NYT: Kjo është ajo që Turqia kërkon nga Suedi-Finlanda

24 Qershor 2022, 21:40Bota TEMA

NYT: Kjo është ajo që Turqia kërkon nga Suedi-Finlanda

Një analizë e publikuar nga New York Times thotë se çfarë kërkon Turqia nga Finlanda dhe Suedia përpara se të bien dakord për t’u bashkuar me Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO).

Steven Erlanger, korrespondenti kryesor diplomatik i gazetës për Evropën, tha se Finlanda dhe Suedia aplikuan për t’u bashkuar me NATO majin e kaluar për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Ata prisnin një hyrje të shpejtë dhe të papenguar në aleancë. Në vend të kësaj, pritshmëritë se ata do të mirëpriteshin menjëherë u zbehën pasi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan hoqi dorë nga premtimet e tij të mëparshme për të mos vënë pengesa në rrugën e tyre. Zëdhënësi kryesor i politikës së jashtme të presidentit turk, Ibrahim Kalin tha se nuk kishte asnjë plan për pranimin e tyre, madje foli për një vonesë prej një viti.

Finlanda është veçanërisht e frustruar, e vetëdijshme për gjatësinë 830 milje (1,335 kilometra) të kufirit të saj me Rusinë, vë në dukje korrespondent i New York Times.

Gazete tërheq vëmendjen për një sërë kërkesash të Erdoganit, shumica e të cilave fokusohen në çështjet kombëtare që prekin skenën e brendshme, si separatizmi kurd, terrorizmi dhe ekstradimi i disa ndjekësve të klerikut në mërgim, Fethullah Gulen, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara. Erdogan akuzon Gulenin se ka udhëhequr një përpjekje të dështuar për grusht shteti në Turqi në vitin 2016.

Rëndësia e çështjes kurde në Turqi

Turqia dëshiron që Finlanda dhe Suedia të forcojnë ligjet e tyre kundër terrorizmit, të ekstradojnë disa njerëz, duke përfshirë gazetarë të shumtë kurdë, dhe të heqin ndalimin jozyrtar për shitjen e armëve në Turqi, i cili u prezantua pas ndërhyrjes ushtarake turke në Sirinë veriore në vitin 2019, shpjegon gazeta.

New York Times shton se shumica e këtyre kërkesave kanë të bëjnë me Suedinë dhe dhembshurinë e saj të gjatë për refugjatët kurdë dhe dëshirën kurde për autonomi, të cilën Ankaraja e sheh si një kërcënim për sovranitetin e saj.

Ndërsa Perëndimi dënon Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), ai mbështetet shumë në një degë të kurdëve sirianë në luftën kundër ISIL.

Erlanger e përfundoi analizën e tij duke thënë se Erdogan po përballet me zgjedhjet presidenciale në qershor 2023 dhe popullariteti i tij po bie me rënien e ekonomisë turke. Prandaj, çështja kurde është e rëndësishme në Turqi, sepse është një çështje që ndez ndjenjat e nacionalizmit turk.

Lini një Përgjigje