Prapaskenat e përplasjeve në Kiev, analisti ukrainas: Klitschko do kandidojë për president

6 Dhjetor 2023, 11:50Bota TEMA
Prapaskenat e përplasjeve në Kiev, analisti ukrainas: Klitschko do

Teksa lufta vazhdon mes Ukrainës dhe Rusisë, kreu i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko ka lëshuar një deklaratë të papritur, duke thënë se Volodymyr Zelensky, do të largohet nga posti si president i Ukrainës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky po dështon si lider gjatë luftës dhe së shpejti do të largohet nga detyra, sipas kryebashkiakut të Kievit, Vitali Klitschko.


Mykola Davydiuk, analist në Ukrainë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Vitali Klitschko do të kandidojë për president të Ukrainës.

 

1 Komente

  1. p
    pilo Lala

    Eshte normale ne nje shtet demokratik te kandidojne disa, midis tyre edhe Klitschko, i cili i perket partise opozitare. Ate qe po i ben Ukraina Rusise do e ndjejne Ruset per me shume se 1 dekade. Rusia po shkaterrohet. Kush e interpreton si carje uniteti, ka qellim te favorizoj Rusine.

    Lini një Përgjigje