Djegia e fshatrave shqiptare nga ushtria serbe: Një dokument austriak nga 29 tetori i vitit 1912

28 Gusht 2020, 20:28Dossier TEMA

Diplomati austro-hungarez Tibor Pözel von Viranyos më datën 29 tetor 1912 raportonte si vijon nga Shkupi:

“Këtu erdhi Jonus Salih Nehaje nga fshati Luboten dhe u ankua se ushtarët serbët, nën udhëheqjen e bashibozukut, po i djegin dhe plaçkitin fshatrat shqiptare.

Kështu, dje u dogjën fshatrat Luboten dhe Rasta.

Te i lartpërmenduri u dogjën:

1600 dele

173 dhi

123 kuaj

40’000 okë drithë, 300 okë tëlyen, 200 okë lesh, 200 okë fasule dhe 100 okë oriz si dhe tri shtëpitë e tij.”

Përktheu dhe përgatiti: E.R.

1 komente në “Djegia e fshatrave shqiptare nga ushtria serbe: Një dokument austriak nga 29 tetori i vitit 1912”

  1. Ali Asllani nga Vlora says:

    Seriozisht e keni??? Histori eshte kjo???? O Meroooo jane meruar fare keta gazekaret e tu.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje