjesht 1 histori ordinere.
   Thjesht histori BARBARESH qe eleminuan njeni-tjetrin.
   Beji 1 nder te madhe vetes tate dhe mos ndiej dhimbje dhe mos e vun ujin ne zjarr per keta BARBAR,pasi eshte 1 fiasko e vertet e gjithe kjo histori.

   1. Besi says:

    PO HISTORIA E VRASJES SE DEPUTETIT XHINDI ESHTE HISTORI LALUCESH..
    NJERZIT RRACIST JANE TE SEMUR PATOLOGJIK SI HITLERI…

 3. ramy says:

  D.m.th islami ka gjisht?
  Heee. Poletika kurva.

 4. vajsi.fejzulla says:

  shume prekse bravo baze

 5. +10 says:

  …dhe Ismail Kadare do te thoshte..”te ngrene nga balta e te rivrasin te renet”…

 6. elinor says:

  Nuk e di se ku e ka koken Mero keto kohet e fundit por nje gje eshte e sigurte: nuk e ka ne vendin e duhur.
  Dakord qe Azemi eshte nje nga shume viktimat e Berishes, kjo gje nuk eshte sekret. Por ai eshte viktime e rivalitetit me Berishen, asgje me shume. Ne mos ishte Berisha, do ishte Azemi, ndoshta jo me i keq por as me i mire se Berisha nuk do ishte. Prandaj, Mero nuk ka pse merzitet pse nuk e mbrojti atehere kur ishte gjalle apo sot qe eshte i vdekur dhe pa varr. Ai njeri eshte thjeshte i pambrojtshem.

  1. homeri says:

   —personalisht nuk ndjej asnje keqeardhje per vrasjen , varrimin dhe cvarrimin e AZEMIT , ai ishte nje vrases , orgnizator vrasjesh e shkaterrimesh . MERO e ka njohur shume me mire se ne , Azemi personifikonte karakterin tipik hakmarres verior , ai krijoji bandat dhe u vra nga bandat , ishte cub dhe u vra si cub —sonte ka shume zhurme ne varrezat e kombit

   1. albina says:

    ke te drejte asgje nuk heq nga cfare ke shkruar
    cuarja e azemit ne varrezat e deshmoreve eshte si te thuash te mbulosh m—- me sh—–ose me coj baba me la gojen

    por me vjen keq se meriton ate vend

  2. Populli says:

   Kjo gje eshte shume e vertete

  3. qwe says:

   Fraza e fundit eshte thjeshte fraze oportuniste.

   1. elinor says:

    Kurse fraza e fundit e jotja eshte thjeshte pakuptimiste.

 7. kim says:

  ky shkrim eshte i persosur..

 8. Plaku says:

  Ne fakt, ka dy Azemer:
  Azemi i protestave te studenteve per demokraci dhe lider i tyre.
  Azemi i pazareve dhe allishverisheve te shumellojeshme.
  Heronjte e revolucioneve, me te shumten e rasteve, perfundojne ne afera te pista dhe kurthe te larjeve te hesapeve.

  1. Dielli mbi KORAB says:

   ORGAZMA e fundit politike e çiftit Berisha-Basha.

   Rivarrimi i te ndjerit Azem Hajdarit,ishte ORGAZMA e fundit politike ne Publik e çiftit Berisha-Basha.Ata mund ta varrosin dhe rivarrosin Azemin, sa here qe ju duhet per interesa politike.Me kufomen e Azemit ne vitin 1998 Saliu kerkonte te hynte ne kryeministri dhe me skeletin e tij ne vitin 2013,ai po del nga Kryeministria.Azemi Hajdari nuk ka force ta kundershtoi me.As familjaret e tij.ATA jane te pafuqishem per te mbrojtur nderin e babait,dhe bashkshortit te vrare.Azem Hajdari ishte djale Patriot qe historia do ti jape meriten qe i takon.Dashuria dhe respekti ndaj atyre qe kontribuan per vendosjen e pluralizmin ne Shqiperi nuk tregohet qe pas vdekjes ato te prehen tek Varrezat e Deshmorve te KOMBIT.Te gjithe kemi te drejte te pyesim..Kush e vrau Azemin dhe perse??Per çfare do ta kujtoj brezat e ardhshem deshmorin Azem Hajdari??Qe krijoi PD do te thon disa.Te gjithe e dim shume mire qe Pluralizmin ne Shqiperi u gatua nga Ramiz Alia dhe askush tjeter.Dielli nuk mbulohet me shoshe.Azemi u be SIMBOL i levizjes studentore dhe bashkthemeluesi i Partise Demokratike dhe njerzit qe ai ndihmoi te merrnin frenat e kesaj Partie,si shperblim ja morren jeten.Por deshmor eshte a qe vritet dhe jep jeten per atdheun.Deshmor jane shqiptaret si Indrit Cara,djali nga Kavaja, qe vdiq duke luftuar ne krah te UCK ne Kosove.Azemi ishte nje BURRE-TRIM,qe fatkeqsisht u manipulua dhe u be viktima e tranzicionit ,te sistemeve duke DEGJENERUAR ne nje MAFIOZ_KONTRABANDIST.
   Por lereni Sali Berishen dhe Lulzim Bashen te kenaqen dhe njeher perpara shqiptarve,duke shijuar ORGAZMEN e tyre te fundit politike,sepse te dy do te pergjigjen ne banken e te akuzarve,per krime ndaj Shqiperise….,ndoshta Berisha do pergjigjet dhe per vrasjen e Azem Hajdarit.

  2. ff says:

   o plako
   ke nje vit abonim falas te gazeta 55 po e gjete kuizin
   jetioi, u vra ,u varros dhe u rivaros si qen

   1. albina says:

    e forte kjo bravo

 9. Kendveshtrim tjeter says:

  Azemin e vrane per se dyti !
  Kete rradhe perseri i njejti njeri,per interesat e tij,sa here vijne socialistet ne pushtet,perdor sentimentalizmin Azem Hajdari!
  Nje rivarim i kamufluar,ne nje vend me te “nderuar”.
  Me vjen keq, qe ne kete loje te piset, perziet dhe senatori amerikan,me origjine shqiptare.

 10. kolonjari says:

  Saliu duhet te gjykohet per te tera akuzat qe i ngrien por para saliut duhet te gjykohet nje nga fytyrat me pa karakter nder shqiptaret MERO BAZE edhe per vrasien e azemit ne qofte se saliu eshte vrasesi mero eshte bashkeautori.Lexoheni (UNE ISHA NE ZYREN E SALIUT KUR U DEGJUAN ARMET E SALIU THA E VRANE AZEMIN) L E X O E N I (UNE I PREGATITA KASETEN)pra i pregatite vdekien KUJT I SHERBEN MERO NGA KUSH PAGUESH PSE I THUA KETO PAS 15 VJETESH Saliu duhet te gjykohet per akuzat qe i ngrihen MERO per AUTO AKUZAT.

  1. elinor says:

   Kolonjari, ato qe lexon duhet edhe t’i kuptosh se ndryshe nuk shkon. Mero e ka fjalen per Patozin; ato jane fjalet e Patozit duke i folur Meros per vrasjen e Hajdarit. Nuk ka qene Mero i ulur ne tavoline me Saliun por Patozi.

