Ksamili nuk njihej fare: Plazhet e preferuara të shqiptarëve para viteve 90, nga "Breshka", tek tuneli ku ngacmimet mbuloheshin nga britmat

19 Korrik 2022, 18:02Dossier TEMA

Ksamili nuk njihej fare: Plazhet e preferuara të shqiptarëve para

Nga Uvil Zajmi

Cilat kanë qenë plazhet e preferuara, dhe si bënin shqiptarët pushimet para dhe pas viteve 50-të, në veçanti ata që preferonin detin? Durrësi ai më kryesori, në tre muajt e verës, i frekuentuar nga aristokracia, pasanikët, por dhe nga vetë Mbreti Zog. Pastaj periudha e viteve 1960-‘70-‘80-të kanë qenë të veçanta për shqiptarët, individë apo familje që pëlqenin detin. Në ato fillime plazhet ishin të pakta dhe Durrësi, Vlora, Saranda ishin ato më kryesorët. Shëngjini filloi të preferohej me vonë, si dhe Divjaka, ndërsa Dhërmiu, apo bregdeti jonian, ndonëse pëlqehej ishte i kufizuar nga udhëtimi i largët, i vështirë dhe mundësia e pakët për sistemim.

Pra, plazhi i Durrësit ishte epiqendra, (shumë më pak ai i Golemit dhe i Currilave), kur vetë durrsakët si dhe kryeqytetasit dyndeshin në fundjavë. Ndryshe qëndrimi familjar që ishte i planifikuar dy javor, me leje dhe kabina që jepeshin nga qendra e punës apo ndërmarrja, por edhe me fleta kampi që shpërndaheshin nga Bashkimet Profesionale, kryesisht për punonjës të dalluar. Por edhe nga Organizatat e Rinisë kishte fleta kampi për të rinjtë revolucionarë. Në vitet ‘80-të, kishte edhe kampe me çadra për studentë të vendosura tek ‘Hekurudha’, në pjesën matanë rrugës. Në plazh, kishte edhe vila të ndërtuara nga individë apo familje gjatë kohës së Mbretërisë së Zogut, por të sekuestruara nga sistemi komunist dhe që jepeshin për përdorim gjatë muajve të verës për kuadro, apo familje të privilegjuara.

Natyrisht në raport me kabinat prej dërrase, ishin shumë komode. Si në kabina, apo vila, familjarët gatuanin vetë dhe të dukej habi, kur në mëngjes, nga kabinat dilnin njerëz, apo familjarë të shumë të numër, çka tregonte se në atë kabinë, me hapësira të vogla, te kishin fjetur shumë persona. Kjo intensive, e pashmangshme të shtunën për të diel. Një histori, sa nostalgjike e përjetuar nga breza, e shtrirë nga “Teuta” te “Apolonia”, “Hekurudha” deri te “Iliria”, me “Breshkën”, aty ku lindën historitë e dashurive më të famshme shqiptare.

Nga treni veror, barkat me qira, ndeshjet, xhirot e famshme, moda, kinemaja verore, kabinat e paharruara ditore për veshje-zhveshje, çadrat, radiot e dorës, Hotel “Adriatiku” me turistet e huaja, orkestrat, radha për ujin e pijshëm, Vila “Lule” ( arkitektit të famshëm Kristo Sotiri) dhe ‘Blloku’, zona e ndaluar për të gjithë. Një kohë e shkuar, pasione pa kthim, e që brezin tim e rikthen te kënga e njohur e muzikës italiane, “Come passa il tempo”- e kënduar nga Camaleonti, Dik Dik dhe M. Vandeli, edhe këta të “Viteve ‘70”.

Plazhi i Durrësit, fillimet…!

