"Dashuri në Tiranë", zbulohet takimi i ngrohtë i Enverit me Li Hsien Nienin dhe disa dyshime

30 Prill 2019, 10:22Dossier TEMA
"Dashuri në Tiranë", zbulohet takimi i ngrohtë i

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka publikuar një fotografi ku shfaqet ish lideri i Kinës Li Hsien Nien, në një takim të “ngrohtë” me diktatorin Enver Hoxha në Tiranë.

Ndër të tjera historiani shkruan:

“1969/Dashuri në Tiranë!

U zgjidhën kreditë me Kinën motër (fotoja është e deklasifikuar dhe botonet me autorizim të shoqatës së miqësisë Kinë-Shqipëri dhe veteranëve komunistë të luftës, të lindur gjatë ose pas luftës ?????)”, ironizon Dervishi. (TemA)

5 komente në ““Dashuri në Tiranë”, zbulohet takimi i ngrohtë i Enverit me Li Hsien Nienin dhe disa dyshime”

 1. spartak says:

  O bir nona . Po këto që duan të na paraqesin Li Hsien Nienin , Kryeministrin e Kinës pas Çu En Lait , sikur është Mao Ce Duni , paskan qenë vetëm me 7 vjeçare dhe të pa dalë orej katundi fare .
  Dije mirë o ti që shkruan , se Mao Ce Duni s’ka ardhë kurrë asnjëherë në Shqipëri .

 2. Laert says:

  Ky nuk eshte Mao ce Dun. Ose ju ose Dervishi ja keni futur kot.

 3. Moisi Golemi says:

  1/10 e arritjeve që bëri Enveri me Kinën, të bënit ju me Kinën sot. Dhe do e shihnit ku do ishim tani.

 4. Pashk says:

  Cfare “shikon” dervishi pertes kesaj fotoje? Kredite kineze kane qene 3 here me shume se ato te bllokut sovjetik dhe me interes me te ulet!

 5. Grigor says:

  O Katriot Idioti.
  Nuk kr “zbuluar” gje, se keto i dine edhe fshataret me te humbur ne Shqiperi. Po ti nuk ke faj. Ti edhe fshatar i humbur nuk je. Je katunar me dhi, njesoj si lideri historik i PD-se. Por kujdes, mos e shaj shume Enverin, se do zemerosh Katunarin Sali, qe e ka idhull, dhe ai eshte Katunar me I keq se ty. Ti je debil i pademshem, ndersa ai eshte katunar i zgjuar por kriminel.
  Tani, qe te kuptosh idiotesite e tua, shko ne Google dhe shiko fotografite nga vizita e Niksonit ne Kine ne vitin 1972. Katunar.
  Nuk ka mbetur gje qe te zbulosh ti or kungull. E vetmja gje qe zbulon ti eshte injoranca jote.
  Vjen e na thua tani mbas 30 vjetesh: “Ore, e dini ju? Enveri ka qene komunist dhe kishte marredhenie te mira me Kinen!”
  Jo mor Jo! Me gjithe mend?
  A ti je rrotë ore!
  Me keto gjera qe shkruani ti dhe ai gomari Agron Tufa, po beni te kunderten e asaj qe kerkoni te beni. Ju po zhvleresoni krimet e diktatures komuniste, sa qe njerezve nuk do t’u beje pershtypje më, dhe sa here te lexojne diçka per Enverin te kesaj natyre, do ta injorojne dhe do nderrojne faqen. Por meqenese natyra nuk lejon boshllek, ky do mbushet me propafanden e zgjuar, indirekte, se “atehere kishte rend, kishte qetesi, kishte aresim shendetesi, pune”.
  Pa e permendur fare Enverin, kjo propagande ze vend, sepse keto ishin te verteta relative, qe oa dashur, behen absolute nfa shkrimet e tua prej idioti.
  Me fal, se te lashe vetem. Edhe te idiotit Tufa.
  Por ama, siç thoshte edhe Jocan Bregu i shkrete, qe keni qene fashiste, ate mbajeni. Nuk jua heq njeri ate. Ne shtate breza, bashkepunetore te fashizmit dhe tradhetare re atdheut do mbeteni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje