#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Belle Air pezullon fluturimet: Shkak, kriza ekonomike

belle airKompania Belle Air ka vendosur që të pezullojë fluturimet e saj. Shkak për këtë është bërë kriza ekonomike, si dhe fakti që llogaritë e kësaj kompanie janë bllokuar prej 18 ditësh.

“Pas tetë vjet operimesh të suksesshme nga Shqipëria drejt destinacioneve evropiane dhe anasjelltas, kompania Belle Air është detyruar të pezullojë përkohësisht fluturimet e saj.

Të ndodhur përballë një situate tejet të vështirë e kemi të pamundur për të vazhduar fluturimet. Arsyet që na çuan në këtë  pezullim janë situata e përgjithshme ekonomike, rënia e fuqisë blerëse, recesioni në tregjet kryesore ku operojmë, si dhe bllokimi prej më se 18 ditësh i të gjitha llogarive bankare të kompanisë Belle Air”, thuhet në një deklaratë të kompanisë Belle Air.

Në deklaratë thuhet se udhëtarët që kanë blerë biletë në këtë kompanie, do të kompensohen.

“Me ndihmën e kompanisë ajrore italiane Blue Panorama, u ofrojmë mundësinë e mbrojtjes nëpërmjet blerjes së biletës me një çmim tarife mbrojtje të gjithë pasagjerëve me bileta Belle Air, duke filluar nga 25.11.2013 nën markën Low Cost Blu Express të kompanisë Blue Panorama Airlines nga Tirana drejt Italisë dhe anasjelltas, ofertë që varet nga sasia e vendeve të mbetura në shitje dhe destinacioni i përzgjedhur. Për të vazhduar procedurat, ju lutemi telefononi në +355 42 390 111.

Të gjithë pasagjerët qe kanë prerë bileta nëpërmjet kartës së kreditit dhe që kërkojnë rimbursimin e biletave, duhet të kontaktojnë me bankat që kanë lëshuar këto karta krediti dhe të paraqesin kërkesën së bashku me referencat e biletës.

Për të vazhduar procedura të tjera rimbursimesh ju lutem kontaktoni në 355 42 390 390.

Të gjithë klientët Belle Air dhe kushdo që dëshiron të blejë një biletë nga Tirana drejt Bergamos (Orio Al Serio), Bolonjës, Milano Malpensa, Romë Fiumicino, Pizës, Venecias dhe Veronës dhe anasjelltas, mund të telefonojnë në qendrën e kontaktit Blue Express të Blue Panoroma Airlines +39 06 959 86666 ose të vizitojnë faqet web: www.blu-express.com, www.blue-panorama.com”, thuhet në deklaratë.

Kompania ndërkohë premton se do të rikonstruktohet, me qëllim rikthimin në treg.

53 komente në “Belle Air pezullon fluturimet: Shkak, kriza ekonomike”

 1. noka says:

  kompanie airline me pa lidhje me koti nuk kisha par 1 her kam hypur ne te dhe nuk i sugjeroj kujt qe ta bejn gje till me mir te shkoj ne likujdim fare ti hupet fara

  1. aaaaa says:

   Bellair kishte kohe qe pritej te falimentonte. Qendronte ne treg me nje manaxhim idiot , pa strategji e me marketing barinjsh qe se kane iden e tregut. Thjesht nuk PAGUANTE as taksa as detyrime ndaj kompanive qe bashkpunonte(aeroporti, karburanti,pastrimi etj). Shpresojme qe mos te krijohen me monopole zhvates ne Shqiperi. Te kemi kompani low cost sic ka edhe Prishtina , Shkupi apo Podgorica dhe Tivati. KUjdes se edhe Aeroporti Nene Teraza nuk eshte shpirtmadh sic ishte Nena Tereze por eshte produkt i nje manaxhimi egoist dhe monopol. Shqiperia meriton te pakten 3 aeroporte jo vetem nje dhe me taksat me te larta ne Europe.

 2. gjergji says:

  Pritej nga momenti ne moment falimentimi i belleair

 3. Nikiu says:

  S’mbante me uje pilafi thuaj pa leri justifikimet me krizen ekonomike. Kompania me arrogante ne Shqiperi e me tej. Mire ua bene!

 4. Hason Piloti says:

  Lulzim Bashka i paska rene pishmanit, kerkon ta legalizoj kompanin e tije te fluturimeve.Me ne fund e kuptoi se tregu i fluturimeve eshte konkurent, por kur do thoni ju, pikerisht pas humbjes elektorale te ketij viti!Suksese Kompanis se Re 🙂

 5. Xha Braho says:

  Eh, gjynah njerzit qe kane udhetuar me kete kompani plehre, qe pervecse jane zhvatur duke patur gjithmone cmime me te shtrenjta se kompanit e tjera me dinjitoze, por jane sorollatur si u ka dashur qejfi ketyre plehrave. Uroj te mbyllet 1 ore e me pare.

 6. Arturi says:

  Gjej shesh e bej pershesh!

 7. Kendveshtrim tjeter says:

  Kane filluar te bejne “shitje” te kompanive,duke formuar te reja me emra te tjera,me “administrator” te punesuar.

 8. muli says:

  hajduet hajdut ,keta kane nga 75 te trafikut ne rinas apo tani qe paguajne taksat tamam ja mbathin ndalojini hajdutet …..ku jane ato sgtjuardeshat pse nuk bejne greve,i hodhi ne rruge lul basha MERDA DI UOMO

 9. hasani says:

  eshte shume e thjeshte arsyeja.duke dashur te shmangin gjithe taksat e papaguara qe do ftohen shume shpejt per te paguar,kjo eshte menyra me e mire per ti shmangur.vetem njerez mos harroni,se qe te realizohet kjo,dhe nga sa duket nga rruga e nisur do realizohet,kane dhene ndihmesen e tyre dhe drejtuesit e rinj,,,,,,,,,,,
  please drejtuesa te rinj mos na konsideroni kaq naiv,te pakten neve qe ju votuam dhe qe ju mbeshtesim akoma.

 10. jango says:

  ne te gjithe boten trufatoret futen ne burg pastaj falimentojne .kurse ne shqiperi ndodh e kunderta . dhe mbasi te kaloj pak kohe rikthehen me prestanome tjeter per te rifilluar vjedhjet nga e para ,po kane nglelur me njerez me sado pak dinjitet dhe ndershmeri ne shqiperi?

 11. ikandeja says:

  Normal qe kjo kompani aspak dinjitoze ne sherbimet e saj dhe me çmime disa fish me te larta se kompanite “low cost” nuk mund te mbijetonte veçse nen nje regjim monopolist dhe klientelist!
  Jepuni te drejten dhe kompanive te tjera te operojne ne Shqiperi. Hiqini monopolet!

 12. Konti says:

  O ju kompania serioze po ju kur paskeni qene ne krize pse na dhuronit udhtime falas per militantet ( pabuksat ) e PD

 13. IMMI says:

  E cfare qendron puna per fluturimet prej Kosove per destinacione te ndryshme ne Europe? Per keto fluturime nuk ka rrezik, apo do ti ngjane edhe ketyre nje kob i ngjashemß

 14. drinni says:

  Lajmi i dyte me i mire qe kam deguar per ket vite per PD E SALI FAZLIQIT DHE LUL FAZLIQIT

  I pari lajme ishte kur ja futen SALI FFAZLIQIT DHE LUL FAZLIQIT qytetaret me 1 milion vota e 23 qershor.#

  Dhe i dyti lajme, shuarja e Bell airit te Sali dhe Lul Fazliqit

 15. IH says:

  Im atë ka një bilet të Bel Air për në dhjetor. Kompania dhe shteti shqiptar me këtë sjllje nuk kanë bërë një gjest serioz.

  SHTETI DHE KOMPANIA DUHET TË DËMËSHPËRBLJENË QYTETARËT!

  1. Epirioti II says:

   Nuk lidhje fare shteti ketu IH. Yt ate eshte viktime e disa mashtruesve (dhe vraseve kur ja u do puna) ordinere.

