Kush janë 100 gratë më të fuqishme në botë

6 Dhjetor 2023, 09:37Bota TEMA
Kush janë 100 gratë më të fuqishme në botë

Për të dytin vit radhazi, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, është shpallur nga revista “Forbes” si gruaja më e fuqishme në botë.

Politikania gjermane që mban këtë detyrë që prej vitit 2019, la pas presidenten e Bankës Qendrore Europiane Christine Lagarde, zv.presidenten e SHBA Kamala Harris dhe kryeministren e Italisë Giorgia Meloni.


Në vendin e pestë të revistës “Forbes” renditet këngëtarja amerikane Taylor Swift, e cila fitoi 850 milionë Dollarë nga turneu i saj botëror, që sipas Shoqatës Amerikane të Udhëtimit, ka thyer rekord. Këngëtarja 33-vjeçare është bërë miliardere falë këtyre të ardhurave.

Në renditjen “Forbes” përfshihen edhe emra të tjerë të njohur, si ish-prezantuesja televizive Oprah Winfrey që renditet në vend të 31, këngëtarja Beyonce në vendin e 36 dhe Rihanna në vend të 74.

 Renditja   Emri  Mosha Vendi    Kategoria

#1   Ursula von der Leyen 65   Gjermani   Politikë

#2   Christine Lagarde    67   Francë     Politikë

#3   Kamala Harris   59   SHBA Politikë

#4   Giorgia Meloni  46   Itali     Politikë

#5   Taylor Swift    33   SHBA Media

#6   Karen Lynch     59   SHBA Biznes

#7   Jane Fraser     56   SHBA Financë

#8   Abigail Johnson 61   SHBA Financë

#9   Mary Barra 61   SHBA Biznes

#10  Melinda French Gates 59   SHBA Filantropi

#11  Julie Sweet     56   SHBA Biznes

#12  Kristalina Georgieva 70   Bullgari   Politikë

#13  MacKenzie Scott 53   SHBA Filantropi

#14  Gail Boudreaux  63   SHBA Biznes

#15  Emma Walmsley   54   Mbretëri e Bashkuara Biznes

#16  Ruth Porat 66   SHBA Teknologji

#17  Safra Catz 62   SHBA Teknologji

#18  Ana Patricia Botín   63   Spain Financë

#19  Carol Tomé 66   SHBA Biznes

#20  Sandy Ran Xu    46   -    Biznes

#21  Kathryn McLay   49   -    Biznes

#22  Sarah London    43   -    Biznes

#23  Amy Hood   51   SHBA Teknologji

#24  Tarciana Paula Gomes Medeiros   45   -    Financë

#25  Laurene Powell Jobs  60   SHBA Filantropi

#26  Catherine MacGregor  51   Francë     Biznes

#27  Janet Yellen    77   SHBA Politikë

#28  Gwynne Shotwell 60   SHBA Teknologji

#29  Phebe Novakovic 66   SHBA Biznes

#30  Tsai Ing-wen    67   Tajvan     Politikë

#31  Oprah Winfrey   69   SHBA Media

#32  Nirmala Sitharaman   64   Indi Politikë

#33  Ho Ching   70   Singapor   Financë

#34  Thasunda Brown Duckett     50   SHBA Financë

#35  Marianne Lake, Jennifer Piepszak     -    SHBA Financë

#36  Beyoncé Knowles 42   SHBA Media

#37  Shari Redstone  69   SHBA Media

#38  Kathy Warden    52   SHBA Biznes

#39  Dana Walden     59   SHBA Media

#40  Amanda Blanc    56   Mbretëri e Bashkuara Biznes

#41  Susan Li   38   -    Teknologji

#42  Margherita Della Valle     58   -    Biznes

#43  Adena Friedman  54   SHBA Financë

#44  Mary Callahan Erdoes 56   SHBA Financë

#45  Lynn Martin     47   -    Financë

#46  Sheikh Hasina Wajed  76   Bangladesh Politikë

#47  Sri Mulyani Indrawati 61   Indonezi   Politikë

#48  Gina Rinehart   69   Australi   Biznes

#49  Lisa Su    54   SHBA Teknologji

#50  Vicki Hollub    64   SHBA Biznes

