Arrestohet ‘vrasësi serial’ në Romë, si u zbulua 50-vjeçari që masakronte prostitutat

19 Nëntor 2022, 15:00Kronika TEMA

Arrestohet ‘vrasësi serial’ në Romë, si u zbulua

Vrasësi serial i prostitutave në Romës mund të jetë një 50-vjeçar italian. Ai është ndaluar nga policia dhe po merret në pyetje. 50-vjeçari italian i njohur më parë për policinë për veprat penale të drogës, është ndaluar në mëngjes pranë stacionit Termini, në via Milazzo.

Ai është marrë në orën 5.15 të mëngjesit dhe rezulton se ai ka qenë ende i veshur me të njëjtat rroba si ditën e vrasjeve. Ndërkohë mjekësia ligjore është në punë për lehtësimet në banesën ku u gjet.

Burri u filmua në kënde të ndryshme nga kamerat e vëzhgimit në zonën që shkon nga ‘via Durazzo’ në ‘via Riboty’ në Romë, ku tre gra, dy kineze dhe një kolumbiane, u vranë të enjten në mëngjes.

Sipas raporteve agjentët e Skuadrës Fluturuese do të kishin dëgjuar gjithashtu një super dëshmitar, një grua me kombësi kubane, e cila dyshohet se doli me vrasësin pas krimeve: "Ai më tha se kishte vrarë tre gra", ka rrëfyer ajo.

“Situata është nën kontroll të rreptë dhe besojmë se mund të themi se komuniteti mund të kthehet në qetësi sepse nuk do të ketë ngjarje të tjera të lidhura me këto ngjarje tragjike”.
Kështu janë shprehur autoritetet në lidhje me vrasjet në Romë.

Komisioneri i policisë shton se “për ngjarjet tragjike të ndodhura në rrethin e Pratit, jemi jashtëzakonisht të kënaqur me punën që po kryen policia, në sinergji informative me Karabinierët, pas indikacioneve të Prokurorisë Publike”. Hetuesit po shqyrtojnë gjithashtu një bisedë në një platformë takimesh në të cilën ishte regjistruar 65-vjeçari kolumbian i vrarë në bodrumin e via Durazzo.

Thelësore për të identifikuar burrin që goditi me thikë Martha Castano Torres dhe dy gra aziatike, identiteti i të cilave ende nuk është përcaktuar, do të ishte brenda një bisede në një platformë takimesh. Është një faqe në internet e përdorur nga Castano për të caktuar takime me klientët. Pikërisht në ato kontakte dixhitale hetuesit shpresojnë të gjejnë elementë për të kthyer hetimin.

Për momentin nuk ka asnjë gjurmë të armës së përdorur për të vrarë tre femrat dhe kazanët e zonës thuajse janë kontrolluar të gjithë. Nga dëshmitë e mbledhura deri më tani nuk ka dalë asnjë identikit i sulmuesit. Në këtë pikë, analiza e kamerave televizive të pranishme në lagje dhe e printimeve mund të jepte elemente të dobishme, ashtu si edhe ekzaminimi i gjurmëve të gishtave të marra dje nga Policia Shkencore.

Gjithashtu po ekzaminohet çdo gjurmë e ADN-së e pranishme në trupat e viktimave. Nga mënyra se si janë kryer vrasjet e ndodhura në një distancë të shkurtër, në një hark kohor të kufizuar dhe me plagë të ngjashme, nuk përjashtohet që të ketë qenë një plan i paramenduar. Dy viktimat kineze nuk janë identifikuar ende dhe hetimet po zhvillohen edhe në pronën e banesës në via Riboty. Dy dosje për vrasje të rëndë janë hapur për tre vrasjet në prokurorinë e Romës.

1 Komente

  1. k
    k

    Ajo eshte polici dhe shtet që e kapën për 48 orë vrasësin, jo si në shqipëri që vriten në mes të rrugës dhe nuk gjinden kurrë.

    Lini një Përgjigje