U kap me 20 kg kokainë në Itali, ish kryebashkiaku i Vorës, Agim Kajmaku: Nuk kam lidhje fare

16 Qershor 2022, 15:19Kronika TEMA

U kap me 20 kg kokainë në Itali, ish kryebashkiaku i Vorës, Agim

Agim Kajmaku bashkë me nipin e tij kanë mohuar çdo fakt që i përfshin ata me kokainën e gjetur në biznesin e tyre në Itali. Kajmaku vazhdon të thotë se nuk ka lidhje me 18.8 kg kokainë të gjetur në fidanishten e tij. 

Të hënën pakot me kokainë të kapur nga karabinierët e San Benedettos në një fidanishte në Grottammare do të dërgohen në Ankona për t’u analizuar për të përcaktuar përqindjen e pastërtisë së drogës. Ndërkohë hetuesit vijojnë hetimet për të konstatuar se si ka mbërritur në fidanishte 18.8 kilogramë kokainë, të cilët ishin fshehur në vazot e bimëve që ishin blerë nga fidanishtja shqiptare.

Agim Kajmaku, ish kreu i bashkisë së Vorës, pronar i një fidanishteje në këtë zonë, jeton me familjen në Monterubbiano, ndërsa nipi i tij jeton në Terra delle Aquile, ku punon si kopshtar.

Abcnews.al, mëson se sipas dëshmisë së tyre, ata shkuan për të blerë bimë në disa fidanishte të zonës dhe i mblodhën në atë të Grottammare, ku duhej të ngarkoheshin. Më vonë, u zbulua sasia e madhe koka, me vlerë gati një milion euro. Tani po punohet për të përcaktuar se nga erdhën, ku ishin dhe kush i ka ngarkuar bimët që përmbajnë drogën.


Karabinierët identifikuan Kajmakun dhe nipin  e tij që ndodheshin në afërsi të fidanishtes me një furgon. Të pastra ishin edhe banesat përkatëse të xhaxha e nip, të cilët vazhdimisht përsërisin se nuk di asgjë për praninë e drogës në vazo. Avokati mbrojtës i të dyve, Vittorio Supino i Chieti, thotë se ka ende shumë punë për të bërë për të zbardhur pozicionin e klientëve të tij.

1 Komente

  1. B
    Bimi

    Po Kajmak po i kane futur te tjeret neper vazo ti je komlet i pa fajshem.Bile ty duhet edhe te te paguajn per prishje imazhi se je alamet politikani ke me shume shkolle se kepucari Çim Fusha.

    Lini një Përgjigje