 11. titi says:

  ne ceremonine e sotme ishte dhe deputeti i PD Kastriot Islami. Kjo eshte dhimbje

  1. albina says:

   kastrioti do vere gjekundi se po shikon qe partia ku aderon po ben shume perpara

 12. alby says:

  kesaj i thone:te vret naten e te qan diten.Kriminel ka qene,eshte e do te jete derisa ti regetije shpirti i tij i qelbur, sali-bajges

 13. E verteta says:

  PO KY KLYSH KURVE I VRAU SHQIPTERET NE 1997. KY KLYSH KURVE I LYU DUART ME GJAK TEK URA E BERATIT. MBI 5 MIJE SHPIRTRA SOT TRETEN NE VARE NGA ARMET QE HAPI .O KURVAT E POLITIKES SHQIPTARE. KY E KA VENDIN NE HELL. SI E BENI HERO KET KURVE.

 14. vloraku says:

  Dantoni , Marati , Robespieri drejtuesit e revolucionit te madh Francez qe ndryshoi faqen e botes. E vashduan si Diktatore dhe vrases gjakatare. E perfunduan ne Gijotine. Pushteti qe moren nga revolucioni i shndroi ne diktatore.E pesuan…….Mos haroni historine ,aq me teper qe jemi bashkejetues te ketyre 20 viteve dhe e kemi pare dhe degjuar LIVE çdo gje qe ka ndodhur.30 vjeçaret nuk duhet te reklamojne te verteta perallate treguara nga plaku Mere. Nuk mbulohet dielli me shoshe.

 15. misionari says:

  Shume e sakte, shume prekese, nje perle e Mjeshtrit te Madh Mero Baze.

 16. Vizioner says:

  Une, po te isha (Edi Rama), Kryeministri i shqiperise, ne diten e pare te hapjes se Kuvendit dhe, SIDOMOS, ne momentin kur Krimineli Sali Berisha u cua per te dale nga salla, do te kisha thirrur:
  Sali Berisha, Ndalo pak.

  Ne emer te Popullit, ne emer te te vrareve te 97-te, ne emer te te vrareve te Gerdecit, ne emer te te vrareve me 21 Janar, ne emer te Pupullit-Shqiperise-Demokracise te cilen e shkaterrove per 8 (23 vjet) vjet, ne emer te 1 Milion Shqiptareve:

  Jeni i arrestuar per Krime ndaj Shqiptareve!

  …dhe ne moment te hynin ne Parlament forcat e Policise dhe ti vinin prangat Kriminelit dhe Diktatorit me te ndyre te Historise shqiptare, Sali Berisha.
  Menjehere me te, une (Edi Rama), do te arrestoja Mediun dhe Luzim Bashen.

  Ne ate moment, une (Edi Rama), do te ploteso(ja)nte piken e pare te Programit qeverises, piken e pare per ate te cilen e votuan mbi 1 Milion Shqiptare.

  1. Glaukus says:

   Te lumte. Por nuk ka burra sot o jo. Jne te gjithe me luge ne brez.

  2. Glaukus says:

   Bravo Vizioner.

   Por e keqja eshte se pas parlamentit vrapojne neper mejhane per te ber pazare dhe te thajne ndonje xhanak me pershesh. Per kete jane keta tanet.
   Me vjen mire qe populli eshte ndergjejgesuar dhe jo politika

  3. altin says:

   bravo.e para gje qe duhet te bej edi.nqs jo ai gjysmat ne mos me shume te votave i mori kot

 17. brezi i djegur says:

  Akoma edhe nje here, me kete artikull tregon se nuk je gje tjeter veçse
  nje hipokrit, nje “gazetar” sharlatan, nje gazetar oborri. Te gjithe e dine se Azemin me mire se ti nuk e ka njohur as Berisha. Te gjithe e dime se kush ishte Azemi. Ta ka thene shumr bukur komentuesi “homeri”, Ai ishte Azem Hajdari. Ndersa ti na tregon histori me Belul, se si Ti e paske ndihmuar apo mbrojtur Azemin, dhe se tani te vjen keq se nuk e mbron dot.
  E vetmja gje, qe di ta besh ne menyre perfekte Ti Mero eshte, çensura. Te çensurosh komentet qe nuk te vijne per shtat, dhe te nxjerrin zbuluar broçkullat qe shkruan, dhe lejon vetem komentet qe te thone bravo Mero. Personalisht per dy jave kam nderruar kater pseudonime, sepse publikohesh komenti i pare, dhe bllokohesh i dyti. Bllokoje dhe kete koment se nuk me plas fare.

  1. mirel says:

   Shume e vertete, dhe mua me ka marre inat.
   PO dhe une nuk e lexoj me tani.
   Eshte bere gazete pacavure

 18. drita bashaj says:

  Po Vloraku, Dantoni me shoke perfundoi ne giljotine, se Franca kishte burra, jo burrace dhe skllever si Shqiperia. Vdekja, varrimi dhe zhverrimi i Azemit eshte nje tragji-komedi, se ashtu ishte edhe jeta e tij e shkurte, por eshte edhe nje pasqyre per vrasesit e tij…. Ashtu do perfundojne te gjithe , me Berishen ne krye…E verteta vonon, po nuk harron. Zhvarrimi i tij eshte nje prelud… krimineli shkon gjithnje tek viktima….

 19. Ajet Delaj says:

  Mero Baze je burre e tera fjalet e tjera jane lloqe.

 20. pd-ishti says:

  Mero nuk thote qe ishte vete ne zyren e berishes. Ka thene ato qe i ka referuar dikur Patozi, i cili ish njeriu i fundit qe e kish taku duke shku te zyra e berishes ku e kishin thirr me urgjence. Dhe Patozi i ka tregu reagimin e berishesm patozi ka dale ne dritare.kuptove tashi?

 21. Guna e Zeze says:

  Qaj moj Shqipëri ulëri e gjorë , Sala me Azemin të shtijnë në dorë . Të shtijnë në dorë çakenjtë e lebetitur , për të të dhunuar e për të të plaçkitur . Me vjen shum keq per deshmoret e kombit tone qe tani detyrohen të prehen pranë njerit nga çakenjtë që punoi kundër kombit ton për interes të Serbisë dhe të Greqisë së bashku me Salën . Turp politikaneve tane qe bejne të tilla kompromisa antikombetare vetem per tu dukur trendy dhe në sy të kujt .
  Sala dhe Azemi = Esat Pasha dhe Hamza veremi . Ku shkeli Saiu e nuk mbolli vdekjen , ku shkeli Azemi e nuk mbolli hakmarrjen dhe urrejtjen . E megjithate çakenjtë nuk e deshen njeritjetrin persëgjalli por persevdekuri . Aq shume e dashuron Saliu çakallin e vdekur sa nuk i permbahen lotet e krokodilit kur e kujton . Por nje gje duhet të dij ky gjakatar çakall i shkarë , nuk e fal kombi shqiptar , njlloj do të vdesë si zagar .

  1. Glaukus says:

   Te lumte pena Guna e Zeze!

 22. JUZEFIDHJA says:

  VERTET E DHIMSHME,,E VRAN NATEN,,DHE E QAN DITEN,PO DO KUJTOHET NDER BREZA,I PA HARRUAR KUJTIMI I TIJ…..

 23. ulvi stambolliu says:

  Bravo Mero!
  Te lumte mendja dhe dora!
  Sinqerisht u mallengjeva!
  Trimat rrojne dhe Azemi ishte trim!

