Bill Gates: Polarizimi politik mund t’i japë fund të gjithave dhe madje mund të çojë në një luftë civile

25 Shtator 2022, 15:34Bota TEMA

Bill Gates: Polarizimi politik mund t’i japë fund të gjithave

Bill Gates zakonisht fokusohet në çështje si varfëria dhe sëmundjet infektive, ​​por një problem tjetër në mendjen e tij është polarizimi i politikës amerikane.


“Unë e pranoj se polarizimi politik mund t’i japë fund të gjithave, dhe një luftë civile,” tha ai së fundmi në bisedën e tij në Samitin e këtij viti të Forbes 400 mbi Filantropinë. ” Nuk do t’i devijoj paratë e mia për këtë, sepse nuk do të dija si t’i shpenzoja.”

Polarizimi politik, thotë ai, shkon dorë për dore me një çështje tjetër: përhapjen e dezinformatave.


“Polarizimi dhe mungesa e besimit është një problem,” vazhdoi ai për Forbes. Gjatë viteve, Gates dhe ish-bashkëshortja Melinda French Gates kanë dhuruar miliarda për kërkimin, zhvillimin dhe shpërndarjen e vaksinave përmes fondacionit të tyre.

Gates ka qenë subjekt i teorive konspirative që pretendojnë se ai vendos mikroçipe në vaksina për të gjurmuar njerëzit. “Njerëzit kërkojnë zgjidhje të thjeshta [dhe] e vërteta ndonjëherë është disi e mërzitshme. Kushdo që ka inovacione të mira në reduktimin e polarizimit, duke e bërë të vërtetën të jetë po aq interesante sa gjërat e çmendura, do të ia vlente të investohej”, tha Gates për Forbes.

Lista e leximeve verore të Gates për këtë vit, të cilën ai e shpalli në qershor, përfshin “Pse jemi polarizuar” nga Ezra Klein.

“Unë jam përgjithësisht optimist për të ardhmen, por një gjë që e zbeh pak këndvështrimin tim është polarizimi në rritje në Amerikë, veçanërisht kur bëhet fjalë për politikën,” shkroi Gates në atë kohë në një postim në blog për zgjedhjet e librave të tij.

Gjithashtu gjatë bisedës kryesore të Forbes, Gates tha se ai dhe ish-gruaja e tij, Melinda French Gates, shpresojnë të mbajnë fondacionin e tyre bamirës në funksionim për 25 vjet të tjera për t’u fokusuar në trajtimin e sëmundjeve infektive.

 

3 Komente

 1. f
  fukaraji22

  Me mostra si puna jote me kompani dhe politikane te calcifikuar dhe te korruptuar me siguri qe Amerika po shkon ne rruge te luftes civile, mos akuzoni vetem krahun e djathte por te majtet jane tipik qe hedhin guri dhe fshehin doren.....pastaj vjen rradha e "elites" se milionereve e bilionereve qe pasi kane "rregulluar" te gjithe punet per USA mendojne dhe per globin....!!!!!!..........

  1. L
   Leonardi

   Ky qe kur u nda , karlliqe shkruan .....se cpati ne tru te vogel , se dihet nga te gjithe qe nga zgjuarsia e teprt kalon ne psikopati ...kohet e fundit vetem versione vari lesht na nxirte per covid 19, na hoqi trurin ...

   1. a
    anti25642654censurë

    leo e fuk për ju e ke,por si duket ju asqë i keni rënë në të!! skeni faj "kur u ndanë aq ju ranë"!!bile ju morët dhe më pak!thatë se peshon shumë dhe nuk keni qef të lodheni duke mbajtur tru të tepërt mbi shpatulla!!

   Lini një Përgjigje