Irani po përdor konfliktin e Gazës, 127 ekzekutime që nga nisja e luftës

2 Dhjetor 2023, 22:41Bota TEMA
Irani po përdor konfliktin e Gazës, 127 ekzekutime që nga nisja e

Regjimi iranian ka ekzekutuar më shumë se 127 persona, duke përfshirë gra dhe fëmijë, që nga sulmet e Hamasit të 7 tetorit, sipas grupeve të të drejtave të njeriut.

Sipas të dhënave të mbledhura nga Iran Human Rights (IHR) dhe organizata me bazë në Norvegji, Hengaw, ka pasur një rritje alarmante të ekzekutimeve që nga fillimi i luftës midis Izraelit dhe Hamasit.

Një grup i tretë, Aktivistët e të Drejtave të Njeriut në Iran (HRA), konfirmoi se ka pasur një rritje të konsiderueshme të ekzekutimeve që nga sulmet e 7 tetorit, duke deklaruar se të mërkurën e javës së kaluar, regjimi ekzekutoi shtatë persona brenda një periudhe 24-orëshe.

Aktivistët dhe familjet e atyre që u vranë kanë akuzuar regjimin për përdorimin e preokupimit të botës me luftën në Gaza si një mbulesë për të marrë hak ndaj disidentëve dhe për të vrarë njerëzit pa një proces të duhur gjyqësor.

“Që nga fillimi i luftës, ka pasur pak fokus ndërkombëtar në situatën e të drejtave të njeriut në Iran dhe nuk ka pasur asnjë përgjigje thelbësore ndaj rritjes së konsiderueshme të ekzekutimeve”, tha Mahmood Amiry-Moghaddam, drejtori i IHR-së.

Ai shtoi se organizata e tij ka regjistruar dyfishin e numrit të ekzekutimeve në tetor dhe nëntor krahasuar me gushtin dhe shtatorin.

Ata që janë dënuar me vdekje në dy muajt e fundit përfshijnë një fëmijë, 17-vjeçarin Hamidreza Azari, vdekja e të cilit u etiketua “e mjerueshme” nga OKB javën e kaluar.

IHR pretendon se Azari u ekzekutua në burgun e Sabzevarit pasi kishte dhënë një “rrëfim të detyruar” dhe se media shtetërore dha në mënyrë të rreme moshën e tij si 18 kur raportoi vdekjen e tij.

Irani ka ekzekutuar gjithashtu 22-vjeçarin, Milad Zohrevand, protestuesin e tetë të lidhur me lëvizjen Gratë, Jeta, Liria për t’u përballur me dënimin me vdekje për pjesëmarrje në protestat mbarëkombëtare kundër regjimit që shpërthyen në të gjithë Iranin vitin e kaluar pas vdekjes së Mahsa Amini.

OKB-ja dënoi gjithashtu ekzekutimin e Zohrevand, duke thënë se “informacionet e disponueshme tregojnë se gjyqit të tij i mungonin kërkesat bazë për një proces të rregullt sipas ligjit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut”.

Në tetor, OKB-ja dënoi regjimin iranian për kryerjen e ekzekutimeve në një “ritëm alarmant”.

Ajo tha, sipas të dhënave të tij, të paktën 419 njerëz u vranë midis janarit dhe korrikut të këtij viti, që përbën një rritje prej 30% krahasuar me të njëjtën periudhë kohore në 2022.

Por grupet iraniane të të drejtave të njeriut thonë tani se rritja e ekzekutimeve gjatë dy muajve të fundit e ka çuar numrin total të dënimeve me vdekje të kryera nga regjimi që nga fillimi i vitit 2023 në më shumë se 700.

Aktivistët e të drejtave civile brenda vendit thonë se ekzekutimet vijnë në një kohë represioni të vazhdueshëm dhe brutal nga autoritetet iraniane të vendosura për të rivendosur autoritetin e tyre pas muajsh protestash dhe trazirash.

Regjimi është përballur me akuzat se po kryen dënimet me vdekje në fshehtësi, pa informuar familjarët dhe pa u dhënë atyre që përballen me ekzekutimin akses në përfaqësim ligjor.

Familja e 27-vjeçarit Hossein Ali Dil Baluch, i cili u dënua me vdekje për krime droge, thotë se atij i ishte reduktuar dënimi për shkak të mungesës së provave përpara se të ekzekutohej papritur në fshehtësi në burgun qendror të Birjandit më 19 tetor.

Familja e tij thotë se nuk u ishte thënë paraprakisht dhe nuk patën mundësi ta shihnin para se të vdiste.

Lini një Përgjigje