#NdihmoniAnxhelen/ Jepni edhe ju kontributin tuaj sado të vogël per ti rithyer buzëqeshjen /Anxhela Nocka. Kliko Ketu
mbyllet per 10 sekonda ose kliko X

Ekspozita e Ramës në Firence mbledh politikanë dhe artistë. Rama mungoi

rama-17.jpg

Është hapur këtë te premte, në Galerinë e mirënjohur të artit “Eduardo Secci” në Firence, ekspozita personale e kryeministrit Edi Rama. Dritare.net mësoi se  kryeministri nuk ishte i pranishëm në inagurim, megjithëse ishte parashikuar prania e tij dhe biseda me kritikë e njohës arti. Ai ka qenë në Vlorë, dhe ndërsa çelej expo e tij […]

Read more

VIDEO/ Intervista e Dritëro Agollit dy muaj para se të ndërronte jetë: Nëse kthehem në qenie tjetër, zgjedh kalin!

agolli-3.jpg

Në një bashkëbisedim me analistët Shpëtim dhe Mentor Nazarko, vetëm dy muaj para ndarjes nga kjo jetë, shihni shkrimtarin Dritëro Agolli ashtu si nuk e keni parë. Video është bërë në banesën e tij, vetëm pak pasi ai mbushi 85-vjeç, teksa bisedon së bashku me vëllezërit Nazarko; Kali, apo gomari, cili është më i zgjuar”, […]

Read more

INTERVISTA/ Ismail Kadare: Lubonja shpifës ordiner, Zylyftar Ramizi foli kundër meje kur…

lubonja-dhe-kadare.jpg

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njëri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, dhënë për Mentor Nazarko në Konica.al, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon në intervistën për Konica.al raportin e tij me Enver […]

Read more

Shqipëri-Serbi marrëveshje për kulturën, ministri serb Vukosavljevic: Moment historik

7-1.jpg

Konferenca e tretë mes ministrave të kulturës së Evropës Juglindore është përmbyllur me firmosjen e një marrëveshje bashkëpunimi mes Serbisë dhe Shqipërisë. Ajo u nënshkrua nga ministria Mirela Kumbaro dhe homologu i saj Vladan Vukosavljevic. Fokusi i saj ishte vendosja e urave të komunikimit kulturor dhe realizimin e politikave në art – kulturë dhe trashëgimi […]

Read more

Bashkëpunimi kulturor/ Shqipëria nënshkruan për herë të parë marrëveshje me Serbinë, dakordësi edhe me Greqinë

Ministria e Kulturës së Shqipërisë, në përfundim të  Konferencës së tretë Ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qendrueshëm” ka firmosur marrëveshjen e parë për bashkëpunim kulturor me Serbinë. Qëllimi i këtij programi bashkëpunimi kulturor është të zhvillojë dhe mbështesë bashkëpunimin kulturor mes institucioneve dhe organizatave të ndryshme të të dy vendeve, në shkëmbimin e […]

Read more

Rama: “Rritëm buxhetin për kulturën”

  Kryeministri Edi Rama, ishte sot i pranishëm në konferencën ministeriale me titull “Nxitja e kulturës për zhvillim të qëndrueshëm”, ku deklaroi se qeveria rriti buxhetin për kulturën, por nuk është asnjëherë mjaft. “Programi ynë i Rilindjes Urbane kërkon të ringjallë hapësirën publike. E bukura është shumë e rëndësishme në raport me nevojën tonë për të […]

Read more

Dritëro Agolli dhe “Njeriu me top” i Luznisë së Dibrës

agolli-2.jpg

Ai, Dritëro Agolli, poeti, shkrimtari, njeriu, e donte Dibrën dhe dibranët. Sa herë jam takuar me Të, në mjedise të ndryshme në Tiranë dhe në Athinë, në shtëpinë e Tij gjithnjë derëhapur për të gjithë, fjalën e ka përcjellë në Dibër duke kujtuar me dëshirë njerëz dhe vende, duke i përmendur me emër e mbiemër. […]

Read more

INTERVISTA/ Ismail Kadare i përgjigjet Lubonjës: Glorifikim Enverit? E vërteta për mbledhjen e 81 partive komuniste në Moskë

kadare-1.jpg

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njëri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, dhënë për Mentor Nazarko, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon raportin e tij me Enver Hoxhën, personazh i romaneve të tij, […]

Read more

Sekuestrimi i objekteve të vjedhura në Apolloni/ Kumbaro: Ndëshkim për këdo që guxon të prekë pasuritë kulturore! Ruajtja e tyre, detyrë e të gjithëve!

IMG_4466.jpg

Duke vlerësuar punën e bërë nga Ministria e Brendshme dhe gjithë strukturat e Policisë së Shtetit për sekuestrimin e objekteve të vjedhura në gërmimet e bëra në Apoloni dhe kapjen e autorëve, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro tha se mbrojtja e pasurive kulturore të vendit tashmë është një strategji kombëtare, por ruajtja e tyre është […]

Read more

Array
(
  [0] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 3
      [name] => Aktualitet
      [slug] => aktualitet
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 3
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 82394
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 3
      [category_count] => 82394
      [category_description] => 
      [cat_name] => Aktualitet
      [category_nicename] => aktualitet
      [category_parent] => 0
    )

  [1] => WP_Term Object
    (
      [term_id] => 21
      [name] => Kulture
      [slug] => kulture
      [term_group] => 0
      [term_taxonomy_id] => 49
      [taxonomy] => category
      [description] => 
      [parent] => 0
      [count] => 2355
      [filter] => raw
      [cat_ID] => 21
      [category_count] => 2355
      [category_description] => 
      [cat_name] => Kulture
      [category_nicename] => kulture
      [category_parent] => 0
    )

)
Top
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
X