"Me dorën time të çova në burg", Çun Lajçi letër prekëse të birit në qeli

18 Dhjetor 2022, 14:58Kulturë TEMA

"Me dorën time të çova në burg", Çun

Aktori Çun Lajçi teksa sot feston 77-vjetorin e lindjes, i ka dërguar një letër djalit të tij që ndodhet pas hekurave.

Arrestimi i djalit të tij erdhi pas denoncimit të aktorit, i cili tha se ngjarja mori jehonë mbrapsht pasi efektivët raportuan për dhunë në familje.

LETRA


Biri im

Kur lindi motra jote, zemra ime u dalldis e gjithçka që pata kaloi n’anën e saj. Jeta ime s’ishte e imja ma! Por ti s’vonove e çele si kërmyll e jeta ime u nda n’dysh. N’dy pjesë zemra. N’dy pjesë puna. N’dy pjesë jeta! Gjithçka e imja u baj e jueja. Por ah! Ajo, siç erdhi e para e para iku n’amshim dhe pjesa e saj u ba e jotja! Vazhduem ashtu siç ditem e mujtem me jetua me dhimbjën që na e vari në tre gjoksa!

Tani me ket dhimbje po të shkruej në vitin tim të 77-të, n’ditëlindjen e vetmueme dhe tepër larg teje. Po t’shkruej se u zgjova tue folë me ty n’gjumë: Po shkojmë n’Rugovë m’the dhe unë t’përqafova!

Ah! Ky nga dhoma e vetmisë më përkujtoi ndaj u ula me shkrua!

Ty ndofta nuk t’kujtohet, se kishe pi ma shumë seç duhej e nga droja se po të ndodhë e keqja u nguta me thirrë policinë! Mu duk rruga ma e shkurt dhe ma e leht me t’vu nën kontroll, nga që alkoholi t’kishte mbërthye n’kthetrat e veta!

M’përgjasove n’Bekimin e “Mbledhësit të puplave” kur e theve gotën e dorën e përgjake. Nxitova ta thërras policinë e gabova! Me dorën time të çova n’burg, jo pse ti po ushtroje dhunë ndaj nanës e babës, jo pse ti po e therje vetvetën (siç raportuan mediat), por prej dashnisë dhe dëshirës me t’pasë të shëndoshë e jetëgjatë pranë vetës. Qëllimi ishte i thjeshtë: Po e dërgoj n’polici që ta ruejnë n’burg për nji natë deri sa t’i kaloi pia dhe t’ia lidhin plagën. Kaq! Por thirrja doli e gabueme. Mori jehonë kur mbrapsht raportoj policia: Dhunë familjare. Djali i filanit e theri vetvetën! Turp që s’kapërdihet!

Nji muej paraburgim për djalin e Çunit, dhe nji muej paraburgim për kriminelin polic serb, që u arrestua n’veri!

E shihni si barazohemi e barazpeshohemi? Unë e ftoj policinë me shpetua djalin tim nga alkoholi i nji nate (ngaqe unë s’kisha forcë) e djali përfundon n’paraburgim nji mujor!

Edhe pse larg teje, mua n’gjumë m’erdhi urimi yt për 77-vitet e mia dhe me zgjove nga gjumi me sytë e përlotun!

Tani prokuorinë m’duhet ta bind se ai asht djali im e jo krimineli serb

19 Komente

 1. I
  Ilir

  A e degjoni thirrjen e prindit turp leshojeni dhe merruni me kriminelet e vertet.Ai nuk e ka denoncuar te birin

  1. F
   Fatkeqesisht

   Eh, mor i nderuar Ilir. Policët Jane koqe kandari kudo. Jo vetëm ne Shqipëri. Sikur të behen police njerezit qe e meritojnë të jene të tillë, do ketë shumë më Pak krime. Por si kudo ne Shqipëri, punet shperndahen me mik, he shumë trapa hyjne ne polici. Megjithese unë ndoshta gaboj, sepse hetuesi ose prokurori duhet të jene njerez me tru. Nje zot e di ku e kane trurin

  2. K
   Kristua

   Or cun, cish je tu ba ortaj, po e fute ne burg legenin e tash don me qit. Ca karash jeni te tan ju koqevaret! Po koqevar qe pi alkol, te pakten sqenka mazllum, a thue a!

   1. I
    I. Hoti

    Nje minut e me pare duhet te shoqerohet tek prinderit, Mos e vrisni babain ,aktorin e njohur e nenen..Jane boll te vrare...........

    1. S
     Shendet Shendet se nuk te ndodhe sen..

     Mesim i behet le te rije aty ca vite,,mbase Frymezohet dhe SHKRUAN dicka Poezi ose Satirika per Femije.. ..se nuk i tretet dhjami se andeje nga Bjeshket e ven dhjamin perseri me Uje te ftohte dhe hajer te paster ..

     1. L
      Linda

      Ca drame Cun Lajci! Aktori me i mire shqiptar. Cfare te bene femija s'ta bene as perendia. Policia duhet tja liroj djalin. S'ka arsye pse te mbahet 1 muai ne paraburgim.

      1. I
       Isa

       Gazeta Tema=Gazeta serbe Bota Sot

       1. L
        Lala i Lushnjes

        Po por kemi ligje perndimore, e hipokrizia full. Me djalin e Lajçit shitet lajmi e televizioni pa brekë mer paret.

        1. I
         Ilir

         A kane femije kto prokure pa tru

         1. K
          Koli

          Cfare fare Shkerdhatash jane disa te mesiperm ketu,qe cfare nuk thone per nje te Vrare ne zemer sic eshte Cun Lajci.Ate qe e ka gjetur kete prind te gjore,ju zente ne familjet tuaja - ( Kristua,shendet,shendet nuk tegjen sen),Zoti jua dhente ju fatkeqesite e ktij te gjori.Si njeri dhe si aktor shqiptar i ngrej kapelen,vetem me politike mos u merr ZCun,se aty gabon ndonjehere.

          1. K
           Kristua

           O koli moli pordha, ato robt e shpise ku i ke e si i ke mor kokrra e kurves, po te zencin e shkofsh ne pidh te sateme mor kokrra e degjenerates. Po pse mor peder merresh me komentet e te tjereve. Po shkruj per vete mor bythshpuar a ti shkaperdhefsha te tere robt e shpise ku i ke e si i ke.

           1. s
            sotir

            Koli pe xholi mamane motren e fisin mire i ke o i biri i bushtres, shkruaj mendimin tend aty mor sumecpuar mos ui merr me te tjeret mor kokpidh

            1. s
             sotir

             O koli ta shkaperdhefsha motren, nanen gruen e ca te permban fisi o kokrra e pederit. Mos i fut hundet tek te tjeret se te shkaperdhehen te gjithe.

             1. a
              ariu

              Te paska ardh keq mor koli coli o te shkaperdhej te gjithe fisin mor degjenerate shkerdhate.

              1. K
               Koli

               Per Sotir(grekofonin,Kristua,grekeshkerdhymin,dhe per Ariun Rus,moterqirin).Zoti jua shkerdhefte Motra,plakat dhe cfare keni,mor shkerdhata qe merreni me nje plake 77 vjecar,me nje vajze te vdekur,por me nje shpirt te madh,qe vetem shqiptar si Cuni e kane.Ju te mesiperm qe nga emrat dukeni qe jeni emra Grekeqiresh,zoti jua shkerdhefte motrat,ju shkerdhefshin gjithe Kosovaret trima ato familjet greke qe keni,kurva Orthodhoksesh.Mos u merrni me Cun Lajcin Kurva se bolle eshte i vrame ne shpirt,merruni me motrat tuaja qe i kane bo Semaforet e Italise me fole me vete.Po me shate prape,ate loqen e madhe te Edit mbajeni ne goje gjithe diten,grekeqire.

               1. C
                Cika

                O cuna, me te qime e shkedhume, pervec nje afshi primitiv dhe degradim tr arsyetimit nuk fitoni gje. Edhe koli edhe kristua i kane nanat dhe motrat ku iu do qejfi, dhe ia punon veglen njeriu i zemres. Keshtu qe keni pak respekt per veten tuaj. Jeni homo sapiens dhe duhet te tregoni nje arsye minimale. Pervec rastit kur jeni kamikaze te paguar kunder gazetes.

                1. d
                 dauti

                 Or Cun je njeri me shume halle dhe fatekeqesi familjare nje gje nuk kuptoj si ke mundesi qe te meresh dhe me politike.

                 1. V
                  Varja Pune kineuesh..

                  Wau Wau per nje Kinez ziren te gjithe...

                  1. Çekiçi

                   Çuni aktorë i mirë Por njeri i keq dhe familje e shkatrruar

                   Lini një Përgjigje