 24. Kosova says:

  Me vjen keq per cdo vrasje ne pabesi. Ate e vrau Berisha,kjo ska as je dyshim,por qe te varroset ne
  Varrezat e Deshmoreve jo vetem qe ska kuptim ,por bie ndesh me deshmoret qe dhane jeten ne lule te rinise ,duke qene te vuajtur e te thjeshte,qe e donin lirine e atdheun. Ndersa Azemi perveç guximit prej nje te marri ai tjeter vlere nuk kishte. Ta rivarrosesh ate ATY eshte me shum se fyerje per deshmoret e vertet. Po ja qe edhe eshtrat e tij po perdoren per politike,dhe poitike te piste dhe ky perdorues e ka emrin Sali Berisha. E perdori para vdekjes po e perdor pas vdekjes.

  1. Glaukus says:

   Bravo kosova. Vetem te korigjoj qe ai nuk kishte pike trimerie. Trimeria i erdhi pasi ra regjimi dhe ishte i rethuar me huligane dhe imunitet pushtetari.

 25. Glaukus says:

  Vellezer Shqiptare.

  Me falni per vulgaritetin ne gjuhen e perdorur por Azemi ishte nje horr, hajdut, intrigant, frikacak, dhe i pabese. Ai erdhi rastesisht ne politiken e vendit tone se ashtu e prune trazirat. Ai bashke me Saliun jane tradhetaret me te medhenje te ketij kombi.
  Kam qene vet prezent kur pashe Azemin qe bashke me nje grup, vodhen arken e kursimeve ne Fier, ku ndodheshin gjihte rrogat e pensionisteve. Pasi hodhen ne ere deren kryesore u versulen tek kasaforta brenda godines. Tamam nje grup banditosh qe shikonim filmat “Western”.
  Kush e mburr Azemin, O eshte miop or eshte frikacak dhe konjuktural.

  Shqiperia ka mjaft heronje qe te mburret. Nese krenaria jone si komb mbahet vertet me patriot, ai do qelbesoje varret e atyre qe prehen atje.

 26. bastardia says:

  NJE HISTORI ME “HERONJ” DHE “DESHMORE” TE KOMBIT

  Sot gazeta “55” e sigurimsit Fahri Balliu qe punonte per kamuflim si gazetar tek Zeri i Popullit shkruan:

  “Azem Hajdari do te prehet ne Panteonin e Heronjve”

  nje rresht me siper Balliu shkruan me stilin e tij antikomunist:

  Misioni amrikan ne 46-n: “Shqyptaret ndodhen perballe terrorit sovjetik”

  Ketu lind nje pyetje krejt llogjike: Per cilet “HERONJ” e ka fjalen ne shkrimin e tij Fahri Balliu? Per ata qe Enver Hoxha i vrau me doren e vet duke i spiunuar nga shtepia e kunatit te vet fashist dhe kuisling Bahri Omari? Apo per ata qe me urdher te Titos u sajuan te tille si ‘HERONJ” duke mbjellur faren e te KEQES sovjetiko-bolshevike ne trojet shqyptare dhe duke vrare ushtaret amerikane dhe angleze ne Kanalin e Korfuzit me mina jugosllave? Po ta kete fjalen per keta “HERONJ” Fahri Balliu e ben mjaft te pabesueshme dhe kontradiktore gazeten e tij famoze “55”. Pse Fahri Balliu nuk ndjehet fare per “HERONJTE” e vertete te Kombit, intelektualet shqyptare qe ne vitet e terrorit bolshevik 1945-1950 dhane jeten e tyre per nje Shqypni Perendimore, jashte ndikimit sovjetik? Pse politika debile dhe dallkauke shqyptare 23 vjet pas renies se Murit te Berlinit nuk nderon emerat e intelektualeve si Loni Adhami, Abaz Kupi, Zoi Fundo, Arshi dhe Muzafer Pipa, Musine dhe vellezerit Kokalari, Sabiha Kasimati, por edhe shume e shume te tjere? Pse keta nderohen dhe perkujtohen nga ambasadat e huaja ne Tirane, vecanerisht nga ambasada amerikane ne nje kohe qe as “demokratet” sigurimsa te Sali Berishes, as socialistet sigurimsa te Edi Rames nuk permendein asnje fjale ne gazetat e tyre famekeqe? Pse permendorja per mikun e nastradinit Loni Adhami te ete vendosur ne deren kryesore te ambasades amerikane, nderkohe qe politika shqyptare e ka lene ne harrese te plote? Ne nje kohe qe ben homazhe dhe nderon ne cdo 5 maj dhe 29 nentor “HERONJTE” bolshevike, te gjithe CUBA KILLERA te Enver Hoxhes? C’e lidh CUBIN e demokracise Azem Hajdari me keta CUBA komuniste? Ne nje kohe qe vendi yne kerkon t’i bashkohet BE-se dhe po implementon parimet e Demokracise Perendimore. Ka ardhur koha qe politika, por edhe media albaneze te korrigjoje BUSULLEN e saj ideollogike qe komedia GROTESKE shqyptare me “HERONJ” dhe “DESHMORE” bolshevike te mbyllet njehere e pergjithmone. Qe me ne fund edhe shqyptaret te behen normale si popujt e tjere.

  1. artani says:

   Ca detaje pikante qe duhet te kujtoje bastardit nazistradin:
   1946
   Konferenca e Paqes ne Paris 1946 kishte qellim te vendoste Shqiperine ne vendet qe bashkpunuan me fashizmin biles dhe u kerkua aneksimi i vorio -epirit nga greqia dhe nga perendimoret e nazistradinit por doli nje garip me emrin enverhoxha qe tha me nje frengjishte te paster se SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE POR PER TE KERKUAR LLOGARI.
   1949
   Per here te pare ne historine shqiptare qe pas lindjes se krishtit
   ushtria shqiptare neutralizoi nje agersioan ushtarak te provokuar nga shteti grek dhe kampit perindimor qe nen justifikimin e luftes kunder komunistave greke synonin aneksimin e Vorio epirit.
   1961
   Pamvaresisht nga petku ideologjik shteti shqiptar sfidoi boterisht perandorine sovjetike qe ishte me e forta ne bote ne ate kohe.Ishte koha qe amerikanet deshtuan ne “gjirin e derrave” dhe u friksuan nga raketat e hryshovit ne kube.
   1968
   Kur sovjetiket kishin pushtuar de fakto polonine,hungarine dhe invaduan
   ushtarakisht me tanke Cekosllavakine ,Shqiperia doli nga traktati varshaves dhe denoncoi fuqimisht kete agersion.
   2013
   Sot shqiperia eshte kthyer ne hale (qenef) te Europes dhe te botes pa ushtri,pa dipllomaci,pa industri,me nje bujqesi te paperfilleshme,me nje turizem mizerabel dhe me nje klase politike te dale jashte kontrolli.Me keqja eshte se ca bastarde si nastradini pinjoll i fashizmit merr pozat e heroit dhe si vampir funksional akoma ushqehet me skeletin e nje luani si enver hoxha qe pamvaresisht nga shume gabime te tij do ngelet nje nga figurat me te spikatuara te njerzimit sepse me nastradinet bastarde i doli zot atij vendi per gjysem shekulli.
   Fakti qe e hoqen enverin, kacakshe nga varrezat e deshmoreve dhe vune skeletin e nje rrugaci ordiner qe lindi ne rruge,mori lavdine ne rruge dhe u vra si zagar rrugesh tregon si ai vend po shkon per lesh bashke me nazistradinin bastard.

