Kim Jong Un në lot, u kërkon grave koreane të bëjnë më shumë fëmijë

5 Dhjetor 2023, 17:31Bota TEMA
Kim Jong Un në lot, u kërkon grave koreane të bëjnë

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, shpërtheu në lot teksa i bëri thirrje grave që të bëjnë më shumë fëmijë, duke thënë se është detyra e tyre që të ndalojnë shkallën në rëndie të lindjeve për të forcuar fuqinë kombëtare.

Në thirrjen e tij ndaj grave, ai u pa teksa fshinte lotët me shami në një takim kombëtar të mbajtur në Penian.

“Parandalimi i rënies së nivelit të lindjeve dhe kujdesi ndaj fëmijëve janë detyrat tona të ruajtjes së shtëpisë sonë”, tha Kim Jong Un ndër të tjera në fjalimin e tij, i cili u shoqërua me të qara edhe nga gratë e pranishme.

Qeveria e Koresë së Veriut vlerëson se niveli i lindjeve ka rënë vazhdimisht përgjatë 10 viteve të fundit. Edhe pse shkalla e lindshmërisë ka kaluar në nivel 1,79, sërish Koreja e Veriut mbetet më e larta krahasuar me shtetet e tjera në Azi.

2 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Ne te kunderten Kim Ed Rama kenaqet me shpopullimin dhe renien e lindjeve ne Shqiperi, misioni i tij eshte zhberja e kombit shqiptar dhe zevendesimi i tyre me jevgj nga vendet arabe, India dhe zezake nga Afrika.

  1. S
   Salkari

   O loqe ....clidhje ka ketu Edi Rama o bajge dhe kokra e injorantit ??Po me sa duket ti do jesh nga ata bythqirat qe duan race te paster ariane kudo ...dhe haron qe shqipteret pa i ftuar askush u shkulen me kuc e mac per ne perendim ne fillim te viteve 90 eshte intuaita e njeriut o bythqir lulishtesh , eshte intuaita qe njeriu shkon dhe leviz atje ku eshte me mire ...ose Globalizmi po e ke degjuar ....po cte degjosh ti , ti e ke mendjen te hajdari dhe te vajisesh sumen ...bythqir

  Lini një Përgjigje