#51  Nicke Widyawati 55   Indonezi   Biznes

#52  Shemara Wikramanayake 61   Australia  Financë

#53  Tricia Griffith 59   SHBA Biznes

#54  Jessica Tan     46   Kinë Biznes

#55  Judy Faulkner   80   SHBA Teknologji

#56  Tokiko Shimizu  58   Japoni     Financë

#57  Donna Langley   55   Mbretëri e Bashkuara Media

#58  Jennifer Salke  59   SHBA Media

#59  Wang Laichun    56   Hong Kong  Teknologji

#60  Roshni Nadar Malhotra 42   Indi Teknologji

#61  Jenny Johnson   59   SHBA Financë

#62  Yuriko Koike    71   Japoni     Politikë

#63  Hana Al Rostamani    -    -    Financë

#64  Suzanne Scott   57   SHBA Media

#65  Lynn Good  64   SHBA Biznes

#66  Sinead Gorman   46   Mbretëri e Bashkuara Biznes

#67  Bela Bajaria    52   -    Media

#68  Belén Garijo    63   -    Biznes

#69  Melanie Kreis   52   Gjermani   Biznes

#70  Soma Mondal     60   -    Biznes

#71  Paula Santilli  -    Meksikë Biznes

#72  Mette Frederiksen    46   Danimarkë  Politikë

#73  Joey Wat   52   Kinë Biznes

#74  Rihanna    35   Barbados   Media

#75  Linda Thomas-Greenfield    71   -    Politikë

#76  Kiran Mazumdar-Shaw  70   Indi Biznes

#77  Güler Sabanci   68   Turqi Biznes

#78  Trudy Shan Dai  47   Kinë Biznes

#79  Debra Crew 52   -    Biznes

#80  Robyn Denholm   60   Australi   Biznes

#81  Solina Chau     61   Hong Kong  Filantropi

#82  Lee Boo-jin     53   Koreja e Jugut  Biznes

#83  Robyn Grew 54   -    Financë

#84  Zuzana Caputova 50   Sllovaki   Politikë

#85  Mary Meeker     64   SHBA Financë

#86  Makiko Ono 63   -    Biznes

#87  Ngozi Okonjo-Iweala  69   Nigeri     Politikë

#88  Mpumi Madisa    44   -    Biznes

#89  Melanie Perkins 36   Australi   Biznes

#90  Dominique Senequier  70   Francë     Financë

#91  Raja Easa Al Gurg    -    United Arab Emirates Biznes

#92  Julia Gillard   62   Australi   Filantropi

#93  Samia Suluhu Hassan  63   Tanzania   Politikë

#94  Xiomara Castro  64   -    Politikë

#95  Kirsten Green   52   SHBA Financë

#96  Choi Soo-yeon   42   -    Biznes

#97  Jenny Lee  51   Singapor   Financë

#98  Mo Abudu   59   Nigeri     Media

#99  Mia Mottley     58   -    Politikë

#100 Barbie     64   SHBA Media

7 Komente

 1. D
  Dinua

  Jo jo ska mundesi. Mungon Alketa! Renditja e grave per Forbes shqiperi eshte: 1. Alketa Vejsiu 2. Armina Berisha 3. Elvana Mata Boli 4. Rudina Frroku 5. Albana Vokshi 6. Gaz Bardhi

  1. D
   Dino hahahahahahahahah

   Po Bardhi cne ?? Gra kerkojne dhe jo pedera ....hahahahahahahahahaha Dino , ke haruar Liri Berishen ..ose teta Lilin qe e ka bere koken si qen Terbaci .hajduten qe mashtroi nje komb duke e besuar qe ishte filantrope , dhe se grumbullonte ndihma financiare ....ajo thjesht ishte hajdute e rendomte ...

   1. D
    Dinua

    Ajo nuk osht mantenute. Osht nena e gjith te kqijave

  2. t
   tetovari2

   Po ju gazetarë plepash e kazanësh para ca ditësh thatë se Mira Murati është në listën e 30grave më të fuqishme!!!!

   1. s
    spata

    Keto janegrate me te fuqishme qe ndikojne ne politken e bote .Mira hyne ne kategorine e grave me shkallen me te larte te inteligjences ne fushat e shkences .

   2. L
    Likja

    Po Mona ime ?

    Lini një Përgjigje