FOTOT: Çfarë na la komunizmi?

1 Gusht 2022, 10:34Dossier TEMA

FOTOT: Çfarë na la komunizmi?

Edhe pse regjimi komunist në Shqipëri ka qenë një ndër më të egrit në botë, çuditërisht në vend ka nostalgji për atë periudhë.

Kjo, ndoshta edhe nga fakti që demokracia nuk solli atë që ëndërruan shumë persona dhe tani duket sikur padrejtësia e korrupsioni janë shumë herë më të mëdha se atëhere.

Por çfarë na la pas komunizmi?

Fotot e mëposhtme tregojnë vetëm një pjesë të vogël të atij realiteti.

37 Komente

 1. R
  Referendum per arrestimin e koleres sali

  Komunizmi na beri peshqesh njeriun me te poshter qe ka nxjer kombi turkoshak salih sheqere berishovic. Mallkuar qofte ajo dite qe erdhi shpellari ne qytet

  1. K
   K

   Nostalgjia ndaj konunizmit, është një protestë dhe akuze ndaj degjenerimit të sotëm.k

  2. i
   ida

   Komunizmi na la te gjitha ato qe shkaterruam pas viteve 90, fabrika, uzina,ushtri, bujqesi etj pa fund. Nuk u treguam te zote ti perdornim ne te miren tone. Me keto foto, edhe sot qe flasim mund ti gjesh dhe ne shtete te zhvilluara , ne donje cep.

   1. Q
    Qytetar

    Sakte. Ne cdo vend te botes ka llum si keta zhulsat ne foto. Llumi eshte kunder kultures, kunder civilizimit, kunder punes. Fatkeqesia jone ishte se ne fillim te viteve 90 llumi veshi corapet edhe u ul ne krye te vendit. Ka 30 vjet qe zhgerryhen ne balte si derra, duke vjedhur gjithcka: qe nga reservat e floririt tek kapaket e pusetave. Si mjere ai vend qe e mbulon llumi.

    1. J
     Julian Marko Ingolstadt Bayern

     Ke te drejte Ida , te tilla foto kam pare une ne Luxembyrg ...dhe ata si ne jane dhe me keq ...hahahahahahahahahah , apo ketu ne Bavari qe jetoj ......ida......ida Ida , lexoje dhe nje here botimin , jam i sigurt qe nuk e lexove .....jetonim ne sistemin jo nder me te egerit , por me te eger .....dhe ai mbijetoj kaq shume vite se perdori metodiken famekeqe , te gjithe kundra te gjitheve .....nejse , qe te mos zgjatem se ndioshta nuk ja vlen te kthesh koken pas ......tung

    2. M
     Mondi

     ANARSHIA PLURALISTE DO ISHTE TERMI ME I PERSHTATSHEM PER TE EMERTUAR KETE PERIUDHE KOHORE POST KOMUNIZMIT DHE JO DEMOKRACI QE ESHTE SISTEM ME I MIRE POR QE NE SHQIPOT NUK E KEMI SHIJUAR AKOMA. SIKURSE E QAJM KOMUNIZMIN SE ME GJITHE MAKABRITETET NA LA TRASHEGIM SHUMEÇKA QE NE VITET PAS TIJ SHERBEU E PO NA SHERBEN.

     1. T
      Taulant

      Akoma me ankesa .... Komunizmi ishte nje sistem i dhunshem por shteti funkziononte sipas ligjeve te tij. Sot gjithcka eshte kaos shteti nuk ekziston. Ndertesat e bashkive,spitaleve,policise,kinemat,teatrat,hidrocentrale jane ato te komunizmit. Ne 30 vjet mbas komunizmit eshte ndertuar vetem termocentrali ne Vlore qe nuk punon.

      1. i
       ish pioner

       La dobicat e te Plotfuqishmeve te Fshatrave qe s'lan femer te interrnuar pa i mbarsur dhe sot femijt e tyre , mbeshtesin komunistet alla salih brrisha qe ka 31 -vjet shetit me Kondom Surrati Demokratike por edhe Dobicat e Sigurimsave natyrishte edhe ato ne burgjet e te denuarve politike ku u prodhuan jopak femije me grat e isht te denurve politike . - Dhe sot ja shifini ,sa nostalgji kan per ate epoke , kur shkerdheheshin mbi karrocat me kallamoq , ose mbi qerre me grure e mullarve te Fshatit . Babai nuk ju dha jeten mor dobicat e Komuniszmit ,e bravo qe e kujtoni gjithmone ,e i nderoni . Cfar ju lan Baballaret Komuniste eshte gjeja me e cmuar qe keni sot -Jeten mer bij Kurvash ju dhuruan .Hajt pra te rroni e ti kujtoni pallimet e atyre viteve kenaqsie

       1. P
        Pilurioti

        Nga i keni gjetur këto foto të shpifura? Ju jeni shpifës, mashtrues, gënjeshtar. Diktatura komuniste ishte diktaturë, aspak më ndryshe nga ajo e vendeve të tjera të diktaturës. Ajo nuk na la me këto foto të ndyra që tregoni ju. Na la pa asnjë lek borxh, me mbi 500 fabrika dhe uzina, me shkolla, universitete, shtëpi kulture, librari, spitale. Diktatura komuniste e gjeti Shqipërinë me 800 mijë banorë dhe e la me 4 mln. Mbi të gjitha na la me një sistem mbrojtje të pathyeshëm dhe një unitet të fortë në popull. Këto 30 vjet, të këtij regjimi anarshist, u shkatërruan të gjitha dhe gjithçka. Borxhi i Shqipërisë sot është 80 përqind e të ardhurave kombëtare. Popullsia e vendit është përgjysmuar. Për siguri dhe sistem mbrojtje, as që bëhet fjalë. Populli është përçarë në zogistë, ballistë, ramistë, metistë, berishistë, nazifashistë dhe vazhdon lufta e ashpër brënda llojit. Pse nuk postoni foto të veprave gjagande nga periudha e diktaturës? Si regjim diktatorial kishte të metat e veta por, me foto të tilla, fshini bythën tuaj.

        1. l
         llumi i komunizmit = Llumi Demokratike

         Pilurioti ke te drejte , por s'duhet te keqkuptoni Fotot sepse Ai qe ka qit kto Foto eshted nji nga Karrocieret qe shikon ne Foto dhe e ka kap Nostalgjia te shkretin hahahah dhe i ka qit foto me u shmall . - Po edhte nji llogjike e thjeshte : Imagjino kush i qit kto Foto sot ,jane kta qe kan jetuar si te interrnuar ne fshatra e koperativa , dhe ktu eshte paradoxi i gjithe ksaj Karrliku qe bejne vet ishFshataret e te internuarit ,se kan qen ne ate kohe tama kto qe shikojme ne foto dhe se cfar duan te na tregojne me te tilla Foto .ku ne Qytetaret qe kemi jetuar e Gezuar me te gjitha te mirat - dhe kta si fundi i shoqerise te vuajtur ,ne mizerje e fukarallik veshur e uhsqyer si mos me keq (jo per faj te tyre natyrishte por sepse e kishin tradite ate hahah ) -bojn Autogol duke menduar se po i bojn ndokujt Karshillik me te tilla idiotlliqe ,qe ne fund te fundit jane Fotot e surrateve te tyre vet -te ishInternuareve dhe fshatareve ne sistemin Komuniste ! - Pra ishin Llumi i Kombit dhe e treguan edhe njiher sot ne demokraci se mbeten te tille dhe se ai Sistem nuk paska pasur jo te drejte qe i ka klasifikuar e ndare nga shoqeria e Qytetei . - Shikoni si nuk ndalen se ngreni Mut ala sot me te tilla Karrliqe katunresh ,qe jane Karikatura e vetvehtes .

        2. T
         Tironci

         O llumi temas ishte me i egri ne bot per tradhtaret llumin mashtrusit plerat dhe kriminelet , por ne si popull nuk pam as nje egersi u lindem u rritem u bem burra nuk na tha njeri plaç me goj , ai sistem ishte shum i eger per llumin shqiptar per hajdutet mashtrusit te korruptuarit kriminelet per kurvat dhe drogaxhit , kjo seri po ka jetuar kohen e eger , ne qe ishim njerez normal kemi kaluar shum mir me jet te garantuar me shkolla falas dhe me kualitet , me spitale falas me pun te garantuar per te ter pa taksa qiraja shpis ishte mosperfil'se sa gjysma e nje dite pune korenti 2 lek kilovati ujti uj selite i pa par , udhqimet bio i hanim mbas sezonit , nuk ishim te pasur por nuk kishim lypsa , sesi e sterrosin llumi sot qe kan gjetur parajsen me prostitucion drog hadutri pervesitet dhe lloj lloj ndyrsie me krime qe po zhduken te ter me kanun e ku ta di un , politikan supermilioner dhe njerez qe jetojn varferi mesjetare te gjith llumi pra qe kan kto vese krimin mashtrimin korrupsionin kurverin imoralitetin , kta e sterrosin at koh se nuk benin dot mas qefit , por ata qe ishin njerez dhe donin te jetonin me dinjitet nuk e kan par kte shtypje dhe kte diktatur , sikur na rrihnin perdit dhe na lidhnin me zinxhir , kto jan mashtrim llumi i kti populli qe kan gjetur sot parajsen dhe abuzojn me shumicen ku hyn dhe medjat dhe gazetaria me prapaganden e vet e bejn gogol ate sistem , nuk e di kemi jetuar ne tiran sna ka then kush kurr plaç me goj as nuk e dinim qe egzistonte policia se nuk i binte kerkuj ne qaf kot , kjo esht prapaganda e llumit shqiptar e ktrye qe po te kish ligj nuk e dim sa her do te denoheshin me burg te perjeçem me çfar i kannber kti mileti kto 30 vjet , sa dhe sot mas 30 vjetesh nderrim sistemi po ikin te ter nga syt kembet , po sot kush ja ka fain sistemi shkuar zhulc gazetar qe meriton te paguhesh me bytek .

         1. D
          Demokrati

          Shum mir që i thua ,por kujt ja thua në pushtet 30 vjet drejton Sali Shpellari me bandën e kriminelve

         2. p
          per tru shperlaret

          Komunizmi na la me bollek njeriun e ri te çshkolluar ne shkollat e koleres komuniste te tipit Sali , e shume e shume te tjere per fatin e keq te popullit tone , me qindra ose mijera ish sigurimsa , oficera , kryetar e nenkryetar degesh , e shume plehra komuniste te tjere njerez te infektuar nga sistemi diktatorial 45 vjecare te cilet kurr nuk mund te behen njerez te mire , ashtu si islamiket .... E megjitheate e jashte zakonshmja eshte se siç e kam shkruar edhe here te tjera ne 90en u fitua liria e vertete , jo si ne 44 kur vendi u pushtua nga sllavo komunistet me ne krye kjofte largun e mallkuar Enver ...

          1. D
           Demokrati

           Me gomar se ky pioneri nuk gjen ne ter kasaban .

           1. A
            Aaahahaha sa gallat me idiotet !

            Demokrati , Haaaaaaaahahahahahah - eshte i poshter ai Pioneri Komunist . Ja ku e gjeti nji nga Dobicat e Sigurimsave -Ty ! Hemo se nuk je i vetem ti . Edhe ai nalt teje , " per tru shplaret "- ai eshte nji nga ata Dobicat e te Plotfuqishmit ai karrocieri qe kujton me Nostalgji ato vite , kur hanin buke miisri pasi lepinin te Plotfuqishmin e Katundit .

           2. T
            Trapajane hesapi

            Pse ishte shtet i dhunshem?se denonte sipas ligjit kriminelet,shperdorusit e post-it zyrtar,spiunet e agjensie qe sot ju i quani "Mike".cfare ndryshimi Ka IM agjent i zbulimit Rus ,me IM agjent i zbulimit italian?spiun.Dhe spiunet i denon gjithe bota,Edhe ShaBAni Mik. Ne ate kohe "te dhuneshme kishte nje polic per 3mije banoret.Sot Ke nje polic per 100 banoret.Atehere pa shkop e skafandra,pa makina Uli e Gaz lotesjelles,pa plumba gome e te drejte ushtrim dhune.Sot ...si sot,nuk krahasohet me shtetin e "dhunshem" Atehere shkonin femrat e vini nga turni i dyte dhe i trete PA frike fare.Sot te heqin breket ne mes te dites.Ah,po',me falni ,atehere ishin te paemancipuara,sot Jane te emancicpuara,emancishqyera dhe emancisilikinosure.Rrofte demokracia qe na siguroni dhunen,krimin,drogen dhe prostitucion.

            1. J
             Jimi

             Medalja ka dy ane, varet se ke preferon me shum !

             1. 1
              19

              Kur shef cka eshte bere kto 30 vjet komunizmi te duket lule .

              1. E
               Emiljano

               Komunizmi nuk na ka lene akoma or mik… historia vazhdon

               1. D
                DREJTESIA

                Cfare na solli kjo demokraci e pjerdhur? Shqiperia u shkaterua ne kuptimin e vertete te fjales. Cdo gje shkoj se prapthi. Problemet kryesore per njeriun jane shendeti dhe arsimimi. Tani mund te te ike jeta po nuk pate para per kurim. Ne komunizem mjekesia ishte falas. Shkollimi ishte falas per te gjithe. Tani studjon vetem ai qe ka para. Arsimimi ishte me cilesor fakt qe e ka vertetuar koha pasi kuadrot ishin me te pergatitur jo si sot qe shohin vetem korrupsionin. Problem kyc qe na la komunizmi, jeta ishte me e sigurte, sot rinia po vritet rrugeve si qen. Njerezit ishin me te sinqerte midis tyre. Sot s'ke buke dhe nuk do tja dije njeri. Sot me te vertete vendi eshte mbushur me ndertime 40 kateshe por keto jane per nje pakice, por shumica qe perben popullsine e vendit jetojne ne varferi. Problemet e shumta qe ka vendi jane trajtuar edhe here te tjera. Pa dyshim ka ndryshime, por jo per te pergjithshmem. Jetojme ne anashi. Ka shume mallra, por jo per cdo njeri. Sot zotesia eshte e kriminelit, imoralit, e te korruptuarit. Mbi gjithcka sot ka humbur dinjiteti, qe sa i vlefshem ishte ne komunizem. Tani jeta eshte e genjeshter. Ne komunizem njerezit pa dyshim ishin me te qete, me te lumtur. Sot edhe ai qe ka pasuri maramendese, nuk eshte i lumtur, ka nje jete stisur. Pasuria eshte vene jo mbi norma ligjore. Ndjehet i kercenuar per te nesermen. Ne jete cdo gje do te shlyhet nje dite, e mira dhe e keqja. Tani ne demokraci i thenshin, jeta ne cdo drejtim eshte bere shume e shtrenjte. Jane shume shkaqe per te dale ne konkluzionin, se komunizmi na la gjera me te vlefshme per njeriun e vertete.

                1. R
                 Reagime Qytetare

                 Kjo s'ishte Demokracia qe thirren Dhjetoristat pra qytetaret e tiranes e studentet shqiptare , por Liria e Krimineleve e funderinave te dala nga burgjet dhe vandaleve nga malet e katundet , pra ishte Demokracia e Llumit te njerezimit ,prandaj Shqiperia eshte nen Diktaturen e Krimineleve te rruges sot ,ku vet Institucionet jane te pushtuara nga Krimi i Organizuar i cili e ka bazen ne Politike .(salih meta spak Bordello Drejtesie )- pra kjo eshte Demokracia e Llumit te Shqiperise sepse keshtu i pelqente Te Fortit ta shndronte kte vend ne nji Shtet te mbuluar me Llume ,prandaj na la ne dere salih berishe e ilyer mutaj . Ja ku i keni ne Foto - kta jane autoret e shkrimit dhe ilustrimit ne foto ,duke i ber karshillik shqiptareve .