   1. mirel says:

    Bravo artan!
    E verteta kerkon karakter dhe burreri per ta thene.
    Shumica e shqiptareve jane kthyer ne qurrashe, deri sa i mori zvarre Berisha dhe Hajdari kur ishte gjalle.
    Tani qajne me lot per kriminelet.
    Pune vemjesh

   2. bastardia says:

    Ky Enveri yt ishte strehuar dhe banonte ne shtepine e kunatit te vet fashist dhe kuisling Bahri Omari. Nga kjo shtepi, ngjitur me ate te Qazim Mulletit ku jetoi me Nexhmijen nga 1941 deri ne 1944 Enver Hoxha likuidoi me pabesi sadisti te gjithe shoket e vet ne rrugen drejt pushtetit te pakufizuar: Ne fillim i shiti bythen e HOMOS Titos se Jugosllavise, pastaj edhe sovjetikeve te Moskes, derisa perfundoi tek bibilushi i Mao Ce Dunit. Perralla me Konferencen e Paqes ne Paris tregoja sateme dhe tyteti qe te kane lindur enverist fanatik dhe te kane edukuar si halabak debil, sepse enver Hoxha injoranti gjakatar prej Gjirokastre e tregoi me vepra se cfare dinte te bente kur falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin. Apo i ke harruar tallonat dhe bunkeret me tufezimet e tij famoze? Apo ke harruar eksodin e shqyptareve hypur mbi dyreke anijesh si majmune xhungle per te marre arratine nga syte kembet vetem per t’i shpetuar PARAJSES imagjinare enveriste?
    Shko laj gojen e qelbur me kolinoz para se te permendesh emerin e natradini o kafshe pylli enveriste. Shpresa e shqyptareve eshte qe raca juaj e peshtire dhe grabitqare po vjen duke e zhdukur.

    1. artan says:

     NJE KOMENTUES DISA DITE ME PARE TE KA BERE RADIOSKOPINE ZOTI NAZISTRADIN QE JE ISH BIRI I SEKRETARIT TE PARTISE FASHISTE T.M.

     nastradin bastard’s grandfather — 11 Shtator, 2013 në 3:57 pm

     Per dijeni te lexuesve mbasi i filluan konvulsionet nipit tim N.T do te doja ti thoja atyre kush eshte ky specie:

     Eshte njeriu qe ka shkruar komente me shume ne gjithe globin dhe duhet te merren mjeket psiqiater me kete monster te paisur me “dark energy”
     Aq i semure psiqikisht eshte sa ne nje artikull te botuar te gazeta tema per nje plan te kosoves nga enver hoxha nga 300 e ca komente 50 ishin te nastradintufes.Lexuesi lete nxjerre vete konkluzinet.

     Biles para dy vjetesh e debuan nga gazeta shekulli se kaloi ne skizofreni psikopatike duke share me fjale te ndyra tej imagjinates.

     Per kenaqsi te lexuesve po dergoj dy pergjigje pikante per komentues psikosocial te degraduar.

     zani — 29 Korrik, 2013 në 5:52 pm
     Nastradin! Ne nje koment tendin ,para nje viti e ca , pohoje me gojen tende qe ke qene i detyruar te ‘firmosesh’ ate te shkreten,’marreveshje’ me sigurimin e shtetit,pra u ‘detyrove ‘te behesh SPIUN!
     Neper komentet qe ti shkruan,vihet re nje urrejtje patologjike per gjithcka qe ka lidhje me periudhen,qe nga lufta e lavdishme nac-clirimtare e deri ne renien e sistemit komunist.
     Or Nastro,KOMUNISTET,mbi te gjitha ishin BURRA,ishin ata qe i dolen zot SHQIPERISE,ndersa rraca yte u shkerdhye me okupatorin.
     Prandaj ate frustracionin qe ke dhe qe te vjen nga mungesa e burrerise merre me vehte ne varr e mos ha mut shume duke hedhur balte mbi burrat e vertete.Ti dhe ca si ty ,po te ishit burra ,luftonit kur ishte koha e jo te beni tani si kurva llafazane.

     nastradin,s father — 29 Korrik, 2013 në 6:26 pm

     Per ate qe nuk e njeh NAZISTradinin ju kujtojme qe eshte:
     -pinjoll Esat Pashe Toptanit
     -fans i cmendur i Ahmut Zogollit
     -derivat i Qazim Mullenjes
     -perkthyes i diktatorit
     -bashkpuntor i Sulo Gradecit.
     -shok i Armik Karsaruhos
     -perkrahes i Fatos LJUBOVICIT

     1. bastardia says:

      E ule shume piacen dhe inteligjencen e dikskutimit duke kaluar ne fyerje dhe ofeza ne planin personal. Keshtu bente Saliu ne sallen e Kuvendit dhe ne media duke fyer she share nga nona e baba Edi Ramen. Po keshtu bente Enveri kur e shihte se rrezikohej pushteti. Prandaj ofezave te halabakut fanatik nastradini po i pergjigjet me nje histori krejt te VERTETE qe ka bere vaki ne sallen e estrades se shtetit ne vitin e larget 1956, kur ti nuk kishe lindur akoma dhe nuk kishe dale nga veza per te fyer dhe ofenduar te tjeret pa i njohur fare. Ne kete vit te larget 1956 ne sallen e estrades se shtetit po zhvillohej Konferenca e Tiranes dhe nje puntor dhe mik i nastradinit qe quhej Njac Mazi nga Shkodra beri nje pyetje: “Pse ta mbajme Enver Hoxhen qe nuk ka bere asnje shkolle dhe po drejton vendin si Stalini?” Beqir Balluku qe kishte heshtur deri atehere tha: “Enveri ka bere tre universitete ne France dhe Belgjike me ke flet ti keshtu? Haki toska qe ishte spiuni i enverit ne Byrone Politike e njoftoi ate qe po pushonte ne Vlore. Enveri udheton gjithe naten dhe hyn ne salle me pytjen per Njac Mazin: “Pse kishe hypur ti more armik ne veturen e ambasades jugosllave mbreme naten? Arrestojeni kete borgjez!” Njaci u trondit, por nuk u frikesua dhe ja ktheu: “Nuk jam borgjez si puna jote, por puntor i ndershem!”
      Nga ajo kohe kane kaluar shume vite, por replika yte ne TEMA ngjason shume me ate te Enverit per Injac Mazin trimin qe e detyroi Enver ANTIKRISHTIN te bente shurren ne breke, por edhe Mehmet shehun ta shante gruan e femijeve te tij si nje KURVE e poshter ne sy te pranishmeve.

      Kjo ishte pergjigja e nastradinit per ty.

      1. artan says:

