Spartak Ngjela: Serbia në Tiranë po kërkon të na lartësojë figurën e Esad Pash Toptanit

15 Korrik 2022, 12:32Dossier TEMA

Spartak Ngjela: Serbia në Tiranë po kërkon të na

Serbia në Tiranë, që paguan gjithmonë, po kërkon të na lartësojë figurën e Esad Pash Toptanit.

Serbia, edhe varrin në varrezat e saj ia ka bërë Essadit, si hero.

Po çfarë ka humbur Serbia me vrasjen e Essad Pash Toptanit nga heroi ynë Avni Rustemi?

Sigurisht, Essadi dhe Serbia ka humbur Shqipërinë e Veriut.

Edith Durham e konsideroi Essad Pashën si "një relike të çuditshme të mesjetës".

Po këta hajvanë që pranojnë pagesën e Serbisë, çfarë janë?

Nuk mund të flasësh më shumë se kaq, veçse më duhet të them se, historia nuk mund të falsifikohet nga askush, por injorantët nuk e kuptojnë dot këtë maksimë dhe i gëzohen pagesës.

Po Serbia? Ajo do të vijojë të vajtojë të kaluarën pushtuese të territoreve shqiptare, që ndërkohë po e humbet përditë e më shumë.

Po Shqipëria?

Ajo po shkon drejt Bashkimit Kombëtar të dy shteteve shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

10 Komente

 1. B
  Buda

  Natyrisht propaganda shoviniste serbe ka rolin e vet, por shtabi i agjentures serbo-ruse ne Shqiperi i ka zyrat ne Tirane.

  1. q
   qe ta dish

   I ka zyrat ne PeDe!!!!

  2. B
   Buda

   Nuk jane vetem nacionalistet shoviniste serbe ne kete valle, por edhe niperit e sterniperit e Esat Pashe Toptanit ne Tirane. Jo me kot qendra me e fuqishme tregtare ne zemer te Tiranes quhet "Toptani"; mundon vetem emri Esat.

   1. X
    Xha braho

    Si jurist qe je, prisja te trajtoje probleme te drejtesise.

    1. B
     Bashkim

     Lexova shkrimin e Pellumb Kulles per Avni Rustemin. Gazetari I njohur I RTK-së dhe I Rilindjes në Kosovë, Nehat Islami, ne rinine e tij mes viteve 60-70 të shekullit kaluar ka investiguar per gjyqin e Avni Rustemit ne Gjykaten e Parisit. Ka lexuar dosjen. Nehati me ka thënë se nuk ka ndonje gje ndryshe nga ato qe jane trajtuar ne teater me dramen "Dy krisma ne Paris". Të tjerat për figurën e tij janë spekullime

     1. k
      kot per informacion

      Esali Pash Toptani eshte varrosur ne varrezat ushtarake serbe ne Paris!

      1. T
       Thanas Mustaqi

       https://www.gazetatema.net/2017/10/17/viti-1916-kur-esat-pashe-toptani-u-detyrua-te-largohet-nga-shqiperia-nepermjet-portit-te-durresit-sebashku-me-trupat-serbe/

       1. F
        Firmat e themeluesve të PD-së 1991

        Sërbia të mos kishte mbështetjen e Kishës orthodoxes ruse, nuk do kishte kryer krime lufte në Bosnje dhe genocid në Kosovë.

        1. c
         ca po thua

         Pse ca i dha kisha ruse, i dha fisheke dhe bomba? O idiot, sa klase shkolle ke?

        2. D
         Dajti

         I kane fajet keta gazetarucet qe akoma merren me ty o pallosh

         Lini një Përgjigje