                2. D
                 Dhierkoracia e Pardesyve te Bardha

                 Komunizmi la aq shume saqe jane bere miliardera,Manet ,hasanet e skraparit dhe iliret spiunet e sigurimit.nuk e kuptoni se komunizmi ishte sistemi me i lire qe kane pasur Shqiptaret,beheshe tape me 30 leke,kishte shtepi,punesim,arsim,shendetesi falas.sot vdesin nga 50 vjech te fryre si bretkoca nga skarcot dhe vdesin me borxhe.Brezi i komunizmit ishin njerezit me te dobishem dhe me human ne historine e kombit.sot kudo eshte mbushur me Kanceroza,qe mesuan dhe Armani e BMW ,do vdisni o zemer qener Trapin do merrni me vete,krimbat do ju hane e per 10 vite do harroheni qe egzistuat.vetem nje njeri nuk do harrohet kurre Gjigandi Enver Hoxha…Ai njeri paske pasur instinkt te vertete,cdo gje qe tha po i del.Fusni parate ne banka o debila se do ja u vjedhin sado te fryheni e te karkarisni ,nje mut jeni para Kombit

                 1. L
                  Lani

                  Na solli spiunet kjo demokracia komuniste. Ju pjerdhsha mu ne demokracine alla shqiptate

                  1. L
                   Lugu gjat

                   E ku keni ju karakter dhe guxim te thoni te verteten. Ju jeni llumi I shoqerise. Ju ju kaall daten e verteta, ju shperfytyron. Ishte koha kur ishim njeres

                   1. X
                    Xhaxhi

                    Jane foto te rrumpalles pas viteve 90. Mos na beni budallenj se i kemi jetuar ato vite. Vitet 90 kane qene nje ferr i vertet ku pishtaret e dhjetrokracise i vune flaken cdo librarie, dyqani, muzeumi deri edhe tek pemet e kanalet kulluese. Nje cmenduri e nxitur nga Azem alabaku spiun i UDBs dhe nga i pabesi Sali Berisha. Vulen ja vune me 1997 e kthyhen vendin 50 vjet mbrapa. Shqiperia ishte ne krize ekonomike te thelle 10 vjet nga 1980 deri me 1990 dhe askush nuk i dha nje lek ndihme nga jashte megjithate 1 lek nuk perfituan nga arka e shtetit komunistet ne fuqi por kur vdiqen as shtepi nuk kishin ku te fusnin koken. Krahasoheni me sot ku ende jemi shume larg standarteve te Evropes dhe ende nuk kemi as 10% te shtetit te asaj kohe. Jemi vende pa shtet ku plehrat qe jane ne fuqi nuk dine sa vila kane e ku i kane pronat.

                    1. X
                     Xulla - Kristo Tirons Grek

                     Nji gjo te bo pershtypje ne gjithe kte Kaos Mediatik sot , vecanariste ktu ke Tema e Fshatarit baze , qe te gjitha Lajmet kane nji Karakter komplet Antishqiptare , qe i fryn ne cdo Rast Konfliktit mes shqiptareve , tema si kjo ktu ,qe ka vleren e nji Letre Higjenike e perdorur porse disaher ne ke Medie nga kjo Medie ,qe ka si Mision perplsjen acarimin e mbajtjen permanent ne Konflikt shoqerine shqiptare . Un jam grek ,rritur ne Tiran ,kam qen njeri i penes ,nji vlla e kam pasur pjes te Sigurimit te Shtetit prane Byrose Politike , por me vjen peshtire ,sado jam Nationalist Grek , kur lexoj Llumin e ksaj Medie . Me njohin jopak ne Tiron dhe asnji sduhet me u cudit per kte reagim ,por une kam lindur jam e do vdes qytetare dhe kjo qe ndodh ne mediet Shqiptare i kalon te gjitha kufijte e te qenit shoqeri demokratike . Di qe ka Qarqe te caktuara ne Greqi qe kan influence mbi disa medies shqiptare dhe zbatojne nji Politike te tille ,coroditese me Opinionin shqiptare dhe dihet perse ,por perseri nuk eshte e drejte eshte Krim ndaj Opinionit Shqiptare ,nqs pretendojme qe neser shqiptaret te behen pjes e Europes . Dhe per Shtetin Shqiptare do shtoja se eshte tejet e Korrurptuar dhe ne thelb Antishqiptare ,qe nuk ben asgje kunder degjenrimit qe i bejne qytetareve shqiptare kto tip mediesh, duke i len qellimishte me i shkaterru ne te tilla medie e nuk hap asnji Medie Publike psh ku qytetaret shqiptare te debatojne problemet qe i shqetesojne ata ne jete dhe ato te Politikes dhe per kete Qeverria eshte pergjegjesja Kryesore .Ajo i ka tradhetuar shqiptaret