       Nastradin efendi

       Je bere si Teruo Nakamura nje ushtar i “Imperial Japanese Army” qe luftonte ne Filipine .Edhe pse kishte mbaruar L2B qe ne 1945 ai vazhdonte luften i vetem deri sa e zbuluan ne 1974 dhe u dorezua me “ceremoni” se ishte handikapat si puna e juaj.
       Sistemi i Enver Hoxhes ra saktesisht ne 17 dhjetor 1981 dhe ju brekmbushurit qe ju poshtroi ai “analfabeti” duhet ti beni lapidarit (elenes se trojes) SilVA Turdiut qe theu dyshen Hoxha- Shehu me ate kaqolin Skender Shehun se tani do ishe akoma duke perkthyer veprat e djalit te Gjylos dhe do ishe duke spiunuar si puna e Kasaruhos apo drejtor Mirakes.
       Pra tani qe po i bien patkonjte Kalit Berishe po dalin pinjollet e fashizmit nga guret e fshehur per 70 vjet dhe po e quajne Saliun komunist enverist ….Ti i ke aq tru or perkthyes i veprave te diktatorit qe ai perendimi juaj pruri ne fuqi kalin e trojes se tropojes dhe ishe ti i nderuar qe i ferkoje bolet berishes deri kur ju ktheu krahet.Ishe ti o pinjoll fashist kur u futen ne greve urie te perndjekurit politik dhe t’i coje nga mbrapa cadres kartolinen berishes per ditelindjen kur shoket e tuj digjeshin si murgjit e Tibetit.Per cfare te djathte e ke fjalen mor dallkauk qe te kane bere reaksion viagrat?Per ato qe bashkpunuan me fashizmin dhe bota i denoi ne 1945,per ato diversantet dhe terroristat nga Athina dhe Beogradi qe per 50 vjet nuk lane krim pa bere kunder popullit shqiptar se Enverit i rruajten bythen.Apo e ke per ato te djathtete sotem qe gjysma i lepin sumen berishes kurse gjysmes ja ka futur hurin ne bythe berisha si puna e atij Bamir Topi tuaj qe nuk fitoi asnje deputet dhe e votoi vetem 1% e “shqyptareve” dhe a e di pse ?
       Sepse jeni hijena qe akoma ushqeheni me enverin e ngordhur ne nje kohe qe Sala ju ka shkerdhyer para dhe mbrapa.Enver Hoxha mund te kete shume gabime dhe krime por duhet falenderuar per madheshtine e tij qe i kiu nonen,malokareve si Sali berisha,tradhetareve fryksa si nastradini dhe ketyre ambasadoreve qe e shkerdhyen ate vend para dhe mbrapa.

       1. bastardia says:

        Me duket sikur je Vezhguesi F, apo nje Neti Interneti, me fjale te tjera Sigurimsi i Shtetit te Enver Hoxhes i kamufluar tebtil ne Kohe Moderne.

 27. Studenti shkodran says:

  Bravo, Homeri! Pak e saktë! Më duket se ka pak të drejtë “Brezi i djegur”…

 28. houston says:

  azemi ishte nje prej demokrateve te vertete ai luftoi per kombin

 29. Spo marr vesht asgje says:

  Per Azemin po flitet shume dhe nuk po merret vesht asgje.Kush eshte vrasesi i tij i vertete??? pazare te pista firma te tipit shqiponja,sorra qe pastruan para dhe u zhduken pa lene gjurme… Me siguri edhe per 50 vite nuk do deklarohet kjo gje .Per mendimin tim e shoqja e tij ka bere gabimin me te madh te jete ne rast se e ka dashur vertet qe ja luajti eshtrat e tij qe preheshin te qete aty ku ishin varrosur,heren e pare u tallen duke ja lene ne kryeministri per te marre pusht-tetin ,mire qe nuk ja hodhen ne lane te bente not dhe heren tjeter ja vune ne shtrat te topit,te ishte per Berishen do i kishte vene ne gryke te topit!Me sa dihet deshmor i atdheut quhet ai qe vritet nga pushtuesit dhe te huajt por Azemin e vrau dora e shqiptarit pra nuk shkon fare kjo gje,edhe Ali pashen koken ne stamboll ja cuan po bashkekombasit e tij ,I vdekuri nuk gjykohet por sharjet nga motrat e deputeteve ne parlament te Azemit i kini ne you-tube.Per mua Azemi ishe trim por gangster politik qe pas tij shume trima-gangstera moren fatet e shqiperise,shume te rinj qe ne u kemi qire nenat e tyre ne aksione tani ne rruge te shajne nga ropte pse me te drejte sipas rregullores nuk u hapim rruge kur e shkelin ate.Shqiperia e sotme eshte ne ate nivel qe e lane turqit para 100 viteve dhe kjo fale Politikaneve plehera qe mbushin stallen e parlamentit.Edi Rama eshte i gezuar qe po merr ate karrige qe Berisha ja mohoi per 4 vite me pare dhe premton se do beje shtet a mos nuk e kupton qe peri-filispanji i shkedhyerjes se shtetit eshte zgjatur shume dhe nuk ka tamburo qe ta mbledhe ate??,tani ndodhet ne prishtine ne cilesine e kryeministrit pa marre akoma votbesimin ne parlament ,hajde portokoll shteteror hajde, bente mbledhje qeverie ne vlore,shkoder,barbullush,paulesh,kacinare,vaqar e tjere akoma pa marre mandatin..dhe gafat do vazhdojne per vite me rradhe dhe te huajt me te drejte do na quajne qytetare te dores se dyte te denje te botes se trete…

 30. Baro Liçaj says:

  Eshte teper e habitshme se ne kete bote egzistojne njerez te tille ! Sali Berisha hodhi e hodhi balte mbi figuren e Azem Hajdarit ,pastaj organizoi vrasjen e TIJ ! Me pastaj “derdhi lot ” per ‘te dhe perseri si e vrau dhe e rivrau, e poshteroi . Mirpo me e keqja eshte se ne vendin tone ka plot njerez naive qe kurre nuk besojne se dora vete , e organizimit te vrasjes se AZEM HAJDARIT , ESHTE SALI BERISHa !

 31. korabi says:

  Z.BAZE!KUSH E VRAU AZEMIN?PERSE NUK DEL E VERTETA?SI ESHTE E MUNDUR QE GRUAJA DHE DJEMTE E AZEMIT IPUTHIN DOREN NJERIUT QE DISA HERE E KA DENIGRUAR BURRIN DHE BABANE E TYRE?
  KETO DHE SHUME PYETJE TE TJERA KANE NEVOJE PER SHKRIME DHE JO KY SHKRIM PER KASTRIOT ISLAMIN.Z.BAZE,JU MUND TA URRENI Z.ISLAMI,POR ESHTE TURP,QE TA PERFSHINI NE KETE CESHTJE.NUK E NDALOJ ISLAMI KRIMINELIN SALI QE NE 8 VITET E PUSHTETIT TA NDERONTE AZEMIN.BILE EDHE TANI NUK E NDEROI AI,POR BIRKA I TIJ,DHE AQ ME KEQ PA ASNJE VENDIM TE KESHILLIT BASHKIAK.
  UROJ QE PANA JUAJ TE VAZHDOJ TE SHKRUAJ DHE DENONCOJ,POR JO ME FELLIQESIRA TE TILLA.

 32. valter says:

  Mero, ti e di me mire se kushdo tjeter se kush e krijoi dhe sesi erdhi ne pushtet PD ne 92. Thuaj te verteten qe keta grabites, antishqiptar me saliun ne krye nuk kishin mar per mision te reformonin shtetin e te drejtes por te shkaterronin gjithçka qe ishte nedertuar me mund, djerse dhe gjak per 45 vjet. As azemi, as saliu dhe asnje nga keta deputet qe kane drejtuar keto vitet e shkaterrimit te vendit meritojne te varrosen ne token shqiptare dhe jo me ne ate te deshmoreve te lirise qe eshte vendi me i shenjte per tu prehur. Azemi ashtu siç thon edhe shumica e komentuesve sishte gje tjeter vetem nje alabak, nje ordiner rrugesh, nje qe fati e çoi nepermjet sigurimit te shtetit te asaj kohe per te ber ndryshimin e sistemit gjoja nepermjet “studenteve” ku gjysma ishin sigurimi i shtetit dhe saliu me ramizin si hije i veshtronin ne çdo hap. Mbas 23 vjetesh asnje nuk eshte me qorr dhe shurdhe qe te mos kuptoj se ne çgjendje jemi katandisur qe edhe millosheviçi do ta kishte enderr.