Në fillim të shekullit 20-të zona e plazhit ka qenë tokë bujqësore, madje rruga Durrës-Kavajë, pjesa Ura e Dajlanit –Plepa, ishte me kalldrëm dhe shërbente si vijë ndarëse e pjesës së plazhit dhe tokës bujqësore. Duke parë cilësinë e rërës, italianët kishin treguar interes për këtë zonë. Rreth viteve ‘30-të Mbreti Zog dhe Oborri Mbretëror, ngarkoi Bashkinë e Durrësit me një grup specialistësh, të hartonin planin rregullues për plazhin në një gjatësi 4 km. të ndara në 300 parcela, me sipërfaqe 400-500 m2 secila. Bashkia e Durrësit ja shiste tregtarëve durrsakë apo tiranas (nuk figurojnë të huaj) që sipas planit urbanistik, duhet të ndërtonin ndërtesa deri në dy kate dhe të larguara detyrimisht 80 metra nga vija e ujit, me kushtin që gjysmës së sipërfaqes t’i jepej përparësi gjelbërimit.

Kjo zonë e quajt “Banjat e Durrësit” dhe deri në prag të Luftës së Dytë Botërore, ishin ndërtuar rreth 80 vila, vlera e të cilave lëvizte nga 1.500 deri në 5000 franga ari. Në këtë periudhë vetë Mbreti Zog e familja e tij, ishin admirues të detit. Ndërkohë, pronarët e vilave të ndërtuara apo tregtarët si dhe familjet e mëdha e të njohura nga Tirana, ishin frekuentues të rregullt të plazhit, madje fotot e kohës e konfirmojnë realisht këtë fakt. Pas luftës, të gjitha vilat e plazhit u shtetëzuan e fillimisht u përdorën si Shtëpi Pushimi për punëtorët, ndërsa më pas, një pjesë e tyre u kthyen në vila pritje për udhëheqësit e partive të huaja marksiste–leniniste dhe si Shtëpi Pushimi për drejtues të lartë partie. Qytetarët durrsakë filluan ta frekuentojnë masivisht plazhin vetëm në fillim të viteve ’60-të. Deri në atë kohë ata i drejtoheshin Currilave në veri-perëndim të qytetit.

“Breshka”, kush ishte njeriu që i dha emër?

Një pjesë e rëndësishme sidomos në aspektin nostalgjik për plazhin e Durrësit, mbetet ndërtesa te Hekurudha me emrin “Breshka”. Por, cili ishte ai që e ndërtoi vilën dykatëshe më të famshme të plazheve shqiptare e njohur me emrin e veçantë “Breshka”? Ndonëse njihet si Rexhep Breshka, emri i vërtetë është Rexhep Çakrri. Dokumentet e kohës, ato të gjendjes civile saktësojnë këtë fakt. I lindur në Durrës në vitin 1989, ai është I dyti nga pesë fëmijët e familjes së Hysejn Çakrrit, të përbërë nga katër vëllezërve dhe një motre. Ndonëse me traditë në tregtinë e vogël, kryesisht të lëkurëve, copave dhe material ndërtimit, Rexhep Çakrri figuron me profesion hotelier. Njeri i thjeshtë dhe shumë punëtor me një vizion admirues për kohën, shumë shpejt do të nuhaste se tregtia e breshkave me italianët do të ishte fitimprurëse. Nuk kishte gabuar, madje prej tyre morri famë, u pasurua, investoi deri në ndërtimin e stabilimentit të famshëm.

Ideja për ndërtimin e hotelit…!

Aktiviteti i tij i parë bamirëse ka qenë ndërtimi i zonës përballë “Vollgës”, për të bërë banjë në det qytetarët durrsakë. Ai e kufizoi duke e ndarë më dërrasa në dy pjesë, veç për burra e gra, në mënyrë që të mos shiheshin nga njëri-tjetri. Por, me ardhjen e një reparti ushtarak italian në Durrës rreth viteve ’30-të, që shërbeu edhe për miqësinë e vëllezërve Çakrri me disa prej tyre, lind edhe bashkëpunimi tregtar por në veçanti ai i ndërtimit në zonën e plazhit. Fillimisht pasi morën me qera një truall toke rreth 500 m2, pak kohë me vonë vëllezërit Çakrri të detyruar nga Bashkia e blenë atë. Bashkë me një italian, rreth vitit 1932 ndërtuan një urë me dërrasa që futej disa metra në det, që do t’i shërbente për transport tregtar me mjete të vogla lundruese nga porti deri tek kjo zonë (Hekurudha), duke evituar rrugën automobilistike.

Pastaj ideuan ndërtimin e një ndërtese dykatëshe përballë kësaj ure, me funksion të dyfishtë: Restorant kati i parë dhe hoteli i dyti. Njëkohësisht edhe ndërtimin e disa kabina të vogla prej dërrase dhe vendosjen e disa ruleve në dy krahët e hotelit, për veshje zhveshje ditore të plazhistëve. Ndërtimi i’u besua arkitektëve shqiptarë të kohës, ndërsa për administrim vëllezërit Çakrri si dhe ortaku Italian, i’a besuan Rexhepit pasi, ishin të angazhuar me të tjera punë. Hoteli nuk pati emër, por më pas ai filloi të njihej si hoteli i Xhepit, pastaj i “Xhepit të Breshkave”, dhe përfundimisht me kalimin e kohës “Hotel Breshka”. Për rrjedhojë, të gjithë familjes Çakrri, i’u tjetërsua mbiemri në Breshka.

Punimet për ndryshim apo investime të vogla kryesisht në mirëmbajtje, vazhduan edhe gjatë Luftës (1939-1944) dhe kjo infrastrukturë i qëndroi kohës deri kur shteti vendosi për ta shtetëzuar. Pas përfundimit të Luftës, të dy ortakët u ndanë për të mos u takuar kurrë më, për shkak të izolimit, por ajo që ngritën mbeti dhe ndërtesa me emrin “Breshka” mori famë e popullaritet, ndonëse ideatorët nuk jetonin më. Vetëm një tentativë pas viteve ‘90-të, kur një anije me emrin “Breshka” ndaloi në portin e Durrësit dhe familjarët e italianit kërkuan të takohen me ato të Rexhep Breshkës, pa mundur të realizohet.

Fundi i trishtuar…!

Pas përfundimit të Luftës dhe ardhjes në fuqi të ‘Pushtetit Popullor, ashtu si të gjithë tregtarëve, edhe Rexhep Çakrrit- Breshka, i’u konfiskua e gjithë pasuria, ndër to edhe hoteli-pista, kabinat, e gjithçka që ndërtoi në atë zonë të plazhit. Ai vdiq në vitin 1949, në moshën 60 vjeçare, duke lënë pas vetëm gruan Nadire (1905-1993) dhe tre fëmijët, Ramazanin, ish-boksier i Klubit Sportiv “Partizani”, Besnikun dhe Sedeten, si dhe një pasuri të madhe që i shërbeu brezave ndër vite, por që familjarët nuk trashëguan asgjë, përveç famës së emrit që la. Edhe sot familja e shumtë në numër e Çakrrit, në dokumentin apo pasaportat që kanë, figurojnë zyrtarisht me mbiemrin popullor “Breshka”.

Frekuentimi i plazhit

Si një vend bregdetar, deti ka qenë preferencë e shqiptarëve më shumë se ai malor. Qytetarët durrsakë filluan ta frekuentojnë masivisht plazhin pas mes viteve ‘50-të. Deri në atë kohë i drejtoheshin plazhit të Currilave në veri-perëndim të qytetit. Pikërisht në fund të viteve ‘50-të, krahas shtetëzimit të vilave të ndërtuar nga tregtarët, filluan të ndërtohen komplekse hotelerie me arkitekturë të dukshme sovjetike, si Hotel “Adriatik”, “Butrinti”, “Kruja” dhe “ Durrësi”, si dhe Shtëpitë e Pushimit të Punëtorëve, apo të ristrukturohen Konvaleshenca e Ministrisë së Brendshme e të ndërtohen, ajo e Ministrisë së Mbrojtjes, Kampi i Pionierëve dhe Kampi i Rinisë në Golem, që ishte me çadra.

Jemi në vitet kur plazhi i Durrësit kthehet në pikën verore më të rëndësishme për intelektualë, sportist, artistë, qytetarë, studentë e familjarë, të cilët me kursimet tyre vjetore synonin ti shpenzonin gjatë kësaj periudhe në plazhin më të frekuentuar të vendit. Bregdeti jonian shfrytëzohej shumë pak, me një numër të reduktuar pushuesish. Dhërmiu ishte ai më kryesori, që kishte një ndërtesë të vogël, që shërbente si Kamp Pushimi, për të cilin jepeshin fleta kampi vetëm nga Bashkimet Profesionale. Udhëtimi për në atë zonë ishte i vështirë dhe me kushte minimale për pushuesit. Ndërkohë, frekuentoheshin më pak plazhet e Shëngjinit, Golemit dhe Patokut, (10 km. në vijë të drejtë nga qyteti i Laçit), ndërsa vlonjatët kishin plazhin e vjetër, ndërsa sarandjotët atë në qytet. Ksamili, nuk njihej fare si plazh, madje ishte zonë e ndaluar, si të gjitha zonat kufitare. Ndërsa pishinat popullore, nuk ekzistonin fare në ato vite.

Si planifikoheshin pushimet?

Leja e pushimit dy javore ishte e vetmja kohë pushimi për të gjithë shqiptarët në harkun e një viti. Pëlqehej periudha korrik-gusht, shumë më pak qershori apo shtatori. Nga ndërmarrjet, jepeshin autorizim për një sistemim në dhoma me sipërfaqe të vogla, me një komoditet minimal, me emrin kabina. Ato ishin prej dërrase apo betoni shumë të vogla. Por kishte edhe fleta-kampi, që jepeshin nga Bashkimet Profesionale, kryesisht për punonjës të dalluar dhe nga Organizatat e Rinisë për të rinjtë revolucionarë. Në vitet ‘80-të, u aplikuan edhe çadra për studentë e familjarë të cilat u vendosën tek “Hekurudha”, (Plazhi i Durrësit), në pjesën matanë rrugës.

Por, më të preferuar ishin vilat e ndërtuara nga tregtarë, pasanikë gjatë kohës së Zogut, por të sekuestruara më vonë dhe që jepeshin për përdorim gjatë muajve të verës për kuadro, apo familje të elitës. Transporti i familjeve për në plazh nga Tirana në Durrës, bëhej me prenotim, me mjete tip “Zuk”, me të cilin udhëtonin katër apo pesë familje. Të gjithë ishin të detyruar të merrnin me vete mbulesa, enë kuzhine, deri tek furnela e bidoni i vajgurit, gjithçka që nevojitej për 15 ditë qëndrim. Administrata e plazhit siguronte kabinën, krevate e dyshekë, çadrën, të cilat i merrje në ardhje dhe i dorëzoje kur mbaronte 15 ditshi.

Familjarët gatuanin vetë, madje kishte radhë për ushqime, apo për ujë të pijshëm, që merrej me bidonë plastikë të cilët vendoseshin në radhë për të pritur të mbusheshin në një çezëm që dilte nga toka. Por, e vajtja për nevoja personale në banjot publike, ishte një tjetër proçes aspak komod. Kur zbardhte dita, nga ato kabina të vogla do të shihje të dilnin njëri pas tjetrit njerëz, apo familjarë të shumë të numër, çka tregonte se në në një hapësirë të vogël, kishin fjetur disa persona. Po kështu edhe në çadra, shpesh here qëndrimi ishte tejet e populluar. Pastaj vajtja në rërë, hapja e gropës dhe sistemimi i çadrës.

Treni veror, i paharruar, të parët durrsakët

Pas viteve ’50-të kur fluksi u shtua, udhëtimi i durrsakëve drejt plazhit realizohej me tren, biçikleta, por edhe me karrocë me kalë që me itinerarin vajtje-ardhje, transportonte plazhistë deri tek “Hekurudha”. Por, ai që nuk harrohet dhe mbahet mend ishte treni veror. Ideja për të ndihmuar durrsakët e shumtë që shkonin në plazh, i shtyu drejtuesit e Hekurudhës, të sajonin trenin veror, duke i transformuar disa vagonë të amortizuar, në vagonë verorë. Në karrocerinë e tyre u vendosën stola prej dërrase, një mbulesë ose jo, dy-tre vagonë. Kjo pas ndërtimit të hekurudhës Durrës- Peqin (1947), me vajtje ardhje Durrës-Plazh–Golem, ishte çdo ditë dhe një herë në çdo orë.

Tiranasit, drejt “Breshkës” edhe me motor e biçikleta!

Ai me tren, nga Tirana në Durrës ka qenë mjeti i preferuar dhe modern për kohën gjatë tre muajve të plazhit, në veçanti pas ndërtimit të hekurudhës Tiranë –Durrës 1949. Deri në vitin 1974 nisja nga Tirana bëhej nga stacioni i vjetër i trenit që ndodhej rreth 500 metra në thellësi të rrugës paralele me stacionin e ri. Bileta kushtonte 45 lekë, kur ishte me prenotim vajtje-ardhje, 70 lekë. Edhe në Durrës, stacioni ishte ai viteve ‘50 të (aktualisht ka mbetur ndërtesa në gjendje të mirë), më pas u ndërtua ai i ri.

Treni i viteve 1950-’60-të, ishte ai me vagonë të vegjël dhe me lokomotivë që punonte me qymyr. Në vitin 1965, filloi treni me lokomotivë nafte, vagonë të gjatë të ardhur nga Çekosllovakia, që u përdor për pasagjerë, ndërsa ai me qymyr që kaloi për mallrat. Por, ai që nuk harrohet dhe mbahet mend edhe për kryeqytetasit ishte treni veror. Nisur nga fluksi i madh pas viteve ‘60-të, lindi nevoja që nga Tirana të nisej edhe një tren veror. Fillimisht me qymyr, deri në vitet ‘70-të, ka funksionuar rregullisht. Aplikohej në fund javë të shtunë e të djelë, ku ishte më intensiv, por edhe gjatë javës. Me pak vagonë, 4-5 të tillë, ai nisej në mëngjes ora 6.00 dhe kthehej në mbrëmje. Pra vetëm një rrugë, vajtje-ardhje Tiranë-Shkozet, jo në Durrës.

Qëndronte në Shkozet, priste pasagjerët dhe kthehej.

Ishte i ndërmjetës midis trenave zyrtarë, dhe tejet i preferuar pasi udhëtoje në fresk, me bileta vajtje-ardhje, që i prenotoje gjatë javës. Ecte me një shpejtësi 40-50 km, krejtësisht i hapur si ato të filmave. Madje mbeturinat e qymyrit shpesh herë bënin pis udhëtuesit, prandaj qëndrimi me kurriz nga Lokomotiva, ishte më komod. Vetëm gjatë muajve të plazhit, pastaj ai qëndronte në një nga kapanonet ku riparoheshin e trenat. Treni ishte prodhim rus, mbante rreth 2000 pasagjerë, shumë prej tyre qëndronin në këmbë gjatë gjithë rrugës, rreth 1 orë udhëtim. Bileta kushtonte 45 lekë copa, kur ishte me prentotim, 70 lekë vajtje-ardhje. Deri në fund të viteve ‘60-të, pastaj u hoq nga qarkullimi. Por edhe me biçikleta, motor kush kishte apo, edhe me ndonjë mjet të rastit, kanë udhëtuar për në plazh. Ai me biçikleta konsiderohej edhe si sport, shoqërohej me mjete ndihmëse në rast nevoje, si kamerdare rezervë, pompë, mastiç, letër zumpare. Me të mbërritur, biçikleta vendosej në rërë me gomat lart. Sidoqoftë, klasiku mbetej me treni.

Tuneli, aty ku frika, ngacmimet mbuloheshin me britma?!

I vetmi në ato vite në hekurudhën shqiptare. Dikush kishte frikë, kryesisht gra e fëmijë, por jo të rinjtë. I modeluar sipas stilit rus, treni për në Durrës ishte i detyruar të kalonte aty, në kodrat e Rrushbullit, pak kilometra para mbërritjes në Shkozet. Karakteristikë ishin vërshëllimat e zgjatura e të forta, britmat, ulërimat, ishte vetmi vend ku mund të bërtisje i lirë, pasi ishte e vështirë të verifikonte. Madje dikush tentonte edhe te ngacmonte ndonjë femër në ato pak çaste që mund t’i ndodhej pranë. Pastaj kur drita afrohej dhe treni dilte nga tuneli, të gjithë dukeshin të qetë, normalë dhe aspak dikush prej tyre kishte qenë ndryshe pak sekonda më parë. Pastaj mbërritja në Shkozet: Disa udhëtues hidheshin nga shkallët e trenit, kur ai kishte ulur shpejtësinë, ende pa u ndalur krejtësisht. Kishin aftësinë të sinkronizonin hapat e tyre me shpejtësinë, pa rrezikuar jetën në atë kërcim vallëzues, por të kënaqur si askush tjetër.

Nga Shkozeti, drejt Hekurudhës, të gjithë në këmbë!

Jo të gjithë trenat ndalonin në Shkozet, ato të linjave kryesisht. Dhe për këtë arsye, të vije në plazh duhet të merrje autobuzin, Durrës-Plepa. Vetëm në fundjavë, bashkë me trenin veror, Shkozeti ishte i detyruar që treni të ndalonte. Pikërisht ky ishte edhe një ndër momentet më kulmore e fillimit të ditës intensive të plazhit, kur treni mbërrinte në stacionin e Shkozetit, nga ku turma si një lumë, derdhej fillimisht në atë rrugë të ngushtë e të gjatë 100 metra që e lidhte stacionin me rrugën kryesore automobilistike të plazhit. Të gjithë në këmbë, turma kthehej majtas dhe merrte drejtimin paralelisht me bregun, në rrugën e dytë përbri asaj automobilistike.

Memorie.al

26 Komente

 1. p
  paska nostalji qerrataj per ate kohe ala !

  shkrime alla Kronikani i cili thjeshte bo llogje pazari ,kur akarnomet ,bojshin praktiken ne fshat e habiteshin kur shifnin gomarin ti ngrihej cari . gjynah qe s'na trego edhe noj foto te veten si kush ka qen ate kohe ,sepse na krijon nji ide me te qarte se me cfar retrosh kemi te bojm . shkrime thjeshte qe kan ne thelb te tij banalitetin e kohes ,si muhabet mejhanesh me nji llaf . po hajt mo stani i kthy ne Medie kto ka

  1. t
   thor

   edhe ti noi kar gomari duhet te jesh

   1. V
    Vranakonti

    E admiroj autorin e ketij shkrimi per kujtesen e forte qe ka. E lexova me kureshtje dhe me zgjoi kujtimet e hersheme.Ashtu vertete behej ne ato kohera plazhi ne kushte jo komode,por ama i kujtojme me nostalgji se ishim te lire,te qet,pafrike,haim e pinim ato qe kishim dhe kenaqeshim. Nuk te ngacmonte njeri,gjithesecili shikonte punen e vete dhe krijonte mardhenje shoqerore te sinqerta. Sot ka shume gjera te mira,madje ka luks,kushte te mira,madje shume te mira,por ama jeta eshte e pasigurt se te vret krimineli si pa gje te keq dhe jet iken per lesh. Respekt pe rautorin e ketij shkrimi.

    1. F
     Fshatar kargunge

     Marrdhenie te sinqerta o Zagal? Me kar ne dore ishin te gjithe. Ti duhet te me kishe mua kojshi dhe...

     1. F
      Fshatar kargunge

      Marrdhenie te sinqerta o Zagal? Me kar ne dore ishin te gjithe. Ti duhet te me kishe mua kojshi dhe...

      1. b
       bashkfshatari qi ka parku gamorin ke rruga elbison

       Fshataro , ke te nrejt : Me kar ne dor kena qen ,e ashtu po e mbajm edhe sot , kush sdo pidhin ,s'osht Patriot ! - Osht tradita shqipcarit , per cik pith luftum ne jet , trashgimi prej t'parit , o pith o me vdek ! Kena vujt mer burr padrita e kushte qimje n'errsit ,, , rras pas ferre n' tynele pidhi duhej qir . E mo nfun arriti dekradhia , kudo e njomin vrymat ,Tyneli bre p dashnia . Mos nigjo kto kaqolat ,qi ju ngrit dikur ather , thjeshte kujtojne at'koh e sot bojn si pedere . S'na i dijn per ner ,as ne qi erdhem nga fshati , qi bom medie ,tv e shtet ,ku tundet pidhi e kercen i gjati . E na tregojn dikur ,si palloheshin n'kallamoq , kush jeton net'kalumen ,ka morr fund sot !

    2. E
     E VERTETA

     Te kesh turp se sa budalla je se sa kafshe je se sa pa vlera humane je qe nuk ke piken e nerzillekut dhe te vlerave te kohes se kaluar Njerez si ty jane ata qe e shkaterran Shqiperine dhe qe vjedhin e gllaberojne perdite , pasi jane te pangopur e nuk u ze syte sa marrin qe te thone nje dite stop se u ngopem JE TI E SOJI YT KAFSHE QE E PRISHET DHE E VODHET SHQIPERINE

     1. O
      O Krimbat e janullatos o mero pederasti censuroni

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ku eshte Replika ktu o Moderator Haleje ?

      1. M
       Mjerimi

       Zogisti i ndyre Uvil Zajmi eshte nje antishqiptar qe mburr regjimin satrap te Zogollit qe e kishte lene 90% te popullit analfabet,qe nuk kishte asnje shkolle te mesme,asnje universitet,hekurudhe,flote tregetare detare,ushtri,rruge te asfaltuara,stadiume,pallate sporti,teatro,estrada,opera,fabrika,uzina,kombinate,miniera etj dhe na derdellis per plazhet! Si mund te mashtrosh kaq ndyre i maskara kur plazhet mbusheshin plot cdo dite me pushues qe nga Shiroka,Velipoja,Shengjini,Durresi,Divjaka,Semani,Vlora,Saranda,pogradeci etj pa llogaritur lumenjte e shumte me uje kristal e jo si tani qe ngordh lopa nga helmet! Mjaft bere politike antishqiptare o Uvil zogisti se ti nje plehre je! Shkruaj per te sogmen dhe jo per pushimet e milionereve,por te shumices se shqiptareve qe marrin 15000 leke pension ne muaj!

     2. B
      BBC

      O caro kamunizmi na dul tani si mund i Enver Hoxhes me i heq bishtin turqve shqipfoles te keryre trevave.. edhe plazhin e Durrsit e modelun sa munden ti gjajte pak Fronces e Bretonjes.. mire keq ashtu erdh koha ne Enverua nuk kishte shkopin magjik ta shpetote kete rrace nga sundim kafsheria 500 vjeçare e hyqymetit.. shume boni masanej per keto anadollas

      1. K
       Kristi

       Po na kujtove kohen e shkuar.. Vertete ishte koha e plazhi qe te gjitheve ju jepte....gezim. Faleminderit per kujtesen.. Cdo njeri ..te rinj mund ta lexojne per kulture..

       1. F
        Fshatar kargunge

        Isha 16-17 vjec dhe sa hyn treni ne tynel nje grua rreth te 40 me kap tek vendi dhe mi shtengon pak lehte. Une i kapa doren por ajo i shtrengoj me shume. Me peshperit ne vesh: kam nje pal breke plazhi per nipin tim, do vish te plazhi se keto koqe te medha duhen shtrydhur. Shkova me te ne plazh dhe....

        1. Z
         Zagali

         Dhe nje mut qe te hash.

         1. T
          Trojan

          Jo nje mut ,po dy mut qe te haje ,,ne fakt fshataret kur vinin ne qytet vinin per te blere vetem buke ,se i griu babanacja ,sa per disa komentues te tjere qe thone jo kanacja jo qymyri ,shkoni dhe paguajeni 2000 te reja shezllonin tani

        2. k
         katarakti

         Më kujtohet treni veror kur shkonja me prindërit në plazh. Kur ktheheshim ishim të detyruar të bënim të gjithë dush me kanoçe se mbanim erë qymyr. Sidomos kur hynje te tuneli nxiheshe nga grimcat e qymyrit. Nê atë kohë kishte kabina prej druri, por te "Iliria" kishte dhoma me tulla. Ishte shumë më mirë. Plazhi ishte i vetmi vend ku ti mund të dëgjonje muzikë të huaj pa pasur frikë. Mê vjen çudi me këtë Ulvi Zaimin sa mirë i mban mend gjërat. Veçse bën edhe shumë xhelozë. Nga ata që në atë kohë nuk e kishin parë detin me sy dhe merreshin me dhitë. Më kujtohet një barceleta e asaj kohe. E çojnë Pal Vatën në plazh. Gra me shalë jashtë sa të duash. Pal Vata zgurdullontesytë. " A i di Partia dhe Enveri këto gjona" - pyeti ai i habitur shoqëruesit e tij. Shqipëria ka qënë gjithmonë me vite drite larg Europës së qytetëruar. Anadoll dhe shkuar Anadollit. Mirë që erdhi Enveri dhe e zhvilloi jo pak vendin.

         1. T
          Tiku

          Po Enveri e zhvilloj shume Shqiperine. Me tren me qymyr dhe bicikleta Mifa.

          1. t
           thor

           edhe ti ndonje kokeloqe si ai i komentit te pare duhet te jesh

         2. A
          Agron

          Po te ishte pllazhi i viteve te 70-90 aty do pushonte gjithe elita e holivudit e gjith politika evropiane e gjith vip e botes dhe sot do kishit qmimin per nji m2 banese o shpie 10mij euro . Tash jetoni ne mut dhe ne tulla betoni e banjo bejeni ne detin e lare me fekale te atyre germadhave qe kane nxan edhe pjeset ku asht det . Ndertime p koncept, pa kriter , shkel e shko. Rrac k* jeni o vlla, njime islamista qe veq shemtim din me ba.

          1. L
           Likja

           La lindur ne 1998???!!!!!

           1. S
            Shkodrani

            Nuk di per vitet 50, por ne vitet 70 dhe me vone para cmendurise kolektive te ndertimit, plazhet tona kane qene nje enderr e bukur. Kam pasur fatin te qendroj gjate ne ato plazhe duke filluar nga Velipoja deri ne Golem dhe mund te them qe ishim te varfer sa nuk behet por te pakten plazhin e kishim fantastik. Si ne mjegull mbaj mend stazionin e vjeter te Durresit, me pelqente shume por vrapoja te dilja qe te shkoja tek gjysherit se me thene te drejten treni ishte gjithmone 3 ore me vonese dhe te shkoje nga Shkodra ne Durres shkonte edhe 16 ore. Prandaj prinderit e pergatisnin udhetimin shume dite perpara. Te them te drejten cdo gje qe kishte ngjyra na dukej fantastike, lere pastaj plazhin ku kishte prej atyre qe kishin kamardare dhe ndonje top me ngjyre ndryshe nga e zeza apo grija. Une nuk kam nostalgji per ate Shqiperi por per njerezit tane qe vuajten dhe u pepoqen qe ne ta kalonim sa me lumtur. Mungesat qe kishim kompensoheshin nga endrrat dhe dashuria e familjes. Kur pastaj u rritem endrrat nuk mjaftonin me dhe ata njerez qe i dogji rregjimi me shume shpejtesi ishin shum te drobitur te fshihnin rrealitetin dhe te na benin me te lumtur.

            Lini një Përgjigje