Henry Kissinger: Diplomati përçarës, që u ngrit mbi çështjet botërore. U nderua me Çmimin Nobel për Paqen dhe u dënua ashpër si kriminel lufte

30 Nëntor 2023, 10:39Bota TEMA
Henry Kissinger: Diplomati përçarës, që u ngrit mbi

Nga Vitjon Nina

Henry Kissinger – i cili ka vdekur, në moshën 100-vjeçare, në shtëpinë e tij në Connecticut – ndau opinionin publik në dysh.

Një praktikues i përkushtuar i “realizmit” në marrëdhëniet me jashtë, ai u nderua me Çmimin Nobel për Paqen dhe u dënua ashpër si kriminel lufte.

Si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare i SHBA-ve dhe Sekretar i Shtetit, ai ndoqi me energji politikën e detentimit – e cila shkriu marrëdhëniet me Bashkimin Sovjetik dhe Kinën.

Diplomacia e tij ndihmoi në përfundimin e konfliktit arabo-izraelit të vitit 1973; dhe negociatat e Marrëveshjes së Paqes të Parisit e nxorën Amerikën nga makthi i saj i gjatë në Vietnam.

Por atë që mbështetësit e tij e përshkruan si “Realpolitik”, kritikët e tij e dënuan si të pamoralshme.

Ai u akuzua për – të paktën – mbështetje të heshtur për grushtin e përgjakshëm të shtetit, që përmbysi një qeveri të majtë në Kili dhe për mbylljen e syve ndaj “luftës së pistë” të Ushtrisë argjentinase kundër popullit të saj.

Kur dëgjoi se Kissinger-it iu dha çmimi Nobel, komediani Tom Lehrer deklaroi në mënyrë të famshme se “satira politike është e vjetruar”.

Ikja nga Gjermania naziste

Heinz Alfred Kissinger lindi në një familje hebreje të klasës së mesme në Bavari, më 27 maj 1923.

Familja e la vonë për të ikur nga persekutimi nazist, por ata iu bashkuan komunitetit gjermano-hebre në New York në 1938.

Henry ishte një adoleshent natyrshëm i turpshëm, i cili kurrë nuk e humbi theksin apo dashurinë e tij për futbollin.

Shkollën e mesme e ndoqi natën, ndërsa ditën punonte në një fabrikë furçash rroje dhe planifikoi të studionte kontabilitet, por u dërgua në ushtri.

I caktuar për këmbësorinë, truri dhe aftësitë e tij gjuhësore u përdorën nga inteligjenca ushtarake. Kissinger pa veprime në Betejën e Bulge dhe e gjeti veten duke drejtuar një qytet të pushtuar gjerman – pavarësisht se mbante vetëm gradën e rreshterit.

Nga fundi i luftës, ai u bashkua me Kundërzbulimin. 23-vjeçarit iu dha një ekip për të gjuajtur ish-oficerët e Gestapos, me fuqi absolute për të arrestuar dhe ndaluar të dyshuarit.

Luftërat e vogla bërthamore

Pas kthimit të tij në Shtetet e Bashkuara, ai studioi shkenca politike në Harvard – duke u ngjitur në shkallët akademike.

Në vitin 1957, ai botoi një libër, Lufta Bërthamore dhe Politika e Jashtme – që thoshte se një luftë e kufizuar atomike mund të fitohej. I shtruar me një gjuhë anti-skeptike, ai pretendoi se përdorimi “taktik” dhe “strategjik” i një modeli të ri raketash më të vogla mund të ishte racional.

Politika e pikasi. Marshimi i gjatë i Kissingerit drejt famës dhe ndikimit kishte filluar; dhe teoria e “luftës së vogël bërthamore” është ende me ndikim.

Ai u bë ndihmës i guvernatorit të New York-ut dhe kandidatit presidencial Nelson Rockefeller. Dhe kur Richard Nixon fitoi Shtëpinë e Bardhë në vitin 1968, Kissinger-it iu ofrua një post: Këshilltar i Sigurisë Kombëtare.