   Shteti eshte viktima me e madhe ne kete mes sepse Belle Air i ka borxh taksat qe nuk paguante ne kohen e Berishes dhe qe nuk pranon ti paguaje as tani. Kushedi sa borxhe i ka edhe Aeroportit te Tiranes.

   Nuk ka falimentuar Belle Air, eshte thjeshte pangopshmeria e Lul Bashes dhe Argites per te vjedhur pa fund.

 16. vlonjati says:

  keta kan cmimet me te larta ne bot si ka mundesi te falimentojn?ishalla zhduket dhe vjen ndonje kompani me ekonomike. si ka mundesi qe biletat rom athin kushtojn gjysmen e rom tiran

 17. Aleksander says:

  Ishte nje kompani e piste qe grumbulloi Para dhe pastroi Para Argita Basha. Ndersa me falimentimin po vjedh Para. Me parat e lara dhe Te vjedhura do hapi nje kompani Te re fluturimi. Nuk jam udhetuar kurre me kete kompani. Nuk xoja Te behesha pis.

 18. Argita_B says:

  Nje sukses made in Albania e drejtuar nga njerez medioker dhe qe e bazuan çdo qe te grabtja e klientit, trajtimi me arogance, papergjegjshmeri. Me vjen keq per punonjesit, po pronareve me behet qejfit se kane çfare meritojne.

 19. norton says:

  HAJDUT TE NDYRE , MUND TE BLESH BILET AKOMA NE INTERNET RACE E QELBUR BASHA E CO

 20. Geri says:

  Dhe ju Mero sapo moret nje reklame nga Belle Air nuk shkruan me askund qe kjo ishte kompania e lidhur pas Lulzim Bashes. Transparenca tuaj qenka per noten 10 😛

 21. Kopenhagen says:

  Tema,
  te pakten hiqni reklamen e “Belle Air” nga faqja juaj.
  Nga momenti qe pashe ate reklame, kam filluar t´ju hedh vetem nje sy perciptazi.
  Paraja hedh ujin perpjete.

 22. arben hasani says:

  jemi dakord qe i pezullon fluturimet por nuk kuptojme se perse pranon prenotime dhe pagesa on line serish kjo kompani? kush e lejon?
  http://dielli.al/lajme.php?id=22285&k=177

 23. Fatmir says:

  vate dhe kjo pune,s’ka me qeveri qe te paguaj shpenzimet e aeroporteve,hapesirave ajrore dhe te tjera taksa vendeve ku operonte “berish-basha airline”,,,,,,MONOPOLIT i erdhi fundi !!!!!!!!!!!!!!!!!

 24. Toni Belle Air says:

  Bobooooo,
  Kush e di sa osht merzit Lulja!
  http://goo.gl/UAITgJ

 25. SerbiaUrdheronnga lart! says:

  Bravo Ilir Meta, ja ke blere aksionet Lulkes?? Hajde rruga e mbare ju qofte tani mbajeni dhe 20 vite sa te keni pushtetin. Suksese….

 26. SerbiaUrdheronnga lart! says:

  Lule po iken?? do e lesh baben vetem me duket?? Ku do ta mbathesh ore i uruar, ti keq me miletin, keq me kunatin, keq me gjyshin, keq me PEden, keq me te gjithe ore injorant, o fytyre debile…hajde se burgun e ke hak po merr gruan e kalamj ne burg te rrini bashke atje o bunder mendove se ishte jeta te vrasesh e te vjedhesh e???