 33. Ajdin Kuksi says:

  Nje dite ne qofte se si gjeni eshtrat e Azem Hajdarit ne varre ,c;fare do beje Sali Serbi?
  Sali Serbi do i heqe prape naten per te thene,I HOQEN KOMUNISTAT.
  Sali Serbi done trubullira,porosi e serbit.(UDB)
  Te dashur lexus :Kete qe po them shkruani diku,sa per memorje.
  Sali Serbi ka bere betimin qe eshtrat e Azemit mos te kene qetesi,…
  ai do i zhduke per te thene,JA C”FARE BEJNE KOMONISTAT.
  Me kete Sali Serbi do ralizoj endren i tij,kjo do ndodhe pa bere gjashte muaj ka zhdukje te eshtrave.Te fala Sllobodankes i thoni.Se kjo do jete qe nuk i done te qete.Te gjitha keta qe po bene Sali Serbi i ka thene,plaku i Haklajve pera gjukates.Hapni pak kujtesen ne deklarimet e tij.

 34. altin says:

  ORE PO LOLI (kryetari I BASHKISE )ME CFARE VENDIMI TE KESHILLIT BASHKIAK APO ME CFARE VENDIMI TE KESHILLIT TI QEVERISE E HODHI AZ… NE GROPE TE DESHMORET E KOMBIT?KE PYETI KY TRAP?APO FUTJA SE NUK THOT GJE NJERI?PER
  DEHMORET E KOMBIT VENDOS QEVERIA OSE POPULLI E JO BASHKIA SE NUK ESHTE E DREJTA E TYRE.UNE THEM QE TE SHIKOHET NJEHERE AKOMA SE SI U VRA NGA KUSH U VRA E PASTAJ TE VENDOSET NE E KA VENDIN ATY KU LUAJTI TEATRIN TRAGJI KOMEDINE salibani ME TE TJERE

 35. martin says:

  Ky detaj qe tregon autori i editorialit eshte nje sekuence shume e vogel dhe pak e rendesishme ne kohen e sotme qe Shqiperia eshte ne nje udhe kryq te ngjashem me vitet 1912,1944,1991.

  Te diskutosh ne plan kombetar sot probleme anesore si varrosja e karaduzit Azem,Shqup-i,Shkelzen Maliqi,Permeti,Himara eshte nje miopi
  qe neser brezat nuk do na i falin sepse tashme vendit i rrezikohet egzistenca ne gjendjen ku eshte katandisur.

  Problemi kryesor eshte ndeshkimi i SERBerishes per veprimtarine e tij kriminale si shkaterrimin e shtetit,piraterine ne vjedhjet biblike,ne vrasjen e 21 janarit dhe gerdecit,ne tradhetine per detin Jon ,Janullatosin dhe varrezat e grekerve,qindra vrasje mafjoze duke perfshire sidomos dhe genocidin mbi FISIN HAKLAJ ku azemi me berishen kane rol kryesor ne zhdukjen e ketij fisi.

  Rivarrosja e nje pseudo-heroi ne varrezat e deshmoreve te kombit ishte
  perdhosja qe ju be nje vendi te shenjte nga porno-politikanet e sotem.
  Efekti i kesaj ceremonie nga me te peshtirat te mbajtura ne token shqiptare kishte ne plan te pare idene qe PeDeret ti tregonin dhembet qeverise se ku Basha i Bashkise ,ky hafije i Serbise mori rolin e nje
  “ylli ne ngjitje” duke u kujtuar PeSeistave qe nqs do na provokoni dhe nje here ne DO MBUSHIM SHESHET….

  Si cdo tragjedi-komedi edhe dje pame “sindromin e 5 majit” ku ne menyre te neveriteshme familjaret e Azem karaduzit duke e ditur qe SERBerisha eshte skenaristi perfekt ne vrasjen e Azemit,te shuarjen e fisit te Haklajve dhe luftes civile ne Tropoje akoma i qyrrativen vrasesit te njeriut tyre biles gjykatsja librazhidjote ka patur rol tejet negativ ne ngjarjet e 21 janarit ne organet e drejtesise duke u bere pale me vrasesit.

  Kush ishte HAJDARAZEMI dhe a e meritonte nje nderim te tille ?

  Sipas kujtimeve te fundit te vete Fatmires ai qe ne moshen 15-16 vjecare perjashtohet nga shkolla si duhanxhi dhe pijanec dhe fill pas ne viti kryen rrembimin e saj qe ishte nje akt i paster pedofile i cili duhej te prangosej qe atehere.
  Nje detaj intersant ka qene braktisa qe i ka bere Azemi sherbimit ushtarak duke paraqitur “me mik” dokumenta qe e paraqisnin si te semure psiqik.Ardhja e tij ne moshe madhore ne Tirane per te bere “FILOZOF” kete kepucar te tropojes eshte celesi i enigmes se ketij njeriu kontraversal.Nuk eshte pa gje deklarata e SERBerishes kur e akuzoi ne 1996 publikisht si spiun te Ramiz Alise dhe “rezervist” te Irakli Kocollarit.
  Aktiviteti me i rrezikshem i Hajdarit ka qene ne ngjarjet e 2 prillit 1991,ne grevat e urise e deri ne prishjen kriminale te qeverise se stabilitetit.Ne kete kohe ai vihet ne sherbim te amerikanotropojaneve E.B & A.M qe dihet kush jane.
  Ndertimi nga ai i tyrbes Luzhes dhe viles se tij ne Tirane qe kur ishte student tregojne se Azemi ishte i paguar “nen dore” nga sherbime te huaja per “sherbimet e tij”.
  Pamvaresisht se Baze e paraqet Azemin si kundershtar te Berishes ne fakt ai u vet perdor si leter higjenike dhe kur ishte nevoje si KOBURJA E BERISHES.
  Mjafton te shikohen Videot e 1997 ne mitingjet e LUSHNJES DHE TROPOJES
  te kuptohet se kush ishte dyshja e cubave te tropojes qe e dogji shqiperine disa here.

  Pamvaresisht se ne kohet e fundit jane verejtur oshilacjone ne artikuj e Meros besojme se ai do kthehet ne misioni e tij te lene pergjysem qe eshte arrestimi i te pandehurit Sali RAM Berisha per keto krime:

  1-vrasje protestuesish me paramendim
  2-implikim familjar ne holokaustin e gerdecit
  3-prishja e autoqefalise & emrimi i janullatosit
  4-lejimi i varrezave te ushtareve greke
  5-shitja parcjale e detit jon
  6-vjedhja kozmike 300 M$ ne rrugen e kombit
  7-genocidi mbi fisin e Haklajve
  8-lufta civile e 1997
  9-grushti i shtetit 1998
  10-kalimi i vijes kuqe te borxhit publik
  11-lejimi i miljonave ton plehrave te botes
  12-shkaterrimi perfundimtar i ushtrise shqiptare
  13-kthimi i vendit ne “kombinat” droge.
  14….vijon

  Prandaj kryekrimineli me i djallezuar i gjithe globit per te gjithe kohrat FRANKESTEIN MONSTER BERISHA shpik histori me kocka te vdekurish qe ka qene biznesi i tij me i suksesshem dhe qe fatkeqesisht ka arritur ti “sugjestionoje” shqiptaret ne menyre te vecante mediat qe kane bere nje pune banale ne perkrahje ose tolerim te ketij devili te lugut te zi te tropojes.

