#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

RRËFIMI: Si më përndiqte Sigurimi, flinin në pemë e avlli për të më ruajtur

sala.jpg

Nga Andrea Danglli Edhe pse tashmë kanë kaluar 26 vite nga rënia e sistemit diktatorial, ish- të përndjekurit janë në betejë të vazhdueshme për të zbuluar se çfarë ka ndodhur me të shkuarën e tyre. Kush i tradhtoi besimin? Pse u dënuan? Cilat ishin rrënjët e komunizmit? Në një rrëfim të sinqertë për gazetën “TemA”, […]

Read more

FOTOT/ Duke “thyer xhama e çpuar goma” ndër vite…

pd-7.jpg

“Thyeni xhama, çponi goma, merrini zvarrë”. Kështu thoshte Lulzim Basha ditën e djeshme, duke kërkuar që kjo gjë të niste me drejtorin e RTSH-së. Pas thirrjes së Bashës, në rrjet ka nisur humori, ndërsa TemA sjell dhe fotot kur PD thyente xhama e çponte goma në ’98-n. Vetëm se atëhere e bënin me antitank!

Read more

Familjet anti-komuniste kujtojnë ‘Vdekjet e Martirëve’

aferdita-gjuraj.jpg

  Kur Shqipëria nderoi familjet e disidentëve në mërgim, të stërvitur nga CIA për të rrëzuar regjimin komunist, medaljet kthyen kujtime të një përpjekjeje të dëshpëruar që përfundoi me tradhti dhe vdekje. Nga Fatjona Mejdini Rreth 64 vjet pasi parashutistët e fundit të Kompanisë 4000 – një grup disidentësh shqiptarë të trajnuar nga CIA për […]

Read more

Mars 1997, si u vunë Forcat e Armatosura nën komandën e Shërbimit Sekret. Urdhëri për ngritjen e avionëve “MIG” kundër Jugut

mig.jpg

Nga Ylli Polovina Sali Berisha në Berat. lajmet gumëzhijnë -Në rast se presidenti ka ardhur dhe ne nuk na kanë lajmëruar, kjo do të thotë se duhej të ishte pikërisht kështu- foli komandanti pa e parë në  sy shefin e shtabit. Në Berat kishte kryer një vizitë të shpejtë kryetari i shtetit dhe baza ajrore […]

Read more

LETRA e rrallë nga Arkivi i Austrisë/ Bajram Curri, patrioti shqiptar që vuante nga lakmia për para

bajram-curri.jpg

Një përshkrim i figurës së Bajram Currit nga ana e konsullit austriak August Kral në një letër dërguar konsullit të përgjithshëm Alfred Rappaport. Dokumenti gjendet në arkivin politik të Arkivit Shtetëror Austriak dhe është dëshmi që tregon sa hollësisht i kanë njohur diplomatët austriakë politikanët shqiptarë të asaj kohe. «Përfaqësuesit në Shkodër. 1918. Kral drejtuar […]

Read more

Kur ika për t’i shpëtuar dhunës së majit të ’96-s (një kujtesë për ‘dashnorin’ e votës së lirë, Sali Berisha)

peshkopi.jpg

26 maji1996, vjedhja masive e votës, dhuna me përgjakje si të kishin përballë serbin e jo vëllain, motrën, komshiun, do të shtronin rrugën e një diktature të panjohur në Shqipëri, diktaturën e komunistëve dhe bijve të tyre të kthyer në demokratë. Sot u hodha një sy faqeve të ditarit, shënimeve shkurt, disa prej ë cilëve […]

Read more

FOTOT e rralla/ Ana tjetër e diktaturës: Femrat shqiptare në komunizëm…

grate-21.jpg

Një album i porositur nga Këshilli i Përgjithshëm i Bashkimit të Grave të Shqipërisë botohet në vitin 1972 nën titullin “Poemë për gratë shqiptare”. Në kopertinën e tij shkruhet se është një botim me ilustrime dedikuar femrave shqiptare. Ideja e përgjithshme është: gruaja në të gjitha frontet e jetës. Të gjitha sqarimet e pamjeve në […]

Read more

FOTOT/ Edi Rama: Këmisha me lule, pardesyja e bardhë e dhjetorit dhe pallto e zezë e betejave me Berishën

rama-13.jpg

Fotografi të rralla të kryeministrit/ “Kostumet” e  liderit të PS-së, kur rrëzohej diktatura, në sallat e refleksioneve me studentët e deri tek betejat me kundërshtarin Berisha Kishte veshur këtë këmishë me lule, në mitingun e PD-së në fund të dhjetorit 1990. Ishte koha kur Edi Rama fliste për  “Çetën plakë”, e kur e kishte cilësuar Luftën […]

Read more

Kush ishte Imzot Prenk(Primo) Doçi, abati i Mirditës. Ja çfarë shkruan Edi Rama

doci.jpg

Kryeministri Edi Rama në rubrikën e tij në Facebook, Amarcord ka përkujtuar Imzot Prenk Doçin, abatin e Mirditës. AMARCORD 100 vjet më parë kthehej në shtëpinë e Atit një shqiptar i pashoq, abati i Mirditëve, siç quhej në epokën kur jetoi, Imz. Prenk apo Primo Doçi. Me një zell të rrallë atdhetar dhe misionar, një […]

Read more

INTERVISTA/ Ismail Kadare: Lubonja shpifës ordiner, Zylyftar Ramizi foli kundër meje kur…

lubonja-dhe-kadare.jpg

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njëri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, dhënë për Mentor Nazarko në Konica.al, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon në intervistën për Konica.al raportin e tij me Enver […]

Read more

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82454
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82454
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 15
      [name] => Dossier
      [slug] => dossier
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 15
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 1531
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 15
      [category_count] => 1531
      [category_description] => 
      [cat_name] => Dossier
      [category_nicename] => dossier
      [category_parent] => 0
    )

  [2] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 6
      [name] => Kronika
      [slug] => kronika
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 6
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 3
      [count] => 16284
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 6
      [category_count] => 16284
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kronika
      [category_nicename] => kronika
      [category_parent] => 3
    )

  [3] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 1
      [name] => Kryesore
      [slug] => kryesore
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 1
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 34841
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 1
      [category_count] => 34841
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kryesore
      [category_nicename] => kryesore
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X