Ukraina, kritika ndaj Perëndimit: Pavendosmëria juaj po merr jetë

21 Janar 2023, 19:40Bota TEMA

Ukraina, kritika ndaj Perëndimit: Pavendosmëria juaj po merr jetë

Një këshilltar i presidentit Volodymyr Zelensky lëshoi akuza ndaj Perëndimit se pavendosmëria e tij për të dërguar armë në Ukrainë po merr jetë të pafajshme njerëzit.

“Çdo ditë vonesë shkakton më shumë viktima në radhët e ukrainasve”, shkoi Mykhailo Podolyak në rrjetet sociale.

Vërejtjet e tij vijnë pasi ministri i Mbrojtjes i Ukrainës tha se pati një diskutim të sinqertë me homologun gjerman për tanket gjermane Leopard 2, të cilat Kievi po i kërkon urgjentisht për t’u përballur me armatën ruse.

Gjermania nga ana e saj këmbëngul se nuk po bllokon dërgimin e tankeve Leopard të cilat vendet e tjera duan të dërgojnë.

Takimi në bazën ajrore Ramstein të Gjermanisë solli një marrëveshje për dërgimin e më shumë automjeteve të blinduara, sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe municioneve.

2 Komente

 1. Z
  Zyko

  Jetet e njerzve ne ukraine nuk kursehen me dergim armesh por me hapjen urgjente te negociatave duke pranuar te verteten e dhimbshme se lufta filloi nga moszbatimi I marreveshjes se Minsk nga Zelensky dhe zelli i tij per te hyre ne NATO. Humbja e teritoreve nga ukrainasit eshte realitet. Cdo dite lufte rendon popullin e pafajshem ukrainas.

  1. Z
   Zyko pilafi

   O Zyko negociatori i madh , ai qe lufton ka nje shpres te fitoj ai qe ri e ha miza e ka te humbur luften pa filluar .....e kuptove o Zyko evgjiti ?? Shko e rasi nje pace tani e pirdh tere naten ....debil

  Lini një Përgjigje