 27. REA says:

  kompani hajdute , arrogante sepse kujtonte se nuk do kishte me konkurence.Bota eshte me rrota

 28. ylli says:

  vjedhje qytetarve qe ka bo kjo kompani dhe ka bo miliarda cmime super te shtrenjta
  nga italia per rumani bileta me 20 euro nga gjermania ne itali me 15 euro pyesni dhe do bindeni c far oferta ka europa
  europianet rroga minimale 1500 euro ne muaj ketu rroga minimale 100 euro ne muaj c far mirqenie kane europianet dhe prap biletat e trenave dhe avioneve i kane lire se mendojne per qytetaret aviona e trena super
  beler aviona cop cop dhe cmime te shtrenjta dhe eliminoi dhe kompanit e tjera qe ishin ne treg pushtoi gjith tregun shqiptar e boni monopol s nuk lejoi kompani te tjera te futeshin ne shqiperi dhe ato 2 te tjerat i hoqi
  sa me shume kompani ne shqiperi aq me konkurenc dhe biletet bien vetvetiu po ne s kemi shtet e sidomos sindikata sepse sindikatat jane ato qe cojne qytetaret ne protest si ne kete rast bllokimaeroporti dhe biletat ulen vet ose sherbimi i kulturuar kunder monopoleve etj etj pra na kane munguar dhe na mungojne sindikatat i vetmi vend ne bote pa sindikata por njerzit presin nga partit akoma

 29. VLTR says:

  Belle Air, kompania ne pronesi te Lulezim Bashes, zhvilloi nje konkurrence te pandershme duke e kthyer fluturimin e linjave te tjera kombetare ne nje monopol te vetin, cka bente te percaktonte cmimet dhe t’i lejonte vetes mungesen e theksuar te korrektesise me udhetaret.

  Ajo cka eshte interesante dhe mendoj se qeveria e ka parasysh eshte se sa kjo kompani, qe i perkt familjes, ka qene korrekt me shtetin, dmth sa ka paguar taksat. Te shohim.

 30. kosovari X says:

  Ra Lulzim Basha nga pushteti ra edhe kompania “Belle Air”…!

 31. konsumatore says:

  ne keto numra nuk pergjigjet njeri…bejne mire te ngrene telefonat hajdutet e m…

 32. Ajdin Kuksi says:

  Belle Air,nje kompeni hajdutash me ne krye Lulzim Bashen.
  Ku shkoj Albania Air,e futi ne xhepe Luli.?
  Kjo kompani muti ka figuru si firma Shqiponja e Sali Berishes kur fornizonte Sllobodanin me nafte per te vrare tanksat Serbe Kosovaret.
  Kure i iku Saliut pushteti ne 1997 kjo kompani dha se falementova.
  E gjithe kjo behet per te humbur gjurmet e vedhjes

 33. moni says:

  Dihet gje pse i kane bllokuar llogarite?

 34. besa says:

  hohohohoho Lul Basha ngeli pa kompani ajrore tani.Le te sjelli falas prap nga Europa perendimore votues te sigurte

 35. Interisti Milano says:

  Keto plehra, i mblodhen eurot e emigranteve kane 2 muaj e tani shpallin faliment, Shqipetareve ja ka me te futur qeveria e saj, o Edi po mire more zoteri prape krahun emigranteve?? A e di sa miliona ka marre belleair per periudhen 15 Dhjetor – 20 Janar, po pse more na keni tallur?? pse More te paturpshem?? pse gjakun tone do vidhni ju o te pafytyre?? Ju duheni var prej gjuhe te gjitheeeeeeeeeeee

 36. mali says:

  kompani shkerdhate..

 37. Gazi says:

  Bo bo bo bo na moren ne qaf. Kisha per te ik ne shqiperi neser ne oren 6 te mengjesit nga anglia ne shqiperi.

  Po tani si i behet per compesimet se numran nuk funksionoken me. Ato ropt ku ti kesh o Lulzim Basha

 38. Interisti Milano says:

  O mero hiqe reklamen e ketyre hajduteve, si e le?? ato te falimentuar?? cbehet ne kete vend?? Vendose me shirit te zi, o mik, o lule ku do shkosh tani?? ojh lulja jone kurveeeeeeee, kalamajte copa to befshin me ty, grua kunat e vjerr e cke ne shtepi o bushter si ste vrasin me thonj o kurve e ndyreeeeeeeeeeeeee

 39. tik says:

  I kishin bërë llogaritë me Saliun për të kompensuar udhëtimet me votues të PD-së, dhe i doli basti huq.

  Edhe njëherë, të ndërtosh biznes të varur nga politika keta pasoja ka. Nejse, kjo kompani e falimentuar ka qenë pavarësisht se krijoi monopol në aeroportin e Rinasit.

 40. Vlora says:

  Mos harroni vijen e kuqe te Amerikaneve. Ky eshte vetem fillimi!

 41. akiro says:

  Kur mbyllet nje kompani (mbi te gjitha kur eshte kombetare) eshte gjithmone nje problem. Vlen per nepunesit, per qytetaret dhe per imazhin e vendit. Kur ndodh ne itali, per shembull problemi alitalia, behet nje ceshtje kombetare dhe medja eshte me prezente ne te kuptuarit se mungon nje ure kalimi (ndoshta e vetmja shqiptare) qe do duhet te funksionoje per qytetaret shqiptare dhe per turizmin. Kush do te zevendosoje trafikun ajror tani? ..problem..

 42. E says:

  Ju lutem tema azhornoni informacionet mbi kte teme eshte krijuar panik tek udhetaret qe kishin pronotuar si do shkoje puna e demshperblimeve.

 43. as,as says:

  Kam udhetuar disa here me BelleAir. Mire oret e gjata te pritjes neper aeroporte, por duhet te duronim edhe turinjte e stjuardesave qe silleshin ne menyren me te keqe te mundshme. Te pakten te ktheje parate e biletave te pronetuara.

  1. LORA says:

   Problemi je ti,qe nuk te paska mjaftuar vetem nje here.

 44. Ben says:

  Nuk mund te shtoja me teper se akiro, por eshte fatkeqesi per ekonomine e nje vendi mbyllja apo falimentimi i nje bisnesi.
  Harrohet qe ka njerez te punesuar,taksa apo tatime ,qe i vinin ne ndihme ekonomise shqiptare.
  Qeverite tek ne,si dje edhe sot jane populiste dhe ferkojne duart,kur kundershtaret “bien”.Ne,ekstremisht te politizuar ,harrojme se te ardhurat qe vileshin nga ai bisnes paguheshin per te papunet,buxhetoret,apo per gjera te tjera ne sherbim te popullit.
  Sadopak qe ishin,nese dikush thote se paguante shume pak.
  Eshte per te ardhur keq!

  1. LORA says:

   Ku i more vesh ti te ardhurat (taksat ) qe paguante kjo mender-kompani???
   Gerdeci ka pese vjet dhe ende nuk thuhet e shkruhet kund,se sa tvsh i eshte paguar shtetit per ate biznes kriminal.
   Nuk ka sgje per te “ferkuar duart” nga kjo histori qe lendon njerez krejt te pafajshem.Bej kujdes kur shkruan,Ben.

 45. ilir metta says:

  shoke shqiptare!me nderrimin e kurvave ,nderron ç’do gje,,belleair,nuk kishte cilesi,por per xhepat e fukarait ka qene shume komod,,te gjendesh prane..nuk e di ,,,keshtu do ndodhi edhe me “digitalb”,mos e blini me se do e hani..ishte i leksit dhe dukes,,,tani duan te hane te tjeret…ehhh gjithmon na kane marre neper kembe,,edhe vete shqiptaret..

 46. ASTRIT TUDA says:

  po i pergjigjem te gjithe shqiptareve te pafajshem kjo qeveri eshte njesoj si ata legenat e meparshem po ti o minister ne shtator pse nuk lajmerove popullin mbi situaten e bellair apo ke mare ndonje sarf me lek po keshtu thone rimbursim po me albanian airlines e albatros nuk po ishoh parate po ne nuk kemi shtet iku nje legen e erdhi nje govate dome thene iku muti e erdhi kaka

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82154
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82154
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 7
      [name] => Ekonomia
      [slug] => ekonomia
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 7
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 5232
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 7
      [category_count] => 5232
      [category_description] => 
      [cat_name] => Ekonomia
      [category_nicename] => ekonomia
      [category_parent] => 3
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34805
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34805
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X