Ishte një marrëdhënie komplekse. Presidenti ndihej i mbështetur në këshillat e Kissinger-it për marrëdhëniet ndërkombëtare, por ishte i prirur për shpërthime antisemite dhe dyshime ndaj hebrenjve amerikanë.

Lufta e Ftohtë ishte në kulmin e saj: Armagedoni sapo ishte shmangur mbi Kubë, trupat amerikane ishin ende në Vietnam dhe Rusia kishte pushtuar së fundmi Pragën.

Detente

Por Nixon dhe Kissinger u përpoqën të reduktonin tensionin me Bashkimin Sovjetik: duke ringjallur bisedimet për të zvogëluar madhësinë e arsenalit të tyre bërthamor përkatës.

Njëkohësisht u hap një dialog me qeverinë kineze, nëpërmjet kryeministrit Zhou Enlai. Kjo përmirësoi marrëdhëniet kineze-amerikane dhe ushtroi presion diplomatik mbi udhëheqjen sovjetike – e cila kishte frikë nga fqinji i tyre i madh.

Përpjekjet e Kissinger çuan drejtpërdrejt në udhëtimin historik të Niksonit në Kinë në vitin 1972, kur ai takoi Zhou dhe Mao Ce Dun – dhe i dha fund 23 viteve të izolimit dhe armiqësisë diplomatike.

Vietnami

Ndërkohë, SHBA-të po përpiqeshin të tërhiqeshin nga Vietnami.

“Paqe me nder” ishte një premtim kryesor zgjedhor i Nixon; dhe Kissinger kishin arritur prej kohësh në përfundimin se çdo fitore ushtarake amerikane ishte e pakuptimtë – pasi ato nuk mund “të arrinin një realitet politik që mund t’i mbijetonte tërheqjes përfundimtare”.

Ai hyri në negociata me Vietnamin e Veriut, por ra dakord me Nixonin për sulme klandestine të bombardimeve në Kamboxhian neutrale – në një përpjekje për t’i privuar komunistët nga trupat dhe furnizimet.

Politika rezultoi në vdekjen e të paktën 50 mijë civilëve; dhe destabilizimi i vendit çoi në luftën civile kamboxhiane dhe regjimin brutal të Pol Pot.

Gjatë një serie të vështirë negociatash me Viet Kongun në Paris, Kissinger – tashmë Sekretar i Shtetit – negocioi tërheqjen ushtarake amerikane nga Vietnami i Jugut.

Kjo i dha atij Çmimin Nobel për Paqe – së bashku me Le Duc Tho të Vietnamit të Veriut – një vendim i sulmuar ashpër nga aktivistët e paqes.

Realpolitika

Diplomacia e tij, e njohur si “shuttle diplomacy” solli një armëpushim pas luftës arabo-izraelite të vitit 1973.

Sistemi sekret i regjistrimit të Nixon-it në Shtëpinë e Bardhë kapi falënderimet e mëdha të kryeministres izraelite Golda Meir, për mënyrën se si ai dhe Kissinger e kishin trajtuar vendin e saj.

Por pasi ajo u largua, kasetat zbuluan një Realpolitikë më të errët. As Kissinger dhe as Nixon nuk kishin asnjë qëllim për të ushtruar presion mbi Bashkimin Sovjetik, për të lejuar hebrenjtë rusë të kërkonin një jetë të re në Izrael.

“Emigrimi i hebrenjve nga Bashkimi Sovjetik nuk është një objektiv i politikës së jashtme amerikane,” tha Kissinger. “Dhe nëse ata i vendosin hebrenjtë në dhomat e gazit në Bashkimin Sovjetik, nuk është një shqetësim amerikan. Ndoshta një shqetësim humanitar”.

Megjithatë, zgjedhja e marksistit Salvador Allende si president i Kilit, i shqetësoi Shtetet e Bashkuara. Qeveria e re ishte pro-kubane dhe nacionalizoi kompanitë amerikane.

CIA kreu operacione të fshehta në Kili, në një përpjekje për të ndihmuar grupet e opozitës për të rrëzuar qeverinë e re. Kissinger kryesoi komitetin që autorizoi veprimin.