  Besoj se misioni i mbi nje miljon shqiptereve qe “pushkatuan” me vote MONSTREN BERISHE ne 23 qershor 2013 dhe i mbi nje miljon shqiptareve qe punojne ne perendim quhet i mbaruar kur te dale njoftimi i arrestimit te SERBERISHES ose njoftimi i egzekutimit te tij nga
  ndonje AVNI RUSTEM nga ato mijra familje te veshura me te zeza….

 36. alushi nga Kosova says:

  Sali Bërësha e ka pas frike gjithmone dhe e ka frike dhe do ta kete frike gjithmone Azemin hero. Perse beri cmos ta nderronte seline e PD se vjeter per ta derguar tek SHQUP-i. meqenese shumicen e kohes tani qe nuk eshte ne krye te shteit dhe nuk eshte me ne krye te Partise demokratike ai ishte i detyruar te rrinte deri 18 ore ne dite ne zyre gjija duke punuar, por do merrej me shjtanlliqe dhe genjeshtra. Rreth godines dhe zyres Sales do ti dilte parasyesve figura e te ndjerit Azem, sa qe ndonje dite do ta shikonte te ulur edhe ne karriken e tij. Pra Sala do te kalonte ne cmenduri se ca eshte ai dhe tani do te behej akoma me keq. Edhe kur te shkonte ne tualaet ne kete godine do ti dilte figura e Azemit, nuk do ti ishte ndare cdo dite e cdo muaj e cdo vit. Kete gje ja ka treguar edhe nje hoxhallar i kohes se Enverit.
  Edhe pse nderroi godine, Sala do te kete Azemin mbrapa kudo qe te shkoje se i vetimi njeri e din se si eshte vrare Azemi i shkrete. Shyqyr qe nuk zuri vendin e Enver Hoxhes, se kasapnen me te madhe do te kishte bere ne shqiperi, Sala.
  Do te shikoni se si do te perfundoi Sala me gjynahet qe ka bere ne kete shqiperi. Zogu me te vertete vodhi floririn e shqiperise, qe ne fund te fundit i donte per te jetuar, por Sala ka bere cudirat me te medha, qe jo vetem se shiti shqiperine kudo neper vendet e botes, por ka bere edhe krime tek njerzit. Mallkimi i femijeve do ta zeje per prinderit qe i kane vrare dhe mallkimi i prindereva per femijet qe ka vrare sala, por rroft Amerika me Arvizune qe i tregoje vendin per keto zgjedhje, qe kjo amerike e beri popullin shqipetar te kete besim edhe tek miqte me te ngushte qe te mos e linin Salen per te marre me pushtetin e te kthehej si Zogu apo si Enver Hoxha. Po te kishte vazhduar akoma Sala ne pushtetet do te kishte percunuar krejte shqiperine, e pastaj mjere populli shqiptar.
  Kemi shume besim tek Rama qe po punon me Europen Perendimore dhe me Ameriken per te na ndihmuar se dy milion banor jemi, por Sala ka qene gjithmone kur ishte ne pushtet nuk dinte te punonte por dinte te bendte keqesira dhe kur eshte ne opozite nuk te lene te punosh. Ishalla fuqite e medha Europine dhe amerikane e kane marre serizisht per te rregulluar Shqiperine se edhe ketyre zoti do tu sjelle mbaresi e fat ne familjet e tyre dhe ne popujt e vrndevr te tyre.

 37. Aldo D says:

  Nese doni nje te ardhme harroni nje te shkuar. Demokracia eshte nje fjale qe theret dikush kur e ka barkun bosh. MERO BAZE e ka ne terezi dhe I jep drejtim sipas interesit te vet. Ndersa ju aprovoni Meron thjesht se I eshte krijuar publikisht egoja e nje gazetari liberal. Sa e vrisni mendjen !!!

 38. beso says:

  kisha nje koment dje ne darke.Megjithate,personalisht me vjen keq qe nuk shpetojme dot Varrezat e Kombit nga deshmore te tipit te Azemit.Ky person udhehoqi demokracine pa ditur ç’ishte demokracia,dogji ne jug e veri,do varte ne litar komunistet kur te jatin e kishte komunist;Azemi do mbetet per mua tipi me”historik”i jeniçerit politik,nje pijanec dhe drogaxhi-turp per amerikanet qe na serviren te tille Li-derra,bandite dhe injorante sa me s’ka.Turp per drejtorine arsimore te Tropojes,qe duke i dhene bursen universitare nje debili kronik si Azemi ka djegur te tjere nxenes qe meritonin universitetin.Me vjen keq per moshen e Azemit,familjen dhe denoj gjestin e vrasjes,por ai njeri ishte negativ dhe burgu do e bente kriminel me keq.Me falni,por po kane gisht Islami dhe Saliu ne percjelljen”heroike”te Azemit andejbote,ndoshta eshte i vetmi veprim pozitiv i tyre,megjithese kur ujqit kafshojne njeri-tjetrin bejne deme ngado.Propozoj qe PD te kete seline e re tek Varrezat e Deshmoreve,i kane afer te shpallin deshmore surratet e tyre,pasi i kane rene ne qafe nje populli te tere.Hajde,iku Azemi e shpetoi Shkodra,se ishte mesuar ti vinte zjarrin çdo 6 muaj.

 39. joe says:

  Barbarë qe vrasin barbarë per konkurence tregu nafte dhe armesh shitur shkjaut! Kaq te thjeshte e shoh un jeten dhe vdekjen e legjendes A.Hajdari! Ndersa Mero Baze eshte akoma me barbar qe vazhdon perdor politikisht te vdekurit…sado te perlyer qofshin! Gazetare legena…shtet legen…komb bageti!

 40. Besi says:

  sipas keti shkrimi i bie qe Azemin e kan mashtruar te gjithe nga pak ne pd. duke perfshi dhe zotin Baze qe i ka dhene kaseta dasmash si prova per ti paraqitur ne emision televiziv.shpresojme qe zoti Baze mbeshtetes i Berishes ne ate kohe te mos kete qene pjese e intriges se keti te fundit kunder Azemit…

 41. Tti says:

  AZEM HAJDARI ka me shume admirues se kundershtare ne te gjithe shqiperine, por per fat te keq te gjithe admiruesit e tij nuk Kane gje ne dore. Ne radhe te pare kundershtarja me e forte eshte e shoqja qe edhe dje ishte afer Saliut me nje fustan blu veshur. Pastaj vjen Kiri i biri qe sdon tia dije per te atin dhe pastaj vjen nje fare Maxhun LEGEN Hajdari nje shef qarkullimi qe me gjkun e AZEMIT eshte ba milioner duke lepir nga pas Sali Berishen e sa e sa qe nuk i njoh une. Me pak fjale te gjithe njerezit e aferm te AZEMIT e Kane mendjen ke leket dhe jo te dinjiteti.

 42. oligar says:

  DHIMBJA 97 DO TE NDIHET AKOMA ME SHUM KUR TE RRITEN FEMIJET E TE VRARVE DHE FEMIJETR E FEMRAVE QE PROSTITUNEN NE GREQI DHE ITALI NGA ATA DJEM BYTHQIMA DHE MOTERQIRA………………………………….PLUMBIN NE KOK TE GJTH ATYRE MESHKUJ KURVA!!!!!!!!!!!!

 43. nikoll shuli says:

  po ty o mero si te kishte rene ne dore ai regjistrim audio????????????

