‘Spiunia’ që askush nuk e mban mend

29 Maj 2023, 15:46Bota TEMA

‘Spiunia’ që askush nuk e mban mend

Noor Inayat Khan ishte një agjente sekrete që punonte për Ekzekutivin e Operacioneve Speciale (SOE) në Francën e pushtuar. E lindur në Moskë, ajo më vonë jetoi në Londër dhe Paris. Pas pushtimit nazist, ajo iku në Britani dhe iu bashkua NSH-së në vitin 1942.

Një vit më vonë ajo u dërgua në Francë për t’u bashkuar me ‘Rezistencën’, por në tetor 1943 ai u tradhtua në Gestapo. E burgosur deri në shtator 1944, ajo u dërgua në kampin e përqendrimit në Dachau dhe u ekzekutua. Ajo u nderua pas vdekjes me Kryqin e Shenjtë. Ishte një pasardhëse e fisnikërisë indiane me një nënë amerikane.

E rritur në një familje shpirtërore myslimane në Angli dhe Francë, ajo preferonte muzikën që në moshë të re dhe i pëlqente të luante harpë dhe piano. Gjithashtu shkroi poezi dhe tregime për fëmijë. Ajo ishte jashtëzakonisht e pavarur pasi ka kaluar gjithë këto situata të vështira si një person i vetëm.

Khan iu përkushtua një prej punëve më të rrezikshme në luftë, atë të një operatori wireless ose e njohur si ‘spiunia’ që trasmentonte gjithçka, duke vënë dhe jetën e saj në rrezik, pavarësisht paragjykimeve me të cilat u përball si një grua me ngjyrë.

Për të vazhduar punën e vetme, duke siguruar këtë lidhje jetike të komunikimit me Londrën, pavarësisht se e dinte se armiku po afrohej, tregoi trimëri të jashtëzakonshme. Pas arrestimit, ajo qëndroi e heshtur përballë brutalitetit të tmerrshëm dhe marrjes në pyetje për 10 muaj.

Khan u dërgua menjëherë në kampin e përqendrimit Dachau së bashku me agjentët e saj, Yolande Beekman, Madeleine Damerment dhe Eliane Plewman, dhe mëngjesin tjetër, 13 shtator 1944, të katërta gratë u ekzekutuan./ abcnews.al

2 Komente

 1. E
  Ermal

  Nuk mbahet mend, sepse sipas fakteve historike ajo ka mbajtur ne menyre jo te zgjuar kopje te sinjaleve te saj sekrete, çka ben qe pasi u kap nga Gestapo, gjermanet t'i perdornin ato sinjale nepermjet radios se saj per te sjelle agjente te tjere ne duart e tyre. Pra ka marre me qafe kolegë te tjere.

  1. X
   Xhindi

   Ca lajmi qe s'eshte lajm.

   Lini një Përgjigje