                     1. h
                      hori shkoders

                      Kto grate me taka me bicikleta do ken qene shkodrane. Si lum kush i ka qi. Tana shkodranet qihen fort, beqare te martume ….

                      1. S
                       Sigurimsi .Rrespekt Horro qeke zotni shkadre

                       horro , pasha zotin kena qi fort ne Shkader si Hoteli i Famshem i Turizmit me ate ish Drejtorin Xhentil Burr por edhe tan personelin mer yaho . I paharru ka ken ene Kryekamrjeri Restorantit Y..i Popa ,i cili na ka sherby edhe ne dhomat e Hotelit kur pallojshim Parine e Shkodres .Por edhe ke Hotel Sporti ken qi boll sportistet seksi te shkodres . lene mer jaho mos na kujto ati vite ,se i kena bo kuren e hajdarit ne shkodr ., shkadranet ta thejshin e dojshin fort te hujin sidomos

                       1. N
                        N

                        daullet bien per ato qe kane veshe,komunizmi na la nendetse,katera silurues,raketa,avione tanke,topa hidrocentrale cdo 5 vjecar shtonte 1 ka 30 vjet e Skavica ne leter po komunizmi nga parmenda e coi te traktori e plot uzina e kombinate qe te tera jane ber hi po le pastaj industria nxjerrese e pepunuse ja sa para kemi ecur vetem ne shkaterrim. si keni goje e flisni mortja qe sjua ha mendoni se dhe populli eshte budalla.

                        1. N
                         Nandi

                         te gjitha keto jane fotografi te bera mbas vitit 1990

                         1. P
                          Pickaxhiu

                          Ne at kohe hajshe pijshe qijshe dhe se vritshe menjen hic.Jete sporti bojshim edhe n"kinema e teater shkojshim me qef t"modh ene shoqnin e respektojshim ..ushqimet bio me shije i hajshim edhe ajrin te pandotur e thithshim edhe ndonje liber e lexojshim ene vrasje me pagese skishim droga e vetme ishte konjak Skenderbeu me shoqnin duke bo muhabet pidhi dhe sporti. Vetem nje te keqe patem-Qe nuk ju qime motrat deri ne fund atyre qe donin te na prishnin rehatin Shenim- nqs keni ndonje ankese drejtohuni te E-Albania se ka fillu punen keto dit

                          1. z
                           zgalem

                           Pyetja , Cfare na la komunizmi ne Shqiperi ? eshte shtruar rralle , ne konteksin e thjeshte . Ka dy opsione . : Na la shume uzina , fabrika etj . Keta jane nostalgjiket e atij sistemi , qe perfaqesohen nga veteranet dhe Partite e tipit , Muho Asllani . Grupi tjeter jane Gramoz Pashko , Sali Berisha , simbas te cileve , na priste ceku i bardhe . Asgje nuk vlente . Me te rrezikshem , jane grupi i Sali Berishes , qe perfaqesonin nje enverizem te kamufluar. Mendimi im eshte Ky : Ai shtet kapitulloi . Ramiz Alia , si me i mencuri i atij shteti , duhet te pergjigjej . Ai i filloi disa reforma , por shume avash . Duke qene m ei mencur se kushdo ne ate kohe , duhet t'i dilte perzot zhvillimit , si dhe Les Walesa . T'i denobte shkaterrimtaret dhe pervetesusit . Kete nuk e beri Ramizi , prandaj perfitoi anarshizmi Gramoz Pashko - Aleksander Mexi - Berisha . Kjo ishte arsyeja e tranzicionit te sterzgjatur . Zgalem

                           1. a
                            altin

                            te thuash qe ishte me mire eshte nje lloj proteste per ate se cfare eshte sot shqiperia ,nje vend me makuteri ,me stress mbi normale ,me njerez qe dhjesin e peshtyjne rrugeve ,me ekranet televizive ne sherbim te prostitucionit ,me shkolla qe prodhojne individe qe nuk dine te shkruajne shqip ,me shqiptarin qe ja fut shqiptarit ne cmime e kudo ,me klasen politike qe di vetem te flase fjale te bukura tani e 32 vjet , me administratat qe jane kapur nga korrupsioni partiak (ne cdo kohe) ,me meriten qe nuk shkon ne vendin e vet por tek ai qe ka mikun ,lekun ,njohjen ,etj,me ndotjen qe ka nivele shqetesuese ,me ndertimet qe ngrihen vend e pa vend pa kurrfare planifikimi (mjaft te nxjerresh koken ne dritare a ballkon dhe sheh kaosin),me betonieret qe punojne naten e na lene pa gjume duke mos punuar dot diten nga lodhja .Shqiptaret jane kthyer ne nje popull intrigant qe i ndizen shyte sapo sheh lek .....refreni i te gjitheve ne rruge eshte lek,lek lek,lek........ Ai vend eshte kthyer ne nje cmendine te madhe e cila bie pre e premtimeve te rradhes te njerit apo tjetrit politikan .......dhe asgje nuk ndryshon ...vetem fytyrat qe e vjedhin ....pak nga pak.......perdite......

                            1. P
                             Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

                             NA la Kriminelin ...por e deshem shume... ...edhe ay na donte dhe na don edhe sot....dhe ne prape vazhdojme te duam....lexhenden e shakaterrimit te kombit.

                             1. P
                              Prifti i varfer katolik

                              Karroca te ngarkuar me kallamishte misri kishte ne cdo koop.bujq.Por Jo ne qytetet.Pas 1990 ,sidomos pas ardhjes ne pushtet te PD Edhe Tirana u kthyer ne qytet barakash dhe shurroresh.Lana ne te dy anet,parkut rinia mysybet,sheshi Qemali stafa,para kuvendit dhe lulishtja e namasgjase ,per Faqe te zeze. Shikoni foto,ku thote se kjo foto eshte e asaj kohe?

                              1. H
                               HISTORIANI

                               Komunizmi na la mjaft gjera te vyera sic jane Sali Banditi dhe Mero Morri etj. E shikoni si Mero Morri dhe gazeta e tij gjejne 5-6 foto te bera ne vitin 1991-1992 kur ishte duke u shkaterruar gjithcka dhe na e paraqesin si " te vetmet gjera qe na la komunizmi ". Nuk kane faj pasi me perralla dhe maskaralleqe, duke shitur genjeshtra, mashtrime dhe vene gjoba mediatike kane bere miliona gjate ketyre 32 viteve, ndersa , ( sic njoftonte OKB-ja pardje ), sot 1/3 e shqiptareve vuajne per ushqim. Foto edhe me te keqija se keto mund t'i besh sot ne lagjet periferike te Londres, Parisit, New Youkut, Los Angeles apo Cikago. Imagjino sikur neser te bjere kapitalizmi i sotem dhe pasneser te shkruajme se sistemi na la 20000 prostituta, 100 mije te droguar dhe dhjetera mijera kriminele te gjalle ose te vdekur nga dora e njeri - tjetrit.

                               Lini një Përgjigje