 44. gashi says:

  Nje nga veprimet me negative dhe me neveritese ne kete perversitet te “shenjterimit” te nje figure shume negative epak pozitive si Hajdari eshte vete familja ,femijet dhe familjaret e tjere qe me ndergjegje po pranojne poshtrimin e njeriut te tyre ng vete vrasesi berishe
  Nuk eshte veshtire per nje llogjike elementare te dalesh ne konkluzion se fajet bien mbi Berishën.
  Sipas eksperteve profesinale ne keto rastje vrasjesh per te gjetur lehte fajtorin behet pyetja

  KUSH PERFITOI NGA KRIMI ?

  Pra kush përfitoi nga vrasja e Azem Hajdarit? Ka vetëm një përgjigje: Sali Berisha. Pushtetarët socialistë nuk kishin fare interes për një incident të tillë të përgjakshëm. Grushti i shtetit i 14 shtatorit që pasoi vrasjen e Hajdarit tregon se incidenti i duhej Berishës për të luftuar socialistët po aq sa djegia e Rajhshtagut i duhej Hitlerit për të luftuar komunistët. Berisha, në përfundim të konferencës për shtyp menjëherë pas vrasjes së Hajdarit, përplasi pëllëmbën mbi tavolinë duke dhënë me këtë gjestikulacion nervoz, sinjalin e qartë se kjo punë nuk ndahej kollaj. Gjithë veprimet e Berishës dhe ngjarjet të shtyjnë të dyshosh se grushti i shtetit qe pjesë e një skenari të hartuar që më parë.

  Në një analizë politike Berishës i duhej një incident i tillë si vrasja e Hajdarit. Nuk duhet harruar se Berisha pas humbjes së pushtetit në 1997, ndodhej në një pikë të vdekur të karrierës së tij politike. Të gjithë, miq të afërt dhe ndërkombëtarët ia kishin kthyer shpinën. I trembur se përgjatë një qeverisjeje 4-vjeçare të socialistëve mund të përgjigjej para drejtësisë për piramidat dhe deri ngjarjet e vitit 1997, Berisha ishte në alarm. Kjo shpjegon edhe reagimin e tij të ashpër dhe me të gjithë energjitë kundër arrestimit të gjashtë drejtuesve të PD-së të akuzuar për krime në ngjarjet e vitit ’97. Mesazhi qe i qartë. Nëse drejtësia do të guxonte të vepronte, reagimi do të ishte lufta civile. Ndërkaq, Berisha e dinte sesa më shumë kohë kalonte, aq më shumë forcohej pushteti socialist dhe rrezikshmëria e tij për Berishën. Ndaj a nuk do ishte më mirë që socialistët të largoheshin sa më shpejt nga pushteti, mundësisht pa e mbushur ende mandatin? Por për një gjë të tillë nuk mund të arrihej veçse me dhunë të armatosur. Berishës i duhej kështu një pretekst i fortë që do të justifikonte përdorimin e dhunës. Si një pretekst i tillë do të përdorej vrasja nga Kryeministri “Nano” e Azem Hajdarit.

  KONLLUZIONI:
  Hajdarin po e dekorojnë(C’NDEROJNE) sot po ato duar që e vranë?

 45. arbeni nga tepelena says:

  zoti mero baze,mund te na thuash perse u vra hajdari,pse ne mes te vitit 96 e kam par me 2 roje pas ,te treve iu ishte qafa sikur ishin me shyta,aq sa nuk shikoja me futbollin te fusha e qytetit studenti.me pak llogjik ne qe e kemi par nuk besoj se ishte mbrojtesi i demokracise,apo ai qe na e solli,as ndonje i zgjuar se kushedi ca do bente,ate tjetren mund te na e thuash pse.

 46. Nishan nishani says:

  Po pse ta mbrosh Azemin o Mero, ta mbrosh qe ai te manipuloje videokasetat kundra kundershtarve politike?
  Se ai qe manipulon duke hedhur hije dyshimesh dhe shpifjesh te renda e te pamerituara kundra te tjerve, kushdo qofshin ata,ai person pra eshte pis, dhe ai shpif edhe kundra teje kur ti nevojitet, packa se ti e cilson mik a shok,
  Ai manipulon kaseta e video edhe per gruan e shokut a mikut nese don.
  Apo ti je si ai,bashkpuntor ne manipulim
  Te besh ate qe i ka bere Azemi Kacit me ate kaseten e manipuluar quhet sharlatanizem.
  Dhe kush rri me sharlatanin eshte edhe vet te pakten i cik sharlatan

  E si nuk pam nji shqiptar te sakt, por te gjith te smur na duln, te injektu keq mo……

 47. Nishan nishani says:

  Mjer ai komb qe krenohet me tipa si Azem Hajdari
  I mor. Fund

 48. migjeni says:

  Kjo histori per fat te keq tregon edhe nje here se sa i komplikuar eshte realiteti shqiptar.Veshtiresia qendron ne faktin se shqiptaret kane kohe qe ndodhen ne nje krize te thelle identiteti.Mungojne liderat e vertete. Mungon ose eshte sakatuar keqas standarti i vlerave te nje shoqerie bashkekohore te cilen e kerkojme te jete prezente sa here qe ndihemi ne udhekryq.Po te shikosh komentet e ndjen kete mungese.Azemi ishte vertet djale trim,kurajoz dhe i lire. Ceshtja eshte sa te dobishme ishin keto cilesi per shoqerine,ose sa i perdori Azemi ato ne sherbim te saj.Pra a i plotsonte Azemi kriteret e te qenit lider?! Veshtire te thuhet.Te mbash nje fjalim ne parlament duke ja perplasur te vertetat ne sy Sali Berishes,ishte nje guxim i madh per kohen,e ndoshta edhe per tani. Po pas kesaj? Cfare mund ti jepte Azemi me shume Shqiperise me trimerine e tij? Shqiperia nuk eshte ne lufte.Shqiperia eshte ne paqe dhe ka nevoje per njerez te kthjellet e te mencur qe ta cojne ate ne prosperitet.Konfliktet midis shqiptareve kane qindra vjet qe po na brejne si komb.Prandaj njerezit nuk dine ke te besojne, Azemin lider apo Azemin cub.

 49. diti says:

  Vizioner bravo je i vetmi nga komentusit ketu qe kete rradhe jep mendimim me te goditur dhe je fitues Vizioner — 12 Shtator, 2013 në 10:23 pm

  Une, po te isha (Edi Rama), Kryeministri i shqiperise, ne diten e pare te hapjes se Kuvendit dhe, SIDOMOS, ne momentin kur Krimineli Sali Berisha u cua per te dale nga salla, do te kisha thirrur:
  Sali Berisha, Ndalo pak.

  Ne emer te Popullit, ne emer te te vrareve te 97-te, ne emer te te vrareve te Gerdecit, ne emer te te vrareve me 21 Janar, ne emer te Pupullit-Shqiperise-Demokracise te cilen e shkaterrove per 8 (23 vjet) vjet, ne emer te 1 Milion Shqiptareve:

  Jeni i arrestuar per Krime ndaj Shqiptareve!

  …dhe ne moment te hynin ne Parlament forcat e Policise dhe ti vinin prangat Kriminelit dhe Diktatorit me te ndyre te Historise shqiptare, Sali Berisha.
  Menjehere me te, une (Edi Rama), do te arrestoja Mediun dhe Luzim Bashen.

  Ne ate moment, une (Edi Rama), do te ploteso(ja)nte piken e pare te Programit qeverises, piken e pare per ate te cilen e votuan mbi 1 Milion Shqiptare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 9
      [name] => Editorial
      [slug] => editorial
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 9
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2165
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 9
      [category_count] => 2165
      [category_description] => 
      [cat_name] => Editorial
      [category_nicename] => editorial
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X