“Unë nuk e kuptoj pse duhet të qëndrojmë pranë dhe të shikojmë një vend të bëhet komunist për shkak të papërgjegjshmërisë së popullit të tij,” tha ai. “Çështjet janë shumë të rëndësishme që votuesit kilianë të lihen të vendosin vetë.”

Përfundimisht, ushtria ndërhyri; dhe Allende vdiq në një grusht shteti të dhunshëm që pa gjeneralin Pinochet të merrte pushtetin. Shumë nga ushtarët e tij rezultuan se ishin paguar nga CIA.

Në vitet e mëvonshme, vetë Kissingeri do të ndiqej nga një numër gjykatash që hetonin abuzimin e të drejtave të njeriut dhe vdekjet e shtetasve të huaj nën regjimin ushtarak.

Një vit më vonë, Kissinger shikonte si Richard Nixon i përlotur u largua nga Shtëpia e Bardhë – i pushtuar nga skandali Watergate. Pasardhësi i tij, Gerald Ford, e mbajti atë si Sekretar të Shtetit.

Ai ushtroi presion mbi qeverinë e pakicës së bardhë të Rodezisë për të hequr dorë nga pushteti, por u akuzua se kishte injoruar “zhdukjet” e kritikëve të saj nga junta argjentinase.

Kissinger e pranoi çmimin “me përulësi” dhe ia dhuroi çmimin fëmijëve të ushtarakëve amerikanë të vrarë në konflikt. Dy vjet më vonë, kur forcat komuniste pushtuan Vietnamin e Jugut, ai u përpoq ta kthente atë.

Fuqia: afrodiziaku i fundit

Polemika e pasoi pasi u largua nga detyra në vitin 1977: oferta për një karrige në Universitetin e Columbia-s u tërhoq pas protestave të studentëve.

Ai u bë një kritik i fuqishëm i politikës së jashtme të Jimmy Carter dhe Bill Clinton, duke argumentuar se presidentët donin një hap shumë të shpejtë drejt paqes në Lindjen e Mesme. Për Kissinger, kjo mund të ndodhë vetëm hap pas hapi.

Pas 11 shtatorit, George W Bush i kërkoi të kryesonte hetimin për sulmet në New York dhe Washington, por ai u detyrua të tërhiqej brenda disa javësh – pasi refuzoi të zbulonte listën e klientëve të konsulencës së tij dhe t’u përgjigjej pyetjeve në lidhje me konfliktet e interesit.

Ai zhvilloi takime me Presidentin Bush dhe Zëvendës Presidentin Dick Cheney, për t’i këshilluar ata mbi politikën në Irak pas pushtimit të vitit 2003. “Fitorja mbi kryengritjen,” u tha ai atyre, “është e vetmja strategji e daljes.”

Gjithmonë me ndikim, ai e informoi Donald Trump për çështjet e jashtme pas zgjedhjes së tij në 2017 – duke sugjeruar, ndër të tjera, pranimin e pushtimit të Krimesë nga Vladimir Putin.

Megjithëse, në kohën kur ai arriti moshën 100 vjeç në 2023, ai kishte ndryshuar pikëpamjen e tij për Ukrainën. Pas pushtimit rus, ai argumentoi se vendi i Presidentit Zelensky duhet të bashkohet me NATO-n pasi të sigurohet paqja.

Henry Kissinger kishte një listë të gjerë kontaktesh dhe një zgjuarsi të gatshme. “Fuqia”, kishte dashur të thoshte, “është afrodiziaku i fundit”.

Një personazh më i madh se jeta, ai e gjeti veten në qendër të pushtetit gjatë ngjarjeve më të rëndësishme të shekullit të kaluar.

Për tërbimin e shumë njerëzve, ai mbeti i pafalshëm për ndjekjen e tij të vetme të interesave të SHBA-ve dhe mbrojtjen e mënyrës së jetesës së qarkut të tij të adoptuar.

“Një vend që kërkon përsosmëri morale në politikën e tij të jashtme”, deklaroi ai dikur, “nuk do të arrijë as përsosmërinë dhe as sigurinë”.

Lini një Përgjigje