FOTOT/ Armë, viktima, të plagosur dhe shkatërrim: Realiteti i errët i Luftës së Parë Botërore

6 Nëntor 2018, 15:10Dossier TEMA
FOTOT/ Armë, viktima, të plagosur dhe shkatërrim: Realiteti i

Realiteti i errët i Luftës së Parë Botërore është kujtuar nëpërmjet një serie prej 100 fotosh me ngjyra në kujtim të 100 vjetorit të përfundimit të konfliktit. 

Pamjet e pabesueshme tregojnë një nga luftëtarët e ushtrisë Mbretërore angleze duke shtyrë një kamion të mbushur me predha në vitin 1917 dhe një ushtar britanik që ndihmon një të burgosur gjerman.  

Në një tjetër fotografi pikante, oficerët britanikë përballë atyre gjermanë në vitin 1917.  

Po ashtu në një prej fotove duket dhe Mbreti George V, që ulet pranë një komandanti ushtrie në Francë.

Procesi për të risjellë imazhet nga bardhë e zi me ngjyra u krye nga Tom Marshall. (TemA) 

2 komente në “FOTOT/ Armë, viktima, të plagosur dhe shkatërrim: Realiteti i errët i Luftës së Parë Botërore”

  1. ? says:

    S’do ketë mbijetues në luftën e arrdhshme. Ti mua apo unë ti.,epo gëzuar

  2. rexha 10 says:

    EPO RRADHES TJETR KURE TE KETE LUFTE MOSE SHKOI ASNJERI,SE NUKE PO SHKONI ME MORE VALLE SI NE DASEM,
    APO JO zoti MERE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje