NASA fotografon “ariun” në Mars

31 Janar 2023, 16:20Hi-Tech TEMA

NASA fotografon “ariun” në Mars

Një kamera e NASA-s ka kapur fytyrën e një ariu në sipërfaqen e planetit Mars.

Formacioni gjeologjik ka formë të rrumbullaktë, me dy kratere që ngjajnë me sy.

Ndërsa, një strukturë në formë V-je krijon ilizionin e hundës së ariut.

Ndërkohë, në dhjetor, roboti Perseverance i dërguar në Mars ka arritur të regjistrojë zhurmën e një stuhie në planetin e kuq. Stuhia kaloi shumë pranë robotit teksa ai po eksploronte një liqen të lashtë në Mars dhe për shkak se e kishte mikrofonin ndezur, regjistroi gjithçka.

Stuhitë e fuqishme, të quajtura “djaj pluhuri”, janë të zakonshme në Mars dhe janë pjesë e panoramës meteorologjike në këtë planet.

Gjatë misioneve të tjera të robotit të dërguar nga NASA atje, janë mbledhur foto dhe të dhëna për kushtet e motit. NASA madje ka arritur të regjistrojë sinjale sizmike dhe magnetike të krijuara nga “djajtë e pluhurit”. Por deri tani, mungonin zhurmat.

 

2 Komente

 1. T
  Tan_Tironci

  Tall bythen Marsi me NASA-n. Lajm trondites.

  1. s
   shqip

   tall bythen Nasa me ata qe e paguajne duke shpikur lajme boshe

   Lini një Përgjigje